BOSCH Eeuwfeest-symbool lichtte nog eens op in prachtig vuurwerk Zandvoort beleefde Zondag drukste dag van dit jaar ADAME Toekomstige bewoners bezochten vergevorderd Blinkert-complex Kort en bondig Madame Egorova in Amsterdam Huisjes komen waarschijnlijk in September en October gereed Pavilion d'Or door Haarlem SCHOOLBOEKEN Boekhandel VEKO Festiviteiten in de Meer voorbij Bezoek aan tentoonstelling heeft de organisatoren heel goed voldaan Badkuip en bijenkorf MAANDAG 18 JULI 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSGHE COURANT 7 Gewezen Russische ballerina komt tweede acte van Het Zwanenmeer" instuderen Burgerlijke Stand van Haarlem 99 99 REUHMA TAST DE WELVAART AAN! Receptie jubilerende postbeambte J. v. d. Meer Successen voor Gitaploeg in Hoorn Bromfietser verongelukt in Gierstraat Brand in bielsen langs spoorweg bij Halfweg STURMEY ARCHER HUWELIJK AVONDSTILTE Bedrijfsvoetbal Hoofdbode provinciale griffie jubileerde Een klein gezelschap van ingewijden stond Zondagavond op het eerste perron van het Centraal Station te Amsterdam op de aankomst van de Etoile du Nord uit Parijs te wachten. Toen het perron al bijna verlaten was, herkende iemand in het zenuwachtig dribbelende, kennelijk haar bagage zoekende dametje de Russische prinses Troebetskoy, die men feestelijk had willen verwelkomen. Het bleek dat het es corte, dat haar tot de grens tegemoet was gereisd, geen toegang tot deze internatio nale exprestrein had kunnen krijgen. Ge willig liet zij zich terugleiden naar de laat ste wagen buiten de overkapping, waar en kele fotografen het moment vastlegden, waarop mevrouw Hans Hornstra-Verwer namens de Kring van Nederlandse Dans- critici een boeket rose anjers aanbood. Want deze echtgenote van de laatste telg uit het eertijds machtige vorstenhuis Troe betskoy is niemand anders dan de ver maarde balletpaedagoge Ljoebov Egorova, die in 1917 Rusland verliet en in 1923 te Parijs haar dansstudio stichtte, waarop nog altijd talrijke vooraanstaande solisten hun techniek laten corrigeren en de lessen vol gen om van haar stijlkennis te profiteren. Zij blijft thans een week in Amsterdam om voor het Nederlandse Ballet van Sonia Gaskell de tweede acte van „Het Zwanen- meer" in scène te zetten. Het is de eerste keer sinds bijna twintig jaar, dat zij een reis buiten Frankrijk, haar tweede vader land, heeft ondernomen. Het is vreemd te bedenken dat de thans 75-jarige Ljoebov Egorova in 1898, na de Keizerlijke Balletschool te hebben afgelo pen, in het Maria Theater in het toenmalige St. Petersburg officieel debuteerde, één jaar namelijk vóór Anna Pavlova en tege lijk met Michael Fokine, de choreograaf van „Les Sylphides" en „Petroesjka" onder meer, die tijdens de tweede wereldoorlog in Amerika ovei'leed. In 1903 volgde haar pro motie tot première danseuse, in 1912 tot ballerina. Zij was destijds, zo schrijft Serge Lifar in zijn Geschiedenis van het Russi sche Ballet, door haar buitengewone gratie en de lyriek van haar vertolkingen de lie velinge van het Petersburgse publiek. Zij vervulde eerste rollen in klassieke werken als: Raymonde, Les Sylphides, Giselle en Het Zwanenmeer. In West-Europa debuteerde zij in 1920 in het Théatre des Champs Elysées tezamen met de danser Vladimirov, de latere en laatste partner van Anna Pavlova, waarna zij zich bij het Russische Ballet van Serge de Diaghilev aansloot. Hier danste zij in de jaren 1921 en 1922 de rol van Prmses Aurora in „De schone slaapster" bij toer beurt met Olga Spessivtzeva, Vera Trefi- lova en Lydia Lopokova, drie andere ge wezen ballerina's van het Maria Theater, die in Parijs triomfen oogstten. In Londen danste zij tezamen met Anton Dolin, die toen zijn debuut bij Diaghilev maakte. Het is een merkwaardige samenloop van omstan digheden, die deze danser, thans directeur van het Engelse Festival Ballet, aan het einde van deze week eveneens naar Am sterdam komt om de