Rijksministers voor het eerst in de Eerste Kamer Agenda voor Haarlem Professor Jung tachtig jaar KHometers Beter Chefarine „4" doei wonderen! Ruim elfduizend wandelaars genoten van prachtige tochten Onafhankelijk van Freud en Adler schiep hij een eigen psychologie Monument in Ede voor luchtvaartpionier Hilgers Dirk de Baat behoudt 1 jaar gevangenisstraf 1 OPRUIMING BIJ DOUWMA Staatsloterij wordt voorlopig met een halve serie uitgebreid Dr. Car don over vraag stuk voedselsurplussen Opa Schram wordt naar Nederland gebracht Vierdaagsen begonnen 3 Jongen verdronken Gezant van Luxemburg nam afscheid van vrienden D O U W IVI A TELEFOON 15438 Weekstaat Nederlandse Bank Bankbil j etten-record In Oostenrijk vermiste Nederlanders niet gevonden Nieuwe studiemethode is vruchtdragend Jaap Min benoemd aan Van Eyck-Academie Lancia draagt materiaal aan Ferrari over De berging van de „Prins Willem V" te Milwaukee Koningin Juliana zendt gelukwens aan president van Polen WOENSDAG 27 JULI 1955 ZURICH (United Press) Professor Carl Gustav Jung, de man die samen met wijlen Sigmund Freud en Alfred Adler het onderbewuste heeft doorzocht en een nieuwe wetenschap heeft gemaakt uit het onderzoeken van de menselijke ziel, is gisteren in zijn woonplaats Küsnacht bij Zürich tachtig jaar geworden. Zaterdag heeft Jung die met zijn zijig grijs haar, borstelige wenkbrauwen en kittige snor, zijn vriendelijke maar doordringende blik het type van een fami lie-patriarch is met zijn vijf kinderen (een zoon en vier dochters), zijn negentien kleinkinderen en twee achterkleinkinderen een boottocht gemaakt over het meer van Zürich. Maandag begonnen de officiële feestelijkheden en huldebetuigingen met recepties en gala-djincrs voor de beroemde geleerde. Jung, geboren op 26 Juli 1875 in Bazel, heeft het voorbeeld gevolgd zowel van zijn grootvader, die medisch hoogleraar in Ba zel was, als van zijn vader, een predikant. De jeugdige Jung een „wonder"kind dat reeds op zesjarige leeftijd vloeiend La tijn kon lezen wilde mensen genezen zoals zijn grootvader en voor 's mensen ziel zorgen zoals zijn vader. Als assistent van prof. Eugen Bleuler van de Zürichse kliniek voor geesteszieken „Burg-Hölzli" kwam Jung op de hoogte van de nieuwe denkbeelden van de Ween- se dr. Freud omtrent de strijd tussen het bewuste en het onderbewuste, omtrent de betekenis van dromen als sleutel tot dat onderbewuste en omtrent de noodzaak om de patiënt het onderbewuste bewust te maken. In die tijd, omstreeks de eeuw wisseling, waren de geleerden huiverig om met Freud's modernistische theorieën te werken, maar Bleuler en Jung namen on telbare practische proeven met Freud's methoden. Openlijke breuk Langzamerhand raakte Jung echter meer en meer onafhankelijk van Freuds ideeën. In 1913 kwam er een openlijke breuk tussen beide geleerden. Freud be schouwde de libido, de sexuele aandrift, als de alles-beheersende factor in het on derbewuste. Tezelfdertijd poneerde een andere Weense geleerde Adler dat de machtsdrift de allesomvattende impuls was. Jung echter wilde geen enkele aan drift als alleenbepalend voor de psyche aanvaarden. Ilij zag een mengsel van ver schillende impulsen samenwerken bij het vormen van de „vitaliteit van de ziel". Jung's onderbewuste is geen passieve ontvanger, maar vormt een actief deel van de ziel. Freud zag het onderbewuste als een soort reservoir voor primitieve, duis tere aandriften, nauwelijks verenigbaar met de algemeen aanvaarde standaard der moraal. Jung echter beschouwde het on derbewuste als een ander, soms zelfs be ter, deel van de ziel. De mens kon door het onderbewuste verrijkt worden, hij kon er een vollediger persoonlijkheid