Pinay pleit voor gezamenlijke erkenning van Peking-China Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Amerikaans-Chinees contact door Dulles toegelicht Kroesjtsjev stelt Oost-Duitse communisten gerust West-Duitse officieren doen hun intrede bij de NAVO-staf Fel debat in Brits Lagerhuis over consumptie-beperking Mevrouw Bouman dreef getuige tegen Schmidt in bet nauw Westen wendt zich na Europa tot Verre Oosten Plechtige belofte op massa-betoging bij afscheid in Oost-Berlijn Functies zullen toegewezen worden nadat hun geschiktheid is gebleken Politie-onderzoek naar oorzaak heidebrand Het woord is aan Arbeiderspartij boekt winst in Israel Labour-oppositie verwijt minister van financiën misleiding der kiezers Officier en rechter houden Harris Bin Sumaeni de hand boven het hoofd 70e JAARGANG No 15 WOENSDAG 27 JULI 1955 299e JAARGANG No 167 Molotov brengt hulde aan wijlen Cordell Huil Amerikaanse minister van Luchtmacht zou aftreden Russische pers publiceert Eisenhowers toespraak Vice-president Hatta wil geen formatie-opdracht Kans op buien Weerrapport Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteurs Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. ƒ7.-Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman PARIJS-WASHINGTON (Reuter-United Press) De Franse minister van Bui tenlandse Zaken Pinay heeft in de Franse Senaat verklaard, dat de Westelijke Grote Drie vereend en gezamenlijk communistisch China zouden moeten er kennen. Hoewel Groot-Brittannië het bewind in Peking reeds erkend heeft be staat communistisch China voor Frankrijk en de Verenigde Staten officieel nog niet. Piany zeide in antwoord op vragen, dat de Franse regering het aanknopen van diplomatieke betrekkingen met communistisch China bestudeert. De regering overweegt eerst economische en culturele onderhandelingen aan te knopen. Pinay zei verder, dat de erkenning haar oorsprong zou moeten vinden in een eensgezind besluit van alle Westelijke mogendheden. De wapenstilstandsovereenkomsten in Ko rea en Indochina hadden bepaalde belem meringen uit de weg geruimd en de kwes- tie-Formosa had aangetoond, dat proble men in het Verre Oosten niet zonder deel neming van communistisch China kunnen worden geregeld. Eenzijdige erkenning zo als Groot-Brittannië had gedaan, was ech ter niet de weg in het belang van een eens gezinde actie der Westelijke mogendheden wil Frankrijk rekening houden met de po sitie der Verenigde Staten, aldus Pinay. Geen geweld De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken Dulles, heeft op een perscon ferentie verklaard, dat de Verenigde Staten bereid zouden zjjn met communistisch China kwesties te bespreken, die de twee landen rechtstreeks raken, ten einde tot een vreedzame regeling te komen. Over de Amerikaans-Chinese besprekin gen die Maandag in Genève beginnen, zei Dulles dat de Amerikaanse regering van mening is, dat het beginsel om geen toe vlucht tot geweld te nemen, niet slechts geldt voor de Verenigde Staten en hun bondgenoten, maar voor iedereen. De Ver enigde Staten hopen er te Genève achter te komen of de Chinese communisten het beginsel van een staken van het vuren aanvaarden. De Chinese communisten, aldus Dulles, zullen ongetwijfeld eigen aangelegenheden ter sprake te brengen hebben. De Verenig de Staten zullen luisteren. Als deze zaken rechtstreeks te maken hebben met de Ver enigde Staten en communistisch China, zul len de Verenigde Staten bereid zijn er over te spreken met het doel tot een vreedzame oplossing te komen. Dulles gaf een overzicht van de gebeur tenissen sinds de Chinese premier Tsjoe En-Lai in Februari op de conferentie van Bandoeng