f. 250.000.- Zuster J. G. König beschrijft toestanden aan arbeidersbevolking Bouw van 114 woningen nabij Glipperweg te Heemstede Geen verkoop in Haarlem sigaretten door automaten Baskische balletten in Bloemendaal Bonte fancy-fair in Kindervreugd" Uitspraak kantonrechter: Gemeenteraad beoordeelt of verkoop van sigaretten aan kinderen gewenst is Honderden kinderen wandelden zingend door Haarlem Nu reeds 100.000ste in Kennemerduinen aan de redactie Heemstede tijdens eeuwzvisseling Cor Kee speelt Nederlandse werken Examens Opbrengst ten bate van nieuw clubhuis Vacantiespelen begonnen Ruim 500 kampeerders konden er niet meer bij Burgerlijke Stand Noud van den Eerenbeemt wint romanprijs van Hi 1 varenbeek MAANDAG 25 JULI 1955 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURAN 1 Zuster J. G. König, de eerste Heem- steedse wijkverpleegster, heeft haar erva ringen in het Heemstede tijdens de eeuw wisseling in enige schriften opgeteekend, en ze worden thans in het gemeente-ar chief van Heemstede bewaard. Zij be schrijft haar bezoeken aan de arbeiders bevolking, waarvan nog ongeveer zeventig gezinnen in éénkamerwoningen waren gehuisvest, waarin men moest wonen, was sen, slapen en koken. Reinheid en hygiëne waren voor velen volkomen onbekende begrippen. Bij een wandeling door het welvarende Heemstede van 1955, met zijn fraaie plant soenen, riante villawijken en ruime arbei dersbuurten, valt het dan ook enigszins moeilijk zich te realiseren, dat deze ge meente omstreeks 1900 nog een onaanzien lijk dorpje was. Gaslicht en waterleiding behoorden uiteraard tot uitzonderingen en de arbeidersbevolking leefde onder om standigheden, waarvan men zich nu moei lijk een voorstelling kan vormen. Deze bewoners waren alleen bij hun bijnaam bekend en zo sprak men in die dagen over „Blikkentuut", een ketellapper; „Schele Ant", „Blank om één", iemand met één oog; „Koeke-Neel", een oude vrouw, die met koek ventte in een rieten kinderwagen; „de Sneltrein", enzovoort. De buurten werden toen evenmin door officiële naambordjes aangeduid, zodat men zich met de namen moest behelpen, die door de bewoners waren uitgedacht. Zo kenden zij de Keienbuurt, de Vooruit gang, het Bosje, het Pompje, de Wortelen- buurt, de Driesprong, het Bullenhofje en de Pruimenbuurt. In deze omgeving ver richtte zuster König haar menslievende pioniersarbeid en welke toestanden zij op haar dagelijkse tochten moest aantref fen, wordt door de volgende herinnering geïllustreerd. In de Pruimenbuurt had zij een patiën tje dat Bet heette, zes jaar oud was en aan pneumonie leed; maar eigenlijk was het kind te vies om te worden onderzocht. Het lag op een strozak met wat lappen en an dere rommel en een hond vertoefde in de kamer. Het woonhuis je was niet meer dan een krot en bestond uit één kamer met een paar bedsteden en aan de ingang een soort windhok. Het werd bewoond door de grootmoeder van het patiën tje met twee zoons en haar moeder, die zwakzinnig was. De laatste trok er ADVERTENTIE totaal aan prijzen in de Rheuma-verrassingsactie. Vraagt Uw winkelier Rheuma-verrassings- couvertjes. Ggk. Min. v. Just. 22-ll-'54-LO 520/052 Als ik poog mijn indrukken van het eer ste optreden in Bloemendaal van het Bas kische koor en ballet „Etorki" samen te vatten, dan overheerst die van „vriende lijkheid" alle andere. Plet vertoonde pro gramma was al uit een vorig seizoen van een voorstelling in de Haarlemse Schouw burg bekend, met dit verschil dat enkele korte, doch aantrekkelijke