PANDA EN DE MODE-MEESTER Agenda voor Haarlem Wereldnieuws Vertrouwen Groeiende betekenis van Amsterdam, financieel centrum De radio geeft Dinsdag Juridische status voor vluchtelingen-zeelieden J MAANDAG 25 JULI 1955 2 LIKDOORNS Effecten- en Geldmarkt Ik had alles geprobeerd tegen transpiratie-lucht Opa Schram ziek in Frankrijk Engelsen helpen bij herbouw van Nieuwerkerk VAN DIARRHEE? Waterstaat in kwestie Etten- Leur in ongelijk gesteld Brand in wolafval te Tilburg; 30.000 schade Nederlands initiatief Aftrekregeling contributie vrije ondernemers verenigingen Belgische ministers in Delft Examens Heringa Wuthrich och ió het zo V Bloedrode regens De conferentie van Genève is geslaagd. Wederzijds vertrouwen zal de grondslag vormen van het gesprek dat de vier minis ters van Buitenlandse Zaken volgens de richtlijnen van hun chefs zullen voortzet ten over de veiligheid in Europa en het Duitse vraagstuk en over het bevorderen van contacten tussen Oost en West. Reeds op 29 Augustus zal een sub-commissie van de UNO, waarin behalve de Grote Vier ook Canada vertegenwoordigd is, de ont wapeningsvoorstellen in studie nemen. Er blijkt tussen de regeringsleiders reeds zoveel goede verstandhouding te bestaan dat zij elkanders standpunten kunnen weergeven zonder de meningsverschillen 'iie misvormen. Het opvallendst tonen dat de slotwoorden van Boelganin die een voortreffelijke samenvatting van de ge hele conferentie gaf. Het is duidelijk dat bij een dergelijke scherpomlijnde afbakening der meningen overeenstemming slechts bereikt kan wor den door concessies, die op haar beurt weer afhankelijk zijn van goed vertrouwen. Als een dergelijke doordringing van de wederzijdse opvattingen en allerlei contac ten tot stand komen, zullen zowel in het Oosten als in het Westen veranderingen optreden. Het proefgebied voor die wijzi gingen zal Duitsland zijn, dat verdeeld is in twee helften die de politieke en sociale stelsels van beide partijen vertegenwoor digen. Oorlog als middel om een van beide systemen te doen zegevieren in Duitsland of elders in Europa is afgezworen en de mogelijkheid van een zone tussen Oost en West waar het beschikken over strijd krachten het onderwerp van onderlinge overeenstemming zal zijn, is uitdrukkelijk in de richtlijnen aan de ministers genoemd. Het wederzijdse vertrouwen zal bij het zoeken naar een oplossing voor het Duitse vraagstuk op een zware proef gesteld wor den. Zowel in de Russische als in de Wes telijke voorstellen ter hereniging van Duitsland ligt een sterk wantrouwen ver ankerd. De Sovjet-Unie vreest dat een herbewapend Duitsland een verderfelijke invloed zal uitoefenen in de NAVO, die zij juist wenst te doen opgaan in een Euro pees veiligheidsstelsel. Het Westen en de' West-Duitsers zijn beducht dat mèt een ontwapend Duitsland ook West-Europa in de Russische invloedssfeer zal komen. Premier Boelganin en de secretaris-gene raal van de Russische communistische par tij Kroesjtsjev, die op de heenreis Oost- Berlijn aandeden, neoben ook hun terug reis onderbroken voor een onderhoud met de Oost-Duitse communistische leiders. Voordat de ministers In October naar Ge nève terugkeren, zal de West-Duitse bonds kanselier waarschijnlijk zijn bezoek aan de Kussiscne regering hebben gebracht. Dan worden ook de West-Duitsers in het ge sprek betrokken. Het is te hopen dat dr. Adenauer de Russische leiders evenveel vertrouwen kan mooezemen als zijn Ame rikaanse, Engelse en Franse collegae in Genève hebben gedaan. Wederzijds ver trouwen kan wonderen verrichten. A. B. ADVERTENTIE fERWUDERD MET WONDEROLIE Weg met onhandige likdoornringen en gevaar lijke scheermesjes. Een nieuw vloeibaar middel. NOXACORN, neemt de pijn weg in 60 seconden. Eeltplekken en eksterogen verschrompelen met wortel en al. Bevat gezuiverde wonderolie, jodium en het pijn stillende benzocaïne. Een flesje NOXACORN Antiseptisch Likdoorn- middel van f. 1.35 bespaart U veel ellende. (60) HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.30 Voor de vrouw. 