Op de Telegraphe moest Jan Nolten onweerstaanbare Gaul laten gaan Veel verlies en weinig winst voor de Nederlandse ploeg Garage DEN HOUT .Clowntje Rick 'T SILVER STOEPKE De schimmen van het duister Adrie Voorting, Haan en Van Dongen net op tijd Renault Frégate Nederlands softbalteam met acht Haarlemsen Gerrit Voorting na ernstige val uit de T our-karavaan Klassementen Biesbrouck met GVAV naar Tsjechoslowakije De wintercompetitie voor basketballers 4 Nog net op tijd Vroeg begin Gaul alleen Tegen The Cornets Voor de kinderen Motie van vertrouwen Transfer voor Jepsson vanaf 29.75 Nederlandse tennisploegen Softbalprogramma Districten-competitie begint in September Badpakken Plastrons - Shorts GRETHA DE BRUIJN FEUILLETON door Boilleau Narcejac VRIJDAG 15 JULI 1955 Gerrit Voorting uitgeschakeld voor de Tour. Hij is tegen de weg gesmakt en blijft (rechts op de foto) met een ernstige blessure liggen. Rémy links en Forlini gaan hun weg vervolgen. (Telefoto) Groot verlies en maar weinig winst voor de Nederlandse ploeg, zo kan de conclusie luiden ten aanzien van de zware achtste étappe van de Tour de France over de Alpenpassen van de Haute Savoie, over de Aravis, de Telegraphe en de reus onder de reuzen, de Galibier, van Thonon naar Briangon over meer dan 250 km. Groot verlies voor de Nederlandse ploeg, want met het uitvallen van Gerrit Voorting zal de ploeg in de komende dagen een nimmer gefaald hebbende teamgenoot missen. En weer zal ploegleider Pellenaars voor nieuwe problemen worden geplaatst. Hy zal op de eerste plaats zyn troepen moeten hergroeperen, vooral ook omdat Adrie Voorting, Haan en Van Dongen nauwelijks meer in staat mogen worden genoemd om ook maar op enigszins bevredigende wijze als knecht te fungeren. Maar daar naast zal Pellenaars naar nieuwe middelen moeten zoeken om de teamspirit toch te handhaven. Slechts weinig winst zat er voor de Nederlandse renners in deze Alpen-étappe, of het moest zyn een gedeeltelijk herstel van Jan Nolten, die met Gaul tezamen de Aravis had beklommen, maar in de lastige windingen van de Telegraphe de Luxem burger, klimmer met uitzonderlijke capaciteiten, moest laten gaan en zelfs op de laatste kilometer voor de top van de Galibier de tweede positie kwyt raakte aan een jagende groep met Gelabert, Louison Bobet en Ferdi Kubler. De juichende Gaul kwam in Briangon met bijna een kwartier voorsprong, de minuut bonificatie voor het winnen van de étappe inbegrepen, op Kubler, Coletto, Bobet, Gelabert, Vitetta en Fornara. Hij rukte van de 40e plaats in het algemeen klassement naar de 3e plaats op. Er was verlies voor Wim van Est van de gele trui, die weer in het bezit is geko men van Antonin Rolland, die tegen veler verwachting in voortreffelijk klom en nog beter daalde. Maar de groene trui bleef zij het op het nippertje bij Wagtmans, die tweemaal een zwak ogenblik in deze étappe had. De eerste keer bij de beklim ming van de Telegraphe waar hij op een gegeven ogenblik 20 seconden achter lag, maar nog voor de top weer aansluiting had met de groep Bobet en later in de eerste windingen van de Galibier, toen hij bij Ockers aan het wiel zat, die een gat liet vallen, waardoor ook onze landgenoot het contact met de groep Bobet, Kubler, Fornara, Brankart, Close, Gelabert en Co letto verloor. Een razend snelle afdaling van de Gali bier en de Lautaret, op jacht naar Po- blet, die hem immers het meest bedreig de in het puntenklassement voor de groe ne trui, bracht hem het succes, dat hij als 16e arriveerde in Briangon, slechts drie plaatsen achter Poblet. In één ding had Wagtmans zich radicaal vergist, hy