nummers thans niet tot uitvoering kwamen, al stonden zij wel aangekondigd. De pretentie, als zou men met zo'n beperkt arsenaal van betrek kelijke ruwe bewegingsvormen een zelfs maar enigszins boeiend of overtuigend „verhaal" kunnen vertellen, hinderde in dit prachtige openluchttheater volstrekt niet. Integendeel, men vond weer eens een bevestiging van het plezierige feit, dat de kleurige volksdans hier in haar element is. De naïeve pantomime nam men thans gaarne op de koop toe in de gezellige di vertissementen „Andonië" en „Orhi Pian". Een innemend schouwspel dus, vooral na de pauze, toen de met smaak gekozen be lichting niet weinig de sfeer verhoogde en de heuvelachtige natuur met enige goe de wil en verbeeldingskracht als een uitlo per von de Pyreneeën beschouwd kan wor den. Het bescheiden décor van onze Parijse landgenote Sylvia Nicolas sloot zich daar voortreffelijk bij aan. In „Andonië" trok behalve de eeuwenoude dans op de gildekist vooral de leuk gevarieerde zevensprong de aandacht in „Orhi Pian" oogstte het ver toon van behendigheid met stokken en glazen succes. In vriendelijke eenvoud klonken op deze zachte zomeravond de veelstemmige liederen door het koor on der leiding van de dirigent en choreograaf Philippe Oyhamburu, waarin onder meer de zeeroverij en het herdersleven in de ber gen bezongen werd. Verder is er eigenlijk weinig nieuws te vertellen. Persoonlijk ben ik erg gesteld op Baskische folklore, die zoveel interes sante verwantschappen vertoont met de Spaanse dansen, speciaal met die uit Ara- gon (de groep wordt officieel geacht een Franse te zijn) en met het zogeheten klas sieke ballet. Talrijke elementen uit de hoofse gezelschapsdans zijn hier in dit merkwaardige grensgebied vrij strikt bewaard gebleven. De in het „academi sche" vocabulaire opgenomen passen en sprongen (men kan er gemakkelijk een aantal waarnemen: pas-de-bourré, tour- en-l'air, entrechat, cabriole, brisé en ronde- de-jambe bij voorbeeld) ziet men in over fijnde gedaante. Soms worden de traditio nele posities van de voeten in acht geno men, nooit die van de armen, die alleen in actie komen bij manipulaties met zwaar den of hoepels. In vergelijking met andere volksdansen, waarmee uiteraard vele overeenkomsten bestaan, heerst er bij de Baskische een verhoogde aantrekkelijkheid door het indi vidualistische en niet zelden rivaliserende karakter. Een sportieve inslag blijkt ook uit het ontbreken van afwerking. Soms ziet men een danser anderhalve pirouette maken en dan onverschillig weglopen een deelnemer in een spel van de natuur. Zo wordt men onderhoudend beziggehou den door sterke, veerkrachtige mannen en door lichtvoetige jonge vrouwen in een ge moedelijke revue vol rhythmische herinne ringen aan oorlogsdansen en erotisch ge tint ritueel. Een speciale attractie is de vaardige txistulari, de bespeler van de fluit met slechts drie gaten, die zichzelf op een aan de linkerarm hangende trom begeleidt. Vanavond en morgenavond kan men in Bloemendaals Openluchttheater dit fleu rige, charmante amusement nog bij de va- cantiestemming laten aansluiten. DAVID KONING des morgens al vroeg op uit met een mandje koopwaar, meest de Meer in en dan dikwijls tot 's avonds laat. Het kind had hoge koorts en droeg een groezelig nachtjak van de grootmoeder; van boven voor de tocht dichtgespeld. Betje moest eerst gereinigd worden, maar er was geen water, geen schoon goed, niets van dit alles. Uit eigen middelen kocht zuster König toen een soort voetbadje