reeds eerder begon nen instudering onder zijn leiding van „Giselle" voort te zetten. Dolin heeft de titelrol hierin in de laatste kwart eeuw met zo goed als alle eerste solisten ter wereld gedanst. Hij maakte de revisie voor- het Amerikaanse Ballet Theatre in 1941, die hier in het najaar door het Nederlands Ballet zal worden vertoond, bij welke ge legenheid hij waarschijnlijk zelf de rol van Albrecht zal komen vervullen. Madame Egorova is na 1922 niet meer opgetreden: „Het is moeilijk om afscheid te nemen, maar men moet weten wanneer de tijd gekomen is. Mathilde Kshessinskaja werkte op hogere leeftijd nog eens aan een galavoorstelling ten bate van een liefdadig doel mee en vertelde naderhand dat zij nog nooit zo goed had gedanst en nog nooit zo veel succes had geboekt. Maar zij had niet ADVERTENTIE Reeds meer dan 50 jaar Bougie voor iedere motor Imp. N. V. Willem van Rijn HAARLEMMERWEG 475 - AMSIERDAM-W - TEL 8621» (7 INNEN) HAARLEM, 16 Juli 1955 ONDERTROUWD: 16 Juli, IJ. Visser en J. B. Philips. GEHUWD: 16 Juli, J. Haver en M. C. de Groot; E. A. H. Truijen en A. H. van Kleeff; H. J. Smolders en C. M. J. Korver; J. W. Verhoeven en W. van Tol; H. M. Hartman en M. C. E. van Huis. BEVALLEN van een zoon: 15 Juli, H. E. RoozenWijnands; P. Goedhartvan Mee- sche; D. Koppen—de Zwart; C. E. Kroeske —Houtgraaf; 16 Juli, F. HuizingaMeima. BEVALLEN van een dochter: 16 Juli E. ZegwaartLe Noble. OVERLEDEN: 14 Juli, Q. Huisman— Noppe, 73 j., Indischestraat; 15 Juli, D. Bar- tenBroekhuizen, 57 j., Bantamsti-aat; H. de RoosTeer, 76 j., Maerten van Heemskerk straat; B. Bauer, 11 m., Leliestraat; M. Chr. C. C. van Botten burgGerres, 56 j., Amulft- straat; C. Slegt, 65 j., Karei Doormanlaan; R. W. Poolman, 80 j., Maerten van Heems kerkstraat; K. Moed, 88 j., Maerten van Heemskerkstraat; M. E. Uttendaal—Ex-brink, 81 j., Spaarnhovenstraat. gehoord, dat het applaus een herinnering gold en eigenlijk: arme vrouw betekende. Dat heb ik mezelf willen besparen. Ook Serge Lifar moest niet meer dansen. Maar hij kan er niet mee ophouden. Soms komt hij volkomen uitgeput bij mij zijn nood klagen, maar naar het enige verstandige advies wil hij niet luisteren". Zo heeft zij gisteren in het korte gesprek nog wel meer verteld. Men herkent in haar moeilijk de vroegere ballerina, maar bet is opvallend hoe levendig haar ogen schit teren in het tengere gezicht met de strak ter weerszijden van een scheiding langs het hoofd gekamde haren. Haar favoriete leer linge is kennelijk Alexandra Danilova, die er ondanks haar grote reputatie geen enkel bezwaar in ziet zich aanwijzingen te laten geven in een volle klas met onbekenden en die niet rust voor alles weer gaat zoals het behoort. Ook David Lichine, de choreo graaf, is een leerling van haar. Zelf kreeg zij haar opleiding van Cecchetti. D. K. ADVERTENTIE houdt DINSDAGMIDDAG jour in de Vleeshal en biedt U gratis een kopje thee aan tussen 14.30 en 16 uur. Entrée 1. Woensdagavond verwacht „Madame' 19—22 uur. Entrée 0.50 U van ADVERTENTIE De heer J. M. van der Meer, eerste be steller-voorman bij de P.T.T. te Heemstede, heeft tijdens de receptie, die Zaterdagmiddag ter gelegenheid van zijn veertig jarig ambts jubileum in de luinzaal van het Cafétaria- restaurant gehouden werd, van vele zijden een grote belangstelling mogen ondervinden. De heer J. Brik, beheerder van het postkan toor te Heemstede, karakteriseerde de jubi laris als een plichtsgetrouw en toegewijd be ambte. Nadat de heer J. Smit, oud-directeur van de postkantoren te Haarlem en Heemstede even eens had herinnerd aan zijn prettig contact met de jubilaris, vooral in de jaren van 1921 tot 1923, sprak de heer J. van Geelen als voor zitter van het jubileumfonds. Ook deze kon een vruchtbare samenwerking releveren, waarbij uiteraard meermalen van een gemoe delijk meningsverschil sprake is geweest, maar steeds hebben de belangen van het P.T.T.