was voor deze alpenétappe van mening ge weest, dat de sprinter Poblet geen goede klimmer zou zijn, maar in Briangon had Wagtmans zijn opvatting volkomen gewij zigd. Wagtmans bleef dus drager van de groene trui met 103 punten na 8 étappes tegen Poblet 105 punten. Bijna leed onze ploeg nog het verlies van Adrie Voorting, Wies van Dongen en Piet Haan, die met 1 uur 5 minuten en 15 seconden achterstand op de tijd van de winnaar Briangon bin nenkwamen, juist 2 minuten voor het slui ten van de tijdcontröle. Dit drietal had op de Galibier een tro pische regenbui gekregen. Met tonnen viel het water uit de hemel. De tienduizenden toeschouwers hadden zo goed en kwaad als het ging een schuilplaats gevonden in de lange en donkere Galibiertunnel. De drie Nederlanders moestenlopend de tunnel door. Vlak na de tunnel kreeg Van Dongen nog een lekke band. Hij moest zelf repareren en hij kon de gladde natte band met zijn koude handen bijna niet aan het wiel vastkrijgen. Verschuivingen vielen in het algemeen klassement te noteren. Wim van Est zak te naar de tweede plaats met 7 min. 25 sec. achterstand op Rolland, en Gaul steeg van de 40e naar de 3e plaats met ruim Jan Nolten 10 minuten achterstand op de drager van de gele trui, Rolland. De strijd begon vrijwel onmiddellijk. Jan Nolten sprong al na 25 km mee met Caput, Colette en de Belg Sorgeloos. Louison Bobet schoof meteen een van zijn knechten naar voren om een oogje in het zeil te houden. Hij koos daar dit keer Mahé voor uit. Aan het wiel van Mahé volgden nog Adriaenssens, Picot, Pezzi en Walkowiak en de Luxemburger Charly Gaul. Zeven km voor de top van de Aravis, een berg van de tweede categorie, hadden Nolten en Gaul staande op hun pedalen de avonturiers achter zich gelaten. Op de koe le top van de Aravis, waar duizenden toe schouwers zich verdrongen bij de sprint voor het bergklassement, hadden Gaul en Nolten ruim een minuut voorsprong op de snelste volgers, Sorgeloos en Colette, 4 mi nuten op Gelabert en Vitetta en nog iets meer op het peloton, waarin ook Van Est, Wagtmans met de groene trui en De Groot zaten. Op ruim 5 minuten lagen Van Bree- nen en Gerrit Voorting en op 6 tot 8 minu ten de andere Nederlanders, behalve Adrie Voorting, die pas 11 minuten na Gaul en Nolten over de pashoogte kwam. In het gehucht Marthod voltrok zich het droevig ongeval met Gerrit Voorting, maar de Tour ging voort. Jan Nciten, bezig aan het mateloos zware kopwerk, wist van dit gebeuren niets. De twee vooraan versterk ten hun positie ten opzichte van Sorgeloos en Colette. Op de helft van het parcours wisten zij dit tweetal 5 minuten achter zich en een stuk van het peloton op meer dan 8 minuten. En bij de 144e kilometer, bij Aiguebelle, bedroegen de verschillen res pectievelijk 11 minuten op Sorgeloos en 13 minuten op Colette, die zich inmiddels door de grote groep had laten opnemen. Vol goede moed stuurden zij hun fietsen langs de sterk stijgende windingen van de Telegraphe (tweede categorie). Vijf km voor de top, die op 1570 meter hoogte is ge legen, vloeiden de krachten van Nolten plotseling weg. En toen hij enkele malen gec-n kop meer nam, ging Gaul zonder verder naar hem om te zien van hem weg. Op de pashoogte no teerde hij al 5 min. 35 sec. winst op Nolten en van 23 km afstand dreigde nog de Ga libier, 2556 meter hoog. In de 23 volgende kilometers viel de be slissing over het beloop van het avontuur, waarin Nolten zich in de ochtend van deze warme Julidag had gestort. Louison Bobet moet dat hebben voorzien. Want terwijl Nolten aan de randen van de ravijnen vocht met zichzelf, met de hitte