Vereniging Haerlemkeert zich tegen stadsversiering „Tweede weg in Aerdenhout blijft volledig gehandhaafd" VERLOREN f "Ti I f a^g^°P/osbn^ f Tweede verkeersongeval met dodelijke afloop in drie dagen Eén jaar Nederlands Ballet y Zes maanden geëist tegen caféhouder Sedert 1 Januari negen doden, waar van vier op Rijksstraatweg Amsterdamse Beurs Gedeputeerde Staten over wegenplan: Metselaar viel van dak van acht meter hoogte Lama aan de wandel BESTRIJDT DE RHEUMA Heling van costuums OP DE SCHOTERWEG Drie verkeersongevallen in Haarlem Eerste nieuwe bussen 1 Augustus op lijn 8 Interparlementair contact tussen de NAVO-landen Giselle, Petroesjka, Het Zwanenmeer en Concerto Barocca op het répertoire Imponerende cijfers Buitenlandse meesters Een brede opleiding Lectoraat te Kampen voor dr. J. P. Lettinga Jeanine Corajod gaf een orgelrecital Diploma-uitreiking Stichting Vakopleiding Bouwbedrijf Jaargang 1955 van Haarlems Jaarboek VRIJDAG 22 JULI 1955 OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT HAARLEMS DAGBLAD - In antwoord op een aantal vragen, door leden van de Provinciale Staten van Noord holland gesteld in de vergadering van een der afdelingen, waarin het voorstel inzake het wegenvraagstuk om Haarlem is behan deld, hebben Gedeputeerde Staten geant woord, dat zij hun voorstel tot plaatsing op het beheersplan van de Westelijke randweg en van de Oost-West-verbinding van Haarlem naar Bentveld benoorden de Zandvoorterweg volledig handhaven. Daar bij vestigen zij er uitdrukkelijk de aan dacht op, dat voor hen deze twee wegen zo nauw samenhangen, dat het voorstel tot plaatsing van beide wegen op het provin ciaal beheersplan als één geheel moet wor den gezien. Blijkens het verslag hebben de leden der tig vragen gesteld en zij hebben o.a. aan dacht besteed aan de mogelijkheid een rijksweg aan te leggen ten Oosten van Haarlem. Gedeputeerde Staten antwoor den, dat een uitdrukkelijk besluit door het rijk nog dient te worden genomen. Op het Rijkswegenplan komt deze weg niet voor. Plet zal nog geruime tijd duren, alvorens de weg gereed zal komen. Dit moge met name blijken uit het feit, dat het rijk thans een snelverkeersweg aanlegt van de tunnel te Velsen naar het Delftplein in Haarlem- Noord, alsmede uit de bereidheid van de minister van Verkeer en Waterstaat een belangrijke bijdrage in de kosten van aan leg van de weg aan de Westkant van Haar lem te willen bevorderen. Gedeputeerde Staten betreuren het met de leden van de Provinciale Staten, dat met de Oostelijke randweg niet zo tijdig is begonnen, dat deze gereed zal zijn, wanneer de tunnel in Velsen in gebruik wordt genomen. Financiering In antwoord op vragen over de financie ring van de wegen om Haarlem delen Ge deputeerde Staten mee, dat zij, zolang met het rijk geen bevredigende financiële re geling tot stand is gekomen, zij niet tot het doen van uitgaven voor de Westelijke randweg en voor de nieuwe weg Haarlem- Aerdenhout-Bentveld, zullen overgaan en dat zij, ook wanneer naar hun oordeel met het rijk een bevredigend financiëel accoord is verkregen, zonder de instemming van de Staten geen stappen zullen doen. die be langrijke financiële gevolgen voor de pro vincie hebben. De motie van de gemeenteraad van Bloe- mendaal heeft Gedeputeerde Staten, aldus delen zij mee, te laat bereikt. De denkbeel den van de stedebouwkundige adviseur van Bloemendaal zijn in hun eerste opzet besproken in de Technische commissie van de Provinciale Planologische dienst; de commissie achtte de denkbeelden niet aan vaardbaar. Naar aanleiding van een opmerking van een lid van de Provinciale Staten, dat het als een ernstige tekortkoming gezien moet worden, dat met de aansluitende wegen op de tunnel niet tijdig is begonnen, antwoor den Gedeputeerde Staten, dat bij de vast stelling van het secundaire wegenplan in 1949 de Staten er van zijn uitgegaan, dat de Westelijke randweg door de betrokken gemeenten zou worden aangelegd. Toen bleek, dat aanleg van de Westelijke rand weg op de wijze, zoals het secondaire we genplan zich dat dacht, niet zou worden verwezenlijk, hebben Gedeputeerde Sta ten het vraagstuk ter hand