- bedrijf, dus van het publiek voorop gestaan. Hij wenste hem namens alle andere perso neelsleden van harte geluk om de hoop uit te spreken, dat de heer Van der Meer en zijn echtgenote straks nog vele jaren van zijn ver diend pensioen zouden mogen genieten. Hier na overhandigde de voorzitter de jubilaris een armbandhorloge en mevrouw Van der Meer een fraai boeket. Tot de verdere bezoekers van deze receptie behoorden behalve talrijke personeelsleden onder meer wethouder E. J. van Lent, pro fessor A. Diepenbrock, namens de Katholieke Actie en de heer H. Spoor, namens de Ka tholieke Bond van Overheidspersoneel. Op 26 Juli 1954 werd aan het terrein ten Noorden van de Rollandslaan de eerste paal in de grond geslagen voor het te bouwen huis „De Blinkert", een complex van de Algmene Stichting voor huisvesting van Bejaarden met zetel te Haarlem. Bij na een jaar later, Vrijdagavond 15 Juli, waren de 152 bewoners van de binnenkort te betrekken aparte huisjes, in de Gerefor meerde Kerk aan de Croessenstraat bij een gekomen om van het bestuur van de stichting een overzicht te krijgen van de plannen, speciaal met betrekking tot de huurders. De voorzitter de heer F. S. Noordhoff heette in het bijzonder welkom de wet houder van Openbare Werken en Volks huisvesting, de heer W. F. Happé, de heer Th. C. Verbeek van het Bureau Huis vesting in de gemeente Haarlem, de heer T. H. ter Lingen namens de architect prof. ir. H. T. Zwiers en de heren J. van Boek hoven en F. J. Martens namens de woning bouwverenigingen, die bij dit project be trokken zijn. De secretaris van de stichting, die het nieuwe complex uitvoerde, de heer J. de Haan, gaf vervolgens de toekomstige be woners een overzicht van de rechten en plichten die zij in het huurcontract zullen hebben. Sinds 1952 toen met de plannen voor de bouw een aanvang werd gemaakt, is het bestuur duidelijk geworden hoe groot de nood onder de bejaarden is en hoevelen in de vereenzaming geraken. Hoewel dit complex slechts een druppel op de gloeiende plaat is, zijn wij toch blij dat we 152 mensen aan een prettige woning kunnen helpen in een gezonde omgeving, aldus de heer De Haan, die ook dank bracht aan het gemeentebestuur en wet houder Happé, die het plan in de raad zo vol vuur verdedigd heeft. In het hoofdgebouw, dat nu nog in de steigers staat, is een recreatiezaal waar het contact tussen de bewoners op ont- spannings- en ontwikkelingsgebied zal komen te liggen. Over enkele maanden zal er een directeur voor het complex worden benoemd, voorlopig zal een com missaris samen met drie of vier vertegen woordigers van de bewoners het program ma voor de avonden en middagen vast- Onder ideale weersomstandigheden werden Zondag in Hoorn regionale athletiekwed- strijden gehouden, waaraan een kleine, doch succesvolle Gita-ploeg deelnam. Als beste resultaat mogen wij noemen de prestaties van Rita Beyen op de 100 meter D-klasse in 13.7 sec; vèrspringen klasse C 4.76 meter en discuswerpen D met 25.83 meter, waarmee zij respectievelijk twee eerste en een derde prijs behaalde, hetgeen iets belooft voor de toekomst, als men bedenkt dat dit haar debuut was in athletiekwedstrijden. Voorts viel bij de meisjes Ans v. d. Eem op, door de 80 meter B te winnen in 11-3 sec. Bij dit nummer werd Tineke ten Veen tweede in 11.5 sec. De relay werd gewonnen door Gita in 61.5 sec. Zaterdagavond hadden in Hoorn nationale wedstrijden plaats waarbij Emmy Gieske de 200 meter liep in 28.2 sec. (tweede plaats) en de 100 meter in 13.2 sec. (derde plaats). Zon dag liep zij buiten mededinging de 100 meter mee, waarop zij 1ste werd. De verdere Gita-uitslagen luiden: 60 meter meisjes D: vierde, G. Keuss 9.7 sec.; 80 meter meisjes B: Ans v. d. Eem 11-3 sec.; tweede Tineke ten Veen 11.5 sec.; 100 meter, dames D: eerste R. Beyen, 13.7 sec.; Vèr springen Dames C: eerste R. Beyen, 4.76 m.; Discuswerpen Dames D: eerste R. Beyen 25.83 meter, tweede Tr. v. Egmond 