KOOPT NU BEHANG!! Panda en de Meester-Klokkenmaker Wereldnieuws Indonesische regering heft de Rubberstichting in Delft op Directeur-generaal: „Politieke motie ven hebben tot dit onbegrijpelijke besluit geleid" Jez HUKKIo De Baat opnieuw voor Duitse rechtbank Rotterdamse klei naar Schouwen-Duiveland De radio geeft Dinsdag ió Uet zo Jeugdige inbrekers stalen vergif Uitvoer van haring naar de Sovjet-Unie en Oost-Duitsland Nieuw schip voor de K.N.S.M. Kerkelijk Nieuws Bromfietser gedood diarrhee bedorven maag „kater" sssf. A TEGEN MAAG- EN DARMSTOORNISSEN Besprekingen over de bouw van een Nederlands hefschroefvliegtuig Geen voorrang verleend j In slaap gefilmd Door bliksem gedood BAKKER-BEHANG Oprichting van het N.V.V. wordt 30 Juli herdacht Examens Heringa Wuthrich Resoluties van het architectencongres Agenda voor Haarlem K ori nieuws V. GASTVRIJE PLANTEN J MAANDAG 18 JULI 1955 De directeur-generaal van de Rubber stichting te Delft, dr. ir. R. Houwink, heeft Zaterdag het ruim 200 leden tellende per soneel mededeling gedaan van het besluit van de Indonesische regering tot stopzet ting van de werkzaamheden te Delft. Hy zeide onder meer: „Hoewel de Indo nesische regering spreekt van een „over brenging der werkzaamheden naar Bogor" enaan het personeel van de Rubberstich ting gelegenheid geeft bij het Hoge Com missariaat te solliciteren naar een betrek king in Bogor, zal het ieder wel duidelijk zijn, dat het besluit de doodsteek zal toe brengen aan het tot dusverre te Delft uit gevoerde research- en ontwikkelingswerk ten behoeve van natuurrubber, dat het belangrijkste uitvoerproduct van Indone sië is en dit land jaarlyks aan deviezen een bedrag opbrengt overeenkomend met 1500 millioen Nederlandse guldens. De financiering van de Rubberstichting, evenals die van het huidige instituut te Bogor, wordt verkregen uit een zeer klei ne heffing, welke door het Centraal Rub berfonds in Indonesië geheven wordt van elke ton geëxporteei'de rubber. Doordat echter de Indonesische regering voor de transfer van een deel dezer heffing naar Nedei-land toestemming moet geven, heeft zij de uiteindelijke beschikking over deze gelden. Als motivering van het besluit zijn re denen van organisatorische, financieel- technische en politieke aard vermeld. Men kan zich echter afvragen, zo zei dr. Hou wink, zou uit de deviezeninkomsten van 1500 millioen gulden geen transfer van ruim 2 millioen gulden mogelijk zijn voor een belangrijk doel? Hij was van mening dat politieke motie ven tot de opheffing hebben geleid en zei dat de Indonesische regering grote schade toebrengt aan de levensbelangen van zijn eigen product en dat het zeer te betreuren is dat zij zich daarvan blijkbaar geen vol doende rekenschap heeft gegeven. „Door deze maatregel wordt de rubber stichting te Delft, een der hoekstenen uit het bouwwerk der internationale samen werking op rubbergebied, weggerukt uit Vrijdagavond heeft zich de 16-jarige winkelbediende G. A. van B. uit Utrecht bij de Utrechtse politie gemeld. Hij ver klaarde samen met de 14-jarige W. T. F. zich door inklimming toegang te hebben verschaft tot een pharmaceutische groot handel te Utrecht. Samen ook met F. had hij ampullen vergif gestolen. De politie vond het merendeel van het vergif in de woning van Van B. terug. Een ander gedeelte is nog zoek, doch de Utrechtse recherche meent redenen te hebben ook dit gedeelte spoedig te kunnen achterhalen. De jeugdige inbrekers zijn ingesloten en zullen worden voorgeleid. Naast een groot aantal ampullen met meer onschuldige inhoud, zijn ook zeer vergiftige