en de dorst en de verraderlijke keislag van de weg, ont brandde in het peloton de strijd. Terwijl Nolten naar drinken snakte en naar adem hapte, versnelden Louison Bobet, Gémi- niani, Ockers, Wagtmans en nog enkele an deren het tempo. En zij hadden op de top van deze berg de achterstand op Nolten reeds tot 8 minuten teruggebracht. Als Nolten erin zou slagen zich te her stellen en nog voor de jachtenden de pas van de Galibier te overwinnen, dan zou hij zijn tweede plaats achter Gaul in deze rit tijdens de afdaling kunnen handhaven. Op de laatste windingen van de Galibier zag de slovende Nolten hoog boven zich de wegen naar de top slingeren, gemarkeerd door autobussen, particuliere wagens en lange hagen toeschouwers. Ergens langs een bergpad stond met reusachtige zwarte let ters tussen sneeuw geschreven: „Hup, Nol ten!". Maar Nolten wist, dat het gevecht met de groep Bobet verloren was. Alles liet hem toen In de steek: zijn cadans, zijn adem, zijn benen. Vier kilometer voor de top had hij nog 2 min. 15 sec. voorsprong op het groepje van Bobet en Kubler. De laatste kilometers, temidden van de rotsmassa en de sneeuw bergen, waren voor hem het zwaarst en 1 kilometer voor de pashoogte passeerden Bobet en Gelabert hem en verder Kubler, enkele Italianen en Belgen. Op de top was Gaul inmiddels een kwartier door. Gela bert kwam met 5 sec. voorsprong op Loui son Bobet door, Kubler na Bobet wederom met een verschil van 5 seconden, Coletto als vijfde opnieuw met 5 sec. verschil en daarna volgden nog Adriaenssens, Fornara, Close Vitetta en als tiende.... Nolten, die toen reeds op Gelabert op die ene kilometer 1 minuut en 5 seconden had verloren. Gelukkig kon Nolten zich in de afdaling via de Lautaret naar Briangon herstellen. Hij eindigde als 12de in Briangon. ADVERTENTIE 6-pers. Sedan geeft 12 maanden ga rantie. Prijzen in diverse uitvoeringen 7500— tot 8875—. Wagenweg 166-168. Tel. 12138 en 15056. Op het HCK-terrein achter het Kennemer lyceum in Overveen ontmoet Zaterdag 16 Juli des avonds om zeven uur het Neder lands softbal-negental een team van The Comets (Wiesbaden). Het Nederlands negental is als volgt sa mengesteld: Werpster: T. v. Slooten (HCK) Achtervangster: N. Jansen (S.C. Haarlem); le honk: T. Andrea (HHC); 2e honk: J. de Jong (HHC)korte stop: F. van Veen (Scho ten) 3e honk: A. de Vries (HHC)links- velder: W. Gieske (HCK)midvelder: E. Hofstra (HHC)rechtsvelder: B. v. Beymer- werdt. Reserves: H. en M. Berendonk (beiden HHC)R. van Es (TIW)H. Boerendans (Schoten); W. de Vries (EDO) en L. Dek ker (Schoten). Op een tafel in een café in het gehucht Marthod, enkele kilometers voorby de ra- vitailleringspost Ugine in de achtste étap pe van de Tour de France, lag Gerrit Voorting, huilend van de pyn en steeds maar gebarend naar zyn rechter dybeen, dat ernstig geblesseerd was. Enkele brandweermannen, die toevallig voor het café hadden gestaan, om de doorkomst van de renners te zien, hadden hem na zyn zware val het café binnengedragen. Hoe het ongeluk gebeurde, zal altijd wel een raadsel blijven. Een grote groep ren ners had in Ugine de ravitailleringszakjes aangepakt en enkele renners, rechtop zit tend, dronken hun bidonnetje leeg of le digden de musettes. Plotseling was er een opstopping van volgwagens. Waarschijn lijk had een van de renners een onvoor zichtige beweging gemaakt, waren twee sturen in elkaar gehaakt. Zeker tien ren ners waren er bij betrokken. De meesten van hen konden meteen weer opstappen, maar Barone, Rémy en Forlini, van wie de fietsen stuk waren, stonden met som bere gezichten te kijken naar Gerrit Voor