20.47 meter. Omstreeks twaalf uur in de afgelopen nacht is een bromfietser, de 31-jarige dak- bedekker J. van Duyn uit Haarlem, op het kruispunt Gierstraat-Breestraat-Nieuwstraat door een bestelauto aangereden, welke hij verzuimde voorrang te verlenen. Met een schedelbasisfractuur is de Haarlemmer naar het Grote Gasthuis vervoerd. Tram- en treinreizigers, die Zondagmiddag tussen half vijf en half zes door Halfweg kwamen, hebben daar langs de rails 'n dichte rookontwikkeling waargenomen. Het bleek, dat er brand was uitgebroken in 'n hoeveel heid langs de rails opgestapelde bielzen, ver moedelijk door vuur uit de schoorsteen van 'n locomotief. Ongeveer 20 bielzen zijn ver koold. De brandweer was het vuur spoedig meester. stellen en tevens rekening houden met eventuele wensen. Huur en onkosten Ten aanzien van de technische details deelde spreker mede dat de huurprijs is vastgesteld op f 7.50 per week, met een toeslag van 10 cent per week voor even tuele onkosten. Deze huurprijs is een voor lopige, want eerst moet de eindafrekening met het ministerie van Wederopbouw plaats hebben, een afrekening die nog wel twee jaar zal laten wachten. Voor hen die het huurbedrag niet kunnen betalen kan hulp van Sociale Zaken worden in geroepen. Wethouder W. F. Happé vulde dit aan met de mededeling dat deze steun bestaat uit een toelage van f 100.per jaar, die voor de helft door het rijk en voor de helft door de gemeente wordt be taald. De huisjes zullen bewoond worden door echtparen van 60 jaar en ouder, ter wijl eventueel in speciale gevallen moeder en dochter of twee dames over één woning kunnen beschikken. Bij het overlijden van de moeder in het eerste geval zal de doch ter echter anders onderdak moeten zoeken. Wat bij overlijden van een der echtge-- noten zal gebeuren maakt nog een punt ven bespreking in het bestuur uit. Voor lopig kan worden medegedeeld, dat bij ziekte van de vrouw de man zolang in het verzorgingshuis zal worden opgenomen. Het onderhoud van de huizen zal geschie den door de Bouwvereniging Gemeente Personeel, de was kan men óf zelf óf door de stichtingswasserij laten doen en men zal van de centrale keuken eten kunnen betrekken. Men is vrij in keuze van leve ranciers en dokter. Voor het geval de be woners logé's zouden willen ontvangen deed spreker een beroep op de bewoners van huizen in de omgeving om, tegen ver goeding voor logies en ontbijt, kamers ter beschikking te stellen. Rondgang Onder leiding van de opzichter, de heer T. H. ter Lingen, werd vervolgens een rondgang langs de huizen gemaakt. Deze zijn te verdelen in twee typen, de hoogbouw (twee verdiepingen) en de laag bouw (één verdieping). Hoewel de maten uiteen lopen komt men toch voor beide typen op een woonkameroppervlakte van 15 vierkante meter, een slaapkamer opper vlak van 9 vierkante meter, een keuken oppervlakte van 5 vierkante meter, terwijl beide typen de beschikking hebben over een bergruimte van vier vierkante meter waarin plaats voor kolenhok, fietsen enz., een toilet en een lavet. Elke woning beschikt in keuken en badkamer over warm en koud stromend water, waarvoor in elke keuken een gasgeyser aanwezig is. Alle huizen krijgen de beschikking over een terras of voor de hoogbouw een bal- con, terwijl de kamers brede ramen hebben. Goed toegepast vindt men ook het door loop stelsel, waarbij men van de keuken uit in de woonkamer kan komen, en door de toilet/waskamer in de slaapkamer. Deze is weer verbonden met de woonkamer. Uiteraard ging de belangstelling van de meeste bezoekers uit naar de datum waar op zij hun huisje zouden kunnen betrek ken. Dit zal, zo vertelde de heer Ter Lin gen, voor de laagbouw waarschijnlijk in de loop van September worden, voor de hoogbouw waarschijnlijk in de loop van October. Het verzorgingshuis, dat, zoals wij reeds meldden, nog in de steigers staat, zal vermoedelijk in het begin van 1956 gereed komen. In dit