tabletten ontvreemd. Aan de inbraak is op grote schaal be kendheid gegeven. Op de scholen te Utrecht zijn op de publiciteitsborden mede delingen over het gevaarlijke karakter van het gestolene gedaan. ADVERTENTIE BARTELJ0RISSTR. HAARLEM -TEL. 13439 FERD. BOLSTR.48 A'DAM - TEL. 717162 WINDJACKETS - PANTALONS de samenwerking der zustexdnstituten in Londen, Parijs, Bogor, Kuala Lumpur en Saigon. Dr. Houwink had, ondanks de in Indo nesië reeds jaren bestaande moeilijkheden niet verwacht dat het grootste rubberex- porterende land ter wereld zo roekeloos zijn belangrijk rubber-ontwikkelingsin stituut in de consumptiegebieden met één pennestreek zou vernietigen, juist nu het natuurproduct gewikkeld is in een zware strijd tegen een synthetisch concurrentie- product. In de laatste jaren zijn in Delft een aantal nieuwe wegen en mogelijkhe den gevonden ten bate van antuurrubber. Hij noemde het besluit van Djakarta on begrijpelijk. Tenslotte deelde de heer Houwink nog mede, dat het van Indonesische zijde in de bedoeling ligt bij de geleidelijke afvloei ing van het personeel een tegemoetko mende houding aan te nemen. Op 1 Sep tember 1956 zullen de werkzaamheden van de Rubberstichting te Delft ophouden. De 25-jarige Nederlandse vrachtauto chauffeur Dirk de Baat, die bijna twee jaar geleden betrokken was bij een ernstig ver keersongeval op de autoweg Keulen- Frankfort, zal op 26 Juli te Koblenz op nieuw voor de rechter komen, aldus is Za terdag te Koblenz bekend gemaakt. De rechtbank te Koblenz had De Baat eind Maart 1954 wegens dood door schuld, verwonding door schuld en het in gevaar brengen van het wegverkeer tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld. Bovendien werd hem voor de tijd vaxx vijf jaar het rij bewijs ontzegd. Het hoogste West-Duitse gerechtshof to Karlsruhe heeft echter het vonnis, voor zo ver het in gevaar brengen van het ver keer en de intrekking van het rijbewijs be trof, vernietigd. Deze beide punten moe ten nogmaals te Koblenz worden behan deld. De Baat was er van beschuldigd met zijn vrachtauto op 24 October 1953 bij de Wiedbachtalbrug een ongeluk veroorzaakt te hebben, waarbij zes mensen om het le ven kwamen. Drie personen werden zwaar en vier licht gewond. Het bestuur van de Redersvereniging van de Nederlandse Haringvisserij heeft onder handelingen gevoerd over de levering van haring naar de Sovjet-Unie. Het betreft hier een levering van 100.000 vaten, te we ten 60.000 vaten vetharing en 40.000 vateix volle haring. Met de levering zou op 15 Augustus worden begonnen. Het bestuur van de x-edersvereniging verwacht, dat het contract binnenkort zal worden getekend. Het bestuur van de Ned. Bond van Ha ringhandelaren heeft onderhandelingen ge voerd over de verkoop van 62.000 vaten ha ring naar Oost-Duitsland. Ook in dit geval is het contract nog niet getekend. In de Amsterdamse haven is Zaterdag een schip voor de K.N.S.M. aangekomen. Het is het m.s. „Amvntas" dat na een proef tocht op de Eems door de rederij werd overgenomen. Het schip is volgens een ontwerp van het bouwbureau der K.N.S.M. gebouwd door E. J. Smit en Zoon's scheepswerven n.v. in Westerbroek. Deze werf leverde met de „Amyntas" het vieide schip van deze klas se aan de K.N.S.M. Het vijfde, de „Thale- tas", staat op stapel. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Molenaarsgraaf C. den Boer, cand. te Puttershoek, te Hemelum (toez.) G. v. d. Ree te Haulerwijk, te Beverwijk (wijkgem. Wijk aan Zee) (toez.) J. A. Eek hof vic. te Wijk aan Zee, te Ridderkerk (vac. R. Bartlema) C. v. Dop te Huizen (N.H.). Aangenomen naar Middelstum J. Strik- werda vic. te Nisse, die bedankte voor Nisse. Bedankt voor Nieuwe Tonge C. Treure te Ederveen, voor Veenendaal P. P. J. Monster te Katwijk aan Zee. Geref. Kerken Bedankt voor Onstwedde G. ter Steege te Vianen Chr. Geref. Kerken Beroepen te Murmerwoude J. J. Rebel, cand. te Rotterdam. Vanmorgen omstreeks 6 uur is de 54- jarige metselaar L. J. uit Den Haag op de Haagweg te Rijswijk met zijn bromfiets do delijk verongelukt. T. reed in de richting van de Hoornbrug en wilde bij het kruis punt van Necklaan linksaf slaan. Waar schijnlijk doordat hij daarbij niet voorzich tig genoeg was, werd hij door een hem ach teropkomende personenauto, bestuurd door de heer H. B. uit Utrecht, aangereden. Een te hulp geroepen arts constateerde de dood. Generaal Franklin Lucero, minister van Oorlog in Argentinië, heeft zich na de opstand in Argentinië een zeer invloedrijke positie weten te veroveren. Men ver wacht, dat hij Perón zal opvolgen, die verklaard heeft, dat hij van de leiding van de Peronistische partij zal afzien, om een nieuwe grondwet voor Argentinië samen te stellen, in meer democratische vorm. Op de foto leest de generaal een brief voor, die over de radio wordt uitgezonden. De vruchtbare grond-bovenlaag, die vrij komt bij de uitgraving van de derde petro leumhaven in het Botlek-gebied te Rotter dam wil men overbrengen naar Schouwen- Duiveland, waar de grond gebruikt zal wor den ter vervanging van de bij de ramp van 1953 weggespoelde kleilaag. Zoals bekend is de omgeving van de gemeente Ouderkerk waar het laatste stroomgat was) bijzonder zwaar getroffen omdat daar over een gro te oppervlakte de vruchtbare kleigrond door het zeewater werd weggespoeld. De landbouw-organisaties hebben zich volledig achter het plan tot overbx-enging van de grond gesteld. Het transport van de grond en de verdei-e uitvoering van dit unieke project kwam het rijk te duur, maar vermoedelijk zal het plan nu gefinancierd worden door het Rampenfonds dat voor een millioen gulden zal deelnemen, en door de gemeente Rotterdam. Het werk wordt bin nenkort aanbesteed. Tijdens het vuurwerk dat Zondagavond het school- en volksfeest te Goor besloot, zijn zes personen gewond geraakt. Een vuur pijl, die niet opsteeg, explodeerde bij het neerkomen op de gi'ond temidden van het publiek. Zes toeschouwers liepen min of meer ernstige brandwonden aan de benen op. ADVERTENTIE HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.30 Voor de vi-ouw. 9.40 Moi-gen- wijding. 10.00 Platen. 10.50 Voor de kleutei'S. 11.00 Platen. 11.15 Kookpraatje. 11.30 Sopraan en piano. 11.50 Platen. 12.00 Amusements muziek. 12.30 Land- en tuinbouwmededelin- gen. 12.35 Orgel. 13.00 Nieuws. 13.15 Medede lingen of platen. 13.20 Amusementsmuziek. 13.55 Koersen. 14.00 Amelia Al Ballo, opera (gr.) 15.00 Voordracht. 15.15 Pianorecital. 15.45 Platen. 16.30 Voor de jeugd. 17.15 De dierenwereld en wij, causerie. 17.25 Platen. 17.30 Musette orkest. 18.00 Nieuws. 18.15 Piano. 18.30 Theaterorkest en soliste. 19.00 Paris vous parle. 19.05 Platen. 19.15 Orgel en clavecimbel. 19.45 Toneelbeschouwing. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Lichte mu ziek. 21.00 Disco-causerie. 21.40 De twee Mil- lionnairs, hoorspel. 22.30 Dansmuziek. 23.00 Nieuws. 23.15 New York Calling. 23.20 Ac tualiteiten. 23.2524.00 Platen. HILVERSUM H, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Morgenge bed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws, en weerbericht. 8.15 Platen. 8.45 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 Lichtbaken. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Platen. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Platen. 11.50 Als de ziele luis tert. 12.00 Angelus. 12.03 Metropole-orkest. (12.30—12.33 Land- en tuinbouwmededelin- gen). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Dansmuziek. 13.40 Platen. 14.00 Promenadeorkest. 14.45 Doedel zakorkest. 15.05 Amusementsmuziek. Tussen 15.30 en 17.30 Tour de France. 15.30 Ben je zestig? 16.00 Voor de zieken. 16.30 Zieken- lof. i7.00 Voor de "jeugd. 17.40 Koersen. 17.45 Regeringsuitzending: Nederland en de we reld: Internationale jeugdcontacten. 18.00 Voor de jeugd. 18.20 Platen. 18.30 Tiroolse muziek. 18.50 Platen. 19.00 Nieuws. 19.10 Tour de France. 19.20 Platen. 19.30 Avond gebed en liturgische kalender 19.45 Platen. 20.30 Tour de France. 20.40 Actualiteiten. 20.55 De gewone man. 21.00 Uit Het Boek der Boeken. 21.15 Omroeporkest en soliste. 22.00 Radio-bromfietscursus. 22.10 Kamerorkest en soliste. 22.55 Platen. 23.00 Nieuws. 23.15— 24.00 Platen. TELEVISIE (A.V.R.O.) 20.00 Platen. 20.15 Actualiteiten en weer bericht. 20.30 Vogel vlieg de wereld in, comedie. 22.30 Sluiting. BRUSSEL, 324 M. 12.15 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 15.45 Orgel. 16.15 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Symphonie orkest. 17.45 Boekbespreking. 18.00 Voor de jeugd. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.50 Syndicale kroniek. 20.00 Voor de vrouw. 21.00 Platen. 22.00 Nieuws. 22.15 Kamennuziek. 22.45 Platen. 22.55—23.00 Nieuws. BBC 22.0022.30 Nieuws. Feiten van de dag. Vraaggesprek met onze luisteraars. Boeken en schrijvers. (Op 224 en 76 m.). In het jaarverslag van het Nederlands Instituut voor Vliegtuigontwikkeling wordt medegedeeld dat de werkzaamheden van het instituut in hoofdzaak betrekking had den op de ontwikkeling van de Fokker F 27 „Friendship", de Fokker F 14 en van het twee-persoons hefschroefvliegtuig van de Stichting voor de Ontwikkeling en de Bouw van een Experimenteel Hefschroefvliegtuig (S.O.B.E.H.) Voor dit hefschroefvliegtuig, dat indertijd als expei-imenteel vliegtuig werd opgezet met de bedoeling enkele Nederlandse vin dingen in de practijk te toetsen,' tekenen zich reeds afzetperspectieven af. In het bij zonder woi'dt gedacht aan een gebruik voor agrarische en militaire doeleinden. Mede naar aanleiding van de mogelijkheden voor serieproductie in de nabije toekomst werd de behoefte gevoeld het werk van de S.O. B.E.H. een industriële achtei-grond te ge ven. Daarom voerden het Nederlands Insti tuut voor Vliegtuigontwikkeling en de S.O. B.E.H. met drie bij de vervaardiging van het hefschroefvliegtuig betrokken Neder landse industrieën besprekingen over het oprichten van een n.v. voor de ontwikke ling, vervaardiging en reparatie van hef- schroefvliegtuigen hier te lande. Aan deze n.v. zou een licentie voor de vervaardiging van het S.O.B.E.H.-hefschroefvliegtuig kunnen worden verleend. Deze besprekin gen waren eind 1954 nog niet afgelopen. Zondagochtend verleende een motorrijder G. E. v. R. uit Haarlem, die op de Midden- duinerweg in Santpoort reed, geen voor rang aan een automobilist, die de Velser Hoofdstraat uitkwam. R. moest dit met een zware hersenschudding en een wond boven het rechteroog bekopen. Daar de Velsense ziekenauto op de Duin en Kruidberg gere- quireerd was voor een dame, die gevallen was doordat de voorvork van haar fiets was gebroken en onklaar was geraakt, moest R. met de auto van de Haaidemse GGD naar het ziekenhuis Johannes de Deo wor den vexwoerd. Een