genomen. Ongelijkvloerse kruising bij Julianalaan Verscheidene leden van de Provinciale Staten van Noordholland zijn van oordeel, dat het noodzakelijk is bij de kruising van de Westelijke randweg mét de Julianalaan te Overveen een ongelijkvloerse kruising te maken. Gedeputeerde Staten achten de be zwaren van de gemeente Bloemendaal ten aanzien van de kruising gerechtvaardigd. Een nader onderzoek en overleg met het rijk en de gemeente zal moeten uitwijzen, welke oplossing hier dient te worden ge kozen. Zij merken verder op, dat de Wes telijke randweg goede en voor het verkeer gemakkelijke contactpunten moet krijgen met dwarswegen. Daarom zullen op tal van plaatsen gelijkvloerse kruisingen wor den gemaakt. Indien naar vrije kruisingen wordt gestreefd, krijgt de Westelijke rand weg het karakter van een autosnelweg, hetgeen stellig niet de bedoeling is. Pijlslaan en West er gr acht Ten aanzien van de aansluitingen bij de Pijlslaan en de Westergracht delen Gede puteerde Staten mee, dat de gemeente Haarlem verlangt, dat de spoorbaan zoda nig wordt verhoogd, dat zij met viaducten over deze beide wegen wordt gevoerd. Dit brengt mee de noodzaak van verplaatsing ADVERTENTIE is Uw kans in de RHEUMA-actie nog niet! Vraagt Uw winkelier om Verrassings- couvertjes! Ggk. Min. v. Just. 22-ll-'54 LO 520/052. De Heemsteedse metselaar T. N. was Donderdagmiddag om kwart voor vijf be zig werkzaamheden te verrichten op een dak van perceel 99 van de Raadhuisstraat te Heemstede. Vermoedelijk door een mis stap is hij van het acht meter hoge dak gevallen. Het bleek, dat hij een schedel- basisfractuur had opgelopen, dat zijn en kels gebroken waren, evenals een pols en een hiel. In ernstige toestand is hij naai de Maria-stichting te Haarlem overge bracht. Donderdagmorgen in de vroegte werd aan de politie te Heemstede meegedeeld, dat er een lama in de gemeente aan de wandel was. Enkele agenten van politie stelden een onderzoek in en troffen op de Sportparklaan een lama aan. Zij verkeer den in de veronderstelling, dat het dier af komstig was uit het dierenpark in het wan delbos Groenendaal, maar het bleek, dat daar geen lama vermist werd. Later kwam bij de politie bericht binnen, dat in het cir cus Boltini, dat in de omgeving van de Wa genweg te Haarlem voorstellingen had ge geven, een lama werd vermist. Het dier is door personeel van dit circus opgehaald. van het goederenemplacement. De gemeen te Haarlem is echter niet bereid de kosten van de verplaatsing van het emplacement voor haar rekening te nemen. De minister van Verkeer en Waterstaat acht het ver langen van de gemeente Haarlem onaan vaardbaar en is evenmin bereid te bevor deren, dat het rijk deze kosten draagt. De minister is van oordeel, dat een oplos sing te vinden is door het maken van tun nels. Voor de gemeente Haarlem geldt als ernstig bezwaar tegen deze oplossing, dat de aanleg van tunnels het afbreken van ongeveer tachtig huizen vordert. Verkeer in Aerdenhout Dedeputeerde Staten blijven van oordeel dat het denkbeeld de Zandvoorterweg ra dicaal te verbeteren niet aanvaardbaar is. In verkeerstechnisch opzicht wordt hier door geen afdoende oplossing verkregen voor het, niet slechts op mooie zomerdagen, omvangrijke verkeer naar Zand voort. Dit verkeer zal, zoals de verkeersprognoses voor de periode 1950/1970 leren, in de toe komst nog aanzienlijk toenemen. Indien men zich zou beperken tot verbetering van de Zandvoorterweg, zal, naar de stellige overtuiging van Gedeputeerde Staten, reeds op vrij korte termijn blijken, dat de ze weg ook in zijn verbeterde toestand niet in staat zal zijn het verkeer te verwerken. Aanleg van een tweede weg naar Zand- voort benooi'den de Zandvoorterweg zal dan ook door de inmiddels voortgeschre den bebouwing niet meer mogelijk zijn, ook al zou men er de hoge kosten voor over hebben. Indien men tot verbetering van de Zandvoorterweg zou besluiten, zou deze fraaie laan ernstig worden verminkt. Gelet op de ontwikkeling van het ver keer is dan ook de Streekplancommissie Zuid-Kennemerland van oordeel, dat de nieuwe hoofdverbinding met Zandvoort moet worden aangelegd en de Zandvoor terweg de hartader