Eisenhower stelt Amerikanen voor zijn vertrek gerust Kom ook ZUIVELLAND fawké cu éÉÈÊÉÈÊIÊÈÊÈÊÊÈËM 58 imrnuNE Panda en de Meester-Klokkenmaker J^hoqrtoestellenJI, N.V. P. GEERVLIET Wereldnieuws 1 Premier Faure gaat met eigen voorstellen naar Genève Washington acht de kans op accoord over ontwapening het grootst Avifauna blijft dit seizoen nog open il MELK- en ZUIVELTENTQONSTELLING GRATIS TOEGANG mmm Parijs spreekt van „de conferentie van de eerste kans Mm, A(H^ ÉÊÈÈt De radio geeft Zaterdag Toch ió Uet zo VJ 2 Zaak-J ungschl aeger gratis proeven vele attracties! surprises HEERLIJKE ZOMERSOEP! CENT Prof. mr. dr. N. Okma te Amsterdam overleden Jee MORRIS iïejmifcu%iïjj verfraait Uw teint Voormalige ambtenaren uit Schoonhoven veroordeeld Dr. Drees heropende Joods historisch museum te Amsterdam het grote u/onder Planten hebben geen gevoel VRIJDAG 15 JULI 1955 President Eisenhower zal morgen naar Europa vertrekken ter bewoning van de con ferentie van Genève. Twee uur voordat hy met zyn vliegtuig vertrekt zal hy het Amerikaanse volk via de televisie toespreken. De regering te Washington is van oordeel dat het Amerikaanse publiek gewaarschuwd moet worden tegen te hoog ge spannen verwachtingen van Genève. Men verwacht dat de president het publiek zal inlichten over enkele vraagstukken, die ter sprake zullen worden gebracht en tevens duidelyk zal maken, dat de besprekingen een oriënterend karakter zullen dragen. De Amerikaanse opvatting over de be langrijkste vraagstukken kan als volgt worden samengevat. Ontwapening De kwestie van de ontwapening wordt van groot belang geacht met het oog op de gevaarlijke en kostbare bewapeningswed loop. Waarnemers in Washington zijn van mening, dat de ontwapeningskwestie de meeste kans maakt tot een oplossing te worden gebracht, vooral na opmerkingen van Eisenhower, waaruit valt af te leiden dat de Verenigde Staten hun eis voor een waterdicht controle-stelsel hebben ver zwakt. Het uitwerken van zulk een plan zal een langdurig en moeilijk proces zijn, maar het verschil in opvatting daarom trent wordt kleiner geacht dan ooit tevo ren. Veiligheidspact Minister van Buitenlandse Zaken Dul les die inmiddels in Parijs is aangekomen heeft onlangs verklaard, dat het geen zin heeft nog meer non-aggressieve-verdra- gen te stapelen op de verplichtingen, die de Sovjet-Unie en enkele der satellieten reeds op zich hebben genomen volgens het UNO-handvest. Hij verklaarde echter be langstelling te hebben voor de mogelijk heid om de controle op de bewapening waarin de West-Europese Unie voorziet, uit te breiden tot het Sovjet-blok. Te Washington wordt onofficieel gesugge reerd dat zulk een regeling misschien zou kunnen leiden tot een vermindering van de strijdkrachten van West en Oost, die in Europa tegenover elkaar staan. Duitse hereniging Washington is de overtuiging toegedaan, dat de kwestie van de Duitse hereniging niet afzonderlijk behandeld kan worden, doch dat zij als onderdeel van het vraag stuk van de Europese veiligheid bespro ken dient te worden. Men geeft toe, dat de veiligheid van de Sovjet-Unie aangetast zou worden indien een herenigd Duits land zich bij het Westelijke bondgenoot schap zou aansluiten. Men gelooft echter dat de Russische aanspraken op veiligheid verzekerd kunnen worden door een Euro pees veiligheidsverdrag, dat de Westelijke bewapening beperkt en door Duitsland te demilitariseren. Onder geen enkele om standigheid zullen de Verenigde Staten echter instemmen met een neutralisatie van Duitsland als prijs voor Russische in stemming met Duitslands hereniging. Verre Oosten De Verenigde