Kom ook IN ZUIVELLAND PANDA EN DE MODE-MEESTER Groen Co Laagste aanbod van werkkrachten in de na-oorlogse jaren Wereldnieuws j Arbeidsvoorziening in Noordholland De radio geeft Zaterdag MELK- en ZUIVELTENTOONSTELUKG GRATIS TOEGANG Arts uit Rotterdam tot een jaar veroordeeld Ontheemden worden in het bouwvak te werk gesteld ^G-cch ió Aet zo 2 N HEERLIJKE ZOMERSOEP.' Agent geslagen met glas Bespreking over de situatie van lonen en prijzen Bestuurslichaam voor nieuwe IJselmeerpolders Er komen 250 met hun gezinnen naar ons land Gewijzigd sociaal politiek programma van CNV Ontwerp van wet tegen het duivenschieten in België Bonn wil buitenlanders zonder paspoort toelaten Schreeuwende bergen VRIJDAG 22 JULI 1955 Uit het rapport van het districtsbureau voor de arbeidsvoorziening in de provincie Noordholland betreffende de ontwikkeling van de arbeidsmarkt in het tweede kwar taal van 1955 blijkt, dat het aanbod van mannen in dit kwartaal aanzienlijk is ge daald en wel van 8363 tot 3696. Een derge lijk laag aanbod werd tot op heden in de na-oorlogse jaren nog niet bereikt. Het aan tal openstaande aanvragen nam in het tweede kwartaal sterk toe en bereikte het zeer hoge peil van 10.313. In het begin van het k\\ ar taal bedroeg het aantal open staande aanvragen 6731. Deze styging werd voor een belangrijk deel veroorzaakt door de vraag van het bedrijfsleven naar am bachtsschoolleerlingen, die eind Juli de scholen zullen verlaten. Deze vraag mani festeerde zich in hoofdzaak in de bedrijfs- klassen Metaal- en Bouwnijverheid. In vergelijking met de stand per eind Ju ni 1954 is het aanbod met bijna de helft teruggelopen (72233696). In de diamant nijverheid is het aanbod gestegen als ge volg van de langdurige staking in deze be- drïjfsklasse, die pas op het einde van het kwartaal werd opgeheven. De daling van het aanbod was het grootst in de bedrijfs- klassen bouwnijverheid en landbouw, waar bij seizoenfactoren de grootste rol hebben gespeeld. In het algemeen kan worden op gemerkt, dat het nog resterende aanbod qualitatief op een zeer laag peil staat en niet meer voor belangrijke vermindering vatbaar zal blijken te zijn De verwachting ten aanzien van het aan bod in het nieuwe kwartaal luidt: Juli 4000, Augustus 3600 en September 3800. Vrouwen In het afgelopen kwartaal is het aanbod van vrouwen weer enigszins afgenomen; de vraag naar vrouwelijk personeel nam we derom toe Dit is het gevolg van de voort durende hoogconjunctuur en een vergro ting van de seizoenwerkgelegenheid. Deze laatste factor speelde vooral in de Horeca bedrijven een belangrijke rol. De vraag naar schoonmaaksters nam in verband met het einde van de voorjaarsschoonmaak af. Daarentegen nam de vraag naar dagmeis jes weer toe. Werkgelegenheid In de kalkzandsteenindustrie bleef de bedrijvigheid zeer groot. De vraag naar kalkzandsteen is zo groot, dat een der be drijven, gevestigd in het gewest Bussum, moest overgaan tot het invoeren van een 53-urige werkweek om een maximale pro ductie te bereiken. In de grafische nyver- heid blijft de behoefte aan vakbekwame krachten groot. De vraag naar arbeids krachten in de bouwnijverheid nam sterk toe. Niet alleen in de woningbouwsector was de activiteit groot, maak ook voor an dere werkzaamheden zoals verbouwingen en uitbreidingen van fabriekspanden, tun nelbouw te Velsen en dergelijke werden grote aantallen arbeidskrachten gevraagd. Aan schilders bestaat een groot tekort. In de kledingindustrie zijn de tekorten aan jong en vakbekwaam vrouwelijk per soneel door het grote verloop en de geringe animo om in deze bedrijfstak te gaan wer ken, zeer groot. De vraag naar automon teurs, rijwiel- en motorherstellers nam be langrijk toe. In de telecommunicatie be staat een onbeperkte vraag naar geschoold en ongeschoold personeel als gevolg van