had gezegd, dat China met de Verenigde Staten zou willen onderhandelen en internationale geschillen vredelievend wilde oplossen. Dulles zeide, dat verscheidene regerin gen, die diplomatieke betrekkingen met Peking onderhouden, te kennen hebben gegeven te geloven in de wens van de Chi nese communisten om een vreedzame weg te bewandelen. De Verenigde Staten, zo onthulde Dulles, hebben op 11 Juli zelf aan Tsjoe En-Lai voorgesteld, de besprekingen, die in Genève aan de gang waren op con sulair niveau, op ambassadeursniveau te hervatten en uit te breiden. Bij deze ge- dachtenwisselingen hebben de Verenigde Staten duidelijk gezegd, dat zij niet bereid zijn tot een diplomatieke erkenning van communistisch China en dat zij niet bereid zijn regelingen te treffen, die afbreuk zou den doen aan de rechten van hun bondge noten: de Chinese nationalisten. In antwoord op vragen zei Dulles, op het ogenblik niet het plan te hebben voor een conferentie met de minister van Buiten landse Zaken van communistisch China. Hij wilde de mogelijkheid echter niet uit sluiten. Hereniging in de lucht Over Duitslands hereniging zeide Dulles, dat dit een zaak was van practisch inter nationaal staatsmanschap. Het Westen is van mening, dat het gemakkelijker kan gebeuren binnen de Europese veiligheid. De hereniging zou, verre van de Sovjet-Unie in gevaar te brengen, tot stand kunnen komen onder voorwaarden, die veiligheid voor allen zouden verschaffen. Dulles zeide, dat de hereniging van Duitsland „in de lucht zit". Zij zal zeker komen, al is het dan niet onmiddellijk. De Russische leiders hadden de Verenig de Staten geen bevredigende verzekeringen gegeven omtrent de rechten van de door hen beheerste landen en de „revolution- naire en ondermijnende werkzaamheid" van het internationale communisme. De Verenigde Staten hopen evenwel, dat de ontwikkelingen er toe zullen meewerken, deze kwesties als oorzaken van span ning uit de weg te ruimen. Volgens Dulles is het oorlogsgevaar afgenomen als gevolg van de topconferentie van Genève. WASHINGTON (Reuter) De Sovjet minister van Buitenlandse Zaken, Molotov, heeft aan de familie van de overleden Ame rikaanse oud-minister Cordell Huil een con- doleantietelegram gezonden, waarin wordt gezegd, dat met Cordell Hulls naam ver bonden zijn „het herstel van de diplomatie ke betrekkingen tussen de Verenigde Sta ten en de Sovjet-Unie, alsmede onze ge slaagde samenwerking in de jaren van de strijd tegen de gemeenschappelijke vijand". Diplomaten en vooraanstaande persoon lijkheden hebben te Washington de begra fenis bijgewoond van de voormalige minis ter van Buitenlandse Zaken. In overeen stemming met de wil van de overledene was de plechtigheid zeer eenvoudig. Er werd geen lijkrede uitgesproken, er was geen koor en ook geen militaire waocht rondom de met vlaggen bedekte lijkkist. BERLIJN (Reuter/U.P.) Op het Marx-Engels-pIein in Oost-Berlyn is gis teren een massale betoging gehouden voor premier Boelganin en partijsecre taris Kroesjtsjev, die vandaag naar de Sovjet-Uriie zijn vertrokken. De menigte riep „droezjba" (vriendschap). Regeringsbureaux en staatsfabrieken waren gesloten, om de mensen gelegenheid te geven aan de demonstratie deel te ne men. Zij was bedoeld als hoogtepunt voor het bezoek van de twee Sovjet-leiders aan Oost-Duitsland. Premier Grotewohl zei, dat na het be reiken van overeenstemming in Genève „de Duitsers het zelf eens moeten worden over het geleidelijk opheffen van de scheiding tussen de twee Duitse staten". De onmiddellijke hereniging van Duitsland NEW YORK, (Reuter) Volgens de „New York Times" zal de Amerikaanse minister voor de luchtmacht, Harold