met wat ondergoed en nadat water uit de pomp bij de IJzeren Brug was gehaald, ontving de kleine patiënte wellicht voor het eerst in haar leven een grondige schoonmaakbeurt, waarbij de van ongedierte wemelende hond belangstellend toekeek. Betje knapte er spoedig van op en nadat zij enige tijd later geheel was hersteld, werd zij door invloed van buiten uit deze ongezonde omgeving naar een inrichting overge bracht, waar zij verder een behoorlijke opvoeding ontving. Ook moeder Kee werd daarna goed bezorgd. Stoomtram gaf de tijd aan In dezelfde omgeving *woonde een oude vrouw met twee zoons in een bouw vallig huisje aan het Raadhuisplein. Zij kende haar eigen leeftijd niet, evenmin haar verjaardag en was analphabete. Een klok was er niet in huis, zodat de dag met het passeren van de stoomtram moest wor de ingedeeld. Bij de tram van halftwaalf werden de aardappelen opgezet en als de luid bellende „koffiemolen" om halftwee opnieuw naderde vertrokken de zoons weer naar de bleek, waar zij hun werk zaamheden van des morgens vroeg tot des avonds laat verrichtten. De oude vrouw leed aan een ziekte aan de benen en het kostte zuster König bijzonder veel overredingskracht haar een behandeling te laten ondergaan. Zij oordeelde namelijk een bad volstrekt overbodig en bovendien was het immers zonde hiervoor warm wa ter te verspillen, want dit was voor de koffie bestemd. Tenslotte gelukte het, maar de patiënte vond de behandeling vreselijk en zij peuterde de verbanden di rect weer los! In deze buurt zag zuster König ook voor het eerst in haar leven vrouwen een pijp roken. Nu zou het uiteraard volkomen verkeerd zijn te generaliseren door de veronderstel ling, dat alle arbeiderskinderen een halve eeuw geleden in een dergelijke omgeving zijn opgegroeid. Maar deze gevallen, die nu gelukkig tot de hoge uitzonderingen behoren, werden in die buurten toch meer malen aangetroffen. Een bekend volks-type was ook „Koeke- Neel", die in een armoedig en vervallen huisje bij de Koedief woonde. Zij werd ervan verdacht des nachts te spoken. Des middags ging zij er met koek op uit, die zij verkocht uit een oude, rieten kinder wagen. Koeke-Neel had veel van de Heem- steedse jeugd te lijden, maar zij kon zich echter danig verweren en voerde in haar kinderwagen een flink stuk hout mee, waarmee menige treiterende jongen ge ducht op zijn falie heeft gehad. Zij kwam des avonds altijd laat naar huis en begaf zich dan diep in de nacht ter ruste; de buren wisten te vertellen dat zij onafge broken in zichzelf liep te praten. Toen zuster König haar eens moést bezoeken, vond zij de oude vrouw vervuild, zwakzin nig en wantrouwend, doch een zekere sluwheid kon haar toch niet worden ont zegd. Later is zij bij een aanrijding om het leven gekomen. In de loop der jaren zijn deze buurten door ruime woonwijken vervangen, waar mee tevens aan de ongunstige toestanden een einde gekomen is. Het programma der orgel bespelin g in de Grote of St. Bavo Kerk te Haarlem op Dins dagavond van acht tot negen uur door Cor Kee (Zaandam) bevat werken van Neder landse composities: 1. a. Preludium pedaliter, b. Gebed des Heeren (variatie), J. Pzn. Sweelinck; 2. Toccata, J. A. Reinken; 3. Suite (Capriccio. Allemande, Courante, Sarabande, Gavotte, Gigue), R. P. v. Oevering; 4. Fuga Es dur, C. F. Hendriks; 5. a. Merck toch hoe sterck (variaties), b. Lofzang van Maria, Cor Kee. Leiden. Artsexamen: mej. E. J. Hijszeler, Bloemendaal; de heren Liem Khe