B en W stellen oprichting voor van Haarlemse Raad voor Jeugd Kort en bondig Doel: contact tussen gemeentebestuur en de Haarlemse jeugdorganisaties Prijsuitreiking van K WF - vis wedstrij d Geen grondverkoop aan Kerkhofstraat Wandtapijt over Wapen vermeerdering in verval LAATSTE NIEUWS De Tour de France Urgente herstelling bij Energiebedrijf Hogere subsidies voor uitzending naar buiten Aankoop woningen voor sanering Leidsebuurt Informeel koninklijk bezoek aan E 55 Amsterdamse Beurs VRIJDAG 15 JULI 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 9 Burgerlijke Stand van Haarlem Kroon beslist: Beroep Haarlemse raad verworpen Filiaalchef Hoekstra feestelijk gehuldigd B en W-voorstel tot restauratie Leerlingenfeest van Mr. A. Bruchschool Gevaarlijke situatie door defecte blustoren Montagne's jeugdvariété in het Luxortheater Verbetering volkshuisvesting E. Klaassen overleden Helicopter liet bijna weer verstek gaan Ir. Cramer architect van St. Elisabethsgasthuis Verkoop van huizen Burgerlijke Stand van Heemstede Ruit aan gruis, modder in huis Aanhangwagen losgeraakt Cursus Bijbelse vragen van Woodbrookers Extra-subsidie voor Speeltuinverbond Scheepvaart RHEUMA? Brengt geestelijk lijden B. en W. van Haarlem hebben thans de raad voorgesteld een Raad voor de Jeugd in te stellen en voor de onkosten, welke diens eerste werkzaamheden zullen ver gen, f 1000 beschikbaar te stellen. Bij de organisaties en instellingen, die werkzaam zijn op het gebied van het jeugdwerk in de meest uitgebreide zin, leeft sinds lang het verlangen om tot een nauwer onder linge samenwerking te komen in veelvul dig contact met het gemeentebestuur. Een commissie van overleg en voorbe reiding gevormd door de Inspecteur van de lichamelijke opvoeding de sport en de jeugdzaken en vooraanstaande per sonen uit het jeugdwerk heeft een ad vies hieromtrent uitgebracht. Wat de samenstelling van deze Raad betreft wordt geadviseerd hem te doen bestaan uit tenminste 9 en ten hoogste 15 leden. Er dienen ook overheidsfunctiona rissen zitting in te nemen maar zo, dat het aantal niet-ambtelijke vertegenwoordigers steeds de meerderheid vormt en dat de voorzitter en de vice-voorzitter steeds uit particuliere vertegenwoordigers worden gekozen. De Raad kan zich doen bijstaan door secties en commissies en het vele ad ministratieve en organisatorische werk zal ambtelijk worden uitgeoefend, namelijk door de gemeentelijke dienst voor de li chamelijke opvoeding, de sport en de jeugdzaken. Niet alleen het besluit tot oprichting wordt de raad voorgelegd, eveneens de vaststelling van een verordening op de Haarlemse Raad voor de Jeugd. In artikel 3 daarvan wordt de taak van de Raad ge noemd: het geven van adviezen aan B. en W. op het gebied van het jeugdwerk in de meest uitgebreide zin en het verlenen van bijstand in de gevallen, waarin B. en W. zulks verlangen. Hij is ook bevoegd on gevraagd advies aan B. en W. uit te bren gen en voorstellen te doen nopens het jeugdwerk. Voorts het stimuleren van de activiteit der bestaande organisaties en het verlenen van adviezen daaraan. Ver volgens waar nodig de coördinatie van de activiteiten op de verscheidene ge bieden van het jeugdwerk. Tenslotte het nemen van initiatieven op die gebieden van het jeugdwerk, die nog niet door de bestaande organisaties wor- ADVERTENTIE TE KOOP GARDEROBE voor het gehele gezin (nieuw) 0.50 RIIEUMA-verrassingsactie Ggk. Min. v. Just. 22-ll-'54-LO 520/052 Donderdagavond had in de tuinzaal van het concertgebouw in Haarlem de prijs uitreiking plaats van de hengelwedstrijd, die jongstleden Zondag ten bate van de kankerbestrijding werd gehouden. De heer P. E. Willemsen, de voorzitter van de commissie, die was samengesteld uit de organiserende verenigingen, de Haarlem se Hengelaars Bond en „Tussen het riet" bracht in zijn openingswoord de dank van het Koningin Wilhelmina Fonds over aan al diegenen, die tot het welslagen van de viswedstrijd hadden meegewerkt en hij sprak de hoop uit, dat deze wedstrijden het volgend jaar in liet gehele land navol ging zullen vinden. Voorts deelde de heer Willemse mede, dat elke deelnemer, die twee visjes had gevangen in aanmerking zou komen voor een prijs, hetgeen betekende, dat 105 hen gelaars voor de enorme tafel met geschen ken moesten verschijnen om een keuze te maken uit de vele kostbare voorwerpen, die varieerden van strijkbouten, gerookte worsten, flessen