Uitbreiding der Eerste van het aantal leden en Tweede Kamer Blikseminslag tijdens de rennen te Ascot Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Eisenhower komt met John en Mamie Geneva naar Genève Regering dient opnieuw voorstellen tot Grondwetswijziging in Geen stemoverdracht en quorumwijziging McCarthy zegeviert in de legerkwestie Graanschuur van Europa voert voedsel in Nederlandse hulp aan vluchtelingen in Oostenrijk Russische en Britse afvaardigingen verlaten haar hoofdsteden morgen Korporaal bij schiet oefening omgekomen Indonesisch kabinet stelt ultimatum Het woord is aan Senator Bender weigert het slotverslag te ondertekenen Prins en prinsessen naar Engeland Handel Oost-West was in 1954 ongeveer in evenwicht Scherpe patronen tussen de losse Vroegtijdig einde van televisie-uitzending Mededelingen tijdens recep tie op de Franse ambassade Leger moet compromis slikken öf het kabinet gaat heen Twee doden en vele gewonden; elders nog vijf slachtoffers Zes doden bij bomaanslag op terras in Casablanca Gezichtsvermogen van Schweitzer vermindert Weer rapport es 25 70e JAARGANG No 5 VRIJDAG 15 JULI 1955 299e JAARGANG No 157 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. opZon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. ƒ7.-Losse nrs. 12ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman President Ho Tsji Minh van Noord-Vieinam is een exotische figuur temidden van de Russische rijksgroten die hem hier op het vliegveld van Moskou begroeten. Links van hem staat premier Boelganin en president Vorosjilov. De tweede man van rechts is minister Molotov. In het Kremlin is Donderdag een luisterrijk banket gegeven ter ere van Ho Tsji Minh, die aan het hoofd van de tafel zat tussen Vorosjilov en Boelganin in de St. Georgezaal, waar eens de Tsaren hof hielden. Onder de duizend gasten bevonden zich diplomaten uit Oost-Europa en communistisch-China en buitenlandse correspondenten. De tafels waren rijk voorzien van kaviaar, fruit, flessen wodka, Kaukasische wijnen en Russische champagne. De regering heeft bij de Tweede Kamer enige voorstellen tot Grondwetsher ziening aanhangig gemaakt, welke beogen uitbreiding van het aantal Tweede Kamerleden tot 150 en het aantal Eerste Kamerleden tot 75 mogelijk te maken. De voorstellen komen overeen met die welke in 1951 in behandeling kwamen. Het voorstel tot uitbreiding van de Tweede Kamer tot 150 leden wercl toen door de Eerste Kamer niet aanvaard, omdat het was gekoppeld aan een voorstel tot het mogelijk maken van stemoverdracht. Thans zijn geen voorstellen ingediend inzake stemoverdracht en quorumwijziging. Evenals in 1951 wordt voorgesteld aan de Grondwet een artikel toe te voegen, op grond waarvan het aantal leden der Twee de Kamer bij wijze van overgangsmaatre gel binnen twee maanden na de totstand koming van de voorgestelde wijziging wordt aangevuld aan de hand van de uit slag van de laatstelijk gehouden verkie zing, dus die welke kort te voren heeft plaats gehad. Verder wordt opnieuw een voorstel tot uitbreiding van het ledental der Eerste Kamer tot 75 in overweging gegeven. Ook dit voorstel is van dezelfde strekking als het destijds ingediende, maar in eerste le zing door de Eerste Kamer niet aangeno men wetsontwerp. Het ligt in de lijn van het bestaande stel sel bij uitbreiding van het aantal leden der Staten-Generaal het aantal namen, dat op een candidatenlijst mag worden geplaatst, te vergroten. Daarom wordt voorgesteld de desbetreffende bepalingen van de Kieswet te wijzigen. Wijziging Provinciale Wet De regering acht het voorts wenselijk, enige wijzigingen aan te brengen in de Provinciale Wet. WASHINGTON (Reuter) De subcom missie van onderzoek van