Rechtspositie van politieke vluchtelingen Hoe interpreteren de nieuwe Sovjet-leiders Lenin's dogma Agenda voor Haarlem STOFZUIGERS Pijn T reinpraat Conflict kapitalisme-communisme niet noodzakelijk een wereldoorlog Treinverkeer op Java wordt ingekrompen TWEEDE KAMER Goedkeuring Verdrag van Genève transpiratie McCarthy's rijk is na een jaar vergaan Oostenrijkse betalingen aan Rusland geregeld 3 Bespiegelingen na acht jaar koude oorlog door welke oorzaak ook Conferentie van Genève J. B. MEENK,S Eén Meenk's poeder... en alle pijn is weg! Gebrek aan materiaal en aan brandstof is de oorzaak Gouverneur van Porto Rico in ons land de lucht van in enkele minuten verdwenen Stuiptrekkingen leveren echter nog malle gevallen op Partijbestuur in Rusland met één lid uitgebreid Een jaar geëist tegen machinist Tien millioen ton ruwe olie en 580 millioen gulden goederen H. J. M A E R T E N S N. V. Symbolische bevestiging van Oder-Neisse linie Johnny Jordaans stem vindt veel aftrek Installatie provinciale landbouwvoorlichtings- raad WOENSDAG 13 JULI 1955 (Van onze correspondent te Washington) HET UITBREKEN VAN een gewapend conflict herinnert men zich doorgaans nauw keurig; het uitbreken van een koude oorlog is minder opvallend. De koude oorlog begon eigenlijk in Maart 1947 by de aanvang van de conferentie der Grote Vier te Moskou toen de Truman-doctrine werd afgekondigd. De leerstelling van de Ameri kaanse president betekende, dat staten die door een communistisch buurland werden bedreigd of aangevallen, rekenen konden op Amerikaanse steun. Aan Turkije en Griekenland die beide in een bedreigde positie verkeerden, werden voor alle zeker heid Amerikaanse wapens verstrekt. Stalin hield zyn volk toen reeds voor dat het paraat diende te blijven, omdat reactionaire krachten in het buitenland de Sovjet Unie bleven bedreigen. Lenin's uitspraak over het onvermijdelijke conflict tussen communisme en kapitalisme, werd algemeen uitgelegd als de voorspelling van een gewapende titanen-strijd waarbij het communisme de overwinning zou behalen. Zo was de stemming in 1947 en het was niet verwonderlijk, dat de conferentie der grote vier te Moskou op niets uitliep. Sinds dien is, in acht jaren van koude oorlog, veel gebeurd: het Marshallplan hielp voor komen, dat West Europa communistisch werd, de Noord-Atlantische Verdrags Or ganisatie maakte de Westerse landen mili tair sterker en de oorlog in Korea leverde het tastbare bewijs, dat Truman ernst maakte met het indijken van het aggres- sieve communisme. Er is echter meer ge beurd: China is in die jaren communistisch geworden en in Indo-China voltrok zich een communistische „dijkbreuk", die de helft van het land verzwolg. De balans van de koude oorlog is moeilijk op te maken. Geweldige omwenteling Zowel het Westen als de communisten hebben overwinningen behaald in de afge lopen acht jaar. Een beslissende veldslag is niet geleverd en men zou een voortzetting van op zijn minst een koude strijd moeten verwachten, ware het niet, dat één gewel dige omwenteling in de menselijke civili satie zich in deze jaren voltrokken had en - ondanks haar verschrikkelijke aspecten - de kans bood op een einde van de koude oorlog. Die omwenteling is de enorme opgang van de atoom-wetenschap en als gevolg daarvan een verschrikkelijke ontwikkeling van militaire vernietigingsmogelijkheden. De keus: vrede of oorlog bestaat niet meer. President Eisenhower heeft einde 1954 te recht opgemerkt: „Sedert de ontwikkeling van atoomwapens lijkt het duidelijk dat er niet langer enig alternatief is voor vrede, indien er althans een gelukkige en gezonde wereld zal zijn". De gruwelijke waarheid omtrent de atoomoorlog is gemeengoed geworden in deze periode. Vooral de schrikbarende ont hullingen over de radio-actieve besmetting