drank, hengelsportarti kelen en pakjes puddingpoeder tot een fiets, die zoals bleek gewonnen was door de heer W. Breeuwer, die zelf waarschijn lijk het meest verwonderd was toen hij de grootste vis met een lengte van 39,2 centimeter op de wal haalde. Voordat men echter tot de uitreiking van de prijzen begon werden er eerst nog vijf tienhonderd lootjes voor een grote tombo la verkocht, waarna de vertegenwoordiger van het Koningin Wilhelminafonds, de heer Van Wijk, een bedrag van f 668,77 in ontvangst kon nemen. De heer Van Wijk, die uiteraard zijn dank betuigde voor het initiatief van de Haarlemse hengelaars verenigingen overhandigde aan de actieve secretaris van het organiserend comité, de heer G. H. Regelink, een aansteker, de heer Willemsen ontving een portefeuille en de verenigingen werden in het bezit gesteld van een herinneringsvaantje. Pas toen werd de nieuwsgierigheid van de aanwezigen over de gewonnen prijzen bevredigd en tot laat in de avond bleef men nog bezig met het uitreiken van de tientallen geschenken. De uitslag luidde: 1. W. Breeuwer, groot ste vis. 2. W. Dekker (11 stuks). 3. M. van Thiel (10 stuks). 4. W. N. L. Molenkamp (9 stuks). 5. Th. van Vliet (8 stuks). 6. J. van Norde (8 stuks). 7. H. Veneman (7 stuks). 8. F. Donders (7 stuks). 9. B. van der Schuit (7 stuks). 10. W. Oudolf (7 stuks) en 11. D. J. Kooymans (7 stuks). HAARLEM, 14 Juli 1955 GEHUWD: 14 Juli, J. A. Niterink en C. J. Tielens; K. Molenaar en C. Bouwhuis: J. C. van Delden en J. Witkamp; K. A. Edskes en D. Aal; J. Raasveldt en H. M. Luitingh; G. J. Broekhuizen en W. van Pelt; P. A. Gel dorp en J. G. J. Sloos; A. Wolfsen en C. Kroes; L. Klaassen en G. M. Egberts; L. Ja cobs en K. Bark; J. Moonc en J. M. P. Be rendes; J. Schuitemaker en M. Embregts; H. H. van Leeuwen en H. C. J. Broekhuizen. BEVALLEN van een zoon: 9 Juli, I. van den BroekVros; 12 Juli, G. Schooneveldt— Spanier; M. TiggolmanGroen; C. M. Caré Slebe; 13 Juli, G. A. ToorenentSabel; Th. Brokde Hilster; G. Ph. M. ClemensTutert; 14 Juli, J. M. GressieBroekhof. BEVALLEN van een dochter: 13 Juli, G. J. van Halvan der Burgt; 14 Juli, G. Baks Hulst; C. HaijeBeerthuizen. OVERLEDEN: 12 Juli, T. Grapendaal—van Dijk, 55 j„ Hazepaterslaan; 12 Juli, J. Kuijt, 83 j.. Kinderhuisvest. den bestreken, met dien verstande, dat van de Haarlemse Raad voor de Jeugd zélf alleen in die gevallen rechtstreeks initiatief behoort uit te gaan, waarin het de bestaande organisaties aan middelen of mogelijkheden ontbreekt. Het aantal amb telijke leden zal ten hoogste drie bedra gen. De Raad zal minstens één keer in de drie maanden vergaderen. De kwestie-Kerkhófstraat is ten einde. De Kroon heeft beschikt op het door de Haarlemse raad ingestelde beroep tegen de vernietiging door Gedeputeerde Staten van het besluit van de Haarlemse raad om een perceel grond aan de Kerkhofstraat bij de Burgwal te verkopen aan het aldaar gevestigde betonbedrijf van de firma W. J. van Herwaarden. De Kroon heeft het door de raad inge stelde beroep ongegrond verklaard. De voorgestelde grondverkoop heeft de gemoederen van de Haarlemse raad an derhalf jaar lang bezig gehouden. Er was aanvankelijk een voorstel van B. en W. om die grond niet te verkopen. Het Col lege was van oordeel, dat met het oog op de toekomstige sanering van dat stadsdeel ongewenst was grond te vervreemden. De meerderheid van de raad deelde dit argu ment niet, maar op de vergadering, waarop het voorstel om de grond wel te verkopen aan de orde kwam, waren er zoveel voorstanders van de verkoop afwe zig, dat het verworpen werd. Daarop dien den de voorstanders in een volgende ver gadering een initiatiefvoorstel in, dat een meerderheid verwierf. Men had echter buiten de heer A 1 b r e c h t (Arbeid) ge rekend, die bij Gedeputeerde Staten be roep aantekende tegen het besluit. Gede puteerden deelden de argumenten van de heer Albrecht die overeenkwamen met die van Burgemeester en Wethouders en vernietigden het raadsbesluit. De grond zou dus niet verkocht worden. Daarop kwamen de fracties van de Haar lemse raad in het geweer die meenden dat men de grond wel aan Van Herwaarden moest verkopen. Zij stelden beroep in bij de Kroon tegen de vernietiging door Ge deputeerden. Op 23 Maart van dit jaar werd dat beroep door de Raad van State behandeld. Uit de thans verschenen uit spraak van dat College blijkt dat men de motieven van B. en W. en de tegenstan ders van de verkoop