ingezetene van Dordrecht bezocht- dezer dagen de bioscoop en kon na del eerste honderd meters van de film zijnl ogen niet meer open houden. Aangezien hij op een afgelegen plekje zat, werd hij- niet wakker toen de laatste kus in del film gegeven was en de zaal leegstroom-l j de. Het personeel van de bioscoop ont-[ dekte hem niet en zo gingen, terwijl dei slaper in zijn stoel bleef zitten, de deu-l i ren op slot. Om half een werd de man\ wakker en tot zijn ontsteltenis ontdekte- hij, dat hij opgesloten was. Door middel'. van braak bevrijdde hij zich zelf en zijnl j eerste gang was naar het politiebureau: om daar te gaan uitleggen wat er ge-\ beurd was. Er is bij deze „aangifte" opi het Dordtse politiebureau uitbundig ge-l i lachen. De 51-jarige landbouwer W. van Wijn gaarden te Stolwijk in de Krimpenerwaard is vanmorgen, texwijl hij koeien melkte, tij dens een kort en hevig onweer door de blik sem getroffen en gedood. ADVERTENTIE Wij kochten een grote partij FABRIEKSREST ANTEN en ruimen die op tegen ongekend lage prijzen! Zie de étalage Vakkundige behangers beschikbaar Gen. Cronjéstr. 135 Haarlem Tel. 11657 Het Nederlands Verbond van Vakvereni- gingen is zijn arbeid op 1 Januari 1906 be gonnen en deze vakcentrale zal dan ook in 1956 zijn gouden jubileum vieren. De op richtingsdatum is echter 30 Juli 1905. Op die dag kwam het N.V.V. tot stand en kreeg het zijn naam en zijn eerste bestuur. Dit feit zal op Zaterdag 30 Juli worden herdacht in een bijeenkomst in het gebouw van de Algemene Nederlandse Diamantbe- werkersbond in Amsterdam, de plaats waar- het N.V.V. is opgericht. Met goed gevolg hebben het Mulo-examen afgelegd, de dames: C. Henstra. De Ruijter, A. Scherpenhuizen, C. M. de Vos, W. J van Doornbosch, E. van Bommel, G. S de Bruijne, C. J. van Elswijk, M. Grootenboer en M. Vaden, allen uit Haarlem; E. C des Bouvrie, G. A. v. d. Leek, uit Heemstede; J. H. ter Horst uit Beverwijk en M. E. Woning uit Velsen. De heren: T. Schouten, C. L. Rensen, B. Groenendaal (dipl: B). J. van Kuistee, uit Haarlem; T. L. Hoekemeijer, E. W. K. Huijs- mans, uit Heemstede: H. Jaspers, F. J. de Wit, P. C. Houting. uit Velsen: M. E. Bosman, B. Molenaars, C. Romeijn, F. C. Willekes uit Beverwijk; E. A. A. Brink uit Krommenie; J. A. Schuilenburg uit De Kaag; F. Moulon uit Haarlemmermeer. Leiden. Artsexamen: J. P. Burggraaf, Den Haag; A. J. te Rijdt, Zwolle; R. J. Scholt- meijer: Heemstede. Amsterdam. Aan de Middelbare Technische School „Amsterdam", Plantage Muidergracht te Amsterdam slaagden voor de afdeling werktuigbouwkunde L. D. den Duik uit Velsen; J. J. de Heij uit Halfweg; J. J. Lef- ferts uit Badhoevedorp. Afdeling chemische techniek: G. J. Evei-s, J. de Jong en G. v. d. Most uit Haarlem. 's GRAVENHAGE. Notarieel examen: A. F. Bouten, te Ooy (gem. Ubbergen) 2e gedeelte. Utrecht. Ai-ts-examen: mevr. L. F. Verder Kater, Utrecht; de heren A. J. M. Halde- wijn, Venlo; G. Heybroek, Aerdenhout; A. A. J. ter Schure, Steenwijkerwold; A. de Smit, Middeihamis; W. E. Ulrici, Utrecht. De in ons blad van Zaterdag als geslaag den voor het staatsexamen voor muziek, theoretisch gedeelte B, vermelde dames Ber tha Bonset en Marjan van Beek zijn leer lingen van het Haarlems Muziekinstituut en opgeleid door de pianist Jan Hisschemöller. 