Stijging gebruik gas en electriciteit in Haarlem sedert vijf en twintig jaar Plannen voor uitbreiding electrische centrale of voor aankoop van energie NEUROTONIC Kort en bondig Omzetten gas, stroom en water blijven voortdurend toenemen „lüadame" f. 250.000.- TAXI 18000 ^^Brieven aan dc redactie Heemstedes gemeentebedrijven Winsten relatief lager dan vóór de oorlog: f 10 a 11 per inwoner De oorlog. Bouw onder-stations Samenvoeging van gas en electra Fabricage van gas Straatverlichting door gas wordt vervangen Heeft U reeds Rheuma- verrassingscouverf jes Examens Richt Uw wandel naar Haarlems Uurwerkhandel Succes voor „Inter Nos" in Zwitserland H. van Aardenne overleden Burgerlijke Stand van Haarlem Motor reed tegen auto op de Herenweg Bevestiging straf geëist tegen Heemstedenaar Ballet der Lage Landen in Bloemendaal Scheepvaart WOENSDAG 27 JULI 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Vijf en twintig jaar geleden, toen dr. J. H. Kouwenhoven genoemd werd tot ingenieur van het Haarlemse Electriciteitsbedrijf, was kort tevoren een turbo generator met een capaciteit van 12.000 tot 14.000 Kilowatt in gebruik genomen en de geeenteraad had het besluit genomen ter vervanging van een andere een nieuwe turbo-generator aan te schaffen. Thans staat het bedrijf weer voor een grote uitbreiding, omdat het gebruik der energie door de steeds uitbreidende stad en de ontwikkeling in de handel en industrie groter wordt. Zal de centrale aan de Harmenjansweg worden uitgebreid of zal de gemeente er toe overgaan stroom te kopen van het Provinciaal Electriciteitsbedrijf Noordholland? Deze vragen zijn thans in studie en binnenkort zal de gemeenteraad een beslissing moeten nemen. In de loop der vijf en twintig jaar is er veel gebeurd op het Ge meentelijk Energiebedrijf, waarbij het vroegere gas- en electriciteitsbedrijf zijn ondergebracht en dan kan ook gedacht worden aan de jaren van bezetting, die gevolgd werd door de opbouw van het bedrijf. Ir. Kouwenhoven heeft daarbij een rol van betekenis vervuld en daar hij Maandag 1 Augustus zijn zilveren jubileum viert, is er aanleiding aan de ontwikkeling van het bedrijf aandacht te besteden. Toen de heer Kouwenhoven op 1 Augustus 1930 in dienst der gemeente trad als ingenieur, lag zijn werk in de centrale, welke in die jaren krachtiger is geworden, maar de te leveren eniergie was echter nog maar de helft van de tegenwoordige. De electrische schakelinrichting moest ge wijzigd worden en in 1934 kwam een nieuw schakelhuis tot stand. Inmiddels deed de wereldcrisis ook haar invloed gel den op het gebruik van energie in Haarlem en deze liep tot omstreeks 1937 achteruit. Daarna was er weer een stijging waar te nemen, die voortduurde tot de oorlog. De bezetting heeft haar moeilijkheden gebracht. Er moest tot rantsoenering van het gebruik worden overgegaan, hetgeen onder andere tot gevolg had, dat er op sommige dagen tweehonderd brieven bin nenkwamen, waarin gevraagd werd om het rantsoen te verhogen, de bezetters drongen aan op uitzending van personeel naar Duitsland, de centrale werd bescho ten en er zijn bommen gevallen, waarbij helaas het leven te betreuren viel van de heer G. C. Paap; het kantoor werd bij een aanval zodanig beschadigd, dat een tijde lijke huisvesting in de Anslijnschool aan de Friese Varkenmarkt gezocht moest wor den en tenslotte kwam het leveren van stroom in de laatste maanden van de be zetting aan de levensmiddelenbedrijven. Ir. Kouwenhoven vertelde ons, dat de Duitsers de regel-organen van turbines hebben weggehaald en naar een plaats in ADVERTENTIE het doeltreffendst zenuivkalmerend praeparaat voor deze tijd. I Welhaast ieder heeft in deze tijd te t kampen met nervositeit, gejaagdheid en te weinig weerstand tegen