Uitgaan in Haarlem IN DE WERELDPOLITIEK Het lot van een dictator Agenda voor Haarlem Venhcdk Bambang Utoyo uit Djakarta in Palembang aangekomen Amsterdam krijgt zijn sporthal Vijftig jaar geleden Positie van het kabinet onhoudbaar Sovjet-Unie wil Diem de les lezen Nieuwe schouwburg in Alkmaar Hongerstaking van rHoe is het ontstaan?^ Hagenaar is ten einde 3 Gezamenlijk protest aan Londen voorgesteld tegen incident „Joy-rider" veroordeeld Prins Bernhard weer thuis „Politieke tegenstellingen zijn niet verminderd" Luister 9s even..... Minister Algera bracht bezoek aan Lelystad Dit woord: KALKOEN Adviescommissie benoemd in de effectenhandel Horst Reijnen naar Duitsland terug Graaf van Bylandt naar Nederland Minister van Oorlog koopt J ongeriuscomplex te Utrecht Examens Uit Haarlems Dagblad van 22 Juli 1905 VRIJDAG 22 JULI 1955 Van onze correspondent in Djakarta) Gencraal-majoor Bambang Utoyo, over wiens benoeming tot stafchef van de Indo nesische landmacht het conflict tussen de regering en de landmacht is ontstaan, is onverwacht per vliegtuig van Djakarta naar Palembang vertrokken. Utoyo, die nog gisteren de aandacht trok door zijn verkaring dat hij zich sinds zijn verblijf in Djakarta „opeet", heeft voor deze reis verlof van de Indonesische regering ont vangen. Hij werd in Palembang, zijn vorige standplaats als territoriale commandant, ontvangen door talrijke militaire en bur gerlijke autoriteiten. Utoyo inspecteerde de erewacht, waarbij het muziekkorps mi litaire marsen speelde. Het is niet bekend hoe lang Utoyo in Palembang zal vertoe ven. (PIA) De oppositiepartijen in het In donesische parlement hebben vandaag voor de vijfde keer de behandeling van het Haagse protocol tot opheffing van de Nederlands-Indonesische Unie geboycot. Bezoek Minister-president Ali Sastroarnidjojo heeft gisteren een bezoek gebracht aan vice-president Hatta, naar men aanneemt om rapport uit te brengen over besprekin gen tussen het kabinet en de regerings fracties, en naar men in politieke krin gen meent om het teruggeven van het mandaat te bespreken. Een aantal leiders van regeringspartijen, waaronder de PNI en de samenwerkende partijen, menen dat de val van het kabinet geen probleem meer is. In het algemeen geven zij toe, dat de pogingen om het kabinet te handhaven vergeefs zijn gebleken. De kans, dat de re- MOSKOU (Reuter/AFP) Het Russi sche persbureau Tass heeft gemeld, dat de Sovjet-Unie Groot-Brittannië zal vooi'stel- len van Frankrijk en Zuid-Vietnam te eisen, dat de internationale commissie van toe zicht in Vietnam in staat wordt gesteld haar taak uit te voeren. In Russische krin gen wordt de aanval op het hoofdkwartier van de commissie te Saigon veroordeeld en uitdagend genoemd. De Russen zullen de Britse regering voorstellen de deelnemers van de vorig jaar te Genève gehouden con ferentie over Indochina attent te maken op het incident. Volgens Tass was de aan val van te voren beraamd en gericht op schending van het accoord van Genève over Indochina. Premier Ngo Dinh Diem van Zuid-Viet nam heeft tegenover de Amerikaanse am bassadeur in Saigon zijn spijt betuigd over de onlusten, waarbij eigendommen van 57 Amerikanen beschadigd werden en algehe le.. schadevergoeding toegezegd. Premier Diem heeft het volk gewaarschuwd tegen „misplaatste gebaren, die de communisten zouden kunnen helpen". Hij beweerde dat slechts geringe schade „in de algemene op winding" was aangericht. De regering had besloten de schade onmiddellijk te herstel len. De premier onthield zich van een offi ciële spijtbetuiging, zo tekent Reuter hier bij aan. Te Genève heeft de Franse premier Fau- re de toestand in Indochina met premier Eden en president Eisenhower besproken, daar premier Diem zich niet gebonden acht aan de overeenkomst van Genève van 1954 welke voorschrijft dat Noord- en Zuid- Vietnam nu moeten gaan spreken over de algemene verkiezingen in het gehele land voor 1956. De ambassades van Groot-Brittannië en de Verenigde Staten in Saigon hebben bij de Zuid-Vietnamese regering er tegen ge