B RYLC REEM Tiel wordt groter, de gemeente Wadenoyen verdwijnt Uitgaan in Haarlem Zwakke basis KOOPT NU BEHANG!! VenJkaSé Vijftig jaar geleden TWEEDE KAMER Tweede Kamer tot September met vacantie Wervelstorm trok over St. Nicolaasga Giropersoneel kreeg loonsverhoging ("Hoe is het ontstaand A.V.R.O.-voorzitter overleden HERBERT 3 BAKKER'BEHANG Verzending van zeepost Kerk en toren van Bergen worden gerestaureerd Vooral in Uw vacantie zorgt voor Uw haar 's Werelds meest verkochte hairdressing PASTILLES Gemeenteraad van Laren genoot van oude klare Regering niet accoord met gevolgde methode Tankschip door explosie nagenoeg vernield Dit woord: PAL Tijdens autorit door Den Haag Carrière bij de B.P.M. Belgische regering blijft bij loon- en prijspolitiek FOTOHANDEL Uit Haarlems Dagblad van 15 Juli 1905 VRIJDAG 15 JULI 1955 In de New York Times heeft de colum nist William L. Laurence een laconiek com mentaar gegeven op de atoomverklaring van Einstein en acht andere geleerden van naam, waarin deze waarschuwen tegen het risico van vernietiging der ganse wereld bevolking door het eventueel gebruik van kernsplitsingswapenen. Laurence zegt dat er „niets nieuws" in deze verklaring te bespeuren valt, aangezien reeds tevoren geleerden van naam dergelijke waarschu wingen hebben laten horen. De verklaring zo zegt Laurence, misprijzend, negeert bo vendien de kern van de kwestie, namelijk het „weerhoudend effect van de splitsings- bom op een aggressor". Hij bedoelt daar mede, dat Lord Russell, Einstein en de an deren niet gerept hebben van het feit, dat een eventuele aanvaller door de weten schap, dat zijn aggressie zal worden be straft met atoombommen, ervan zal wor den weerhouden zijn boze plannen uit te voeren. Het is een vreemde ethiek, die de schrij ver in de New York Times aan „de even tuele aggressor" gelieft toe te dichten. Een even vreemde ethiek trouwens, als die welke de in Washington geconstrueerde „vrede-door-kracht-politiek" schraagt. Met alle respect voor de mensenkennis van Laurence moet men het immers betwijfe len, of te allen tijde en overal de boze plannenmakers nog net genoeg geweten hebben overgehouden, dat zij halthouden voor een dreigende catastrofe. Het doet enigszins kinderlijk aan, dat Laurence de eventuele aggressor als één, ongecompli ceerd denkend en handelend mens voor stelt, die zijn denken en handelen afstemt op wat hem zelf zal kunnen overkomen Een land, een natie is geen individu. Een aggressor is een apparaat, waarin tiental len besuisde en onbesuisde intellecten mee spelen en waarvan de som der daden een samenstel van beredeneerde en impulsieve acties is. Wanneer in het dagelijkse leven een man, gedreven door drift of hebzucht of wraakgevoelens, een misdaad begaat waarvan hij had kunnen beredeneren dat zijn gezin erdoor tot ellende zou vervallen, waarom zou een regering of een veelman- schap van leiders dan niet tot daden kun nen komen, die hun volk duperen tot de ondergang toe? In één man spelen talrijke aandoeningen en impulsen mee. In een re gering werken niet alleen aandoeningen en impulsen, doch belangen en politieke com plexen en wat al niet tesamen. Het lijkt uiterst gevaarlijk, te vertrouwen op de vrees, die men een politieke tegenstander kan inboezemen. Want als die vrees één moment, terecht of ten onrechte, wijkt voor zelfgenoegzaamheid en een overtuiging van oppermacht, is het ongeluk