span- ningen. Een goed praeparaat, dat het zenuwstelsel Intensief kalmeert S, en opbouwt, betekent dus een wer- «T. kelijke steun en verlichting. VINO- BASIS is er in geslaagd een praepa- raat samen te stellen, dat inderdaad aan deze eisen voldoet. Tallozen, die voorheen middel na middel pro- wtU beerden, zonder definitief en wer- kelijk geholpen te worden, hebben bij NEUROTONIC volledig baat ge vonden, zijn rustig geworden, beter gaan slapen en voelen zich nu op gewekt en kalm. Ook U zal NEUROTONIC brengen wat U in deze tijd nodig hebt; rust en opgewektheid. (Verkort weergegeven) Disharmonie. Het is mij volkomen dui delijk, dat de voorzitter van de Vereniging „Haerlem", een man, die zeer veel voelt voor oud-Haarlem, zich minder vleiend uit laat over het bouwsel, dat enige maanden geleden op het Plein werd neergezet. Even eens kan ik zeer wel begrijpen, dat van ar chitecten-zijde tegen de publicatie van deze opvatting stelling wordt genomen. Wat mij evenwel altijd een raadsel zal blijven, is, dat men deze creatie juist daar heeft opgebouwd, een plaats, waar zij vloekt met alles wat in de naaste omgeving te vinden is; met de natuur, met de gevels van het Plein, hetzij van oude, dan wel van nieuwere structuur, met de onevenredige omvang van de beplante vluchtheuvel en wat dies meer zij. Het is mijn stellige overtuiging, dat de overgrote meerderheid van Haarlem's inge zetenen het ogenblik zal zegenen, waarop wij van deze „versiering" verlost zullen worden. J. E. VOET Met nadruk. Naar aanleiding van „Protest" in uw krant van Maandag 25 Juli wil ik met de meeste nadruk onder strepen de woorden van de Voorzitter van de Vereniging Haerlem: „En wat moet Haarlem met dat baksel aan de Dreef; het is te hopen dat het spoedig zal vergaan". En ik voeg er aan toe: opdat we dan weer de ruimte van de Dreef zullen ge nieten en wat die omgeving daar aan tin ten van de bomen biedt! Ik schaam mij voor onszelf èn tegenover de vreemdeling dat wij zo iets neerzetten. „A thing of beauty is a joy for ever. Its loveliness increases.(een mooi ding is een vreugde voor altijd; 't wordt steeds lieflijker!). Dit ding wordt steeds meer een obsessie (voor mij) hoe langer het er Stjclclt' BEWOONSTER HAARLEM-Z. Den Haag hebben vervoerd. Toen de oor log achter de rug was, was de plaats spoedig bekend en de turbines konden weer hersteld worden. Regelmatig kwa men Duitsers op bezoek, maar vernielin gen hebben zij niet aangebracht. Intus sen waren er ook maatregelen getroffen door verzetsgroepen, die in nauw contact werkten met het verzet. De leden van deze groepen konden ongestoord het be drijf betreden en er waren speciale ver blijfplaatsen ingericht. Na September 1944 is het gebeurd, dat in Haarlem energie werd opgewekt voor de gehele provincie, maar ook zijn er perio den geweest, dat er niet gewerkt werd. In het voorjaar van 1945 lag in het Vuilrak (nabij de Harmenjansweg) een drijvende turbine, waarmee stroom opgewekt werd voor zuivel- en voedselbedrijven. Ook was er één in Heemstede voor de daar geves tigde bedrijven. Dat het moeilijk was aan kolen of olie te komen is te begrijpen, maar men heeft er zich door heen ge slagen. Het einde van de oorlog betekende nog niet, dat men direct kon overgaan tot het opwekken van energie. Aan bepaalde productie-bedrijven werden brandstoffen geleverd en Haarlem moest contact opnemen met het Provinciaal Electriciteitsbedrijf Noordholland, dat tot 1947 voor de leve ring van energie zorgde. Toen er weer voldoende kolen beschikbaar waren en het Haarlemse electriciteitsbedrijf op gang kon komen heeft het zich „stormachtig" ontwikkeld. Het gevolg is, dat de huidige machines niet meer in staat zijn voldoende energie op te wekken voor de bewoners, de handel, de