molesteerd, dat zij de Amerikaanse en Britse levens en eigendommen bij de de monstraties niet beschermd neeft De arrondissementsrechtbank te Dordrecht heeft vanmorgen de 18-jarige M. G. uit Den Haag, derde machinist op een kustvaar der, veroordeeld tot acht maanden gevan genisstraf met aftrek, waarvan vijf maan den voorwaardelijk met drie jaar proeftijd en ondertoezichtstelling. G. heeft in Mei van zich doen spreken door in een nacht drie auto's weg te nemen. Hij reed naar België. Men was hem op het spoor geko men, doordat hij in Den Haag zijn rijbe wijs had verloren. Als de ene auto niet meer reed, nam hij een andere weg. In Dordrecht had hij ook nog even van een benzinepomp gebruik gemaakt. De officier van Justitie had een jaar gevangenisstraf met aftrek geëist, waarvan acht maanden voorwaardelijk, met drie jaar proeftijd en ondertoezichtstelling. VRIJDAG 22 JULI Studio: „Meneer Hulot met vacantie", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Luxor: „Bedrogen echt genoot", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Ik ben er kapot van", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Prince of Pirates", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Ruiters van de nacht", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Three coins in the fountain", alle leeft., 8.15 uur. Cinema Palace: „Young at heart", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „The great adventure", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Vleeshal, Grote Markt: Tentoonstelling „Madame" van 10 tot 17.30 uur. Concertgebouw: Tentoonstelling „In Zuivelland" van 10 tot 12, van 14 tot, 17 en van 19 tot 22 uur. ZATERDAG 23 JULI Studio: Vacantieprogramma, 10.30 uur en „Meneer Hulot met vacantie", alle leeft., 2.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: Montague's jeugd- variété, 10.30 uur en „Bedrogen echtgenoot" 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Ik ben er kapot van", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Prince of Pirates", 14 jaar, 2.30. 7 en 9.15 uur. Roxy: „Ruiters van de nacht", 14 j .ar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Three coins in the fountain", alle leeft., 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: Vacantie programma, 10.30 uur en „Young at heart", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „De zoon van Lassie", alle leeft., 11 uur en „The great adventure", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Vleeshal, Grote Markt: Ten toonstelling „Madame" van 10 tot 17.30 uur en van 19.30 tot 22 uur. Concertgebouw: Tentoonstelling „In Zuivelland" van 10 tot 12, van 14 tot 17 en van 19 tot 22 uur. Open luchttheater, Bloemendaal, 14 en 20 uur, Baskisch Ballet Etorki". gering zichzelf voor het parlement ten val brengt, wordt niet groot geacht. Zelfs al zou het kabinet het vertrouwen van. het parlement krijgen, dan nog zou de kwestie van het leger niet opgelost zijn en zou al leen het conflict zijn uitgebreid tot in het parlement. Hierdoor zou de situatie nog verwarder worden. De mogelijkheid van een vertrouwensvotum wordt overigens be twijfeld. (AFP) President Sukarno heeft in Cairo aan premier Nasser een diner aangeboden. Nasser onderstreepte tijdens dit diner de nauwe banden, die Egypte en Indonesië verbinden. Sukarno herinnerde er in een lange tafelrede in het Engels er aan, dat Egypte het eerst de Indonesische repu bliek erkende, „toen deze bevrijd werd van de Nederlandse overheersing". Na een debat van vier uur, waarvan an derhalf uur in besloten zitting, heeft de ge meenteraad van Alkmaar zonder hoofde lijke stemming besloten aan architect W. M. Dudok opdracht te geven tot het maken van een voorlopig schetsplan voor een cul tureel centrum, bevattende een schouw burg, tevens concertzaal, plaats biedend aan achthonderd personen, annex een gro te vergaderzaal en een café-restaurant voor gezelschappen van ongeveer vijfhon derd personen, een museum en een kegel centrum in het gebouw met ten minste acht kegelbanen. Het gebouw zal verrijzen