ZE VEN DA GEN HAARLEM Burgemeester van Bloemendaal in actie ten gunste wegenplan in en om Haarlem VOETPIJNEN VERDWIJNEN half Nederlands Al half Amerikaans Florenz Jenny (11 jaar) een begenadigd kind Verzin ze maar eens! Kort en bondig Samenwerking bereikt tussen Haarlem en omgeving Prinsessen bevorderd naar hogere klassen Een beurs voor een jaar studeren in Amerika wÈÈm Van mensen onder de en diegen miaatjes ^[RiWGE VRIJDAG 22 JULI 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Gedeputeerde Staten bezochten Zandvoort Hond weg De grond in ermee Lepeltjes-muziek Burgerlijke Stand van Haarlem Burgerlijke Stand van Heemstede Vanmiddag' komen vertegenwoordigers van de gemeentebesturen van Haarlem, Bloemendaal, Zandvoort en Heemstede bij een om een brief op te stellen, die gezon den zal worden aan de leden van de Pro vinciale Staten van Noordholland naar aanleiding van de plannen tot het maken van wegen in en nabij Haarlem. Uit het verzenden van die brief blijkt, dat de vier gemeentebesturen gemeenschappelijk hun belangen willen behartigen en dat het beter is een grote gemeenschap te vormen, dan dat ieder voor zich een bepaald standpunt inneemt. Bij deze actie heeft de burgemees ter van Bloemendaal, dr. D. H. Peereboom Voller, een belangrijke rol vervuld en in de afgelopen vier weken heeft hij vele be sprekingen gevoerd en bijgewoond. Hat kwam Donderdagmiddag tot uiting in de vergadering van de gemeenteraad van Bloemendaal, waarin de burgemeester een uiteenzetting gaf van de verdere ontwikke ling van het wegenplan sedert 16 Juni, toen de gemeenteraad aandacht aan het vraag stuk besteedde en een motie aannam. Dr. Peereboom Voller herinnerde aan de besprekingen in de vergadering van de raad van 16 Juni. Twee dagen later had hij een bespreking met burgemeester mr. H. M. van Fenema van Zandvoort en weer twee dagen later zijn beiden naar hun col lega in Heemstede gegaan, om te vragen mee te werken aan een samenwerking. Op 23 Juni was dr. Peereboom Voller aanwe zig op een bijeenkomst van burgemeesters uit de bollenstreek en toen bleek hem, dat deze nog onvoldoende op de hoogte waren van hetgeen er in de provincie Noordhol land gaande was. Als gevolg van de be sprekingen heeft de burgemeester van Lis- se, mr. De Graaf, in zijn functie van lid van de Tweede Kamer vragen gesteld over de wegen in Noordholland en Zuid-Hol land. De burgemeesters waren van mening, dat er geen weg ten Westen van de bollen streek zou komen, maar wel één ten Oos ten. Nadat de burgemeester van Bloemendaal op 24 Juni gesproken had op een bijeen komst van Buurtbelang Aerdenhout-Bent- veld, waarbij hem bleek, dat men grote be langstelling toonde voor het onderwerp, volgde op 30 Juni een bespreking tussen de heren Blaauwboer en Bouwman, namens Gedeputeerde Staten en het college van B. en W. van Bloemendaal. De voorstellen van Gedeputeerde Staten aan de Provin ciale Staten ten aanzien van het wegen plan zijn meegedeeld. Daarbij bleek, dat het rijk zich wil distanciëren van het vroe gere plan, omdat dit zo kostbaar is. Het gaat over de verbinding tussen de Zijlweg en een punt niet ver van het station Heem- stede-Aerdenhout. Vroeger dacht men, dat twee punten zeker waren, namelijk de Vel- ser tunnel en de Zilk; nu ligt het Zuidelijke punt langs de Leidsevaart en het is niet uitgesloten - aldus de burgemeester -, dat van dit punt een verbinding naar Oost loopt nabij de Centenburg, om in de toe komst mogelijk