Garage DEN HOUT Schoonvader met een bijl gedood „20.000 mijlen onder zee" De hondenmoeder van Bagnolet In de moestuin Een bestekétui Tomaten bij warme maaltijd als groente en als sla Renault Frégate Afscheid Luxemburgse gezant Aug. Collart Na ruzie over inwoning Geconcretiseerde fantasie der film evenaart Jules Verne niet ONZE TUIN- EN KAMERPLANTEN Verwerking van kersen Bevorderingen bij marine DIT MAKEN WE ZELF Twee rijtuigen ontspoord op Centraal Station A'dam Kerkelijk Nieuws Zwerfster geeft nette burgers een lesje lürAaafct VRIJDAG 22 JULI 1955 WANNEER de stoutste fantasie werke lijkheid wordt verliest de wereld er altijd een illusie aan: de romantiek van het on mogelijk geachte. Zo moet het de twintig- ste-eeuwer vergaan zijn, toen de duikboot .haar,. zee. Hij zag Ineens wat Tv Jules Verne's verbeelding, met zijn fantasie product dé „NatitHtlè" «L^Pwintig duizend mijlen onder zee" ineen schrompelen onder de genialiteit der wetenschap, die het toch maar klaarspeelde een droom waar te ma ken. Jules Verne was zijn tijd vooruit, in terpreteerde men toen als een soort reha bilitatie en troost. Maar zo was het niet. Jules Verne had een rijke verbeelding en aan die verbeelding dankten we de „Nau tilus" met meer rust in het hart dan wij de wetenschap haar duikboten en onder zeeërs danken. Verne schonk ons het genot van het onbestaande, dat later pas bestaan baar bleek. Zijn fantasie was onze fantasie: wij vulden aan en droomden door op wat hij aan beelden voor ons opriep. Aan zijn beeld voegden wij het onze toe. Of het no dig was daar nog eens het beeld van de film bovenop te stapelen is dan ook een zaak die het overwegen waard is. Wie „Twintig duizend mijlen onder zee" heeft gelezen, hij heeft aan Verne en zichzelf ge noeg. Wie „Twintig duizend mijlen onder zee" leest in de filmvertaling, vindt ze eigenlijk overbodig, al kan hij niet aan haar bekoring ontkomen. De film naar Verne's boek zal niemand lelijk vinden, maar ongelooflijk evenmin. En daar zijn we nu net waar we wezen wilden: om ons te overtuigen had de film ongelooflijk moeten zijn. Ze had dat net zo moeten zijn als het boek, maar ze kon het niet. In de eerste plaats om de redenen m de aanhef aangegeven. De wetenschap had Vernes fantasie achterhaald en wat in een sfeer lag van mysterie en verschrikking, die toch geen waarheid kon worden, naar een niveau gehaald van nuchtere verwe zenlijking en maar al te reële dreiging. In de tweede plaats kon de film het boek niet evenaren, omdat zij de fantasie concreti seerde. Het geestesbeeld werd filmbeeld. Het werd niet onze visie aan de hand van Verne's verbeelding, het werd wat regis seur Rudolf Fleischer ons beliefde van Ver ne voor te zetten. Daarmee verdween onze zelfwerkzaamheid en bleef ten hoogste de verwachting over, dat Fleischer ons met krachtige suggesties en vooral filmische middelen van technische aard een kijkje zou geven in een wereld, die ons toch nog zou verrassen. De geheimen der diepzee kon hij ons met de camera onthullen. De ka rakters der hoofdfiguren bevredigend bena deren en zo hij een scenario uitwerkte, dat Verne eerbiedigde meer doen dan die karakters weergeven: er dieper indrin gen en met de botsing der meningen tussen de verbitterde waanzinnige kapitein Nemo en zijn opponent de professor voortdurend dramatisch relief aan de ontwikkeling van het verhaal geven. Rudolf Fleischer deed van dat alles veel te weinig. Hij putte uit een veel minder rijk territorium van geestkracht, verbeel ding en beeldend vermogen dan Verne. Van de hoofdfiguren komt alleen Nemo tot zijn recht. De diepzeeopnamen zijn fraai, maar te kort om te voldoen aan onze be hoefte. De film is soms zelfs puur show. Ze offert sfeer en