Panda en de Meester-Klokkenmaker eman Wereldnieuws In Nederland geboren Poolse wil niet naar Polen terug Chefarine „4" doet wonderen! 1 De radio geeft Donderdag Dit wordt 'n dubbele verrassing! J 2 Windhoos richtte schade aan in Berkenwoude Nederlandse belangstelling voor rubberfabriek in de V.S. Italiaanse kinderen naar Nederland j MOTOR OVERALLS 48.75 Bergingsvereniging houdt vergadering in Utrecht Gedenkramen in de Martinikerk te Bolsward Faillissementen Heringa Wathrich BLIKSEMAFLEIDERS doet véél lever in de leverpastei! Jeugdige Amsterdamse inbrekers veroordeeld Amerikaans vliegdekschip brengt straaljagers Bij iedere maaltijd een kwelling op komst? Was automobilist beschon ken of werd hij onwel? Bromfietser doodgereden; 750 gulden boete Hongerstaker wil pas na 21 dagen opgeven Overdracht van Indonesi sche vorderingen op Nederlanders Garderegiment Jagers kreeg een nieuw vaandel ^ocfi ió het zo Vruchtbare bodem WOENSDAG 13 JULI 1955 „Mijn dochter heeft in Nederland asyl gevraagd, omdat zij in geen geval wil terugkeren naar haar drankzuch tige Poolse echtgenoot, die haar mis handelt. Wanneer de Nederlandse re gering de uitwijzing van mijn dochter handhaaft, jaagt zij haar zeker de dood in. Haar weigering om naar Polen te rug te keren is de Poolse autoriteiten bekend en mijn dochter is er dan ook zeker van, dat zij bij aankomst in Polen in een concentratiekamp zal komen. Zij heeft de laatste dagen herhaaldelijk gedreigd dat zij 'n eind aan haar leven zal maken als de Nederlandse autori teiten haar naar Polen zullen terug sturen." Dit vertelde mevrouw A. Toet-Vrolijk in Den Haag, wier dochter, de 33-jarige me vrouw M. Weiher-Toet, op last van de Nederlandse justitie ons land moet verlaten en naar Polen terugkeren. Door haar huwe lijk in 1940 heeft zij de Poolse nationaliteit verkregen. In het najaar van 1954 had mevrouw Weiher, die in een kleine plaats bij Gdynia woont, een uitreisvisum aangevraagd we gens ernstige ziekte van haar in Den Haag wonende vader. Hoewel haar vader reeds in November 1954 was overleden, kreeg zij in Maart een uitreisvisum voor Nederland. Haar zesjarig dochtertje Maria mocht zij naar Nederland meenemen. „Toen ik mijn dochter voor het eerst na 15 jaar terugzag in Juli 1940 was zij getrouwd en naar Polen vertrokken ben ik erg geschrokken. Zij zag er slecht uit en was erg nerveus", aldus mevrouw Toet. „Zij vertelde mij,-dat haar man verschrik kelijk dronk en haar vaak mishandelde. Reeds in 1948 had een Poolse arts haar gezegd, dat de door hem geconstateerde mishandeling grond voor echtscheiding op leverde. De Poolse echtgenoot van me vrouw Weier, die als kapitein op een Pool se trawler voer, werd, waarschijnlijk om dat hij geen lid van de communistische partij was, gedegradeerd en kreeg een on dergeschikt baantje in een rokerij. Het ge volg was, dat hij nog zwaarder ging drin ken en de mishandelingen in aantal toe namen. Het gezin verhuisde tegelijkertijd naar een krot in een achterbuurt," zei me vrouw Toet, die verklaarde dat haar doch ter toen zij pas in Den Haag was, asyl heeft gevraagd, omdat zij vastbesloten was om niet naar Polen terug te keren. „Bij een bezoek dat mijn dochter aan de vreemdelingenpolitie heeft gebracht, heeft men bij haar de indruk gewekt, dat het met die asyl-aanvraag wel in orde zou komen. Groot was dan ook onze schrik, toen mijn dochter Zaterdag de boodschap kreeg, dat zij Maandagmorgen om 10 uur op het station aanwezig moest zijn voor haar terugreis naar Polen." Zij heeft ech ter aan dit bevel geen gevolg gegeven en