de weg ten Oosten van Haarlem te bereiken. Gedeputeerde Staten voelen weinig voor een weg langs de duin voet (o.a. Huis te Vogelenzang), maar wel voor één langs de spoorbaan en de Leidse vaart in de gemeente Heemstede. De burgemeester gaf vervolgens een uit voerige toelichting op het besluit van de gemeenteraad van Haarlem, die op Maan dagavond 11 Juli bijeengekomen is. Het voorstel, dat de Provinciale Staten te be handelen krijgen gaat over een verbinding in de gemeenten Haarlem en Heemstede. Toch is deze voor Bloemendaal ook van belang, omdat wegen uit deze gemeente er op uit komen. Spreker was van mening, dat het niet nodig is nieuwe wegen in Aerden- hout aan te leggen. Eventueel kan de hui dige trambaan Aerdenhout-Zandvoort ge bruikt worden voor fietsers en bromfiet sers en de Zandvoorterweg verbreed wor den. Slechts enkele uren op een klein aan tal dagen van het jaar is het niet om eco nomische, maar ook recreatieve redenen bijzonder druk. De afgelopen Zondag is ge bleken, dat de weg (samen met de Zee weg) geschikt is om het verkeer af te voe ren. Tenslotte betoogde de burgemeester het belang om met de gemeentebesturen van Haarlem, Zandvoort en Hemstede samen te werken,, in te zien, waarna op voorstel van mr. DeJongSchouwenburg (C.H.) besloten werd het college van B. en W. te ADVERTENTIE Pijnlijke, opgezwollen, vermoeide voeten vinden onmiddellijke verlichting door deze eenvoudige be handeling: wrijf ze 's mor gens in met een weinig Go-On. Go-On verjaagt de stekende pijn, moeheid en transpiratie. Go-On dringt onmiddellijk in de huid. Geen vlekken op nylons of sokken, prettig en gemakkelijk om te gebruiken, waar U ook bent. Koop heden nog een tube Go-On. machtigen verder te werken en die stap pen te doen, die in het belang van de ge meente zijn. Crediet voor raadhuisbouw Besloten werd tot credietverlening we gens de plannen tot de bouw van een raad huis. Ir. De V a s s y (Arbeid) deelde mee geacht te hebben tegengestemd. Op een vraag van de heer P i n x t e r (KVP), waarom er geen schriftelijke me dedeling van ir. Ottevangers is, antwoord de de voorzitter, dat ir. Ottevangers de „tip" gegeven heeft het besluit te nemen, om te bevorderen, dat Gedeputeerde Sta ten spoediger een beslissing zullen nemen dan anders. De heer Ottevangers heeft tot taak Gedeputeerde Staten voor te lichten. Mutaties bij het onderwijs Aan mejuffrouw J. Dooijes werd eervol ontslag verleend als onderwijzeres aan de Bornwaterschool en aan mejuffrouw A. Winkel als onderwijzeres aan de Juliana- school. Bij de voorstellen tot benoeming van leerkrachten merkte mevrouw Dal- m eij e r (Arbeid) op, dat de animo bij de heren minder is dan bij de dames om te solliciteren. Zij meende, zoals de heer Buys in een rapport heeft opgemerkt, dat de re den is: gebrek aan woonruimte. Enkele leerkrachten hebben een woning gekocht, om in Bloemendaal te kunnen wonen. Daaraan zijn bezwaren verbonden. Wethoudster mejuffrouw dr. N o 11 e (KVP) zeide, dat de keus onder de heren inderdaad niet groot is; deze moeten zor gen voor een woning. Wethouder mr. Hijszeler (AR) voegde er aan toe, dat het hier niet alleen gaat om leerkrachten bij het openbaar, maar ook om die bij het bijzonder onderwijs. Op het ogenblik heb ben allen, op één na, een woning. Het is echter niet mogelijk woningen voor leer krachten te reserveren, maar deze groep zal zo veel mogelijk geholpen worden. Benoemd werd tot onderwijzer aan de Hartenlustschool