Tal- bott, spoedig aftreden, zulks naar aanlei ding van de resultaten van een onderzoek in zijn zakelijke aangelegenheden door een senaatscommissie. Talbott zou sinds zijn benoeming in het ministerie van defensie in 1953 van een onderneming, waarmede hij in zakelijk contact staat, 130.000 dollar hebben ontvangen. De president zou hier over ontsticht zijn. Van onze correspondent in Parijs) Vandaag zullen de eerste zes Duitse of ficieren hun intrede doen in SHAPE, het hoofdkwartier van de geallieerde strijd krachten in Europa. Het zijn drie kolonels, een kapitein van de marine en drie luite nant-kolonels, die door het hoofd van hun missie, kolonel Johann Adolf von Kielman- segg, aan generaal Gruenther en aan zijn staf zullen worden voorgesteld. Guenther heeft bekend gemaakt dat de Duitse officieren voorlopig geen bepaalde funsties toegewezen krijgen. Zij worden en bloc onder het commando van de stafchef van SHAPE tewerk gesteld en pas over enige maanden zullen zij in de staf opge nomen worden. Ongetwijfeld heeft generaal Gruenther tegemoet willen komen aan de argwaan, die er bij vele officieren van SHAPE be staat jegens deze Duitsei-s. Zij zijn van me ning dat het niet voorzichtig noch gewenst is, de Duitsers onmiddellijk als volwaardige collega's te ontvangen. Ook ten aanzien van de Italianen heeft aanvankelijk enige achterdocht bestaan. Veel zal afhangen van de wijze waarop de Duitsers zich op SHAPE en op het hoofdkwartier van de strijdkrachten van midden-Europa te Fon- tainebleau waar de eerste Duitsers morgen hun inti-ede zullen doen, zich zullen gedra gen. Verontwaardiging Na het communiqué van generaal Gruen ther was er te Bonn enige verontwaardi ging en ongerustheid ontstaan omdat de zes officieren nog niet voor de commissie voor personeelszaken waren verschenen. Deze commissie heeft tot taak de antece denten van alle Duitse oud-officieren van de Wehrmacht boven de rang van luite nant- kolonel te onderzoeken en er rapport over uit te brengen aan de bondsregering. De commissie vergadert vandaag pas voor het eerst en dan nog alleen om de agenda en de wijze van werken nader vast te stellen. Het Duitse ministerie van De fensie heeft echter bericht dat de benoe ming van officieren die bij SHAPE en bij A.F.C.E. hun intrede doen, vooi'lopig is en dat zij nog geen enkele speciale functie zullen vervullen. Met de keuze van von Kielmansegg heeft men bij de geallieerde officieren geen slechte indruk gemaakt. Deze kolonel werd na de aanslag op Hitier op 20 Juli 1949 ont heven van zijn functie bij de staf van het Duitse leger en naar het oostfront ge zonden. Reeds in 1951 kwam hij bij het bureau-Blank en daar heeft hij vele be sprekingen over de Duitse medewerking aan de Westerse defensie bijgewoond. Waarborgen Reuter. De West Duitse bondsdag heeft „belangrijke besluiten" genomen om in het ministerie van Defensie „het over wicht van het burgerlijke over het militaire gezag te verzekeren". In de besluiten wordt bepaald dat het aantal officieren in het mi nisterie van Defensie van 1.150, zoals voor gesteld door de regering, tot 840 moet wor den verminderd. Het basissalaris van de hoogstgeplaatste militair wordt verlaagd van een voorgestelde 3.600 mark per maand tot 2.800 mark, opdat hij geen gelijke of hogere positie heeft dan de staatssecre taris van het ministerie. was op de conferentie onmogelijk gemaakt, doordat bondskanselier Adenauer aan zijn politiek van herbewapening vasthield. De Oost-Duitse Volkskamer zou in de ko mende dagen nieuwe voorstellen voor een hereniging van het land doen. Kroesjtsjev, die Russisch sprak, zeide on der meer, dat zijn land Oost-Duitsland