Kort en bondig Deventerkoek en Spencer Clowntje Rick De schimmen van het duister Sport shop Constandse Beroep van koster in loop der eeuwen LEVENSPOSITIE Heemskerk zegt „neen" tegen Beverwijk Tijdschrijver tot een jaar veroordeeld Voor 300 gulden gestolen uit Noorderschool Tweede concert in het Bloemendaalse Bos De KLM en de Lufthansa Voor de kinderen Burgerlijke Stand van Haarlem Wielerwedstrijd van „De Bollenstreek" Katholieke kosters bijeen Heemstede bracht voor „1940-'45" 10.000 op IJmon<Mrenscorrecties FEUILLETON door Boilleau Narcejac .'r DONDERDAG 21 JULI 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 4 De legende wildat in de 15e eeuw alleen de burgemeester van Deventer het recept kende van de echte Deventerkoek. In elk geval kennen heden ten dage alle fijnproevers er de smaak van. Deventerkoek is meer dan een lekkernij - het is een genot dat een traditie werd. Echte goede dingen worden altijd goede tradities. Zo is ook de echtegoede Virginia- tabak een traditie. Maar een levende traditie, want elke generatie heeft die tabak verbe terd, totdat in Spencer sigaretten tenslotte het hoogtepunt iverd bereikt. In elk doosje Spencer zitten 20 van de beste sigaretten ter wereld. Uitspraken Haarlemse rechtbank Hedenmorgen heeft de rechtbank in Haarlem de 34-jarige tijdschrijver F. R. F. uit Aerdenhout een gevangenisstraf van twaalf maanden met aftrek opgelegd. F. zou op een morgen in April uit een geld- trommel, toebehorend aan een in het huis van zijn ouders inwonend echtpaar, twee biljetten van honderd gulden gestolen heb ben en enige tijd later met een daaruit weg genomen spaarbankboekje achttienhonderd gulden bij een bank hebben opgenomen. De officier eiste twee weken geleden een ge vangenisstraf van een jaar en drie maan den. De zaak tegen de 26-jarige behanger stoffeerder J. C. D. uit Haarlem werd aan gehouden. D. zou in de afgelopen maanden in de kerken aan de Leidsevaart, de Jans straat, de Kleverparkweg en het Spaarne in totaal vijftien tasjes van in de kerk ver blijvende dames hebben gestolen. De zaak tegen de 23-jarige houtbewerker J. E. B. uit Haarlem werd teruggewezen voor psychiatrisch onderzoek. B. had, aldus de processen-verbaal en zijn eigen verkla ringen, om zich te wreken op zijn ex-ver loofde, die de verhouding had verbroken, brand gesticht in het huis van haar ouders, waar zich op dat ogenblik alleen een tien jarige jongen en een baby van een jaar bevonden. In de nacht van Maandag op Dinsdag is er ingebroken in de Noorderschool aan de Velserstraat. Men heeft zich via een raam toegang tot het gebouw verschaft, waarna verscheidene ongesloten kasten en laden zijn doorzocht en de inhoud her en der verspreid werd. De school is wegens va- cantie gesloten en daar geen der leerkrach ten te bereiken was, kon men ook niet di rect vaststellen wat er uit de diverse loka len verdwenen zou zijn. Na een diepgaan der onderzoek is thans gebleken dat een hoeveelheid voetbalshirtjes en broekjes, scharen, lappen katoen, knotten wol en strengen garen ter waarde van driehonderd gulden gestolen is. De inbraak werd door de concierge van de school ontdekt. Woensdagavond werd in de muziektent in het Bloemendaalse Bos het tweede zo meravondconcert gegeven. Uitvoerenden waren de leden van Accordia, het accor deongezelschap dat onder leiding van de heer Nol A. J. Grootegoed staat. Doordat de toestemming van B. en W. pas Maan dag laat was afgekomen, had men de aan kondiging van het concert alleen door middel van aanplakbiljetten bekend