Beperking cadeaustelsel goedgekeurd Kamerorkest en Kamerkoor Bonn tekent verzet aan tegen nieuwe Saarlandse wetten „In Zuivelland" springt in de bres voor melk, boter en kaas EERSTE KAMER VVD-, KVP- en PvdA- fracties waren verdeeld Gijs Beths was solist op zomerconcert W1ËBA WA Vrijheid voor de pro-Duitse partijen onvoldoende gewaarborgd geacht Gezonde expositie in Haarlem Ridgway acht militaire plannen ontoereikend Vluchtelingenpartij in staat van ontbinding Zaterdagse stakingen in België gaan door 5 isiiis Uitspraak in aanvaring op Noordzee Kerkelijk Nieuws onder leiding van Felix de Nobel HOLLAND FESTIVAL Noorse s.s. „Gatt" van de pier bij de Hoek gesleept „Politiek zonder macht is bluf" Zes afgevaardigden verlaten de Bondsdagfractie van 27 Christelijke vakbonden blijven bereid tot overleg WOENSDAG 13 JULI 1955 mk wrnÊM *<r t - 1 *<"'M Overzichtsfoto van de tunnelbouw in Velsen: links de spoorwegtunnel; rechts de beide verkeerstunnels met daartussen de gang, waarin het luchtverversingssysteem een plaats zal vinden. Achteraan, bij het einde van het werk, de kelder, waarin het koelsysteem wordt ondergebracht. De tunnels zijn reeds gelegd tot het eilandje in het Noordzeekanaal. (Van onze parlementaire redacteur) Met 22 tegen 16 stemmen heeft de Eer ste Kamer het wetsontwerp ter beteuge ling: van het cadeaustelsel aangenomen. De verkregen meerderheid was groter dan verwacht was. Vooral de omstandigheid, dat tot veler verrassing vier van de zeven Anti-Revolutionnairen voor stemden, ter wijl men in de mening verkeerde, dat de gehele fractie van prof. Anema het „tegen" zou laten horen, leverde de rege ring deze aangename surprise op. Vóór de beslissing viel kreeg prof. Molenaar (WD) gelegenheid tot een korte verklaring. Hij achtte de repliek van minister Zijlstra, met name wat betreft het geleidelijk gaan toepassen van de wet, wel bevredigend. Maar staatssecretaris Veld kamp had zo uitermate „zwak" gesproken over de kwestie van „branche-eigen" en „branche-vreemd", dat een deel van de V.V.D.-fractie deswege zou tegenstemmen. Dit bleek alleen mr. Wendelaar te zijn. Gelijkelijk verdeeld in voor- en tegen- staders waren de 8 van de 14 aanwezige tot de P. v. d. A. behorende senatoren. De C.H.-fractie was eenstemmig in de oppo sitie. Van de K.V.P. waren slechts twee leden tegen het ontwerp. De beide com munistische afgevaardigden, die van het ontwerp niets wilden weten, ontbraken op het appèl. Nadat deze beslissing was gevallen vond er nog een korte gedachtenwisseling plaats over het voorstel tot wijziging van de Bankwet, dienende om het renteloos voor schot, dat de Nederlandse Bank verplicht is aan de staat te verstrekken, van 15 op ADVERTENTIE N.V. Ver. Ned. Rubberfabrieken Heveadorp (Gld) Raad voor de Scheepvaart De Raad voor de Scheepvaart heeft schriftelijk uitspraak gedaan inzake de aanvaring van de motorkotter „Nehim AM 26 met de motorlogger „Eendracht" KW 168 op 4 Maart op de Noordzee. De raad is van oordeel dat de aanvaring in de allereerste plaats moet worden toe geschreven aan schuld van de „AM 26". De „KW 168" lag tijdens het ongeval stil en was bezig haar net in te halen. De raad acht het geen ernstige overtreding van schipper B. V. dat er toen slechts één man op de burg was. Wel keurt hij het sterk af dat op dit schip geen lucht op de fluit bijstond. Hij neemt het excuus niet aan als zou de motordrijver buiten weten van de schipper de lucht hebben afgezet. Op de „AM 26", die varende was, werd op de brug, in strijd met de voorschriften, slechts door één man, de stuurman A. N. wacht gehouden. Deze heeft zeer slecht uitgekeken. Indien de zon hinderlijk voor uit op het water schijnt, moet de uitkijk een gekleurde bril dragen. De raad straft mitsdien schipper B. V. door hem de bevoegdheid om als schipper te varen op zeevissersvaartuigen te ontne men voor de tijd van één week en de stuurman A. N. door het ontnemen van de bevoegdheid om als stuurman te varen op vissersvaartuigen voor de tijd van drie maanden. 