door wor den, als het naar buiten kon komen, zo leerde Jung. Deze strijd tussen de stand punten van Freud en Jung duurt nog steeds voort. Gemeenschappelijke erfenis Jung heeft de psychologie verder ver rijkt met zijn theorieën over de gemeen schappelijke erfenis van de menselijke ziel, het „collectieve onderbewuste", dat uit een ver verleden stamt en weerspiegeld wordt in „aartstypes". Ook het onderscheid tus sen extroverte en introverte types is het ADVERTENTIE -:V' N.V. Ver. Ned. Rubberfabrieken 1 Heveadorp (Gld) WOENSDAG 27 JULI Studio: „Meneer Hulot met vacantie", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Luxor: „Bedrogen echtgenoot", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Ik ben er kapot van", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Prince of Pirates", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Terugtocht dei- helden", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „How to marry a millionnaire", elle leeft., 8.15 uur. Cinema Palace: „Young at heart", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „The great adventure", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Vleeshal, Grote Markt: Tentoonstelling „Madame" van 10 tot 17.30 uur. Concert gebouw: Tentoonstelling „In Zuivelland" van 10 tot 12, van 14 tot 17 en van 19 tot 22 uur. Grote Kerk, 8 uur: Het comité „Bij zonder Kerkewerk" houdt „zomeravond- stilte"; ds. D. ter Steege, organist Klaas Bolt. DONDERDAG 28 JULI Studio: Vacantieprogramma, 10.30 uur en „Meneer Hulot met vacantie", alle leeft., 2.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: Montag- ne's jeugdvariété, 10.30 uur en „Bedrogen echtgenoot" 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Lido: „Ik ben er kapot van", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Prince of Pi rates", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Terugtocht der helden", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Minerva: „How to marry a millionnaire", alle leeft., 2.30 en 8.15 uur. Cinema Palace: Vacantie-programma 10.30 uur en. „Young at heart", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „De zoon van Lassie", alle leeft., 11 uur en „The great adventure", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Vleeshal, Grote Markt: Tentoon stelling „Madame", van 10 tot 17.30 uur. Grote Kerk, 20 uur, Uitvoering door het „Windsbacher Knabenchor" onder leiding van Hans Thamm. Grote Kerk, 15 uur, gratis orgelconcert door de organist Albert de Groot. eerst door Jung gemaakt. Zijn speurtocht naar „aartstypes" en naar mythen bracht Jung in verschillende delen van de wereld om oude cultuurvormen te bestuderen. Hij is nooit een geslaagd hoogleraar ge worden. Van 1933 tot 1942 was hij profes sor aan het technologisch instituut van Zürich, van 1944 tot 1945 hoogleraar aan de universiteit van Bazel. Dit werk bevre digde hem niet. Liever zette hij zijn privé- onderzoekingen voort en leidde hij het C. G. Jung-instituut, dat zich aan zijn theo rieën wijdde. Jung is een vruchtoaar schrijver, die dozijnen boeken en verhan delingen heeft gepubliceerd. De vliegtuigbouwkundige studievereni ging „Leonardi da Vinei" te Delft heeft het initiatief genomen voor een herdenking van het feit, dat op 29 Juli 1910 Vrijdag a.s. dus 45 jaar geleden door J. W. E. L. Hil gers boven de Doesburger Heide bij Ede de eerste vlucht boven Nelerlandse bodem werd gemaakt. Deze Hilgers-herdenking is door de Delftse studenten vastgesteld op 22 October a.s. Er zal bij deze gelegenheid aan de Hessenweg, die dwars door de thans ontgonnen heidevlakte loopt, een door prof. Wenkebach ontworpen monument onthuld v/orden. Na de redevoeringen