in de Haarlemse raad onderschrijft. De grond wordt dus niet verkocht. Op Donderdag 14 Juli vierde de heer L. Hoekstra, chef van de Albert Heyn winkel aan de Generaal Cronjéstraat te Haarlem- Noord zijn zilveren jubileum in dienst van deze firma. De jubilaris werd hartelijk toegesproken door de heer D. A. ter Wee, een der direc tieleden en de heer Th. Daalhuijzen, dis trictsleider. Eerstgenoemde overhandigde namens de firma een gouden armbandhor loge met inscriptie en het gouden kruis van verdienste van de firma zelf. De heer Daalhuijzen bood de jubilaris het ver erend getuigschrift van de Maatschappij van Nijverheid en Handel aan. De echt genote van de jubilaris ontving een zil veren bijouterieënkistje. Zeer vele collega's, kennissen en vrien den van de heer Hoekstra gaven van hun belangstelling blijk, waarbij een groot aantal bloemstukken werden aangeboden. De huldeblijken voor de heer Hoekstra waren reeds vroeg in de ochtend begon nen, toen enkele winkeliers tegenover de winkel van de heer Hoekstra hun vlaggen hadden uitgehangen. Een historisch product van kunstnijver heid, het tot voor kort in de B. en W.- kamer van het Stadhuis hangende wand tapijt, voorstellende de wapenvermeerde ring van Haarlem naar een schilderij van Pieter de Grebber, verkeert in verval. De commissie van beheer van de Werkplaats tot herstel van antieke textiel heeft ge rapporteerd, dat het dringend noodzake lijk is maatregelen te treffen om het tapijt voor verder verval te behoeden en zo goed mogelijk te conserveren en te restaureren. Op 6 Juni is een brief aan de minister van O., K. en W. geschreven met het verzoek mede te delen of in de kosten van de restauratie een rijkssubsidie kan worden verleend. Daar is nog geen antwoord op binnen, maar men zal daar niet op wach ten omdat uitstel van de restauratie niet lager verantwoord is. De kosten van foto graferen en schilderen worden door de rapporterende commissie geraamd op res pectievelijk f 232,50 en f 4.367,50. Het schil derwerk valt echter onder de bepalingen van de gemeentelijke sociale werkvoorzie ningsregeling voor handarbeiders en daar door onder de desbetreffende subsidierege ling van Sociale Zaken en Volksgezond heid. Als gevolg daarvan zal het schilderen slechts een bedrag van f 2.417,50 vergen. Woensdag werd onder auspiciën van de oudercommissie een zeer geslaagde uitvoe ring gegeven door de leerlingen van de Mr. A. Bruchschool. Onderwijzeressen en onderwijzers legden veel eer in met de onder hun leiding in gestudeerde zang- en speelliedjes en gym nastische oefeningen door meisjes en jon gens. Bij het afscheid der leerlingen van de zesde klasse bood de voorzitter der ouder commissie aan deze jongens en meisjes een fraaie herinnerings-tegel aan. Bijzonder veel succes oogstten de medewerkers aan dit feest, des middags de goochelaar Harry Bouman; des avonds het accordeontrio „The Marilini's". In de pauze was er gelegenheid om een handenarbeidtentoonstelling te bezoeken. Voor de negende étappe van de Ronde van Frankrijk zijn vanmorgen om acht uur 101 renners vertrokken met bestemming Monaco op 275 kilometer. Toen er 32 kilometer was gereden nam de Zwitser Ferdi Kübler op verrassende wijze de leiding. Dat was in Guillestre, waar hij als eerste aankwam. De overige renners waren toen allen nog bijeen. Bij de Col de Vars was de situatie echter veranderd. De Luxemburger Gaul had de leiding genomen. Toen hij de afdaling nam naar Meiezen lag hij vijf minuten voor op Scodeller van de Franse ploeg Noord-Oost- Centraal. De hoofdgroep, met Louison Bobet aan de kop, volgde een aantal seconden achter Gaul. De top van de Col de Vars (2111 m.), een col van de eerste categorie, die 50 km van de start is gelegen, werd het eerst bereikt door Gaul van de gemengde ploeg. Daarna volgden: op 47 seconden Scodeller (NOC) op 1 min. 12 sec. Gelabert (Sp.) en Louison Bobet (Fr.); op 2 min. 7 sec. Brankart (Belg), Lorono (Sp.) en Bauvin (NOC); op 2 min. 25 sec. Astrua (Italië) op 2 min. 30 sec. Coletto (It.), Vitetta (Zuid Oost), Fornara (It.), Guidici (It.), Rolland (Fr.) en Wagtmans; op 3 min. 3 sec. het grote peloton. Scodeller en Gaul paseserden het eerst de top van de Col de la Cayolle (2326 m.), een col van de eerste categorie, die op 109 km van het vertrekpunt is gelegen. Op 3 min. 45 sec. volgde een groepje van acht renners, bij wie zich de broers Bobet en Rolland be vonden. Op 6 minuten lag