9.40 Morgen wijding. 10.00 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Platen. 11.15 Kookpraatje. 11.30 Bariton en piano. 12.00 Amusementsmuziek. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.35 Lich te muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of platen. 13.20 Promenade-orkest en solist. 13.55 Koersen. 14.00 Platen. 15.00 Voordracht. 15.15 Viool en piano. 15.45 Platen. 16.30 Voor de jeugd. 17.15 Platen. 17.25 Theaterorkest en solist. 18.00 Nieuws. 18.15 Piano. 18.30 Amusementsmuziek. 18.50 Platen. 19.00 Paris vous parle. 19.05 Platen. 19.15 Triptiek van Brielle, Vrijheidsstad, klankbeeld met mu ziek. 19.45 Filmpraatje. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Gevarieerd programma. 21.00 Om de toekomst van het avondland, causerie. 21.30 Internationaal koorfestival. 22.00 Internationaal festival van het chan son te Venetië. 22.30 Orgel. 23.00 Nieuws. 23.15 New York calling. 23.20 Platen. 23.25 24.00 Platen. HILVERSUM n, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Morgen gebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 Lichtbaken. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Platen. 10.30 Platen. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Platen. 11.50 Als de Ziele luistert. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. (12.3012.33 Land- en tuinbouwmededelin gen). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Internationaal koor- festival. 13.45 Platen. 14.00 Tenor en orgel. 14.25 Platen. 15.00 Platen. Tussen 15.30 en 17.30 Tour de France. 15.30 Ben je zestig? 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.40 Koersen. 17.45 Rege ringsuitzending: Rijksdelen overzee: Bloe men op Aruba. 18.00 Dit is leven, causerie. 18.15 Platen. 18.30 Metropole-orkest en so list. 19.00 Nieuws. 19.10 Tour de France. 19.20 Platen. 19.30 Avondgebed en liturgische kalender. 19.45 Platen. 20.30 Tour de France. 20.40 Actualiteiten. 20.55 De gewone man. 21.00 Uit het Boek der Boeken. 21.15 Salz- burger Festspiele: Die Zauberflöte, opera (le bedr.). 22.35 Radio-bromfietscursus. 22.45 Platen. 23.00 Nieuws. 23.15 Radio Philharmo- nisch orkest. 23.3524.00 Platen. TELEVISIE (V.A.R.A.) 20.15 Actualiteiten en weeroverzicht. 20.35 Het Paard van Potter, TV-spel. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Operettemuziek. 14.00 Platen. 15.00 Zang en piano. 15.30 Pla ten. 15.45 Orgelconcert. 16.15 Weense mu ziek. 17.00 Nieuws. 17.10 Kamermuziek. 17.45 Boekbespreking. 18.00 Voor de jeugd. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 20.00 Platen. 20.45 Omroep-orkest en soliste. 21.45 Nieuws. 22.00 Internationaal Festival te Venetië. 22.30 Platen. 22.5523.00 Nieuws. BBC 22.00—22.30 Nieuws. Feiten van de dag. Vraaggesprek met onze luisteraars. Boeken en schrijvers. (Op 224 en 76 m.). Men kan niet zeggen dat Genève in di recte zin op de beurzen invloed heeft uit geoefend in zoverre dat optimistische of pessimistische beschouwingen over het re sultaat der besprekingen tussen de Grote Vier tot op- of neergaande koersbewe- gingen hebben geleid. Maar indirect is de conferentie voor de beurzen niettemin van betekenis, omdat zij een exponent is van de grotere internationale samenwer king, welke er sinds de laatste jaren tus sen de volken is ontstaan en waaraan een sfeer van meer vertrouwen tussen Oost en West ten goede zal komen. De sterke eco nomische ontwikkeling van de Verenigde Staten en van Europa, mede door hulp verlening en onderlinge samenwerking verkregen, heeft