Staten willen te Genève niet over het Verre Oosten spreken. Een Russisch verzoek in deze richting zou ge weigerd kunnen worden, doch de Ameri kanen zullen rekening dienen te houden met Groot-Brittannië, dat welwillend moet staan tegenover het betrekken van problemen betreffende het Verre Oosten in de besprekingen. Washington verwacht geen plotselinge verbeteringen in de betrekkingen tussen Oost en West, maar op zijn best een aan tal kleine tegemoetkomingen, die geleide lijk kunnen leiden tot een vermindering van de spanning in de wereld. Eisenhowers reis naar Europa is het eerste bezoek in vredestijd van een Amerikaans president naar Europa se dert Woodrow Wilson de vredesconfe rentie van Versailles (1919) bijwoonde. Toen Truman de conferentie van Pots dam (1945) bijwoonde, waren de Ver enigde Staten nog steeds in oorlog met Japan. Getuige Ulmer herroept zijn verklaringen DJAKARTA (PIA) In de rechtszaak te gen de Nederlander Jungschlaeger heeft de getuige Ulmer voor het Landgerecht te Djakarta zijn verklaringen, die hij tijdens het vooronderzoek heeft afgelegd, herroe pen. Ulmer is Indonesisch staatsburger van Nederlandse afkomst. Hij zei deze verkla ringen te hebben afgelegd, omdat hij door enkele leden van de politie, onder wie in specteur Enduh, zou zijn mishandeld. Woensdag had hij dezelfde getuigenissen nogmaals voor de officier van justitie her haald, die hem heden vroeg, waarom hij toen de bekentenissen had bevestigd. Ge tuige zei ook dit uit angst te hebben ge daan en zich voorgenomen te hebben pas voor de rechter zijn oorspronkelijke ver klaringen te herroepen. B. en W. van Alphen aan de Rijn hebben meegedeeld, dat van sluiting van 't vogel park Avifauna in de loop van dit seizoen geen sprake is. Naar wij vernemen is het besluit om het park dit seizoen ondanks de zeer teleurstellende exploitatie-resul taten geopend te houden voornamelijk ge baseerd op de overweging dat de vaste las ten en verplichtingen ook na een vervroeg de sluiting van het vogelpark zouden door gaan. Ei1 zijn vele vaste lasten zoals sala rissen, die toch doorbetaald moeten wor den, ook al zouden de poorten dicht gaan. De verliezen van het park zouden nog gro ter worden indien van verdere inkomsten door sluiting zou worden afgezien. Inmiddels blijft men zich achter de schermen beraden over een toekomstige bestemming van het park en de gebouwen, aangezien het onwaarschijnlijk geacht moet worden dat men de exploitatie van het park volgend jaar in de huidige vorm zal aandurven. Weekstaat Nederlandsche Bank De verkorte balans van de Nederlandsche Bank van 11 Juli bevat slechts weinig ver anderingen. De chartale geldthoeveelheid is achteruit gelopen en wel van f 3695 millioen f3642 millioen. Dit geld is via belastingbe talingen grotendeels bij het rijk terecht ge komen, dat zijn tegoed met f51 millioen zag aangroeien tot f 572 millioen. De netto deviezenreserve is vrijwel on veranderd gebleven op f 1532 millioen. Ook de goudvoorraad bleef ongewijzigd met f3045 millioen. ADVERTENTIE - e| van 18 tot en met 27 Juli 1955 in het gemeentelijk Concertgebouw, Lange Begijnestraat, Haarlem Geopend van 10 lol 12 uur, van 2 tof 5 uur en 's avonds van 7 fof 10 uur 's Zondags de gehele dag en op Maandag 's morgens gesloten. Van onze correspondent in Parijs De troosteloze reeks ontmoetingen tijdens de zomer van 1951 in het Palais Rose te Parijs tussen de vertegenwoordigers der Grote Vier werd indertijd de conferentie van de laatste kans genoemd, waarmee men probeerde aan te geven dat het er op of eronder ging en dat alleen een wonder de wereld voor een