op het Canadaplein, dat een onderdeel van het zogenaamde Stadsplan Dudok vormt. Dit plan houdt voorschriften in voor de bouw van het stadscentrum rond de grote kerk. De raad verleende voor deze opdracht een crediet van tienduizend gulden. Met de heer W. Mooy directeur van de bestaan de schouwburg „Het Gulden Vlies" zul len onderhandelingen worden gevoerd, die ten doel hebben hem met de dagelijkse lei ding van schouwburg en concertzaal te be lasten. In beginsel heeft hij zich daartoe reeds bereid verklaard. Prins Bernhard is Donderdag uit Londen op Soestdijk teruggekeerd. De oudste twee prinsessen blijven nog enige dagen in En geland om daar de „horse show" bij te wonen. Zomerconferentie C.H.U. In het conferentie-oord van de Neder landse Zendingsraad in Driebergen is de jaarlijkse zomerconferentie van de Chris telijk Historische Unie door de heer H. VV. Tilanus geopend. Hij gaf een overzicht van de politieke gebeurtenissen van de laatste maanden. Hij zei onder meer dat het man dement van de R.K. bisschoppen scherp de tegenstellingen tussen de Parij van de Ar beid en de Katholieke Volkspartij in het licht heeft gesteld. De ontwikkelingen bij de jongste voorstellen tot belastingverlaging en huurverhoging hebben duidelijk aange toond dat die tegenstellingen nog steeds niet zijn verminderd, aldus de heer Tila nus. Hij zag de komende verkiezingen met spanning tegemoet omdat deze zijns inziens het tastbare resultaat zullen geven van de bemoeiingen der R.K. bisschoppen met de politiek. Overigens was de heer Tilanus niet geneigd om het mandement noch het herderlijk schrijven van de Generale Sy node der Ned. Hervormde Kerk direct in het politieke vlak te trekken. Wel noemde hij het mandement veel directer en duide lijker voor de gemiddelde lezer dan het nieuwe herderlijk schrijven. Dit laatste is te veel ingesteld op de theologisch ontwik kelde lezer. Over de onlangs ingediende ontwerpen tot verhoging van het aantal leden der Tweede Kamer tot 150 en van de Eerste Kamer tot 75 zei hij dat zijns inziens een verhoging van het aantal leden niet meer was tegen te houden. Het internationale werk voor de NAVO en de Kolen- en Staalgemeenschap vraagt steeds meer krachten en het normale parlementaire werk moet ook doorgaan. Het is daai-om nodig dat een aantal parlementariërs vrij komt. Alleen vreesde de heer Tilanus dat het parlementaire leven nog meer door specialisten zal worden beïnvloed. Deze tendenz komt de opkomst van de Kamer leden nu al niet ten goede en juist de ver standige opmerkingen van leken kunnen soms de deskundigen tot nadenken prikke len. Met algemene stemmen heeft de Amster damse gemeenteraad Donderdagavond zijn goedkeuring gehecht aan het voorstel van B. en W. om ter financiering van de bouw van een sporthal by het Olympisch stadion aan een voor de exploitatie van deze sport hal op te richten naamloze vennootschap een geldlening te verstrekken van f 1.800.000 of zoveel meer of minder als voor de bouw en inrichting nodig zal zijn. Amsterdam krijgt dus een sporthal. Ds sporthal krijgt een ijsbaan en accom modatie voor 6000 toeschouwers. Door het aanbrengen van een verstelbare vloer, die in korte tijd gelegd en weer weggenomen kan worden, zal het ook mogelijk zijn di verse zaalsporten als gymnastiek, boksen, basketbal, volleybal en zelfs een klein con cours hippique in de nieuwe hal te houden. De hal wordt gedeeltelijk gebouwd op het terrein van het Olympisch stadion en gedeeltelijk op het terrein buiten de hekken van het stadion ten Noorden van de Mara thonpoort. Aan de straatzijde wordt een restaurant ingebouwd. Men hoopt de hal voor het winterseizoen 19561957 gereed te hebben De heer Van Heusden (Arb.) sprak de vrees uit, dat door deze wedstrijdhal de be langstelling voor de zaalsporten nog meer zal toenemen, terwijl er reeds een tekort aan zalen is. Mr. De Roos, wethouder van onderwijs en kunstzaken, antwoordde, dat eerst een voordracht voor de bouw van een kleinere sporthal in Oost zal verschijnen en daarna een plan om in de nieuwe