is thans „ondergedoken". Ik weet niet waar mijn dochter nu is," aldus mevrouw Toet. De moeder van de jonge vrouw kan zich niet onttrekken aan de indruk, dat gerod del in deze zaak een rol heeft gespeeld. „Aan de Vreemdelingenpolitie heeft men verteld, dat mijn dochter een verhouding zou hebben met haar zwager, de echtgenoot van mijn in September van het vorig jaar overleden andere dochter. Er is geen sprake van een verhouding. Mijn schoonzoon is een gevoelig mens en had veel medelijden. Hij helpt haar zoveel hij kan. De omgang tussen deze beide mensen, die beiden veel moeilijkheden hebben ondervonden, is uit sluitend gebaseerd op vriendschap." „Mijn dochter wil onder geen voorwaarde naar Polen tërugkeren. Wanneer de Nederlandse regering haar toestemming zal geven hier te blijven, hoopt zij haar vier kinderen die nu in Polen zijn, naar Nederland te kun nen laten komen." Dinsdagmiddag omstreeks een uur is een windhoos uit de richting Gouderak, over het buurtschap Achterbroek (gerrtente Berkenwoude Zuid-Holland) getrokken. Hooihopen cirkelden de lucht in, sloten werden leeggezogen, een landhek werd als een veertje opgenomen en kwam tientallen meters verder neer. De hoos trok over een boerderij, waarvan de schoorsteen werd afgerukt. Ongeveer tweeduizend pannen werden van het dak gezogen, ruiten wer den door de luchtdruk ingedrukt. Persoon lijke ongelukken deden zich niet voor. De directie van een Amerikaanse doch termaatschappij van de Deli Maatschappij heeft besprekingen gehouden welke mis schien zullen leiden tot overneming van een synthetische rubberfabriek der Ame rikaanse regering met een capaciteit van 122.000 ton per jaar. Het is een stilgelegde regeringsfabriek te Institute in West Vir ginia. Verwacht wordt dat de fabriek te koop wordt aangeboden. Veertig Italiaanse kinderen zijn per trein vertrokken naar Nederland waar zij als gas ten van het Rode Kruis een vacantie zullen doorbrengen. Het zijn 4 kinderen uit Rome, 6 uit Florence, 16 uit Bologna en 14 uit Milaan. Het Nederlandse Rode Kruis heeft de kinderen uitgenodigd uit erkentelijkheid voor de gastvrijheid die Nederlandse kin deren uit het Nederlandse watersnoodge- bied in 1953 en 1954 genoten in Italië. ADVERTENTIE HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 8.55 Platen. 9.30 Voor de vrouw. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Kamerorkest. 11.50 Onze molens: een nationaal bezit, causerie. 12.00 Zang en piano. 12.25 In 't spionnetje. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.35 Pla ten. 12.50 Uit het Bedrijfsleven, causerie. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of platen. 13.20 Dansmuziek. 13.55 Koersen. 14.00 Pla ten. 14.05 Spel met Marionetten, hoorspel. 14.45 Pianorecital. 15.15 Voor de zieken. 16.00 Platen. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Regerings uitzending. Rijksdelen overzee: G. Wijsmul ler, arts: Bestrijding van de tuberculose in Nieuw Guinea. 18.00 Nieuws. 18.15 Tour de France. 18.25 Lichte muziek. 19.00 Gespro ken brief uit Londen. 19.05 Surinaamse volks muziek. 19.20 Actualiteiten. 19.30 Platen. 19.55 Fototips. 20.00 Nieuws. 20.05 Omroep orkest en solist. 21.10 Een spel om Heieen, hoorspel. 22.10 Jazzmuziek. 22.30 Tour de France. 22.40 Sportproblemen. 22.50 Sport- actualiteiten. 23.00 iNeuws. 23.1524.00 Platen. HILVERSUM n, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weer bericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 10.00 Gewijde muziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Piano. 12.00 An gelus. 