industrie en de nijverheid. Vandaar het bestuderen van de vraag stukken: uitbreiding van de centrale of kopen van energie van het P.E.N. Er zijn - reeds voorzieningen getroffen voor de toekomst. Nieuwe kabelnetten zijn aangelegd, een onder-station is aan de Spaarndammerweg gereed gekomen en in 1956 hoopt men het station aan de Linnaeuslaan (op de plaats, waar nu de manége staat) in gebruik te nemen. Ook wordt samengewerkt in de Naamloze Ven nootschap P.G.E.M., waarbij zijn aange sloten het P.E.N. en de gemeenten Am sterdam en Haarlem. Deze N.V. levert onder andere de Nederlandse Spoorwegen de energie voor de electrische lijnen in Noordholland. De Spoorwegen hebben ieder jaar meer nodig en het gebruik be draagt thans honderd millioen kwh per jaar. Hiervan levert de Haarlemse centrale tien procent. Ir. Kouwenhoven is van 1 Januari 1949 lid van de directie van het Gemeentelijk Energiebedrijf. In 1902 waren de bedrijven gas en electriciteit verenigd in de Licht fabrieken, in 1912 volgde een scheiding en op initiatief van ir. Doets werden in 1949 de bedrijven verenigd tot het G.E.B. met aan het hoofd drie directeuren. Ir. Doets werd president-directeur en de heren J. H. Steinkamp en ir. Kouwenhoven direc teuren. Later is ir. Doets naar elders ver trokken en de andere heren werden belast met de leiding. Op 1 Mei j.l. heeft de heer Steinkamp zijn functie neergelegd wegens een benoeming in Den Haag en op het ogenblik neemt de heer Kouwenhoven alleen de leiding waar. Hij hoopt, dat de gemeenteraad spoedig een opvolger van de heer Steinkamp zal benoemen. De belangstelling van ir. Kouwenho ven gaat ook uit naar het gasbedrijf. In 1949 werd hij belast met de gasdistributie (de heer Steinkamp met de gasfabricage). Het gebruik van het gas is parallel gegaan met dat van de electriciteit. De aflevering is in de loop der jaren ook aanzienlijk ge stegen en wel voor huishoudelijk gebruik, voor verwarming en voor industrieën. In de fabrieken aan de Harmenjansweg wordt al vele jaren koolgas gefabriceerd en van de laatste jaren dateert het maken van watergas. Hiervoor heeft de heer Stein kamp zich in het bijzonder geïnteresseerd en twee jaar geleden is een nieuwe fabriek in gebruik genomen. Verder koopt de ge meente Haarlem cokesovengas van de Hoogovens. De drie soorten gas worden gemengd en door de leidingen getranspor teerd naar de gebruikers. Het geeft nogal eens moeite (speciaal in koude winters, als bijvoorbeeld ook gasstellen voor verwar ming gebruikt worden) voldoende druk aan het gas te geven. Hierin wordt ver betering gebracht door het buizennet te versterken. Wat de straatverlichting betreft zij me degedeeld, dat er aan gewerkt wordt de gasverlichting te vervangen door electri sche. De verlichting met gas is duurder dan met electriciteit, o.a. door het stijgen der kolenprijzen, en het onderhoud van gas lantaarns vraagt meer zorgen dan van an dere lantaarns. Vandaar wordt er op het ogenblik hard gewerkt aan vervanging van gaslantaarns. Op 31 December waren er nog 2874; het zal nog wel enkele jaren du ren, alvorens alle verdwenen zijn. Het be drijf beschikt over 4800 lichtpunten voor Maandag is ir. J. H. Kouwenhoven, direc teur van het Gemeentelijk Energiebedrijf, vijfentwintig jaar werkzaam in dienst der gemeente Haarlem. electriciteit. Waar nieuwe straten worden aangelegd komen lichtpunten en in de z.g. burgerzinwijk nabij de Amster damsevaart is een proef genomen met het aanbrengen van lichtpunten aan de gevels. De proef wordt geslaagd geacht. Deze ver lichting kan men uitsluitend aanbrengen, waar regelmatige gevels zijn; in het cen trum passen ze daarom niet. Wij hebben een overzicht gegeven van de ontwikkeling van het gas- en het elec triciteitsbedrijf, verenigd in het