Sian, Oegstgeest; J. H. G. Meesters, Leiden; A. M. v. d. Poel, Nootdorp. Utrecht. Artsexamen: P. H. J. Din j ens, Maastricht; W. Ekker, Utrecht; mej. M. J. Chr. Hoessels, Maastricht; mej. A. F. J. A. Nagel, Nijmegen; H. W. Reinking, Utrecht; P. L. de Vries, Lunteren; mej. G. G. Wolvius, Rotterdam. Utrecht. Doctoraal examen tandheelkunde (eerste gedeelte): J. G. M. de Fouw. Amsterdam. Geslaagd voor het examen Engels M.O. a, mejuffrouw D. F. van den Eist uit Haarlem en de heer J. H. Mulder uit Heemstede. Voor het examen M.O. Handelsweten schappen a, slaagden te Amsterdam de vol gende candidaten, C. van der Goes uit Haarlem en N. H. Dubelaar uit Heemstede. Dit weekeind is er in speeltuin „Kin dervreugd" aan de Godfried van Bouillon straat in de Amsterdamse buurt een ge zellige fancy-fair gehouden, waarvan de feestklanken het, gehele plein vulden. Za terdag- en Zondagmiddag werden er ge- costumeerde handbal- en voetbalwedstrij den gehouden en des avonds speelden de boerenkapel „De Hooischelf" en het Tiro- lerorkest „De Alpenjagers" binnen de met groen omplante afrastering van de feest- tuin. Oud en jong kon er ballen gooien naar blikken bussen, „roulette" spelen, de naam van een pop raden, „hengelen" om een fles wijn of limonade en wat er al zo meer in de kramen van een fancy-fair te pas komt. De draaimolens, de wippen en de schommels stonden er wat eenzaam en verlaten bij, tussen de feestelijke drukte. Alleen de glijbaan droeg een deel tot de algehele gezelligheid bij. Van het hoge platformpje op dit kinderpleizierapparaat wapperde de grote groen-gele speeltuin- vlag, die er tijdens de min of meer offici ële opening van de fancy-fair gehesen was. Precies om drie uur Zaterdagmiddag, heette de voorzitter van „Kindervreugd", de heer J. Felix, in de muziektent van de tuin alle genodigden van harte welkom, waarna de heer W. van Lient, voorzitter van de „Haarlemse Katholieke vereniging voor het gezin", in welke vereniging „Kin dervreugd" tezamen met zeven andere ka tholieke speeltuinen is opgenomen, na een korte speech de fancy-fair voor geopend veraklaarde. De heer Van Liemt zei, dat deze oudste speeltuin van Haarlem een grote vitaliteit bezit. Het moet voor de heer Felix een grote voldoening zijn, aldus de spreker, dat het speeltuinwerk, hier be gonnen, zo flink is uitgegroeid. Binnenkort hoopt men de negende katholieke speel tuin in de bovengenoemde vereniging op te nemen. Aan nieuwe ideeën heeft het „Kinderverugd" nooit ontbroken, waar van ook het plan een nieuw clubhuis te bouwen ten bate waarvan onder meer deze fancy-fair gehouden wordt, een be wijs is. Spreker wenste de speeltuin in dit streven veel succes en tevens met het va- cantieprogramma, dat voor de deur staat. Hierna ging de vlag in top en werd het hek van de feesttuin geopend voor de be zoekers. Het nieuwe clubhuis, waarvan de inge lijste bouwtekening door elke bezoeker be keken kon worden, zal in dezelfde trant worden opgetrokken als het reeds be staande gebouwtje. Het clubhuis zal twee zalen, van elk ze ven meter lengt, die ook tezamen in één grote ruimte kunnen worden herschapen, enige toiletten en een keukentje bevatten. De heer Felix vertelde, dat het bouwen door een aantal vrijwilligers zal geschie den, in hun vrije tijd, hetgeen een aanmer kelijke besparing in de kosten betekent. Door middel van verscheidene acties, waarvan deze fancy-fair er één was, tracht men gelden bijeen te krijgen, die speciaal gereserveerd worden voor de inrichting van het nieuwe clubhuis. Dat wil zeggen, voor