kun nen maken. Ruim honderdvijftig toeschou wers kwamen in de loop van de avond naar het Bloemendaalse Bos om naar de pittige muziek van Accordia te luisteren, veel meer belangstelling dan bij het eer ste optreden. De aanwezige politieagent moest helaas nog een enkele keer optreden tegen jongelui, die tijdens het spelen van de muziek de orde verstoorden. Boven dien moest hij in actie komen om allerlei instanties af te bellen ter informatie naai de sleutel van de electriciteitskast. De parkwachter, die met vacantie was, deze sleutel bij zich gehouden. Gelukkig werd na veel moeite een oplossing gevon den, waardoor ook na het intreden van de schemering het concert kon worden voort gezet. ADVERTENTIE ©VeP. DB KLEINE GEVOEGENS DES L-EVEM5 TOBACCO CO PAN Y Aan de vooravond van de informele be sprekingen over een luchtvaartovereen komst tussen Nederland en West-Duits- land heeft een vertegenwoordiger van de K.L.M. te Bonn op een persconferentie verklaard te hopen, dat de samenwerking met de Lufthansa weer even goed als voor de oorlog zal worden. Er zijn zoveel pas sagiers te vervoeren, zei hij, dat er voor beide maatschappijen een ruim arbeidsveld T ic- Tio tc t ivr Vin ü,,Dmn man en E. P. C. Kluwen; J. Mus en M. .Th. is. De K.L.M. wil ijveren voor landings Koning. Th G Chr Hooij cn H j H Brok; recht van de Lufthansa op Schiphol. De landse woordvoerder zei te verwach- Van Leeuwen en G. de Vries; E. Holster en ten, dat het luchtverkeer zich in 1970 zal hebben verdrievoudigd en dat in 1960 al evenveel passagiers per vliegtuig over de Atlantische Oceaan zullen worden ver voerd als per schip. Ja, daar had die ondeugende Bunkie Rick aardig beetgenomen met dat popje... Rick keek eerst 'n beetje bedremmeld, omdat hij er zo ingevlogen was. Maar toen lachte hij even hard als Bunkie. „Leuk bedacht!", zei hij. „Ik meende heus, dat er iets met jou gebeurd was, toen ik je zo klein naast me zag!" Toen kreeg hij er zelf ook smaak in. „Weet je wat... nou moeten we tante Liezebertha er ook eens mee voor 't lapje houden!", stelde hij voor. „Goed", zei Bunkie. „Tante Liezebertha is in de keuken bezigkom mee dan zetten we 't popje bij de deur!" Zachtjes liepen ze de trap af. In de keuken hoorden ze tante Liezebertha bezig met de ontbijtboel. Toen legde Rick zijn vinger op zijn mond en keek naar binnentante Liezebertha stond met haar rug naar de deur. Nu zette Bunkie zachtjes het popje in de deuropening „Tante Liezebertha!", riep hij toen, met 'n piepstemmetje Tante Liezebertha keek om en staarde verbaasd naar de deur, waar 'n dwergachtige Bunkie stond HAARLEM, 20 Juli 1955 ONDERTROUWD: 20 uli, J. C. Stekelen burg en M. van der Vlerk; C. D. Houtman en H. van Wijk; C. G. M. van Vugt en M. M. Hoogkamer; R. Hein en H. van Sitter; C. Ouwens en H. M. Hogervorst; R. Dijkstra en W. M. Bakker; J. Olivier en M. M. Roozen- daal; G. Borst en G. Rossel; N. van der Put ten en J. H. Th. van der Steen; P. J. Stok- F. W. Schoonebeek en W. M. Kokke; A. J. H. van Kampen; J. Nou wen en G. G. van Haaster; W. Snoeks en H. Loerakker; N. P. F. Nielen en H. M. E. Koot. GEHUWD: 20 Juli, M. Hendriks en M. Walbeek; G. W. van der Pauw Kraan en C. G. van der Zwan; J. Th. van den Eijkhof en M. C. J. Lemmink; L. W. Scheurkogel en K. R. Bodeving; J. J. van Bodegraven en E. C. M. Veldhuizen; J. A. Roelofs en N. Bak- kenes; C. A. Dorlandt en P. M. Homing; A. van Boheemen en C. H. Wempe; J. G. N. van Berkel en A. C. Hogeslag; H. A. L. Roosloot en M. Th. L. Kors; Chr. Brouwer en A. F. Klerk; W. J. Michiels