150 millioen te brengen. Zowel prof. Molenaar als m r. Poll erna (C.H.) kwamen met allerlei bezwaren voor de dag. Zij vonden deze verhoging overbodig en bovendien ongewenst. Er zijn, zo meen den zij, andere en betere middelen om de staat zo nodig aan kasgeld te helpen, bij voorbeeld door het uitschrijven van schat kistbiljetten, die rentedragend zijn. Juist deze laatste omstandigheid noopt de over heid dan tot zorgvuldiger beheer. Verkeerd is het monetair asenaal van de staat nog te versterken, zeiden zij. MinisterVan de Kieft zette hier op uiteen, dat de heren ten onrechte veel meer achter het wetsontwerp zochten dan gerechtvaardigd is. Het heeft louter de be doeling om het van 1903 daterend bedi-ag, waarvoor de staat renteloos voorschot kan krijgen, aan te passen bij de gewijzigde omstandigheden. Als men bedenkt, dat de staatsuitgaven thans het dertigvoudige be dragen van weleer is de voorgestelde ver hoging toch waarlijk niet anders dan ge woon. De minister maakte duidelijk, dat de kwestie van een zuinig beheer niets met deze aangelegenheid te maken heeft. Het kan voorkomen, dat tengevolge van niet uitkomende kasprognoses op een ge geven ogenblik even een voorschot voor het kasgeld nodig is en daarvoor dient de bepaling in kwestie. Alleen prof. Molenaar en zijn fractiege noten lieten bij de aanneming van het wetsontwerp zonder hoofdelijke stemming aantekenen, dat zij geacht moesten wor den tegengestemd te hebben. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Alphen aan de Rijn G. J. Pettinga te Huizum; te Nisse J. Strikwer- da, vic. aldaar; te Loenen aan de Vecht R. C. v. Putten te Oud Vosmeer. Aangenomen naar Wijnjeterp-Duurs- woude Th. Houtsma, geestelijk verzorger der sanatoria te Laren. Benoemd tot vic. bij de landel. Zeemans- raad met als standplaats Rotterdam R. Timmers, vic. aldaar. Aangenomen de benoeming tot vic. te Voorburg W. W. Verhoef, cand. aldaar. Beroepen te Hamilton (Can.) J. v. Kui ten, voorheen predikant te Baarn; te Leer broek J. Wieman te Oudewater; te Zeven huizen G. S. Schinkel, cand. te Scherpen- zeel. Aangenomen naar Nijverdal (vac. J. Swijnenburg) (toez.) A. M. v. d. Neut te Medemblik. Bedankt voor Ouderkerk a. d. IJsel J. R. Cuperus te Doornspijk. Geref. Kerken Aangenomen naar Baambrugge (als hulppred.) J. Ubels, em. pred. te Almelo. Chr. Geref. Kerken Tweetal te Murmerwoude en te Nieuwe Pekela C. Langbroek, cand. te IJmuiden en J. J. Rebel, cand. te Rotterdam. Doopsgezinde Broederschap 's-Gravenhage J. Aangenomen naar Nooter te Akkrum. Geref. Gemeenten A. Elshout, Beroepen te Marknesse cand. te Rotterdam. Aangenomen naar Utrecht A. Elshout, cand. te Rotterdam. Evang. Lutherse Kerk Bedankt voor Schiedam A. Burghoorn te Edam. Voor een uitverkocht huis had Dinsdag avond in het Concertgebouw te Amster dam onder leiding van Felix de Nobel het eerste optreden van de combinatie Ne derlands Kamerkoor en Nederlands Ka merorkest plaats. Van de solistische me dewerking van de sopraan Elisabeth Schwarzkoff moest wegens ziekte worden afgezien. Zij werd vervangen door Uta Graf. Het was een experiment waar heel