de vele grote binnenlandse en buitenlandse orders. Het ministerie van Oorlog bijvoor- ADVERTENTIE beeld heeft een order van dertig millioen gulden geplaatst voor de levering van ra dio- zend- en ontvangapparaten. In de cacao- en chocolade-industrie is men ruim van exportorders voorzien, ter wijl er eveneens een ruime binnenlandse vraag bestaat. In de Zaanstreek is men reeds met de productie voor Sint Nicolaas begonnen. De trawlvisserij nam in de loop van het kwartaal, door het verminderen van de vangsten iets af. Deze tijd werd door vele reders gebruikt voor het onderhoud van de schepen. De vraag naar verkoopsters nam voor alle branches toe. Een groot perso neelstekort bestaat bij de levensmiddelen winkels. De vraag naar chauffeurs is in de gehele provincie groot. De vraag naar dienstmeisjes is gestegen, hetgeen voorna melijk verband houdt met het einde van het schooljaar. Verdeling aanbod Een belangrijk deel (46 van het aan bod per 30 Juni bestond uit minder ge schikte arbeidskrachten, die voor de ar beidsmarkt van zeer weinig betekenis zijn. De werkloosheid onder de arbeidskrachten jonger dan veertig jaar vormt sinds lange tijd geen probleem meer. Steeds groter wordt evenwel het aandeel van de oudere arbeidskrachten, zodat de activiteit van de arbeidsbureaux zich voornamelijk op de problemen van de tewerkstelling van oude re arbeidskrachten gaat richten. Van het totale aanbod in de provincie nam het rayon Amsterdam 65 voor zijn rekening, van het aantal aanvragen 50 De gering ste afneming van het aanbod deed zich voor in het rayon IJmuiden, hetgeen een gevolg is van de toevallige omstandigheid, ADVERTENTIE per Zilverzakje voor 4 diepe borden dat juist tegen het einde van het kwartaal een aantal vissersschepen werd nagezien, waardoor de werkloosheid in Juni enigszins toenam. Overigens bestaat in dit rayon, evenals in het rayon Beverwijk, een nijpend tekort aan arbeidskrachten (tunnelbouw, hoogovens). Vrouwen Het aanbod van vrouwen benadert in vrijwel alle rayons het minimum. Het aan tal openstaande aanvragen is in het afge lopen kwartaal in vele rayons nog iets toe genomen. Opmerkelijk is de grote stijgng van de vraag in het rayon Haarlem. Deze vermeerdering werd in belangrijke mate veroorzaakt door het registreren van de reeds lang bestaande vraag in de confectie- industrie. Rijkswerkplaatsen. De belangstelling voor scholing op de rijkswerkplaatsen liep belangrijk terug, on danks het feit, dat de ingeschrevenen bij de arbeidsbureaux steeds op deze omscho- lingsmogelykheid werden gewezen. Het aantal in opleiding zijnde personen daalde van 364 aan het eind van Maart tot 298 aan het eind van Juni. ADVERTENTIE O BARTELJ0 RISSTR. HAARLEM - TEL. 13439 FERD. B0LSTR. 48 A DAM TEL. 717162 Noorse Sporttruien 29.50 HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.33 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.25 Vacantiekalender. 8.30 Platen. 8.55 Voor de vrouw. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Voor de kinderen. 9.25 Platen. 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de arbeiders in de continu-bedrij- ven. 11.35 Holland Festival. 1955: Kamerkoor en orgeL 12.00 Platen. 12.30 Land- en tuin- bouwmededelingen. 12.33 Platen. 13.00 Nieuws. 13.20 Orgel. 13.45 Platen. 14.C" Sport- praatje. 14.15 Platen. 14.45 Groningse volks liedjes. 15.10 Platen. 15.25 Boekbespreking. 15.40 Vierhandig piano. 16.00 Uit vroeger dagen, causerie. 16.15 Kamerorkest. 17.00 WeekjournaaL 17.30 Platen. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Platen. 18.40 Rhythmische muizek. 19.00 Kunstoverzicht. 19.30 Passe partout, causerie. 19.40 De Fransman en de Europeaan, causerie. 19.55 Deze week, cau serie. 20.00 Nieuws. 20.05 Platen. 20.25 Ali in Kolderland, hoorspel. 21.10 Voordracht. 21.40 Samenzang. 