wijken kleine hal len te bouwen. Hij deelde voorts mede, dat het de bedoeling van B. en W. is geweest een sporthal te bouwen waarin grote sport manifestaties mogelijk zijn. Het falen en vallen van de dictator is ook in dit geval, zoals in de meeste andere, ingeleid door de wandaden van zijn partij genoten. De partij der Peronisten heeft zich onderscheiden door dezelfde methoden als die, welke andere eenheidspartijen in an dere landen tot terroristische activisten stempelde en de noodzaak om deze partij ter wille te zijn, heeft Perón meermalen gebracht tot maatregelen, die men zonder voorbehoud in het kader der onderdruk king kan schikken. Men denke slechts aan de terreur, die hij tegen de persvrijheid ondernam en die ein digde met de verdwijning van de vrije pers en aan de wijze waarop hij de oppositie in het parlement knevelde, nadat hij de vrije verkiezingen geschandvlekt had door arrestatie van oppositie-candidaten. Het is wel merkwaardig dat de dictator, in welke gestalte hij op het wereldpolitieke toneel ook optreedt, altijd begint als avant- garde van een kleine groep hervormers en daarna de willoze gevangene van een steeds uitdijende partij wordt. Hij leidt zi;,n partij naar de „zege", daarna leidt zijn par tij hem naar de ondergang. Zo gaat het meestal, en zeker wanneer de dictator niet het genie bezit om de gevaarlijke vangar men van het monster „partij" bijtijds af te kappen en zelf het initiatief te behouden. Dat afkappen gaat dan gepaard met regel matige bloedbaden en het genie moet een koud, fanatiek en welhaast bezeten genie zijn, om onverdroten te kunnen kappen als het nodig is. Wat ook merkwaardig is; de dictator loopt meestal op een bepaald moment storm tegen de religie. De religie op zich is niet zijn vijand, doch de bedienaren, de organi satoren van de wereldse structuur der kerkgemeenschap. Zij worden onvermijde lijk zijn tegenstanders, ook al is hij zoals Perón zelf belijder van die religie. Het is wel te verklaren. De partij, als instrument van de dicta tuur, is een begerig onderkomen voor ele menten, die de neiging en de geest tot bruut geweld en machtsmisbruik in zich hebben. Als de dictator omhoogrijst uit de kleine groep avant-gardisten, wordt hij meestal gedragen door idealisten, mensen met een roeping, die zich verplicht voelen tot uitzaaiing' van de revolutie en er veel voor over hebben. Naarmate de omwente ling slaagt, trekt de partij velen naar zich toe, die de kat uit de boom hebben ge keken en nu de kans schoon zien om zich in te schepen voor de reis naar de top. Naarmate de partij uitdijt, telt zij indi viduen die geen andere methode kennen om iets in het leven te betekenen dan de methode der gewelddadige ontrechting, de onderdrukking, de brute terreur, het roof ridderschap. Uit de onderste lagen der maatschappij drijven de ratten naar boven, die in de duisternis der gelijkgeschakelde partijrangen niet meer als ratten herken baar zijn. De gore misdadiger krijgt het kleurige partij-uniform en wordt steun pilaar der natie. Duizenden dragen het uni form als een masker voor hun boosheid. Zonder uniform waren zij niets, nauwelijks mens. Met uniform zijn zij de meesters der Donderdag heeft de minister van Ver keer en Waterstaat, mr. J. Algera, een werkbezoek gebracht aan Lelystad. De mi nister werd vergezeld door de hoofd ingenieur-directeur van de Zuiderzeewer ken en enkele andere hoofdingenieurs. Om half elf arriveerde het gezelschap in hötel „De Eerste Aanleg". Na bezichtiging van de bouwput van het gemaal Wortman met bijbehorende sluis ging men scheep op de politieboot R. P. 75, waarmee men langs perceel U en perceel X voer. De lunch werd gebruikt aan boord van de politie boot. Mijnwerkers omgekomen De Oost-Duitse radio heeft medegedeeld, dat dertig mijnwerkers bij de brand in een uraniummijn in Oost-Duitsland om het le ven zijn gekomen. 