en de onthul ling van het gedenkteken zullen straal jagers van de luchtmacht een een fokker vliegtuig boven het terrein demonstreren en zo hulde brengen aan de man, die mede behoort tot de pioniers der Nelerlandse luchtvaart. Hilgers, die op 19 December 1889 op Java geboren was, experimenteerde op de heide bij Ede met een „BlerioP'-ééndekker en na vele vergeefse pogingen volkomen wind stilte was voor de vlucht nodig wist hij op die zomeravond van 't jaar 1910 zijn ma chine-goed los te krijgen voor een vlucht van enkele kilometers. De enthtousiaste toeschouwers, die elke avond in drommen uit de omliggende dorpen naar het vlieg veld togen, zagen tot hun verbazing dat het schijnbaar onmogelijke werkelijkheid was geworden. De volgende dag demonstreerde naar wij vernemen in Heerenveen een andere Nederlander, Clement van Maasdijk, maar Hilgers had de primeur. Hilgers experimenteerde nog enige tijd op het Edese vliegveld en vertrok later naar Indonesië, waar hij bij de militaire luchtvaart een functie bekleedde. Op 21 Juli was het tien jaar geleden dat hij in een interneringskamp overleed. De Nederlandse vrachtautochauffeur Dirk de Baat Is Dinsdag te Koblenz in een revisieprocedure tot een jaar gevangenis straf veroordeeld wegens dood en letsel door schuld. De 25-jarige De Baat zou op 24 Oc tober 1953 met zijn vrachtauto een ernstig verkeersongeluk hebben veroorzaakt, waar bij zes personen om het leven zijn gekomen en zeven gewond. Het hoogste West-Duitse gerechtshof voor strafzaken had revisie gelast van het eerste vonnis een jaar gevangenisstraf wegens dood en letsel door schuld en het in gevaar brengen van het verkeer door nala tigheid dat in Maart 1954 was gewezen. Het gerechtshof bepaalde, dat de veroor deling wegens het in gevaar brengen van het verkeer diende te vervallen. De president van de arrondissements rechtbank te Koblenz, Kind, wees Dinsdag nogmaals op de grove nalatigheid van de chauffeur en de gevolgen daarvan. Hij zag daarom geen aanleiding om de strafmaat te verkleinen. Overigens werd bij de behandeling in re visie afgezien van intrekking van het rij bewijs en werden de kosten van de revisie behandeling tot een derde beperkt. De verdediger, dr. Ormond, Wees in zijn pleidooien op de onlaakbare persoonlijkheid van verdachte, die het slachtoffer van het falen van een apparaat is geworden. De 11-jarige A. N. uit Naarden, die in Vlaardingen logeerde, is bij het zwemmen in het open bad van het BPM-sportpark „De Vijf Sluizen" verdronken. De gezant van Luxemburg, de heer Auguste Collart, die in het begin van de vol gende maand ons land gaat verlaten, heeft Dinsdagavond in de residentie aan de Ja cob Catslaan afscheid genomen van de vele vrienden, die hij zich tijdens zijn lange ver blijf in ons land heeft verworven. Ook dit maal bleek opnieuw hoe groot de waarde ring is voor de familie Collart, die vanaf 1933 in ons land verbleef. Bij de honderden, die afscheid kwamen nemen, bevonden zich de voorzitter van de Eerste Kamer en mevrouw Jonkman, de minister van Buitenlandse Zaken en me vrouw Beyen, de minister zonder portefeuil le en mevrouw Luns, de commissaris van de Koningin in Zuid-Holland en mevrow Kasper, de vice-president van de Raad van State, jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland, de burgemeesters van Amsterdam, Den Haag en Wassenaar, vele vertegenwoordi gers van de ministeries van Buitenlandse Zaken, van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen en van Landbouw. ADVERTENTIE 000000000000000000000000000000000000000000000000000000000 30 JULI LAATSTE DAG EXTRA KOOPJES en verder O op alle courante artikelen 10 /CS». O K T i N 01 (uitgezonderd