22.00 Socialistisch com mentaar. 22.15 Weense muziek. 22.45 Lessen in echtelijk geluk, hoorspel. 23.00 Nieuws en S.O S.-berichten. 23.1524.00 Platen. HILVERSUM U, 298 M. 72.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.30 Gemengd koor. 7.45 Morgengebed en liturgische kalen der. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 10.00 Voor de kleu ters. 10.15 Platen. 11.00 Voor de zieken, 11.45 Platen. 12.00 Angelus 12.03 Platen, 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Mu- sette-orkest. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Dansmuziek. 13.40 Lichte muziek. 14.00 Boekbespreking. 14.10 Amusementsmuziek. 14.40 Amateurprogram ma. 15.15 Kroniek van letteren en kunsten. 15.55 Platen. 16.00 De schoonheid van het Gregoriaans. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Lich te muziek. 17.20 Voor de jeugd. 18.00 Pla ten, 18.15 Journalistiek overzicht. 18.25 Pla ten. 18.30 Van het Binnenhof. 18.40 Platen. 18.45 Regeringsuitzending: Atlantisch allerlei: Een en ander over de 15 landen van het At lantisch Pact. 19.00 Nieuws. 19.10 Lichtba ken. 19.30 Avondgebed en liturgische kalen der. 19.45 Platen. 20.30 Tour de France. 20.40 Actualiteiten 20.55 De gewone man 21.00 Gevarieerde muziek. 21.40 Lichte muziek. 22.00 Toen zag ik Afrika, causerie. 22.15 Kamerorkest en soliste. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.22 Lichte muziek. 23.45—24.00 Platen. TELEVISIE (N.C.R.V.) 20.15 Jorunaal en weerbericht. 20.35 In strumentaal ensemble en vocaal kwintet. 20.55 Filmprogramma, 21.05 George en Mar garet komen, blijspel, 22.0522.15 Dag sluiting. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Platen, 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 iNeuws. 13.15 Muzikale almanak 14.30 Journaal. 15.00 Vlaamse liederen. 15.15 Accordeonmuziek. 15.30 Platen. 15.45 Accor- deonmuziek. 16.00 Platen. 16.45 Engelse les 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.30 Orgel. 18.15 Volksliedjes. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 iNeuws. 19.40 Verzoekprogramma. 20.00 Lich te muziek. 21.00 Platen. 21.15 Omroeporkest en soliste. 22.00 Nieuws. 22.15 Gevarieerd programma. 23.00 Nieuws. 23.0524.00 Platen BBC 22.0022.30 Nieuws. Feiten van de dag Op de planken. (Op 224 en 76 m.). van 18 tot en met 27 Juli 1955 in het gemeentelijk Concertgebouw, Lange Begijnestraat, Haarlem GRATIS PROEYEN VELE ATTRACTIES! SURPRISES r\ Geopend van 10 lot 12 uur, van 2 ioi 5 uur en avonds van 7 ioi 10 uur 's Zondags de gehele dag en op Maandag 's morgens gesloten. innnmr™ i ui mm I r' De rechtbank te Rotterdam heeft de 32- jarige arts F. J. H. W. L. II. uit Rotterdam veroordeeld tot een gevangenisstraf van een jaar met aftrek. Hem was ten laste gelegd, dat hü de agent van gemeente politie D. L. in de nacht van 23 op 24 April in de voormalige kunstenaarssociëteit „Oud Boymans" zwaar lichamelijk letsel had toegebracht. Hij zou hem met een cognacglas tegen het gezicht hebben geslagen, toen een kunstschilder uit het gebouw verwijderd moest worden. De agent werd zodanig aan het linkeroog gewond, dat hij er niet meer mee kan zien. De officier van Justitie had twee jaar gevangenisstraf met aftrek geëist. Op verzoek van de Stichting van de Ar beid heeft het Stichtingsbestuur heden ochtend in het gebouw van het departe ment van Economische Zaken met een de legatie uit de ministerraad over de nieuw ste aspecten met betrekking tot de loon- en prijzenpolitiek een bespreking gehad, welke ongeveer drie uren duurde. Van regeringszijde waren daarbij aan wezig de ministers Suurhoff, Zijlstra, Staf, De Bruyn en staatssecretaris Van Rhijn. De besprekingen zullen worden voortge zet; een datum werd niet bepaald. Uit het Voorlopig Verslag der Eerste Kamer over het wetsontwerp tot instelling van een openbaar