niet in de steek zal laten. Rusland zal niet accoord gaan met een oplossing van het Duitse probleem ten kosten van de Oost- Duitse ï-egering. Deze verklaring heeft het vermoeden in het Westen bevestigd, dat het voornaam ste doel der Russen is de status quo in Europa te bewaren en haar greep over Oost-Duitsland en Oost-Europa te bewa ren. Kroesjtsjev bracht hulde aan de com munistische partij in Oost-Duitsland en noemde het een leiding gevende macht zo wel in de regering als in de landszaken. Het belangrijkste van Genève vindt Kroesjtsjev de geest van samenwerking en wederzijds begrip. „De hoop is niet be schaamd. De conferentie heeft historische betekenis". „Het begin van het vestigen van vertrouwen op de grondslag van een vreedzaam naast elkaar voort leven van volken met verschillende sociale stelsels is gemaakt". „De conferentie vormt een zeer belangrijke mijlpaal op de weg naar een blijvende vrede". Kroesjtsjev zei verder, dat op de con ferentie van ministers van Buitenlandse Zaken in October „de standpunten van beide partijen" in overweging genomen dienen te worden. Slechts dan kan over eenstemming over veiligheid en de her eniging van Duitsland bereikt worden. Volgens het Westelijke voorstel zou Duits land gemilitariseerd worden, hetgeen vele gevaren voor de volken van Duitsland en Europa in het algemeen met zich zou bren gen. Het Sovjet-voorstel voorziet in een verenigd, democratisch en vredelievend land, dat voor zichzelf een vrij leven zal opbouwen en zal bijdragen tot de veilig heid in Europa, aldus Kroesjtsjev. Boelganin en Kroesjtsjev werden bij hun vertrek uitgeleide gedaan door premier Grothewohl en andere hoge ambtenaren en partijleiders. Het was opvallend, aldus Reu ter, dat Walter Ulbricht, de Oost-Duitse vice-premier en secretaris van de commu nistische partij, niet aanwezig was. De omstandigheid, dat bü de bos- en heidebrand op de Veluwe bijna tegelijker tijd op verschillende plaatsen brandhaar den werden ontdekt, is voor de rijkspolitie te Epe aanleiding om een onderzoek in te stellen naar mogelijke kwaadwillige brand stichting. Toen namelijk de eerste vuurhaard was ontdekt in de omgeving van de Poelweg Langeweg werd korte tijd later, op onge veer 1500 meter afstand boven de wind, een tweede vuurhaard ontdekt. De derde vuurhaard werd nog enige tijd later ge vonden en wel 400 meter benedenwinds van de plaats waar men toen aan het blus sen was, een afstand die deskundigen te groot achten voor verspreiding van vuur door de lucht. Een enigszins verdachte omstandigheid is voorts, dat dit reeds de derde brand in deze omgeving binnen zeer korte tijd is. De eerste branden konden echter in de kiem worden gesmoord. De rijkspolitie te Epe heeft reeds ver schillende getuigen gehoord, tot nu toe zonder resultaat. Ook een oproep van de politie, waarin de mensen, die het eerste bij de brand aanwezig waren werd ge vraagd zich te melden, heeft tot nu toe geen resultaat opgeleverd. Er heeft zich nog nie mand gemeld. Prins Bernhard, die zijn „vleugels" verdiend heeft, toen hij tijdens de tweede wereldoorlog hij de Britse luchtmacht diende, heeft Dinsdag de afscheidsparade van de luchtmachtcadetten in Cranwell in het Engelse graafschap Lincolnshire afgeno men. De telefoto toont Prins Bernhard met officieren op het vliegveld van Cranwell. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT PAGINA'S George Sand Ontrouw ontstaat vaak door on verbrekelijke trouw aan de liefde. MOSKOU (United Press) De Pravda, de Izwestia, en alle andere vooraanstaan de kranten in de Sovjet-Unie hebben van daag de volledige tekst gepubliceerd van president Eisenhower's radio-toespraak tot het Amerikaanse volk. Voorzover oudge dienden in de Russische hoofdstad zich kunnen herinnei-en is dit de eerste maal dat de Russische bladen een rede van een Amerikaanse of andere Westelijke staats man in extenso publiceren. De bladen le verden commentaar op Eisenhowers ver klaringen Tot burgemeester van Berkenwoude is met ingang van 16 Augustus benoemd de heer I. Luteyn, eerste ambtenaar ter secre tarie en plaatsvervangend gemeentesecreta ris en -ontvanger te Schoondyke (Z.V1.). Hij is niet bij een politieke partij aan gesloten. TEL AVIV (Reuter) De Israëliërs zijn Dinsdag naar de stembus getogen ter ver kiezing van het derde Israëlische parle ment. Meer dan een millioen Israëliërs zijn kiesgerechtigd. Van de 18 partijen zullen er naar verwachting negen of tien in het nieuwe, uit één Kamer bestaande, parle ment vertegenwoordigd worden. Het par lement telt 120 leden. In Israel geldt het stelsel van evenredige vertegenwoordiging. Bij de vorige verkiezingen behaalde de gematigde arbeiderspartij van oud-premier Ben Goerion, de Mapai, 37.3 pet van het totaal aantal uitgebrachte stemmen. De rechtse algemene Zionisten kregen 20 ze tels. Deze twee partijen maakten deel uit van de coalitieregering, die een maand voor de verkiezingen aftrad. Het voor naamste geschilpunt tussen de twee par tijen betreft de geleide en de vrije econo mie. De Arabische minderheid in Israel vormt ongeveer een tiende van het kiezerskorps. Toen de helft van de stemmen geteld was, bleek dat de Mapai, de arbeiderspartij van ex-premier David Ben Goerion, stevig de leiding in handen heeft met 32 procent van de stemmen. De Herbet staat nu reeds op 12 procent, de nationalistisch-x-eligieuze partijen op 10 procent, de Mapam op 9, Ahdoet Haavoda 8, algemene Zionisten 8, de zeer religieuze Agoeda 6, de progres sieven 4 en de communisten op 3 procent. Politieke waarnemers zeggen, dat Ben Goerion vrijwel zeker de nieuwe premier zal worden. Het zal voor hem slechts de vraag zijn hoe breed de coalitie moet wor den, die hij zal moeten aanvaarden. DJAKARTA (PIA) De Indonesische vice-president Hatta heeft tijdens een pauze in het overleg met de politieke par tijen verklaard, dat het voor hem uitgeslo ten is als formateur op te treden, omdat hij niet zichzelf kan benoemen. Hij hoopt bin nenkort een formateur te kunnen aanwij zen, in overleg met de fracties en partijen. Hatta zeide te hopen, dat het niet nodig zal zijn een tweede maal de partijen te raad plegen. De partai Kommunis Indonesia heeft na het overleg een verklaring uitgegeven, waarin de PKI een parlementair kabinet eist. Verder wenst de PKI afschaffing van de beperkingen op het stakingsrecht „het oplossen van de legerkwestie en nationa lisatie van de oliebronnen van de BPM in Noord-Sumatra. (Van onze correspondent in Londen) Tijdens het debat in het Lagerhuis over de jongste maatregelen ter beperking van het binnenlandse verbruik heeft de minis ter van Financiën, Butler, ontkend dat er sprake is van een financiële crisis in Groct-Brittannië. Hij gaf ook de verzeke ring dat de invoer niet zal worden be perkt omdat dit tegenmaatregelen zou uitlokken, leidende tot vermindering van de export. De kapitaalbeleggingen op het gebied van de mijnen, de atoomenergie en de spoorwegen zullen worden gehandhaafd. Dat zal ook het geval zijn met het volu me van de woningbouw dat vastgesteld blijft op een jaarprogram van 300.000 wo ningen. Reeds aangekondigde plannen voor de bouw van scholen en ziekenhuizen worden evenmin aangetast door de nieuwe regeringsrestricties. De uitvoering van nieuwe bouwobjecten op velerlei gebied zal echter worden uitgesteld. Butler