mysterie aan Amerikaanse werkelijkheidszin. Maar niet altijd! Want zo goed als haar falen moet worden getoond, zo goed moet haar slagen worden aangewezen. Het ver schijnen van de „Nautilus" is een specta culaire aangelegenheid van belang. De tocht van het schip door de diepte opwin dend en boeiend. Het gevecht met de octopus precies wat men ervan hoopte en volkomen beantwoordend aan onze gedurfdste voor stellingen. Dat gevecht vind ik wel het hoogtepunt van de film. Hier neemt het filmverhaal de afmetingen aan van Verne zelf. Onze fantasie kan dat niet verbeteren. Ik zal dan ook de laatste zijn om „Twintig duizend mijlen onder zee" zoals het nu in filmvorm verschijnt, ver van mij te werpen. Wie het boek heeft gelezen - wie niet - moet ook de film gaan zien. Hij weet waar hij aan toe is, maar hij zal haar zich blijven heugen al was het alleen maar, omdat ze an: Verne evenveel jongensachtige bewonde ring en geestdrift betoont als gij deed in vroeger dagen en als ge hem herleest nu nog! P. W. FRANSE ADVERTENTIE 6-pers. Sedan geeft 12 maanden ga rantie. Prijzen in diverse uitvoeringen 7500.— tot 8875. Wagenweg 166-168. Tel. 12138 en 15056. Het vrijwel voltallige corps diplomatique heeft Donderdag in de residentie van de Franse ambassadeur, de heer Jean-Paul Garnier, die ook deken is van het corps, afscheid genomen van de gezant van Luxemburg, de heer Auguste Collart, van mevrouw Collart en hun dochter Anne- Marie. De heer Collart heeft zijn land 22 jaar in ons land vertegenwoordigd; voor de oorlog als zaakgelastigde, na de oorlog als gezant. De Franse ambassadeur en mevrouw Garnier ontvingen vrijwel alle chefs van de diplomatieke missies en hun dames, die gelegenheid hadden afscheid te nemen van de heer en mevrouw Collart en hun doch ter, die zovele jaren geziene en beminde figuren waren in de diplomatieke kring in Den Haag. Met ingang van 1 Augustus is tijdelijk bevorderd tot commandeur de kapitein-ter zee A. C. M. de Neeve, voor de duur dat hij zal zijn belast met de functie van com mandant der zeemacht in Nederlands Nieuw Guinea. Met ingang van 1 Augustus worden be vorderd tot kapitein-ter-zee de kapiteins luitenant ter zee C. L. J. F. Douw van der Krap (commandant van hr. ms. lichte krui ser „Tromp" met ingang van 1 September), M. J. Vos (van de marinestaf) en A. H. W. von Freijtag Drabbe (Nederlands marine attaché te Melbourne) en de kapiteins-lui tenant ter zee met de tijdelijke rang van kapitein-ter-zee H. A. W. Goossens (com mandant Koninklijk Instituut voor de Ma rine te Willemsoord) en B. Poortman (com mandant mijnendienst te Den Helder). A ort nieuws Het bljjkt de A.N.W.B. dat vele toe risten onkundig zijn van het feit, dat men bij grensoverschrijding met een motorrijtuig een kentekenbewijs dient te bezitten, of, wanneer men nog rijdt onder een. geldig provinciaal nummer, een na/tionaliteits- bewijs. Dit nationaliteitsbewijs dient dan echter te zijn afgegeven nó 14 December 1947. Is dit document dus vóór die datum afgegeven, dan is het ongeldig. Bovendien wijst de A.N.W.B. er motorrijders, en be stuurders van scooters, autobussen en auto cars op, dat hun nationaliteitsbewijzen, on geacht de datum van afgifte, géén geldige documenten zijn bij grensoverschrijding. Voor het passeren van de grens met deze voertuigen dient men een kentekenbewijs te bezitten» de^Örouw In het gehucht Moorveld by Geulle ln Zuid-Limburg heeft Donderdagmorgen de 32-jarige M. N. zyn schoonvader, de 58- jarlge J. H. de B. met een bijl de schedel ingeslagen. Het slachtoffer was vrflwel on- middeliyk dood. De dader, die sedert Mei van dit jaar bij zijn schoonvader inwoonde, heeft zich zelf bij de politie aangemeld. Tussen de beide mannen heerste een min