72. Van de torentrans klonk het gebonk van de braadpan op de hoofden van Grump en de gemeentesecretaris. „Alzo", zei de klokkenmaker, „thans kunnen die schur ken aan der lijf ervaren, dat der pop we der in overschone werkink is". Inderdaad aan, dat Vader Tijd weer helemaal op slag wasmaar overschoon konden zij die werking toch niet vinden. Vergeefs wor stelden zij om buiten bereik van de bon kende braadpan te komen, maar de trom petten van de herauten hielden hen in een voelden Grump en de secretaris nu wel onwrikbare knelling gevangen. Nog één- zijn!" maal daalde de braadpan neer, toen liet Vader Tijd zijn instrument zakken. De herauten draaiden zich een halve slag om 'en rolden heen, de twee schurken duizelig achterlatend. „Bah", kreunde Grump, „dat het nu ook uitgerekend twaalf uur moest ADVERTENTIE HAARLEM ELECTRÏSCHE INSTALLATIES LUIDSPREKENDE TELEFOON-INSTALLATIES Het Internationale Congres van Archi tecten is, voor wat het officiële gedeelte te Scheveningen betreft, geëindigd met het aanvaarden van een aantal resoluties,waar in wordt aangedrongen op een internatio nale nomenclatuur, het verder bestuderen van normalisatie-mogelijkheden, het stimu leren van het industrieel vervaardigen van verwisselbare bouwelementen en het ver eenvoudigen en unificeren van bouwvoor schriften. Het recht van ieder mens op een eigen woning, welke aan geestelijke en ma teriële behoeften beantwoordt, wordt door het congres met kracht gesteund. Geconstateerd werd, dat tal van voor schriften van de overheden het bouwen van woningen met industrieel vervaardigde verwisselbare onderdelen sterk belemmert. Industrialisatie op zo groot mogelijke schaal is daarom onontkoombaar, doch moet op zodanige wijze geschieden dat de architect met het toepassen van de aldus vervaardigde onderdelen in vormen en ruimte schoonheid kan blijven scheppen. Het congres beveelt internationale samen werking op het gebied van rationalisatie en industrialisatie aan. Men besloot het vijfde congres van de U.I.A. in 1957 te Moskou te houden. MAANDAG 18 JULI Rembrandt: „De aanslag op Hitier", 14 jaar, 7 en 9.75 uur. Studio: „Gek op man- nenu", alle leeft.,. 7 en 9.15 uur. Luxor: „Lach en vergeet",' alle Ifeeft., 7 en 9.15 uur. Lido: „Carousel" en „Dit gebeurde op 20 Juli 1944", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Three for the show", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Roxy: „De verlaten wigwam", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Minerva: „Als de dauw hangt, komt de regen". 18 jaax-, 8.15 uur. Cinema Palace: „Rear Window", 2de week, 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Vleeshal, Grote Markt: Tentoonstelling „Madame", van 10 tot 17.30 uur. Begijnhofkapel: Herman Zaiss Comité, 8 uur. Wagenweg: „Grand Cirque Interna tional". Kindervoorstelling, 3 uur. Avond voorstelling 8 uur. DINSDAG 19 JULI Rembrandt: „De aanslag op Hitier", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: Vacantie- programma, 10.30 uur. „Gek op mannen", alle leeft., 2.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: Mon- tagne's Jeugd variété, 10.30 uur en „Lach en vergeet", alle leeft., 2, 7 en 9.15 uur. Lido: „Caroussel" en „Dit gebeui-de op 20 Juli 1944", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Three for the show", alle leeft., 2.30, 7 en 9.15 uur. Roxy: „De verlaten wigwam", alle leeft., 2.30, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Als de dauw hangt, komt de regen", 18 jaar, 8.15 uur. Cinema Palace: Vacantieprogi'am- ma, 10.30 uur en „Rear Window", 2de week, 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Vleeshal, Grote Markt: Tentoonstelling „Madame", van 10 tot 17.30 uur. Wagenweg: „Grand Cirque Internationale". Kindervoorstelling, 3 uur. Avondvoorstelling, 8 uur. Treinbotsing. Bij een treinbotsing ten Zui den van Santiago (Chili) zijn Zondag 34 