wat risico aan vastzat. Het Kamerorkest heeft zijn voorname kwaliteiten bij vorig optre den in het gebouw bewezen, hoewel men het liever in beperktere ruimte zou wil len horen. Verder zijn de supérieure hoe danigheden van de a-capella-zang voor het Kamerkoor spreekwoordelijk gewor den. Maar hoe zou de combinatie klin ken? En vooral: hoe zou de koor klank zich verhou den tot de zaal? Dit laatste werd een tegenvaller, hoofdzakelijk dan in het eerste programmanummer, de hymne „My heart is inditing" van Henry Purcell, een stuk dat door zijn achtstemmigheid al reeds moeilijk tot klankversmelting te brengen is, althans met een kleine be zetting, hetgeen hier in die grote ruimte helaas helemaal niet wilde lukken, 't Was alsof de leden van dit overigens voortref felijke vocale ensemble geen contact met elkaar konden vinden. En het werd lang zaam erger, toen een der solo-sopranen te hoog begon te intoneren. Uiteraard kon er van een ideale samenwerking van or kest en koor dan ook geen sprake zijn; men musiceerde niet met, maar naast elkaar. Ik geloof dat deze mislukking hoofdzakelijk te wijten is aan het optre den in een te grote ruimte. Want zelfs in de na de pauze uitgevoer de Kroningsmis van Mozart, waarin het koor van meer beheersing blijk gaf, miste men het toereikende klankvolume om de grote zaal te vullen. Wellicht was het voor de Haarlemse Concertzaal voortref felijk te achten en kan het in de wel rui me maar droog klinkende Kurzaal te Scheveningen voldoen, doch in de Van Baerlestraat zijn de verhoudingen nu een maal anders. Het zingen in een zo grote ruimte houdt altijd het gevaar in dat men zich gaat forceren en hoe licht wordt dan niet het evenwicht verstoord. Dit evenwicht was echter subliem in het in getogen „Et incarnatus est". Uta Graf en drie leden van het koor: de alt Leny Hen- ning, de tenor Reinhardt van Randwijk en de bas Carel Willink zongen de solo partijen. Hun aandeel gaf ruim voldoe ning. Wel hadden wij in het „Agnus Dei" graag een sopraan gehoord met een rusti ger toonvorming, want al mag dit frag ment dan tamelijk sterk op het „Done so- no" uit „De bruiloft van Figaro" lijken, het is tenslotte toch als kerkmuziek be doeld en daarbij geldt de eis om aan die bedoeling tegemoet te komen met die strakheid van klanklijn, die men van goed geschoolde koorknapen kan leren. Uta Graf zong ook de solocantate „Weichet nur, betrübte Schatten" van Bach, waaraan zij haar beste krachten wijdde. De instrumentale omlijsting werd bijzonder fraai gerealiseerd en het was niet ten onrechte dat uit het publiek stemmen opgingen om de solo-hoboïst in de hulde te betrekken. Consequent had men dit ook mogen doen ten opzichte van de solo-violist, de fagottist, de cellist en de contrabassist. Het aandeel van de obli gaatspelers wordt doorgaans te gering ge schat vergeleken bij de vocalisten. Zo ook nu, want hun namen stonden niet eens op het programma vermeld. „Niet gebruikelijk" zal men zeggen. Maar waar om niet? JOS. DE KLERK Het Noorse stoomschip „Gatt", dat bij een der stormen in de afgelopen winter by het uitvaren op de Zuiderpier van Hoek van Holland is gelopen, is Dinsdagmiddag omstreeks half vijf van de pier gesleept door drie sleepboten. De „Gatt" wordt drij vende gehouden door twee pompboten. Om ongeveer half zes kwam de sleep de mond van de Nieuwe Waterweg binnen. Het is de bedoeling dat de sleep aan de Berghaven een loods aan boord neemt die haar naar Rotterdam zal geleiden. De „Gatt" liep 13 Januari 's nachts op de pier; nog diezelfde nacht werd een aantal opvarenden met