de militaire machts- en krachtsontplooiing van de Westerse lan den mogelijk gemaakt en de Russische lei ders diep respect afgedwongen. En al blij ven de diepste oogmerken van de Sovjet regering verborgen, zeker is wel dat naar een levendiger economische oriëntering op Amerika en Europa wordt gestreefd om mede daardoor de welvaart in eigen land te verhogen. En al worden in Genève, gelijk te verwachten was, noch de politie ke doelstellingen van Rusland, noch die van het Westen bereikt, het is al veel ge wonnen als tussen Oost en West een sfeer van groter vertrouwen wordt geschapen, welke als een stimulans voor een intenser handelsverkeer zou kunnen werken, ook al blijft het ideaal van sterk verminderde bewapeningsuitgaven vooreerst ver in het verschiet. Want een van de achtergronden van de zich nog steeds handhavende vaste stem ming op de fondsenmarkten is ongetwij feld ook de internationale samenwerking tot vergroting van de welvaart, welke in feite nog slechts aan een klein deel van de wereld is ten goede gekomen. Terecht is er onlangs op gewezen dat de pogin gen om verbetex-ing te bi-engen in de eco nomische toestand van de bij het Westen achtergebleven gebieden tot de tweede we reldoorlog min of meer een particuliere aangelegenheid van ondernemende Ameri kanen of Europeanen is geweest. Truman komt de eer toe dat hij in Juni 1949 met een uiteenzetting over „Point Four" de stoot heeft gegeven aan een nationale en internationale, systematische actie voor economische onsluiting van de achterge bleven, onder-ontwikkelde landen, waar van bijv. grote delen van Afrika tot dus ver profijt hebben getrokken. Eind Sep tember 1954 beliep de zuiver technische en economisce hulp van de V.S. circa 16 milliard en al heeft de regering de groot scheepse hulpprogramma's wat vermin derd, de begroting voor 1954/1955 omvatte toch nog een bedrag van bijna een kwart milliai'd, waarvan meer dan de helft voor Afrika en het Midden Oosten wordt be steed. Naast deze specifieke Amerikaanse hulpverlening zijn er de activiteiten van het Britse Gemenebest en verschillende organen van de Verenigde Naties, welke zich met de economische verheffing van onder-ontwikkelde gebieden bezig houden en waarvoor in 1954 een bedrag van circa 30 millioen werd uitgegeven. De We reldbank (Internationale Herstelbank), die, zoals bekend, ook in ons land lenin gen heeft uitgegeven, vormt het voor naamste instrument van de internationale ontwikkelingspolitiek en had op 30 Juni 1954 reeds voor een bedrag van bijna 2 milliard voor de'financiei'ihg Van herstel en ontwikkeling van genoemde gebieden uitgegeven. Het meeste geld werd besteed aan electrische energievoorziening en een modern verkeersnet, projecten, welke zich voor particuliere investeringen minder goed lenen. Alles saamgenomen, zijn dit nog slechts bescheiden pogingen om aan een groter deel van de wereld maatschappelijke wel vaart te brengen, doch waarvan tenslotte ook de aan deze actie meewerkende lan den de vruchten plukken. Want ook hier geldt dat wie goed doet, goed ontmoet. Investering van kapitaal in nieuwe gebie den immers doet de vraag naar goederen en producten stijgen, omdat daardoor de mogelijkheid tot bevrediging van allerlei levensbehoeften wordt geschapen, terwijl aan de andere kant ook de algemene goe- derenvoorziening veiTuimd en de inter- ADVERTENTIE MeJ. An. Boich, Pr. Hendriklsan, Bloemendaal, schrijft „Hot wei vreselijk vervelend voor ledereen op kantoor en thuis en vooral als Ik uitging. Maar nu ge bruik Ik Arrld crème en met reuze resultaat. Nooit meer last van transpiratie en geen spoor van geur meer te bekennen. Fantastisch I" Een beetle Arrid in de okselholten - eenvoudig en vlug. Meteen stopt de transpiratie, geen spoortje geur