personen om het leven gekomen en velen ernstig gewond. Men vreest, dat verscheidene zwaargewonden het onge luk niet zullen overleven. Na het onge val raakten nog verscheidene personen gewond toen een balustrade, waarop zij geklommen waren om naar het red dingswerk te kijken, brak. Eindelijk. De nationalistisch Chinese rege ring heeft politiek asyl verleend aan twintig van de 49 leden der bemanning van het Russische tankschip Toeapse, dat verleden jaar door de nationalisti sche vloot is aangehouden en opge bracht. De bemanningsleden, die zulks wensen, kunnen naar hun land terug keren. Busongeluk. Zaterdagavond is tijdens een storm nabij Saint-Laurent de Cerdans (Zuid-West-Frankrijk) een autobus in een zestig meter diep ravijn gestort. Vier personen zijn om het leven geko men en 29 gewond, van wie vier zwaar. Vleeseter Een boer in de Italiaanse plaats Picciorana, is tot de ontdekking geko men. dat een van zijn kalveren van het vegetarische dieet is afgeweken. Hij had gemerkt, dat zijn kippen op onver klaarbare wijze verdwenen. Op zeker ogenblik zag hij tot zijn verbazing, dat een van zijn kalveren rustig een kip opat alsof het een bosje mals hooi gold. Het kalf dat volkomen normaal bleek te zijn is thans opgesloten. Gebruiken. De Turkse regering heeft bij de Bulgaarse autoriteiten geprotesteerd tegen een verklaring van de Bulgaarse radio-omroep over een grensincident, dat zich verleden week heeft voorge daan. In het pi-otest wordt verklaard dat „de propagandistische aanvallen op Turkije, terwijl het onderzoek naar de toedracht van het incident nog aan de gang is, in strijd zijn met de internatio nale gebruiken en dat hierdoor geen goede betrekkingen tussen de beide lan den kunnen ontstaan". Vliegongeluk. Op het Midway Vliegveld van Chicago is Zondag een tweemotorig Convair-vliegtuig van de Amerikaanse luchtvaartmij. „Braniff Airways" bij het landen in dichte mist verongelukt. Negentien van de 43 inzittenden kwa men om het leven en 24 werden ge wond. Velen van de passagiei-s waren reservisten van de luchtmacht. Aardbeving. Bij een aardbeving, die twin tig seconden aanhield, zijn aan de Tui-kse Aegeïsche-Zeekust twee perso nen omgekomen en ruim zevenhonderd huizen vei-woest. Er zouden ruim twee duizend daklozen zijn. Op het ogenblik van de aardbeving was de bevolking op de velden aan het werk. Overstromingen. In het Noorden van de Indiase staat Bihar hebben zes mil lioen personen, als gevolg van over stromingen, hun bezittingen verloren of zij staan op het punt dat te doen. Twee personen een vrouw en een kind zijn verdronken. Kwaadwillig. Een Mexicaans verkeers vliegtuig dat vorige week in Mexico neerstortte, is door kwaadwilligheid verongelukt, aldus heeft de directeur van de Mexicaanse luchtvaartmaat schappij Tomas Calderon medegedeeld. Er moet een bom in het vliegtuig zijn ontploft. Het ongeluk heeft aan 22 per sonen het leven gekost. Ongeneeslijk. De Londense Sunday Dispatch bei'icht dat Ruth Ellis, die ver leden week wegens moord terechtgesteld werd, aan een ongeneeslijke ziekte leed en ten hoogste nog twee jaar had te leven. ADVERTENTIE CARBOVIT tegen splji- verterings 'bezwaren MUGOLIN (reukloos) ter voorkoming van muggebeten. WAT MIJN HARPT MAAKT |5lj0ED De rijkspolitie te Velden heeft een 15- jarige Duitse jongen aangehouden, die zei Hoi-st Dieter Reijnen te heten en op zoek te zijn naar familie in Nederland. Zijn ouders zouden in 1944 bij een bombardement om het leven zijn gekomen. Buren hadden hem verteld, dat zijn vader van Nederlandse af komst was. De mogelijkheid bestaat, dat