lichaam voor de Zuide lijke IJselmeerpolders blijkt, dat vele leden tegen dit ontwerp principiële bezwaren hadden Zij achtten het onjuist, dat de be voegdheden van burgemeester, wethouders en raad aan één functionaris worden toe vertrouwd, zij het ook dat aan deze func tionaris commissies van advies worden toe gevoegd. Volgens het wetsontwerp beperkt de taak van het openbaar ichaam zich tot de gemeentelijke aangelegenheden. Aan de voornaamste grief tegen de wet van 1937 op dit punt, dat aan een behoorlijke mede werking der bevolking niet voldoende plaats werd gegeven, wordt niet tegemoet geko men. Deze leden konden in het voorgestelde openbaar lichaam moeilijk iets meer zien dan een niet fraaie gevel, waarachter een zuiver ambtelijke dienst schuil gaat. Andere leden konden zich echter met het wetsontwerp verenigen. Zij begrepen niet, waarom de tegenstanders aan de wet van 31 Mei 1937 de voorkeur gaven boven de voor de Noord-Oostpolder geldende en in het wetsontwerp neergelegde regeling. De ze regeling moge in de bezettingstijd zijn tot stand gekomen, zij behelst een zeer gezonde maatregel, doordat zij de rijksvoorzienin gen aan het rijk overlaat. Er is na de be zetting dan ook nooit een poging gedaan om die regeling te wijzigen. Hetgeen de wet van 1937 met betrekking daartoe aan een raad en een directie opdroeg was volgens de voorstanders van het ontwerp een schijn vertoning, want die raad en die directie waren geheel van het rijk afhankelijk. De eerste groep van vijftig vluchtelingen- bouwvakarbeiders, die met hun gezinnen in Nederland zullen worden toegelaten, wordt omstreeks September in ons land verwacht. Zij zal later worden gevolgd door nog tweehonderd ontheemden met hun gezinnen die in Nederland in de bouwvakken te werk worden gesteld. De burgemeester van Dordrecht, mr. J. van der Dussen, heeft na het welslagen van de actie van het Comité Vluchtelingen hulp 1954 het initiatief genomen voor het opnemen van vluchtelingen-bouwvakar beiders in ons land, die kunnen helpen bij het oplossen van het woningprobleem. Een groot aantal gemeentebesturen volgde het Dordrechtse voorbeeld en verklaarde zich bereid, een aantal bouwvakarbeiders uit vluchtelingenkampen onderdak te ver schaffen. Een interdepartementale commissie, waarin vertegenwoordigers zitting hebben van de ministeries van Maatschappelijk Werk, Sociale Zaken en Volksgezondheid, Justitie, Financiën, Wederopbouw en Volkshuisvesting en Buitenlandse Zaken, heeft thans de uitvoering van dit plan in handen. Zij heeft uit de betrokken kam pen tot nu toe honderdvijftig dossiers ont vangen van ontheemden en gaat thans na of deze en hun gezinnen voor vestiging in Nederland in aanmerking komen. Zodra voldoende dossiers binnen zijn om het vastgestelde aantal van tweehonderdvijf- tig gezinnen te selecteren zal een selectie commissie naar Oostenrijk, Griekenland, Italië en Triest gaan om de definitieve se lectie te verrichten. Deze commissie zal bestaan uit vertegenwoordigers van het Rijksarbeidsbureau, het ministerie van Justitie, het bedrijfsleven en een arts. De ontheemden zullen na aankomst in Nederland nog enige tijd in kampen wor den ondergebracht. Deze kampen liggen bij Griendsveen en Horst-America in Limburg. Tijdens het verblijf in de kampen, dat tussen de twee en de vier maanden zal duren, zullen de mannen een aanvullende scholing of ëén herscholing ontvangen in rijkswerkplaatsen. Na voltooiing van deze scholing zullen de mannen met hun ge zinnen de kampen verlaten en zullen zij zich vestigen in de gemeenten die wonin gen beschikbaar hebben gesteld. De in richting van deze woningen zal voor een deel worden gefinancierd door de Federa tie voor Vluchtelingenhulp. Het is uiteraard de bedoeling, dat de 250 gezinnen geheel in de Nederlandse samen leving zullen