en D. Witte; G. J. Willemse en L. W. van Duuren; P. J. Plaats man en J. Kooijman; J. van der Wereld en A. M. Schoen; G. H. P. van Wezel en J. Mooi; H. van der Hoff en Th. F. Sanders; P. A. Harren en G. P. van der Klashorst; J. A. Th. Overes en A. H. Koek; F. Licht en H. P. van den Bosch; D. S. Broertjes en T. Strik; Z. Zwiers en J. E. Sluik; M. E. M. Sieters en J. A. van Zon; E. B. J. Mascini en H. F. G. Mieion. BEVALLEN va een zoon: 17 Juli, J. Th. SchreuderVennik; 19 Juli, M. G. Hager— Schmalfuss; 20 Juli, E. van der Steen Brouwer; M. C. HolierookOmans; J. Smit Groenendaal. BEVALLEN van een dochter: 18 Juli, A. M. C. Th. ObbensUrbanus; M. Bon Kruithof; 19 Juli, M. L. FluitsmaVervaat; A. Soppevan der Sluis; N. Verstraten Huis; 20 Juli, F. J. W. van Veenendaal Marcker; A. Chr. J. ScharwachterVreulink. OVERLEDEN: 17 Juli, T. de JongMul der, 86 j., Emauslaan; 19 Juli, M. J. C. van Liempt, 8 j., Frans Halsstraat. ADVERTENTIE Bronsteeweg 8 Heemstede t.o. Koediefslaan Telefoon 38321 Slaapzak met rits rondom, dus ook als deken te gebruiken 100 dons67.50 BINNENLAND De maharadja van Patiala is voor een particulier bezoek van enkele dagen in ons land aangekomen. Hij heeft zijn intrek ge nomen in hotel Wittebrug te 's Gravenhage. Uit de Waal is het stoffelijk overschot van de 34-jarige H. Wiskamp opgehaald, die deze week bij het vissen was verdronken. In het Noorderkanaal te Rotterdam is het stoffelijk overschot van de 14-jarige Jan van der K. uit de Rembrandtstraat drijven de aangetroffen. De jongen is Zondag j.l. vermoedelijk bij het zwemmen verdronken. Prof. dr. St. Tcser O P, geboren Nij- megenaar, oud-hoogleraar in de Ethica en Sociologie te Nijmegen, van 1948 tot 1950 hoofdredacteur van de Maasbode en thans professor in de sociale wetenschappen aan het Angelico te Rome, heeft Woensdag in zijn geboortestad zijn zilveren priesterfeest gevierd. Op 16 Juli is het m.s. „Johan van Ol- denbarnevelt", dat op 9 Juni met ongeveer 1400 emigranten uit Nederland naar Australië vertrok, uit Sydney vertrokken voor de terugreis. Het schip wordt op 26 Juli in Surabaia verwacht. In Surabaia, Semarang, Tandjong Priok zullen ongeveer 1200 repa- triërenden worden ingescheept. Het schip vertrekt 27 Juli uit Surabaia. Het zal op 28 Juli Semarang aanlopen en van 29 tot 30 Juli in Tandjong Priok liggen. Het wordit 23 Augustus in Amsterdam verwacht. HAARLEM EN OMGEVING Geslaagd. De heer W. Klip te Heem stede is geslaagd voor het examen practijk- leraar Spaanse handelscorrespondentie van de Vereniging voor Taalkundig Handels onderwijs. 45 jaar predikant. Zondag 31 Juli zal het vijfenveertig jaar geleden zijn, dat ds. G. K. van der Horst, voorganger van de afde ling Haarlem-Noord van de Nederlandse Protestantenbond, bevestigd werd als predi kant in de Nederlands Hervormde Kerk. Zijn gemeente was 's Heerenberg. Onder de renners van „De Bollenstreek" is een wedstrijd over 70 km gereden. Na een 30-tal km werd de strijd spannend. Schraven- dijk en Bruynen, sleepten de premies in de wacht. Kort daarop was Schiavendijk, na 45 km gereden te hebben verplicht af te stap pen wegens een lekke band. Na 55 km gingen Willemse, v. d. Zwet en Kaptein er vandoor. Het was uiteindelijk Kaptein, die op een wiellengte Willemse klopte. De tijd was 1 uur 59 minuten. Een tafreel uit Het fort van Jentantsjan" door de Opera van Peking en het Staats theater van Liaoning, welk officiële gezel schap van de Volksrepubliek van China na het sensationele succes tijdens het Inter