behulp van de nieuwe reddingvlet in veiligheid gebracht en des morgens bij daglicht werden zeventien leden van de bemanning door een helicop ter van de marine luchtvaartdienst van boord gehaald. Daarmede was de eerste redding van in nood verkerende schepelin gen door een Nederlandse helicopter een feit geworden. De „Gatt" zal naar Krimpen aan de IJs- sel worden gesleept om daar te worden gesloopt. In 1790 stelde een Londens blad zijn lezers ervan op de hoogte, dat Josef Haydn de Engelse hoofdstad zou bezoeken om er enkele concerten te geven. Het voegde aan dit bericht nog toe, dat na de aankondi ging van Haydn's komst zekere critici al direct hadden ontdekt, dat men van hem niets meer moest verwachten dat zijn vroegere prestaties kon evenaren, omdat zijn krachten aan het afnemen waren. Haydn heeft die boosaardige, ongemoti veerde paatjes overtuigend gelogenstraft met voortreffelijke concerten en met het componeren van een aantal symphonieën, zowel bij zijn eerste bezoek aan Londen (17901792) als bij het tweede (17941795). De twijfelaars aan Haydn's muzikale ontplooiing zagen in hem blijkbaar de hof- kapelmeester, die door zijn werkzaamheid op het Hongaarse platteland de ontwikke ling van het symphonie-orkest niet had kunnen meemaken en die nog steeds voortdobberde op oude ervaringen. Doch zij hadden zich in het genie van de toen zestigjarige meester, die hen kwam bezoe ken, vergist. Inderdaad kende Haydn het „moderne" orkest nog niet, maar in een minimum van tijd had hij de mogelijk heden van de instrumentale bezetting er van doorzien en tot aller verrassing schiep hij de Londense symphonieën met een prachtig gevonden instrumentatie. Op het tweede zomerconcert van het Noordhollands Philharmonisch Orkest kwam een van die Londense symphonieën tot uitvoering. Het was Haydn's 100ste Symphonie, die vanwege het trompetsig naal in het Allegretto, de bijnaam van „de militaire" gekregen heeft. De toehoorders hebben bij de vlotte uitvoering van de sym phonie door Marinus Adam en het orkest kunnen vaststellen hoe lasterlijk dat ge mompel over Haydn's artistieke aftakeling geweest is. Want met de frisheid van me lodische en harmonische vinding, met die doorzichtige helderglanzend klinkende in strumentatie en met die uitmuntende vormbeheersing? In al haar beknoptheid gaf deze symphonie bij de uitvoering een zuiver muzikale genieting. Een passende inleiding voor Haydn's compositie werd de ouverture tot „De ontvoering uit het Sérail" van W. A. Mozart. Na de pauze kwam er een oude bekende van het Haarlemse publiek en het orkest, de violist Gijs Beths, op het podium voor de uitvoering van het Vioolconcert in g van Max Bruch. Er is sinds de eerste uit voering van dit concert een massa andere, nieuwere muziek ontstaan, maar die over vloed heeft het uitmuntend geschreven, warm-romantische werk niet kunnen be delven en verstikken. Het bezat voldoen de muzikale schoonheid en eerlijke expres sie om een levend bestaan te leiden. Gijs Beths speelde het concert met de bewo genheid van een kunstenaar, die in zijn lyrisch instrument een medium gevonden heeft om zijn gulle, door muziek geëmotio neerde natuur te laten spreken. Ook met deze vertolking heeft Gijs Beths bewezen een ras-violist te zijn. Aan de begeleiding had de solist veel te danken Met de „Kinderspelen" van Georges Bi- zet, gevoelig en met zorg voor goede klank gespeeld, werd het concert besloten. P. ZWAANSWIJK ADVERTENTIE BONN (ANP) Tussen alle politieke strubbelingen over het uiteenspatten van de Vluchtelingenpartij, de militaire wet