de heer H. J. A. Loede- man te Rotterdam en tot onderwijzeres aan de Julianaschool mej. G. de Boer te Am sterdam. Bij de rondvraag informeerde mr. De Jong Schouwenburg naar de gang van za ken bij de stichting van een cultureel cen trum, waarna de voorzitter antwoord de, dat het een aangelegenheid van parti culier initiatief is. De plannen sluimeren niet en het college volgt de ontwikkeling op de voet. In antwoord op een vraag van mevrouw Dalmeijer over het plaatsen van banken in Bentveld antwoordde wethouder Van Geluk, dat ze de laatste tijd op andere punten, drukkere dan Bentveld, geplaatst zijn. Later komt dit deel van de gemeente aan de beurt. Prinses Beatrix is op het Baarns Lyceum overgegaan van de vijfde klas, afd. gymna sium Alpha, naar de zesde klas. Prinses Irene ging over van de derde naar de vier de klas, afd. middelbare meisjesschool. Prinses Marijke werd op de lagere school van de Baarnse Schoolvereniging bevor derd van de tweede naar de derde klas. Prinses Margriet heeft met succes haar toelatingsexamen voor het Baarns Lyceum gedaan. ADVERTENTIE Donderdag vergaderden de vertegen woordigers van de colleges van Gedepu teerde Staten van ons land in Haarlem. Des middags maakte het gezelschap onder lei ding van het lid van Gedeputeerde Staten, de heer Bouwman, een excursie door Zuid- Kennemerland. Na een bezoek aan de Ken- nemer Duinen en de ere-begraafplaats werd de reis naar Zandvoort voortgezet. Daar voegde de gemeente-secretaris zich bij de gasten voor het dienen van voorlich ting omtrent de wederopbouw en de be- stuursproblemen van Zandvoort. Het auto circuit werd bereden waarbij de directeur, de heer Hugenholtz, toelichting gaf. Na een rit langs de boulevard werd bij de water toren uitgestapt. In de bovenste étage werd mede door de heer Hobé, ambtenaar voor de herverkaveling, aan de hand van kaar ten en foto's een overzicht verstrekt van de sloping en de wederopbouw van Zand voort. Na de thee gebruikt te hebben ln hotel Bouwes, keerden de gasten terug. Het is verbluffend te spreken met een kind van elf jaar, dat bedachtzaam zijn zinnen formuleert, die onderstreept met kernachtige en sierlijke gebaren, zeker is van zichzelf als een volwassene en ondanks dat alles toch als voornaamste indruk geeft een lief kind te zijn. Het 11-jarig Zwitsertje Flo renz Jenny is 't hartveroverende ventje dat die uitzonderlijke gewaarwording veroorzaakt. Hij is met zijn vader momen teel in Haarlem om deel te nemen aan de Haarlemse orgel academie, die van 9 tot 30 Juli gehouden wordt. Hij is reeds organist bij de gratie van een buitengewoon talent en nog een onbevangen kind bij de gratie van een uiterst voorzicli- tige opvoeding. Florenz kwam als een bal letdanser de kamer binnen- gesprongen, een blijde lach op zijn gezichtje. „Spreekt u toch Nederlands, mijn moeder is Nederlandse en ik spreek de taal zeer goed". Een weelde van donkerblonde krullen siert zijn fijne kopje. Hij gaat naast zijn vader zitten op de rand van de bank, kaarsrecht. Dan zegt hij rustig dat hij op de academie alleen, de inter pretatie en improvisatiecursus volgt, ,,'s Avonds niet, want ik ben nog maar klein." Dat laat ste herhaalt hij nog enkele malen in het gesprek en men krijgt de indruk, dat hij eer der zijn vader gerust wil stel len, dan dat hij zelf vreest zich voor te doen als een overrijp wonderkind. Men ontkomt er niet aan, achter Florenz' woorden de overwegingen te zoeken; zijn woorden zijn