na een ontploffing heeft deskundigen en leken tot het besef gebracht dat men niet overdrijft indien men de keus zo stelt: „vrede of wereldzelfmoord". Ook in de Sovjet-Unie beseft men wat een nieuwe wereldoorlog zou betekenen en de grote vraag Is thans: heeft de militaire omwente ling invloed gehad op de communistische interpretatie van Lenin's stelling, omtrent het onvermijdelijk conflict tussen commu nisme en kapitalisme? Vrede of zelfmoord? Te Washington acht men althans de mo gelijkheid niet uitgesloten, dat dit inder daad het geval is geweest, of dat dit bin nenkort zal geschieden. Het zou naief zijn te veronderstellen, dat de communisten hun doel om hun politieke stelsel aan de gehele wereld op te dringen, zouden hebben op gegeven. Er zijn echter aanwijzingen dat er in de Sovjet-Unie een groep is, die de we reldheerschappij van het communisme niet door een derde wereldoorlog meent te moe ten bereiken. Een derde wereldoorlog - al dus zou deze groep redeneren - zou zelf moord zijn, ook voor de Sovjet Unie en haar satellieten. Men zou moeten omzien naar andere middelen om het communisme te verbreiden. Het „onvermijdelijke con flict" tussen communisme en kapitalisme blijft men verwachten. Lenin's dogma blijft gehandhaafd, doch de interpretatie zou zich kunnen wijzigen en het conflict behoeft men niet met wereldoorlog te ver talen. ADVERTENTIE Neem een AKKERTJE dat helpt direct WOENSDAG 13 JULI Palace: „Rear Window", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Meisjes zonder moraal", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Studio: „Het net", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Inspecteur Ripley slaat toe", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „De purperen vlakte", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Gevaren ener wereldstad", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „The Las Vegas Story", 18 jaar, 8 uur. Minerva: „Intermezzo", 14 jaar, 8.15 uur. Vleeshal, Grote Markt: Ten toonstelling „Madame", van 10 tot 17.30 uur en van 19 tot 22 uur. Grote Kerk, 8 uur. Comité „Bijzonder Kerkewerk" der Herv. Gem. te Haarlem houdt een „avondstilte"; ds. G. Koch; org. Klaas Bolt. DONDERDAG 14 JULI Palace: „Rear Window", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Meisjes zonder moraal", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: „Het net", 18 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Inspecteur Ripley slaat toe", 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Lido: „De purperen vlakte", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.]5 uur. Frans Hals: „Ge varen ener werelds ad", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Roxy: „The Las Vegas Story", 18 jaar, 2.30 en 8 uur. Minerva: „Intermezzo", 14 jaar, 8.15 uur. Vleeshal, Grote Markt: Ten toonstelling „Madame", van 10 tot 17.30 uur. Grote Kerk, 8 uur: Orgelconcert pi'ijswin- naars improvisatiewedstrijden. Spruiten- boschstraat 9, Haarlem, 8 uur, Gemeente van Christus, Engelse dienst. Nutsgebouw Lange Veerstraat, 8 uur, Spir. Ver. „Het hogere leven". OOCOOOCCOOOCCOOOCCCOOOCXXX>OOCCOOCOCOOCCCCOOCXXXXXXjCCOOC< De conferentie te Genève tussen de grote vier, die Maandag begint, zal voor ons blad worden bijgewoond door onze correspondent te Washington, dr. P. G. J. Korteweg. Ter inleiding van zijn berichtgeving publiceren wij hiernevens een artikel „bespiegelingen na acht jaar koude oor log", waarin dr. Korteweg de vraag op werpt of de Russische heersers van thans Lenin's dogma over het onvermij delijke conflict tussen het communisme] en het kapitalisme een andere interpre tatie geven. In een tweede artikel onderwerpt onze correspondent het vraagstuk van de ontwapening en de contróle aan een beschouwing, waarbij hij naar voren] brengt