96 arbeiders moesten in ziekenhuizen worden opgenomen. Kalkoen is verkort uit kalkoense haan (hen), dus een vogel, afkomstig van wat men vroeger noemde: Kaal- koet, Kalekoet of Kalikoet, een plaats in Voor-Indië. De naam is onjuist, want de kalkoenen komen uit Midden-Ame- rika. Maar in vroeger tijd maakte men tussen Indië en Amerika nog geen scherp onderscheid. In het Frans heet het dier: dinde (dindon), ontstaan uit coq d'In- de, in het Engels: turkey uit turkey cock: Turkse haan. Kalkoens werd vroeger gebruikt in de zin waarin wij van koeterwaals spreken: een onbegrijpelijke brabbel taal. De nooit gehoorde, voor onze oren zonderlinge spraakklanken van vreemde volken maakten op de ontdekkingsreizi gers dikwijls de indruk van het gekal van kalkoenen. Voor u met vacantie gaat, wilde ik u, mede namens 6.318.733 uwer Rijksgenoten mededelen, dat u, wat ons betreft, geen moeite behoeft te doen voor die mooie din getjes vóór op uw auto, waarvan wij dan mogen aflezen, waar u helemaal geweest bent. Het maakt namelijk niet de geringste in druk op ons, hoe dan ook, door een plaatje op uw auto of door een etiket op uw koffer, te ervaren dat u in Italië of in Spanje waart, zelfs niet in Joegoslavië of Noorwe gen. Het feit doet zich namelijk voor, dat vóór u anderen daar eveneens zijn geweest. Zelfs in Nice en op Majorca zijn meer Ne derlanders geweest. Het klinkt hard maar de vlucht die het toerisme genomen heeft, maakt uw bezoek aan Rome niet interes santer dan een tochtje naar Gouda. Bovendien wil ik, voor u met vacantie gaat, mede namens 6.318.733 uwer en mij ner mede-Nederlanders, u reeds bij voor baat vragen ons, na uw terugkeer niet te willen vergasten op uw reisverhalen. Wij zijn over alle bezienswaardigheden, prij zen, hótels en eigenaardigheden van landen en steden, die u bezocht heeft, reeds ruim schoots ingelicht, en zolang u niet enige, maar dan ook intieme détails mede te de len hebt, over een avondje bij de befaamd- ste grande Cocotte van Mysore, moest u maar gewoon verder praten over het onder werp, waar wij zijn blijven steken op de dag vóór u naar Athene ging. Over de Acropolie en het hotel de l'Angleterre en de Griekse keuken zijn wij sinds jaar en dag volledig op de hoogte. En om 's hemelswil niet met foto's aankomen. Het Louvre, de Tower en de to ren van Pisa en het meer van Como zijn ons uit eigen aanschouwing bekend en al ware dit niet zo: de prentbriefkaarten die wij uit die plaatsen gedurende een half mensenleven hebben ontvangen, zijn mooier dan uw kiekjes. Al zou ik het u juist wegens die prent briefkaarten willen afraden (waarom al die moeite als u voor een paar centen die foto's kant en klaar in iedere winkel kunt kopen) ik wil u echter niet verhinderen de gehele dag kiekjes te knippen maar wilt het ver tonen daarvan beperken tot uw naaste fa miliekring en er m ij niet mee lastig vallen. Ga gerust op reis. Ik gun het u van har te. Doch kom muisjesstil terug. Bevestig die nonsensdingen niet op uw auto. En doe net of u in Boekelo geweest bent. Trouwens: waarom gé.6.t u eigenlijk niet naar Boekelo ELIAS Het bestuur van de Vereeniging voor den Effectenhandel heeft besloten tot het in stellen van een commissie die een advies zal samenstellen omtrent het vraagstuk van de beperking van de medezeggenschap van aandeelhouders in de Naamloze Ven nootschap, meer speciaal door constructies als het niet-royeerbare certificaat, het na tionaal bezit van aandelen, en dergelijke. Het bestuur heeft prof. mr. H. J. Helle- ma te Amsterdam bereid gevonden het voorzitterschap van bedoelde commissie op zich te nemen; voorts zullen van de commissie deel uitmaken de heren mr. F. J. Brevet te Rotterdam, F. Goppel en mr. U. J. N. de Graaff te Amsterdam, prof. mr. W. C. L. van der Grinten te Tilburg, prof. mr. P. W. Kamphuisen te Velp, mr. Th. P. J. Masthoff, C. J. baron Schimmelpen- ninck van der Oije, W. Vrolijk en A. P. Zwager, allen te Amsterdam. De 15-jarige Duitse jongen Horst Dieter Reynen, die vorige week zwervend te Vel den werd aangetroffen en aan de rijks politie verklaarde op zoek te zijn naar zijn grootvader, die ergens in Nederland moest wonen, is over de Duitse grens te ruggeleid en door de Duitse politie onder