inderdaad formu leringen van gedachten. Hij heeft meningen: „Ik houd veel van sport, maar zelf doe ik al leen aan zwemmen en fietsen, ik moet namelijk voorzichtig zijn met mijn handen"; „Ja zeker, ik speel wel werken van Hendrik Andriessen". Wij vragen of hij erg van die com ponist houdt. „Niet zoals van Bach. Johann Sebastian na tuurlijk, al vindt ik de muziek van zijn zonen ook prachtig". Wij vragen ons af, of hij wer kelijk Andriessen en Bach wil vergelijken, en komen tot de slotsom, dat hij vreest die Ne derlandse vragensteller te kwetsen door openlijk te be kennen, dat hij er niet zo van houdt. Florenz is elf jaar Op zijn derde jaar speelde hij al quatre mains met zijn vader. Sinds drie-en-een-half jaar bespeelt hij het orgel. En dat laatste met een verbijste rend talent. Vier dagen logeer de hij bij Albert Schweitzer, die veel van hem ging houden. Florenz gaf in Münster eens een orgelconcert ten bate van Lambarene. De kerk was stampvol en de collecte bracht 6000 Zwitserse franken op. Florenz studeert aan de mu ziekacademie in Bazel, vyftien kilometer van het vredige dorpje waar het gezin woont: Liestal. HU heeft een beurs van de Zwitserse Toonkunste- naarsbond. Hij studeert bo vendien op een gymnasium; hij ging over zonder enige moeite, zegt zijn vader naar de tweede klas. In Deventer en Arnhem gaf hij onlangs concerten. „Oh nee, ik ben helemaal niet zenuwachtig, het publiek kan mij toch niet zien." Maar dat zal wel geen belangrijke factor zijn. Want als hij even later, samen met zijn vader, een koraal van Bach speelt, is het alleen nog maar Bach, die hem bezielt. Deze kleine jongen is een be genadigd kunstenaar. Zijn vader, met een volle ringbaard, zwart reeds wat grijzend krullend haar, is or ganist. Hij studeerde medi cijnen, filosofie en oude talen; een i'ustige man, met een verre zachte blik. Men voelt steeds zijn streven Florenz kind te la ten blijven. Bijna alles wat hij zegt houdt tevens een opvoe dend element in. Hij be schermt Florenz voortdurend. „Mijn vrouw is een Neder landse, zeer goed violiste en zangeres. Wij hebben drie jongens en twee meisjes. Zij spe len allemaal. Wij hebben een blokfluitquintet onder andere; we spelen namelijk ook nog piano, orgel, viool en viola da gamba." Plotseling vragen wij Flo renz: „Wat wil je worden". Het antwoord komt snel: „Ar chitect". Voor wij van onze verbazing bekomen zijn zegt vader Jenny reeds: „Dat kun je nu nog niet weten". „Ach", zegt Florenz, „ik ben nog zo jong". Wij denken dat Florenz eens architect zal zijnHij is een wonderkind; niet volgens de gangbare betekenis: een ventje jong in jaren, met volwassen allures; hij is een wonderkind dat helemaal kind is, maar met een groot muzikaal talent en een natuurlijke wijsheid. Hij weet zéker, dat hij archi tect wil worden. Florenz loopt de kamer uit. Hij gaat zijn tante, bij wie hij logeert helpen met afwassen. „Weet u", zegt zijn vader in vreemd zangerig Nederlands, „eigenlijk is Bach Florenz' leermeester, ik bemiddel al leen". Het wonderkind heeft een „wondervader". „Mejuffrouw Adriana A. L. Groen uit Bloemendaal van het Kennemerlyceum, afd. M.M.S. te Overveen naar Garden City, New York". Het is een kort be richtje, maar het betekent alles voor het 17-jarige Bloemen- daalse meisje, dat nu als één van de achttien Nederlandse uitverkorenen een jaar in Amerika kan gaan studeren. Op 10 Augustus vertrekt zjj Zij is helemaal geen wonder kind, bezit geen uitzonderlijk