dat er in Washington stemmen j opgaan om niet - zoals de Russen sug gereren - de atoomwapens te vernieti gen, doch om de splijtstof ervan te ge bruiken voor vredesdoeleinden. >DOOOOOOOC>C)<XXX»CCOOOOCOOC<XXX>^XXX>DCC<XXXXXXXXXX>OOOCOCO Ook al zou zulk een kentering het gevaar van wereld-communisme niet wegnemen, het oorlogsgevaar zou er door kunnen ver minderen. Indien men te Genève zou kun nen vaststellen, dat de communisten ernst maken met zulk een verandering van inter pretatie, dan zou zulks van aanzienlijke be tekenis zijn. Alleen in dat geval zou bij voorbeeld een vermindering in bewapening kans van slagen hebben. Te Washington verneemt men aller lei speculaties omtrent eventuele re ductie in bewapening. In een volgend artikel zal dit aspect van de conferen tie te Genève nader worden belicht. ADVERTENTIE Koorts, hoofdpijö, tuespljö en periodieke pijnen worden snel en radicaal verdreven door Meenk's poeders. Verkrijgbaar bij apothekers en drogisten. Let op onderstaand han delsmerk, Uw waarborg! GENEESMIDDELEN (Van onze correspondent in Djakarta) Op Java moeten treinverbindingen wor den opgeheven of worden ingekrompen wegens gebrek aan brandstof: bruinkool en steenkolen. De oorzaak ligt in het ge brek aan spoorwagons voor kolenvervoer, waarmee de spoorwegen in Zuid-Sumatra, waar de mijnen liggen, te kampen hebben. Dit is weer een gevolg van een tekort aan materiaal en onderdelen om de defecte onderstellen der kolenwagons te repareren. Meer dan de helft van de kolenwagons is buiten gebruik gesteld. De opheffing van de treinverbindingen treft voornamelijk Oost-Java. Daar zijn een aantal lijnen van de DKA (staats spoorwegen) voorlopig opgeheven. Men verwacht daarvan aldus werd ter ge ruststelling meegedeeld geen ingrijpen de gevolgen omdat op deze lijnen „minder goed bezette treinen" reden. Op Midden- Java zijn de treindiensten met gemiddeld tien percent verminderd, doch als het te kort aan brandstof aanhoudt, moet de ver mindering tot twintig percent worden op gevoerd. In de werkplaatsen van Lahat staan meer dan honderd onderstellen te wachten op onderdelen. Er is zelfs gebrek aan moe ren. De onderdelen zijn aangevraagd maar nog steeds niet ontvangen. Ook nieuwe onderstellen, in Surabaja en in het buiten land besteld, laten op zich wachten. De Belgische Compagnie Internationale des Wagons Lits geeft in Nederland een obligatielening uit van f10 millioen 4 percent in 18-jarige obligaties tegen 98% percent. De opbrengst van de lening zal ge bruikt wroden voor vernieuwing van het wagenpark. Dit bestaat thans uit 1142 rij tuigen; 80 slaapwagens zijn in aanbouw. De maatschappij beheert ruim 40 hotels en restaurants. De Amsterdamse kunstschilder Jan Sluijters heeft bovenstaand werk afgestaan aan het Prins Bemhardfonds, met het doel dit ter beschikking te stellen als een van de hoofdprijzen voor de door Prinses Beatrix ontworpen rebusprijsvraag. Het schilderij, getiteld „Stilleven met fruit", dateert uit 1913. De tweede wereldoox-log heeft millioenen mensen uit hun vaderland verdreven. Hon derdduizenden van hen verkeren nog in moeilijkheden doordat zij in het land, dat hun asyl heeft verleend, geen rechten be zitten doordat zij statenloos zijn. Ter be scherming van deze vluchtelingen in dit opzicht is te Genève in 1951 op aandrang van de UNO een verdrag opgesteld, dat hun althans enige rechten verzekert. Gis teren heeft de Tweede Kamer het wets ontwerp behandeld tot goedkeuring van dit verdrag, al is het grootste deel van de ruim 12.000 in ons land verblijvende vluchtelingen reeds in het bezit van de rechten, die hun volgens het verdrag zul len toekomen. Ofschoon men klaagde dat de regering zo lang heeft gewacht met haar voorstel, waardeerde men het algemeen dat de Ne derlandse regering verder wil gaan