de Amerikaanse Senaat heeft verklaard, dat vergissingen en bureaucratie van het leger de oorzaak zijn geweest van de bevordering en het eervolle ontslag van majoor Irving Peress, nadat deze had geweigerd te verklaren of hij communist was. Majoor Peress, een tandarts van het Amerikaanse leger, werd op 2 Februari 1954 eervol ontslagen, een dag nadat senator McCarthy, toen nog voorzitter van de subcommissie, het leger schriftelijk had verzocht de majoor voor de krijgsraad te dagen. In een officieel verslag over het onder zoek naar deze kwestie verklaart de com missie voorts, dat de toenmalige minister van het leger, Stevens, het land een „slech te dienst" had bewezen door sommige fei ten over majoor Peress meer dan een jaar achter te houden. Tevens werd het depar tement van het leger beschuldigd van mis leidende practijken ten aanzien van het Congres. De kwestie-Peress leidde verleden jaar tot een geschil tussen het leger en McCar thy, een geschil dat werd uitgevochten op openbare, door de televisie uitgezonden zit tingen van de subcommissie en dat tenslot te leidde tot een motie van afkeuring van de subcommissie jegens McCarthy. Het republikeinse commissielid Bender heeft geweigerd het slotverslag te onderte kenen. In een minderheidsverslag verklaart hij, dat er geen spoor van bewijs is gevon den voor de beschuldigingen van McCarthy dat het een of andere „stil communistisch vernuft" binnen het departement van de fensie de hand heeft gehad in de kwestie- Peress. Prins Bernhard zal Zaterdag met de oudste drie prinsessen voor enkele dagen naar Engeland vertrekken om een deel van het internationale concours hippique in Londen bij te wonen. De Prins zal tevens besprekingen voeren ter voorberei ding van een onder zijn voorzitterschap te houden internationale conferentie. Prinses Margriet zal enkele dagen bij een vriendinnetje buiten Londen logeren. Het betreft hier het vervallen van de eis van koninklijke goedkeuring voor ver ordeningen van de Provinciale Staten, het overlaten van de bepaling van de zittings duur der leden der Provinciale Staten aan de wetgever, het vervallen van de beper king van het aantal zittingen der Provin ciale Staten, en de schrapping van de be paling welke de Commissaris der Koningin belast met het toezicht op de verrichtingen der Staten. Pensioen Tweede Kamerleden De staatscommissie voor de pensioen wetgeving (Commissie-Van Poelje) heeft rapport uitgebracht over de vraag, of wij zigingen dienen te worden aangebracht in de voor de Tweede Kamerleden geldende regelingen inzake een pensioen, alsmede van een pensioen na ontslag cf aftreden en van een pensioen, alsmede van een pensioen aan hun weduwen en wezen. In een door de commissie ontworpen regeling wordt uitgegaan van een pas op een bepaalde leeftijd ingaand pensioen, ten bedrage van een bepaald percentage van de in de Grondwet bedoelde schade loosstelling per lidmaatschapsjaar, met een maximum van een bepaald deel van deze schadeloosstelling. De commissie adviseert voorts tot toe kenning van een overbruggende aflopen de uitkering aan aftredende leden. De regering stelt thans voor, de weg te banen voor een dergelijke wettelijke re geling, zonder echter in enig opzicht voor uit te lopen. Kostenvergoeding Eerste Kamerleden De regering is van mening, dat het wen selijk is in de Grondwet de mogelijkheid te openen, dat de leden van de Eerste Kamer ook vergoeding voor andere kosten ont vangen dan alleen voor reizen en verblij- GENèVE (Reuter) De aanzienlijke leveranties van tarwe door West-Europese landen aan het communistische blok waren verleden jaar een zeer opvallende ontwik keling van de handel tussen Oost en West, zo wordt opgemerkt in een