grote talenten. Zij is een gezel lig openhartig schoolkind, met allerlei vlugge meningen. Haar kan een „hoop gestolen wor den". Ze heeft plezier in haar leven. Hoe ze aan die beurs kwam? Dat is een verhaal, dat in de papieren loopt, want ze heeft tientallen formulieren inge vuld, voor het laatste kwam, dat de beurs betekent. Zij gaat studeren aan een „high school" en de achttien beurzen voor Nederland zijn beschikbaar ge steld door de „American Field Service International Scholar ships". De American Field Ser vice, die tijdens de oorlog als vrijwillige ambulance-dienst voor geallieerde oorlogsgewon den werkte, wendt zijn dien sten nu aan voor vredesdoel einden, het bevorderen van een goed begrip en vriendschap tussen de volken. Door haar bemiddeling komen ook elk jaar Amerikaanse scholieren naar Nederland, zij het slechts voor zes weken. De beurzen zijn vooral voor hen, die nog te jong zijn om aan een universi teit te gaan studeren. Toen Adriana A. L. tenslotte voor een onderzoek-commissie van het Nederland-Amerika Instituut allerlei vragen had beantwoord „Eén man vroeg niets, die zat je alleen maar griezelig aan te kijken" en bovendien allerlei eden had gezworen („Ik zal dat jaar niet in Amerika trouwen", „Ik heb geen communistische sympa thieën") kreeg zij de beurs als enige van de velen uit Haar lem en omstreken, die aange vraagd hadden. Als men haar tussen een groep Amerikaanse studenten plaatste, zou zij helemaal niet opvallen als een nou echt ty pisch Hollands meisje. Mis schien komt het alleen door die beurs, dat wij het denken,maar zij maakt nu al een half-Ame- rikaanse indruk. Als ze op 10 Augustus op een Grieks schip de grote reis aan vaardt, wacht haar in-Amerika een gezellig thuis bij de direc teur van de school, waar zij gaat studeren. Met 750 Ameri kanen zal zij het leeidingen- corps uitmaken van de Garden City High School en zij kan kiezen uit een duizelingwek- kend aantal vakken. Kies maar eens uit de mogelijkheden Spaans, Frans, typen, koken, naaien, boekhouden, autorijden sociologie, economie, filosofie, om maar enkele uiteenlopende te noemen. De schooluren zijn van 8.15 tot 14.45 uur. Zij houdt van hockey, scher men en tennissen. Op de foto zit zij te lezen in het blad Ho liday, maar of het voor haar een jaar lang vacantie zal zijn in Amerika? Zij weet zelf wel beter. „Ik weet nog niet wat ik wil woi'den, en daarom is dit jaar in Amerika me dubbel wel kom", zegt ze. „Mevrouw Groen, zult u na het vertrek van uw dochter geen geweldige hulp in de huishouding missen"? Me vrouw Groen glimlacht, maar broer en schoonzus hoonlachen openlijk. Het slachtoffer be kent openlijk te overwegen om koken en naaien als bijvakken te kiezen. Op 21 April j.l. is een reu, luisterend naar de naam Rob bie, toebehorend aan mevrouw Verwoerd, Burgemeester Bo- reelstraat 17, verdwenen. Zij heeft zich in verbinding ge steld met de politie en andere instanties, echter vergeefs. Het is niet uitgesloten dat de hond nog leeft, vermoedelijk zelfs in de Leidsebuurt. Daar me vrouw Verwoerd bijzonder ge hecht is aan de hond wil zij gaarne zeker weten of Robbie al of niet in leven is. De hoogte van het dier is ongeveer veertig centimeter. Op de rug is lang golvend zwart haar, uitlopend in wit; de oren zijn zwart. De kop lijkt op die van een Fox en het lijf op dat van een spaniel. Wie kan mevrouw Verwoerd inlichten? De heer J. B. Kraayer Jr., Nassaulaan 5 a, sigarenhande laar, heeft