reeds gebeurd. Het is daarom te begrijpen, dat Einstein en zijn mede-ondertekenaars der indruk wekkende atoomwaarschuwing deze factor negeerden. Want het is een breekbare, on betrouwbare en bedriegelijke factor, waar op men niet het voortbestaan van een ganse wereldbevolking mag doen steunen. Ter geruststelling zegt Laurence dan nog, dat de normale waterstofbom geen gevaar voor uitroeiing der mensheid inhoudt als zij niet door een kobaltmantel is omhuld. Als dit een argument moet heten om een atoomoorlog onbezorgd tegemoet te zien, dan heeft deze schrijver toch gewis het overal groeiende scepticisme ten aanzien van het nut van oorlog onderschat. Dat scepticisme zou hij zelfs hebben kunnen constateren bij de constructeurs van „vrede -door-kracht", wier reeds verouderd stand punt hij zo onverdroten tracht te verdedi gen. J. L. ADVERTENTIE Wij kochten een grote partij FABRIEKSREST ANTEN en ruimen die op tegen ongekend lage prijzen! Zie de étalage Vakkundige behangers beschikbaar Gen. Cronjéstr. 135 Haarlem Tel. 11657 Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Naar Australië: via Engeland (21 en 23 Juli), naar Brazilië: ms „Paraguay Star" (26 Juli), naar Cana da: ms „Westerdam" (21 Juli), ss. „Maas dam" (23 Juli), naar Chili: ms. „Wester dam (21 Juli), ss. „Arkeldijk" (27 Juli), naar Indonesië: ms „Willem Ruys" (26 Juli), naar de Ned. Antillen: ms. „Ama- zonas" (18 Juli), ms „C. A. Falkland" (26 Juli), naar Nieuw Guinea: ms „Willem Ruys" (26 Juli), Suriname: ms „Bacchus" (27 Juli). Naar Unie van Zuid-Afrika en Z.W. Afrika: ms „Jagersfontein" (26 Juli). Nu enkele weken voorbereidende werk zaamheden zijn verricht, zal binnenkort worden begonnen met de restauratie van de Nederlands Hervormde kerk en de toren te Bergen, Noordholland. Het oorspronkelijke kerkgebouw dat uit de dertiende eeuw dateert, werd bij het beleg om Alkmaar tijdens de tachtigjarige oorlog verwoest. Daarna is het koor van het kerkgebouw weer als kerk ingericht. Dit gedeelte zal nu geheel worden geres taureerd, waarbij een klein deel van de daarbij gelegen ruïne van de oorspronke lijke kerk bij de tegenwoordige kerk zal worden getrokken. Ook de toren van de kerk zal worden gerestaureerd. Met de gehele restauratie zal een paar jaar zijn gemoeid ADVERTENTIE Goede haarverzorging is van groot belang - ook in Uw vacantie. Daarom hoort Brylcreem in elke vacantiekoffer. Zon en zout water zijn heel gezond, maar zij kunnen Uw haar grondig bederven. Elke morgen een beetje Brylcreem houdt Uw haar „in topvorm". Hebt U gezwommen? Daarna even wat Brylcreem en Uw haar wordt weer prachtig glanzend en fris. De zuivere, geëmulgeerde oliën in Brylcreem houden het haar en de hoofdhuid soepel en vrij van roos. Beecham "Nederland) N.V., - voor Engros: Jacq. Mot N.V., Amsterdam (Van onze parlementaire redacteur) Minister Beel verdedigde gisteren in de Tweede Kamer het wetsontwerp inzake grenswijziging van Tiel en omliggende ge meenten. Hij had dit voorstel niet met geestdriift aanhangig gemaakt, maar het was zijns inziens verantwoord, al brengt het de noodzaak van opheffing van de- meente Wadenoyen met zich mee. Dat be treurde de minister, aangezien hij in het algemeen ongaarne zelfstandige gemeen ten laat verdwijnen. Maar een gemeente als Tiel moet gelegenheid hebben zich op ge zande wijze te ontwikkelen. Het gemeente bestuur moet in staat zijn vestiging van industrieën te bevorderen en over de ver eiste woonruimte bechikken. Voor ge meenschappelijke regelingen tussen Tiel en Wadenoyen, zoals sommige sprekers gepre fereerd zouden hebben, zag de minister geen levenskansen. Met 57 tegen 17 stemmen nam de Kamer het wetsontwerp aan. Tegen stemden de A.