de verwarming, verlichting, stoffe ring, enzovoort. Zodra van gemeentewege de garantie voor de bouwsom is afgekomen, gaat men beginnen en men hoopt het nieuwe club gebouw volgend jaar September te openen. De vernielingen in hotel „Majestic" te Saigon, waar oproerige elementen binnen wapcnstilstands-commissie. Vietnamezen die zich keerden tegen de Westelijke be grote ravage in het hotel aan. drongen tijdens een demonstratie tegen de moeiïngen in Frans-lndochina richtten een Architect B. J. M. Stevens heeft op ver- I mee zeer is gebaat. De huurders zijn voor zoek van B. en W. van Heemstede een ont- deze bijzondere voorziening een vergoe- werp gemaakt voor de bouw van zes en ding verschuldigd. De mogelijkheid om de veertig arbeiderswoningen, acht en zestig middenstandswoningen van centrale ver- middenstandswoningen en een en twintig warming te voorzien wordt nog overwogen. garages op bouwrijp te maken terreinen gelegen Oostelijk aan de Glipperweg. Van de arbeiderswoningen zullen er drie en veertig een inhoud hebben van 259 m3 en drie een inhoud van 408 m3. Zij zullen worden gebouwd in vier blokken van acht en twee blokken van zeven woningen. De drie en veertig woningen bevatten woon kamer, keuken w.c., drie slaapkamers met zeven slaapplaatsen, douchecel en een vrij staande schuur. Voorts hebben drie wo ningen zes slaapkamers met veertien slaapplaatsen. Van de acht en zestig middenstandswo ningen zullen zeven en vijftig een inhoud hebben van 315 m3 en elf een inhoud van 376 m3. Zij zullen worden gebouwd in vijf tien blokken, te weten drie van zes, zeven van vijf, een van vier, drie van drie en een van twee woningen. De zeven en vijf tig woningen bevatten woonkamer, keu ken, w.c., vier slaapkamers met negen slaapplaatsen, douchecel en een vrijstaan de schuur. De elf woningen hebben vijf slaapplaatsen met elf slaapplaatsen. De stichtingskosten van de arbeiderswonin gen worden geraamd op f 738.160 en van de middenstandswoningen op f 1.086.126. De huur van de arbeiderswoningen zal f 8.85 bedragen, van de middenstandswo ningen gemiddeld f 64,15 per maand en van de garage f 20 per maand. Het ligt in de bedoeling gemeenschap pelijke voortuinen aan te leggen, omdat daardoor een beter geheel wórdt' verkre gen en het aanzien van het complex hier- De kantonrechter te Haarlem mr. Th. F. Raedt heeft vanmorgen schriftelijk vonnis gedaan in de zaak tegen de sigarenwinkelier P. J. Schoen uit de Spaarn- wouderstraat, die een proefproces had uitgelokt over het plaatsen van een sigaretten automaat voor diens winkel. Het vonnis luidde een geldboete van f 11, subsidiair twee dagen hechtenis. De verdediger mr. J. Roggeveen heeft beroep aangetekend namens zijn cliënt. Binnenkort zal deze zaak door de Haarlemse rechtbank worden behandeld. Op Dinsdagmiddag 29 Maart had de heer gaande de tijd, gedurende welke het ver- Schoen voor zijn winkel een automaat la ten plaatsen. Toen twee voorbijgangers een pakje sigaretten uit de automaat hadden gehaald, maakte de politie proces-verbaal wegens overtreding van artikel 224 der Haarlemse politieverordening, waar onder het hoofdstuk „openbare gezondheid en reinheid" vermeld staat, dat het hebben van een sigarettenautomaat strafbaar is. Veertien dagen geleden is deze zaak be handeld en de ambtenaar van het Open baar Ministerie, mr. H. Lagerwaard, eiste een geldboete van 11 subsidiair twee da gen hechtenis. Vandaag heeft mr. Raedt schriftelijk vonnis gedaan. Hij overwoog o.a.: Uit de considerans van