ting, die er kennelijk het ergste aan toe was. In volle vaart moet hij op de op de grond liggende fietsen zijn ingereden. Hij maakte een buiteling over het stuur en smakte tegen het wegdek. Met toestemming van de dokter werd hij in de ambulance gedragen om naar een ziekenhuis te worden overgebracht. Voor de 32-jarige Gerrit Voorting, die te Thonon-les-Bains nog 25e stond in het al gemeen klassement was de ronde van Frankrijk afgelopen. Pellenaars vernam later, dat in het zie kenhuis van Alberville röntgenfoto's wa ren gemaakt, die hadden uitgewezen, dat het rechterdijbeen van Voorting was ge broken. c Dat kleedkloppen vonden Rick en Bunkie 'n leuk karweitjeMet ieder 'n matten klopper in de hand rammelden ze er lustig op los. Het stof vloog ze in wolken om de oren! „Geef 'm maar van katoen!", juichte Bunkie. „Het zal hem geen pijn doen!", meende Rick. En zo waren ze druk aan 't zwaaien met de mattenkloppers. Maar oweetoen hield Rick zijn hand even op een plaats, waar juist Bunkie's mat tenklopper terecht kwam; en daar kreeg hij 'n ferme tx'c op zijn vingers! „Aaaaaauuuw!", schreeuwde Rick, en hij liet zijn klopper vallen, om zijn pijnlijke hand vast te houden. Bunkie schrok er vanHij liep naar de andere kant van het hangende vloerkleed en keek bedrukt naar Rick. „Oeizei hij bedremmeld. „Dat ging per ongeluk, Rickik had niet gezien, dat jij je hand daar had! Je moet niet boos op me zijn, ik kon er niks aan doen!" Maar Rick was niet boos, want hij begreep wel, dat Bunkie er geen schuld aan had. De pijn was gelukkig gauw over, en toen begonnen ze opnieuw te kloppen. Alleen zorgde Rick er wel voor, dat-ie niet met zijn hand aan het kleed kwam! COXXXXOCOCXOCCOOOOOCOOOCOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOCOCXXIOCO De uitslag van de achtste étappe luidde: 1. Gaul (Luxemburg) 7 uur 42 min. 59 y sec.; 2. Kubler (Zwitserland) 7 uur 56 min. 42 sec.; 3. Coletto (It.) z.t.; 4. Loui son Bobet (Fr.) z.t.; 5. Gelabert (Sp) z.t.; y 6. Vitetta (Zuid Oost) z.t.; 7. Fornara (It.) 8' z.t.; 8. Brankart (Belg) z.t.; 9. Géminiani (Fr) 7.58.41; 10. Rolland (Fr.) z.t.; 11. Quentin (West) z.t.; 12 Nolten 7.59.45; 13. Poblet (Sp.) 7.59.49; 14. Bauvin (Noord Oost Centraal) 7.59.53; 15. Robic (West) 7.59.57; 16. Wagtmans z.t.; 17. Clérici (Zwits.) 8.00.20; 18. Ockers (Belg) 8.00.33; 8 19. Monti (It.) z.t.; 20. Teisseire (Zuid p Oost) zt.; 32. Van Breenen 8.04.05; 38. 8 g Van Est 8.06.31; 90. De Groot 8.20.20; 91. Hinsen z.t.; 98. Adrie Voorting 8.48.05; 99. Van Dongen z.t.; 100. Haan z.t. De volgende renners staakten de strijd: Gerrit Voorting (Ned), Varnajo (West), Rémy (Zuid Oost), Hassenforder (NOC), Sorgeloos (België) Vitre (lie de France) en Steel (Engeland) Het algemeen klassement na de achtste I étappe luidde: 1. Rolland (Fr.) 48.33.35; 2. Van Est 48.41.00; 3. Gaul (Gemengde ploeg) 48.43.55 4. Wagtmans 48.44.12 5. I Fornara (It.) 48.44.38 6. Louison Bobet (Fr) 48.45.08 7. Vitetta (Zuid Oost) 48.45.37 8. Brankart (Belg) 48.47.15 9. Robic (West) 48.47.54; 10. Van Genechten (Belg) 48.49.56; 11. Monti (It.) 48.50.12; 12. Malléjac (Fr.) 48.50.24; 13. Astrua (It.) 48.50.59; 14. Quentin (West) 48.51.35: 15 Kubler (Zwitserl.) 