Falcon) ZIET DE ETALAGES -- f - GEN. CRONJéSTRAAT 40—44 - HAARLEM g OQOOOOQQOOOQO0QQQQQQOQQQOOQQQOOQOOOOQQQOOOOQQQQQOOQOQ0OQÓ Van onze parlementaire redacteur) Voor het eerst verschenen gistermiddag in de Eerste Kamer de gevolmachtigde mi nisters van Suriname en de Antillen, mr. R. H. Pos en mr. N. Debrot, omdat na de vestiging van het nieuwe koninkrijk, waar in Suriname en de Antillen niet langer als koloniën, maar als gelijkwaardige delen zijn opgenomen, de eerste wet voor het gehele koninkrijk werd behandeld, namelijk de goedkeuring van de internationale tinover eenkomst tot regeling van de productie en de prijzen. Voorzitter Jonkman heette de heren wel kom, waarbij hij opmerkte dat de samen werking tussen Nederland, Suriname en de Antillen geschiedt op voet van gelijkwaar digheid, hoewel zij ongelijke grootheden zijn. De heer Pos noemde in zijn antwoord de gelijkwaardigheid de ziel van de samen werking en de heer Debrot zag daarin de beste basis voor het streven naar zelfstan- De weekstaat van de Nederlandsche Bank per 25 Juli bevat weer enkele mar kante mutaties. Het rijk stond ditmaal voor zijn driemaandelijkse betaling aan de ge meenten, waarmee een bedrag was ge moeid van meer dan 220 millioen. Bo vendien moest een bedrag aan éénjaars- promessen worden afgelost. Het tegoed van de schatkist heeft dan ook een aan zienlijke daling ondergaan en wel van 504,3 millioen tot 235,8. Dit geld is grotendeels overgeboekt naar de handels banken, waarvan het tegoed met 184 mil lioen steeg tot 684 millioen. Voorts zijn deze week weer grote groepen, o.a. de bouwvakarbeiders, met vacantie gegaan. De bankbiljettencirculatie is daardoor met 69 millioen gestegenu tot 3.727 millioen, een na-oorlogs hoogtepunt. Verwacht wordt, dat de totale geldhoeveelheid vol gende week nog verder zal stijgen. Het vorige record stamde van 31 Mei met 3.720 millioen. De Centrale Bank heeft deze week bijna 12 millioen schatkistpapier afgegeven. De handelsbanken hebben voorts de dure voorschotten in rekening-courant met ruim 7 millioen teruggebracht tot 25,8 mil lioen. De netto deviezenreserve, die enkele weken vrijwel onveranderd was op 1.532 millioen, is in de afgelopen week met 10 millioen verminderd tot 1.522 millioen. De goudvoorraad handhaafde zich op 3.045 millioen. Op de geldmarkt is een en ander niet van invloed geweest en men verwacht in de naaste toekomst ook geen verkrapping. Daggeld noteert nog steeds een half percent en is overvloedig beschik baar. digheid der rijksdelen en tevens naar een heid. Over de internationale tinovereenkomst werd niets gezegd. Het wetsontwerp werd met algemene stemmen aangenomen. Daarna kwam aan de orde de wijziging van de Loterijwet, die hierop neerkomt, dat de mogelijkheid geopend wordt om het aan tal series van vier per jaar tot ten hoogste zes per jaar uit te breiden. Prof. Mole naar (V.V.D.) brak een lans voor het in Zwitserland bestaande stelsel op loterijge- bied. Ons systeem was hem veel te saai en er zat zijns inziens meer aantrekkelijks in het Zwitserse, waar wel de prijzen minder hoog zijn, doch de uitloting iedere maand op één dag geschiedt. Minister Van d,e K i e f t, die mede deelde, dat er voorlopig niet meer dan één serie halve loten, dus van tien twintigjes, bij zal komen (met halve prijzen dan ook) gaf aan de Nederlandse opzet de voorkeur. Hij wilde namelijk liever „een ietwat matte kleinburgerlijke loterij, die voor een groot deel bij het karakter van ons volk past". Principiële bezwaren zette prof. Die penhorst (A.R.) uiteen. Hem stuit het tegen de borst, dat onze loterij alles met geld en bijna niets met spel te maken heeft. Tegen een grabbelton en dergelijke