dan het verdrag voorschrijft en bijvoorbeeld de vluchtelingen kosteloos het Nederlander schap wil doen verwerven. Ook waardeer de men het dat Nederland de werking van het verdrag niet beperkt tot Europese vluchtelingen, zoals Frankrijk, maar alle vluchtelingen in de rechten wil doen delen. Toch hadden de Kamerleden nog wel wensen. Zij hoopten mettertijd op een ruimere regeling in een aparte vluchte- lingenwet. Ook werd er voor gepleit jonge vluchte lingen, die thans in Berlijn vertoeven, een jaar in Nederland te laten verblijven, eventueel om hen gedurende dat jaar een vak te laten leren of hen te laten werken in hun vak. Speciaal werd voorts aandacht gevraagd voor de Ambonezen en Indische Neder landers in ons lond, die wel buiten de be palingen van het Vedrag van Genève val len, maar wier rechtspositie in sommige opzichten slechter is. Vandaag antwoordt minister Beyen. Vacature Hoge Raad Op de voordracht aan de Koningin voor de benoeming van een raadsheer in de Hoge Raad heeft de Tweede Kamer als no. 1 geplaatst mr. J. H. H. Hülsmann, raadsheer bij het gerechtshof te Amster dam, overeenkomstig de lijst van aanbeve lingen van de Hoge Raad. Als no. 2 werd geplaatst prof. mr. M. H. Bregstein, Am sterdam, als no. 3 mr. C. W. Dubbink, rechter te Arnhem. De gouverneur van Porto Rico, de heer Luis Munoz Marin, zal een onofficieel be zoek brengen aan Nederland. Donderdag middag arriveert hij per trein uit Parijs. Vrijdagmorgen zal hij door de Koningin wox-den ontvangen. Vrijdagmiddag zal een bezoek worden gebracht aan de Phi- lipsfabriek te Eindhoven, Zaterdagmorgen zal hij door enige ministers worden ont vangen. Verder staan nog een bezoek aan het Waterloopkundig Laboratorium te Delft, aan de Zuiderzeewerken en het Rijksmuseum te Amsterdam op het pro gramma. ADVERTENTIE Mejuffrouw Jo St«cl, Brlnkgreverwog, Deventer, schrijft „Ik durfde gewoon niet meer uitgaan, want Ik transpireer ontzettend en dat li ook voor anderen erg hinderlijk. Ik heb toen maar eent geprobeerd of Arrid crème zou helpen en ja hoor, na enkele minuten hield de tran.plratle op en wa« de lucht ook weg." Een beetje Arrid in de okselholten - eenvoudig en vlug. Meteen stopt de transpiratie, geen spoortje geur meer te bekennen. Arrid werkt volgens een geheel nieuw principe: het bevat Transtop, waar door de crème direct bij het aanbrengen tot diep in de onderhuid doordringt. Daarom is het zo afdoende - al is het nog zo warm, Uw oksels blo ven fris en droog en bederf van kleren komt niet meer voor. Arrid-crème werkt bovendien verzachtend en ontsmettend. Begin vandaag nog met Arrid, de crème waarvan specialisten hebben vastgesteld dat het anderhalf maal langer, ze kerder en veiliger werkt Delicaat geparfumeerd, prijs L l.OD. (Van onze correspondent in Washington) Dezer dagen ontmoette ik een jonge agente van een levensverzekering-maat schappij, die vooi-namelijk pasgetrouwde echtparen een assurantie tracht te ver kopen. Voor dit werk heeft men een ver gunning nodig, die verstrekt wordt door de staat waar men werkt of in het onder havige geval door het bestuur van de stad Washington, de enige plaats in de Ver enigde Staten, die niet tot een staat be hoort. Die vergunning moet elk jaar ver nieuwd worden. Dit jaar was er voor het eerst een opmex-kelijke voorwaarde verbon den aan die vernieuwing: men kon de ver gunning alleen krijgen, als men officieel verklaarde geen lid te zijn van enige orga nisatie die links-georiënteerd was en indien men geen omgang had met communistisch- gezinde lieden. Dit geval staat niet op zichzelf: de vorige maand moesten ongeveer dertigduizend huurders van goedkope stadswoningen te New York verklaren, dat noch zij noch hun huisgenoten, lid waren van een der 283 omwentelingsgezinde organisaties, die de Amérxkadnsé