geving en de komende conferentie van Ge neve door, heeft ook het Saarvraagstuk in Bonn weer de aandacht. De vier wetten, die de Saarlandse Landdag heeft aange nomen teneinde de democratische vormen voor de komende volksstemming in 't Saar- gebied te herstellen, dragen niet de goed keuring van Bonn weg. De bondsregering zal deze week bij de ministerraad der West-Europese Unie in Parijs tegen de wet ten protesteren. Zij gaan volgens Bonn niet ver genoeg, aangezien de Saarregering zich te uitvoerige mogelijkheden van het ver bieden van politieke partijen en bladen zou hebben voorbehouden. Bovendien ver denkt Bonn de regering-Hoffmann ervan, dat zy in de radio een propagandistisch monopolie wenst te behouden. Reeds wekenlang sputtert de Duitse pers hevig tegen de Saarlandse wetten, die de Duitsgezinde partijen weer zullen toelaten. Deze partijen waren de wet reeds vooruit en hebben reeds terstond na de onderteke ning van het Saaraccoord getracht de kop weer op te steken. De regering-Hoffmann heeft hen dit evenwel belet, onder meer door het in beslag nemen van propaganda materiaal. Hieruit en uit de tekst der wet ten, die vorige week werden aanvaard, meent men in Bonn te moeten afleiden, dat de Saarlandse regering liefst zo weinig mogelijk aan de bestaande toestand zou willen veranderen. De Duitse klachten over de onmogelijk heid voor de Duitse partijen om zich te doen gelden, is dezer dagen begeleid door een pijnlijk gebeuren. De Saarregering heeft laten verluiden, dat zij een vracht auto met Duits propagandamateriaal aan de grens in beslag had genomen. Er waren ook officiële geschriften van het West- Duitse ministerie voor eenheidszaken on der. Het schijnt dat het materiaal verzon den was door de West-Duitse liberale par tij, die inzake de Saar steeds bijzonder actief is. Deze keer is ook de voornaamste West-Duitse regeringspartij, de Christelijk Democratische Unie, in het geweer geko men. Zij keert zich, volgens de afgevaar digde dr. Lenz, eensgezind tegen de nieuwe wetten van de Saar, die zij onvoldoende democratisch acht. In liberale kringen in Bonn heeft de weer opgevlamde ontstemming zich ook gekeerd Makelaars. De Haarlemse rechtbank be- edigde Dinsdag de heer A. Tijsterman uit Haarlem tot makelaar in onroerende goe deren en de heer A. G. Koppers uit Hillegom tot makelaar in bloembollen. Op Maandag 18 Juli, des morgens om elf uur, zal in het Haarlemse Concertgebouw de tentoonstelling „In Zuivelland", inge richt door de Stichting Nederlands Voor lichtingsbureau voor melk- en zuivelpro ducten in Den Haag, wordengeopend. Deze tentoonstelling is een van de acht, die de stichting voor 1955 gepland heeft en die ten doel hebben, op populaire en attractie ve manier de consumenten met aan het hoofd de huisvrouw te wijzen op het belang van een gezonde voeding, bestaande uit melk, melkproducten en zuivelproducten. Van 18 tot en met 27 Juli, de Zondag uit gezonderd, zal men in de grote zaal van het Concertgebouw een bezoek kunnen brengen aan een kleine boerderij met be wegende diorama's, die een indruk geven van de kaas- en boterbereiding, zal men door middel van fotomontages een blik kunnen werpen in melk-, boter- en kaas industrieën; men zal er een melkfontein in werking kunnen zien, door middel van een electrische vraagbaak zijn kennis op zui velgebied kunnen controleren en een be zoek brengen aan een grote productenshow. Demonstratie Het belangrijkste onderdeel van deze gratis toegankelijke expositie zal evenwel zijn een ruime demonstratiestand, waar drie of vier demonstratrices