studierapport over het handelsverkeer tussen Oost en West van de economische commissie voor Europa van de UNO (ECE). In het rapport wordt medegedeeld, dat Frankrijk, Zweden en Turkije tarwe verkochten aan Honga rije, Polen en Roemenië. Zelfs landen, die traditionele exporteurs van voedingsmid delen waren, als Hongarije en Roemenië, namen vrij grote hoeveelheden voedings middelen en andere consumptiegoederen op onder hun invoer uit West-Europa. De handel was verleden jaar in beide richtingen vrijwel even groot. Volgens het rapport is de toeneming van de Oostelijke invoer grotendeels het gevolg van de poli tiek van het communistische blok om het verbruik sneller te verbeteren dan door de landbouwproductie kon worden bijgehou- den.Verschillende maatregelen, die in Oost- Europa genomen zijn, hebben ten doel de uitgevoerde industrieproducten op de Wes telijke markten concurrerender te maken. Ondanks de uitbreiding van de laatste tijd is de handel tussen Oost en West nog steeds veel kleiner dan die van vóór de oorlog. Men zal nog vele hinderpalen moe ten overwinnen. In 1954 was het aandeel van petroleum in de Oost-Europese uitvoer groter dan op enig ander tijdstip sedert de tweede we reldoorlog. De overdracht van de Oosten rijkse olievelden zal Oost-Europa ongeveer een millioen ton olie per jaar kosten. Ge zien de snelle toeneming van de Oost- Europese olieproductie zal het vermoede lijke exportoverschot er echter niet door verminderen. ven, waarvoor vergoeding is voorgeschre ven. Gedacht wordt aan kosten, verbonden aan het houden van een administratieve hulp en aan abonnementen op bepaalde tijdschriften. De regering is voorts van mening, dat, aangezien evenals in de Tweede Kamer ook in de Eerste Kamer de vervulling van het voorzitterschap aanmerkelijk meer tijd en uitgaven dan het gewone lidmaatschap vraagt, aan de voorzitter van de Eerste Ka mer boven de vergoeding voor kosten als lid, een vast bedrag 's jaars als president toe te kennen. Het vaststellen van de grootte van deze toelage wil de regering aan de wetgever overlaten. M. A. Reinalda zal in het Oostenrijkse dorpje Thalham, symbolisch een begin ma ken met de uitvoering van de plannen tot hulpverlening aan vluchtelingen, waar voor het vorig jaar meer dan vier millioen gulden door het Nederlandse volk is bij eengebracht in de actie „Een uur voor een toekomst". De heer Reinalda, die voorzitter is van de Nederlandse Federatie voor Vluchtelingenhulp, en van het Comité Vluchtelingenhulp 1954, zal de bouw inlei den van een Nederlands paviljoen aan het tuberculose-sanatorium, dat de Oostenrijk se regering ten behoeve van de vluchte lingen in Thalham heeft ingericht. In dit paviljoen, dat vierhonderdduizend gulden zal kosten, zullen tachtig aan tuberculose lijdende vluchtelingen kunnen worden op genomen. In het vluchtelingenkamp Spittal aan de Drau en in het Kamp Lienz zullen twintig woningen worden gebouwd voor in kam pen wonende vluchtelingen, welke wonin gen ook uit de Nederlandse vier millioen gulden worden gefinancierd. Met deze veertig woningen is ongeveer tweehonderd duizend gulden gemoeid. In het kamp te Spittal zal bovendien de presidente van de Federatie voor Vrijwilli ge Vrouwelijke Hulpverlening, mevrouw S. H. Goossens-Steelink, de inventaris voor de twintig woningen overdragen. De fede ratie heeft onder de vrouwen van Neder land een actie gevoerd om de woningen te doen inrichten op kosten van de Neder landse vrouwen. Suzan Ball stervende De 21-jarige filmactrice Suzan Ball, wier been 18 maanden geleden ten dele geam puteerd moest worden wegens een kanker gezwel, is naar gisteravond werd bericht thans stervende. Zij verblijft in het „City of hope-sanatorium". De