opgaan. Zo lang dit aanpas singsproces nog niet is afgelopen, zal van verschillende kanten hulp worden gebo den. Waarschijnlijk zal het ministerie van Maatschappelijk Werk zich hiermee belas ten. Ook de gemeenten zelf zullen aan hun beschermelingen aandacht blijven schen ken. De vluchtelingen zullen sociaal en eco nomisch geheel als Nederlandse bouwvak arbeiders worden behandeld. Op een te Utrecht onder voorzitterschap van de heer M. Ruppert gehouden buiten gewone algemene ledenvergadering van het Christelijk Nationaal Vakverbond, is een gewijzigd sociaal-politiek programma aangenomen, samengesteld op basis van het program 1952. Programmawijziging geschiedt om de vier jaar. Het nieuwe programma is aangepast bij de huidige tijdsomstandigheden, terwijl wensen uit het oude programma, die in middels verwezenlijkt zijn, vervangen wer den door verlangens die volgens het CNV na verwezenlijking kunnen leiden tot ver betering en vernieuwing van de gegeven maatschappelijke structuur. In het programma zijn hoofdstukken ge wijd aan de bedrijfsorganisatie en de mede zeggenschap, de wettelijke regeling van de arbeid en de arbeidsbescherming, de so ciale verzekering, volkshuisvesting, econo mische maatregelen, belastingen, lichame lijke en geestelijke volksgezondheid, on derwijs en de overheid als werkgeefster. (Van onze correspondent in Brussel) De heer Philipart, lid van de Belgische Kamer van Volksvertegenwoordigers, heeft een wetsontwerp ingediend, strek kende tot het verbod van het duivenschie ten. In de memorie van toelichting wordt gezegd dat het duivenschieten niets ge meen heeft met jacht. Er wordt gescho ten op tamme vogels. Dikwijls wordt de duif slechts gewond. Niemand maakt de duif af alvorens de schutter zijn laatste kruit verschoten heeft. Zulk een „tijdver drijf" is onduldbaar, zegt de heer Phili part. Als men wil schieten dan schiete men op een schijf of op lemen gaaien. De indiener vraagt op de overtreding van de wet een gevangenisstraf van acht dagen tot een half jaar en een geldboete van twee tot vierhonderd gulden te stel len. ADVERTENTIE CENTRALE VERWARMING OLIESTOOK-INSTALLATIES BLOEMENDAAL - TEL. 22143 - Sinds 1934 BONN (ANP) Wellicht zal West-Duits- land binnen niet al te lange tijd Nederlan ders en andere buitenlanders zonder pas poort toelaten. Ook een eenzijdige ophef fing van het auto-triptiek wordt overwo gen. De sociaal-democratische fractie in de Bonsdag ijvert reeds sedert het begin van vorig jaar voor zulke eenzijdige maat regelen. Zij stelt zich voor, dat deze een zo grote invloed op de openbare mening in het buitenland zullen uitoefenen, dat binnen afzienbare tijd ook Duitsers zon der vertoon van paspoort en autopapieren over de grens zouden kunnen. Toen West- Duitsland geen visum meer van buiten landers verlangde, bereikte het daarmee dat binnen weinge maanden ook de visum- dwang voor Duitsers verviel. Koningin Elizabeth van Engeland inspec teert hier de „Honourable Artillery Com pany" terwijl de manschappen voor de landsvrouwe staan aangetreden gewapend met de traditionele pieken en gekleed in het uniform van eeuwen her. Bij deze ge legenheid reikte de Koningin aan de „Com pany" een nieuw vaandel uit. Krater. Op de Oostelijke helling van de Etna is gisteravond een nieuwe krater ontstaan. Het ging met groot onder aards geweld gepaard, terwijl lava en gloeiend gesteente de lucht in werden geschoten. Volgens de eerste berichten is zich een lavastroom aan het vormen. Deze uitbarsting ziet er gevaarlijker uit dan de vorige waarbij aan de Noord-Oostelijke kant een krater werd gevormd. Staken. Artsen uit negen landen, leden van een internationale commissie van on derzoek naar de medische en biologi sche gevolgen van atoomontploffingen, hebben in een verslag gepleit voor stop zetting van