meer te bekennen. Arrid werkt volgens een geheel nieuw principehet bevat Transtop, waar door de crème direct bij het aanbrengen tot diep in de onderhuid doordringt. Daarom is het zo afdoende - al is het nog zo warm. Uw oksels blijven fris en droog en bederf van kleren komt niet meer voor. Arrid-crème werkt bovendien verzachtend en ontsmettend. Begin vandaag nog met Arrid, de crème waarvan specialisten hebben vastgesteld dat het anderhalf maal langer, ze kerder en veiliger werkt. Delicaat geparfumeerd, prijs f. 1.65. nationale handel er dooi' verlevendigd wordt. Het is een verheugend verschijnsel dat Nederland, dank zij de economische krachtsinspanning van de laatste jaren, thans ook in staat is om kapitaal in het buitenland te investeren. Niet alleen dat de Wereldbank hier enige leningen heeft kunnen plaatsen, tal van ondernemingen hebben de laatste tijd met name in Afri ka nederzettingen gesticht en de onlangs in ons land geplaatste lening van Zuid- Afrika bewijst dat Nederland bij machte is zijn aandeel te leveren in de hulp, welke nodig is om andere delen van de wereld tot krachtiger economische ontplooiing te brengen. De meest recente activiteit op dit gebied is de Pondenlening, welke via een Neder lands bankierssyndicaat aan de onlangs opgerichte Anglo-American Rhodesian Development Corp. zal worden verstrekt en waarvoor in ons land 4y2 pet. obligaties a 98% pet. zullen worden uitgegeven. Dit is in zoverre een paradoxaal verschijnsel dat hier aan de ene kant een hersteld ver trouwen in de Engelse valuta blijkt, maar aan de andex-e kant de zwakke kapitaals positie van Engeland tot uitdrukking komt. Een Engelse kolonie wordt met Ne derlands geld gefinancierd en in Engeland heeft men dan ook met gemengde gevoe lens van deze transactie kennis genomen. Men zit daar met de moeilijkheid dat de nog altijd ongunstige betalingsbalans en het tekort bij de EBU een beperking van de invoer noodzakelijk maakt en het dis conto in het begin van dit jaar tot twee maal toe werd verhoogd, eerst van 3 tot 3 /z pet., vervolgens van 3/2 tot 4% pet., terwijl het in ons land in April 1953 van 3 tot 2'/2 pet. kon worden verlaagd en se dert op dat niveau kon worden gehand haafd. Gevolg hiervan is ook dat voor de internationale goederenfinanciering in toenemende mate van de Amsterdamse geldmarkt wordt gebruik gemaakt, waar door Amsterdam als financieel centrum weer aan betekenis wint. Het gaat goed in Nederland. President Soekarno brengt een bezoek aan het Midden-Oosten. Hij bezichtigt hier het Egyptisch Museum te Caïro. De president van Indonesië bij de beeltenis van Toetanch-Amon. Opa Schi-am, de krasse wandelaar, die aan zeer vele afstandsmarsen heeft deelge nomen, ligt in Lyon in een ziekenhuis, waar hij ongeveer een week verpleegd wordt in de afdeling voor zenuwzieken. Een groep vrijwilligers uit Engeland zal meehelpen bij de herbouw van het door de stormvloed getroffen dorpje Nieuwerkerk. Deze groep staat onder auspiciën van de „International Constructive Service" van de United Nations Associations. De vrij willigers gaan vier blokken bungalows voor ouden van dagen bouwen. Zij zullen ook meewerken bij de aanleg van sportvelden, het veranderen van een vervallen haven in een zwembad en het planten van honder den bomen. ADVERTENTIE Uitspraak Hoge Raad De Hoge Raad heeft de gemeente Etten- Leur in het gelijk gesteld inzake de kwes tie van de heffing van vermakelijkheidsbe lasting op wielerwegwedstrijden, waarbij een gedeelte van de openbare weg aan het verkeer wordt onttrokken. Enige jaren ge leden aanvaardde de raad een voorstel van B. en W. over dit onderwerp. De gemeente gaf toen een subsidie uit de opbrengst van de vermakelijkheidsbelasting. Van de zijde van Waterstaat werden be zwaren