nationale Toneelfestival te Parijs thans in De R.K. Bond voor kosters in het bisdom Haarlem ,,St. Willebrordus" is de eerste organisatie geweest, die officieel gebruik heeft gemaakt van het nieuwe wijkgebouw „De Princehof" in De Glip, dat onlangs door de burgemeester van Heemstede werd ge opend. Dit ter gelegenheid van hun bonds dag, die Woensdagochtend met een H. Mis in de parochiekerk van O.L. Vrouwe He melvaart aan het Valkenburgerplein werd ingezet. Na de lunch in het Verversingshuis van het wandelbos „Groenendaal" begaven de ongeveer honderd deelnemers zich naar „De Princehof", waar de vergadering door de heer A. Koene uit IJmuiden als bonds voorzitter met een kort inleidend woord ge opend werd. De eerste spi-eker was kapelaan H. Dijs- selbloem van Rotterdam, die de noodzaak wenste aan te tonen van een betere be roepsvorming voor kosters. Hij vestigde er de aandacht op, dat de moderne tijd een perfectie vraagt in geestelijke en materiële zaken en overal uitsluitend geschoolde krachten worden verlangd. Dit geldt dus wel in het bijzonder bij het beroep van kos ter, die immers bezieling moet geven aan de eeredienst. Nadat spreker in een histo risch overzicht had aangetoond, dat het kostersambt door de eeuwen heen bijzonder nauw aan de kerkgeschiedenis verbonden is en er reeds in de catacomben van deze functionarissen sprake was, bestreed hij de opvatting dat men alleen voor kosten zou geschikt zijn, „wanneer men niks beters worden kan". Hij meende dat deze discri minatie van het beroep het gevolg is ge weest van enige minder gelukkige figuren, die enigszins hebben beantwoord aan de caricaturen uit voordrachten en toneel stukken. Ook daarom achtte kapelaan Dijs- selbloem een beroepsvorming voor de kos ter noodzakelijk en wel voor hij met de uit oefening van dit ambt begint. Ook zou spre ker een zekere algemene ontwikkeling eisen, dus minstens een diploma MULO, benevens een behoorlijke kennis van de ker kelijke gebruiken en kunstgeschiedenis. Bij dit alles is ook het nevenberoep voor de koster een enigszins tere kwestie, omdat de spreuk „Wie het altaar bedient, mag van het altaar leven" slechts zelden wordt be waarheid. Daarom zou spreker de koster ook gaarne een kerk-muzikale vorming ■willen geven, opdat hij zijn beroep zou kun nen doen samengaan met dat van organist, hetgeen dan voor hem een waardige com binatie vormt. Door dit alles achtte kape laan Dijsselbloem de noodzaak van de op richting van een kosterschool voldoende be wezen, waarvoor hij ten slotte „De Brak- kensteyn" van harte meende te mogen aan bevelen. Na een korte pauze werd het woord ver leend aan de heer C. F. Kleisterlee jr., ge meenteraadslid van Rotterdam, die van mening was dat de Bond voor Kosters zijn bestaansrechten reeds voldoende bewezen heeft. Al wordt in de praktijk dan ook nog lang niet voldoende tegemoet gekomen aan de door de kosters dagelijks gehoorde tekst „Geef ons heden ons dagelijks brood". Doch naast zjjn pogingen tot verbetering van de economische omstandigheden der leden dient de bond ook een school te zijn voor het leven, waarbij men zich richt op het Apostolaat. Het kostersambt vereist even eens een zekere roeping en een groot ge loof, om niet door allerlei kleine oorzaken het verband met de kerk te verliezen. De heer Kleisterlee besloot zijn toespraak met de bijzondere nadruk te leggen op een ge wenste bevordering van de gemeenschaps zin, want wanneer de mens in zijn ambt wordt gewaardeerd, neemt zijn bestaan eveneens in diepte toe. De