kwaal zou haar longen hebben aangetast. Miss Ball had na haar operatie leren lo pen met een kunstbeen, was gehuwu en had weer een rol vertolkt in een film. Zij was 5 Juli in het ziekenhuis opgenomen. GENèVE (Reuter-AFP) President Eisenhower wordt Zaterdagavond, verge zeld van zijn vrouw en zijn zoon John, te Genève verwacht. Eisenhower's zoon, die majoor is, komt als persoonlijke assistent van zijn vader, niet als lid van de Ameri kaanse afvaardiging. De route van de Su- perconstellation „Columbia" van de presi dent zal „als gewoonlijk" verkend worden door viermotorige B 29 toestellen en Alba tros amphibievliegtuigen. Een aantal weer- vliegtuigen zal de Oceaan verkennen. De „Columbia" zal niet door jagers vergezeld worden. Op een IJslandse Amerikaanse mi litaire basis zal een landing gemaakt wor den voor het tanken. Hier is ook een reservemotor aanwezig. De „Columbia" is uitgerust met reddingvlotten en de beman ning heeft geoefend om het vliegtuig te verlaten. Journalisten in Washington wie het op viel dat mevrouw Mamie Eisenhower's tweede voornaam het Engelse aequivalent is voor de plaatsnaam Genève, namelijk Geneva, kregen van het Witte Huis de volgende verklaring: „Mevrouw Eisenho wer's moeder, mevrouw Elvira Doud, vond het oude liedje „Oh, lovely Lake Geneva" (o, verrukkelijk meer van Genève) zo aar dig, dat zij haar dochter zo noemde". Zelfbeschikking De Amerikaanse Senaat heeft met alge mene stemmen een resolutie aangenomen, waarin de hoop tot uitdrukking wordt ge bracht, dat de volken van communistisch Oost-Europa het zelfbeschikkingsrecht zul len herwinnen. Deze resolutie was met in stemming van de president en het departe ment van Buitenlandse Zaken door de lei der van de democratische meerderheid, se nator Clements en de leider van de repu blikeinse mindex-heid, senator Knowland, ingediend. Een resolutie van senator Mc Carthy, waarin wordt verklaard, dat de Senaat voor onmiddellijke intrekking van de erkenning van de Oost-Europese rege ringen door de Verenigde Staten is, werd afgekeurd. Minister Dulles heeft in Parijs een korte bespreking gehad met zijn Franse ambt genoot Pinay en later op de dag overleg gepleegd met zijn voornaamste adviseurs over de Westelijke plannen voor de Ge- neefse conferentie. Op het terrein van de Oranje Nassau- kazerae te Amsterdam is tijdens een mili taire oefening een ongeluk gebeurd, dat aan de 20-jarige dienstplichtige korporaal S. Havinga uit Westdongeradeel (Fr.) het leven heeft gekost. Tijdens schietoefeningen werd de kor poraal getroffen door enkele scherpe pa tronen, die door nog niet opgehelderde oorzaak tussen de lossen patronen waren geraakt, waarmee de oefening werd ge houden. Hij werd ernstig gewond en is in het Wilhelminagasthuis overleden. De Koninklijke Maréchaussée onderzoekt hoe het mogelijk is geweest dat tussen de losse patronen enkele scherpe zijn gekomen. Korporaal Havinga behoorde tot het regiment infanterie Johan Willem Friso en was gedétacheerd bij de intendance- school te Amsterdam. De West-Duitse minister van Buitenland se Zaken Von Brentano, is eveneens in Parijs aangekomen, waar hij de komende vergaderingen van de NAVO en de WEU zal bijwonen. De Britse delegatie, geleid door eerste- minister Eden, zal zich Zaterdagmiddag van Londen naar Genève begeven. Selwyn Lloyd en Charles Wilson, de Engelse en Amerikaanse ministers van Defensie, zijn „op het ogenblik" niet voornemens zich naar Genève te begeven, hoewel hun Sovjet-Russische ambtgenoot, maarschalk Zjoekov, daar wel aanwezig zal zijn. Een groep Oost-Duitse waarnemers, ge leid door een hoge ambtenaar van het mi nisterie van Buitenlandse Zaken, Handke, is reeds in Genève aangekomen. Zender in