heeft hij geen bezwaar, doch wel tegen een lote rij, waarbij het louter om de geldzucht gaat. De driften en hartstochten, die men daarmee oproept zijn niet meer te breide len, beweerde hij. Minister Van de Kieft antwoordde dat de regering alleen moet „kanaliseren". Dat doet zij nu door het aantal series uit te breiden, aangezien door allerlei factoren de vraag het aanbod is gaan overtreffen. Zonder zulk een kanaliserende maatregel zou men „zwarte" loterijen in de hand werken. Op een vraag van de heer Bran denburg (C.P.N. of het nu ook tot uit breiding van het aantal collecteurs zal ko men luidde het antwoord ontkennend. Met 28 tegen 10 stemmen nam de Kamer het wetsontwerp aan: met de Anti-revolutio nairen stemden, met uitzondering van prof. De Zwaan, de C.H.-senatoren tegen, nadat mr. Kolff zich principieel aan de zijde van prof. Diepenhorst had geschaard. Aangezien het Voorlopig Verslag hiertoe niet tijdig genoeg verschenen is, komen de huur- en belastingontwerpen niet op 2 doch op 9 Augustus in openbare behandeling. Het zoeken naar de gebroeders Leendert Jan en George Koetsier uit Bussum, die in Gerlos (Oostenrijk) vermist worden is Dins dag weer vruchteloos geweest. Drie-en- twintig politiemannen en 21 burgers heb ben de gehele dag tevergeefs gezocht in het Zillertal. Zij keerden onverrichterzake te rug. Vandaag zet men het speuren voort. Van alle kanten zijn kasten, korven en boogkorven aangevoerd naar Veenendaal, om deel uit te maken van de jaarlijkse bijenmarkt, die tot de grootste van Europa wordt gerekend. De foto links geeft een overzicht van een gedeelte van de markt, waar de toeschouwers, beschermd door de imkerkap, de inzendingen met kennersblik bekijken. De foto rechts laat zien hoe een Amerikaans toerist met belangstelling de kleine honing fabrikanten filmt. „Voor de afzet van het wereldoverschot aan voedsel en andere landbouwproducten en de distributie daarvan in landen, waar tekorten bestaan, is nog geen bevredigende oplossing gevonden. Toch gaan we bij de bestudering van de vele daarmee samen hangende vraagstukken en het coördineren en bevorderen van de samenwerking tussen de regeringen en landen om tot de gewen ste resultaten te komen de goede kant uit". Aldus verklaarde dokter P. V. Cardon, di recteur-generaal van de Voedsel- en Land bouworganisatie, F.A.O., der Verenigde Naties, tijdens een vraaggesprek in het Scheveningse Kurhaus. Dr. Cardon, die van zijn vacantie in Europa gebruik maakt om tevens nader kennis te maken met regeringspersonen en leidende functionarissen op agrarisch ge bied, vertoeft enige dagen in ons land.Van- daag wordt hij met minister Mansholt door de Koningin ontvangen en later in rijn vacantie zal hij een zeiltocht met de Neder landse minister van Landbouw maken. Hem werd een ontvangst geboden in het Kurhaus, waar ir. C. Staf, minister van Oorlog en ad-interim minister van Land bouw, als gastheer optrad. Dr. Cardon is niet pessimistisch gestemd over de nagestreefde oplossing van het we reldomvattende vraagstuk der landbouw overschotten, welk vraagstuk nauw samen hangt met andere problemen op het gebied van de gezondheid der mensheid en van handelstechnische en industriële aard.Ruim dertig landen nemen thans aan een studie en het coördinerende werk deel. Het is reeds gelukt in Egypte en in India, waar aanzienlijke tekorten bestaan aan proteïne (eiwitten in het voedsel), de situatie zeer te verbeteren. Daar de F.A.O.