gemaakt tegen deze gang van za ken. De gemeenteraad wees een bezwaar schrift af, waarin gesproken werd over aantasting van het openbare karakter van de weg en over de onwettigheid van de hef fing. De heffing komt naar het gevoel van Waterstaat neer op een soort tolheffing door afsluiting en dit is verboden, aldus Watei'staat. De gemeente stelde daartegen over dat geen belasting wordt geheven op het gebruik van de weg doch van de be zoekers van de wedstrijden. Na vex-werping van het bezwaarschrift door de raad ging Waterstaat in hoger be roep bij de raad van beroep voor de directe belastingen, die het beroep afwees. Ook de Hoge Raad heeft zich thans tegen Water staat uitgesproken. Uiteraard heeft deze principe-zaak de nodige aandacht van des kundigen en van de gemeenten die in de zelfde omstandigheden verkeren als Etten- Leur. Er is brand ontstaan in een partij van 300 balen wolafval - ongeveer 70.000 kg. in totaal - opgeslagen op een terrein van de fa. H. van Riel, aan de Kloosterstraat te Tilburg. In korte tijd ontwikkelde zich een verstikkende vuil gele walm, waardoor de brandweer haar taak maar moeilijk kon verrichten. Na het verslepen van vele hon derden balen kon het vuur in de haard worden aangetast, zodat men de brand daarna spoedig meester was. Het nablus- singswerk echter vorderde vele uren. De schade wordt geschat op ongeveer f 30.000 Men vermoedt dat broei de oorzaak is ge weest van de brand. Afgevaardigden van de regeringen van acht West-Europese landen zullen op 26 September in Den Haag bijeenkomen om zich, op initiatief van de Nederlandse rege- ring, te beraden op het lot van de naar schatting achtduizend vluchtelingen onder de zeelieden. Met het beleggen van deze conferentie beoogt de Nederlandse regering een poging te doen om aan deze mensen, van wie slechts een klein deel bescherming geniet, een internationaal vastgelegde juri- dische status te doen verschaffen. Zij heeft daartoe in eerste instantie alleen de landen rondom de Noordzee uitgeno digd: Noorwegen, Zweden, Denemarken, Duitsland, Frankrijk, België en Groot-Brit- tannië. Deze zeven landen met Neder land mee acht zijn juist de landen die het meest met het probleem in aanraking komen. Mochten de acht landen tot een verdrag komen, dan zullen daardoor alleen al vierduizend vluchtelingen ongeveer de helft van alle vluchtelingen-zeelieden een welomschreven status krijgen. In antwoord op vragen van het lid van de Tweede Kamer de heer Hooij (K.V.P.) over het advies van de Sociaal-Economi sche Raad inzake wijziging van artikel 126 van de wet op de bedrijfsorganisatie heeft de minister voor Publiekrechtelijke Be drijfsorganisatie geantwoord dat de rege ring met de Sociaal-Economische Raad van mening is, dat aan deze bepaling, welke aftrek wegens contributie aan vrije onder nemersverenigingen mogelijk maakt en aan de toepassing daarvan vele moeilijkheden kleven. De regering is echter van oordeel, dat deze moeilijkheden voldoende kunnen wor den opgelost binnen het kader van het toe zicht van de raad, waarbij zij in het bij zonder van belang acht, dat geen aftrek van meer dan de helft van het contributiebe drag wordt toegestaan en dat gewaakt wordt tegen discriminatie tussen vrije or ganisaties. De nog geringe praktijkervaring met deze bepaling vormt volgens de regering onvol doende aanleiding te bevorderen dat de betrokken bepaling wordt geschrapt. 