diplomatiek debacle van omvang zou kunnen behoeden. De gewijzigde en verbeterde atmosfeer wordt aangetoond door de naam die men in Parijs aan de conferentie van Genève geeft: de conferentie van de eerste kans, waar mee men wil aanduiden dat daar misschien een geleidelijke vermindering der inter nationale spanningen zal beginnen. Van de Duitse strateeg Clausewitz is de heilloze uitspraak afkomstig dat de oorlog het verlengstuk is van de politiek waarbij alleen met andere wapens wordt gestre den. Hoewel men slechts kan gissen naar de redenen die Moskou tot zijn gewijzigde houding hebben bewogen, krijgt men toch de indruk dat ook de Russen Clausewitz' stelling op onze tijd niet meer van toe passing achten. De keuze gaat tussen alge hele vernietiging van alle partijen en in ternationale samenwerking. Zoals presi- ADVERTENTIE AGG V A N z per Zilverzakje voor 4 diepe borden HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.25 Vacantiekalender. 8.30 Platen. 8.55 Voor de vrouw. 9.10 Voor de kinderen. 9.25 Platen. 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de arbeiders in de continu-bedrijven. 11.30 Holland Festival 1955: Hongaars Strijkkwartet. 12.00 Dans muziek. 12.30 Land- en tuinbouwmedede lingen 12.33 Platen. 13.00 Nieuws. 13.20 Me- tropole-orkest. 14.00 Sportpraatje. 14.15 Pla ten. 14.30 Zaans programma. 14.55 Reportage. 15.05 Platen. 15.20 Europees Tourisme, cau serie. 15.35 Orgel. 16.05 Van de wieg tot het graf, causerie. 16.20 Omroep-orkest en soliste. 17.00 Actualiteiten. 17.30 Platen. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Amusementsmuziek. 18.45 Regeringsuitzending: Atlantisch aller lei. Een en ander over de 15 landen van het Atlantisch Pact. 19.00 Artistieke Staalkaart. 19.30 Passepartout, causerie. 19.40 Kerkelijk leven in de Sovjet-Unie, causerie. 19.55 Deze week, causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Platen. 20.25 Tour de France. 20.35 Gevarieerd pro gramma. 21.20 Sport. 21.30 Amusementsmu ziek. 22.00 Socialistisch commentaar. 22.15 Amusementsmuzek. 22.40 Lessen in Echte lijk Geluk, hoorspel. 23.00 Nieuws en S.O.S.- berichten. 23.1524.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weer berichten. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huis vrouw. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 TT- races. 10.30 Platen. 11.00 Voor de zieken. 11.45 TT-races. 12.00 Angelus. 12.03 Amuse mentsmuziek. 12.30 Land! en tuinbouwmede- delingen. 12.33 Platen. 12.45 TT-races. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Dansmu ziek. 13.40 Schoolorkest. 14.00 Boekbespre king. 14.10 Platen. 14.30 Dameskoor. 14.50 TT-races. 15.10 Orkestconcert. 15.30 De schoonheid van het Gregoriaans. 16.00 Platen. 16.10 TT-races. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Platen. 17.15 TT-races. 17.25 Voor de jeugd. 18.00 TT-races. 18.10 Platen. 18.15 Journa listiek weekoverzicht. 18.25 Platen, 18.30 Van het Binnenhof. 18.40 Lichte muziek. 19.00 Nieuws. 19.10 Lichtbaken. 19.30 Avond gebed en liturgische kalender. 19.45 Platen. 20.25 Lichte muziek. 20.40 Actualiteiten. 20.55 Platen. 21.00 Gevarieerde muziek. 21.30 Lichte muziek. 22.00 Het 36e Internationaal Eucharistisch Congres in Rio de Janeiro. 22.15 Holland Festival: Groot koor en leden van het kamerorkest. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.2224.00 Lichte muziek. TELEVISIE (V.P.R.O.) 20.15 Avondopening. 20.20 Actualiteiten en weel-bericht. 20.3522.15 Frans amusements programma. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Operettemuziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.30 Radiojournaal. 