48.52.19; 16. Mahé (Fr) 48.54.10; 17. Jean Bobet (Fr.) 48.55.16 18. Fantini (It.) 48.55.19; 19. Géminiani (Fr.) 48.55.35; 20. Impanis (Belg) 49.07.35; 36. Hinsen 49.07.35; 37. Van Breenen 49.08.08; 60. De Groot 49.30.08; 70. Nolten 49.39.06; 96. Van Dongen 50.33.07; 97. Adrie Voorting 50.39.22; 101. Haan 50.45.52 3 Het ploegenklassement van de achtste 8 étappe luidt: 1. Luxemburg (Gaul. Kemp 8 en Schneider) 23.52.22; 2. Italië (Coletto, bFornara en Monti) 23.53.57; 3. Frankrijk p L. Bobet, Géminiani en Rolland) 23.54.04; 8 4. Spanje (Gelabert, Poblet en Company) g 23.57.42 5. België (Brankart, Ockers en 8 Van Genechten) 23.57.52 6. Zwitserland 8 (Kubler, Clérici en Hollenstein) 24.02.11; 8 7. Zuid Oost (Vitetta, Teisseire en 8 Deledda) 24.03.46 8. Nederland b (Nolten, Wagtmans en Van Breenen) 8 24.03.479. NOC (Bauvin,, Walkowiak en 8 Anzile) 24.09.15; 10. West (Quentin, Robic gen Colette) 24.09.48, 11. Zuid West (Ber- gaud, Agut en Dupré) 24.16.50; 12. Enge- 8 land (Robinson, Mitchell en Krebs) §24.31.24; 13. Ile de France (Siguenza, 8 Hoorelbecke en Dacquay) 24.41.21. g Het algemeen ploegenklassement luidt na de 8e étappe: 1. Frankrijk 145.07.47 2. 8 Italië 145.43.13 3. NOC 145.56.50; 4. 3 Nederland 145 58.34; 5. België 146.13.57 6. West 146.20.47 7. Zuid Oost 146.36.31; 8 g Gemengde ploeg 146.37.08; 9. Spanje 146.38.43; 10. Zwitserland 146.52.52; 11. Zuid West 147.23.00; 12. Engeland 147.38.35; 13. Ile de France 147.44.16. Het algemeen bergklassement luidt na de 8e étappe: 1. Gaul (gemengde ploeg) 22 punten; 2. Gelabert (Spanje) 15 pnt.; 3. ex aequo: Nolten (Ned.) en Louison Bobet (Fr.) ieder 11 pnt.; 5. Kubler (Zwitserland) 7 punten; 6. ex aequo: Vi tetta (Zuid Oost) en Coletto (Italië) ieder 6 punten; 8. Brankart (België) 5 punten; 9. ex aequo: Colette (West) en Fornara (Italië) ieder 4 punten. Het puntenklassement na de achtste étappe luidde: 1. Wagtmans 103 punten; 2. Poblet (Spanje) 105 pnt.; 3. Kubler (Zwitserland) 125 pnt.; 4 Robic (West) 134 pnt.; 5. Van Est 151 pnt.; 6. Ockers (België) 161 pnt.; 7. Bauvin (NOC) 162 pnt.; 8. Rolland (Fr.) 181 pnt.; 9. Schei der (gemengde ploeg) 207 ptn.; 10. Monti (Italië) 208 punten. öooaaoocxxxxxxxjocaocoooocoaxocoooocoooooooooccoooooöoo In een Donderdagavond in Utrecht gehou den vergadering van de verenigingen van de afdeling betaald voetbal van de KNVB heb ben de afgevaardigden bij acclamatie een motie aangenomen, waarbij vertrouwen wordt uitgesproken in het afgetreden sectie- bestuur. Tevens wordt dit bestuur verzocht de competitie-indeling zo spoedig mogelijk ter hand te nemen, daarbij rekening houdend met de wensen zoals die in de laatste ver gaderingen van de sectie betaald voetbal tot uiting zijn gekomen. Deze wensen gaan voor het komend sei zoen zoals bekend in de richting van een hoofdklasse van 2 x 18 clubs, en drie eerste klassen: A en B, waarin de gedegradeerde eersteklassers en de 2e klasse kampioenen zouden worden opgenomen, en een afdeling C voor de lagere clubs. De transfer van de in Italië uitkomende middenvoor Hasse Jeppson uit Zweden van het voetbalelftal van Napels naar dat van Inter uit Milaan werd bekend gemaakt. Het transferbedrag beloopt 55 millioen lire (on geveer 320.000), maar het is nog mogelijk dat de transactie „met gesloten beurs" zal geschieden en dat Jeppson zal worden ge ruild tegen Inters achterspeler Vincenzi. De Zweed vertoeft momenteel in Zweden. De twee spelers zouden zelf 40 millioen lire ont vangen als de zaak doorgaat. De Groningse voetbalvereniging GVAV zal een trip maken naar Tsjechoslowakije. Enkele leden van deze club zijn echter niet in staat om aan de tocht deel te nemen, om dat zij in militaire dienst zijn en daarom heeft men de Haarlemmer Biesbrouck (RCH) verzocht het elftal van GVAV te completeren. Biesbrouck heeft deze uitnodiging aan vaard. ADVERTENTIE GOUDEN HEREN ZEGELRINGEN Grote Houtstraat 49 - Tel. 20049 - Haarlem De kleine zaak met de grootste keuze Voor de jaarlijkse tennisontmoeting tus sen Nederland en België, die