4. „Ik vertik het om me door Jolliepop in een modepop te laten veranderen", dacht Panda, driftig voortlopend. „Zolang hij dat in zijn hoofd heeft, ga ik niet naar huis terug. Ik zal maar zolang in een hötel logeren". Met dit besluit stapte hij een deftig hótel binnen. „Meneer", zei hij tegen de klerk, die de bezoekers ontving, „ik zou graagPiccolo worden, zeker", vulde de klerk aan. „Dat kan, ventje. Je hebt juist de goede maat". „Maar ikbegon Panda verward. „Je hebt geen uniform, zeker", viel de voortvarende klerk weer in. „Hindert niet, ventje. Ga die deur maar in, dan krijg je alles wat je nodig hebt". Panda opende zijn mond, om te vertellen, dat hij niet kwam voor een baantje als piccolo. Maar hij bedacht zich. „Waarom ook eigenlijk niet?", dacht hij. „Dan woon ik hier en krijg nog geld toe!" Dus rende hij de aangewezen deur binnen en kwam even later in een keurig uniformpje terug. „Nu ben ik netjes gekleed en woon in een deftig hötel", dacht hij. „Ik ben benieuwd, wat Jolliepop hiervan zou zeggen In Belgische regèi'ings- en scheepvaart kringen is men niet erg gerust over de uit voering van het Deltaplan, dat de afsluiting van de zeegaten in het Westen van ons land beoogt. Men vreest namelijk dat de Westerschelde als scheepvaartvex-binding tussen Antwerpen en de zee onbruikbaar zal worden. De Belgische minister van Buitenlandse Zaken, de heer Paul Henri Spaak en de minister van Openbare Wer ken, de heer O. van Oudenhove, hebben thans een bezoek gebracht aan het Water loopkundig Laboratorium te Delft. De uit nodiging voor dit bezoek was uitgegaan van de Nedei'landse minister van Verkeer en Waterstaat, mr. J. Algera, en van de minis ter zonder portefeuille, mr. J. M. A. H. Luns. De Belgische ministex's werd het model getoond dat van de rivieren in het Westen van ons land is gemaakt en waarmee kan worden aangetoond, welke de gevolgen zijn van de stox-mvloeden, wanneer het Delta plan zal zijn verwezenlijkt. Er werd geen nabespreking gehouden. De Belgische ministers zullen zich thans een oordeel kunnen vormen over de gevol gen van het Deltaplan aan de hand van wat zij in het laboratorium hebben gezien. Haarlem. Voor het examen Handenarbeid zijn geslaagd de dames: J. A. Boon, W. v. Hardeveld, M. v. d. Wal, E. B. Roest, M. v. Heyst, J. A. Diel. E. Boks, M. P. Kuit, J. J. In 't Veld, M. Groot, C. Holtrop, E. M. Du- dok van Heel, A. Tebbei-tman, J. van Lier, A. Vrolijk, J. Wijsmuller, H. L. Wolff, H. W. M. J. v. d. Ven. F. Tolstra, M. Toepoel, K. E. Hogenbirk, Chr. B. Ran, E. N. Bruggink. Afgewezen: drie candidaten. Amsterdam. Lichamelijke Opvoeding M.O.- P.: de heren J. W. Fokkelman, J. Keukelaar en J. M. G. F. Scholte, allen uit Haarlem, mej. M. J. Honing uit Santpoort en de heer G. J. Zwiebel uit Haarlem. Zaterdag slaagde mej. J. Roodenbei-g uit Santpoort. MAANDAG 25 JULI Studio: „Meneer Hulot met vacantie", alle leeft., 7 en 9.15 i.ur. Luxor: „Bedrogen echt genoot", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido; „Ik ben er kapot van", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Prince of Pirates", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Terugtocht der helden", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Three coins in the fountain", alle leeft., 8.15 uur. Cinema Palace: „Young at heart", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „The great adventure", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Vleeshal, Grote Markt: Tentoonstelling „Madame" van 10 tot 17.30 uur. Concertgebouw: Tentoonstel ling „In Zuivelland", van 14 tot 7 en van 19 tot 22 uur. Openluchttheater Bloemendaal, 20 uur, Baskisch Ballet „Etorki". Begijnhof kapel, 20 uur. Hermann Zaiss Comité. DINSDAG 26 JULI Studio: Vacantieprogramma, 10.30 uur en „Meneer Hulot met vacantie", alle leeft.,, 2.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: Montagne's jeugd- variété, 10.30 uur en „Bedrogen echtgenoot", 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Lido: „Ik ben er kapot van", alie leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Prince of Pirates", 14 jaar, 2.30 en 8 uur. Roxy: „Terugtocht der helden", 14 jaar, 2.30. 