huis komen ook de recreatiezaal en een ziekenzaaltje. In de eerste week van Augustus zullen ongeveer tachtig jachten van zeven ver schillende nationaliteiten voor enkele da gen Haarlem aandoen tijdens de grote ge zamenlijke tocht, genaamd de Pavilion d'Or. Onder anderen achtentwintig Neder landers, achtentwintig Engelsen, twaalf Belgen, twee Duitsers, twee Fransen, een Fin en een Ier zullen in alle delen van Europa starten en komen op 29 Juli teza men in Rotterdam. Vandaar vertrekt men naar Gouda, waar het grote gezelschap er zijn niet minder dan 280 deelnemers een dag zal blij ven en op Dinsdag 2 Augus tus des avonds om ongeveer zes uur wor den de jachten in Haarlem verwacht. De directeur van het Haven- en Marktwezen, de heer J. H. W. Scholte, heeft daarbij tal rijke moeilijkheden op te lossen. De tachtig schepen hebben een gemiddelde lengte van ongeveer twintig meter, waarvan het groot ste jacht, de „Allebo" (36 meter) toebe hoort aan de heer M. Cock uit België en het kleinste, de „Speedcraft" (7 meter) aan de heer B. J. de Vos uit Hilversum. Voor al deze boten moet natuurlijk een plaats gezocht worden en daarbij moet men ook nog rekening houden met het feit, dat op de avond van de tweede Augustus, wan neer de schepen dus aankomen,.het gedeel te van het Spaarne tussen de Gedempte Oude Gracht en de Langebrug gereser veerd moet blijven voor een groot brand- weerspel, waaraan de vertegenwoordigers' van niet minder dan dertien steden deel nemen. Men heeft daarom besloten om de Pavilion d'Or-jachten twee aan twee te meren te beginnen bij de Buitenrustbrug en men zal de schepen vervolgens met in achtneming van de belangen van de binnen scheepvaart zover mogelijk in de richting van de stad aan de wal leggen. Tegelijkertijd met de komst van de jach ten zal het Spaarne verlicht zijn door schijnwerpers bij de gebouwen en lichtver- sieringen in de bomen en ook op andere wijze hoopt men het de gasten naar de zin te maken. Dinsdagavond bezoekt men de St. Bavo, het raadhuis en het Frans Halsmuseum. Woensdag volgt er des ochtends om 11 uur een ontvangst door B. en W. in het stadhuis en des middags maakt men een rondtocht door de omgeving van Haarlem. Des avonds wordt er op verzoek van de rondvaarders in het concertgebouw een concert van de Tiroler- en Boerenkapel ge geven. De volgende morgen vertrekt het gezel schap naar Amsterdam, waar de Pavilion d'Or Vrijdag gesloten wordt. ADVERTENTIE ADVERTENTIE Besch. Jongedame, niet in de gelegenheid om met Heren in aanraking te komen, zoekt ken nismaking. Zij is in het bezit van een Rheu- ma-verrassingscouvertje, met kans op 'n deel van de 1/4 millioen gulden aan prijzen. Ggk. Min. v. Just. 22-ll-'54-LO 520/052 ADVERTENTIE Wij verwachten U in de WOENSDAGAVOND 8—8.45 uur in de Grote Kerk, Grote Markt. Spreker: Dr. G. Snijders Organist: Klaas Bolt Sopraan: Nelly Groeneveld Violist: F. Piët De uitslagen in de bedrijfs-voetbalcompe- titie luidden als volgt: A. Henkes—Vermaat I 2-2, HSM—SVOWI 4-4. B. 13000—Vermaat II 1-3, HAC-SVOWH 3-6. Het programma voor deze week is: Dins dag: SVOWI—Ned. I (Slaperdijk), Woens dag: HAC—13000 (Schoten), Vermaat II— Planeta (Slaperdijk), HSMHenkes (Scho ten) Donderdag: Vermaat IHeereman v. L. (Slaperdijk). Vrijdag SVOW II—Neder land II (Slaperdijk). Vrijdag 15 Juli was het 25 jaar geleden, dat de heer L. F. Stoute in dienst trad van het provinciaal gouvernement van Noord- holland. De jubilaris is thans hoofdbode van de provinciale griffie te Haarlem en kamerbewaarder van de Commissaris dei- Koningin. Nadat de heer Stoute Woensdag reeds van de leden van het college van Gedepu teerde Staten een geschenk had ontvangen, is de jubilaris Zaterdag in het gebouw van de Provinciale Griffie gehuldigd. Als spre kers op deze huldiging, waarbij onder meer aanwezig was de oud-Commissaris der Ko ningin, dr. J. E. baron de Vos van Steen- wijk, traden op de Commissaris der