Lopik werd stroomloos Donderdagavond om 11 minuten over half tien is van de televisiezender zowel het beeld al het geluid uitgevallen, waar door de uitzending, die door de N.C.R.V. van het Naardense zwemstadion uit werd verricht een onverwacht einde kreeg. Het bleek, dat in de Utrechtse electriciteits- centrale van waaruit de televisiezender in Lopik wordt gevoed een hoofdschakelaar was ontploft, waardoor kortsluiting was ontstaan en de zender in Lopik stroomloos werd. Na enige tijd werd aan de televisie leiding in Bussum medegedeeld dat het er niet naar uitzag dat de uitzending nog zou worden hervat. Aangezien de T.V. niet bij machte was de kijkers in het land van het beëindigen der uitzending te ver wittigen omdat ook het geluid was uitge vallen, heeft men via de beide radiozen ders hiervan mededeling gedaan. Dit is voor de eerste maal in de geschie denis van de televisie dat een zodanige storing aan de zender optrad dat een uit zending geheel moest worden beëindigd. Boelganin houdt heden een persconferentie MOSKOU (AFP) Vooraanstaande Sov jet-leiders hebben de receptie van de Franse ambassade in Moskou ter gelegen heid van de veertiende Juli, de herden king van de val der Bastille, bijgewoond. Aanwezig waren premier Boelganin, Kroesjtsjev, Molotov, Malenkov, Mikojan, Kaganovitsj en Pervoekhin. Zij voerden in besloten kring een gesprek met de Franse ambassadeur, Joxe en de chefs van de andere diplomatieke missies in Moskou. Tevoren hadden de Sovjet-leiders zich ge ruime tijd onderhouden met andere ge nodigden en journalisten. Zij kregen de mededeling dat Boelganin hedenmiddag in het Kremlin een persconferentie zal hou den, waarop hij een belangrijke verklaring over de vooruitzichten van de Geneefse conferentie zal afleggen en dat de Sovjet afvaardiging Zaterdag zal vertrekken uit Moskou. Zjoekov in de top In een gesprek met de Amerikaanse zaakgelastigde. Walmsley, verklaarde Boel ganin, dat de Sovjet-delegatie voor de Ge neefse conferentie er een van het „hoogste niveau" is. Toen Walmsley opmerkte dat één delegatielid niet van het „hoogste ni- veu" schijnt te zijn, antwoordde de pre mier: „U bedoelt Zjoekov. Toch is hij een vertegenwoordiger van de werkelijke top. Hoe zouden ontwapeningskwesties kunnen worden geregeld zonder hem?" Zjoekov zou wellicht niet kunnen instemmen met eventuele besluiten over ontwapening, „doch als hij er bij is kunnen wij ge zamenlijk tot overeenstemming komen aldus Boelganin. Walmsley verklaarde, dat Zjoekov, als militair, misschien meer be lang stelde in de handhaving van het be- wapeningspeil, doch Boelganin zei niet te geloven dat dit het geval was, aangezien een militair „beter dan wie ook de ver schrikkingen van een oorlog kent". Op de vraag van Westelijke verslag gevers of Zjoekov persoonlijk contact zou opnemen met president Eisenhower, ant woordde Boelganin: „dat is zijn persoon lijke aangelegenheid. Mijn regering kan niet iemands persoonlijke contacten rege len". Op de vraag of hij met bondskanselier Adenauer zou spreken als deze naar Genève zou komen, zei Boelganin, dat hij hierover niets kon mededelen. Hij wist niet eens of er wel West-Duitse regeringsver tegenwoordigers naar Genève zouden ko men. DJAKARTA (P.I.A.) Het Indonesi sche kabinet heeft besloten zijn mandaat terug te geven, indien het leger zijn voor stel tot oplossing van de stafchefskwestie niet zou aanvaarden. De voorstellen hou den in: de schorsing van kolonel Lubis geldt niet meer, nu de minister van De fensie is afgetreden. Mr. Iwa had het be sluit tot schorsing namelijk nog niet bij het kabinet ingediend. De regering ver zoekt het leger generaal Bambang Utoyo te erkennen als staf-chef van de land macht