er inderdaad familieleden in Nederland wonen. Zij die inlichtingen kunnen verschaffen, die nen zich te wenden tot de rijkspolitie te Velden bij Venlo. DE BLOEMEN voorzien de insecten wel iswaar van honing, maar tegenover deze goedgeefsheid van de zijde der bloemen dient een tegenprestatie door de insecten te worden geleverd. En juist deze tegen prestatie zien de insecten wel eens over het hoofd. Dat is natuurlijk niet de bedoe ling en daarom hebben bepaalde bloemen geraffineerde vallen aangelegd, waarin de insecten zó lang worden vastgehouden tot zij de plant de dienst hebben bewezen die van dankbare gasten mag wor- den verwacht. De pijpbloemgewassen nodi gen met hun tongvormige slip de insecten tot een bezoek en verlokken hen door een nauwe buis te kruipen die naar het inwendige van de bloem voert. Deze buis, die slechts een paar millimeter wijd is, blijkt vrijwel over de gehele lengte bezet te zijn met haren die schuin naar beneden zijn gericht, zodat de binnentredende bezoekers ze gemakkelijk opzij kunnen drukken. Maar welk een ver rassing voor de snoepende insecten, wan neer zij na genoten gastvrijheid de bloem tveer willen verlaten! Dan verhindert een barricade van deze haren hun de uitgang. De dieren zijn letterlijk in de fuik gelopen en de onrustig rondkruipende gevangenen kunnen niets andere doen dan geduldig wachten tot de cel zich weer opent. Is zo'n insect te voren bij een andere pijpbloem geweest, dan is dat zijn geluk, want tijdens zijn wandeling door de cel zal hij de op de bodem liggende stempel met het stuifmeel van andere pijpbloemen be vruchten. Aan de opzet is dan voldaan en direct na de bevruchting treden een reeks veranderingen in. De bloem buigt zich naar beneden, want zij heeft verder geen insectenbezoek meer nodig; de kleppen die tot nu toe het eigen stuifmeel van de bloem verborgen hadden gehouden, slaan terug en de bezoeker wordt opnieuw en over vloedig met stuifmeel bedekt, waarna de haren die de uitgang afgesloten hielden, verschrompelen en de weg naar buiten vrij maken. Het insect, dat enige dagen tegen zijn wil is vastgehouden en zich over zijn toekomst lelijk ongerust begon te ma ken, kan zich thans begeven waarheen hij wil. Maar inplaats van zijn geluk bij an dere bloemen te beproeven, begeeft hij zich na zijn invrijheidstelling opnieuw naar een der lokkende pijpbloemen, waar zich hetzelfde tafreel afspeelt. Waarom dit ingewikkelde mechanisme? We staan hier voor een doelmatig plan, dat ons op duidelijke wijze laat zien dat zelf bestuiving ten koste van alles voorko men moet worden, aangezien ze een soortgelijke uitwerking heeft als inteelt bij men senen dieren. Doordat het eigen stuifmeel pas wordt losgelaten nadat de bloem zelf door het stuifmeel van andere bloemen bevrucht is geworden, is de zelf bestuiving uitgesloten en de kruisbestuiving (tijdens één bezoek!) gewaarbord. Een efficiënte methode! Tot dergelijke insectenvallen behoren ook de bloeiwijzen van vele arorrkelkge- wassen, wier vrouwelijke bloemen eerst bevrucht dienen te worden, waarna de mannelijke bloemen in de kolf hun stuif meel over de insecten uitstrooien en de val wordt geopend. De aronskelk is echter tevens zo vriendelijk de cel aangenaam te verwarmen (door het verbranden van zet meel) zodat de insecten het tijdens de kille nachten van hun gevangenschap niet al te huiverig krijgen. Er zijn natuurlijjc ook bloemen die tot insectenvallen zijn geworden met minder eerzame bedoelingen. Daarover morgen. H. PéTILLON. (Nadruk verboden)

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 2