haar hoede genomen. De jongen had. ver klaard zijn ouders bij een bombarde ment verloren te hebben, en op zoek te zijn naar familie in Nederland. Van vele zijden kwamen er bij de politie te Velden informaties of verzoeken om inlichtingen binnen. Een inwoner van Haarlem ver klaarde de ouders van Horst Reynen te hebben gekend. Aanwijzingen over de ge zochte grootvader zijn niet verkregen. In de afgelopen nacht heeft de Hage naar P. H. Tuinenburg zijn hongerstaking beëindigd. Om twaalf uur was het precies drie weken geleden dat hij voor het laatst voedsel tot zich nam. Hij is aanzienlijk vermagerd en verzwakt, maar het hoofd van de psychiatrische afdeling van de ge meentelijke geneeskundige- en gezond heidsdienst van Den Haag, dr. Speyer, is er van overtuigd, dat de staking geen blij vend of langdurig nadeel aan de lichame lijke toestand van de heer Tuinenburg zal berokkenen. „De eerste drie of vier dagen waren het ergst", zei de heer Tuinenburg. „Daarna heb ik weinig eetlust meer ge had". Gedurende de laatste week van zijn actie heeft de heer Tuinenburg wat gele zen of naar de radio geluisterd. Ook ver zond hij nog een brief aan president Soe- karno, waarin hij deze nogmaals dringend verzocht zijn medewerking te willen ver lenen om voor de gearresteerde Nederlan ders in Indonesië een rechtvaardige rechtspleging te verkrijgen. De Nederlandse Hoge Commissaris te Djakarta, graaf van Bylandt, is hedenmor gen per KLM-toestel van Djakarta naar Schiphol vertrokken ter bijwoning van de conferentie van ambassadeurs in Neder land, welke ditmaal eerder in het jaar dan gewoonlijk wordt gehouden. De gebouwen van de n.v. Jongerius te Utrecht, die aangekocht waren door de heren D. H. Pasman te Aerdenhout en W. J. J. Tak te Amsterdam, zijn thans door verkocht aan het ministerie van Oorlog. Het complex zal als centrale opslagplaats voor militaire goederen, anderdeels voor andere, eveneens militaire doeleinden wor den gebruikt. Over een klein gedeelte van de inven taris wordt nog onderhandeld, zodat de prijs nog niet geheel vaststaat, doch deze ligt tussen de 3 en 4 millioen gulden. De machines, inventaris en resterende voor raden zullen volgende week worden ge veild. Haarlem. Bij de hoofdakte-examens zijn geslaagd voor de gehele akte: mej. M. van Well te Amsterdam; mej. J. de Jong te Am sterdam; A. van der Hulst te Den Burg; K. Heinds te Amsterdam. G. Heikamp te Zeven hoven; M. de Regt te Winkel, mej. M. Wil denberg te Uithoorn; S. Wijnker te Oude Niedorp; A. C. Bakker te Winkel. Voor ge deelte A: mej. C. Grupping te Amsterdam; mej. C. Duringshoff te Amsterdam. Voor ge deelte B: G. Sipkes te Haarlem; A. C. M. Th. Kunst te Den Haag; Chr. H. A. Kroon te Alphen a. d. Rijn; S. C. N. de Jong te Enk huizen; J. J. Bosman te Wilnis; Fr. de Vries te Larugedijk; C. Verwer, te Amsterdam; W. de Bruin te Haarlem; J. v. Katwijk te Led den; P. J. de Jong te Koog a. d. Zaan: P. A. M. van den Hoven te Amsterdam; D. Westra te Alkmaar; G. van Doorn te Wilnds; mej. E. Wiegand te Amsterdam. Haarlem. Geslaagd voor het examen han denarbeid de heren: B. S. Nurdin, P. Bijlsma, J. J. A. Wennink. R. Bruggeman, G. de Bruin, F. Bol, W. C. Nielsen, R. Zaal, C. P. de Jonge, J. B. Wiertsema, A. M. B. Gerrits, W. J. J. Gallee, H. P. Franse, B. Folkertsma. Afgewezen: 11. Haarlem. Voor het Mulo-examen, diploma A. slaagden op 21 Juli N. Stamer, A. S. Kal- verla, J. Schraders, R. A. Jetses, J. Connet, F. N. v. d. Boogaard, G. W. Sillevis, G. J. W. Boer, A. E. Beekman, Th. J. Jordan, H. Joos- ten, D. A. Martin, P. H. Schouten en C. v. d. Stad uit Haarlem, C. G. Schuiten, M. C. Vonk, R. A. van Hamersveld uit Zandvoort, B. H. N. Blokdijk uit Overveen, P. E. Wijs man en M. D. Kenbeek uit Bloemendaal, H. Oldenburg, C. J. Gouda, H. S. Klut en E. L. van Santen uit Velsen, E. van 't Hul, J. F. Koning, T. A. de Jager, A. A. Hoedemaker uit Heemstede, E. Vellekoop uit Santpoort, T. Busheuvel uit Hoofddorp, H. A. W. Kreule, C. J. Kuiter en J. A. Melieste uit IJmuiden, M. J. Engel en M. M. van Burg uit