12.03 Lichte muziek. (12.3012.33 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.3312.40 Wij van het land). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Alt en piano. 13.45 Platen. 14.00 Banjo-orkest. 14.30 Platen. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Solisten concert. 15.45 Platen. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Vioal en piano. 16.55 Platen. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Platen. 17.40 Koersen. 17.45 Pla ten. 18.00 Amusementsmuziek. 18.30 Fries programma. 18.45 Platen. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Platen. 19.20 Sociaal ge sprek. 19.35 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Wedstrijd. 21.15 Platen. 22.00 Periodieken parade. 22.10 Orgelconcert. 22.35 Platen. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws en S.O.S.- berichten. 23.15—24.00 Platen. TELEVISIE (N.C.R.V.) 20.15 Journaal en weerbericht. 20.35 Pro gramma over de insectenbestrjjding in Ne derland. 21.05 Zwemfeest. 21.4021.50 Dag sluiting. BRUSSEL, 324 M. 11 45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Franse chansons. 13.00 Nieuws. 13.15 Orgel. (Inter mezzo: platen). 14.00 Engelse les. 14.15 Pte ten. 14.30 Franse les. 14.15 Symphonic orkest en soliste. 15.30 Platen. 16.02 Platen ]7 00 Nieuws. 17.10 Voor de kinderen. 17.15 Idem. 18.15 Platen. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Verzoekprogramma. 20.10 Missiemcutage. 20.40 Verzoekprogramma 22.00 Nieuws. 22.15 Pianorecital. 22.45 Om' roep orkest. 22.55—23.00 Nieuws. BBC 22.0022.30 Nieuws. Feiten van de dag Enrelse literatuurgeschiedenis. (Op 224 en 76 m.). Om het goud van „Renate" Volgende week Zaterdag zullen de leden van de coöperatieve bergingsvereniging Renate Leonhardt in vergadering bijeen komen in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Utrecht. Tijdens deze vergadering zullen ook mededelingen wor den gedaan over de bouw van de werkput. Bovendien zal aan de orde worden gesteld een heffing van een jaarlijkse contributie van de aandeelhouders. Als een van de laatste punten staat op de agenda vermeld het verslag van de raad van commissarissen over de tussen het bestuur en de commissie van advies gerezen tegenstellingen. Deze hebben er toe geleid, dat tussen het bestuur en een van de commissieleden een kort geding is gevoerd. De commissarissen zijn tot de conclusie gekomen, dat beide partijen fouten heb ben gemaakt en dat een eventuele her nieuwde poging tot samenwerking tussen de twee groeien het gevaar van een misluk king inhoudt, die niet in het belang van de coöperatie zou zijn. Daarom adviseert de raad van commissarissen de leden dan ook, af te zien van een candidaatstelling van een van de commissieleden voor het college van commissarissen. Fries verzetsmonument In Bolsward zijn in de Martinikerk twee door Louis Boermeester gebrandschilderde gedenkramen, die de onderdrukking en de bevrijding symboliseren, door de heer A. M. Sustring uit Leeuwarden namens de bevolking van Friesland aan de kerkvoog dij overgedragen. Na de bevrijding is in Friesland geld ingezameld voor het oprich ten van een verzetsmonument. Voor deze gelden is destijds aan de glazenier Boer meester opdracht gegeven tot het vervaar digen van twee ramen die in overleg met de Rijksdienst voor Monumentenzorg in Bolsward een plaats zouden vinden. Door de restauratiewerkzaamheden in de Mar tinikerk zijn deze ramen ongeveer acht jaren in kisten blijven staan. Juist voor het begin van de Bolswarder eeuwfeesten zijn zij thans onthuld. ADVERTENTIE