een peloton van 22 man, bij wie Robic en Dotto. De dragende ijzerconstructie van de blus toren van de koolgasfabriek van het ge meentelijk energiebedrijf te Haarlem ver keert in slechte staat. Deze verrijdbare toren dient om de gloeiende cokes, nadat deze uit de schuine kamerovens is gestoten, te blussen. De toren is dagelijks in gebruik en zonder deze is het niet mogelijk de koolgasfabri- cage op normale wijze te doen geschieden. Van een defect aan de blustoren moet, behalve stagnatie in de gasfabricage, ge vaar voor het bedienend personeel worden gevreesd. Een door deskundigen ingesteld onder zoek heeft bevestigd, dat de kans op breuk in de ijzeren constructie van het beneden ste gedeelte van de toren groot is, indien een en ander niet spoedig wordt hersteld. De kosten van het repareren van de toren worden geraamd op 50.000. B. en W. stellen de raad voor dit bedrag te hun ner beschikking te stellen. AANRIJDING OP DELFTLAAN Donderdag om kwart over twee ge schiedde er een aanrijding op de Delft laan in Haarlem-Noord, tussen een per sonenauto en een rijwiel met hulpmotor. De oorzaak was dat de wielrijder, die op de Delftlaan in Zuidelijke richting reed, plotseling naar links overstak met de be doeling om op de ventweg te gaan rijden. De autobestuurder haalde nog naar links uit, maar de auto reed toch nog met de voorzijde tegen het rijwiel, waardoor de wielrijder viel. De auto kwam in de lin kerberm tot stilstand. Het frame van het rijwiel werd ontzet en de auto kreeg schade aan de voorzijde. De wielrijder, de 52-jarige arbeider H. de R., kreeg een wond aan zijn linkerhand en moest naar het ziekenhuis St. Joannes de Deo ver voerd worden, waarna hij naar huis kon gaan. In de komende zes weken zal de Haar lemmer G. Montagne in het Luxor-theater te Haarlem en in theaters te Amsterdam, Utrecht en Den Haag programma's ver zorgen voor de jeugd. Vele Haarlemmers zullen de heer Montagne nog kennen, daar hij voor het vierde jaar de leiding heeft van de ochtendvoorstellingen in de zomer- vacantie. Vanmorgen trad het jeugdvariété voor het eerst in het Luxor-theater op en een aantrekkelijk programma werd de vele meisjes en jongens geboden. Fred. Johnson verzorgde een nummer als komische kunstwielrijder en oogstte veel succes. Veel vrolijkheid ontstond er in de zaal, toen Flip en Flap voor het voetlicht traden in hun scène „In de scheersalon". Trixi was een wonderpaard, dat rare ca priolen maakte. De heer Montagne vermaakte de jeugd met de poppenkast; Jan Klaassen was de hoofdpersoon, die het niet best met zijn huisbaas kon vinden. De leiding van het variété was er in geslaagd een programma samen te stellen, waarbij de jeugdige be zoekers een rol hebben te vervullen. Dat kwam o.a. tot uiting in de wedstrijd „trek aan de bel", waarbij gevraagd werd mee te delen, wat de pianist Jan Davids ten ge hore bracht. Het nuttige werd met het aangename verenigd; de jeugd heeft te maken met het verkeer en enkele minuten van het pro gramma waren gereserveerd voor een ver- keerslesje. Terwijl een aantal beelden uit Haarlem vertoond werd vertelde de heer Van Zeyl, brigadier van de verkeersbri- gade, een en ander over de gevaren op de weg. Iedere week zal beginnende op Vrij dagochtend een nieuw programma wor den gegeven. B. en W. van Haarlem hebben de raad voorgesteld, de bijdrage aan de Centrale commissie voor de vacantiezorg te ver hogen van f 10,50 tot f 12,50 per kind, ter wijl bovendien het maximum van acht honderd kinderen zal komen te vervallen. Hierdoor zullen de 927 Haarlemse kinde ren die voor rekening van Sociale Zaken worden uitgezonden en voor uitzending naar een vacantiekolonie in aanmerking komen, deze zomer inderdaad kunnen ver trekken. De kosten van een vacantieverblijf zijn per kind met f 2,50 gestegen. Van de ouders wordt een hogere bijdrage van twee kwar tjes per kind per week gevraagd. Een en ander brengt een hogere uitgave van ruim drie mille voor de gemeente met zich. Het totale crediet voor deze vorm van jeugd zorg beloopt nu f 11.587,50. B. en W. hebben de Haarlemse raad weer een aantal voorstellen gedaan ter verbete ring van de volkshuisvesting. Aan het complex van de Haarlemse wo ningbouwvereniging „Rosehaghe" 139 arbeiderswoningen tussen Zijlweg en Brou werskade zijn in de jaren 1952 en 1953 omvangrijke herstellingen en onderhouds werken uitgevoerd, zoals schilderen, tim merwerk, herstellen van ruiten, kozijnen, daken