Gemeen telijk Energiebedrijf, in de laatste vijf en twintig jaar. Daaruit blijkt, dat er van de leden van het personeel bijzonder veel vereist is en wordt in die jaren van neer gang en opbloei. Wij weten, dat de heer Kouwenhoven het niet op prijs zal stellen indien zijn persoon daarbij te veel op de voorgrond gesteld zal worden. Maar hij is Maandag jubilaris en daarom mag er wel eens gememoreerd worden, hoe de ont wikkeling van het zo belangrijke Haarlemse bedrijf in het Oosten van de stad geweest is en welke rol de heer Kouwenhoven daar bij vervuld heeft. Dat zijn persoon en zijn werk gewaardeerd worden zal Maandag blijken, als er des morgens een bijeen komst is voor het personeel en des mid dags als er in restaurant Dreefzicht ge legenheid bestaat hem geluk te wensen. ADVERTENTIE Voor het Mulo-diploma slaagden op 26 Juli A. J. Hoortimg, D. W. de Laat, W. C. S. C. Koek, W. v. d. Woude, F. de Groot, A. van Breemen, B. Flameling, S. C. Spoelstra, P. Broekhout uit Haarlem, B. A. Mulder uit Overveen, J. Jansen uit Santpoort, N. N. Kooijman en J. Renkema uit Vijfhuizen, A. P. L. Kaan en L. Visman uit IJmuiden- Oost, C. W. Liefting uit Beverwijk, G. Kra mer uit Velsen, A. J. Drimmel uit Zandvoort, C. J. Middelkoop uit Zwanenburg, L. Pik en G. Harting uit Aalsmeer, G. Bos uit Half weg en J. S. Camphuizen uit Heemstede. ADVERTENTIE HORLOGES, v.a. 1.50 p. week PENDULES, v.a. 2.— p. week WEKKERS alleen de betere 9.75 HORLOGEBANDEN: doublé en staal. Merk: Fixoflex. Grote sortering KOEKOEKSKLOKKEN - JAARPENDULES - CASSETTES 100 passen van het Station JANSWEG 25 A Tel. 13131 Het Haarlemse Jeugdkoor „InterNos" heeft Zaterdagavond onder leiding van Jan Boo- da in de Zwitserse plaats Sissach met bij zonder groot succes een concert gegeven dat veel belangstelling trok. Uit een ons toegezonden, van begin tot einde geestdrif tig verslag blijkt, dat de Haarlemse kinde ren hartelijke en langdurige bijval hebben geoogst, zodat „Wandersmann" van W Möller zelfs gebisseerd moest worden. De verslaggever betuigt zijn hulde voor de goe de uitspraak van de Duitse taal, voor de kennelijk heersende koordiscipline, voor de pakkende modulaties en uitdrukkings kracht,, maar vooral voor de wezenlijke muzikaliteit „die de vonk op het publiek doet overspringen". Behalve een bloemlezing uit de operette „In het Witte Paard" als concessie aan de populaire smaak stonden ook talrijke Ne derlandse liederen en de cantate „De schoonste feestdag" van Catharina van Rennes op het programma. De vijftig jongens en meisjes hebben ge noten van hun verblijf in Zwitserland met uitstapjes naar Bern, Thun en Ziirich onder fraaie weersomstandigheden. Donderdag morgen vertrekt het koor naar Haarlem, waar men Vrijdagavond tussen acht en ne gen uur op de Oude Groenmarkt hoopt te arriveren. In de afgelopen nacht is onverwacht op 76-jarige leftijd overleden de heer H. G. W. van Aardenne, oudste directeur van de ko ninklijke firma Penn en Bauduin, ijzergie terij, machinefabriek en constructiebedrijf te Dordrecht. De heer H. G. W. van Aardenne werd 18 Mei 1879 te Dordrecht geboren. Hij trad op 12 September 1897 in dienst bij de firma Penn en Bauduin en werd in Mei 1909 me dedirecteur. In de bijna zestig jaar dat de heer H. G. W. van Aardenne aan het bedrijf was verbonden heeft hij een groot aandeel gehad in de ontwikkeling van de gieterij, de constructiewerkplaats en de machine fabriek. HAARLEM, 26 Juli 1955 ONDERTROUWD: 26 Juli, H. Th. A. van Duuren en C. A. M. Dijkzeul; H. G. Bakker en J P. Bottelier; J. N. Sikkink en M. Zeepvat. GEHUWD: 26 Juli, P. J. de Ruijter en J. M. Wilms; R. Simonds en C. Buhner; R. Pel en J. A. Groenveld. BEVALLEN van een zoon: 24 Juli, P. J. HeemsBollerman; 25 Juli, M. Sonne