tot de tijd dat hij met pensioen zal gaan. Kolonel Lubis moet zijn functie op het hoofdkwartier van de landmacht over dragen aan Utoyo. De regering is bereid een nieuwe staf-chef te benoemen uit drie candidaten, die het leger zal voortbren gen. In welingelichte kringen noemt men het moeilijk voor het leger deze voorwaarden te aanvaarden. Kolonel Lubis zou nog heden op het regeringsvoorstel antwoor den. Naar P.I.A. van gewoonlijk betrouw bare zijde vernam, bestaat er in kringen van de regeringspartijen twijfel, of presi dent Sukarno het ontslag van het kabinet zal aanvaarden, omdat hij het als een schending van zijn prestige zou beschou wen, als het kabinet zich terug trekt voor Utoyo is erkend als staf-chef van de land macht. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S Op 23 Juli zal het oude spoorwegviaduct in de lijn ScheveningenWassenaar dienst baar zijn aan een betere verbinding tussen het Haagse Bezuidenhout en de Wassenaarse Wittenburgweg. Voorlopig is 1.3 kilometer van de oude spoorbaan veranderd in een dubbele verkeersweg. De betekenis voor het verkeer Den HaagAmsterdam is gering, maar het verkeer Den Haag—Wassenaar, dat zich thans nog onder het viaduct in de rijks weg door moet wringen, zal er gemakkelij ker op worden. Tijdens de paardenrennen in Ascot is gistermiddag bij een onweersbui de blik sem ingeslagen. Twee toeschouwers wer den gedood en vijfenveertig gewond. De bliksem sloeg in op korte afstand van de koninklijke tribune. Koningin Elizabeth, die vrijwel elke dag gedurende de Ascot- week de rennen bezoekt, was niet aanwe zig. Zeventien gewonden zijn in een zieken huis opgenomen. Op de schietbaan van Bisley werd tijdens schietwedstrijden een soldaat door de blik sem gedood. Een tweede soldaat werd ern stig gewond. Bij Southampton sloeg de bliksem in een boom. Drie kinderen die er onder schuilden werden gedood. Te Alton in Hampshire werd een landarbeider door de bliksem gedood. Een wisselwachter te Chipstead (Surrey) kreeg een bliksemin slag in zijn instrumentenbord. Hij kreeg slechts een zware schok. Het was gisteren met temperaturen over de 80 graden de warmste dag van de hittegolf, die reeds tien dagen duurt. De onweersbui in Ascot droeg een tro pisch karakter. De bliksem raakte eerst het ijzerdraad van een omheining en sloeg daarna in de grond op een plek waar een groep mensen onder een tent schuilde. Een beeld van onbezorgde vrolijkheid veran derde plotseling in een tafereel van ver schrikking en verwarring. Honderden wer den door elkaar tegen de grond geslagen. Een 28-jarige vrouw, die de dood vond, verwachtte een baby. Haar echtgenoot werd ernstig gewond. De wedstrijden wer den onmiddellijk afgelast. De menigte werd door de donderbui ver rast. Overal zag men vrouwen in lichte zo- mertoiletjes naar een schuilplaats zoeken. Mij kroop onder parasols of bedekte het hoofd met kranten. Van de getroffenen hadden velen brand wonden. Anderen vertoonden shockver schijnselen of verkeerden in panische toe stand. Zij werden echter spoedig, dank zij het voortreffelijk optreden van de politie en van de eerste hulpdienst, gekalmeerd. Ook in 1930 sloeg de bliksem te Ascot in. José Ortega y Gasset: De wereld is anders dan gisteren, ioch wij onderscheiden haar nieu we gelaat pas morgen. Uit: „Bespiegelingen over leven en liefde"). CASABLANCA/ALGIERS (Reuter/AFP) Door een bomaanslag van terroristen zijn te Casablanca zes personen om het leven gekomen en 27 gewond. De bom ontplofte op een terras van een café, waar het vol zat met Fransen, die het feest van de be storming van de Bastille vierden. Onder de doden, alle blanken, bevinden zich twee kinderen en een politieman. Na de ont ploffing trok een met