en schoorstenen. Thans is de reke ning van dat werk definitief opgemaakt: bijna 133 mille. B. en W. stellen de raad voor de financiële regelingen te effectueren welke voor deze post nodig zijn. Voor het vernieuwen van de schuren en schuttingen en het eventueel op wens van de bewoners aanbrengen van betonnen kolenkisten bij het complex van 31 arbei derswoningen aan de Eikenstraat en Es doornstraat in Haarlem-Noord van de ver eniging „Eigen Woning" vragen B. en W. de raad een voorschot van 28.500. Voor de kolenkist zullen de bewoners een ver goeding van vijftien cent per week moeten betalen. Ook de schuren van het complex van 44 arbeiderswoningen aan de Merovingen- straat en omgeving van „Zorgvliet" zullen vernieuwd worden. In dit geval zullen de schuren tevens worden vergroot en wordt er een kolenbergplaats in aangebracht, ten zij de bewoners dit niet wensen. Voor de vergroting wordt een vergoeding van der tig cent per week en per woning gevraagd. B. en W. vragen voor dit werk een crediet van bijna 43 mille. Tenslotte stellen B. en W. de raad voor een zevental huizen aan de Brouwersstraat aan te kopen met het oog op de toekom stige sanering van de Leidsebuurt. Drie van deze woningen zijn reeds onbewoonbaar verklaard. De totale koopprijs bedraagt 6650. In de ouderdom van 57 jaar is te Haar lem overleden de heer E. Klaassen, oud hoofdagent van politie en portier van het gebouw aan het Florapark van de Be scherming Bevolking. De thans overledene is in 1925 als agent van politie in gemeen tedienst getreden en op 1 Januari 1947 werd hij bevorderd tot hoofdagent. De laatste jaren was hij in het bijzonder in het bureau van politie aan de Smedestraat werkzaam. Wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd verliet hij op 2 October 1953 de politiedienst. Later kwam hij bij de Bescherming Bevolking. De teraardebestelling is bepaald op Za terdagmiddag om twee uur op de Noor derbegraafplaats. De Sabena-helicopter uit Brussel, die hedenmorgen om half twaalf op de Haar lemse helihaven zou landen, heeft zich niets aangetrokken van het groepje kinde ren en vacantiegangers, dat zich reeds voor elven om het veldje aan de Wagenweg had neergezet in het koele gras. Ook de grote tankwagen, die midden op het veld stond, geladen met verkwikkend voedsel voor de mechanische maag van het hefschroef- vliegtuig, werd volkomen genegeerd, even als zelfs helihavenmeester R. K. Hellemink en zijn staf, die reeds ver voor het tijdstip van aankomst aanwezig waren om het luchtvoertuig een veilige en hartelijke ont vangst te bereiden. Precies als gisteren was ook nu weer de mist, welke hing over het vliegveld te Brussel de spelbreker. Met grote vertraging was het toestel tenslotte vertrokken, eerst naar Knocke, vervolgens naar Vlissingen. Een der Belgen van het grondpersoneel van de Sabena op de Haarlemse helihaven, die zich in verbinding stelde met zijn col lega's in Rotterdam, kreeg te horen, dat de helicopter niet voor één uur boven Haar lem zou cirkelen. Deze mededeling was voor de nieuwsgierigen om het terrein heen voldoende om op te breken en een koeler plekje op te zoeken en terwijl dus de toe schouwers verdwenen, begonnen de brand wachten rustig hun spuitapparaten in orde te brengen. En toen telefoneerde passage bureau Copex uit Hillegom, dat Rotterdam zojuist had meegedeeld, dat het wel half twee kon worden Na verloop van tijd kwamen groepjes belangstellenden weer eens een kijkje ne men bij het in de hete zon blakende ter rein, maar het duurde tot vijf minuten voor één, voor hun geduld werd beloond. Toen pas verscheen er in de lucht een blinkend stipje, dat zowaar aangroeidetot een helicopter! De president-regent van het St. Elisa beth's gasthuis te Haarlem, mr. O. P. F. M. Cremers heeft meegedeeld, dat regenten van het St. Elisabeth's of Grote Gasthuis besloten hebben de bouw van het nieuwe Gasthuis op te dragen aan architect ir. B. J. K. Cramer te Rotterdam. Ir. Cramer heeft in 1936 te Rotterdam het Havenziekenhuis gebouwd, dat na de bevrijding aanzienlijk is uitgebreid. Vorig jaar November is gereed gekomen het Ko ningin Juliana-ziekenhuis te Hengelo; ook daarvan was hij de architect. De uitslag van de veiling van huizen in het Notarishuis te Haarlem, luidt: Brouwersplein 23 zw. en rd.; 24 zw. en rd.; 25 zw. en rd. f 25-300.J. Bodegraven qq.; Atjehstraat 91, niet geveild; Parklaan 98, f 7010.A. J. Schouten