ten overstaan van het publiek de gehele dag zullen ko ken en bakken; zij zullen hun producten, die uiteraard bereid zijn met melk, boter, kaas en andere producten die van de koe afstammen, door de omstanders laten keu ren en zij zullen de huisvrouwen overstel pen met recepten, onder meer met dat van een lekkere en gezonde yoghurtpudding. Zo attractief is deze stand, dat de bur gemeester van Maastricht, toen de tentoon stelling in zijn stad huisde, op een gegeven ogenblik zelf de lepel ter hand nam, een geurig spijsje bereidde en dit aan het pu bliek ter keuring aanbood! Deze beide koeien, vaste medewerkers aan de tentoonstelling „In Zuivelland", zien er niet voor niets zo gezond uit; zij kunnen eikaars melk wel drinken. Deze stichting, meestal genoemd „Het Ne derlands Zuivelbureau", heeft ten doel het geven van voorlichting en het maken van propaganda op het terrein van de con- sumptiemelk, melkproducten en kaas en boter in Nederland en in de gehele wereld. Het bureau wil de consumptie opgevoerd zien en tracht een zo groot mogelijke afzet van Nederlandse producten in het buiten land te bereiken. Over de afzet in eigen land is men over het algemeen nog lang niet volkomen tevreden. Men wil trachten hier een vaste bodem te krijgen; valt er dan eens een buitenlands gebied af, dan staat altijd de mogelijkheid open, om terug te vallen op eigen gebied. Het Nederlands Zuivelbureau, dat onder leiding staat van de heer H. Dorlas uit Aer- denhout, is ontstaan uit particulier initia tief. Het werkt zonder regeringssteun en ontvangt voor iedere honderd liter melk en voor elke kilo kaas en boter, die afgeleverd worden, een minimaal klein bedragje. Cijfers Tenslotte enige cijfers op zuivelgebied: in Nederland wordt per jaar 5'A milliard liter melk geproduceerd, dat is per dag on geveer 15 millioen liter. Twee milliard liter melk wordt in ons land geconsumeerd als consumptiemelk en als melkproducten, zo als vla, yoghurt en karnemelksepap. Van de overige 3 milliard liter melk vervaar digt men 183 millioen kilo kaas, 80 millioen kilo boter, 220 millioen kilo gecondenseer de melk en 50 millioen kilo melkpoeder. Van deze producten wordt jaarlijks voor f 850 millioen uitgevoerd, dat is meer dan tien percent van de totale Nederlandse uit voer. tegen de voorzitter van de controlecom missie voor de volksstemming aan de Saar, de Luikse professor Ferdinand Dehousse. De liberalen verdenken de Belg ervan met zijn sympathie geheel en al aan Franse kant te staan. Bij voorbaat wijzen de Duit se liberalen dan ook een candidatuur van Dehousse als Europees commissaris in Saarbrücken van de hand, zoals zij eerder verzet hebben aangetekend tegen de can didatuur van de Nederlander mr. M. van der Goes van Naters. (AFP) De leiders van de pro-Duitse partijen van het Saargebied hebben in een gemeenschappelijke brief aan bondskanse lier Adenauer gezegd, dat hun laatste hoop dat hun opvatting over het te houden ple bisciet gehoort zal worden, gevestigd is op de raad van de West-Europese Unie. JACKSON (Un. Press) Generaal Ridg way, sinds kort afgetreden als Amerikaans stafchef, heeft in een redevoering voor het American Legion in Jackson (Mississippi) verklaard dat de Verenigde Staten niet in voldoende mate de militaire kracht hebben opgebouwd om hun buitenlandse politiek te steunen. Ridgway oefende gematigde critiek op de militaire plannen van het ogenblik, die hij ontoereikend acht. Militaire overwegingen zijn niet de enige in de nationale politiek, zo gaf hij toe, maar zonder de macht op te bouwen die deze