7 en 9.15 uur. Minerva: „How to marry a millionnaire", alle leeft., 2.30, en 8.15 uur. Cinema Palace: Vacantieprogram ma, 10.30 uur en „Young at heart", alle leeft,. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „De zoon van Lassie", alle leeft., 11 uur en „The great adventure", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Vleeshal, Grote Markt: Tentoonstelling „Ma dame" van 10 tot 17.30 uur. Concertgebouw: Tentoonstelling „In Zuivelland" van 10 tot 12, van 14 tot 17 en van 19 tot 22 uur. Open luchttheater Bloemendaal, 20 uur, Baskisch Ballet „Etorki". Grote Kerk, 20 uur: Gratis orgelconcert door de organist Cor Kee. Kinderverlamming. De laatste weken zijn te Antwerpen achttien pex'sonen van wie men vermoedt dat zij aan kinder verlamming lijden, in de ziekenhuizen opgenomen. Twee patiënten zijn over leden. Ook in het Noorden van de pro vincie Antwerpen zijn enige verdachte gevallen gesignaleerd. Bosbranden. In de wouden van de Cana dese provincie Ontario woedden Zon dag ongeveer 125 grote en kleinere branden. Ongeveer 4.500 vrijwilligers waren op de been om te trachten de bosbranden te blussen. Aanval. De Amerikaanse marine zal deze zomer 117 schepen naar het Noordpool gebied zenden met materiaal voor de aanleg van een keten radarstations, die de Verenigde Staten moeten kunnen waarschuwen voor elke mogelijke aanval via de Noordpool. Verscheidene van deze schepen zullen in gebieden komen, waar tevoren nooit schepen zijn geweest. Gestaakt. Het spoorwegverkeer tussen In dia en het Portugese gebied Goa is „tot nadere aankondiging gestaakt", aldus heeft het hoofdkantoor van de Zuid- Indiase spoorwegen te Madras bekend gemaakt. Het postverkeer tussen India en de Portugese gebieden Diu en Da- man werd reeds eerder gestaakt. Er is geen andere wijze van postverkeer tus sen India en Goa. Het personen- en goederenverkeer per spoor was in de laatste maanden zeer gering. Genot. De Senaat van de Amerikaanse staat Alabama heeft een reeds door het Huis van Afgevaax-digden van de staat aanvaard wetsontwerp aangenomen waarbij ouders niet gedwongen kunnen worden hun kinderen onderwijs te la ten genieten op scholen die ook open staan voor negerkinderen. Geduld. Een 65-jarige Duitse moeder is in Münster uit Genève teruggekeerd met goede hoop op de vrijlating van haar 40-jarige zoon uit Russische krijgsgevangenschap. Zij had twee da gen voor de villa van premier Boelga nin zitten wachten toen men haar wil de verwijderen. Daai'op was echter een beleefde Sovjetrussische functionaris verschenen die haar brief voor de maar schalk meenam en haar beloofde dat zij uit Moskou antwoord zou ontvangen. Uitspraak. Negers die als candidaten deel nemen aan verkiezingen behoeven er in de Amerikaanse staat Oklahoma voortaan geen genoegen mee te nemen dat op stembiljetten achter hun naam de aanduiding „negro" wordt gevoegd. Dit heeft een hof van appèl bepaald. De president van het Hof van Appèl zei dat de gewraakte aanduiding „uitge sproken discriminatie" was. Verdwenen. Uit de jongste druk van de officiële Russische encyclopedie blijkt dat de aan de vroegere premier Ma- lenkov gewijde ruimte gehalveerd is. Al zijn activiteiten uit de tweede wereld oorlog woi'den niet meer vermeld. Beria is helemaal vei'dwenen. In de vooi'gaande editie was Malenkovs va der een „regeringsemployée. In de nieu we wordt hij een „lagere regeringsem ployée" genoemd. Ongewenst. Jaromir Chudy, de Tsjech die de aandacht heeft gevestigd op de po gingen van mevrouw Phyllis Sispëra om met haar drie kinderen uit Tsjecho- slowakije naar Engeland te gaan, mag voor de Britse immigratie-autoriteiten slechts kox-te tijd in Engeland blijven. In het Engelse Lagerhuis is over Chudy gezegd dat hij een zeer ongewenste