velt— Jansen; M. C. StokmanKoster; G. A. Hui genKuik; E. ZwemmerKeur; G. Balk Boogaard. BEVALLEN van een dochter: 25 Juli, J. van Abbevevan den Berge; W. Peters Brinkman: G. GraalHendrikse; 26 Juli, M. J. L. KuijpersJansen. OVERLEDÈN24 Juli. A. A. Meijerink— Holst, 84 j., Westerhoutpark; A. C. M. Poo- tersRozeboom, 55 j., Gasthuisvest: A. J. W. Brugman, 90 j., Cruquiusstraat; 25 Juli, B. Peters, 69 j., Kamperlaan. De Heemsteedse gemeentebedrijven voor gas, water en electriciteit hebben het blij kens hun zo juist verschenen jaarverslag ook in het afgelopen dienstjaar uitstekend gemaakt. Ofschoon het inwonertal, voor namelijk als gevolg van de heersende wo ningnood slechts weing is gestegen, nam het gasverbruik sedert het voorafgaande jaar toe met ongeveer 6 percent, het stroomverbruik met 4,1 percent en het waterverbruik met 1,6 percent. De hier vermelde toeneming van het verbruik in vergelijking met het vooraf gaande jaar is een verschijnsel, dat zich sedert het einde van de oorlog vrijwel con stant heeft voorgedaan. Zo is het gasver bruik, dat in 1939 nog slechts 195 kubieke meter per inwoner bedroeg sedertdien op gelopen tot 257 kubieke meter, terwijl het verbruik van electrische stroom gestegen is van 131 tot 260 kiloWatt. Ongetwijfeld is het laatstgenoemde cijfer ten dele ook ver oorzaakt door een voortschrijdende in dustrialisatie, maar deze is in Heemstede toch van veel minder betekenis dan elders. Ook de winsten zijn in het afgelopen jaar hoger geweest dan in het voorafgaan de; deze hebben namelijk in totaal 269.640.belopen tegenover 232.400 in het vorige jaar. Winsten In 1939 beliepen deze bedrijfswin sten bij een uiteraard veel lager loon- en prijspeil 239.900.Laatstge noemd bedrag kwam neer op een winst van 12.per inwoner; thans wordt bij een zoveel hoger loon- en prijspeil slechts 10.11.winst per inwoner gemaakt. In deze cijfers tekent zich het na-oorlogse beleid van het Heemsteedse gemeentebestuur te dezen opzichte wel heel duidelijk af. Wat de afzonderlijke bedrijven betreft, kan over het gasbedrijf onder meer ver meld worden dat de gasaflevering is toe genomen tot 6,4 millioen kubieke meter, terwijl de maximale dagafgifte 29.300 ku bieke meter heeft bedragen. Deze vond plaats op 1 Februari bij een temperatuur van min 12 graden C., terwijl de minimale dagafgifte op 27 Mei geschiedde bij een temperatuur van 27 graden C.; deze be droeg 11.900 kubieke meter. Van de totale hoeveelheid gas werd 61 percent afgeleverd over de gewone meters, 22,5 percent als muntgas, 8 percent voor de straatverlichting in Heemstede en 1 per cent voor de straatverlichting in Benne- broek. In totaal nam Heemstede 88,9 per cent van het gas af, Bennebroek 8,5 per cent en Vogelenzang 2,5 percent. Steeds minder gaslantaarns Het aantal gaslantaarns verminderde in het afgelopen jaar van 708 tot 614 tenge volge van de voortschrijdende electrificatie der straatverlichting. Het getal gewone meters steeg dit jaar in Heemstede van 4423 tot 4539, dat der muntmeters van 1956 tot 1962. Voor Bennebroek waren deze cij fers respectievelijk 245 tot 282 en 419 tot 426 en Vogelenzang 41 en 41 en 238 tot 239. Het getal hierin begrepen tussen- meters, verband houdend met de dubbel- bewoning der huizen, steeg van 570 tot 592! Een sterke stijging geeft ook dit jaar weer het getal in huur verstrekte geyser- tjes te zien, namelijk van 578 tot 831. Het gasbedrijf leverde een winst op van 105.000 (vorig jaar: 86.000). Duinwaterbedrijf De wateraflevering steeg van 786.900 kubieke meter tot 799.300 kubieke meter. De aanvoer van dit water vergde ongeveer anderhalve cent per kubieke meter aan electrische stroom. Tegen het huishoud- tarief van 15 cent per kubieke meter werd 255.000 kubieke meter geleverd, tegen het