minister van Justitie óp een lijst heeft geplaatst. Verschaft men zulk een verklaring niet, dan kon men verwach ten uit de woning te worden gezet. Hier klopt iets niet Het lidmaatschap van die officieel om wentelingsgezind geachte organisaties is niet strafbaar, maar in feite wordt men er toch voor gestraft: men loopt grote kans zijn woning of zijn baan te verspelen.Waar is de grens? Men kan de „omwentelings- gezinden" wel een rijbewijs weigeren. En met reden: wie auto-rijdt kan de „rood vonk-besmetting" sneller overbrengen dan wie loopt. Vele Amerikanen lachen om die dwaze maatregelen en slechts weinigen worden er werkelijk door gedupeerd. Op de lijst van 283 organisaties staan allerlei groepen vermeld, die reeds lang ter ziele zijn. Toch is het geen onderwex-p om te lachen. Dergelijke overheidsmaatregelen die met bescherming van de binnenlandse veiligheid niets te maken hebben zijn een onredelijke controle op de gezindheid der bevolking. Zulk een ongemotiveerd in grijpen ondermijnt de bux-gei-vrijheid. Men raakt echter al te spoedig aan dergelijke overheidsbemoeiing gewoon. Had senator McCarthy zijn zin gekregen, dan zouden de Amerikanen er oneindig veel slechter aan toe zijn. Het Amerikaanse Congres heeft echter zeer verstandig gerea geerd op de activiteit van de heksenjager uit Wisconsin. Een jaar geleden was hij nog in volle glorie. Thans behoox-t 'hij tot de vier senatoren (samen met Jenner, Lan ger en Malone), waar de meeste Amerika nen medelijdend om lachen. Een jaar ge leden had een correspondent te Washing ton nog herhaaldelijk aanleiding om over McCarthy te schrijven. Thans zelden. Ook dat is nieuws. En goed nieuws. De malle gevallen, die in het begin van dit artikel werden vermeld, zou men stuip trekkingen van het McCarthyisme kunnen noemen. Men mag hopen, dat de Amerika nen ook hier verstandig op zullen reageren. Het communisme is geen ernstige kwaal in dit land. De middelen ertegen zijn bijna altijd erger dan de kwaal zelf. PARIJS (Reuter/AFP) Het bestuur van de communistische partij van de Sov jet-Unie heeft de eerste secretaris van de Oekrainse communistische partij, Kirits- jenko, en een secretaris van het partij bestuur, Soeslov, tot leden van het presi dium van het partijbestuur gekozen. Aris- tov, Bellajev en Sjepilov de hoofdredac teur van de Pravda werden tot secretaris van het bestuur benoemd. Een verslag van de eerste secretaris van het partijbestuur, Kroesjtsjev, over de Rus sisch-Joegoslavische besprekingen te Bel grado werd door het bestuur goedgekeurd. Door de verkiezing van Kiritsjenko en Soeslov is het presidium uitgebreid van tien tot elf leden. Door de zuivering van de later terechtgestelde Beria was één zetel vacant. De officier van justitie bij de rechtbank te Dordrecht heeft een jaar gevangenis straf met aftrek (waarvan acht maanden voox-waardelijk met drie jaar proeftijd) geëist tegen de 18-jarige Haagse derde machinist op een kustvaarder, M. G., die in een nacht in Mei drie maal een auto had ontvreemd en bovendien benzine uit een benzinepomp had gestolen. G. was indertijd in een café enigszins beschonken geraakt, waarna hij uit een Rotterdamse garage een auto had wegge nomen. Toen hij deze kapot had gereden, had hij, eveneens in Rotterdam, een andere wagen gestolen, die hij in Dordrecht had verlaten om over te stappen in een derde auto. Met deze laatste was hij naar Dub beldam gereden, waar hij kans had ge zien uit een benzinepomp benzine te stelen. Hierna had G. kans gezien de Bel- Hierdoor had G. kans gezien de Bel gische grens te passeren. In Luik was hij tot besinning gekomen. Hij had daar de wagen in de steek gelaten, waarna hij naar Aken was gelift. Vervolgens was hij naar Keulen getrokken, waar hij zich bij de politie had aangegeven. De Keulse politie had