moet blijven van de villawijken van Aerdenhout en Bentveld. Of het noodzakelijk zal zijn de Vondel school te Aerdenhout af te breken, kan pas bij verdere uitwerking van de plannen worden beoordeeld. De ontworpen weg be noorden Aerdenhout zal zeker geen te gro te capaciteit krijgen. Het verkeer naar Zandvoort zoekt niet alleen het strand, maar ook andere gelegenheden tot ontspan ning, zoals bijvoorbeeld het circuit, terwijl het grote centrum, dat Zandvoort denkt te stichten, met schouwburg, bioscoop en con gres-gebouw, veel verkeer zal aantrekken. Verbinding met de Heemsteedse Dreef Tenslotte delen Gedeputeerde Staten mee dat doortrekking van de Oost-Westverbin ding tot de Heemsteedse Dreef zeker wen selijk is. Het rijk meent echter, dat in eer ste instantie met aansluiting aan de Wa genweg kan worden volstaan. ADVERTENTIE De 35-jarige Haarlemse caféhouder J. S. stond Donderdagmorgen voor de Haarlemse rechtbank, verdacht van heling van 10 herencostuums, die uit een Amsterdamse confectiezaak waren ontvreemd. Vijf ervan had hij gekocht voor 50 en vijf voor 40. Hem was medegedeeld dat de costuums als gevolg van een faillissement waren ver kocht. Hij wist niet wie de costuums hem te koop had aangeboden, ,,'t Was een lange kerel met een hoed op", zo luidde zijn be schrijving, „hij was even groter dan ik. Maar weet ik wie die kerels zijn. Een week later kwam er een vent bij me die zich voor een Braziliaan uitgaf en Duits sprak, die me goede spullen aanbood. Ik zou ze graag gekocht hebben, als ik het geld er voor had gehad. Maar een paar weken later hoorde ik dat hij voor heling gepikt was." President: „U bent al twaalf keer veroor deeld." Verdachte: „Wat? Dat kan nooit.'" De president begon aan een opsomming van delicten, maar werd door hem onder broken met de woorden: „ach, dat is al zo'n tijd geleden." President: „U weet toch wat er in de wereld te koop is?" Verdachte: „O ja, dat wel." President: „Dan heeft u ook kunnen we ten dat het met costuums, die u tegen die prijzen kon kopen, geen zuivere koffie was. U weet toch wel hoeveel een costuum kost?" De verdachte trok daarop een krant uit zijn zak en las een opruimingsadvertentie voor van een groot modemagazijn, waarin herencostuums voor 35 werden aange boden. „En deze zaak verkoopt toch goeie spullen," zei hij onder hilariteit. Daarop trad de chef-verkoper van het van de costuums beroofde bedrijf in Am sterdam naar voren als getuige. Hij ver klaarde, dat de ontvreemde costuums een waarde hadden van 177, 140 en 157. „Asjeblieft, dat is dan een dure zaak," reageerde de verdachte, „nou ja, de stand moet je natuurlijk ook betalen." „Het ligt er dik bovenop, dat de verdach te wist dat het niet goed zat," merkte ae officier van justitie, mr. G. W. F. van dei- Valk Bouman, op. Hij eiste zes maanden gevangenisstraf. „Dat is een hele hoop voor iemand, die er onschuldig is ingetippeld," zei de ver dachte. „Als ik toch weet dat zulk spul van diefstal afkomstig is, geef ik er toch geen 50 voor, edelachtbare? Als ik nou toch bekend sta als een gladde jongen, dan ga ik toch niet andere mensen in gevaar bren gen door het spul aan hen te verkopen. Dan neem ik toch niet zulke risico's? En dat als je een goed pak voor 35 kunt kopen!" De rechtbank zal op 4 Augustus uit spraak doen. ADVERTENTIE Vraag naar het MERK v ---• v - Kamerplantenvoedsel In drie dagen heeft zich het tweede ver keersongeval met dodelijke afloop op de Schoterweg in Haarlem-Noord voorge daan. Dinsdagmorgen werd een achtjarig meisje door een motorfiets aangereden; het raakte dermate gewond, dat het spoe dig overleed. Donderdagmiddag omstreeks half drie is de 40-jarige ingenieur A. Do mingo uit de Cornelis van der Lijnlaan in Haarlem verongelukt. Hij reed in Zuide lijke richting en moest naar links uitwij ken voor een bestelauto, die van rechts uit de Kleverlaan naderde en vermoedelijk geen voorrang gaf. Bij het uitwijken werd de Haarlemmer achterop gereden door een militaire vrachtwagen, die hem wilde pas seren. De heer Domingo, die bedrijfslei der was van de N.V. fabriek en handels bureau „Nederland" werd op slag gedood. Wanneer men de lijst van 1 Januari af van verkeersongelukken in Haarlem met dodelijke afloop beschouwt, blijkt duide lijk, dat de Schoterweg en Rijksstraatweg wat betreft het aantal dodelijke verkeers ongevallen de kroon spant. Sedert 1 Ja nuari van dit jaar verloren negen perso nen in Haarlem met verkeersongevallen het leven: dit gebeurde op het Staten Bol- Op de Brouwersbrug in Haarlem is Don derdagmiddag omstreeks kwart voor drie de 64-jarige M. v. d. H.