tarief van 30 cent ongeveer 400.000 kubie ke meter. Uitbreidingen van enige betekenis von den dit jaar niet plaats. De winst bedroeg 21.600 (vorig jaar 16.800). Electriciteit Het stroomverbruik steeg van 6.259.000 kiloWatt tot 6.516.000 kiloWatt. Nieuwe transformatorstations werden geplaatst aan de Glip en de Manpadslaan. Het hoog- spannings-kabelnet werd uitgebreid met een lengte van 2.600 meter, het laagspan- ningskabelnet met 400 meter, waardoor dit thans een totale lengte heeft verkregen van ruim 87 kilometer. De straatverlichting bestaat thans uit 140 natrium-lichtmasten, 656 gewone elec trische lantaarns en 166 masten met TL- verlichting; de laatstgenoemde zijn alle in het laatste jaar bijgeplaatst. De winst op de electrische stroom beliep 142.700 (vo rig jaar 128.700). Op de Herenweg te Heemstede is Dins dagmiddag omstreeks halfvijf een motor rijwiel tegen een personenauto opgereden waardoor de motorrijder en zijn duo-pas- sagiere gewond werden. De personenwagen werd bestuurd door de 31-jarige Duitse koopman H. G., die uit de richting Haarlem komend, naar Zandvoort wilde. Even voorbij de Laan van Rozenburg stopte hij naar aanleiding van een verkeersbord voor wielrijders dat BINNENLAND Naar Neurenberg. Van de gemeente Haarlem zijn 76 personen uitgekozen als ver tegenwoordigers van Jehovah's getuigen de vergadering te Neurenberg te bezoeken. Enkelen van hen die in 1953 ook het congres in het Yankee Stadium te New York be- zochten, zullen afgevaardigd worden naar de richting naar Zandvoort aanwees. Hij Londen, Parijs en Rome. Deze delegatie is wilde zijn auto hier draaien, maar sloeg hierbij geen acht op het overige verkeer zodat een hem achteropkomende motor tegen de linkervoorzijde van de auto op botste. De motor gleed ongeveer dertig meter voort over het wegdek. De bestuur der, de 30-jarige leraar N. C. B. uit Sas- senheim en zijn 16-jarige duo-passagiere C. E. B. eveneens uit Sassenheim werden van de motor geslingerd en liepen vele schaafwonden op. Beiden werden naar het Diaconessenhuis overgebracht, vanwaar zij na behandeling per auto naar Sassenheim zijn gegaan. Voor het gerechtshof te Amsterdam had zich Dinsdag te verantwoorden de Heem stedenaar G. H., terzake dat hij een radio toestel en een fiets, toebehorende aan een Haarlemmer, welke goederen hij in huur koop had ontvangen, heeft verduisterd. De Haarlemse rechtbank heeft hem op 28 April veroordeeld tot een gevangenisstraf van een jaar met aftrek van voorarrest, nadat de officier van justitie een straf van acht maanden had geëist. De procureur- generaal eiste bevestiging van het vonnis, waarna de uitspraak bepaald werd op Dinsdag 2 Augustus. ADVERTENTIE verwacht U vanavond in de VLEESHAL een deel van meer dan 750 personen, die uit Nederland afkomstig zijn. HAARLEM EN OMGEVING Provinicale bedrijven. Wegens het over lijden van prof. dr. J. A. Veraart is een vaca ture ontstaan in de raad van toezicht op de bedrijven van de provincie Noordholland. Ter voorziening in deze vacature hebben Gedeputeerde Staten de Provinciale Staten de volgende aanbeveling aangeboden: 1. drs W. L. Beijnes te Bloemenclaal, directeur van de Koninklijke Fabriek van Rijtuigen en Spoorwagens J. J. Beijnes N.V.; 2. dr G. Brackel, accountant te Amsterdam. Pauselijke onderscheiding. Mevrouw A. J. FibbeKerkhoff, die veertig jaar bestuurs lid is van de afdeling Haarlem van de Ka tholieke Kinderbescherming, is onderschei den met het pauselijk erekruis Pro Ecclesia et Pontifice. Geen spreekuur. De wethouder van On derwijs der gemeente Bloemendaal, mej. dr. Nolte, zal gedurende de maand Augustus geen spreekuur houden. Geslaagd. Voor het doctoraal examen Economie aan de Gemeentelijke Universiteit te Amsterdam slaagde de heer O. van