of meer gespan nen toestand. N. scheen een meningsver schil te hebben gehad met zrjn vrouw, waarmee de schoonvader zich zou hebben bemoeid. Wachtmeester Bekkers van de rijkspoli tie stelde het eerste onderzoek in. Mr. W. Moors, waarnemend officier van Justitie te Maastricht, was aanwezig namens het parket van de rechtbank te Maastricht. De dader werd gearresteerd en zal Zaterdag voor de officier van Justitie te Maastricht worden geleid. Het stoffelijk overschot van het slachtoffer is overgebracht naar het ziekenhuis St. Annadal te Maastricht voor de gerechtelijke lijkschouwing. Op het Westelijk Eiland bij het Centraal Station te Amsterdam zijn Donderdag om half zes twee rijtuigen ontspoord tijdens het transport naar het perron, waar zij zou den worden ingedeeld bij de Holland Italië express. In de treinenloop ontstond dientengevolge enige vertraging. De treinen, die omstreeks zes uur in Amsterdam binnenliepen, had den even voor het station ongeveer een half uur oponthoud. De D-trein, die aan vankelijk om 18.17 uur had moeten ver trekken, kon pas om 19.00 uur de reis naar Italië aavangen. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Hoornaar K. Exalto, cand. te Linschoten. Bedankt voor Veen L. Brasser te Voort huizen. Beroepbaarstelling. De heer W. v. Hen- nekeler, cand. te Nijkerk, stelt zich beroep baar. Geref. Kerken Beroepen te Oudemirdum A. J. Dondorp, cand. te Heemstede. Het is wel gelukkig dat er nog zulke mensen als madame Emery bestaan. Mada me Emery woont in Bagnolet, even buiten Parijs in een huisje dat je eigenlijk beter een hutje kan noemen. Rijk is ze dan ook zeker niet. Ze is zelfs zó arm, dat ze haar kostje bijeen moet zien te scharrelen uit de vuilnisbakken in de rijke buurten van Parijs. Als je 's ochtends, net even voor de vuilniswagens passeren, die bakken „controleert", dan kan je, met wat geluk, op een dag wel een tientje ophalen. Madame Emery hoort dus eigenlijk tot het gilde van de Parijse vodden rapers en de zwervers over wie een student zojuist een proefschrift heeft geschre ven waarop hij aan de Sorbonne is gepromoveerd. Alleen in Parijs zijn er nog meer dan een dertigduizend van die clochards, paupers die practisch aan hun lot wor den overgelaten en die de nette burgers maar zo ver mogelijk uit de buurt pro beren te blijven. Maar het verhaal over madame Emery, een weduwe van om streeks vijftig jaar, bewijst wel dat heel wat van die nette burgers bij deze ver schoppelingen, die leven aan de zelfkant der maatschappij, nog een lesje in naas tenliefde zouden kunnen komen nemen. Hoewel het voor ons nog niet zover is om de koffers te pakken en te gaan uit blazen van een jaar hard werken, lopen we toch al te bedenken wat er tegen die tijd allemaal meegenomen moet wor den. We gaan kamperen, dus moet er be halve aan kleren ook om linnengoed en bestek gedacht worden. Voor dat laatste hebben we een han dig étuitje gefabriekt, tijdens het eten kan het als onderleggertje gebruikt worden en als we klaar zijn, stoppen we het schoongemaakte bestek onder de Madame Emery heeft namelijk haar armzalig leven ingezet om een ander soort zwervers te redden. De zwervers onder de honden. Aan de dierenbe scherming valt in Frankrijk nog veel te doen. Honden en katten van ras ko men natuurlijk niets te kort. Die hebben het best en vaak heel wat beter dan vele mensen. Maar de huisdieren van mindere stand die kunnen hun geluk meestal wel op. Het is lang geen uit zondering dat Fransen die met grote vacantie gaan hun hond of kat in een stadspark „vergeten" of in een der grote bossen rond Parijs onverzorgd achter laten. In Augustus kan je in die parken dan ook de zieligste, uitgemergelde scharminkels rond zien dolen. Madame