-L. uit Haarlem, toen zij wilde oversteken, maar daarbij niet op het verkeer lette, door een perso nenauto aangereden. Zij werd tegen het wegdek gesmakt en is met een zware her senschudding, een diepe hoofdwond en een gescheurde tong per G.G.D. naar het Grote Gasthuis vervoerd. Op de hoek van de Dr. Leydsstraat en de Kritzingerstraat zijn Donderdagmiddag een vrachtauto en een bromfiets met elkaar in botsing gekomen, omdat de bromfietser, de 36-jarige Haarlemse timmerman M. B., geen voorrang zou hebben verleend. Hij werd zeer ernstig aan het hoofd gewond en is per G.G.D. naar het ziekenhuis St. Joannes de Deo overgebracht. Getuigen van dit verkeersongeluk wordt verzocht zich met de politie in verbinding te willen stel len. Een bromfiets en een motorfiets zijn Don derdagmiddag in de Cronjéstraat, hoek Kloosterstraat, met elkaar in botsing geko men. Beide bestuurders vielen op het weg dek. De motorbestuurder, een 26-jarige electromonteur uit Haarlem is met een lichte hersenschudding per G.G.D. naar het Grote Gasthuis vervoerd. werk, de Grote Houtstraat, de Langebrug (één maal), op de Leidsevaart (twee maal) en de Rijksstraatweg en Schoterweg (vier maal). Het vorige jaar om deze tijd had het verkeer zes doden geëist, waarvan een op de Slaperdijk, evenals de Zijlweg, De Dreef en de Vondelweg en twee op de Rijksstraatweg. De eerste nieuwe stadsbussen van de N.Z.H.V.M., twee in getal, zullen op Maan dag 1 Augustus worden ingezet op lijn 8 van het stadsnet. Het was aanvankelijk de bedoeling deze bussen reeds aanstaande Maandag in de stadsdienst te laten „debu teren", maar zij zullen eerst nog een week voor de rondritten dienst doen. Inmiddels zijn er door de N.V. Verheul reeds zeven bussen van de bestelde serie van 55 afgeleverd, één ervan staat nog ge- exposeerd op de E 55. Het zal vermoedelijk begin volgend jaar worden voordat zij alle 55 zijn afgeleverd. Middelerwijl zal het stadsbussenpark geleidelijk vernieuwd worden. PARIJS (ANP) Op de conferentie van parlementsleden uit de landen van de Noord-Atlantische Verdragsorganisatie is men het vrijwel eens geworden over de vorm waarin de interparlementaire samen werking tussen die landen tot stand zal ko men. Een ontwerpresolutie zal vandaag zonder twijfel door de voltallige conferen tie worden aangenomen, zij het misschien met enkele wijzigingen van ondergeschik te aard. Deze resolutie is gebaseerd op Canadese, Franse en Engelse voorstellen. Zij bevat, hoewel in zeer voorzichtige termen, alle elementen die noodzakelijk zijn voor ge regeld interparlementair contact met be trekking tot de NAVO en voor een verdere groei er van in de richting van democra tisch toezicht op het werk van de NAVO. In de resolutie wordt vastgesteld, dat het Noord-Atlantische verdrag ten doel heeft, niet alleen de verdediging van de leden- landen te verzekeren maar ook bij te dra gen tot de economische, sociale en cultu rele ontwikkeling van de Atlantische ge meenschap, en dat nauwere betrekkingen tussen de parlementen van die landen tot het bereiken van dat doel kunnen bijdra ge Sonia Gaskell is een bewonderenswaar dige vrouw. Zij weet precies wat zij wil en zij laat zich door niets afbrengen van de weg, die zij voor haar Nederlands Ballet als de juiste beschouwt. Zij heeft in min der dan een jaar tijds resultaten met haar jeugdige groep bereikt, die reeds inter nationaal de aandacht trekken. Toen An ton Dolin, de directeur van het Festival Ballet, twee weken geleden na de instu dering van „Giselle" naar Engeland terug keerde, zei hij in zijn afscheidswoord tot de groep: „Het volgend jaar zullen wij een ruilovereenkomst moeten maken. Dan ko men wij naar Amsterdam en kan het Lon- dense publiek met