Bevrijdingsactie ten bate van de Stichting „1940'45" heeft te Heemstede 10.514,59 opgebracht; een bijzonder ver heugend resultaat, vooral omdat hierbij de subsidie van het gemeentebestuur nog niet is inbegrepen. De opbrengst van de huis aan huis-collecte was 9.413,24; de actie op Bevrijdingsdag met de driehoekjes leverde 544,35 op en de bloemenactie tij dens de nationale herdenking 80. Boven dien droeg de toneelclub van de Heem- steedse Christelijke Oratorium Vereniging nog 477 af, de totaalopbrengst van de op voering van „Betje regeert" in het Minerva Theater op Donderdag 12 Mei. Dit jaar ontving de Stichting uit Heem stede dus meer dan het dubbele van 1954, toen in totaal 4.796,76 kon worden afgedragen. ADVERTENTIE kunnen wij U NIET verschaffen. Echter wel 3 jaar gratis leven. Koopt bij Uw winkelier RHEUMA-verras- singscouvertjes. Ggk. Min. v. Just. 22-ll-'54 LO 520/052. Tijdens de Woensdagavond gehouden openbare vergadering van de gemeenteraad van Heemskerk hebben de raadsleden zich éénstemmig uitgesproken tegen de door de gemeente Beverwijk voorgestelde grens wijziging. Vele argumenten werden hierbij in stelling gebracht en om tot een oplossing te komen zonder dat er tot een verleg ging van de grens wordt overgegaan blijkt Heemskerk nog altijd in der minne bereid. Men wil hierbij niet slechts het ge meentelijke belang in het oog houden, maar evenzeer het nationale belang dienen, waarvoor men bereid is zonodig offers te brengen het nationale belang, dat paral lel loopt aan dat van de IJmond. De heer Beentjes (Kath.) wees het Beverwijkse voorstel beslist af, daar de uitvoering hiervan volstrekt niet in het be lang zou zijn van de IJmond. De gemeente Beverwijk stelt uitsluitend eigen-belang op de voorgrond en de raad is gegriefd door de wijze waarop Beverwijk meent dat deze kwestie moet worden opgelost. Aan de ex- pansiezucht van de buren moet de grond van tientallen agrariërs worden opgeofferd; door de onwil van deze gemeente is de samenwerking tussen de drie IJmond-part- ners bedroevend slecht geworden. Niets is door Heemskerk nagelaten om tot een ver gelijk te komen in het belang van de IJmond. „Wij willen wel offers brengen, maar niet met als resultaat dat wij ten slotte uiteindelijk onder de voet worden gelopen. Wij zullen nooit toestaan dat wij geheel opgeslokt worden", betoogde de heer Beentjes, die nog even dieper inging op de door Beverwijk aangehaalde besluiten van 1952, toen reeds werd gesproken over even tuele grenscorrecties. Dit waren slechts in cidentele gevallen. Beverwijk zegt dat B. en W. van Heemskerk onvolledig zijn ge weest in hun prae-advies, maar de heer Beentjes nodigde dit college uit om te be wijzen, waaruit deze onvolledigheid is ge bleken. „Wij zullen de deur niet sluiten, ondanks de ondervonden teleurstelling en zullen alles doen om alsnog tot een verge lijk te komen." Nederland optreedt. De reeds in ons blad besproken voorstelling wordt vandaag her haald in Amsterdam, op 23 en 24 Juli in de Rotterdamse Schouwburg en op 26, 27 en 28 Juli in het Gebouio voor Kunsten en Wetenschappen in 's-Gravenhage. (Les visages de l'ombre) Uit het Frans vertaald 30) Tot Laubret natuurlijk. Het graf be vindt zich juist rechts van het kruis, naast het familiegraf van de Durand-Brugets Een heel eenvoudige maar mooie granie ten steen, met een kruis. En Hubert? Heeft hij de trein ge mist? Zou je gewild hebben, dat hij niet bij de begrafenis was? Hij heeft de bus van twaalf uur genomen en verder de nachttrein. Wie heeft er