politiek kan steunen, zou hoop op welslagen slechts gebaseerd zijn op bluf. „Teneinde veilig de gevaren door te ko men die ons bedreigen, moeten wij de ver antwoordelijkheden dragen die wij aan vaard hebben. Ik vrees dat wij dat niet ten volle hebben gedaan. Volgens mijn mening zijn onze verplichtingen in sommige op zichten groter dan de macht die wij heb ben willen ontwikkelen," aldus Ridgway. Militair gesproken dienen de Verenigde Staten te beschikken over strijdkrachten die iedere aggressie het hoofd kunnen bie den, ongeacht de vraag of atoomwapèns zullen worden gebruikt of niet. Een wereldoorlog kan niet uitsluitend door atoomwapens gewonnen worden, als de partijen gelijksoortige wapens bezitten. Slechts grondstrijdkrachten kunnen vijan delijk gebied veroveren en bezetten, zo be toogde de ex-stafchef, die toen hij nog in functie was, zich tevergeefs verzet heeft tegen een vermindering van de mankracht van het Amerikaanse leger. (Van onze correspondent in Bonn) De West-Duitse Vluchtelingenpartij ver keert in staat van ontbinding. Behalve de twee ministers Oberlander en Kraft heb ben nog zes afgevaardigden de fractie ver laten. Tot hen behoort gravin Finckenstein, een van de trouwste medewerksters van Kraft, de oprichter van de partij. Zij zullen hoogstwaarschijnlijk naar de CDU van bondskanselier Adenauer overgaan. Achttien leden van de fractie, die uit 27 afgevaardigden heeft bestaan, willen de vlag van de partij verdedigen, maar het staat te bezien of het hun zal gelukken. De fractieleider Mocker zou het Adenauer willen onderhandelen over de opvol ging van Kraft en Oberlander als minis ters in de regering. Doorgaans goed inge lichte kringen achten het echter waar schijnlijk dat Adenauer het verzoek om ontslag van beide ministers niet zal aan vaarden en dat zij hun zetels in het kabi net zullen behouden. Kraft heeft voorspeld dat de Vluchte lingenpartij geen kans zal hebben bij de verkiezingen in 1957. In Bonn wordt de vraag gesteld of afgevaardigden moreel het recht hebben de kiezers, die hun stem op hen hebben uitgebracht, in de steek te laten door naar een andere partij te ver huizen. In September 1953 hebben meer dan 1.600.000 West-Duitsers hun stem aan de Vluchtelingenpartij gegeven. (Van onze correspondent te Brussel) De leiders van de Belgische Christelijke (R.K.) vakverenigingen hebben geweigerd de proclamatie van de stakingen op Zater dag in te trekken. Het bestuur van het algemeen Christelijk vakverbond blyft evenwel bereid deel te nemen aan de be sprekingen tussen de vertegenwoordigers van de syndicaten, het verbond der Bel gische nijverheid en de regering. De Belgische vakbeweging heeft altijd geweigerd het beginsel te aanvaarden dat geen besprekingen zouden kunnen worden gevoerd gedurende een staking. Het be stuur verheugt zich over de resultaten van de staking van Zaterdag en roept alle ar beiders op zich bij de stakingsbeweging aan te sluiten op de komende Zaterdagen. In een hoofdartikel in „Het Volk", het dagblad van de Christelijke vakverenigin gen, wordt opgemerkt, dat het ACV over zijn houding geen twijfel wil laten be staan. Het antwoord op het verzoek van de eerste minister is neen. Het ACV heeft zich volstrekt niets te laten zeggen door een eerste minister, die de verantwoorde lijkheid draagt voor de sociale afbraak- politiek, welke sedert maanden wordt ge voerd. De heer Van Acker heeft geen enkel recht om aanspraak te maken op een gebaar van inschikkelijkheid onzerzijds, aldus „Het Volk". 1

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 9