Twéé dingen krijgen, die je hartje be geert dat is pas je ware. Daarom doet moeder altijd de was met Omo, want dan krijgt ze beslist twee wensen vervuld. Nummer één is: de witte glans straalt van 't goed af. Nummer twee is: er valt geen vlekje meer te beken nen. Met een ander was- I middel moet ze meestal met één van beide tevreden zijn. Terecht zegt menèn zuiver wit èn vlekkeloos, dat 's Omo-schoon. Het moderne Omo bezit bet geheim van de z.g. dubbele waskracht. Alleen Omo wast met zulk een schitterend resultaat, dat U zult zeggenOmo voor de schoonste was van mijn leven. O. 254.92.130.65 De arrondissementsrechtbank te Haarlem heeft op Dinsdag 12 Juli in staat van faillis sement verklaard: E. Veldhuis, destijds handelende in meu belen en woningtextiel te Zaandam Jan Walfchszstraat 20. Rechter-commissaris is mr. J. A. Bletz. Curator mr. D. Aten te Zaandam. A. Jansen, bomenrooier te Nieuw-Vennep, gem. Haarlemmermeer, Hoofdweg 998. Rech ter-commissaris mr. J. A Bletz. Curator: mr. J. F. Sachse te Aerdenhout. Bij vonnis van de arrondissementerecht bank te Haarlem van 12 Juli is, na gedaan verzet, vernietigd het vonnis dier recht bank van 21 Juni 1955, waarbij A. Eveleens, verwarmingsinstallateur te Haarlemmermeer, Aalsmeerderdijk 202 A, in staat van faillis sement is verklaard, met benoeming van mr. J. Jansonius te Haarlem, tot curator. ADVERTENTIE HAARLEM ADVERTENTIE lekker gezond voordelig Vrdag ook eens S'tegemqn's ondera 1 everspedaliteiten: Saksische en Berliner leverworst. leverkaas etc. De rechtbank te Amsterdam heeft uit spraak gedaan in de zaak tegen drie jeug dige inbrekers uit de hoofdstad, aan wie een zevental inbraken van een ellenlange lijst ten laste was gelegd. De 22-jarige fa brieksarbeider H. T. M. werd veroordeeld tot een jaar met aftrek en voorwaardelijke terbeschikkingstelling van de regering. De officier van Justitie had twee jaar met aftrek en ter beschikkingstelling ge- eist. De 19-jarige fabrieksarbeider H. R. H. en de evenoude chauffeur G. A. L., werden ieder conform de eis veroordeeld tot twee jaar jeugdgevangenis. Een afdruk van een grote schoen in de sneeuw had de recherche op het spoor van dit trio gebracht, dat een grote reeks in braken in de hoofdstad heeft gepleegd. Het Amerikaanse vliegdekschip „Corre- gidor" is in Rotterdam aangekomen. Het schip heeft 19 straaljagers aan boord. Een deel van deze toestellen is van het type Thunderstreak en een deel van het type Thunderflash. De straaljagers zijn voor Nederland en België bestemd. ADVERTENTIE Angst voor brandend maagzuur? Neem Bennies. Alleen al bij de gedachte aan die pijnlijke, snerpende zuurbrand hebt U al gegeten en gedronken vóór U aan tafel gaat. Waarom die ellende? Er zijn toch Rennies. Met Rennies hebt U van brandend maagzuur niets te vrezen. U eet gewoon waar U trek in hebt. Gerechtshof moet beslissen: Tegen de 48-jarige fouragehandelaar M. V. uit Vijfhuizen, die door de rechtbank te Alkmaar vrijgesproken was van het „in kennelijke staat" zijn auto te hebben be stuurd, heeft de procureur-generaal bij het gerechtshof te Amsterdam een boete van f 200 en ontzegging van de rijbevoegd heid voor drie maanden geëist. De verdachte, die verklaarde twee gla zen bier en twee glazen sterke drank te hebben gebruikt, voerde als verweer aan, dat hij onwel was geworden niet ten ge volge van drank, maar doordat hij de na- kuur voor zijn suikerziekte verwaarloosd had. Op 1 Februari was de fouragehandelaar in Purmerend in zijn auto gestapt. Hij had de motor reeds gestart toen hij zich