Wen- gen te Haarlem. Geslaagden. Zesendertig jongelui slaag den dezer dagen voor het eindexamen aan de Academie voor Lichamelijke Opvoeding te Utrecht Onder hen bevonden zich er drie uit deze omgeving en wel mej. J. Rooden- berg te Santpoort en de heren J. Scholten en J. Keukelaar, beiden uit Haarlem. Mej. Roodenberg is inmiddels al benoemd tot lerares in de Lichamelijke Opvoeding aan de Bloemendaalse Schoolvereniging. ADVERTENTIE ADVERTENTIE totaal aan prjjzen In de Rheuma-verrassingsactle. Vraagt Uw winkelier Rheuma-verrassings- couvertjes. Ggk. Min. v. Just. 22-ll-'54-LO 520/052 Vanavond repetitie Het onder leiding van Mascha ter Weeme staande Eallet der Lage Landen geeft op Zaterdag 30 Juli de laatste voorstelling van zijn druk bezet geweest zijnde seizoen in Bloemendaals Openluchttheater, waar dit gezelschap reeds vele jaren achtereen met succes optrad. In het seizoen 19541955 hadden honderdvierenveertig uitvoeringen plaats, waarvan enkele in Duitsland en België, zodat de thans aanbrekende vacan tie wel verdiend is. Het voor Bloemendaal samengestelde programma vermeldt onder meer de twee de acte van „Het Zwanenmeer" op muziek van Tsjaikofsky in de door Jack Carter herziene choreografie van Marius Petipa, met Angela Bayley in de rol van Odette en Norman McDowell als de prins. Wat het klassieke répertoire betreft krijgt men voorts een potpourri van dansen uit de eer ste acte van „Coppélia" van Delibes te zien naar de oorspronkelijke choreografie van Lev Ivanov. De avond wordt geopend met „Boeren bruiloft" van Albert Bocao en Pieter van der Sloot, door de persiflage „Stagioni" van Jack Carter op muziek uit „De Siciliaanse vespers" van Verdi gevolgd. Wim FranKen speelt de pianobegeleidingen. Hedenavond heeft er een voor het pu bliek toegankelijke repetitie plaats. Averdijk, 2 6te New Yoi-k. Alhena, pass. 26 Kp. Finisterre n. Antwerpen. Alcyone, pass. 26 Suez n. Abadan. Agamemnon, pass. 26 Kp. San Antonia n. Hous ton. Almdijk, 26 v. Rotterdam te Londen. Aldabi, pass. 26 St. Paulsrock. Altair, 26 v. Bremen n. Hamburg. Amstelkroon, 26 480 m. Z.ZO. Cocos eil. n. Aden Adonis, 27 te Curagao. Albireo, 26 v. Narvik n. Rotterdam. Alderamin, 27 v. Bombay n. Colombo. Alkaid, 27 te Rotterdam. Banka, 26 te Singapore. Borneo, 26 v. Genua n. Amsterdam. Boschfontein, pass. 26 Kp. Guardafui n. Mom basa. Blitar, 26 te Bremerhaven. Barito, 26 te Kaimana. Breda, 26 v. Amsterdam n. Antwerpen. Caltex Delft, pass. 26 Gibraltar n. Sldon. Coryda, pass. 26 Azoren n. Salt End. Cistula, 26 50 m. Z.ZO. Athene. Caltex Leiden, 27 te Rotterdam. Caltex Pernis, 26 te Rotterdam. Corilla, 25 v. Montevideo n. Curagao. Daphnis, 26 v. Philadelphia te New York. Delfshaven, 26 v. Santos n. St. Vincent. Dongedijk, 27 te Rotterdam. Enggano, 26 te Kidjang. Esso Rotterdam, 29 Sidon verwacht Gabonkust, 26 v. Bordeaux n. Dakar. Grootekerk, 27 te Port Said. Graveland, 26 te Rio de Janeiro. Helder, 26 te Belize. Hector, pass. 26 Ouessant n. Nordenham. Hersilia, 26 te Curagao. Hydra, 26 te Paramaribo. Indrapoera, pass. 26 Minikoy n. Belawan. Iris, 26 te Rotterdam. Ivoorkust, 26 te Freetown. Joh. v. Oldenbarnevelt, 26 v. Soerabaja naar S erna ran g. Java, 26 te Port Swettenham. Jagersfontein, 26 te Amsterdam. Kieldrecht, 26 v. Genua n. Antwerpen. Kertosono, 26 te San Francisco. Katelysia, 26 v. Pta Cardon n. Engeland. Kellia, 26 v. Rotterdam n. Singapore. Lieve Vrouwekerk, pass. 26 Kp. Guardafui n. Aden. Lemsterkerk. 27 v. Abadan n. Rotterdam. Le Maire, 26 te Port Swettenham. Liberty Bell, 27 te Mena el Ahmadl verw. Linge, 26 te Mayumba verw. Leopoldskerk, 26 v. Hamburg n. Bremen. Loenerkerk. pass. 26 Vlissingen n. Amsterdam Maasdam, 26 te Southampton. Macoma, 26 v. Port Cardon n. Takoradl. Mirza 27 te Nilgata verwacht. Modjokerto, 26 te Sungeigerong. Maasland, 26 St. Paulsrock n. Las Palmas. Molenkerk, 26 te Marseille. Musi, 26 te Oleh Oleh. Maasdam, 26 v. SSouthampton. Notos, pass. 25 Gibraltar n. Faro. Oranjestad, 26 te Curagao. Ovula. 