qq.; Zuid Brouwer straat, niet geveild; Oranjestraat 80, f 3000. J. Ph. Halrtein; Zijlweg 128 zw. en rd., niet geveild. ONDERTROUWD: K. E. Grandia en G. Hinfelaar; J. Sangen en P. C. Roosen; F. Kniese en C. H. Weimar; J. H. Grimberge en J. H. M. A. Sassen. GETROUWD: P. W. Saner en M. A. J. van Gils; J. V. Beekveld en H. Koopman; H. Deutekom en H. J. C. van den Eijnde; R. P. Frieseman en H. J. A. van Remmerden; A. P. de Jong en J. M. Smits; P. J. de Wit en M. T. Moorman. GEBOREN: Han, en René, z. van H. Bos dijk en N. van Keulen; Johanna Theodora Henrica, d. van T. H. J. Striekwold en H. M. M. Gozeling; Astrid Maria, dr. van A. D. van Ekelenburg en G. de Groot. OVERLEDEN: Wed. S. S. Haccou—van der Wal, 84 j„ P. de Hooghsitraat 2; K. van Groot- veld, 74 j., J. Steenlaan 3; Mevr. W. Jansen Reede, 79 j., Overboslaan 27; Mej. M. Mel- chior, 86 j., Wipperplein 14; S. van der Eijk, 86 j„ A. Thijmlaan 55; W. van Tunen, 86 j., Herenweg 126; W. J. A. Kobus, 55 j., Binnen weg 59. Gisteren te 16.45 uur reed een tractor met aanhangwagen op de Spaamdamseweg in Haarlem-Noord. De aanhangwagen raakte los en reed tegen de gevel van per ceel 548. De gevel werd beschadigd en de sponningen en ruiten van de ramen ver nield. De aanhanwagen, welke geladen was met modder uit rioleringen, loste door de sohok een deel van de lading, juist in het intérieur. De bewoner J. Pijper, model maker, en zijn schoonzoon A. van der Hoef, die voor het raam zaten, kregen geen letsel. De Arbeidersgemeenschap der Wood brookers organiseert in September weer een cursus over Bijbelse vragen onder de titel „Bijbelse kernbegrippen", die gehou den wordt van 5 tot 11 September. De lei ding berust bij dr. A. van Biemen, die sa men met mej. ds. W. H. Buys de inleidin gen verzorgt. De thema's zijn „Geloof en openbaring", „Koninkrijk Gods", „Gerech tigheid en liefde", „Zonde en genade" en „Hoop en vrede". B. en W. stellen de gemeenteraad van Haarlem voor om aan het Haarlemse Speeltuinverbond een bedrag van zeven duizend gulden ter beschikking te stellen ten behoeve van het onderhoud en het her stel van speeltuinwerktuigen op verschil lende speeltuinen, die ressorteren onder het Verbond. Koningin Juliana heeft Donderdag in gezelschap van haar particulier secreta resse, mevrouw N. Smitt-Avis, een infor meel bezoek aan de „E 55" gebracht. Om even over negen uur arriveerde de Ko ningin aan de hoofdingang, waar zij werd begroet door onder meer de organisator van de manifestie, de heer Jac. Kleiboer. De Koningin genoot allereerst zeer van de reconstructie der voorhistorische die ren, de tiranosaurus en de tricoratos. Een volgend bezoek gold de stands van de PTT. De werking van de poststempel automaat werd gedemonstreerd en het ar chiefsysteem van de Heemaf bekeken. In de ry Lange tijd vertoefde de Koningin bij de maquette van het oude Rome. Daarna volgde de tocht met de kabelbaan. Het pu bliek stond er in queue en wilde de Ko ningin laten voorgaan, maar de Koningin stond dat niet toe, betaalde haar entrée- kaartje en wachtte rustig op haar beurt. Samen met de heer Kleiboer maakte zi; de overtocht. Na het bezoek aan het herenhuis, waar werd koffie gedronken, vertrok de Ko ningin met haar gezelschap per speciaal treintje naar het verdere deel van de ten toonstelling. In „Kinderland" schepte de vorstin veel behagen in het spel van de talrijke kleuters, die zich daar vermaak ten. Vervolgens volgde de Koningin in de televisiestudio het wijdingsvolle program ma van Otto Sterman. Ook werden nog bezoeken gebracht aan het Cosmorama, het diepzee-onderzoek en de stand van de Koninklijke Marine. Abbedijk, 13 v. New York n. Antwerpen. Aldemarin, 13 te B Bombay. Alblasserdijk, 13 te Rotterdam. Alhena, 14 te Reicfe. Alnati, 13 v. Montevideo n. Buenos Aires. Almdijk, 14 te Le Havre. Annenkerk, 14 te Singapore. Amstelbrug, 14 te Pt. Louis. Argos, pass. Kreta xi Beyrouth. Aalsdijk, 14 v. Rotterdam n. Hamburg. Abbekerk, 15 te Aden. Agamemnon, 14 te Port of Spain. Andijk, 15 te Le Havre. Appingedijk, 14 v. Montevideo n. Buenos Aires Axeldijk, 15 te Rio de Janeiro. Borneo, pass. 13 Kp. Guardafui n. Djeddah. Britsum, pass. 13 Landsend n. Bremen. Bloemfontein, 13 v. Durban n. East-London Boschfontein, 14 te Genua. Blitar, pass. 14 Gibraltar n. Rotterdam Bennekom, 15 te Curasao. Bonaire, 14 960 m. N.O. Barbados. Celebes. pass. 13 Gibraltar, n. Pt. Said. Congostroom, pass. 13 Kp Finisterre n