niet goed voelde worden. Een wachtmeester der rijkspolitie ver klaarde als getuige, dat V. wel onder de invloed van drank verkeerde en dat in de wagen een sterke dranklucht hing. Met een collega had hij V. naar het bureau over gebracht en ter ontnuchtering ingesloten. De raadsman, mr. J. H. van Wijk prees V., die toen hij zich onwel voelde worden, terstond besloot niet te gaan rijden. Plei ter betoogde, dat mensen die suikerziekte hebben, gedragingen kunnen vertonen als die van een besehonkene. Hij verzocht bevestiging van het vrijsprekend reoht- bankvonnis. Het Hof zal op 19 Juli arrest wijzen. De rechtbank te Amsterdam heeft de 29-jarige veehouder H. J. W. T. uit Ouder kerk aan de Amstel, die op 3 Mei in Am- Mocht de nood aan de man (öf aan de vrouw!) sterdam geen voorrang had verleend aan De heer P. H. Tuinenburg in Den Haag, die vandaag de twaalfde dag van zijn hon gerstaking is ingegaan, zal trachten zijn actie, die hij voert ter verbetering van de behandeling van de Nederlandse arrestan ten in Indonesië, 21 dagen vol te houden. Daarmee acht hij zich naar Oosterse maatstaven gemeten te hebben gekwe ten van wat hij ziet als zijn plicht jegens de arrestanten in Indonesië. Sinds enkele dagen staat de heer Tuinen burg, die nu lichamelijk de gevolgen van zijn actie begint te ondervinden, onder dagelijkse controle van de Haagse gemeen telijke geneeskundige en gezondheidsdienst. De vorige week heeft zijn arts hem mee gedeeld niet langer verantwoordelijk te kunnen zijn voor zijn gezondheidstoestand. De G.G.D. tracht de hongerstaker tot andere gedachten te brengen, vooral nu het stadium van de actie nadert, waarin zich critieke ogenblikken kunnen voor doen. Aangezien er echter waarschijnlijk geen juridische gronden zijn, waarop de heer Tuinenburg zou kunnen worden ge dwongen zijn hongerstaking nu op te geven en ook zijn psychische toestand geen aan leiding geeft tot onmiddellijk handelen, zal ingrijpen van de G.G.D. afhangen van de omstandigheden. Zo nodig zal wel een mo gelijkheid tot ingrijpen met „de factomid- elen" kunnen worden gevonden. Voorlopig bepaalt de geneeskundige en gezondheids dienst zich er toe de heer Tuinenburg tot andere gedachten te brengen. Gezien zijn mentaliteit wordt evenwel niet aangeno men, dat hij zijn actie voor het verstrijken van de door hem gestelde drie weken zal beëindigen. Tussen Nederland en Indonesië werd op 11 Augustus 1954 overeenstemming bereikt inzake overneming door Nederland van vorderingen van Indonesië op Nederlanders tegen betaling van een bedrag van f 20 mil- lioen. Een wetsontwerp tot goedkeuring van de overeenkomst is enige tijd geleden bij de Tweede Kamer ingediend. Thans is de Memorie van Antwoord ver schenen. De regering zegt daarin onder meer dat de uiteindelijke vaststelling van de door Nederland te betalen prijs het re sultaat van moeizame onderhandelingen is geweest. De Indonesische berekening van het totaal bedrag der over te dragen vor deringen gaf een veel hoger cijfer aan. Door rekening te houden met allerlei omstandig heden als mogelijke insolvabiliteit der de biteuren, de kansen van hun overlijden en de administratiekosten aan de inning ver bonden kon tenslotte overeenstemming worden bereikt op het bedrag van f 20 mil- lioen. Dit betreft alleen de vorderingen, welke juridisch gegrond worden geacht. De overeenkomst is niet aangegaan om Indonesië te steunen, maar in het belang van de betrokken Nederlanders. De overeenkomst is aangegaan, teneinde de wijze en het tempo van invordering in eigen hand te hebben, zodat