hem op transport gesteld naar Neder land. Nadat de officier van justitie G. schuldig aan diefstal had genoemd (voor joy-riding achtte hij de gepleegde feiten te ernstig) en zijn eis had uitgesproken, pleitte mr. G. Th. A. baron van Lynden voor het op leggen van een gecombineerde straf. Zijns inziens was er uiteraard behalve wat de benzine betrof geen sprake van diefstal, doch de minder ernstige joy-riding. De rechtbank doet over veertien dagen uit spraak. MOSKOU (Reuter) Oostenrijk zal de Sovjet-Unie in de komende zes jaar van goederen ter waarde van 580 millioen gul den en in de komende tien jaar van tien millioen ton ruwe olie. Daartoe zijn in Moskou twee overeenkomsten getekend. Volgens de eerste moet Oostenrijk het bo vengenoemde bedrag betalen voor vroe gere Duitse activa, die in Oostenrijk door de Russen waren overgenomen. De twee de overeenkomst betreft de levering van ruwe olie aan de Sovjet-Unie in ruil voor de Russische raffinaderijen in Oostenrijk, die krachtens het staatsverdrag aan Oos tenrijk worden overgedragen. Een woordvoerder van de Oostenrijkse afvaardiging te Moskou zeide, dat de leve ranties, die vier percent van de uitvoer bedragen bijna uitsluitend consumptie goederen omvatten, die uit de lopende productie kunnen worden geleverd. De twee overeenkomsten zullen gelijk tijdig met het staatsverdrag van kracht worden. Twee maanden later zal een be gin worden gemaakt met de leveranties. ADVERTENTIE Nassanstraat 5 Haarlem Tel. 15220 ËLlSsË: M' V>v In December van het volgende jaar zal een Britse expeditie een tocht maken naar nog onbekende gebieden bij de Zuidpool. Onder de deelnemers aan deze expeditie, die onder leiding zal staan van dr. Fuchs uit Cambridge, behoort ook de heer Lowe, die we op de foto met Sir Edmund Hillary een kaart van het Zuidpoolgebied zien bekijken. Sir Edmund Hillary zal eerder vertrekken om voor de expeditie voedselbases op te richten. De donkere gestalte tegenover mij in de trein trok schichtig zijn benen in toen ik tegenover hem ging zitten. In de sche mering onder de stationsoverkapping kon ik hem niet goed onderscheiden, maar toen de trein er onder uit reed lichtte het benige gezicht van de man op: zijn wan gen waren een legpuzzle van draderige, rode aartjes en zijn blik zwalkte een beetje onrustig door de coupé totdat zij op mij bleef rusten. Er lag een bange twijfel in. De zwarte ruitjes op zijn das waren al lang vervaagd onder een chemische reini ging en de hoed op zijn hoofd scheen lan ge tijd in het water te hebben gelegen. Ik pufte maar eens, hem aldus in de gelegenheid stellende iets over het weer te zeggen. Hij maakte daar op slag gebruik van. Zonnig en warm. Hij begreep niet waarom zoveel mensen de hele dag in de zon gingen liggen verbranden. Ik wilde het juist voor onze zonaanbidders opne men toen hij oversprong op een andere, blij baar nog minder door hem begrepen categorie. „Begrijpt u dat nou, watte de mensen in de drank zien?" vroeg hij. Ik had niet veel zin om me in dit probleem te ver diepen maar zijn blik vorderde duidelijk een wederwoord. Ik verklaardde dus het al evenmin te begrijpen. „Dat je daar nou je goeie geld aan kunt geven", zei hij. ,,'t Is het geld niet waard", antwoordde ik. „Welja, meneer, en bovendien kun je je geld beter besteden". „Zo is het". „Nee hoor, ik begrijp niet, watte ze er in zien. Je krijgt er maar narigheid mee". Het was even stil. De trein bolderde tussen lachende weilanden door. Toen hernam hij: „Een hoop narigheid met vrouwen en zo". „Dat zie je dan wel vaak, ja". Ik wachtte gelaten. Hij zou nu wel over een kennis gaan roddelen, die zoiets aan de hand had. Maar hij begon weer van voren af met zich af te vragen, wat de mensen toch in de drank zagen en het gesprek herhaalde zich zwakjes met hier en daar