15.00 Platen. 15.30 Accordeonmuziek. 15.45 Platen. 16.00 Accordeonmuziek, 16.15 Platen. 16.30 Pla ten. 16.45 Engelse les. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.30 Cello en orgel. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.45 Omroep-Ommeganck. 21.15 Lichte muziek. 22.00 Nieuws. 22.15 Verzoekprogramma. 23.00 Nieuws. 23.0524.00 Dansmuziek. BBC 22.0022.30 Nieuws. Feiten van de dag. Vorm en kleur. Sportjournaal. (Op 224 en 76 m.). In de Boerhavenkliniek te Amsterdam is op 50-jarige leeftijd overleden prof. mr. dr. N. Okma, in leven hoogleraar in de fa culteit der rechtsgeleerdheid aan de Vrije Universiteit te Amsterdam. Nicolaas Okma werd op 24 December 1904 geboren te Sneek. Hij doorliep het Christelijk Gymnasium in Arnhem en stu deerde aan de Vrije Universiteit te Am sterdam rechtswetenschappen. In 1945 be kroonde hij zijn studie met zijn promotie tot doctor in de rechtsgeleerdheid op een dissertatie „misbruik van recht". In 1929 vestigde mr. Okima zich als advocaat en procureiir te Amsterdam. Op 18 October 1946 volgde zijn benoeming tot gewoon hoogleraar aan de Vrije Universiteit, waar hij burgerlijk recht en burgerlijke rechts vordering doceerde, en de laatste jaren voornamelijk verenigingsrecht. ADVERTENTIE BARTELJ0 RISSTR- HAARLEM TEL. 13439 FERD. B0LSTR. 48 A DAM - TEL. 717162 STRAND-, BADKLEDING ADVERTENTIE De rechtbank te Rotterdam heeft uit spraak gedaan in de zaken tegen twee voormalige ambtenaren van de gemeente Schoonhoven. De 56-jarige architect, D. V., toenmalige directeur van gemeentewerken, die ten laste was gelegd, dat hij in de ja ren 1951 tot en met 1953 steekpenningen van aannemers zou hebben aangenomen, is veroordeeld tot een gevangenisstraf van tien maanden met aftrek van vier maan den voorlopige hechtenis en de overige 6 maanden voorwaardelijk. De eis was tien maanden met aftrek. De 39-jarige uitvoerder J. B., die in dienst van gemeentewerken aannemers be wogen zou hebben tot afgifte van ongeveer f 10.000 in totaal, is conform de eis veroor deeld tot een gevangenisstraf van acht maanden met aftrek van vijf maanden voorlopige hechtenis en de overige drie maanden voorwaardelijk met drie jaar proeftijd. dent Eisenhower onlangs heeft verklaard, er is geen alternatief voor de vrede. Dat is eveneens de boodschap die Albert Ein stein de mensheid vanuit zijn graf heeft nagezonden. En de acht atoomgeleerden die deze boodschap nog eens nadrukkelijk hebben onderstreept, hadden moeilijk een beter ogenblik voor hun gemeenschappe lijke verklaring kunnen vinden dan de vooravond van de conferentie van de eer ste kans. Een gemeenschappelijke erkenning van alle partijen van het onmiddellijk levens gevaar voor de hele mensheid van een atoomoorlog zou de politieke tegenstellin gen nog niet automatisch uit de weg rui men. Die tegenstellingen blijven diep en van principiële aard omdat ze voor een groot deel levensbeschouwingen raken. Men kan in een week tijds niet meer doen dan richtlijnen bepalen waardoor het di recte oorlogsgevaar kan worden opgehe ven en ieder zijn beginselen voor eigen ge bruik zal handhaven. De Franse premier Edgar Faure is van huis uit meer econoom dan diplomaat en het is niet onmogelijk dat hij zal trachten de conferentie in meer economisch dan zuiver-politiek en levensbeschouwelijk vaarwater te leiden. Hij zou kunnen voor stellen de samenwerking voorlopig vooral op het terrein van de handelsbetrekkingen en ook van de cultuur te versterken. Het handelsverkeer kan een leerschool vormen voor een beter wederzijds begrip. In diezelfde lijn