de Winkelslui tingswet 1951 blijkt, dat de strekking van deze wet is nieuwe regelen te stellen aan Zaterdagavond kreeg „Madame" haar 2500ste bezoekster. Het was mevr. W. Honing- Hart uit Bennebroek, die door mevroouw J. D. Leffelaar-Hildering met bloemen en een exemplaar van het boekwerk „Kabinet van Mode en Smaak" werd verwelkomd. boden is een winkel voor het publiek ge opend te hebben en markthandel, straat handel of handel te water te drijven en voorts in samenhang daarmee, regelen te stellen betreffende de verkoop door middel van verkoopautomaten. De wet bepaalt wel wat men met een automaat, waarvan de aanwezigheid niet op grond van enige an dere wettelijke bepaling is verboden, mag doen, maar onverlet laat de bevoegdheid van de gemeentelijke wetgever om op grond van andere belangen, waarvoor de zorg aan hem is toevertrouwd, te verbieden speciale waren in automaten te verkopen. De gemeenteraad van Haarlem heeft des tijds het roken door kinderen ongewenst geacht, aldus de kantonrechter. In artikel 223 der algemene politieverordening is aan verkopers van tabaksartikelen verboden deze artikelen te verkopen aan personen beneden de leeftijd van zestien jaren. Het spreekt van zelf, dat dit doel, waartoe de gemeentelijke wetgever stellig bevoegd was regelen te stellen, niet zou worden bereikt, wanneer de bedoelde jeugdige personen de begeerde sigaretten uit een automaat zou den kunnen halen. De kantonrechter overwoog vervolgens, dat dan ook artikel 224 der politieverorde ning het logische sluitstuk is op het verbod van artikel 223 en dat daarom niet kan worden aangenomen, dat de Winkelslui tingswet 1951 in hetzelfde onderwerp heeft voorzien als de politieverordening. De raadsman heeft tevergeefs betoogd, aldus mr. Raedt, dat al mogen de artikelen gerangschikt zijn in een hoofdstuk, hande lende over de openbare gezondheid, niet temin de historie van deze artikelen Wijst op invloed bij de totstandkoming en van sigarettenwinkeliers, die geen verkoop na winkelsluitingstijd via automaten wensten. Na herinnerd te hebben hoe de bepaling in 1932 in de algemene politieverordening door de Haarlemse gemeenteraad tot stand is gekomen, overwoog de kantonrechter, dat B. en W. van Haarlem hun voorstel bij de raad hadden ingediend uit hygiënische overwegingen. De raadsman heeft betoogd, dat het ver koopverbod van tabaksartikelen aan kin deren ook wel op andere wijze kan worden gehandhaafd dan door een bepaling als die van artikel 224. Dat is volgens mr. Raedt een kwestie, die ter beoordeling staat van de gemeenteraad en niet van de rechter. B. en W. van Heemstede vragen de ge meenteraad credieten beschikbaar te stel len om tot de bouw der woningen over te gaan. De vacantiespelen van het Haarlems Speeltuin Verbond zijn vanmorgen begon nen met een grote stertocht, waaraan alle tuinen met honderden kinderen hebben deelgenomen. De verenigingen uit het Centrum kregen de opdracht om zich te melden in De Hout en om half elf stapten de kinderen van „Het Centrum", begeleid door de politie en enkele leidsters al naar de geluidswa gen toe, die midden tussen de bomen stond en waaruit een stem luidkeels ver kondigde, dat het „bij ons in de Jordaan" toch zo fijn is. Achtereenvolgens arriveerden nog acht tuinen, waaronder Flora met een wel bij zonder grote groep, Buitenrust, Ooster kwartier, W.I.K. en Glasblazers, en toen om elf uur alle verenigingen onder de des kundige leiding van de Haarlemse politie Weer vertrokken waren vertelde de heer