rekening kan worden gehouden met de persoonlijke om standigheden van de debiteuren. De regering zal nagaan in hoeverre zij in bepaalde gevallen aan de belanghebbenden kwijtschelding kan verlenen van de over genomen vorderingen. Prins Bernhard heeft op het binnen plein van de Frederik Hendrikkazerne te Vught aan het Garderegiment Jagers een nieuw vaandel uitgereikt, omdat, het oude, vooral in de bezettingsjaren, toen het ver borgen werd gehouden, veel te lijden heeft gehad. De Prins wees op de grote symbolische waarde van het vaandel. „U allen zult met weemoed aan het oude vaandel den ken, dat alle wel en wee van het regi ment heeft meegemaakt. Het vaandel is en blijft het symbool van de hoogste waarde van het regiment, van de liefde voor Koningshuis en vaderland, van de bereidheid van ons land te verdedigen en van de kameraadschap". De Prins reikte vervolgens het nieuwe vaandel uit aan de commandant, luite nant-kolonel F. von Lindheim. Vervolgens reikte Prins Bernhard een groot aantal dapperheidsonderscheidingen uit. Twee militairen ontvingen de Mili taire Willemsorde. Het waren kapitein J. Ulrici en kapitein T. E. Spier. Tenslotte defileerden de troepen voor de Prins en de vele burgerlijke en mili taire autoriteiten, die de vaandeluitreiking bijwoonden. ADVERTENTIE BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN EÉN TABLET TEGEN PUNEN EN GRIEP. 20 TABLETTEN 85 een» Anders. Drie oud-koicnels van de voorma lige Duitse luchtmacht zijn naar de Verenigde Staten vertrokken voor scholing op Amerikaanse vliegtuigen. De drie mannen, Steinhoff, Hrabak en Kuhlmay, bekleden hoge posten bij het West-Duitse departement van Defensie. Hun scholing zal van andere aard zijn dan die van piloten uit andere NAVO- landen. Goud. Gr.-Brittannië heeft de eerste helft van dit jaar voor een bedrag van 17 millioen pond sterling aan goud uit de Sovjet-Unie ingevoerd. Dit heeft de Britse minister van Financiën Butler, in antwoord op een vraag in het parle ment medegedeeld. Verkleurd. Volgende maand zal de BBC beginnen met proefuitzendingen met kleurentelevisie na de normale uitzen dingen. De bezitters van televisie-ont vangers kunnen deze proefuitzendingen ontvangen, hoewel zij het beeld slechts in zwart en wit zullen zien. Goedaardig. De griepepidemie van 1954 1955 is goedaardig geweest en heeft be trekkelijk weinigsterfgevallen veroor zaakt, aldus deelt de Wereldgezond heidsorganisatie mede. Zij was gelijk aan vorige epidemieën, die elkaar met een tussentijd van twee tot drie jaar schijnen op te volgen sedert de Spaanse griep van 1918, waaraan 15 tot 20 mil lioen mensen zijn gestorven. Het in de afgelopen winter geconstateerde virus was, ook in Nederland, van het B-type. Illegaal. De (Communistische) wereldfe deratie van vakverenigingen (World Federation of Trade Unions-WFTU), zal haar hoofdkwartier in Wenen mo gen behouden onder voorwaarde, dat het stafpersoneel' vervangen wordt. De leden van de staf van de WFTU zijn het land „illegaal" binnengekomen, na melijk onder bescherming van de Sov jet-Russische bezettingsautoriteiten. Zij mogen niet in het land blijven na het van kracht worden van het Oostenrijk se staatsverdrag. Levenslang. De raad voor het onderwijs van de Amerikaanse staat Georgia heeft bepaald, clat elke onderwijzer die les geeft in klassen met zowel blanke als negerkinderen, voor het leven zal worden uitgesloten van onderwijsfunc ties in de staat. Voorts is een geheime commissie ingesteld, die zich kennelijk met het vraagstuk van de scheiding der rassen moet