ex- nazi zou zijn die zich aan oorlogsmis daden zou hebben schuldig gemaakt. Chudy heeft deze beschuldigingen ont kend. Overboord. Tijdens een nieuwe ontvluch tingspoging van Franse légionnairs in het Suez-kanaal is een Duits soldaat van het vreemdelingenlegioen gedood. Twee Italiaanse légionnairs werden ge wond. Toen 33 leden van het vreemde lingenlegioen, die aan boord van een gecharterd Zweeds troepenschip uit In dochina op weg waren naar Noord- Afrika, in het Suezkamaal overboord spx-ongen, openden de Franse bewakers het vuur. De gewonden zijn naar het ziekenhuis overgebracht. In alle voor gaande gevallen heeft de Egyptische re gering de vluchtelingen beschuldigd van onwettige binnenkomst van Egypte en hen naar hun geboortelanden gede porteerd. ADVERTENTIE HAARLEM ELECTRISCHE INSTALLATIES LUIDSPREKENDE TELEFOON-INSTALLATIES DE zgn. bloedregens, die vooral in de Middeleeuwen grote onrust onder de bij gelovige bevolking konden veroorzaken en die als voorboden van naderende rampen en onheilen werden beschouwd, treden voornamelijk op in Zuid-Frankrijk, Italië en de Balkan. Ook in Egypte zijn derge lijke bloedregens wel eens voorgekomen en de oude Griekse schrijver Plutarchus veronderstelde dat de rode re- gen veroorzaakt werd door de bloeddampen die van de slag velden opstegen en ergens an ders weer neersloegen. We kunnen dit een allermerkwaar digste verklaring vinden, zij toont toch in ieder geval meer gevoel voor de werke lijkheid dan de zgn. wonderen die de mid deleeuwers hieraan toeschreven. Het staat thans vast dat de in Zuid- Europa neerdalende rode regens hun kleur te danken hebben aan het roodbruine, ijzerhoudende lateriet uit de Sahara, dat door luchtstromen wordt meegevoerd en bij regenval op de omringende landstreken wordt afgezet. Ook roodachtig gekleurde mergélstof kan in sommige gevallen de regendruppels een rode kleur verlenen, terwijl de rode sneeuw ontstaat door rode algen. Deze microscopisch kleine organis men geven eveneens hun kleur aan de zgn. bloedmeren, die men vaak in hooggebergte aantreft, o.a. in Graubunden. Ook al ge wagen de legenden in dergelijke gevallen van gruwelijke en bloedige gebeurtenissen die zouden hebben bijgedragen tot verkleu ring van het aanvankelijk zo heldere wa ter, de werkelijke oorzaak van de rode kleur is aanzienlijk minder huiveringwek kend of geheimzinnig. Toch knopen ook de mensen uit onze nuchtere en fantasieloze eeuw maar al te graag aan bij het mysterieuze, zodra zij iets ontwaren waarvoor zij geen verkla ring weten. Toen in de zomer van 1954 de anders zo heldere stroom van de Niagara in een rode kleur bleek te zijn veranderd, meenden velen hierin een huiveringwek kend verschijnsel te moeten zien, een voor bode van grote rampen. Ook in dit geval liet de rode kleur van het water zich gemakke lijk verklaren, want in de bovenloop van het stroomge bied bleken de watermassa's sterk gestegen te zijn, waar door grote hoeveelheden rode aarde waren meegesleurd. Behalve de rode regens, kent men ook de zgn. inkt-, zwavel- en melkregens, ver oorzaakt door stoffen waarvan de oor sprong zeer verschillend is. Roet, afkom stig van fabrieksschoorstenen, branden of vulkanen, kan de regen een vieze, grijs zwarte kleur geven die de naam van inkt- regen heeft gekregen. In andere gevallen kan het stuifmeel van dennen, popidiercn, wilgen e.d. aanleiding geven tot een geel kleurige regen, terwijl het krijt dat in de krijtlanden naar hogere luchtlagen is ge voerd, als een malse melkregen kan neer dalen. Veel belangwekkender is in dit verband wellicht de regen van padden, kikkers, rupsen, mieren, wormen, of een doodge wone vissenregen? Daarover morgen. H. PéTILLON. (Nadruk verboden)

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 2