betaald? HubertJe tekent maar een chèque voor hem wanneer je wilt, er is geen haast bijHoe voel jij je? Enigszins gebroken, hoe kan het an ders. Ik ben kapot. Ben je niet erg boos op me? Neen, Christiane. Eerder moet ik je vragen heel wat te vergeten. Mijn humeur vooral. Ik ben geen erg aangename metge zel. Arme Richard! Zij streek hem over zijn haar en hij ver gat zijn wrokgevoelens. Doe ik je geen pijn? vroeg zij. Neen. Het is vooral 's avonds dat ik pijn heb. De zomer is dit jaar te heet. Je doet er verkeerd aan zoveel sterke drank te drinken. Ik heb je niet willen dwars zitten, maar Lauthier zou niet te vreden zijn als hij hoorde dat Ach, Lauthier! Je moet wat gaan rusten, Cchristiane. Ik kan nu wel alleen blijven. Het zal me goed doen te denken aan Maxime, aan vroeger. Is dat waar? Heb je niets nodig? Ze stond op, kwam van achteren naar hem toe en kuste hem op zijn haar. Tot straks, Richard. Zij had hem gekust. Zonder afkeer. Met een waar verlangen. Hermantier bleef doodstil zitten, proberend de weldadigheid van dit ogenblik te rekken. Hij had Maxime verloren. Maar misschien zou hij haar terugwinnen. Misschien zou het leven weer kunnen beginnen zoals voor heen. Zij kenden elkaar slecht, dat was alles. Niemand zou hen meer scheiden. „Je vergeet, dat je misschien gaat ster ven, dacht hij. Je vergeet dat men je alleen maar spaart, omdat je veroordeeld bent". Hij stond op om die dwaze gedachten het hoofd te bieden. Alsof hij al niet ongeluk kig genoeg was! Nu Maxime verdwenen was, was hij niet meer dan een oude man. De smart en de bitterheid wierpen zich weer op hem en zijn schouders zakten af. Hij liep om de tafel, met één been slepend, luidruchtig ademend, niet meer wetend, waarop hij zijn gedachten moest richten. Hij hoorde de auto die terugkwam, Marce- line die om het huis heenliep om de vis in de ijskast te leggen. En plotseling had hij zijn beslissing genomen. Hij zou naar het kerkhof gaan. Het was het heetste uur van de dag, er zou niemand zijn. Hij nam zijn tuinhoed, opdat niemand hem zou zien! Hij trok zich overigens niets aan van de me ning van de mensen uit het dorp. Met zijn linkerhand voor zich uit, bereikte hij de garage, waar Clément met emmers water bezig was. Wat doe je daar, Clément? Schoonmaken, mijnheer. De vis geeft zo'n onaangename lucht in de koffer ruimte. Daar ga je straks maar mee verder. Ik heb de auto nodig. Goed, mijnheer. Hermantier ging op de voorbank zitten, wachtte totdat Clément naast hem zat, met zijn hand aan de starter. Breng mij naar de begraafplaats. Er volgde een korte stilte, zoals zoëven op de veranda. Goed, mijnheer, zei Clément ten slotte met een toonloze stem. Hij was niet dwaas. Ongetwijfeld dacht hij dat Christiane, op van de zenuwen, alles verteld had. Nu vreesde hij de ver wijten van zijn baas. Toch reed hij even soepel als anders weg. Hermantier mocht dan al verscheidene dagen weten, dat Maxime dood was, zijn hart wist het nog niet. Maxime was in zijn geest nog altijd springlevend. Is het leven van anderen voor een blinde niet altijd een herinnering? Hij hoorde de saxofoon. Hij zag het gezicht van Maxime terug, zijn gezicht van ver leden jaar, dat wel erg ingevallen, maar nog altijd spottend was. Maxime was altijd een kwajongen geweest. En Hermantier moest zichzelf bekennen dat hij nooit iets had gedaan om zijn broer te verbeteren. Egoïstisch had hij, de man ontbloot van fantasie, de in zaken harde industrieel, die niets van kunst wist en het schone min achtte, genoten van alles wat Maxime