proefontploffingen van atoom- en waterstofbommen. De leden van de commissie waren afkomstig uit Groot-Brittawndë, Zuid-Afrika, Frank rijk, West-Duitsland, Chili, de Sovjet- Unie, China, België en Tsjechoslo- wakije. Gelijk. De leden van het Amerikaanse hof van beroep hebben eenstemmig uitge maakt, dat huurders van goedkope, met staatssubsidie gebouwde woningen niet uit hun huis kunnen worden gezet wan neer zij weigeren, „een verklaring te tekenen dat zij niet behoren tot subver sieve organisaties". In het vonnis wordt gezegd, dat de minister van Justitie on geveer 200 organisaties als subversief heeft gebrandmerkt zonder één van deze groepen of leden er van te horen. Bovendien is deze lijst van organisaties bedoeld voor gebruik bij het nagaan van de betrouwbaarheid van regerings ambtenaren en niet van huurders. De kwestie kwam aan de orde, toen het echtpaar John en Doris Rudder in 1953 zonder vorm van proces door de huis vesting uit een flat in Washington werd gezet, toen het geweigerd had genoem de verklaring te tekenen. Tuimeling. In de buurt van Salzburg is de bliksem in een berglift geslagen. De lift stopte toen zo plotseling., dat veertien mensen er uit vielen en een val van 35 meter maakten. Acht hunner liepen zware verwondingen op, de anderen werden licht gekwetst. Misbruik. Volgens een rapport van de Britse raad voor economisch onderzoek neemt het drankmisbruik onder jeug dige personen toe. Men brengt hier mede in verband de sterke stijging van het aantal ongehuwde moeders bene den 21 jaar, waarbij de categorie bene den 17 jaar het sterkst is gestegen. Vondsten. Te Sakkarah (Egypte) is in een achttien meter diepe put een graf uit de zesde dynastie ontdekt. Voorts is te Matarieh nabij Caïro een obelisk ge vonden, die, naar men gelooft, een van de twee obelisken was die de toegang van Helipolis markeerden. Gegevens. Uit gegevens van het Belgische bureau voor de statistiek blijkt, dat de bevolking van het Nederlandstalige ge bied langzaam toeneemt in verhouding tot het Franstalige landsdeel en het tweetalige arrondissement Brussel. Het zielental van het Nederlandstalige ge bied vormde eind 1954 50.64 percent van de gehele Belgische bevolking te gen 50.53 in 1953, en 50.19 in 1947. Voor het Franstalige gebied zijn de percentages respectievelijk 34.07, 34,22 en 34.54, voor het arrondissement Brus sel respectievelijk 15.29, 15.25 en 15,27. Schulden. Tot onaangename verrassing van de Oostenrijkers hebben de Russen geëist, dat de USIA-bedrijven, die eigendom zullen worden van Oostenrijk, de schulden moeten betalen, welke zij bij de Russische militaire bank hebben. Na langdurige onderhandelingen is het schuldbedrag verlaagd van 848 tot 508 millioen schilling. DaarVan moeten 150 millioen schilling contant betaald wor den en de resterende 358 millioen op zijn laatst binnen twee maanden, wan neer de bedrijven worden overgedragen. Thuis. President Ho Tsii Minh van Noord- Vietnam is uit Peking naar de Noord- Vietnamese hoofdstad Hanoi terugge keerd na een bezoek van een maand aan de Sovjet-Unie en communistisch China. Hij heeft met beide landen een overeenkomst betreffende economische samenwerking getekend. AFLCIO. De leiders van de twee grote Amerikaanse vakverbonden, de „Ame rican Federation of Labor" en het „Con gress of Industrial Organisations", die een fusie voorbereiden, zijn het eens ge worden over de naam voor de nieuwe organisatie. Besloten is de nieuwe or ganisatie te noemen: „The American Federation of Labor and Congress of Industrial Organisations". 