ligt het andere denkbeeld dat Faure wordt toegeschreven. Frankrijk zou willen voorstellen de sommen, die op de militaire begrotingen kunnen worden uitgespaard, indien men tot een geleide lijke vermindering van de bewapening besluit, zouden worden besteed aan een verhoging van het welvaartspeil der ex- koloniale volkeren en onder-ontwikkelde gebieden. Een menslievend denkbeeeld, dat echter indruist tegen de marxistische stelling dat via onvermijdelijke armoede en verpaupering de revolutie moet worden voorbereid. In elk geval kon door dit Franse voorstel de oprechtheid worden getoetst van de Russische bewering met het Westerse kapitalisme te willen samen werken. De Fransen zijn niet van plan in Ge nève tweede viool te spelen. Zij zullen zo nodig wijzen op Potsdam, waar na de oor log de Fransen niet werden uitgenodigd en welke ontmoeting de bron van zo veel moeilijkheden, conflicten en drama's is geworden. Het Franse verlangen een eigen partij te blazen, schijnt de goede verstandhouding met de twee andere grote Westerse mogendheden niet in ge vaar te brengen. In tegenstelling met hun voorgan ger Mendès-France, lijken trouwens Faure noch Pinay figuren, die door hun persoonlijke verbeeldingskracht, overtuiging of andere kwaliteiten een internationale conferentie op dit plan zouden kunnen overheersen. Het Joods historisch Museum, dat reeds vóór de oorlog gevestigd was in het Waag gebouw te Amsterdarm, is Woensdagmid dag door minister-president dr. Drees her opend. Op 24 Februari 1932 werd het museum opengesteld. Tijdens de bezetting werd de gehele collectie naar Duitsland overge- bi-acht. Na de bevrijding gelukte het, dank zij de speurzin en de grote activiteit van de huidige conservator, de heer L. Mor- purgo, een groot deel van de collectie te achterhalen. Thans wordt dit deel opnieuw geëxposeerd met aanvullingen uit schen kingen en bruiklenen van musea, verza melaars en particulieren. De tentoonstel lingsruimte is thans aanzienlijk groter dan vóór de oorlog. De tentoonstelling bestaat uit: manuscrip ten, boeken, zilverwerk, brons, koperwerk, tin, aardewerk, sierkleden, ramshoorns, glaswerk, penningen, schilderijen en teke ningen. Een gedeelte is speciaal gewijd aan de bezettingsjaren, waarin op sobere wijze de tragische geschiedenis van de Joden in Nederland tijdens deze periode is weergegeven. ADVERTENTIE in de nieuwe Koningstraat 11 - Tel. 16171 HAARLEM 'Vraagt uitgebreide brac hu re s In Vlissingen zijn drie gezinnen, totaal elf personen, dakloos geworden ten gevolge van een uitslaande brand die op de boven verdieping van het pand Nieuwstraat 39 heeft gewoed. De bovenverdieping brandde geheel uit. In het benedenhuis werd veel schade aangericht door het bluswater. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Doodvonnissen. Volgens radio Warschau zijn Napoleon Robert Idzikowski en zijn broeder Wieslaw ter dood veroordeeld op beschuldiging van spionnage voor dr Amerikaanse en Britse geheime dienst. Een derde beklaagde heeft levenslange gevangenisstraf gekregen. Twee vrou welijke leden van de spionnagegroep waarvan sprake zou zijn, zijn elk tot negen jaar gevangenisstraf veroordeeld. Neen. De Britse minister van Binnenlandse Zaken, Lloyd George, heeft in het La gerhuis op een vraag van een Labour- afgevaardigde of hij voornemens is binnenkort een wijziging van de wet op de doodstraf voor te stellen, ontken nend geantwoord. De Labour-afgevaar- digde maakte met zijn vraag een bedek te toespeling op de terechtstelling van Ruth Ellis, die veel beroering heeft ge wekt. Verlaten. De voorzitster van het hoofdbe