Emery heeft zich het lot van die arme beesten aangetrokken. Ze heeft een vijf en vijftig straathonden verzameld waar voor ze op het abattoir iedere dag een kruiwagen vol afval gaat halen. Van de winter bestond haar menagerie wel uit een honderd koppen. En die collectie maakte 's nachts zo'n lawaai dat de buren madame Emery en haar have op een kwade dag hebben weggejaagd. Ge lukkig heeft ze toen een stukje grond gevonden waar die beesten nu in vrij heid kunnen leven en ravotten. Een bezwaar is alleen dat daar geen water is zodat madame Emery, of de honden moeder van Bagnolet, zoals ze door iedereen wordt genoemd, elke dag uren lang met zware emmers moet sjouwen. Dat is haar nu te veel geworden. De hondenmoeder heeft zoveel van haar krachten geëist dat ze hoognodig in een hospitaal moet worden verpleegd. Ze is al in observatie genomen en de dokter heeft gezegd dat alleen een ope ratie haar leven misschien nog zal red den. Maar na drie dagen had ze het hospitaal weer verlaten, omdat ze wist Een charmante zomerdracht van taft met geplisseerde rok. dat niemand voor haar honden zou zor gen. Het is mij onmogelijk rustig in bed te blijven liggen met de gedachte dat mijn honden van honger en dorst dreigen om te komen. Een van de grote Parijse avondbla den heeft nu een reporter naar Bagnolet gestuurd, die madame Emery heeft voorgesteld een hulpactie in zijn krant te organiseren. Geeft u zich liever maar geen moeite, zo was het advies van de hondenmoeder. Ik zou toch maar de zelfde ervaringen opdoen als die andere hondenvriend in Louveciennes. Die had in een krant een advertentie geplaatst met een oproep voor zijn zwervers. Maar het gevolg was dat hij weken lang iedere ochtend zijn menagerie met een paar nieuwe honden of katten zag uitgebreid, die met een touw aan het hek waren vastgebonden. Aan mijn vijf en vijftig viervoeters die me alle even lief zijn, heb ik mijn handen al veel te vol, zo heeft madame Emery die haar illusies nu wel definitief verloren heeft, opgemerkt. Het is een triest geval. De dieren bescherming is in Frankrijk nog hoofd zakelijk afhankelijk van het particulier initiatief. Maar de particulieren is die taak nu al lang ver boven de hoofden gegroeid. Madame Emery dreigt nu dus zelfs onder die taak te bezwijken. Met dat Parijse avondblad ben ik wel van mening dat het moment gekomen is dat gemeente of een andere overheid, zich nu eindelijk eens het lot van al die zwervende honden en katten aan gaat trekken. Maar ja, zelfs het lot van die duizenden menselijke zwervers schijnt de Franse autoriteiten nog wel tamelijk koud te laten. Zodat ik vrees dat die verschopte huisdieren het voorlopig nog wel van het goede hart van hun men selijke lotgenoten als madame Emery zullen moeten hebben. EVE lusjes en rollen het hele geval op. We maakten voor allemaal een andere kleurcombinatie. Het voordeel is, dat we alles beter bij elkaar houden en het in onze koffers of rugzakken niet kan rammelen en daardoor minder krast. D heetf er 30 cm. effen en 45 cm. ge ruite katoen voor nodig (andersom kan natuurlijk ook). Het effen lapje knip pen we op de middenvouw door, want we maken 't geval dubbel voor de stevigte. Van het geruite lapje knippen we vier repen van 8 cm. breed en twee van 5 cm. Die reepjes van 5 cm. stikken we dicht en keren we om. Nu stikken we er één 10 cm. van boven en één 10 cm. van onderen op het dubbele effen lapje. We zorgen er hierbij voor, dat er 4 lusjes ontstaan. Als u kampeerbestek heeft, meet u van te voren even of deze maten kloppen, het bovenste bandje komt net onder de kop van de vork en de lepel. Nu stikt u de biezen op de verkeerde kant aan, en op de goede kamt over, de hoeken werkt u schuin af. Tenslotte