-plannen voor een wereldvoedselraad en later voor een voedselclearings-instituut, strandden op een gebrek aan belangstelling en samen werking en op onwil van de handel, heeft de F.A.O. een andere wijze gekozen om nu het probleem in zijn kern te kunnen gaan bestuderen. Hieruit is inderdaad voor uitgang voortgekomen, zo zei dr. Cardon. De F.A.O. werkt hier samen met andere gespecialiseerde instituten van de Verenig de Naties. Steeds gaat men bij het zoeken van de oplossingen uit van het standpunt- dat de wereldhandel niet geschaad mag worden. De F.A.O. geeft uitsluitend advie zen aan regeringen en groepen regeringen. ADVERTENTIE TEGEN PIJNEN EN GRIEP. 20 TABLETTEN B5 cent Het bestuur der Jan van Eyck-academie te Maastricht heeft tot docent in de vrije schilderkust met ingang van 1 October de Noordhollandse schilder Jaap Min benoemd Deze thans bijna 41-jarige schilder geboren te Bergen begon als leerling bij een huisschilder en was daarna in dienst bij een reclametekenaar. Aanvankelijk toonde hij in de werken, die in zijn vrije tijd ontstonden, sterke verwantschap aan de coloristen van de Bergense school. Op 23-jarige leeftijd ging Jaap Min naar de Rijksacademie voor Beeldende Kunst te Amsterdam, waar hij gedurende zes jaar bleef. Hij maakte een studiereis naar Italië en het verblijf in Verona, Venetië en Padua is van grote betekenis geweest voor de verdere artistieke ontwikkeling van de jonge schilder, die zich bijzonder aange trokken voelde tot de monumentale kunst. De parochiekerk van Bergen gaf hem een eerste officiële opdracht: een kruisweg, welke hij in fresco schilderde en enkele altaarstukken. In latere tijd ontstonden muurschilderingen in een noodkerk in de Bcmmelerwaard, in een studentenkapel en de Franciscanerkerk te Delft, in de St. Michaelskerk in Schermer, in de sacristie der kerk te Voorschoten en glasramen te Amsterdam en Alkmaar. Zijn belangrijkste werken zijn in religieuze-schouwen te Oir- schot en Hoensbroek te vinden, benevens in de collecties van het rijk en gemeenten Bergen en Alkmaar. Jaap Min zal zijn taak aan de Jan van Eyck-academie gaan vervullen naast prof. Charles Eyck, die onlangs benoemd werd in de vacature, ontstaan door de ontslag neming van prof. M. J. Lau. Zoals bekend heeft de Lancia-fabriek zich na het ongeval van de coureur Ascari teruggetrokken uit de rensport en zullen deze fabrieken zich bepalen tot de com merciële productie. Maandag heeft de offi ciële overdracht plaatsgevonden van de for mule 1 racewagens en het daarbij behorend materiaal van de Lancia-fabrieken aan Ferrari. Opa Schram, de bekende wandelaar uit Almelo, die een reis naar Lourdes had on dernomen, zal aan het eind van deze maand uit Frankrijk worden opgehaald en naar huis gebracht door een ambtenaar van het ministerie van Maatschappelijk Werk. Hij is vorige week in een ziekenhuis te Lyon opgenomen, nadat de politie hem in de omgeving van deze stad in uitgeputte toestand in een greppel had gevonden. Het wagentje, waarin hij zijn bezittingen mee voerde, zijn papieren en zijn geld waren verdwenen. Zijn gezondheidstoestand is op het ogenblik gunstig. Door enkele houwen met een duikersmes schijnt aan een overeenkomst tot het ver wijderen van het gezonken Nederlandse schip „Prins Willem V" als belemmering voor de scheepvaart ter hoogte van de havenmond van Milwaukee te zijn vol daan. De bergingsondernemer Max Nohl had voor 50.000 dollar ingeschreven. Hij en zijn mannen hadden slechts twintig mi nuten nodig om de taak te volbrengen. Ge bleken was namelijk dat slechts twee delen,van het schip, een loopplank aan de reling en een deur in het want, het wrak tot een belemmering voor de scheepvaart maakten. Koningin Juliana heeft aan de Poolse president A. Sawadzki een gelukwens ge zonden in verband met de Poolse nationale herdenkingsdag en deze vergezeld doen gaan van de welgemeende goede wensen voor de Poolse welvaart. Dit werd medegedeeld door radio-War- schau in een uitzending welke in Londen werd opgevangen. Felicitaties waren even eens binnengekomen van koning Boudewijn van België, de Zwitserse president Max Petitpierre en president Juan Perón van Argentinië. De eerste dag van de vierdaagse in Nij megen was al direct een zware dag, want het parcours voerde de deelnemers door de Betuwe waar weinig schaduw was, en waar de zon zo onbarmhartig brandde, dat 41 wandelaars zich niet aan de eindcontrole in Nijmegen meldden. 