Konin gin dr. M. J. Prinsen eri de griffier, mr. M. A. Stufkens. Daarna volgde een receptie. De jubilaris ontving verscheidene geschenken. ADVERTENTIE ZIJLSTRAAT 93 Telefoon 11706 Hoofddorp lag Zaterdagavond als een magneet in het middelpunt van het uitgestrekte wegennet van de Haarlemmermeerpolder. Van alle kanten stroom den de bezoekers naar het centrum van de feestvierende polder om daar ge tuige te zijn van het slot der festiviteiten. De rijwielstallingen waren overvol: langs alle binnenwegen stonden de auto's bumper aan bumper geparkeerd. Op het feestterrein was het een gezellige drukte. De menigte schuifelde langs de stands in de tentoonstellingspaviljoens. De griezelig geheimzinnige Sabor trok bij elke voorstelling honderden belangstellenden en evenals tijdens de gehele tentoonstellingsduur vormde het waterorgel het hoogtepunt. Maar tegen half tien begon de belangstelling voor dit alles te luwen. Toen verplaatste de loop zich naar het grote middenterrein, waar men een plaatsje zocht op de staantribunes aan de zijde van de Prins Hendriklaan, om straks een goed gezicht te hebben op het vuurwerk, dat voor en naast de eretribune zou worden afgestoken. Het was er een gezellige stemming. Rus tig zocht ieder zijn plaats en toen om klokslag half elf de eerste vuurpijl sis send omhoog schoot tegen de donkere zo merhemel, hadden duizenden belangstel lenden zich om het feestterrein verzameld. Een half uur siste, knalde en knetterde het vuurwerk, waarvan het geluid zich vermengde met de bewonderende, veel stemmige „hèèè's" en „óóóh's". Hetgeen als slot van de veertien feest dagen werd geboden, was deze bewonde ring ook meer dan waard. Gedurende pre cies dertig minuten spietsten de vuurpij len hoog de lucht in om daar in talloze, veelkleurige ballen of figuren uiteen te ploffen. Er waren prachtige stukken op het terrein: een olifant met een bewegen de slurf en een draaiende staart, die kunstjes verrichtte welke vooral door de jeugdige feestgangers werden gewaar deerd; gillende en sissende „keukenmei den, die van de ene kant van het terrein naar de andere gierden, en draaiende en tollende vuurwerkstukken. Zo ging het naar het imposante slotstuk: midden voor de tribune verscheen in vele kleuren de boer met de tarwe-aren, het symbool dat maandenlang gegolden heeft als het embleem voor het eeuwfeest van de polder. Links daarvan verschenen de woorden „van bruisend water" en rechts „tot ruisend graan". Het geheel werd ge flankeerd door vuurspuitende fonteinen en groeide uit tot een zee van licht, dat in vele kleuren spookachtig flikkerde over de bjjna eindeloze mensenzee om het feest terrein. Toen verbleekte de glans. De schijnwer pers gingen weer aan en het bandje bij restaurant zette zijn concert voort. De dui zenden bezoekers schuifelden voetje voor voetje naar de uitgang, langs de pavil joens en de hallen, die twee weken lang bezoekers uit alle delen van ons land heb ben getrokken. De tentoonstelling Het is nu nog niet de tijd om de balans van de Eeuwfeest-tentoonstelling op te maken; daarvoor moet de administratie zich eerst van een uitvoerige correspon dentie hebben ontdaan en evenmin is het aantal bezoekers bij benadering bekend. Doch het zijn er ongetwijfeld vele tien duizenden geweest, ondanks enige minder gunstige factoren, die op dit getal niet zonder invloed bleken. Zoals de sluiting op Zondag, waartoe de raad besloten had en waarvan de zo ruim mogelijke publiciteit niet heeft kunnen verhinderen, dat nog Er zijn op Zandvoort bewoners, die goed kunnen schatten, want zij zijn van mening dat Zondag tussen 180.000 en 200.000 men sen op het Zandvoortse strand hebben ver toefd. De vorige week Zondag schatten zij het aantal op 125.000 tot 150.000. Uit deze cijfers blijkt wel, dat Zandvoort goede da gen beleeft. Na een uitermate slecht wir- seizoeen brachten de weekeinden en de da gen in de loop van de vorige week een