op 30 en 31 Juli in Spa wordt gehouden, heeft de KNLTB de volgende speelsters en spelers uitgenodigd: Fenny ten Bosch, mej. Grosveld, mevrouw RouwenhorstTekelenburg, mevr. Van dei- StormHermsen, mevr Koopmans, mevr. Scholten, Van Dalsum, Dehnert, Karamoy, Goris, Van Meegeren, Holst, Wiegers, Breu- kink, Van Gasselt en Windt. In totaal zullen 34 partijen worden gespeeld. FrankrijkNederland De jaarlijkse wedstrijd tussen de dames- ploegen van Nederland en Frankrijk wordt 23 en 24 Juli in Dauville gespeeld. De Ne derlandse ploeg voor deze ontmoeting, die uit 9 enkelspelen en 4 dubbels bestaat, is als volgt samengesteld: Fenny ten Bosch, mej. Grosveld, mevr. Rouwenhorst—Tekelenburg, mevr. Scholten en mevr. Van der Storm- Hermsen. Voor de tenniswedstrijd tussen de Neder landse IC en Cambridge die Zaterdag 16 en Zondag 17 Juli in Noordwijk zal worden ge houden, zal de Nederlandse IC met de vol gende spelers uitkomen: Van Dalsum of Ka ramoy, Dehnert, Van Swol, Goris, Wiegers, Holst en Van der Graaff. Het softbalprogramma voor deze week luidt: Zaterdag 16 Juli (19.— uur) HCK-terrein, Overveen: Nederlands negentalThe Co- mets (Wiesbaden). Zondag 17 Juli (vanaf 10.— uur) HCK- softbal-tournooi. Eerste klasse: Ma. 18 Juli SchotenS. C. Haarlem; DL 19 Juli HHC—HCK; Do. 21 Juli PinguinsHHC; Vr. 22 Juli EDOHCK. Tweede klasse: Ma. 18 Juli DSBCat chers en RooswijkDEC; Di. 19 Juli: HHC 2 —OWO en HCK 3—S. C. Haarlem 2; Wo. 20 Juli HCK 2O WO 2; Vr. 22 Juli TIW— Pinguins 2. Hoewel de belangstelling voor de zaal sporten op dit ogenblik vermoedelijk nog niet bijzonder groot zal zijn, zitten de be sturen van deze organisaties ook in de zo mermaanden niet stil en proberen nu reeds mogelijkheden te scheppen voor de winter competitie. Het bestuur van de Nederlandse Basket ball Bond, district Haarlem is reeds enige maanden aan het werk voor een vermenging van de beste hei-enteams met teams uit de districten Den Haag en Rotterdam. Eindelijk hebben de vele besprekingen ook vruchten afgeworpen, zodat eind September een achttal Haarlemse herenteams in een ge mengde districten-competitie zullen uit komen. Drie Haarlemse verenigingen, te weten The Thyphoons. The Black Pirates en Anti lopen zullen uitkomen in de districts eerste klasse, terwijl nog een vijftal andere ploegen zullen uitkomen in de Overgangsklasse A met enkele Haagse teams. Vermoedelijk zal deze competitie reeds einde September beginnen, waarvan Haar lem dan vermoedelijk de primeur zal krijgen. De indeling is als volgt: Districts le klasse: The Thyphoons, The Black Pirates en Antilopen (allen Haarlem) SSD. LDS en Esso (allen Den Haag); Te Werve, The Arrows en Aquilla (allen Rot terdam) Overgangsklasse A: The White Stars, IHJ, S.C. Haarlem, HOC, Harlem Tigers (allen Haarlem); PPI, Ananci, DEKO (allen Den Haag) Overgangsklasse B: VODO, Punch, Snel- wiek, ROVS, Rode Duivels, The Arrows 2, NDO, Full Moon. Het ligt in de bedoeling om deze ver menging in het seizoen 1956/1957 ook door te voeren voor de drie best geplaatste Haar lemse damesploegen in de competitie 1955 1956. Ook hiervoor hoopt het bestuur de dames-competitiewedstrijden aantrekkelijker te maken. Behalve deze districts-competitie zal het komende seizoen in Haarlem nog de nor male competitie worden gespeeld. De in deling hiervan is momenteel nog niet vast gesteld. ADVERTENTIE Bezoekt tevens onze speciale show room voor TENTEN en KAMPEER- ARTIKELEN. Alléénverkoop voor HAARLEM en OMSTREKEN van „GOVERNOR"-TENTEN. Sport magazijn Twijnderslaan 7-9, Haarlem - Tel. 15116 100 SERVICE (Les visages de l'ombre) Uit het Frans vertaald 