stikt u van de resten van het geruite lapje (de stukken die van de re pen afvallen dus), een lange bana zo breed als de smalle biezen, deze naait u dubbel aan het midden van de smalle kant aan, om het geheel in opgerolde toestand mee te sluiten. L.C.B. Oosterse brokaatzijde is het materiaal waarvan deze meeslepende japon is vervaardigd. Het was een van de successen van de New Yorkse „Fashion Week". Wanneer we recepten over tomaten willen geven kunnen we eigenlijk wel buiten een kleine inleiding want er zal toch wel niemand meer zijn, die niet van de goede eigenschappen die de tomaten bezitten op de hoogte is. Zodat we maar meteen met de deur in huis vallen. Deze keer zullen we eens kijken hoe we to maten bij de dagelijkse warme maaltijd kunnen verwerken. De tomaat kan hier als groente gebruikt worden, maar ook als sla. En dan zijn er nog wat minder bekende tomatenschotels (maar daarom niet minder smakelijk). Misschien dat de tomaten deze zomer wat goedkoper zullen worden dan de andere groenten die op het ogenblik zo schrikbarend duur zijn. Gestoofde tomaten als groente, 800 gr a 1 kilogram tomaten, 30 gr margarine paneermeel, zout, peper, ev. wat citroen sap. De tomaten wassen, even in heet wa ter houden, pellen en in plakken snijden. De plakken in een vuurvaste schotel leggen en er wat peper en zout tussen strooien. De margarine en iets water toevoegen en de schotel in de oven zet ten of op een asbestplaatje op laag gas. Als de tomaten bijna gaar zijn een dun laagje paneermeel er over strooien. Gebakken tomaten als groente. 800 gr a 1 kilgram tomaten, wat bloem, peper, zout, 75 gr margarine, (peterselie). De tomaten wassen, even in heet wa ter houden, pellen en in stevige plakken snijden. Deze plakken inwrijven of be strooien met peper en zout en aan beide En zo kunnen de eerste snij- en sper- cieboontjes geplukt worden en doe dat dan met beide handen; de jonge nog niet volgroeide boontjes zouden anders ook allemaal afgetrokken worden. In dien men nog eens voor de tweede maal bonen gezaaid heeft zullen die nu een lichte overbemesting moeten hebben; de tuin- en gazonmest kan er uitstekend dienst voor doen. Zomerkrootjes kun nen zonodig al gedund worden; de dikste neemt men weg voor de consumptie en de andere kunnen dan nog doorgroeien. De andijvie die men half Juni heeft ge zaaid zal nog niet zo ver zijn dat ze gepoot kan worden; haast is er echter toch ook nog niet bij. Wel moet nog prei gepoot worden en zet die dan in tien centimeter diepe greppeltjes die kunnen dan in de loop van de zomer geleide lijk dichtgeschoffeld worden en daar door bereikt u bij die prei goede resul taten; het is namelijk begonnen om die lange witte dikke ondereinden en niet zo zeer om het groene loof. Groenten die onvoldoende groeien zullen nog eens een lichte overbemesting moeten hebben de bekende gazonmest kan voor dit doel ook wel gebruikt worden. Koolplanten kunnen nu gepoot worden doch zorg er voor dat ze op verse grond komen en dat wil zeggen dat ze niet mogen groeien op bedjes waar verleden jaar ook al kool groeide; dit ter bestrijding van de zo gevreesde knolvoet. G. KROMDIJK kanten door wat bloem halen. De mar garine in de koekepan bruin bakken. Ze moeten snel gebakken worden daar ze anders uit elkaar vallen. Tomaten met rijst en aardappelen. 150 gr rijst, 800 gr aardappelen of iets minder, 800 gr tomaten, 75 gr margarine, 250 gr uien, zout. De rijst opzetten met ongeveer 4 maal het gewicht aan water en een half uurtje voorkoken. De aardappelen schillen en in kleine blokjes snijden en deze met de rijst laten meekoken, tot ze gaar zijn. De uien schoonmaken, in nette ringen snijden en deze in de margarine fruiten tot ze mooi goudbruin zijn. Dan de ge wassen en in stukjts gesneden tomaat nog een ogenblik meefruiten. Zonodig iets water toevoegen en de tomaten gaarkoken. De rijst en de aardappelen voorzichtig door elkaar roeren en hieraan de toma ten toevoegen. Desgewenst kan het ge recht in een vuurvaste schotel worden over gedaan, waarna er in de oven een bruin korstje op kan komen. Voedzame tomatensla. 