-R. de V.V.D., de K.N.P., de Staatk. Ge reformeerden alsmede van de C.H. de he ren De Ruiter en Beernink en van de K.V.P. de heer Van Koeverden. Voordat de Kamer haar zomerrecès be gon gaf voorzitter Kortenhorst een overzicht van het vele en belangrijke werk door de Kamer in het jongste zittingsjaar verricht. Hij stelde vast, dat er van het amenderingsrecht een verantwoord ge bruik is gemaakt en de samenwerking tus sen regering en Kamer tot bevredigende resultaten heeft geleid. Wel zag dr. Kor tenhorst de op 17 Mei ontstane kink in de kabel niet over het hoofd, maar de wijze waarop het verbroken contact werd her steld, bevestigde de ervaring, dat in ons land samen-bouwen in hoger ere staat dan afbreken. Gelukkig was de wetgevende machine weer spoedig op gang gekomen. Tot zijn voldoening constateerde de voor zitter, dat er geen achterstand bestaat, dat dus het gehele werkprogramma voltooid is. De tussen Kerstmis en 6 Juli gehouden redevoeringen vulden 1639 kolommen der Handelingen, hetgeen op ongeveer 16V2 ko lom per lid neerkomt. Berekend naar de verschillende fracties ging de K.N.P. met 491/2 kolom per lid aan de kop, op de voet gevolgd door de communisten met 46 ko lom per lid. De twee grootste regerings fracties, de K.V.P. met 12en de P.v.d.A. met 10 kolom per lid, bleken het minst spraakzaam te zijn geweest. Dit is begrijpe lijk, aangezien de regering zelf heel wat kolommen in beslag heeft genomen, waarin juist het standpunt van haar aanhangers naar voren kwam. De oppositie heeft uit de aard der zaak het meest de behoefte de regering te bestrijden. Wat de individuële spraakzaamheid betreft, bleek de heer Gortzak met 145 kolommen „de gele trui" behaald te hebben, daarbij de afgevaardig den die verder bij het leidend peloton be- (V.V.D.), de heren Van Sleen (P.v.d.A.), Oud (V.V.D.), weiter (K.N.P.) en Scheps (P.v.d.A.) met 50 kolom en meer ver achter zich latende. Twaalf afgevaardigden hadden in de afgelopen periode in het openbaar gezwegen, maar de voorzitter bracht in herinnering, dat de titel „Zwij ger" in de vaderlandse geschiedenis een edele klank heeft! Breekt voor het gros der leden nu de vacantie aan, die dr. Kortenhorst hun van ganser harte als welverdiend toewenste, voor hen die deel uitmaken van de parle mentaire enquête-commissie is dit niet het geval. Zij blijven voortwerken en deze commissie hoopt, vermoedelijk in het na jaar, haar bevindingen nopens het mili taire beleid na de Meidagen van 1940 te publiceren. De voorzitter zag zich genoodzaakt de le den er op voor te bereiden dat hij de „overigens slechte gewoonte" moet voort zetten om gedurende de week, vooraf gaande aan Prinsjesdag, de Kamer bijeen te roepen, dus op 13 September. Een groot aantal wetsontwerpen zal nog voor het nieuwe jaar moeten worden afge daan, onder meer die betreffende het kleu- teronderwijs, gebruik van de Friese taal in het rechtsverkeer, opheffing van de han delingsonbekwaamheid der gehuwde vrouw, instelling productschap voor zuivel, garantiewet KNIL, verhoging ambtena rensalarissen, het Beneluxtarief, Braibants watersnoodfonds