25) Laten we zeggen, dat ik grapjes maakte. En waarom staan jouw Bellèmes er zo op om te komen? Ik heb begrepen dat zij graag het werk van Agostini zouden willen zien, be kende Christiane. Zij hebben ook ernstige schade en weten niet tot wie zij zich moe ten wenden. Het schijnt dat het hen erg goed gaat. Hij heeft me verteld, dat hij nog twee spinnerijen in Roubaix heeft ge kocht. En als je hun nieuwe auto zag! Een ware salon! Ik houd daar niet van. Het staat zo opschepperig. Beslist, Richard, je begint weer on aangenaam te worden.... Tot straks! Zij verliet de kamer en Hermantier deed de deur achter haar op slot, alsof de Bel lèmes al beneden waren. De Bellèmes! Vage vacantiekennissen, die zij ieder jaar weer ontmoetten. Hij, kort en dik, met drie kinnen en geen wenkbrauwen. Zij, donker, mager, opvliegend, en met gouden tanden als een waarzegster. Hermantier gaf een schop tegen een stoel, die hem de doorgang versperde. Als de bezoeken gingen beginnen, zou hij ver trekken. Hij zou naar Maxime gaan en zij zouden samen weggaan onverschillig waar heenVertrekken met Maxime! Maar wilde Maxime wel iets van hem weten? HOOFDSTUK VIII Dit is dus afgesproken, zei Herman tier. Van morgen af ga je aan het werk en nodig je onze agenten in Spanje en Portugal uit. Ik heb vannacht nog eens over de zaak nagedacht. Op deze manier moeten we beginnen. Als we onze lamp tegen de berekende prijs kunnen uitbren gen, zal hij daar gemakkelijk verkocht worden. Daarna moet je de markt eens verkennen in Zwitserland en Italië. Ik heb goede hoop. En dat alles kan voor October geregeld zijn. Maar steek je handen uit de mouwen, Hubert! Vergeet niet dat dit hoog spel is en dat men zal proberen ons te torpederen. Hoe laat heb je het? Kwart over acht, zei Hubert. Ik heb nog alle tijd. Alle tijd! Je hebt nog een uur. Als Christiane over een kwartier niet klaar is, vertrek dan maar zonder haar. Dan doet zij haar boodschappen later wel. Je mag je trein niet missen. Ik heb je nog nooit zo zenuwachtig gezien. Kom, Hermantier, wees kalm! Ik beloof je, dat ik me met alles zal bezig houden. Schrijf mij uitvoerig, hè! De kleinste détails hebben voor mij waarde. En ver der.... vanavond nog.... een telegram, als Maxime in Lyon is. Hij is er vast niet. Anders zou hij je drie dagen geleden al geschreven hebben. Ja, ja. Dat zeg ik me zelf ook al. Maar. waar kan hij dan zijn? Hermantier betastte het tafelkleed voor hem, vond de twee aspirientjes en de kop koffie. Hij slikte de beide tabletten. Waar kan hij zijn? vervolgde hij. Weet je wat ik vrees? Dat hij te ziek is om te schrijven. Hoor eens, Hermantier, vanavond zal het te laat zijn. Maar morgen zal ik infor meren. Het moet wel heel raar lopen, als ik niets te weten kom. Volgens mij is hij naar dat toneelspeelstertje toe, weet je wel? Kom, ga nu maar, zei Hermantier. Wacht niet op Christiane.Waar is Clé ment? - In de garage. De auto staat klaar. Mijn bagage ook. Blijf dus rustig. Ik houd er niet van je zo opgewonden te zien. Dat heeft niets te betekenen, zei Her mantier. Komt door de hoofdpijn. Misschien had hij dat woord niet moeten uitspreken. Hij voelde dat van de andere kant van de tafel Hubert hem onderzoe kend opnam. Heb je vaak hoofdpijn? Het is de warmte die mij hindert. Hoe dan ook, in jouw plaats zou ik Méroudy eens laten komen. Hij heeft je goed verzorgd vlak na je ongeluk. Wil je dat we hem waarschuwen als we er langs komen? Ik wil niemand zien. Méroudy net zo min als wie ook. Maar dat maakt me nu juist zo on gerust. Je bent bezig een eenzelvig mens te worden, Hermantier, een mensenschuw iemand. Eergisteren