zeide dat de maatregelen het verbroken even wicht tussen import en export zullen herstellen. Benarde toestand Namens de Labour-oppositie beschuldig de oud-minister Gaitskell Butler ervan dat hij tijdens de verkiezingscampagne het Britse volk inzake de economische positie heeft misleid. Inflatie was naar zijn me ning bewust bevorderd om de kiezers de indruk te geven dat er voorspoed heerste. Het tekort op de handelsbalans bedraagt thans 455 millioen pond sterling tegen 200 millioen in dezelfde periode van het vo rige jaar. Gaitskell zei dat Butler zich verschool achter de havenstaking, die niet de oorzaak van de benarde financieel-eco- nomische toestand is. Deze zou volgens Gaitskell zijn teweeggebracht doordat de regering halsstarrig vasthoudt aan de con- servatieve-economische leerstellingen als mede aan slecht beheer. Butler gaf toe dat de havenstaking niet de enige oorzaak van de teruggang is, maar de staking had wel rechtstreeks een nadelige invloed op de export. Uitgaven dienen te worden beperkt, aldus Butler, om de kosten laag te houden en de werk gelegenheid te handhaven. Wij kunnen geen enkel inflatiesymptoom tolereren. DJAKARTA (ANP) Tijdens de zitting van Maandag in de zaak-Schmidt te Dja karta merkte mevrouw Bouman op, dat getuige Harris Bin Sumaeni in het voor onderzoek heeft verklaard, dat hij be klaagde voor de tweede maal op de linker zijgalerij van het Hotel der Nederlanden heeft ontmoet in gezelschap van Kartosu- wirjo. Het hotel heeft echter bij de lobby geen zijgalerij en later op de zitting heeft getuige gezegd, da't de ontmoeting plaats had in de linkerhelft van de vooi'galerij. De verdedigster vraagt, wie de getuige na zijn gevangenschap op de hoogte heeft gebracht van de situatie in het hotel. De rechter zegt dit een strikvraag te achten. Vooi'ts verzoekt mevrouw Bouman een beschrijving van het kamp-Makassar, waar getuige gezegd heeft verdachte voor de eerste keer te hebben ontmoet. Me vrouw Bouman merkt op, dat getuige nu eens spreekt over een stenen, dan weer over een houten gebouw. Getuige zegt, dat het een half stenen, half houten gebouw was. Hij weet zeker, dat op het dak geen dakpannen lagen. Toen hij het kamp bin nenkwam, stond het wachtgebouw meteen aan de linkerkant. Daarna zijn ze naar rechts gegaan, waar zij verdachte bij het half stenen gebouw ontmoetten. De rechter maakt aan de hand van de verklaringen van getuige een situatie schets. Schmidt verklaart hierop, dat ge tuige helemaal niet weet, hoe de situatie daar was. „Het wachtgebouw bevindt zich aan de rechterzijde van de ingang. Een halfstenen gebouw, zoals getuige heeft be schreven, bestond helemaal niet. Als getui ge mijn kantoor bedoelt, dat wel een ste nen gebouw was, dan heeft hij het weer mis, want dat stond zover naar achteren, dat het van de weg af niet te zien was. Het gehele complex was verder van bam boe met dakbedekking van atap". Getuige blijft bij zijn verklaring. Na een aantal vragen van verdedigster over het interieur van het kantoor, waar hij zegt verdachte te hebben ontmoet en over de juiste plaats, waar getuige die nacht heeft geslapen, zegt de officier van justi tie, dat dit alles al vijf jaar geleden is gebeurd. De verdedigster vraagt te veel bijzonderheden. Na zo'n lange tijd kan men zich alleen de grote lijn herinneren en die is, dat getuige daar is geweest en Schmidt heeft ontmoet. Verdedigster verklaart vooi'ts, dat ge tuige Van Kleef heeft beschreven als een dik persoon en van L'Aiglon een geheel andere beschrijving heeft gegeven (getuige had gezegd, dat Van Kleef onder nog vijf andere namen optrad, Salman Paris, So- bar, Abdul Hak, Smith en