en de verlaging college gelden. ADVERTENTIE CHOCOLADE... Tijdens de gemeenteraadszitting van Laren van Woensdagavond prijkte op de tafel van B. en W. een pakje, waarop ver meld stond „Te openen voor agendapunt 7 aan de ox-de komt" (een verzoek tot ver hoging van het aantal drankwetvergun ningen). De voorzitter had echter gemeend eerst de agenda af te moeten werken, waarna hij aan het einde van de verga dering mededeling van de ontvangst van dit pakket aan de raad deed. Het pak bleek een fles met een liter jenever te be vatten, benevens twaalf glaasjes. In een bijgevoegd gedicht werd waardering uit gesproken voor het afwijzend prae-advies van B. en W. inzake de verhoging van de drankwetvex-gunningen. De raadsvoorzitter meende, dat de raad het geschenk wel kon accepteren, daar hier geen kwestie was van omkoperij, welke zienswijze de raad deelde. De wethouder voor Sociale Zaken deel de daarop de glaasjes uit, waarna de voor- hoorden mevrouw Fartanier-De Witzitter een paar maal met de fles rondging. Een zwaar noodweer heeft Donderdag de Zuid-Westhoek van de provincie Friesland geteisterd. In de omgeving van het dorp St. Nicolaasga, ongeveer tussen het Sloter- en het Tjeukemeer werd zware schade aan bebossing aangericht. Tegen vier uur was een hevig onweer kamen opzetten, dat gepaard ging met re gen en hagel, waarbij stenen vielen van een centimeter doorsnee. In dit onweer ontstond een wervelstorm, die bij Huis ter Heide, een bosgebied, dat op ongeveer een kilometer van St. Nicolaasga ligt, honder den bomen ontwortelde. Bovendien werd aan een daar staand hotel zulke schade aan deuren en ramen toegebracht, dat de be woners van dit hotel hun toevlucht elders hebben moeten zoeken. De weg van Joure naar St. Nicolaasga en de Langweerder- weg zijn over een afstand van enige hon derden metei's geblokkeerd door ontwor telde of afgebroken bomen. Ooggetuigen zagen de wexwelwind als een x'ookkolom over het bos trekken. Een uur later woed de het onweer boven de stad Sloten. Hier werden enige paarden in de wei door de bliksem gedood. De wijzigingen in enkele loonschalen, die door de directeur-generaal der PTT voor het giropex-soneel zijn vastgesteld hebben aanleiding gegeven tot uitvoerige besprekingen tussen de regering en het centraal overleg in ambtenarenzaken. De weg die voor de verbetering van deze lonen was gekozen, namelijk een inkrim ping van de loonschaal, kan door de rege ring niet worden aanvaard, omdat zij deze in strijd acht met het bezoldigingsbesluit burgerlijke rijksambtenaren. Voorts acht de regering deze opzet niet verantwoord in verband met ernstige consequenties, welke handhaving van deze regeling naar haar oordeel zou hebben. De gekozen op zet kan daarom niet worden gehandhaafd. De regering heeft besloten dat de hierop gebaseerde regeling wordt ingetrokken. Dit betekent niet, dat belangrijke verbeterin gen van de lonen bij de giro thans zijn uitgesloten. Zo zullen de jeugdlonen van 18-, 19- en 20-jarigen, werkzaam in de functie van employé derde klas, conform de mogelijkheden, neergelegd in het be zoldigingsbesluit blijven vastgesteld op de bedragen die voorkomen in de door de directeur-generaal der PTT vastgestelde regeling. Ten aanzien van 21-jarigen en ouderen zal PTT zich moeten beperken tot de in het bezoldigingsbesluit vastge stelde mogelijkheden. Het personeel dat sinds 6 Juni is aangenomen op