stuur van de Zuid-Afrikaanse socialis tische partij, mevrouw Jessie MacPher- son, heeft geen paspoort kunnen krij gen om Zuid-Afrika te verlaten. Me vrouw MacPherson, die burgemeester van Johannesburg is geweest, zeide, dat zij al sedert Februari poogt een pas poort te krijgen. Gevolgen. In de week van 2 tot 8 Juli zijn slechts 45 schepen met een gezamen lijke inhoud van 174.000 ton de Ant werpse haven binnengelopen. De cijfers van de laatste week voor de staking waren: 269 schepen met een inhoud van 730.000 ton. Derden. In Portsmouth (Zuid-Engeland) is een matroos van de Britse onderzee dienst veroordeeld tot drie maanden ge vangenisstraf wegens het verstrekken van geheime inlichtingen aan derden. Snelheid Een prototype van een nieuwe Amerikaanse straaljager, de Lockheed XF 104, heeft gedurende twee proef vluchten snelheden bereikt van 2.250 kilometer per uur tweemaal zo snel als het geluid. Ontslag. De New Yorkse „Daily News" heeft zijn verslaggever David Gordon ontslagen, omdat deze weigerde tegen over een subcommissie van de Senaat te verklai'en, dat hij nooit communist is geweest. Gordon is de tweede jour nalist, die in New York om deze reden is ontslagen. Aanwas. Volgens een UNO-publicatie telde de wereldbevolking midden 1954 naar raming 2.528 millioen zielen, 35 millioen meer dan een jaar tevoren. Verloren. Meer dan een half millioen per sonen die in West-Duitsland wonen, hebben gedurende de oorlog een of meer ledematen verloren, zo heeft de bond voor oorlogsslachtoffers in Bre men bekend gemaakt: 142.000 personen missen een of twee benen, en 44.000 een of twee armen. Verantwoordelijkheid. De Russische rege ring heeft zich bereid verklaard de we duwe van de Belgische radiotelegra fist Clauwaert, die op 3 Juni 1954 werd gedood bij de beschieting van een Sabena-vliegtuig door Russische vlieg tuigen in de omgeving van Graz, een schadeloosstelling van 40.000 roebel (38.000 gulden) te verstrekken. De Rus sische regering heeft de kwestie van de verantwoordelijkheid thans laten va ren. Siamese tweeling. In het West-Berlijnse ziekenhuis Virchow bevindt zich een Siamese tweeling ter observatie. De hoofdchirurg professor Heim zeide, dat de Nederlandse medische autoriteiten toegezegd hadden documenten ter in zage te geven over de geslaagde opera tie van de Friese tweeling. Volgens Duitse bladen zou de tien maande oude tweeling met medewerking van de Oost- Duitse autoriteiten, uit Oost-Duitsland naar West-Berlijn zijn overgebracht. In Oost-Duitsland zou geen chirurg de verantwoordelijkheid voor een operatie op zich hebben willen nemen. Volgens deze bron is de tweeling van de navel tot halverwege de borst samengegroeid. Verloochend. De Nepalese millionnair Sahoe Ganesjdas heeft zijn zoon ont erfd, omdat hij met Amerikanen om ging. Hij nam het hem vooral kwalijk, dat hij ook maaltijden met hen ge bruikte, „want dit staat gelijk met ver loochening van onze godsdienst". Dit brengt een gewoonte in herinnering, die vijftig jaar geleden in Brits-Indië be stond. Wanneer een lid der orthodoxe Hindoe-families een bezoek aan Euro pa had gebracht, werd hij bij terugkeer als „onrein" door zijn familieleden verloochend. 