vlaggen voorziene stoet blanke betogers naar het stadhuis. De demonstranten riepen: „Weg met Grandval". (Grandval is de nieuwe Franse resident-generaal). De protesterende me nigte werd door de politie verspreid. Een kwartier voor deze aanslag werd in de nieuwe inheemsenwijk van Casablanca een handgranaat geworpen in een jeep van de politie. De vier inzittende Fransen liepen ernstige verwondingen op. Vijftien doden Door instorting van twee balkons van een flatgebouw in Algiers zijn vijftien personen om het leven gekomen en drie gewond. Volgens de politie is het ongeluk gebeurd tijdens een hevige twist tussen de bewoners van de vijfde en zesde verdie ping van het gebouw, die op de balkons waren samengekomen en elkaar uitschol den. Toen de ruzie haar hoogtepunt had bereikt bezweken de balkons. Japanse arts gaat hem behandelen NAIROBI (Reuter/UP) Dr. Albert Schweitzer lijdt aan een oogaandoening en er bestaat enige vrees, dat hij het gezicht zal verliezen, aldus heeft een Japanse arts, dr. Ohsawa, te Nairobi (Kenia) verklaard. De Japanse consul te Nairobi zei dat de tachtigjarige Nobelprijswinnaar en zende ling-arts bijna blind is. Drie jaar geleden had dr. Schweitzer dr. Ohsawa reeds uit genodigd voor een bezoek aan Lambarene. Dr. Ohsawa was op weg naar Lambarene, toen hij vernam, dat dr. Schweitzer zich had ingescheept naar Frankrijk. De Japan ner wacht te Nairobi op een vliegtuig, waar mede hij zich naar dr. Schweitzer zal kun nen begeven. Dr. Ohsawa zei in India op gehouden te zijn door duizenden behande lingen, waardoor hij drie jaar te laat was gekomen. Dr. Ohsawa, die nooit medicijnen voor schrijft en ook geen chirurgie toepast, heeft aan de Sorbonne gestudeerd en veertien jaar in Frankrijk gewoond. Hij gaat er van uit, dat doelmatig voedsel de gezondheid van de mens behoudt. Verwanten van dr. Schweitzer zeggen, dat hij reeds gedurende twee jaar aan een geleidelijke verzwakking van het licht van zijn ogen lijdt, hetgeen men toeschrijft aan zijn hoge leeftijd. Hij kan zelf niet meer opereren en het orgel moet hij op het ge hoor bespelen. Familieleden en vrienden hadden nog geen twee weken geleden brie ven uit Lambarene ontvangen en hierin stond geen onrustbarend nieuws. Men ge looft dan ook niet aan een plotselinge ver ergering van de toestand. (van hedenmorgen 7 nnr) weers- toe stand Stockholm Oslo Kopenhagen Amsterdam Londen Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Genève Zürich Locarno Berlijn Frankfort München Wenen Innsbruck Rome Ajaccio Mallorca onbewolkt half bew. onbewolkt nevel nevel onbewolkt nevel mist zwaar bew. onbewolkt nevel nevel half bew. onbewolkt onbewolkt zwaar bew. nevel nevel licht bew. half bew. half bew. 3 -èS c -C era Sc SS WZW 2 windstil NO NNO NNO N NNW WZW windstil windstil windstil windstil N 2 windstil NO 5 ZZW 1 windstil windstil windstil ONO 2 windstil 2d ed ES SS 30 0 30 0 26 0 24 0 29 5 22 13 28 2 26 0,1 29 0 26 0 26 4 23 31 29 0 28 1 28 0 21 0,1 26 7 21 0,3 32 0 28 0 0 Neerslag laatste 24 uur. AANHOUDEND WARM Weersverwachting medegedeeld door het K.N.M.I. in de Bilt, geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond: Bijna overal droog en zonnig weer met ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Zwakke tot matige wind uit Noordelijke richtingen. 16 Juli Zon op 4.40 uur, onder 20.55 uur. Maan op 1.09 uur, onder 18.17 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 15 Juli Hoog water: 11.12 en 23.48 uur. Laag water: 6.30 en 19.13 uur. Zaterdag 16 Juli Hoog water: 12.33 en uur. Laag water: 7.50 en 20.34 uur. Maanstanden 19 Juli 12.34 uur: Nieuwe maan 26 Juli 16.59 uur: Eerste kwartier

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 1