de door de regering te hoog beoordeelde bedragen, zal deze gedurende zes maanden kunnen be houden. Daarna zullen de in het contract opgenomen voorwaarden in overeenstem ming moeten zijn met de door de regering aangegeven regeling. De nieuwe verbete ringen in de promotiemogelijkheden worden gehandhaafd Gisterochtend is in een tankschip van 100 ton, eigendom van de Bataafse Petro leum Maatschappij Holland, dat op de werf van de Coöperatieve Scheepsbouwvereni- ging Vooruit U.A. te Zaandam lag, een ex plosie ontstaan die tot ver in de omtrek was te horen. Onmiddellijk daarna sloegen meters hoge vlammen uit het schip, tenge volge waarvan het schip zo heet werd, dat de gangboorden een meter uit elkaar kwa men te staan. Enige arbeiders, die onder in het schip aan het werk waren, kwamen wit van schrik doch ongedeerd naar bo ven. Twee anderen hadden juist de ma chinekamer verlaten. De brandweer slaagde er na een uur in het vuur met ze ven stralen te doven. Toen een onder het schip werkzaam zijn de lasser zijn lasapparaat tegen de scheept- wand hield zonder dat er van een steek vlam nog sprake was, ontstond de ontplof fing. Brokken ijzer vlogen ongeveer veer tig meter weg. Het schip lag op de helling om te worden verbouwd. Het is zo ernstig beschadigd, dat het zal moeten worden ge sloopt. Een pal het woord is verwant met paal is een pen of klamp, waarmee een draaiend werktuig kan worden vast gezet, zodat het niet kan terugdraaien. Iets te pal zetten en te pal staan be tekende dus: iets vastzetten, vaststaan. In het Nederlands is het voorzetsel al spoedig weggelaten en het zelfstandig naamwoord werd daardoor als een bij woord beschouwd. Iemand pal zetten is een verouderde zegswijze voor: iemand door argumenten tot zwijgen brengen. Wij gebruiken nog: pal staan voor: niet terugdeinzen, onwrikbaar zijn. Uit deze betekenis is die van: bestendig, voort durend, ontstaan in uitdrukkingen als: hij moet pal te bed liggen, ik zit er pal op te wachten. En daaruit komt weer de betekenis voort: precies, vlakbij en zovoorts. Men zegt: de wind is pal West, i de auto stopte pal voor de deur. Vrijdag 15 Juli, Openluchttheater Bloemen- daal, 20.30 uur: Spaans dansensemble Su- sana en José, met medewerking van de guitarist Paco Hernandez, de pianist Armin Janssen en flamencozanger Antonio Cerezo. Het optreden zal op Zaterdag avond 16 Juli in dit theater herhaald worden. Zaterdag 16 Juli, Openluchttheater Bloemen- daal, 14.30 uur: Extra voorstelling van „Panda" door Anneko Elro en haar Sprookjesgezelschap. (Het Rotterdams Kindertoneel) MUZIEK Maandag 18 Juli, Grote Markt, 15.30 uur: Gedurende een uur carillonbespeling door de stadsbeiaardier Arie Peters, die ook te beluisteren is op Donderdag 21 Juli van 20 tot 21 uur en op Vrijdag 22 Juli van 11.30 tot 12.30 uur. Dinsdag 19 Juli, Grote Kerk, 20.00 uur: De organist Jacob Bijster speelt werken van Buxtehude, Grabner, Pepping, Duruflé en Jae. Bijster. Donderdag 21 Juli, Grote Kerk, 20.00 uur: De organiste Jeandne Corajod speelt wer ken van De Grigny, J. B. Bach, Reichel, Gaguebin, Alain en Langlais. DIVERSEN Zaterdag 16 Juli, Wagenweg (tegenover garage Den Hout, 8 uur: Eerste voorstel ling van het „Grand Cirque International" dat tot 21 Juli elke avond te bezoeken is. Aanvang avondvoorstellingen 8 uur. Van Zondag 17 Juli tot en met Donderdag 21 Juli elke middag om 3 uur kindervoor stellingen. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum: Nieuwe opstelling van de regentenstukken van Frans Hals, Ex positie van poppenhuis anno 1750 met inventaris. Het museum is geopend op werkdagen van 1017 uur, des Zondags van 1317 uur. Bovenzaal, architectuur tentoonstelling „Haarlem en Omstreken". Teyler's museum. Schilderijen uit de negen tiende en twintigste eeuw. Tekeningen onder meer van Rembrandt, Michel Ange- lo, Claude Loirain; Fossielen en mineralen, historische natuurkunde-instrumenten. Ge opend op iedere werkdag behalve Maan dag van 1117 uur en de eerste Zondag van iedere maand van 1317 uur. Bisschoppelijk Museum, Jansstraat 79: Mid deleeuwse en latere schilderijen, sculp turen, paramenten, kantwerk, handschrif ten en munten. Geopend op werkdagen van 10-17 uur, des Zondags van 13-16 uur. Schotersingel 17a: Palestina-diorama's (Bij belse voorstellingen). Geopend van 9.30— 12.30 en van 1417 uur. Jhr. H. G. A. Quarles van Uffox-d, consul van Noorwegen, voorzitter van de Alge mene Vereniging Radio Omroep en oud directeur van de rederij van de BPM, heeft gistermiddag omstreeks een uur een hartverlamming achter het stuur van zijn auto gekregen. Hij x-eed op dit spitsuur in de drukke Haagse Parkstraat. Zijn wagen schampte een andere auto, verloor vaart en reed het trottoir op, waar hij met ge ringe snelheid tegen de pui van een der BPM-kantoren botste. Een arts van de GGD constateerde de dood. Het stoffelijk overschot is naar het ziekenhuis Zuidwal vervoerd. De licht beschadigde auto werd door de politie ixx beslag genomen en door de brandweer weggesleept. Jhr. Quarles van Ufford is 61 jaar oud geworden. In 1953 werd de heer Quarles gepen- sionneerd als directeur van de rederij der BPM. Hij was ook voorzitter van de Ver eniging van vrienden van het Residentie orkest. Jonkheer Hendrik Gustaaf Adolf Quar les van Ufford werd op 1 October 1894 te Noordwijk geboren. Hij ontving een oplei ding tot artillerie-officier aan de Konink lijke Militaire Academie te Breda en trad nadien op 1 October 1919 in dienst van de N.V. Bataafse Petroleummaatschappij. Zijn eerste werkzaamheden verrichtte hij op de rechtskundige afdeling, waarna in 1920 uitzending naar Djakarta (Batavia) als secretaris van de hoofdadministrateur van het Indische bedrijf van de Bataafse volg de. Na detachering te Balikpapan op Bor neo en waarneming van de hoofdver tegenwoordiging te Djakarta werd jhr. Quarles in 1926 overgeplaatst naar de Amerikaanse afdeling van de B.P.M. te Londen om vervolgens in 1928 terugge plaatst te worden op het hoofdkantoor te Den Haag. In 1929 werd de heer Quarles opnieuw naar de tropen gezonden. In 1932 werd hij tot directeur van de Vene zolaanse bedrijven van de B.P.M. be noemd. In 1934 werd hem opnieuw een functie te Londen toevertrouwd. Gedu rende de oorlog deed hij daar in samen werking met andere hoge functionarissen van de B.P.M. buiten het bezette vader land belangrijk werk. Na de oorlog in Nederland teruggekeerd vervulde jhr. Quarles van Ufford de bijzondere functie van „office-manager" te Den Haag en was tevens procuratiehouder van de Ba taafse. Tot aan zijn pensionnering op 1 Januari 1953 leidde jhr. Quarles van Uf ford tevens de public relations van het be drijf. Voorts trad hij op in rederijzaken. Jhr. Quarles van Ufford was drager van enige hoge onderscheidingen. Hij was sinds enige jaren voorzitter