het Nederlandse Ballet kennismaken!" En de vermaarde ballet- paedagoge en gewezen Russische ballerina Ljoebov Egorova verklaarde in het open baar: „Binnen twee jaar heeft Nederland het beste ballet van de wereld!" Maar So nia Gaskell vindt het eigenlijk niet prettig als men dergelijke dingen publiceert. Zij houdt er niet van ophef te maken, in haar persoonlijk optreden evenmin als in haar werk. Dat bleek ook weer tijdens de gister middag gehouden persconferentie, waarin zij zakelijk en zonder effectberekening een overzicht gaf van het eerste seizoen van het Nederlands Ballet en van de plannen voor de naaste toekomst. Maar het was niet gering wat zij mee te delen had. Men oordele zelf. Met de door de regering en de gemeente Den Haag beschikbaar ge stelde subsidies is men uitgekomen. Dat klinkt als een merkwaardige bijzonder heid in een land waar het kweken van tekorten over het algemeen het voor naamste bewijs van artisticiteit schijnt te zijn. Het wordt nog opvallender, als men bedenvt dat daarvoor ook de nieuwe stu dio in Den Haag (die medio September in gebruik wordt genomen) volledig moest worden ingericht. Er zijn in het eerste seizoen dan ook maar liefst 108 voorstel lingen gegeven, waarvan 23 in Amsterdam en 13 in Den Haag, plus nog twee voor de Nederlandse en één voor de Belgische tele visie en twee in Brugge en twee in Passau, dus 115 in totaal. „Men heeft dus heel hard moeten werken!" voegde mevrouw Gaskell hier bij wijze van commentaar aan toe. Zij vindt overigens tachtig tot negentig voor stellingen per seizoen wel het maximum. Men mag namelijk niet vergeten, dat er in die tijd 23 balletten zijn ingestudeerd, waaronder choreografieën van Petipa, Fo- kine, Balanchine, Dolin en Taras. Voor de eerste helft van het komende seizoen is men reeds tamelijk volgeboekt. Er zijn reeds uitnodigingen ontvangen uit Duitsland, Zweden (de opera van Stock holm) en Israel, maar mevrouw Gaskell wil liever niet te voorbarig buiten de grenzen gaan. Wel wordt een tournée door België gemaakt in samenwerking met het Gelders Orkest, dat ook in Nederland enige voorstellingen (voorlopig acht) zal begelei den. Verder treedt men vijf keer met het Noordhollands Philharmonisch Orkest, twee keer met het Utrechts Stedelijk Or kest en één keer met het Rotterdams Ka merorkest op. Het corps de ballet telt thans 23 leden plus 6 adspiranten. Er zijn negen eigen solisten, waarbij ook Joan Cadzow als gast haar medewerking zal blijven verlenen. Met anderen worden nog onderhandelingen gevoerd. Het verdient speciale vermelding, dat de groep niet min der dan dertien mannelijke dansers rijk is. De buitenlandse choreografen hebben op zeer tegemoetkomende wijze rekening ge houden met de zuinigheid, waartoe het streven naar een sluitende begroting de leiding verplichtte. Balanchine heeft voor „La Somnabule" geen auteursrechten wil len hebben en staat voor het volgende sei zoen „Concerto Barocco" gratis af. Deze hier door de voorstellingen van het Ballet van de Markies de Cuevas bekende cho reografie op het Concert voor twee'violen van Bach wordt door John Taras ingestu deerd. Het répertoire wordt verder uitge breid met de tweede acte van „Het Zwa nenmeer" van Tsjaikofsky-Petipa in de door Ljoebov Egorova verschafte originele zetting. Zij hoopt terug te komen om ook de pas-de-trois uit „Paquita" van Minkus te stellen en heeft intussen „Les Sylphides" en het divertissement uit „De schone slaapster" op stijlzuiverheid gecorrigeerd. Anton Dolin studeert met het Nederlands Ballet achtereenvolgens „Giselle" (muziek van Adam) en „Petroesjka" (muziek van Strawinsky en choreografie van Fokine) in en komt zelf op 22 en 23 November in Arnhem welke gemeente het initiatief hiertoe nam in beide werken hoofd rollen dansen. Tenslotte komt Harald Lan der, gewezen balletmeester van het Ko ninklijk Ballet van Kopenhagen en thans in dezelfde functie aan de Parijse Opera verbonden, het oudstbekende klassieke ballet in scène zetten: „Les Caprices de Cupidon et du maitre de ballet" van Au- guste de Bournonville. Kennismaking van het werk van derge lijke meesterchoreografen acht Sonia Gas kell van