J. Martens, de voorzitter,, ivan de vacantie- spelen-commissie, ons, dat er in totaal vijfhonderd kinderen naar De Hout waren gewandeld, hij veronderstelde, dat in Noord, waar de speeltuinverenigingen uit dit gedeelte van de stad bijeenkwamen in het Noordersportpark, de opkomst nog groter zou zijn. Het lag in de bedoeling, dat de kinderen des middags weer aanwezig zouden zijn op de tuin, waar zij allen een door het Speel- tuinverbond uitgeloofde médaille zouden ontvangen. Het Nationale Park „De Kennemerdui nen" heeft een gedenkwaardig weekeinde achter de rug. Ten eerste wandelde de honderdduizendste bezoeker sinds Januari er binnen, een figuur, die men het vorig jaar pas half October kon verwelkomen, ten tweede is het Duinmeer, waaraan ge durende drie jaar is gewerkt, op die dag geheel gereed gekomen en ten derde moesten er weer ruim 500 kampeerders, die er hun tenten hoopten op te slaan, worden teleurgesteld, gezien de grote drukte. Die honderdduizendste bezoeker was de heer P. van Bohemen uit Vijfhuizen, die uit handen van de directeur, ir. E. C. M. Roderkerk, een gratis kaart tot het eind van het jaar voor hem en zijn verloofde ontving, alsmede een serie winterfoto's van dit natuurreservaat. Dat gebeurde Zon dagmiddag om half vier. Zaterdagmiddag om twaalf uur was het kampeerterrein van de Kennemerduinen geheel vol, maar de stroom kampeerders hield aan, met het gevolg, dat ruim vijf honderd hunner een ander plekje moesten gaan zoeken. Dat er zovelen naar de Ken nemerduinen trekken is ook het gevolg van de vaste reservering van andere kam peerplaatsen door personeélverenigingen en dergelijke, waar als gevolg hiervan nauwelijks nog een individuele kampeer der in komt. In de Kennemerduinen wor den deze massa-reserveringen met beslist heid geweerd om de individuele kampeer ders een kans te geven. Uitbreiding van de kampeeraccommodatie zal alleen mogelijk zijn als er grond bij aangeworven kan wor den, want het kan niet van het natuur schoon af. HAARLEM, 23 Juli 1955 ONDERTROUWD: 23 Juü, J. P. Lasschuit en C. H. Duijn; P. Th. Langenberg en A. M. Mooij. GEHUWD: 23 Juli, J. C. Meijer en C. Oomen; A. F. Meilink en A. C. Brand; B F. Simons en T. Lignian; D. Bijleveld en R. Goedings; J. Stigter en G. Jongeling. BEVALLEN van een zoon: 21 Juli, J. Heijerman—Webster; 22 Juli, H. M. Wester Vogel; B. M. VijlbriefVeenstra; 23 Juli, J. M. Th. Duijnsteevan der Ven. BEVALLEN van een dochter: 22 Juli, M. A. Bakker—van der Zon; M. Logemann Bliemer; M. J. PethkeWijnands; 23 Juli, H. E. M. HolthuizenLübbe. OVEREDEN: 21 Juli, B. J. Wagenvoort, 75 j„ Busken Huetstraat; M. A. Romers, 62 j., Clovisstraat; J. Juchter, 85 j„ Tetterode straat; A. Domingo, 40 j., Cornelis van der Lijnlaan; W. van der Werff, 74 j., Craye- nesterlaan. Zijn boek Septemberbekroond De Haarlemmer Noud van den Eeren beemt heeft de Ililvarenbeekse roman prijs, groot 250 gulden, gewonnen met zijn roman „September". De eerste prijs voor poëzie verwierf Nico Verhoeven met het gedicht „Het eiland", de tweede prijs André van Strijp met „Vliegtuig". Dit werd Zondagmiddag te Hilvaren- beek bekend gemaakt tijdens de middag zitting van de Groot-Kempische Cultuur- dagen. De jury bestond uit Anton van Duinkerken, Emiel van Hemeldonck en Jan Naaykens. Burgemeester J. Meuwese reik te de prijzen uit. In de bespreking in Erbij werd van het boek gezegd: „September is een belangrijk debuut, omdat het openlijk vele problemen van deze tijd van nulwaarde durft verkla ren en een pleidooi is voor simpel leven. De opzet van „September" is belangrijk en herhaaldelijk geeft de schrijver blijk een knap stylist te zijn". Verkort weergegeven) Verkeer. 