van de Avro. De algemene vergadering van de AVRO, die Zaterdag 16 Juli zou worden gehou den, is voorlopig uitgesteld wegens het overlijden van de voorzitter Het gevierde danspaar José (Udaeta) en Susana (Audeoud) treedt Vrijdag en Zater dag op in Bloemendaals Openluchttheater met een afwisselend programma van Spaans-klassieke dansen en de volgende Flamenco-nummers: Alegrias, Zapateado, Farruca, Walaguena en Tanquillo. Cruquiusmuseum, Heemstede: Historische stoommachines en grote maquette van Nederland met waterstanden en overzicht overstromingsramp Februari 1953. Vleeshal: „Madame" tentoonstelling van cos- tuums, waaiers, preciosa uit de achttiende en negentiende eeuw. Dagelijks ook 's Zondags geopend van 1017.30 uur: op Zaterdag en Woensdag van 10—22 uur. Kunsthandel Leffelaar: Reproducties naar oude en moderne meesters. Geopend van 10 tot 17 uur. Zondags gesloten.. De Waag, Spaarne-Damstraat: Historisch ge bouw-schildersmilieu. Toegaxxkelijk elke Zaterdagavond en iedere ochtend van 11 tot 13 uur. Concertgebouw: Tentoonstelling „In Zui- velland". Van 18 tot en met 27 Juli. Dage lijks geopend van 10 tot 12 uur, 14 tot 17 en van 19 tot 22 uur. Zondags en Maan dags gesloten. BRUSSEL (A.N.P.) De Belgische re gering hoezeer zij ook wenst dat de ar beiders deel hebben in de voordelen van de gunstige conjunctuur zal haar po litiek van loon- en prxjsbeheersing voort zetten. Dit wordt medegedeeld in een com muniqué dat minister-president Van Acker aan de pers heeft uitgereikt na een bespreking met vertegenwoordigers van werknemers en werkgevers over de socia le vraagstukken en de verlangens der vak bonden. De regering zal daarom de stijging van de kosten van levensonderhoud blij ven bestrijden. Wat de wens der vakbonden tot het in voeren van een vijfdagenweek met een maximum van 45 werkuren betreft, zegt de regering, dat die niet algemeen in België kan worden ingevoerd zonder dat reke ning wordt gehouden met de arbeidsvoor waarden in de naburige concurrerende landen. Daarom zal zij deze hervorming bij de internationale instanties bepleiten. Zij is echter van mening, dat men gelei delijk, met inachtneming van de economi sche mogelijkheden en de technische aard van elk bedrijf, dit doel zal kunnen be reiken. LANGE VEERSTRAAT 11—13 - TEL. 11178 Over afdrukwerk gesproken We houden rekening met Uw speciale wensen ALLE LEVERINGEN 100 GARANTIE HAARLEM. Den zesden van deze maand zal nu eindelijk de officiëele opening geschieden van den stoomtram van Alkmaar naar Egmond en Bergen, na een lange lijdensgeschiedenis. Want reeds in 1901 werd door de Tweede Kamer subsidie aan het plan vex-leend, nadat de minister negen maanden nodig had om de plannen te onderzoeken. In 1903 werd de Onteigeningswet aangeno men en op 30 Sept. 1904 werd eindelijk de aanleg van de baan aanbesteed. Behalve het Rijk dragen ook de be langhebbenden in het aandeelen-kapitaal bij. De Provincie Noord-Holland nam voor 60.000,aandeelen en schonk een renteloos voorschot van ƒ40.000,De Hollandsche Spoor zal de lijn exploi teren. De sierlijke wagens staan reeds in Alkmaar de dag der opening af te wachten. Voor Haarlem is dit alles van belang, omdat nu Egmond en Bergen tot nu toe vrijwel onbereikbare plaatsen zich wel eens als ernstige mededingers van Zandvoort en Bloemendaal zouden kun nen gaan ontpoppen

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 5