om mekeer in het bezoek aan het strand. De afgelopen Zondag bracht de drukste dag van dit jaar. Zaterdagmiddag heeft men reeds op een druk bezoek gerekend en toen waren velen in Zandvoort. In de middaguren liep het verkeer in het dorp af en toe vast en des avonds was het bezoek bijzonder groot. De terrassen waren vol en in menig café-res taurant was geen plaatsje meer te vinden. Het was een voorproefje van de drukte, die Zondag te wachten stond. Vroeg er op uit Reeds om negen uur gistermorgen heerste er op het strand een grote drukte en de strandpachters hadden geen stoelen meer beschikbaar voor de bezoekers. Vroeg was men per auto, trein, tram, autobus of fiets naar Zandvoort getrokken om te genieten van de zee. De vorige Zondag was de druk te pas om elf uur begonnen, maar nu wa ren er om halfacht reeds honderden op het strand en velen van hen hadden een dag tevoren reeds een strandstoel besproken. In de loop van de morgen was er nog voldoende plaats op het strand, omdat het water laag was, maar omstreeks het mid daguur kwam de vloed opzetten en het strand werd klein. Daardoor leek het wel op een bijenkorf. Er waren 304 kinderen zoek Er deden zich op het strand geen onge lukken voor. Wel is op het circuit van Zandvoort een motorrijder gevallen. Zijn borstbeen werd gekneusd en een rib gebro ken. Per auto is hij naar een ziekenhuis overgebracht. De Zandvoortse politie heeft de moeilijke taak op uitstekende wijze verricht. Ook il zij weer opgetreden om zoek geraakte kin deren aan de ouders terug te geven. Het aantal was minder dan een week geleden. Toen waren er 364 kinderen zoek en giste ren zijn er 304 geteld. Op dagen zoals Zondag begint het vraag stuk van parkeerruimte te Zandvoort nij pend te worden. In vele straten stonden de auto's dicht tegen elkaar aan beide zijden van de weg. De afdeling verkeersbrigade is de gehele dag in touw geweest en heeft haar taak uitstekend verricht. Het steeds toenemend bezoek aan Zandvoort stelt aan de badplaats vele problemen: aan de op lossing hiervan wordt gewerkt en gehoopt wordt, dat men spoedig gereed zal komen. Honderden hebben de weg naar het strand gekozen via de Zeeweg en de Kennemer- duinen en zochten ontspanning op het strand tussen Bloemendaal en IJmuiden. De Bloemendaalse reddingsbrigade was op haar post maar behoefde niet op te treden. Bij Parnassia heeft een bezoeker een zon nesteek opgelopen. Per ziekenauto is hij vervoerd. De drukte in de recreatiegebieden in de Haarlemmerhout en in de omgeving is groot geweest. Velen hebben verpozing opgedaan in het wandelbos Groenendaal te Heem stede, anderen trokken naar de Amster damse waterleiding en een grote groep ver maakte zich op en langs het Spaarne. Extra trams en autobussen Van de zijde van de Noord Zuidhollandse Vervoermaatschappij vernamen wij, dat men er in geslaagd is het verkeer op Zon dag in goede banen te leiden. Vele extra diensten naar de badplaatsen werden inge legd en een groot aantal trams reed van en naar Zandvoort. Tegen vijven, toen velen in Zandvoort de terugtocht aanvaardden, was het bijzonder druk. Er waren echter voorzorgsmaatregelen getroffen en men be- hoeefde niet lang te wachten, alvorens de terugtocht aanvaard kon worden. verscheidene autobussen, en adspirant-be- zoekerse met andere vervoermiddelen op een der Zondagen een vergeefse reis naar Hoofddorp maakten. Of de gure dagen tij dens de eerste week en de hittegolf ge durende de tweede, waardoor de voorkeur van het publiek meer uitging naar bos en strand dan naar een tentoonstellingshal, ook al was deze dan ook nog zo attractief en belangwekkend. En toch is het bezoek gelukkig van dien aard geweest, dat vrijwel geheel Hoofd dorp met voldoening op dit evenement kan terugzien. Niet alleen de gemeente en polderbesturen, het Eeuwfeest-comité en de plaatselijke middenstand, maar ook de organisator, de heer H. C. Vermeulen uit Heemstede, die