zo goed incarneerde: de zorgeloosheid, het plezier, de vrijheid, de teugelloze verkwis ting! Maxime was voor hem een gril en weelde geweest. Hij had geld uitgegeven voor Maxime zoals anderen het doen voor 'n jacht of 'n stel renpaarden. Hij had zich flink moeten tonen. Hij had soms, maar te zelden, getracht die vriendelijke en wispel turige natuur te temmen. Maar Maxime was ondoorgrondelijk en als hij voelde dat hij met de rug tegen de muur stond, vond hij uitingen van tederheid, die zijn oudere broer altijd weer in de war maakten. Men moest hem wel vergeven en er de spons over halen. Maxime wierp zich opnieuw in allerlei excessen. Hoe vaak had Herman tier hem niet met geweld naar een dokter willen slepen! Het was voor allen duidelijk, dat Maxime niet oud zou worden; die witte gelaatskleur, die holle wangen, die korte ademhaling waren evenveel tekens. En die teugelloze zinnelijkheid, die Hermantier ontzette! Op tweeëntwintigjarige leeftijd was een longontsteking Maxime bijna noodlottig geworden. De doctoren hadden hem gewaarschuwd, dat de geringste on voorzichtigheid hem duur te staan zou komen. Een week nadat hij voor de eerste keer naar buiten kwam, werd hij de min naar van een zangeres, die hij naar Oosten rijk vergezelde. De lijst van zijn liefdes avonturen, van zijn reizen, van zijn be rouwvolle terugkeer, gevolgd door nooit gehouden beloften, was lang. Maxime gaf niets om zijn gezondheid. Hij was geboren om zowel zijn krachten als het geld van zijn broer en de liefde van zijn vriendin nen te verspillen. Hermantier had altijd een of ander plotseling einde gevreesd. En nu ontdekte hij dat hij ontroostbaar zou blijven. Clément raakte zijn arm aan. Mijnheer. Wat is er? Wij zijn er. Wilt u uitstappen? Hermantier had de begraafplaats vei'ge- ten. Clément liep al om de auto heen en opende het portier. U moet me maar een arm geven. Men is bezig het pad te begrinten. Ondanks zijn afkeer stemde Hermantier erin toe door Clément ondersteund en ge leid te worden. Hij voelde dat zij eerst naar rechts en toen naar links gingen. Het kostte hem helemaal geen moeite zich te oriënteren op deze kleine begraafplaats, die werd onderhouden als een tuin, trillend van het licht, ritselend van alle cypressen. Hier is het, mijnheer, zei Clément. Hermantier stak een voet naar voren en stootte tegen de rand van de grafsteen. Toen voelde hij voor de eerste maal het hevige verdriet van de scheiding en ondanks het bijzijn van Clément kon hij de zucht niet onderdrukken, die zijn borst verscheurde. In stilte riep hij in het diepst van zichzelf: „Maxime, Maxime". Twintig jaar lang had hij gedacht dat hij zijn broer beschermde, en hij bemex-kte nu dat hij de zwakste van de twee was, de meest losbandige. Hij huil de zonder tranen, met zijn hele vertrokken gezicht. Hij bewoog zijn hand om Clément te laten weggaan en toen de chauffeur hem niet scheen te begrijpen bracht hij er met moeite uit: Clémentnaar huiseen boe ket. Maar er zijn al veel bloemen, zei Clément. Ik wilzelf.... enkele bloemen neerleggen. Clément aarzelde. Hij vergat niet het voorschrift zijn werkgever nooit alleen te laten. 106 107 108 Vooruit! zei Hermantier. Goed Mijnheer. De stappen van Clément verwijderden zich op het grint en de auto maakte rechts omkeert. Hermantier wachtte nog even voordat hij zich bukte en vluchtig de steen betastte. Die was van een hele fijne korrel, even glad aan de vingers als een vacht, en lauw als een levend dier. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 6