Hillegom, J. Tegel en A. C. van Jelgerhuis uit Bever wijk. Vijf candidaten werden afgewezen. Een beeld uit het programma van de groep Baskische zangers en dansers „Etorki", die van Zaterdag 23 Juli tot en met Dinsdag 26 Juli in het openluchttheater te Bloemendaal zullen optreden. MUZIEK Maandag 25 Juli, Grote Markt, 15.30 uur Gedurende een uur bespeling van het carillon door de stadsbeiaardier Arie Peters. Dinsdag 26 Juli, Grote Kerk, 20 uur: De organist Cor Kee speelt werken van Swee- linok, Beinken, Oevering, Hendriks en eigen werken. Donderdag 28 Juli, Grote Markt, 20 uur: Gedurende een uur bespeling van het carillon door de stadsbeiaardier Arie Peters. Donderdag 28 Juli, Grote Kerk, 15.00 uur: De organist Albert de Groot speelt wer ken van Johamn Sebastiaan Bach. Donderdag 28 Juli, Concertgebouw, 20 uur: Het „Windsbacher Knabenchor" onder leiding van Hans Thamm zingt werken van.Bach, Schütz, Pepping en Dirtier. Donderdag 28 Juli, Zandvoort, Patronaats- gebouw, 20.15 uur: Herman Krebbers (viool) en Marinus Flipse (piano) voeren werken uit van Mozart, Beethoven, De bussy, Saint-Saëns en Ravel, voor de cul turele kring ,,'t Helm". Vrijdag 29 Juli, Grote Markt, 11.20 uur: Ge durende een uur carillonbespeling door de stadsbeiaardier Arie Peters. Vrijdag 29 Juli, Concertgebouw, 20 uur: Theo van der Pas, piano, geeft een Chopin- recital. Vrijdag 29 Juli, Grote Markt. Het Engelse militaire orkest „The Kings own hussars" geeft des avonds een concert ter inluiding van Haarlems Zomerfeestweek. TONEEL EN DANS Zaterdag "3 Juli, Openluchttheater, Bloe mendaal. 14 en 20 uur: Baskisch Ballet „Etorki", Muizkale leiding en choreogra fie: Philippe Oyhamburu, regie: Valentin Errasti. Het programma vermeldt vele, gevarieerde dansen uit verscheidene Spaanse stroken, de balletten „Andomië" en ,Orhi Pan" en een muzikaal inter mezzo. Zondag 24 Juli, Openluchttheater, Bloemen- Ofschoon in de Argentynse grondwet de bepaling is opgenomen, dat de president de katholieke godsdienst moet aanhangen, is dit geen garantie gebleken voor een durende vrede tussen deze functionaris en de bedienaren der kerk. Integendeel, pre sident Perón heeft deze bedienaren tegen zich in het harnas gejaagd en hun invloed is dusdanig gebleken, dat er een formele opstand volgde op de maatregelen, die Perón tegen de kerk meende te moeten nemen. Deze opstand, waarby de Argentynse marine een hoofdrol speelde, is smeulende gebleven en heeft thans geleid tot een spectaculaire verandering in de staatsleiding, waarbij Perón zijn invloed heeft moe ten opgeven. Of hij reeds formeel afgetreden dan wel afgezet is, kan op dit moment niet met zekerheid worden gezegd, doch dat zijn spel uit is en hij, in welke functie hy ook aan de leidinggevende organen verbonden blijft, dictator-af is, mag met stel ligheid worden aangenomen. straat en de meesters der openbare orde. Zij houden van orde. Van hun orde. Van de orde der Hunnen. Zij ranselen die orde erin, zetten hun laarzen op de nekken en zeggen dat zij de toestand beheersen. De religie behoort de toevlucht der zwak ken, der wanhopigen, der ontrechten te zijn. De religie moet de natuurlijke vijand zijn van het menselijke het onmense lijke! kwaad, zoals het door gewetenloze knuppelaars bedreven wordt. De dictator steunt op zijn partij, die hij niet missen kan. Hij wordt de beschermer van het kwaad, hoe goed hij het misschien oor spronkelijk heeft bedoeld. Daarmee is elk stelsel, dat de dictatuur predikt, veroordeeld. Niet omdat het als stelsel volkomen slecht is, doch omdat het de kleine, geniepige, laffe eenmans-dicta toren de kans geeft, zich te doen gelden. Aan deze kleine, geniepige, laffe een- mans-dictatoren is ook Perón ten onder gegaan. De gruwelijke praktijken van Hit ler's ranselknechten hebben nagenoeg de ganse wereld tegen hem in het geweer ge roepen, zodat ook hij ten onder is gegaan. Stalin heeft het genie gehad van de her vormer zonder geweten, die zijn eigen kin deren zou hebben kunnen onthalzen als zij zijn dictatuur hadden bedreigd. José Ortega y