een va riant. Ik was te gemakzuchtig om nieu we gedachten omtrent het gebruik van alcoholica te ontwikkelen en zei nog maar eens, dat het allemaal niks waard was. „Dat niet alleen", zei de man nog eens met enige felheid", het is ook zonde van je geld". Toen zeiden we weer een tijdlang niets, maar vlak voor het volgende station wilde de man toch nog wel even een conclusie van zijn overwegingen geven. „Ik begrijp niet watte de mensen er in zien", zo zei hij. Ik voelde de behoefte ook van mijn kant een slotwoordje te spreken en zei dat ik drank bovendien helemaal niet eens lekker vond. Het scheen hem ernstig te treffen. Van hetzelfde moment af nam hij mij niet meer serieus. Op het station scharrelde hij stilletjes met onzekere bewegingen de trein uit. En ik realiseerde me nu pas, dat er in de coupé een vreemde lucht hing. H. B. Van onze correspondent in Bonn) Men weet nu waarom de bagage van premier Grotewohl van Oost-Duitsland scherp werd bewaakt toen hij zich onlangs naar Warschau begaf. In een met groen fluweel gevoerde kist rustte namelijk de scepter van de prachtlievende Saksische keurvorst August de Sterke, die van 1697 tot 1733 ook koning van Polen was. In 1706 moest hij wel is waar weer afstand van Polen doen, maar daarna kreeg hij het met hulp van de Russen terug. De scepter behoorde tot de wereldberoemde kunsthistorische collecties uit Dresden, die Oost-Duitsland onlangs van de Russen teruggekregen heeft. Grotewohl heeft de symbolische heersersstaf, waarvan de waarde op vijftigduizend gulden wordt ge schat aan de Poolse minister-president Cy- rankiewicz overhandigd en hem daarbij plechtig verzekerd dat Duitsland nimmer meer zal trachten de „rechtmatig tot Po len behorende streken" terug te winnen. Vice-president Ullbricht verklaarde met nadruk „iedere weldenkende Duitser be grijpt dat de Oder-Neisse-grens nooit ver anderd kan worden". Wie met betrekking tot de hereniging van Duitsland een her ziening van die grens eist", zo ging hij verder, „bewijst daax-mede dat hij een vooi-wendsel zoekt om die hereniging te verhinderen". De Amsterdamse Jordaan heeft Dins dagochtend de bloemetjes buiten gezet, want aan de voet van de aloude Wester toren ging de zang-favoriet van de Jorda- ners, Johnny Jordaan met vrouw en kind schuil achter de enorme tuilen bloemen, een huldiging die hem was bereid voor de bijzondere prestatie in de phonografische geschiedenis: binnen 18 weken na de af levering van de eerste gramofoonplaat met zijn stem „Bij ons in de Jordaan", kon de 100.000ste plaat in de serie „stem men van de Jordaan" worden afgeleverd. Deze vergulde plaats is de zanger gister ochtend op de Westermarkt aangeboden door de heer G. M. Oord, directeur van de N.V. Bovema te Heemstede, die mededeel de, dat in een dergelijk kort tijdstip nog nimmer zoveel platen van een genre zijn verkocht. Binnen vier maanden leverde deze Nedei'landse gramofoonplaten-indu- strie een stapel zwkarte schijven met de stem van Johnny alsmede van tante Leen en anderen af, even hoog als drie Wester torens op elkaar. Even daax-voor had een lied over de Westertoren geklonken in de kamer van Burgemeester en Wethouders op het hoofdstedelijk stadhuis. Hier kreeg burge meester d'Ailly van de heer Oord een Jordaan-album, met platen en foto's van de zangers en zageressen in de Jordaan- serie. Johnny ging pas zingen toen de bur gemeester, bladerend in het album, had opgemerkt: „Wat is het een zwijgzame séance". Op Woensdag 20 Juli des middags om twee uur zal in café-restaurant Brink- mann aan de Grote Markt in Haarlem de plechtige installatie plaats hebben van de provinciale landbouwvoorlichtingsraad voor Noordholland door de directeur-ge neraal van de landbouw ir. A. W. van Plassche.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 5