al met de Bellèmes, hè, eerlijk, je hebt je gedragen op een manier beneden alle critiek! Zonder te antwoorden stond Hermantier op en stak een sigaret op. Hij rookte veel. De tabak brandde hem op de tong en hij had voortdurend het gevoel of zijn mond in brand stond. Hij zocht de karaf. Hubert gaf hem die in zijn hand en hielp hem zijn glas te vullen, waarna hij toekeek hoe hij dronk. Zorg goed voor je zelf, zei hij. Ik hoop je over een maand vol goede moed terug te vinden. En opnieuw meende Hermantier in de stem van Hubert een gedwongen, kunst matig optimisme op te merken, zoals men dat laat blijken tegenover zieken, van wie men weet, dat zij ongeneeslijk zijn. Maak je over mij maar niet ongerust, bromde hij. En als er in de fabriek iets verkeerd gaat, aarzel dan niet mij te waarschuwen. Dan kom ik terug.Kom! Ik breng je naar de auto. De wind was opgestoken, een harde zui denwind die met hete vlagen door de tuin joeg en de adem afsneed. Het is dat weer!mompelde Her mantier terwijl hij zijn voorhoofd en zijn hals afveegde. Zijn hele gezicht deed pijn en hij voelde een wild verlangen om de littekens rond zijn oogkassen open te krabben. Hubert pakte hem bij een arm; hij protesteerde niet. Ik geef je mijn woord, Hermantier, dat ik de fabriek ter hand zal nemen, zei Hubert met een verrassende flinkheid. Al les wat men van jou verlangt, dat is rusten, niet meer aan je zaken denken. Blijf rustig leven, wat drommel! Bevalt het je hier niet? „Neen!" antwoordde Hermantier bijna. Hij gaf er de voorkeur aan te zwijgen, maar hij moest zichzelf bekennen, dat het hem niet beviel, dat hij niet gelukkig was. Hij betreurde Lyon iedere dag meer. Hier stikte hij. Hij had het gevoel langzaam gewurgd te worden, maar dat kon hij niet vertellen. Vooral niet aan Hubert. Zij arriveerden bij de auto. Ah, daar is Christiane eindelijk, zei Hubert. Nu, hou je goed, Hermantier! Hij drukte hem de hand, terwijl Chris tiane, buiten adem, koffers in de wagen zette. Tot straks, riep zij. Heb je niets nodig? Neen. Ga maar gauw. Jullie zijn al behoorlijk over tijd. Zoemend passeerde de auto het hek. No? eens luisterde Hermantier naar het geluid. Toen haalde hij zijn schouders op en ging het hek sluiten. Dat kostte hem nogal wat tijd, vanwege de lange ijzeren stangen, die in de voor hen bestemde opening moesten. Hij wiste zijn gezicht af en stak een sigaret op. De dag lag voor hem, een eindeloze reeks uren van nietsdoen, gedurende welke zijn denkvermogen geen seconde zou op houden met het herkauwen van zorgen. Zorgen die niemand meer met hem kon delen, omdat Maxime vertrokken was. Zou hij willen terugkomen, gevoelig als hij was? „Vroeger, dacht Hermantier, kon ik toch goed buiten hem!" Maar vroeger had hij zijn dagelijkse strijd. Nu was die strijd afgelopen. Hermantier liep het tuinpad op in de felle wind, waarvan de kracht hem af en toe deed wankelen. „Ik moet hem die vraag stellen, hem dwingen mij de waarheid te zeggen. Waar zijn zij alle maal bang voor?" Daar was weer die hard nekkige gedachte. Hoe te verhinderen dat die als een venijnige vlieg door zijn hoofd bleef zoemen? Zij vreesden iets, Herman tier was er zeker van. Hij voelde wel, dat men hem gadesloeg, dat men hem be spiedde met een ongerust gevoel, dat bijna tastbaar werd. Men deed alsof men hem precies zo behandelde als voor het onge luk, maar de sfeer was niet meer dezelfde. Lauthier had hen in vertrouwen vast iets verschrikkelijks verteld en zij leefden voortaan in een soort gespannen afwach ting. die steeds duidelijker merkbaar werd. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 6