grote belangstelling voor de stedelijke aangelegen heden. Zijn liefde voor de stad heeft hem ertoe gebracht zich eens te bezinnen op de ver keersproblemen van Haarlem en hij heeft een grote kaart ge tekend, waarop zijn oplossing voor het probleem is uitge werkt. Zijn idee is, om het spoorwegverkeer in en nabij Haarlem maar ondergronds te laten gaan en dan zo rede neert en tekent hij komen de spoorbanen vrij voor een autoweg. De spoorbaar moet ter hoogte van de Israëlitische begraafplaats de grond in. Het station in Haarlem moet hele maal verdwijnen en daarvoor komt een ondergrondse ter ver vanging, en wel onder het Ke naupark. In de richting Leiden blijft de trein ondergronds tot nabij de Amsterdamse water leiding; daar komt hij voor de frisheid maar naar boven. Tot dat punt blijft het autoverkeer over de vroegere spoorbaan rijden en een nieuwe weg moet worden gemaakt naar de He renweg ter hoogte van Groe- nendaal. Er moet toch binnen kort gewerkt worden aan de verandering van de spoorbaan bij de Westergracht, Pijlslaan en Zandvoortselaan en dan zou de spoorbaan in één ruk door ondergronds kunnen worden aangelegd. Ook bij het station Bloemendaal moet de trein onderduiken; de verbinding in de richting Zandvoort tot Overveen zal ook het daglicht niet zien. Als het allemaal ge beurt krijgt het autoverkeer een rechtstreekse verbinding Amsterdam, Haarlem, Over veen, Bloemendaalse strand (over Zeeweg) en een verbin ding naar het Zuiden vanaf de Delftlaan (bij ijsbaan). De heer Kraayer is geen fi nancieel expert. Wat zouden we allemaal ondergronds kun nen maken als er ergens een paar milliard ongebruikt lagen te vergaan! Als men gaat ver- Nu het land weer onbekom merd kan ademhalen omdat de eindexamens bijna voorbij zijn. gniffelen overal de pro fessoren en leraren nog na over de leukste blunders van leerlingen, die aldus het exa men-afnemen wat opgevro lijkt hebben. Bij de uitgaven van de Pocket Books Inc. in New York beleefde onlangs een bloemlezing van de fraai ste blunders weer een herdruk, zodat als we juist zijn in gelicht nu de 32ste editie van pure onovertroffen humor de persen heeft verlaten. De bezetenheid van eind- examen-candidaten om koste- wat-kost op welke vraag dan ook een antwoord te geven, al moet het komen uit een vol strekt vacuum van onwetend heid. heeft in The Pocket Book of BONERS een monu ment gekregen, dat ongetwij feld de eeuwen zal trotseren. Eerst dient hulde gebracht aan de fraaiste vraag, die een Nederlandse leraar eens aan een leerling stelde: „In welk jaar stierf welke keizer aan welke ziekte?". Moge die vraag het tegenwicht vormen tegen de „Bor.ers" van Ame rikaanse leerlingen, zoals die in het pocketbook zijn verza meld en waarvan hier enke le worden geciteerd. „Een skelet is een man met zijn binnenkant buiten en zijn buitenkant er af": „Een va cuum is een lege ruimte, waarin de Paus woont": „Een octopus is een man, die er het beste van hoopt" (optimist); „Een erfgenaam is als iemand doodgaat krijg je wat over is"; „Celibaat is een hersenziekte"; .