2. Zonder zich iets van Panda's protesten aan te trekken, gingen zijn belagers door met hun zonderlinge metingen. Zij pasten hem hoedjes op, maten de omtrek van zijn hals en de lengte van zijn tenen en schre ven de uitkomsten ijverig op. Op Panda's benauwde kreten kwam eindelijk Jolliepop aan. Kalm en waardig schreed hij naderbij alsof er niets ongewoons gebeurde. „Jollie pop! Help!", riep Panda, zich voor een ogenblik losrukkeiid... „Wie zijn die woes telingen? Jaag ze het huis uit!" Het volgen de moment werd Panda alweer met een meetlint gevangen en teruggesleurd in een warboel van pashoeden en meetlatjes, Jol- liepop stak geen vinger uit om zijn kleine meester te helpen; hij keek zelfs met een goedkeurend oog toe. „Jolliepop!", riep Panda wanhopig. „DOE dan toch iets!" „Excuseer, meneer Payda, maar ik zou zeer ongaarne de bedijvigheid van deze nijvere lieden verstoren", antwoordde Jolliepop. „Zij zijn namelijk op MIJN verzoek, hier" DE ARABIEREN noemen de zeestraat bij de Zuidelijke uitgang van de Rode Zee de „Poort der Zuchten", ons uit lang ver vlogen aardrijkskundelessen nog wel be kend als de Straat Bab-el-Mandeb. Senti mentele mensen denken dat de Poort der Zuchten zijn naam te danken heeft aan de ellende der Afrikaanse slaven die met scheepsladingen over deze zeeëngte ge voerd werden om in Arabia Felix (en andere gelukkige oorden) te worden overgele verd aan de wreedheid en wil lekeur van een ieder die zich deze menselijke koopwaar kon aanschaffen. De Arabieren wa ren echter werkelijk niet zo weekhartig dat zij de rampza ligheid der mishandelde negers zouden vereeuwigen in de naam van een zó be langrijke zeestraat. De Poort der Zuchten dankt zijn naam dan ook aan minder jam merlijke omstandigheden. De hier voorko mende stormen strijken langs de sterk ge kartelde wanden van het Zuid-Arabische bergmassief en brengen daardoor een jam merend, soms machtig aanzwellend brul lend geluid voort, waaraan de Poort der Zuchten zijn naam ontleent. Iets Noordelijker, in de Sinaï woestijn ligt de Klokkenberg, waar een geluid ge hoord kan worden, te vergelijken met de bronzen stem der klokken; Chili kent een schreeuwende berg die de welluidende naam El Bramado draagt, doch de letter lijke vertaling hiervan geeft ons minder plezierige associaties, omdat we hem in het Nederlands de Schreeuwer zouden moeten noemen. Zeer bekend is voorts de Ben Macdhui, in het Schotse Hoogland, een berg die spookachtige muziek kan voort brengen, en de Thüringsche Zingende Berg, bij het plaatsje Singen, dat wellicht zijn naam te danken heeft aan de zingende klanken die uit de berg opstijgen, welk ge zang echter ook weer in gebrul kan over gaan. De oorzaken van dit zingen, brullen, schreeuwen, of hoe men het dan ook noe men wil, kunnen zeer verschillend zijn. De Zingende Berg in Thüringen is, wat dit betreft, terdege onderzocht en geologen zijn tot de conclusie gekomen dat in dit geval de geluiden veroorzaakt wor den door water. De onge veer 600 m hoge heuvel blijkt op kleilaag te rusten» die bijkans ondoordringbaar is voor water. Na zware regenval zoekt het water dat zich in de berg heeft opgehoopt, een uitweg en perst zich door het kalkgesteente, waarin in de loop der tijden talrijke gangen zijn geboord. Tijdens het wegstromen door deze onregelmatige gangen en kanaaltjes van uiteenlopende doorsnede en afmetingen worden de gelui den opgewekt die als zingen en brullen te boek staan, al naar gelang het geweld waarmee dit proces zich voltrekt. In lang niet alle gevallen staat de oor zaak van deze geluiden met voldoende ze kerheid vast, maar degenen die hierover geheimzinnige veronderstellingen opperen, kunnen we wel vast ontnuchteren met de uitspraak dat de oorzaak altijd van me- chanisch-physlsche oorsprong is gebleken, dus te wijten is aan temperatuursverschil len, water- of luchtstromingen, wrijving, druk, uitzetting, e.d. Dit wil echter niet zeggen, dat er in de natuur geen geluiden van onbekende oor sprong voorkomen. Integendeel, die zijn er ook! Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 2