Gasset heeft in zijn „Be spiegelingen over Leven en Liefde" gezegd: „een grote dwaling is altijd een grote waar heid, die men geweld heeft aangedaan". Een grote waarheid, zich demonstrerend in een nieuwe ideologie en zich verwezenlij kend in een nieuw politiek stelsel, wordt geweld aangedaan door degenen die zich meester maken van het idee ten eigen bate, en die eigenbaat bevorderen door onder drukking en onrechtmatige praktijken. Als Perón eenmaal voor Argentinië een waar heid heeft ontdekt en in praktijk gebracht, is ze hem ontnomen door zijn eigen zucht naar macht en gebrek aan beschaving en wijsheid of door de verdorvenheid zijner handlangers. In ieder geval is zij verloren gegaan en het zal aan zijn opvolgers zijn, haar weer te ontdekken en beter te be waren. J. L. daal. 14 en 20 uur: Baskisch Ballet „Etorki". Maandag 25 Juli, Openluchttheater, Bloe mendaal, 20 uur: Baskisch Ballet „Etorki". Dinsdag 26 Juli, Openluchtheater, Bloemen daal, 20 uur: Baskisch Ballet „Etorki". DIVERSEN Kathedrale Basiliek St. Bavo: Rondlei dingen door de basiliek van 24 Juli tot 27 Augustus. Op werkdagen om 11 uur en 15 uur en des Zondagsmiddags om 15 uur. Zaterdag 23 Juli, Godfried van Bouillon straat, 15 uur: Tuinfeest en fancy-fair door de speeltuinvereniging „Kinder vreugd". Ook op Zondag 24 Juli van 14 tot 17 en van 19.30 tot 23.30 uur. De boe- renkapel „De Hooischelf" en de Tiroler- kapel „De Alpenjagers" zullen dan tevens optreden. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum: Nieuwe opstelling van de regentenstukken van Frans Hals, Ex positie van poppenhuis anno 1750 met inventaris. Het museum is geopend op werkdagen van 1017 uur, des Zondags van 1317 uur. Bovenzaal, architectuur, tentoonstelling „Haarlem en Omstreken". Teyler's museum. Schilderijen uit de negen tiende en twintigste eeuw. Tekeningen onder meer van Rembrandt, Michel Ange- lo, Claude Lorrain; Fossielen en mineralen, historische natuurkunde-instrumenten. Ge opend op iedere werkdag behalve Maan dag van 1117 uur en de eerste Zondag van iedere maand van 1317 uur. Bisschoppelijk Museum, Jansstraat 79: Mid deleeuwse en latere schilderijen, sculp turen, paramenten, kantwerk, handschrif ten en munten. Geopend op werkdagen van 10-17 uur, des Zondags van 13-16 uur. Schotersingel 17 a: Palestina-diorama's (Bij belse voorstellingen). Geopend van 9.30— 12.30 en van 1417 uur. Cruquiusmuseum, Heemstede: Historische stoommachines en grote maquette van Nederland met waterstanden en overzicht overstromingsramp Februari 1953. Vleeshal: „Madame" tentoonstelling van cos- tuums, waaiers, preciosa uit de achttiende en negentiende eeuw. Dagelijks, ook 's Zondags, geopend van 1017.30 uur, op Zaterdag en Woensdag van 1022 uur. Kunsthandel Leffelaar: Reproducties naar oude en moderne meesters. Geopend van 10 tot 17 uur. Zondags gesloten. De Waag, Spaarne-Damstraat: Historisch ge bouw-schildersmilieu. Toegankelijk elke Zaterdagavond en iedere ochtend van 11 tot 13 uur. Concertgebouw: Tentoonstelling „In Zui velland". Tot en met 27 Juli. Dagelijks geopend va- 10 tot 12 uur, 14 tot 17 en van 19 tot 22 uur. Zondag- en Maandagochtend gesloten. Museum Het Huis Van Looy. Van 29 Juli af, tentoonstelling van werken van de Haar lemse schilder Kees Verwey, „30x1". Op werkdagen geopend van 10 tot 12.30 en van 13.30 tot 17 uur. Zondags van 14 tot 17 uur. ADVERTENTIE CHOCOLADE... PASTILLES HOOFDDORP. Over de feesten die ter viering van het vijftigjarig bestaan van de gemeente Haarlemmermeer is een schaduw geworpen door een onverlaat, die de inwoners heeft bestolen. Vele menschen gaan feestvieren, zoodat er dan in menige woning niemand aanwezig is. Hiervan heeft een persoon misbruik gemaakt door de huizen binnen te drin gen en weg te nemen hetgeen van zijn gading is. Verschillende inwoners mis ten na htm terugkeer van de feesten gouden en zilveren voorwerpen, horloges, oorbellen en geld. De burgemeester heeft opsporing van den dief en van het ge- stolene verzocht

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 5