bezighouden. Hengelen. Een zekere Albert Williams heeft aan-de kust van Dorset (Enge land) met een hengel een haai gevan gen die vijf meter lang was en bijna één ton woog. Williams had na een uur worstelen, zijn hengel moeten los laten omdat zijn boot steeds verder uit de kust werd getrokken, doch korte tijd later kwam de haai dood boven drij ven. De visser sleepte vangst en hengel naar de wal. Stapel. Het eerste schip voor de Japanse vloot dat na de oorlog in Japan is ge bouwd, een 634 ton metende mijnen- legger, is bij Tokio van stapel gelopen. Wol. In het seizoen 1954/55 hebben de Australische wolproductie en het aan tal schapen, dat geschoren werd, een record-omvang bereikt. De omvang van de Australische schapenstapel wordt geraamd op 128.4 millioen stuks. Overboord. Opnieuw zijn 24 légionnairs, die met het Noorse schip de „Skaugum" ren omgekomen, twee ernstig gewond Indochina terugkeerden met bestem ming Noord-Afrika van boord gespron gen, waardoor het aantal deserteurs van dit schip tot 85 is gestegen. Zon dagmorgen doken 61 man in het Suez- kanaal tussen Suez en Ismailia. Zestien sprongen van boord tussen Ismailia en Kantara en nog eens acht tussen Ka- tara en Port Said. Op 1 Juli sprongen 44 légionnairs overboord van een ander schip. Invitatie. De Sjah van Perzië zou besloten hebben een uitnodiging van de Russi sche ambassadeur te Teheran, Lavren- tijev, om de Sovjet-Unie te bezoeken aan te nemen. Het tijdstip van dit be zoek zal later worden vastgesteld. Am bassadeur Lavrentijev heeft eveneens het Perzische parlement uitgenodigd een delegatie naar de Sovjet-Unie te zenden. Destructie. Als gevolg van een hevige ex plosie in een destructiebedrijf in San Bartolo, niet ver van Florence, zijn ne gen arbeiders om het leven gekomen. In Agrigento (Sicilië) zijn twee kinde ren omgekomen, twee ernstgi gewond en een vijfde blind geworden door de ontploffing van een granaat uit de tweede wereldoorlog, die zij poogden te demonteren. komen, laat U één tot twee Rennies op de tong smelten. Ongemerkt het vervelende „glaasje water" komt er niet aan te pas! Zuurbrand en pijn zijn bij voorbaat kansloos, als U zorgt steeds 'n paar Rennies „op zak" te hebben. een bromfietser, waardoor deze dodelijk werd aangereden, veroordeeld tot een boete van 750 gulden subsidiair dertig da gen. Tegen de veehouder was een boete van 150 gulden geëist. De loco-burgemeester van Den Bosch zal Zaterdag te Scheveningen de prijzen uit reiken van de door de Haagse Ballonclub op 9 Mei in Den Bosch gehouden internationale lange afstandsballonrace om de Andries Blitz Coupe. Deze race is voor de tweede keer door mevrouw Nini Boesman gewonnen. De heer Godfried Bomans en mevrouw Nini Boesman zullen nieuwe passagiers de bal- londoop toedienen, onder mee. aan de bur gemeester van Nieuwe Pekela. 68. Met vaardige vingers zette de klok kenmaker het ingewikkelde mechanisme van Vader Tijd weer in elkaar. Hij haastte zich zoveel hij kon, want over vijf minu ten moest de pop weer het volgende uur slaan. Maar opeens kwam Panda opgewon den binnenrennen. „Meneer de klokken maker!", riep hij, „Grump en de gemeente secretaris komen naar boven! Als ze zien, dat Vader Tijd niet klaar is, betalen ze u niet!" „Der drommel!", riep de klokken maker verschrikt, „der pop is bijkans ge reed, doch der arm is nog niet monteerd geworden". „Ik zal hem MIJN arm lenen", riep Panda. Tegelijkertijd dook hij in het ruime gewaad van de pop, en stak zijn hand door de lege mouw. „U bent ene op merkelijke bolleboos, Panda", zei de klok kenmaker