hiermee opnieuw een geslaagde tentoonstelling aan zijn naam verbond. Wel moet hierbij worden aangetekend dat de kosten van de tentoonstelling lang niet mals waren en ook de organisatoren wel eens met zorg hebben vervuld. Plantsoen werd geliefd En wat tenslotte de inwoners van Hoofd dorp betreft; het is wel zeker dat zij met enige weemoed op de Eeuwfeest-tentoon stelling terugzien, die gedurende veertien dagen voor een gezellige drukte en een ongekend vertier in hun woonplaats ver antwoordelijk is geweest. Vandaar, dat zij aan dit evenement gaarne een blijvende herinnering zouden bewaren en velen reeds hebben verzocht de mogelijkheid te onderzoeken om althans het plantsoen voor Hoofddorp te behouden, dat voor de tentoonstelling zulk een fleurig entrée be tekende. Wij vernamen dat een dergelijk verzoek stellig een nadere overweging waard wordt geacht, doch aan de even tuele instandhouding is toch een probleem verbonden. Want wanneer de tentoonstel lingsgebouwen binnen enkele weken weer afgebroken zullen zijn, wordt het plant soen tot een schijnbaar achteloos temid den van enige weilanden gedeponeerd bloemtapijt gedegradeerd, omdat hieraan dan de logisch samenvallende afsluiting ontnomen is. Het zal dus moeilijk zijn het plantsoen los te zien van de oorspronke lijke bestemming, ofschoon de oplossing misschien gevonden kan worden in het aanbrengen van een hoge heester-om- planting. Maar dit is een kwestie die de betreffende instanties mogen beoordelen. „Stoere Jaap" valt Alleen het forse standbeeld in het mid den van het gazon „Stoere Jaap" hoor den wij deze figuur al noemen zal hier bij geen enkel probleem kunnen opleve ren. Zijn constructie is namelijk allerminst op de tand des tijds berekend, zodat hij in ieder geval tot verdwijnen is gedoemd. BINNENLAND De 25-jarige motorrijder H. J. S., die Vrijdagnacht op de weg langs het Ooster park te Amsterdam in botsing is gekomen met een tramwagen van het gemeentelijk vervoerbedrijf en met ernstige verwondin gen naar het Onze Lieve Vrouwengasthuis was overgebracht, is daar in de loop van Zaterdag overleden. Te Amsterdam zal de achtste leder- warenvakbeurs, georganiseerd door de stich ting „Nederlandse Lederwarenbeurs" van Dinsdag 26 Juli tot en met Vrijdag 29 Juli in het R.A.I.-gebouw worden gehouden. Bij de werf Gusto te Schiedam is de hopperzuiger „Sandon IV" te water gelaten, welke gebouwd is in opdracht van de rege ring van Thailand. De lengte van het vaar tuig bedraagt 84 meter, de breedte 14.40 meter. Het schip is uitgerust met drie stoommachines met een totaal vermogen van ruim 3000 pk. Tegen het einde van dit jaar zal het schip worden afgeleverd. Een Nederlandse regeringsdelegatie zal deze week naar Bonn gaan om met West- Duitse vertegenwoordigers voorlopige infor matieve besprekingen te houden over lucht vaartzaken. HAARLEM EN OMGEVING Tram en bliksem. Tijdens het onweer van vanmorgen is omstreeks kwart over acht de bliksem geslagen in een tram, die bij het viaduct aan de Leidsevaart te Haarlem in de richting Zandvoort reed. De tram raakte defect. Passagiers zijn later per autobus vervoerd. Het tramverkeer Zandvoort Haarlem ondervond hierdoor ook vertraging. Naar Amerika. Adriana A. L. Groen uit Bloemendaal zal eind Augustus, samen met zeventien andere Nederlandse meisjes en jngens, die dit jaar eindexarqen aan een middelbare school hebben gedaan maar nog te jong zijn voor studie aan universiteit naar Amerika vertrekken. Ze zijn hiertoe in staat gesteld door de American Field Service International Scholarship, die jaarlijks aan een aantal scholieren een beurs voor studie (voor één jaar) aan een Amerikaanse High School verstrekt. Feest aan het strand. Op Zaterdag 30 Juli houdt de kampeervereniging „De Zee meeuwen" een feestavond op haar kampeer terrein aan het Bloemendaalse strand ten Noorden van de kop Zeeweg.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 3