belang voor publiek en dansers als grondslag voor een Nederlandse tra ditie, waarop met het eigen stijlgevoel ver der moet worden gebouwd. Jonge Neder landse choreografen zullen wederom kan sen krijgen op een zogenaamde „experi mentele avond". In de Haagse Kunstmaand zal bovendien de première worden ge geven van een ballet, waarvoor Henk Ba- dings thans bezig is in opdracht van de dr. Johan Wagenaarstichting de muziek te schrijven. Als gastleraren zijn Yves Brieux en Victor Gsovsky uitgenodigd. De décors voor „Petroesjka" zullen naar originele ontwerpen van A. Benois worden ge- copieerd, welke Russische schilder daartoe toestemming heeft verleend, die voor „Gi selle" door Wim Vesseur worden ontwor pen. Voor de experimentele programma's heeft men talrijke aanbiedingen tot be langeloze medewerking van schilders, componisten en letterkundigen. Wat de opleiding van jonge dansers en choreografen betreft, hoopt men op een nauwe samenwerking met het Koninklijk Conservatorium te 's-Gravenhage, waar mee de eerste banden reeds zijn gelegd. Niet alleen de danstechniek, ook de al gemene ontwikkeling zal worden bevor derd. Er komen in ieder geval lezingen en cursussen over kunstgeschiedenis, muziek en litteratuur. De studio in Den Haag zal aan de Koningstraat gevestigd zijn en veel meer ruimte bieden (onder meer twee grote repetitielokalen) dan die in Amster dam, waar men thans nog werkt. Het Ne derlands Ballet houdt echter in de hoofd stad wel de school aan, zoals men ook de opleiding in andere plaatsen voortzet. Enkele gemeenten dragen met kleine sub sidies in de kosten van de voorstellingen bij. Gezien het grote aantal in Amsterdam zou het niet meer dan billijk zijn, indien ook het bestuur van deze gemeente tot een bijdrage besloot. Een overzicht van het gehele répertoire, waarvan men aan het einde van het eer ste seizoen de beschikking heeft, zal op Zaterdag, Zondag, Maandag en Dinsdag 23, 24, 25 en 26 Juli in de Amsterdamse Stads schouwburg worden vertoond. D. K. Dr. J. P. Lettinga te Bloemendaal is door de Synode der Gereformeerde Kerken (onderhoudende art. 31 K.O.) benoemd tot lector in vaste dienst in de talen van het Oude Testament en andere Semietische talen alsmede in de archeologie en de ge schiedenis van Palestina en de omliggende landen aan de Theologische Hogeschool der Gereformeerde Kerken (art. 31) te Kam pen. De gemeentelijke orgelbespeling van Donderdagmiddag werd verricht door Ja- nine Corajod uit Genève, die ook deelge nomen heeft aan het Internationale Im provisatieconcours en daarbij een opmer kelijke beurt maakte met het eerste deel van de opgave: het Preludium, dat in vorm en inhoud bescheidenheid en fijne distinctie verraadde. Janine Corajod vertolkte nu als „pièce de résistance" de machtige Prelude en Tripelfuga in Es de zogenaamde Drie- ëenheidsfuga van Bach. Hierbij vielen echter haar minder sterke eigenschappen in rhythme, tempo en articulatie op. Het temperament om dit geweldige monument in al zijn majesteit te verklanken lijkt zij niet te bezitten. De klaarheid in die won derlijke polyfonie werd ons met dat al onthouden en hiermede het grandioze ef fect van de slotapothéose. Een meer positieve indruk wist Janine Corajod te wekken met de finale van het werk van Nicolas de Grigny, waarmee zij haar programma opende. Deze „Dialogue sur les grands jeux" trof door een brillant spel in kleurig wisselende registratie. Een vlotte, zinrijke vertolking van Bach's ko- raalvoorspel „Kommst du nun, Jesu" schonk tevens veel bevrediging. Ook kon men met groeiende belangstelling naar een interessante toccata van Bernard Rei- chel luisteren. Veel zorg besteedde de or- ganiste aan de verklanking van drie para frasen op Hugenotenpsalmen van haar landgenoot Henri Gagnebin, die met deze stukken de moderne Protestantse orgel muziek verrijkt heeft. Met twee frappante Franse orgelcompo sities: een variatiewerk van de veelbelo vende in 1940 gesneuvelde Jehan Alain (op een thema van Janequin) en „Acclama tions" van de bekende blinde organist Jean Langlais besloot Janine Corajod op boeiende wijze haar bespeling, die in me nig opzicht van vaardigheid, muzikaliteit en smaak getuigde. JOS DE KLERK 3-314 NederL'47 3 Nedl. 1962/64 A.K.U Calve Delft Van Gelder Zonen K. N. Hoogovens Nederl. Ford N. Kabelfabriek gew. Philips Gloeil pref. Philips Gloeil Unilever Wilton Feijenoord Dordtsche Petrol. Konkl. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn N. Scheepv. Unie Phs. van Ommeren H. V. A Verg. Deli Mijen. Amsterd. Bank Ned. Handel Mij. Rotterd. Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel U. S. Steel General Motors Shell Union Tidewater Slotkoers gisteren 101% 101% 332PJ 314M 330 351 520 295 446 209% 466 269 659% 625*/» 124 219% 196% 257 143% 156 285 237 243% 252% 69 151% 105% 125'/» 60% 32 Openings koersen lOU/ie 101% 332% 314% 331 355 520 295 448 209% 467 269 667 634 125 223 198% 257 144 156 285 238 243 252% 70 151% 107% 127% 61 31% In een der klaslokalen van de Ambacht school aan de Kleverparkweg werden he denochtend diploma's uitgereikt aan ae leerlingen van de Stichting Vakopleiding Bouwbedrijf, die met goed gevolg het eind examen van de afdeling „timmerlieden" hadden afgelegd. Dit is een twee- a drie jarige vakopleiding in aansluiting op de ambachtschool. Overdag werken de leerlin gen in de praktijk en gedurende vier avon den in de week volgen zij de lessen van deze cursus, welke in het gebouw van deze ambachtschool gegeven worden. Naast het schriftelijk en mondeling exa men kregen de leerlingen een praktijkop- gave welke op dit examen wel het zwaar ste woog. Zij bestond uit het vervaardigen van een loket met een schuifraam. 1-Iet beste werkstuk dat in het lokaal te pronk stond, was geleverd door R. G. Hulsegge, aan wie hiervoor behalve het diploma een eerste prijs werd toegekend, bestaande uit een boek (over techniek) door de Stichting ter beschikking gesteld en een waardebon van tien gulden. De voorzitter van de examencommissie en van de afdeling Haarlem der Stichting, de heer G. Eldering, heette de leden der examencommissie en stichtingscommissie welkom en in het bijzonder de heer I. Hu- bregtsen, directeur en de heer A. L. Henge- veld, oud-directeur van de Ambachtschool. Na het uitreiken van de tweede prijs aan G. Kunst en de derde prijs aan H. van Heerden, alsmede de diploma's aan de ove rige geslaagden, dankte de heer Eldering in een korte speech alle medewerkenden aan dit examen in het algemeen en in het bij zonder de heren L. van der Meijs, adjunct directeur en J. D. Ponk, secretaris van de stichtingsafdeling Haarlem, voor het vele en goede werk dat zij in het belang van deze cursus gedaan hebben. Laatstgenoem de, wiens taak het is als controleur erop toe te zien dat de leerlingen ook inderdaad in de praktijk het vak goed leren, heeft zich op bijzonder verdienstelijke wijze hiervan gekweten, aldus de spreker en hij sprak voorts de wens uit dat de opvolger van de heer Ponk, die naar het rayon Amsterdam wordt overgeplaatst, op dezelfde wijze zijn werkzaamheden zou vervullen. De heer P. H. van Essen, voorzitter van de samenwerkende patroonsverenigingen, spoorde de jongelui aan, nu zij dit diploma behaald hebben, het hierbij niet te laten, doch zich nog verder te bekwamen in het vak. Hierna voerde de heer G. Kunst, bestuurs lid van de Stichting Vakopleiding Bouw bedrijf het woord, waarin ook hij zijn dank uitte aan de heer Ponk en vervolgens te genover de geslaagden de woorden van de vorige spreker nog onderstreepte. Spreker zei dat de vraag hoe de leerlingen na het behalen van het diploma verder konden gaan ook bij het stichtingsbestuur alle aan dacht heeft. Ook hij raadde de geslaagden aan thans een aanvullende vakopleiding te gaan volgen. De heer Hubregtsen zette hierna in het kort uiteen welke mogelijk heden er voor de jongelui in deze richting thans bestaan. Hieruit bleek dat zij de keus hebben uit een „gezellen en meester" opleiding, ver bonden aan de ambachtschool of een „pa troonsopleiding" welke verzorgd wordt door de Stichting Vakopleiding Bouwbe drijf. De overige geslaagden zijn: B. v. d. Aar, E. J. v. d. Aar, W. A. v. d. Aar, A. J. Brocke, W. G. de Bruin, R. ten Dam, G. Ph. Hazebroek, L. G. Hessen, J. Hogerheijde, H. H. Horn, J. E. Jansen, J. J. Joosten, J. Keur, J. H. Koster, Th. Koster, Th. Kunis, L. J. M. Lexmond, Chr. Nierse, F. H. van Nieuwenhuizen, A. J. H. Nouwland, P. J. Plantema, L. W. M. Roest, G. J. Schuijt, W. S. Sluis, J. Spek en G. S. Willemse. Ruim 1100 verenigingen en instellingen, 3S00 personen De Stichting „Haarlems Bloei" heeft met medewerking de Jaargang 1955 van het Haarlems Jaarboek uitgegeven, dat zoals gewoonlijk weer een goed overzicht biedt van het bonte sociale leven van Haarlem. Van „Sjors van de Rebellenclub", een op gewekt weekblad voor de jeugd, tot de P.T.T.