70. Op de plaats, die de klokkenmaker hen had aangewezen, wachtten Grump en de gemeentesecretaris de eerstvolgende klok slag af. „Twaalf uur", zei Grump, op de grote wijzerplaat kijkend, „nu moeten de poppen naar buiten komen". „En als er een kleinigheid aan ze mankeert, krijgt de klokkenmaker geen cent", siste de gemeen tesecretaris. „Laten we dus goed opletten". „Kijk daar komt al een heraut om de hoek!" riep Grump. „En daar NOG een", zei de gemeentesecretaris. „Nu kunnen we ze van dichtbij bekijken". Van links en van rechts kwam een heraut naderbij en toen Pfffl Opzij Grump!", hijgde de gemeente secretaris, toen hij door de trompet van de pop tegen zijn metgezel werd gedrukt. „Ikpfff, kan niet opzij", antwoordde Grump benauwd, „we zitten knel tussen de trompetten". „Lieve help!", steunde de secretaris, „en we hangen precies op de plaats, waar Vader Tijd straks de uren gaat slaan!" PLANTEN HEBBEN geen gevoel. Dit is een stelling die bijkans algemeen wordt aanvaard. Linnaeus, de grote Zweedse plantkundige uit de 18de eeuw, ging nog een stapje verder door te verkondigen dat het verschil tussen dier en plant juist hierin bestaat, dat het dier gevoel heeft en de plant niet, een uitspraak die op het eerste gezicht aanvaardbaar schijnt, maar op geen enkele manier te be wijzen is. Hebben de laagste diervormen, zoals de amoeben inderdaad gevoel? Ze kunnen het ons niet vertellen, maar het heeft er alle schijn van, omdat zij op bepaalde electri- sche, of op aanrakingsprikkels reageren. Deze reacties bewij zen op zichzelf echter geenszins dat de diertjes ook inderdaad gevoel hebben, want ook planten reageren op aanrakingsprik kels. Het duidelijkste en tevens bekendste voorbeeld hiervan levert het kruidje-roer- me-niet, een oorspronkelijk Zuid-Ameri kaanse plant die thans in alle tropische landen verspreid is. Raakt men een der uiterste blaadjes van dit plantje voorzichtig aan, dan klapt dit met het andere blaadje van hetzelfde juk naar boven samen; bij een iets ruwere aan raking volgt na enkele seconden het vol gende blad juk, daarna het daarop volgen de, enz. Ja, zelfs op te grote hitte reageert dit plantje, want wordt het uiterste blad- paar even geschroeid, dan klappen niet alleen de blaadjes van het blad dicht, maar het hele blad klapt naar beneden, waarna even later andere bladen kunnen volgen. Deze bewegingen berusten op plotselinge spanningsveranderingen in het celvocht, veroorzaakt door een bepaalde stof. Van de aard van deze stof is niets bekend, zo- f dat de gevoeligheid van dit plantje nog op geen enkele wijze verklaard is kunnen worden. Ook de manier, waarop de prikkel door het plantje worden voortgeleid, is raadselachtig. Deze prikkelgeleiding kan zeer snel zijn en bij gunstige temperatuur 3 cm. per seconde bedragen, zodat bij som migen het denkbeeld is gerijpt dat hier sprake zou kunnen zijn van een soort ze nuwstelsel dat de prikkel voortgeleidt. Maar nadat ge bleken is dat de geleiding der prikkels ook door een dood stuk bladsteel plaats vindt, blèek deze veronderstel ling onhoudbaar, zodat een drietal theorieën over het transport van de onbekende stof zijn opgesteld, waarover het laatste woord nog niet gesproken is. Nu is het kruidje-roer-me-niet weliswaar het sprekendste, maar geenszins het enige voorbeeld van planten die op aanrakings prikkels reageren. De planten die hiervoor gevoelig zijn reageren echter veel lang zamer en weinig opvallend, zodat hun be wegingen aan onze aandacht ontsnappen, althans niet de aandacht trekken. Want voor de systematische onderzoekers bleef hun gevoeligheid uiteraard niet verborgen. Nu we toch een gevoeligheid bij planten hebben geconstateerd die in principe niet afwijkt van de gevoeligheid der laagste dierlijke organismen, waardoor de zo scherp door Linnaeus getrokken scheidingslijn tussen planten en dieren vervaagt, zullen we u ook planten tonen die zich als die ren voortbewegen. Daarover morgen. H. PéTILLON. (Nadruk verboden)

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 2