Dakar Cinulia, 14 v. Rotterdam n. Curagao. Charis, 14 te New York. Crescendo, 14 v. Rotterdam n. Hamburg. Callisto, 15 te Norfolk. Cottica, 14 130 m. N.O. Azoren n. Plymouth. Dongedijk, 14 v. Londen n. Bremen. Etrema, pass. 14 Barbados n. Recife. Esso Rotterdam, pass. 15 Finisterre n. R'dam. Garoet, 14 v. Bahrein n. Cochin. Gooiland, pass. 14 Ouessant n. Aden. Gadila, 14 te Pt. Sudan. Gordias, 14 te Hamburg. Hilversum, 13 v. Suez n. Mena al Ahmadi. Hoogkerk, 13 v. Mombasa n. Tanga. Hydra, 14 te P. Au Prince. Hathor, pass. 13 Gibraltar n. Tunis. Heemskerk, 14 v. Slikkerveer te Rotterdam. Heelsum, 14 n. Hamburg. Jagersfontein, 13 v. Amsterdam n. Bremen. Jupiter, 14 te Philippsville. Joh. v. Oldenbamevelt. 15 v. Sydney n. Suraba'a Korenia, 14 v. Trinidad n. Las Palmas. Kota Inten, 13 v. Aden n. Suez. Koiatia, 14 te Bone. Kabylia, 14 te Beira. Kasimbar, 15 te Tegal verw. Karimata, 14 500 m. O. Ceylon. Kieldrecht, 14 v. Aden n. Suez. Laagkerk, pass. 13 Gibraltar n. Marseille Leuvekerk, 14 v. Suez n. Aden. Lekkerkerk, 14 v. Aden n. Pt. Sudan. Loenerkerk, 14 te Marseille. Leto, 14 v. Rotterdam n. Wabana. Limburg, 15 te New York. Loenerkerk, 14 v. Marseille n. Le Havre. Maasland, 13 v. Rio de Janeiro n. Ilheos. Meerkerk, 13 v. Le Havre n. Amsterdam. 3-3% Nederl.'47 A.K.U Unilever Philips Gloeil. Kon. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn N. Scheepv. Unie H.V.A Deli Mij Amsterd. Bank Ned. Handel Mij. Rotterd. Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel Republic Steel Shell Union Tidewater U. S. Steel Slotkoers gisteren 101"/16 325 461 440% 609 124 201 185% 145 153 278 230 238</2 237 68% 151% 91% 61% 32% 106% Openings koersen 101% 327 464 445 616 125 202 186 145 155 278 230 240 237 69% 151% 91% 60% 32% 107 HAARLEM EN OMGEVING Opknappen II. Het gebouw op de hoek van de Grote Houtstraat en Grote Markt, waarin de financiële afdelingen en diensten van de gemeente Haarlem zijn gehuisvest, heeft ook dringend een verfje nodig. Daar mee is een bedrag van f 10.700 gemoeid. De op de begane grond gevestigde winkelbedrijven betalen hun eigen aandeed Opknappen. De villa Kenaupark 18, in de toekomst bestemd voor de uitbreiding van de Gemeentelijke geneeskundige en ge zondheidsdienst zal voorlopig ook een afde ling van het bedrijf van Openbare Werken huisvesten. Met het opknappen van het pand is bijna dertien mille gemoeid, welke bedrag dan ook door B. en W. aan de raad wordt gevraagd. Onderwijzeres af. De dames A. Winkel en J. Dooyes, onderwijzeressen aan respec tievelijk de Julianaschool te Overveen en de Bornwaterschool te Bloemendaal zullen in verband met hun voorgenomen huwelijken het onderwijs op 1 September verlaten. Bedankt voor benoeming. De tot onder wijzer aan de Julianaschool benoemde heer J. van der Mheen te Lunteren heeft deze be noeming niet aanvaard. De gemeenteraad van Bloemendaal zal in de vergadering van 21 Juli thans een andere onderwijzer moeten benoemen. Uitbreiding Hartenlustschool. Het aantal leerlingen van de Hartenlustschool, de open bare school voor Ulo aan de Vijverweg te Bloemendaal, dat aan het eind van dit sei zoen 334 was, zal met ingang van het nieuwe leerjaar waarschijnlijk ongeveer 450 leer lingen bedragen. Daar de huidige Christe lijke lagere school dan wordt overgebracht naar de houten noodlokalen aan de zoge naamde Graslaan in het Bloemendaalse Bos krijgt de Hartenlustschool de beschikking over het gehele schoolgebouw en bovendien over een deel van de bestaande noodlokalen op het terrein van deze school. Schoolvacanties. De zomervacanties voor de instellingen voor openbaar onderwijs in de gemeente Bloemendaal zijn als volgt vast gesteld: Voor het Ulo begint de vacantie vandaag, 15 Juli. De laatste schooldag van het openbaar lager onderwijs is Woensdag 20 Juli. Electrische installatie. De eleetrische in stallatie in de veelomstreden boerderij van de heer Uytendaal aan de Aelberts Bergweg te Bloemendaal voldoet niet meer aan de eisen die daarvoor worden gesteld door het Provinciaal Electriciteitsbedrijf van Noord holland. Daar de boerderij in eigendom aan de gemeente Bloemendaal behoort zal de ge meente vernieuwing van deze installatie voor haar rekening moeten nemen. Wegomlegging. In Bloemendaal wordt momenteel hard gewerkt aan de vernieuwing van de riolering. Nadat enige tijd geleden de Iepenlaan (tussen station Bloemendaal en dr. D. Bakkerlaan) voor het verkeer