„.Celibaat is dg-,,, misdaaddie een priester doet als hij trouwt"; „Een spectrum is een man, die niet meer geloofj in dingen' zoa'ls Sinterklaas"; „Shakespeare is geboren in 1564, vermoedelijk op zijn ver jaardag"; „Ik heb twee spelen van Shakespeare gelezen, Ro meo en Juliet'' „Wat weet je van Keats?". „Niets, ik weet niet eens wie ze zijn"; „Er zijn drie vormen van poëzie: ly risch, dramatisch en epide misch"; „Horatius schreef oden en odyssee's" (essay); „Een interval in de muziek is de afstand tussen twee pia no's"; „In wat voor omstan digheden begint het vierde bedrijf van Hamlet?" „Het derde is juist afgelopen"; „De toekomstige tijd van „ik geef" is „jij neemt"; „Waar werd het Magna Charta onderte kend?" „Onder aan de blad zijde"; „Het wachtwoord van de Franse revolutie is Vrij heid, Gelijkheid en Moeder schap";. „Manhattan Island werd verkocht voor 24 dollar; het zou nu wel 500 opbrengen"; „Drie hemellichamen zijn God de Vader, God de Zoon, en God de Heilige Geest"; Geef een voorbeeld van uitzetting bij hitte en inkrimping bij warmte"; ,,'s Zomers zijn de dagen lang, 's winters kort"; „Een kalf is een kalf tot het een kalf krijgt; dan is het een koe"; „Room komt boven drij ven omdat je er anders niet bij kunt"; „Bij de Christenen mag een man maar een vrouw hebben; dat heet monotonie"; „Waar worden de koningen van Engeland gekroond?" „Op hun hoofden"; „Drie schoten weerklonken. Twee dienaren vielen neer, de derde ging door zijn hoed"; „Wat is de belangrijkste oorzaak van echtscheiding?" „Het huwe lijk"; „Onze voorvaderen le ven tegenwoordig niet zo lang meer als vroeger"; „Nederland is bekend door het bouwen van houten schepen; er zijn dikwijls overstromingen en die komen zo vlug dat de mensen geen tijd hebben ijzeren sche pen te bouwen". En het boekje van 114 pagi na's staat vol met zulke heer lijkheden beteren kun je het natuurlijk niet groot genoeg zien, maar toch niet groter uiteindelijk dan het geld toelaat. Anders gingen we de zee dempen tot tien kilometer uit de kust. En daar dan gezellig een paar dui zend villaatjes laten bouwen. Allemaal met particuliere kel ders, waar de ondergrondse langs komt. Reeds 5000 Haarlemmers roeren thans in hun kopje thee of koffie met een (verzilverd) „Margriet'-lepeltje. En voor dat het 10 October is, tot zo lang zal de actie om het Mar grietkinderhuis een nieuwe speelplaats te bezorgen, duren, zal deze kring van Margriet lepeltjes-gebruikers (en ge- bruiksters) nog wel omvang rijk uitgebreid zijn. En terecht. Onverdroten gaat men door. Zaterdag zal er een grote buurtactie, met geluidswagen en al, in de Amsterdamse buurt plaats vinden. Collec tanten kunnen zich opgeven aan de Jansweg 25a of, na zes sen, in de Brouwerstraat op nummer 133. BINNENLAND De besturen van de Christelijk Sociale Vereniging „Partimonium" in stad en ge west Groningen hebben het initiatief geno men een protestants-Christelijke volksuni versiteit te stichten, met het doel de ontwik keling op cultureel gebied van de Protes tantse Christenen in „stad en lande" te be vorderen door het geven van cursussen en voordrachten. Te Blaricum is op 69-jarige leeftijd overleden de heer L. Verwoerd, die in op dracht van de regering Polynorm in Bun schoten heeft gereorganiseerd. Hij is onder meer directeur van het Rijksbureau voor Huiden en Leder geweest. In de te Utrecht gehouden landelijke vergadering van vakgroepen van de Neder landse Katholieke Grafische Bond is het Concept Collectieve Arbeidsovereenkomst voor het grafische bedrijf in Nederland met meerderheid van stemmen aanvaard. HAARLEM EN OMGEVING Gegrepen. Een vijftigjarige vrouw uit de provincie Utrecht nam Donderdag een japon van f10 weg uit een kledingmagazijn in de Anegang. Dit werd door het personeel ontdekt; de vrouw werd door de politie aan gehouden. Er is tegen haar proces-verbaal opgemaakt; de