10.516 volbrachten de tocht, doch het aantal dat in de morgen van de tweede dag van het Keizer Karei- plein zal vertrekken is ongetwijfeld kleiner. Een fris windje bracht vooral in de vroege morgenuren nog enige verkoe- IIM pilMlll mÊM 1 lllillill ililll w:' De Vierdaagse is in volle gang. Een enthou siast drietal - foto boven - ivordt begeleid door een liever fietsend verzorgertje. De onderste foto geeft een beeld van een groep mijnwerkersleerlingen, die nog vol goede moed is. ling, maar de laatste kilometers over de slingerende Waaldijk, zonder enige scha duw, waren wel heel bijzonder zwaar. De meeste deelnemers hielden hun grote rust in Eist, dat zoals gewoonlijk weer in een feesttooi was gestoken om de vier daagse lopers te ontvangen. Voor het raad huis stond de muziekkapel van de konink lijke luchtmacht aangetreden om de wan delaars met vrolijke marsmuziek het lopen gemakkelijker te maken. De leiding van de NBVLO en de pers werden, der traditie getrouw, op het gemeentehuis ontvangen, waar burgemeester W. C. M. Klyn hen ver welkomde namens het gemeentebestuur. De duizenden wandelaars gingen intus sen langs het gemeentehuis op weg naar Nijmegen. Om twaalf uur kwamen de eerste „vijfenvijftigers" reeds op de Waal brug aan. Voorop liepen de Schotten, die met hun kleurige rokjes en hun doedelzak spelers veel bijval oogstten. Overal stond de bevolking langs de wegen om de deel nemers met verversingen te sterken. Een hele groep PTT'ers liep in gesloten ge lederen. op enige afstand ging geheel alleen een PTT'er uit Den Haag, die van Den Haag naar Rome en terug had ge lopen. De lengte van zijn pas was niet ge lijk aan die van de groepen dus liep hij alleen. Apeldoorn. Op de eerste dag is de vierdaagse van de Nederlandse Wandelsport Bond van start gegaan met 593 deelnemers en deelneem sters. Van dit aantal hebben er vijf na de eerste dag de finish niet gehaald. Er heerste bij de start direct een bijzon der opgewekte stemming en het bleek, dat ook de bevolking van Apeldoorn al wat meer voor de vierdaagse voelde in verge lijking met het vorige jaar. Deze wande laars trokken onder bijzonder gunstige weersomstandigheden op deze eerste dag in de richting Hoog Soeren, Wiesel, Wenum, waar de lange-afstanders koers zetten naar Beekbergen., om vandaar de terugtocht naar Apeldoorn te aanvaarden. De route leidde voor een groot gedeelte door het kroondomein en elke tippelaar bleek en thousiast over de bijzondere schoonheid van het parcours. De tocht door het kroon domein was vrij zwaar doordat hier veel los grint en steenslag ligt. Mogelijk, dat daaruit het zeer grote aantal blaren te ver klaren is. De blarenprikcentraes hadden het bijzonder druk en de leider van de genees kundige dienst was van mening, dat er meer blaren moesten worden geprikt dan vroeger. Opvallend is het, dat de vijftig kilometer lopers geen enkele uitvaller hadden. HET SL \ZENGER PROFTOURNOOI. Onze landgenoot J. de Mos plaatste zich voor de tweede ronde van het Slazenger-tennis- tournooi voor profs door zijn overwinning in de eerste ronde op de Brit W. Holmes met 6—1, 6—1, 6—0.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 5