1. Wees heer in het verkeer, in het bijzonder op de Rijksstraatweg. Weder om zijn er slachtoffers gevallen op deze weg. Het weggedeelte is in tweeën ver deeld door middel van een witte streep,' doch vele automobilisten houden zich hier niet aan. Dagelijks ziet men dat men el kaar tracht in te halen, en men zich ver buiten deze streep begeeft met alle gevaar hieraan verbonden voor zichzelf en voor anderen. Er is nog geen beslissing gevallen om deze weg te verbeteren; zou het dan niet mogelijk zijn enige borden te plaatsen als bijvoorbeeld: Inhalen verbodenof: Ge vaar dreigt op deze weg! Misschien wordt men er dan aan her innerd aan het gezegde: „Wees heer in 't verkeer!" EEN BROMFIETSER DIE ZEER VOORZICHTIG RIJDT. Verkeer. 2. Het actiecomité Rijksstraat weg zal intussen wel gemerkt hebben, dat adressen en petitionnementen niets uit halen en dat de overheid onmachtig is om radicale maatregelen tegen de wantoestand op de Rijksstraatweg, de Schoterweg en andere doodsgevaarlijke wegen in Haarlem en omgeving te nemen. De bureaucratie werkt in dit opzicht hemeltergend lang zaam. Intussen blijven de gevolgen niet uit. Wanneer het actiecomité snelle be slissingen wil forceren, moeten er andere acties worden gevoerd. Ik woon in Haar lem-Noord en ik kan degenen die er be lang in stellen verzekeren, dat talloze ouders en andere mensen die met dage lijkse angst hun dierbaren de straat zien opgaan, hun geduld beginnen te verliezen. Het zou mij niet verwonderen als er bin nenkort spontane acties plaats hebben, die de verantwoordelijke instanties moeten wakker schudden. Men kan de mensen lang met een kluitje in het riet sturen, doch als het om hun liefste bezit gaat, en dat zijn hun kinderen, moet men voor zichtig zijn. Zien de autoriteiten dit niet in of willen ze het niet inzien? J. v. d. A., HAARLEM-N. Verkeer. 3. Het is mij onbegrijpelijk dat de verantwoordelijke instanties nog steeds weifelen met hun ingrijpen tegen het on verantwoordelijke systeem van het ver keer. Niet alleen in Haarlem waar de Rijksstraatweg een echte rattenval is voor argeloze en niet vlug ter been zijnde men sen maar ook elders in ons land. Er ontbreekt een deskundig inzicht. Het wekt verbazing dat men totaal geen be grip heeft voor grote veranderingen op het gebied der verkeerswegen, naar ver houding van de grote ontwikkelingen van het verkeer zelf? Wat de Rijksstraatweg betreft, dat wordt langzamerhand een aan fluiting en een misdaad! E. K., HAARLEM-N. Protest. Volgens het verslag in Haarl. Dagblad-O.H.C. van 22 Juli j.l. over de jaarvergadering der Vereniging Haerlem, sprak de voorzitter: „En wat moet Haar lem met dat baksel bij de Dreef? Het lijkt wel van karton en het is te hopen, dat het spoedig zal vergaan". Het bestuur van de Kring Haarlem van de B.N.A. meent tegen deze wijze van cri- tiek leveren ten sterkste te moeten pi-otes- teren. De architect van het door de voor zitter der Vereniging Haerlem zo onheus afgekeurde tijdelijke lichtmonument is een serieus kunstenaar, bij wien de opdracht in goede handen was. Het bestuur van de Kring kan dan ook niet tolereren, dat het werk van een van zijn leden op dergelijke oppervlakkige wijze in het openbaar wordt verworpen. IC. JONKHEID, Voorzitter. Ir. W. Ph. VAN HARREVELD, Secretaris.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 8