-schaakvereniging „De Torens" en van de Spaarkas „St. Nicolaas" tot de As surantiemaatschappij „De Tunnel" zijn de talrijke facetten van dit sociale leven weergegeven, met de namen en adressen, die een nadere kennismaking mogelijk maken. Burgemeester Cremers schrijft in zijn voorwoord tot het Jaarboek terecht: „Deze vraagbaak, die thans ruim 1100 namen van verenigingen en instellingen en ruim 3500 persoonsnamen bevat is gebleken een onmisbare handleiding te zijn voor ieder, die zich te dezer stede wenst te oriën teren." De vereniging „Haerlem" heeft Donder dagavond in de Hoofdwacht aan de Grote Markt haar jaarvergadering gehouden. In het jaarverslag van de vereniging is de secretaris van leer getrokken tegen de feestverlichting en andere versieringen in de Haarlemse straten. Volgens het bestuur worden de straten overdag onder meer door de met lampjes bezaaide draden ont sierd, zodat de vreemdelingen een bijzon der rommelige indruk van onze stad krij gen. Wel heeft het bestuur lof voor de verlichting van de gebouwen. De voorzit ter van de vereniging „Haerlem", dr. C. Spoelder, voegde hier aan toe, dat Haar lem, evenals de schilder Kees Verwey laatst had gesteld, geen stad is, die opge sierd moet worden. „We moeten onze stad laten zien, zoals zij is, met haar singels en fraaie gevels. Steden als Brugge en Gent siert men ook niet op. En wat moet Haarlem met dat baksel bij de Dreef? Het lijkt wel van karton en het is te hopen, dat het spoedig zal vergaan". In het jaarverslag werd verder melding gemaakt van een verdere verfraaiing van het stadsbeeld door de vereniging. In het verslagjaar was daar een bedrag van f 2750 mee gemoeid; dit bedrag kon worden be steed dank zij subsidie van gemeente en rijk. Ook de kwestie-Hoofdwacht werd in het jaarverslag ter sprake gebracht; men hoopt, dat de Hoofdwacht voor de vereni ging behouden zal blijven. De voorzitter zei in zijn openingswoord, dat deze zaak nog niet geheel bevredigend opgelost is en hij sprak de hoop uit, het volgend jaar de jaarvergadering in hetzelfde gebouw te kunnen houden. In het verenigingsjaar werden weer verscheidene lezingen gehou den, onder meer over het Haarlems ver keersplan, door wethouder W. F. Happé. Een der verzoeken van de vereniging aan B. en W. van Haarlem betrof de plaatsing van een passende boombeplanting op de Burgwal. De aldaar aanwezige betongrond maakte de beplanting evenwel onmogelijk. Nadat de secretaris was dank gezegd voor zijn sfeervolle jaarverslag, deelde de penningmeester mee, dat het afgelopen jaar een nadelig saldo van f 341,66 heeft opgeleverd, Het financieel beheer werd in orde bevonden, waarna de penningmeester voor zijn beleid werd gedéchargeerd. De bestuursleden de heren A. J. M. van Os en P. A. Dijkema werden bij acclamatie herkozen; in de plaats van mr. J. Bierens de Haan, die bedankt had, werd bij accla matie gekozen de heer H. E. Stenfert Kroese. Vervolgens maakte de voorzitter de plannen voor het nieuwe seizoen bekend, voor zover die reeds bekend zijn. In Sep tember zal in de Hoofdwacht een tentoon stelling worden gehouden van zeldzame, oude tegels. De jaarlijkse excursie zal dit maal naar Gouda voeren. De vereniging zal een kleine rol spelen in de Van Looy- herdenking in September: „Haerlem" zal de Van Looy-stichting een herdenkings steen aanbieden voor de gevel van het woonhuis van Van Looy. Bij de rondvraag kwam het geveltje van de Haarlemmer-olie-fabriek aan het Spaar- ne, dat in verval is geraakt, ter sprake. Deze gevel heeft de aandacht van het be stuur.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 11