bewonderend. „Hier, grijp der zeis in die vingeren!" Het was nog maar net op tijd. Nauwelijks had de klokken maker de zeis in Panda's hand gedrukt, of Grump en de secretaris kwamen bin nen. „Ik kom u betalen, klokkenmaker", zei de secretaris. „Maarvervolgde hij, terwijl hij naar Vader Tijd loerde, „eerst wil ik de poppen eens van dichtbij in wer king zien. Er mag niets aan mankeren". DE VRUCHTBARE aarde danken wij aan de vwrtels van planten. Gelet op de moeite die we doen om onze cultuurplanten een vruchtbare akker te bereiden, waarin de plantenwortels alles zullen aantreffen waaraan zij behoefte hebben, schijnt het een tegenstrijdigheid wanneer we beweren dat juist die vruchtbare akker dóór de plantenwortels is tot stand gekomen. Toch is het zo. We spraken de vorige maal over korstmossen, de pioniers onder de planten die zich ves tigen op kale rotsen waar geen enkele andere plant zich kan handhaven. In het hooggeberg te, of op het gesteente in de woestenijen van het barre Noorden, of van de droge woestijngebieden, bereiden de korstmossen de eerste verwering van de steenlaag voor. De fijne draadjes der zwammen dringen in het gesteente binnen en tasten met hun zuren het harde graniet aan. Deze aantas ting, dus de etsende werking der wortels, kan duidelijk worden aangetoond door groeiende wortels enige tijd met een glad gepolijst marmeren plaatje in aanraking te brengen, waardoor na korte tijd figuren in het marmer zijn geëtst op de plaatsen waar de wortels en wortelharen met het marmer in contact zijn geweest. Behalve marmer worden ook magnesiumcarbonaat en calciumphosphaat op dergelijke wijze opgelost. Deze chemische aantasting wordt inge leid door de mossen en korstmossen, en ook al zouden deze organismen per jaar 1/10 mm rots murw maken, dan wordt toch in de loop der eeuwen, duizenden of tiendui zenden jaren, voldoende rotswand ver weerd om de wortels van kleine plantjes en grassen op te nemen. Deze emigranten vestigen zich metterwoon in de spleten en gaten waaruit de humus niet door de regen kon worden weggespoeld. Plantenwortels zijn echter niet alleen chemische vernietigers, maar het zijn te vens hydraulische persen. Zij zenden hun fijnste uitlopers in haarfijne spleetjes, zui gen door osmose het water uit het ge steente en gaan dan zwellen, waarbij ver houdingsgewijs zulke onwaarschijnlijk grote krachten optreden, dat de rotsdeeltjes springen en vergruizeld wor den. De kruimels die hierbij ontstaan, probeert de wor tel op te lossen door het afscheiden van een soort slijm, en werkt dit niet voldoende, dan worden weer zuren af gescheiden om de zaak op lossen. Onder al deze aanval len, die zich over perioden van lange tijden uitstrekken (en waarbij de weersinvloeden een stevig handje helpen) brokkelt de rots af tot bergpuin, en van bergpuin tot zand, waarin andere eenvoudige planten wortel kunnen schieten die het ontledingwerk verder voortzetten en het zand tot vrucht bare aarde maken. Het aantal korstmossen dat zich voor deze pioniersarbeid beschikbaar heeft ge steld, is overweldigend. Want er zijn thans ongeveer 16.000 soorten bekend, waarvan echter verscheidene soorten het zich wat gemakkelijker hebben gemaakt en in wat plezieriger omstandigheden zijn gaan le ven. Nu we toch over wortels spreken, moe ten we onszelf eens afvragen of het eigen lijk niet vreemd is dat een wortel bijkans altijd naar beneden groeit. Hoe kan hij in het duister weten wat „beneden" is? Daarover morgen. H. PéTILLON. Nadruk verboden)

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 2