was af gesloten, is dezer dagen ook de Kleverlaan voor doorgaand verkeer gesloten van de spoorovergang tot aan de Verbindingsweg. Al het doorgaand verkeer in het Kinheim- kwartier, wordt nu via de dr. D. Bakkerlaan geleid, hetgeen voor deze laan een extra- drukte betekent. Wegwijzers. B. en W. stellen de Haar lemse raad voor ruim 1800 gulden bij te dra gen in de kosten van de nieuwe beweg wijzering door de A.N.W.B., welke noodzake lijk werd door het ingebruik nemen van de Schipholweg. Het onderhoud blijft voor rekening van de A.N.W.B. Tot voorzitter van de raad van commis sarissen der N.V. Haarlemse Melkinrichting „De Sierkan" werd in de onlangs gehouden vergadering van commissarissen herbe noemd de heer dr. W. H. Bierman, arts alhier. Moderner. De archiefstukken van de Haarlemse gemeentesecretarie zullen op een moderner manier worden opgeborgen, na melijk volgens het hangcodexsysteem en in speciale dozen. Voor deze verbetering wordt, gecombineerd met de aankoop van enig meu bilair voor het Stadhuis, ruim veertien mille aan de raad gevraagd. ADVERTENTIE Mirza, 14 te Mirl. Mitra N, 14-15 Panamakan. verw. n. Curaga.o Molen kerk, N, 13-14 v. Aden n. Suez. Mijdrecht, 14 te Chailestown verw. n. N. York. Muiderkerk, 14 te Rotterdam. Metula, 14 te Balikpapan. Maasdam, 14 240 m. Z.W. Kp. Race n. Cobh. Manoeran, 15 te Pt. Said. Mataram, pass 14 Sta. Maria Azoren n. Beyrouth. Nieuw Amsterdam, 13 v. Southampt. n. N.York. Oostkerk, 13 v. Suez n. Aden. Ootmarsum, 13 te Le Havre. Oranje, 13 900 m. N.W. Colombo. Oranjefontein, 13 390 m. N.O. St. Helena Orestes, 13 v. Pt. Au Prince n. Antwerpen. Ouwerkerk, 14 180 m. O. Hainan n. Singapore Oranjestad, 14 160 m. Z.W. Madeira n. Trinidad. Pygmalion, 13 v. Laromana n. Rotterdam. Prins Johan Willem Friso, 14 te Bremen. Prins Philis Willem, 14 te Montreal. Prins Willem 2, 13-14 te Le Havre. Poseidon, 14 v. New York n. Curasao. Rotula, 13 v. Kobe n. Balikpapan. Rijndam, 13 150 m. N.O. Kp. Race n. New York. Ruys, 15 te Mauritius. Rotti, 14 te Pt. Swettenham. Roepat, 14 v. Pt. Said n. Alexandrië. Stad Arnhem, 13 v. Durban n. Lor. Marques. Stad Leiden, 13 v. Pt. Said n. Genua. Schiedijk, pass. 13 Flores Azoren n. Havanna Sliedrecht, 13 v. Porsgrunn n. Mena al Ahmadi. Soestdijk, 13 v. Aden n. Belawan.. Stad Schiedam, 13 v. Bona n. Rotterdam. Salatiga, 14 v. Singapore n. Colombo. Sibajak, 14 v. Wabana n. Engeland. Slamat, 14 te East-London. Sommelsdijk, 14 te Lake Charles. Stentor, 14 te Georgetown. Stad Haarlem, 14 te IJmuiden n. Amsterdam. Sraat Soenda, 14 870 m. Z.W. Colombo. Scheipendrecht, 15 te Westville Stad Breda, 15 te Newport News. Stad Maassluis, 15 te Newport Mon. Trompenberg, pass. 13 Azoren n. Houston. Talisse. 14 v. Newport News n. Philadelphia. Themisto, 14 bij Belleisle verw. n. Montreal. Tjiwangi, 14 te Makassar. Triton, 14 te Willemstad. Tasman, 15 te Tj. Priok verw. Tiba, 14 v. Rotterdam n. Rio de Janeiro. Van Heutz, 14 te Durban. Waterland, 14 te Buenos Aires. Westerdam, 13 630 m. N.W. Fayal n. Rotterdam. W Alton Jones, 13 te Mena al Ahmadi. Wonogori, 14 te Andamanen verw n. Belawan Westland, 14 te Bremen. Waterman, 15 te Montreal verw. Willemstad, 14 v. Barbados n. Engeland. IJssel, 14 v. Rotterdam n. Lissabon. Zuiderzee, 13 50 m. Z. Flores Azoren. Zijpenberg, 15 v. Ceuta n. Bagnoli. KLEINE VAART Annie, 14 v. Goole te Rotterdam. Bab T, pass. 10 Kiel n. Kot-ka. Eljo, pass. 14 Sandettie n. Gotenburg. Fiducia, 14 v. Maassluis te Boston verw. Flevo, 14 20 m. W. Kp. Matapan n. Algiers. Gefle, 17 v. Parijs te Stockholm verw. Guineekust, 13 te Amsterdam v. Le Havre Holwierde, pass. 14 Gjedser v. Southampton. Johan, 13 te Fowey v. Waterford. Joost, 13 te Norrsundet v. Temeuzen. Kaap Falga, 12 te Hernosand v. Somsjö. Kaap Sint Vincent, 13 v. Middelburg n. Gent. Larix, 11 te Norrkopir.g v. Rotterdam. Mercurius, 14-15 v. Portslade te Delfzyl verw. Meerkerk, 13 v. Le Havre n. Amsterdam. Nieuwland, 14 v. Grangemouth te Rotterdam. Niobe, 14 v. Amsterdam te Rotterdam. Ooserburgh, 14 v. Amsterdam te Rotterdam. Pavo, pass. Brunsbuttel n. Zaandam. Ponza, 12 v. Hudiksvall n. Zaandam. Phoenix, 14 v. Amsterdam te Rotterdam. Sagitta, 14 v. Humber n. Nederland. Salland. 13 v. Kiel n. Hamburg. Tilly, 12 V.Gent n. Gefle. Veenenburgh, 14 v. Middlesbro te R'dam. Wlema, 14 v. Tyen te Rotterdam. IJsel, 14 v. Poortershaven te Rotterdam.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 11