1 kg aardap pelen, 800 gr tomaten, 4 eieren, olie, azijn, peper, mosterd, zout, uitjes en augurkjes. De aardappelen gaarkoken, af laten koelen en in plakken of blokjes snijden. De eieren hard koken (10 min.) pel len, en ook klein snijden. Een paar nette plakjes achterhouden voor garnering. De tomaten even in heet water houden, schillen en in plakken snijden. Een slasaus maken van de olie, azijn, peper, mosterd, zout, fijngesneden uitjes en ev. wat aardappelkruim. Alle bestand delen door deze saus doen en het geheel een poos laten staan tot de smaak goed ingetrokken is. De sla in een slabak op doen of op een platte schotel en gar neren met wat achtergehouden ei, au gurk en/of uitjes. Een droom van een feestjurk - witte tulle met fijne garnering van zwart fluweel. Yoghurt met kersen. Ontpit de kersen en halveer ze. Zet ze een poos weg met basterdsuiker, zodat er wat suikerstroop op komt. Meng ze dan kort voor het op doen met de yoghurt. Opdoen in een glazen schaal en presenteren met wa fels. Ev. opdoen in bowlglazen. Open kersentaart (voor een vorm van 20 cm middellijn). 100 gr bloem, 80 gr margarine, 60 gr basterdsuiker, een half ei, zout. Alle bestanddelen in een kom doen, de margarine klein snijden en met een koele hand de bestanddelen vlug door- eenkneden tot het deeg gelijkmatig is. Het deeg uitrollen tot een lap, die in de ondiepe zandtaartvorm past, de inge vette vorm er mee voeren en het deeg in de randen goed aandrukken. Om wegzakken van het deeg langs de kanten te voorkomen, tijdens het bakken een steunvulsel aanbrengen. Hiervoor eerst een stuk ingevet boterhampapier iets groter dan de vorm, met de vette kant op het deeg leggen, het papier langs de kanten indrukken. Op het papier zoveel rauwe rijst of erwten leggen, dat de bak er mee gevuld is. De taart in een matig warme oven gaar bakken, doch niet bruin. Het steunvulsel wegnemen en de taart verder bruin laten worden. Het eerst iets afgekoelde gebak uit de vorm nemen en kort voor het gebruik vullen. De schoongemaakte kersen in een suikers troop je verwarmen (50 gr suiker per dl water met citroensap) tot ze zacht zijn. Dan de vruchten afkoelen en op de inmiddels met poedersuiker bestrooide deegbak leggen. Het vocht binden en over de vruchten gieten, zo dat deze er glanzend uitzien. Kersencompóte. Een stroopje koken van ongeveer 50 gr suiker per dl water. De kersen wassen, van steeltjes ontdoen, ontpitten en in de stroop verwarmen zonder koken tot ze zacht zijn (10 De kersen uit het vocht nemen, dit t den met aangemengd aardappelmeel afmaken met citroensap., Imp. I. W Lahnemann. Laren N H. Poslbui 18 Teleloon K 2953 - 3047 TINTGEVENDE HAARWASSING Was éénmaal Uw haar met POLYCOLOR Creme- Shampoo-Pastell, en U zul» verrast zijn over het resul taat! Die eenvoudige be handeling geeft Uw haar de natuurlijke of door U gewenste mode-tint (zonder verven I) Eventueel grijzende haren worden onzichtbaar. U gaat er werkelijk jeugdiger uitzien I Tegelijkertijd wordt Uw haar grondig gereinigd, en krijgt een diepe glans door de haarvoedende bestanddelen. Het laat zich dan gemakkelijk kappen. Ook Uw eerstvolgende haarwassing een schoonheidsbehandeling met POLYCOLOR Creme- Shampoo-Pastell ADVERTENTIE In 30 minuten méér jeugd en charme door Tube voor twee wassingen f 1.95

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 7