japon is weer op haar oude plaats teruggekeerd. Opgespoord. De Haarlemse politie heeft proces-verbaal opgemaakt tegen de 22-jarige Haarlemse los arbeider J. B. en diens 28- jarige collega C. H. Beiden zouden in de nacht van 27 op 28 Augustus van het vorige jaar hebben ingebroken in een kantoor aan de Leidsevaart. Zij zouden toen een brand kast naar buiten hebben gesleept en vervol gens, toen bleek, dat deze kast niet open te krijgen was, een schrijfmachine hebben mee genomen. Deze is inmiddels opgespoord en in beslag genomen. Met vacantie. De burgemeester van Bloemendaal, dr. D. H. Peereboom Voller zal van Vrijdag 22 Juli tot Maandag 2 Augustus wegens vacantie niet aanwezig zijn. Het spreekuur van de burgemeester op Dins dag 26 Juli komt hierdoor te vervallen. Deense padvinders. In tegenstelling met eerst vermelde berichten komen reeds Vrij dagavond tegen middernacht de Deense padvinders, gasten van de Haarlemse troep „De Camerons", in Haarlem aan. Zij zullen worden ontvangen op het troephoofdkwartier van de „Camerons" aan de Tetterodeweg in Overveen. Diaconessenliuis. In het Diaconessen- huis slaagden voor de aantekening kraarn- verpleging de zusters N. Breedijk en E. Broekhuys. ADVERTENTIE vanaf ƒ174— HAARLEM, 21 Juli 1955 ONDERTROUWD: 21 Juli, J. M. de Reus en S. M. Franse; P. Maerten en M. M. W. Roos. GEHUWD: 21 Juli, P. Ph. Van de Velde en J. J. van Meurs; J. G. Stiphout en M. J. de Boer: A. Koopmans en E. J. Vx-eeken; J. van den Bogaard en G. Goossen; J. Smal en J. D. Theil; N. J. Kelderhuis en M. L. de Jong; J. G. de Droog en G. M. van Alphen; B. Honderdos en A. Meijer; W. Hogenbirk en B. Bolhuis; E. A. van den Heuvel en I. M. J. Matheij. BEVALLEN van een zoon: 17 Juli, A. Groeneveldvan Duijn; 20 Juli, A. de Jongh Bekker; 21 Juli, S. Th. M. van der Schuit —van Geldorp; 21 Juli, G. J. Guit—Starink. BEVALLEN van een dochter: 18 Juli, J. C. C. Zwinkels—Verbraeken; 19 Juli, I. M. A. HeimigMathysen Gerst; G. M. Hazes Kamps; 20 Juli, A. J. Th. ScholsWautersen; W. BroekhuizenNieuwenhuizen; J. A. M. Bunschotenvan Paradijs; P. J. Mahieu— Stouten; 21 Juli, G. B. van den Berg—Ste- merdink. OVERLEDEN: 19 uli, H. Marsmanaan de Kerk, 57 j„ Zuider Buiten Spaarne; C. St. van Hai-enBiezenaar, 84 j„ Kinderhuis- vest; 20 Juli, J. Chr. Sodekampf, 88 j„ Groot Heiligland; N. Porcelijn, 6 j., Kleverparkweg; J. A. Wiei-sma, 50 j., lepenrodestraat; A. M. W. Lijbei'sBoer, 71 j., Hazepaterslaan; A. van NieuwkoopMiddelkoop, 68 j., Gast- huisvest. ONDERTROUWD: T. Nelis en H .A. M. van Vliet; G. J. Bouwmeester en M. H. Kra mer; W. de Vries en C. C. van Tongeren; H. A. Disselkoen en T. Mathot; J. P. Schoen maker en P. J. Jansen. GETROUWD: R. H Willard en J. P. M. Brouwer; A. de Wagt en E. M. Claij; M. A. H. W. Schöttelndreier en E. H. Prillwitz; L. C. du Rieu en P. L. Corstius; W. Koot en A. J. van Kesteren; A. C. Groenendijk en H. Bloemendaal. GEBOREN: Franciscus Petrus Theod^rus, z. van T. J. van den Berg en van O. M. Kieft; Maria Henriette Gertrude, d. van F. W. M. van den Berg en J. M. Bonkenburg. OVERLEDEN: Mej. M. Venneer, 76 j„ Groenendaalkade 6; G. M. Voorting, 60 j„ L. de Keylaan 4; J. den Haak, 57 j„ Heren weg 126; M. Daim, 46 j„ Herenweg i26; Mevr. A. M. van RoonVrensen, 82 j., Kerklaan 91; Wed. J. M. van der VeldenPrins, 82 j., Binnenweg 176; B. Veltman, 59 j„ Marisplein 7; Wed. M. Sprengers—van Berkel, 75 j„ Wipper-plein 14.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 6