L'Aiglon). Ge tuige zegt, dat dit een zekere Léhlon is geweest. De rechter merkt op, dat de ver dedigster alleen vragen moet stellen, die voor de behandeling van de zaak van be lang zijn. Mevrouw Bouman antwoordt, dat het van belang is om aan te tonen, dat de getuige leugenachtig is. De reehter sloot de zitting na te heb ben meegedeeld, dat de officier, de verde digster en de verdachte gelegenheid zul len krijgen de getuige verder te ondeiwra- gen. De minister verklaarde, dat een van de redenen voor zijn credietbeperking de contante betaling voor aankopen op afbe taling werd verdubbeld en de banken kre gen opdracht strenger te zijn bij het ver strekken van leningen was, dat de gro tere welvaart had geleid tot een grotere invoer van grondstoffen. Gaitskell verklaarde, dat ook de geruch ten over een glijdende koers voor het pond sterling velen er toe gebracht hadden tot verkoop van ponden over te gaan. Minister Butler zeide, dat de regering de pariteit van 280 dollarcents per pond ster ling zal handhaven zowel onder de be staande omstandigheden, als wanneer het pond sterling vrij inwisselbaar zal wor den. Een motie van afkeuring in het beleid /an de regering werd tenslotte met 290 te gen 231 stemmen verworpen. Velen betwijfelen of de exportpositie automatisch zal verbeteren door beperking van de binnenlandse afzet omdat Groot- Brittannië te kampen heeft met toenemen de buitenlandse concurrentie. Er zal meer propaganda gemaakt moeten worden voor de export, zo betogen de critici. Het K.N.M.I. deelt mede: De afgelopen dagen heeft het weer nog voortdurend onder invloed gestaan van een langgerekte zóne van hogedruk, die zich van het zee gebied bij de Azoren via Schotland en Scandinavië tot in Noord-Rusland uit strekt. Deze hogedi-uk-zöne gaf in onze om geving aanleiding tot een Noord-Oostelijke luchtstroming, waarmee betrekkelijk war me lucht werd aangevoerd. De tempera tuur kwam echter nei-gens in ons land bo ven 25 graden. Dit was ook op de meeste andere plaatsen in West-Euripa niet het geval. Alleen in de buurt van Oslo en in Zuid-Zweden was het enkele graden war mer. Boven Midden- en Zuid-Europa be vonden zich enkele storingen. Laatstge noemde bracht in Zuid-Frankrijk en Noord-Italië talrijke regen- en onweers buien. Een andere storing trok over Polen naar Duitsland. De wolkenvelden ervan drongen vanmorgen van het Oosten uit ons land binnen. Hier en daar viel al een bui. De atmosfeer wordt hierdoor minder stabiel, zodat ook morgen de kans op buien aan wezig is. De temperatuur zal iets lager worden, maar blijft nog op een redelijk niveau. (van hedenmorgen 7 uur) toesta nö t •O'S c CS 5ë Ie s. Stockholm onbewolkt NO 2 25 Oslo onbewolkt O 2 28 Kopenhagen onbewolkt NO 10 24 Amsterdam onbewolkt NO 4 23 Londen zwaar bew. NO 4 23 Luxemburg half bew. NO 6 22 Parijs licht bew. NNO 4 25 Bordeaux half bew. W 3 Grenoble nevel windstil 21 Nice onbewolkt NW 4 27 Locarno zwaar bew. Z 1 32 Ajaccio licht bew ONO 3 29 Mallorca licht bew. windstil 35 Neerslag laatste 24 uur tie ïs - zS 0 0 0 0 0 0 0 12 16 0 0 0 cec<xxxxx>sc<xcoccoscccoccocccccocccoccococcccoccoocc KANS OP BUIEN. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond: Veranderlijke bewolking met enkele verspreide regen- of onweersbuien. Overwegend matige wind tussen Noord-Oost en Noord. Iets lagere tem peraturen. 28 Juli Zon op 4.56 uur, onder 20.40 uur. Maan op 15.58 uur, onder uur. Hoog en laag water In IJmuiden Woensdag 27 Juli Hoog water: 9.12 en 21.41 uur. Laag water: 4.37 en 16.55 uur. Donderdag 28 Juli Hoog water: 10.15 en 22.49 uur. Laag water: 5.30 en 18.02 uur.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 1