27 Singapore verwacht. Orania, 26 v. Balboa n. Brisbane. Prins Joh. W. Friso, 26 v. Hamburg n. Montreal Polydorus, 26 v. Aden n. Belawan. Prins Alexxander, 26 v. Rotterdam n. Montreal. Prins Joh. W. Friso, 26 v. Hamburg n. Montreal Raki, 26 v. Port Said n. Halifax. Scherpendreoht. 25 v. Pto La Cruz n. WestvUle. Stad Breda, 25 v. Newport News n. Lands End. Sibajak, pass. 26 Gibraltar n. Rotterdam. Sloterdijk, 26 te Suez. Stad Amsterdam, 27 te Aden. Straat Malakka, 27 te Penang. Stan vac Djirak, 26 te Sungeigerong. Saroena, 26 v. Tj. Priok n. Soerabaja. Sunetta, 26 te Ramsfjordnes. Stad Amsterdam, 26 Amsterdam verwacht. Stanvac Ogan, 26 te TJ- Uban. Tamo, 25 v. Rotterdam n. Hamburg. Trajanus, pass. 25 Azoren n. Amsterdam. Tarakan, pass. 26 Azoren n. Beyrouth. Taria, 26 te Liverpool. Tegelberg, 26 te Santos. Triton, 26 te Philadelphia. Utrecht, 26 te Rotteradm. Wieldrecht, 25 v. Rotterdam n. Covenas. Wonorato, 26 v. Suez n. Belawan. Woensdrecht, 26 te Berre verwacht. Wonogiri, 26 te Manilla. KLEINE VAART Albergen, 27 v. Grangemouth te La Spezia verw. Anna B, 26 v. Sardinië te Boston. Amigo, 25 v. Rotterdam, n. Kopenhagen. Appingedam, 26 v. Antwerpen te Rotterdam. Aegir, 26 v. Antw. te Vlissingen. Antares, pass. 26 Vlissingen n. Gent. Ary Scheffer, verm. 27 v. R'dam n. Liverpool. Atlantis, 25 v. Nante3 n. Rochefort. Auriga, verm. 26 v. Waterfort n. Odda. Arienoldus G, 25 v. Kiel n. Ahr. Barracuda, 26 v. Boston te Maassluis. Bree Helle, verm. 26 v. Rotterdam n. Londen. Bab T, 25 te Zaandam gepass. Barendsz, 25 v. Newport n. Rotterdam. Capri, 25 v. Rotterdam n. Antwerpen. Casana, 26 v. Horsens te Rotterdam. Cobri, 26 v. IJmuiden te Rotterdam. Caprl, pass. 26 Vlissingen n. Antwerpen. Cinderella, 26 te Londen. Claes Compaen, 25 vv. Rouaan n. Kiel. Draco, 25 v. Amsterdam n. Kopenhagen. Driebergen. 26 v. Struer te Bollsta. Dubhe, 25 v. Antwerpen te Vlissingen. De Ruyter, 25 v. Blyth te Korsor. Export II, 25 v. Rotterdam n. Londen. Ellewoutsdijk, 25 v. Belfast n. Nantes. Erasmus, verm. 26 v Rotterdam n. Huil. Express, 25 v. Aberdeen n. Rotterdam. Frans Bohmer, 25 v. Tunis te Nemours. Friedi, pass. 26 Vlissingen n. Londen. Geziena Hendrika, pass. 26 Vlissingen n. Antw. Gre, pass. 26 Vlissingen n. Londen. Gerry S, verm. 26 v. Antw n. Avonmouth. Hartel, 25 v. Rotterdam n. Hamburg. Hast IV, 25 v. Vlaardingen te Rotterdam. Helvetia, pass. 26 Vlissingen n. Brussel. Hoe Vinces, 26 v. Scarboro te Grimsby. Heemskerk, 25 v. Ahr te Lulea. Henrica, 26 v. Leixoes te Guernsey verw. Hoflaan, 25 v. Barry n. Selzaete. Ida D, 25 v. Gdynia te Gdansk. Ida Jacoba, pass. 25 Vlissingen n. Helsinki. Koningin Juliana, pass. 25 Brunsbrtlttel n. IJstad. Kaap Falga, 24 Kiel gepass n. Ostrand. Kaap Sint Vincent. 22 te Vastervik. Leuvehaven, 25v Kopenhagen te Rotterdam. Lydia (W), 25 v. Vlissingen n. Brussel. Larix, 25 Brunsbtittel gepass. n. Zaandam. Makkum, pass. 25 Vlissingen n. Gent. Marjan, 25 v. Charlestown n. Gent. Manne, 25 v. Guernsey. Mary, pass. 25 Vlissingen n. Southampton. Mirfak N, 25 v. Montevideo n. Victoria. Muphrid N, 25 v. Kotka n. Portsmouth. Myfem, 26 v. Parijs n. Rouaan. Marcella, 26 v. Rotterdam n. Gothenburg. Maymere, verm. 26 v. Antwerpen n. Londen. Monica, 26 v. Belfast n. Ardrossan. Nassauhaven, 28 v. Helsingborg te Antw. verw. Nieuwehaven, 26 v. Antw. te Kopenhagen. Nomadisch, 26 v. Rotterdam n. Abo. Noorderhaven, 29 v. Norrkoping te R'dam verw. Noorderlicht, verm. 26 v. Maassluis n. Boston. Oldambt, 25 v. Gefle te Rotterdam. Oosterburgh, 26 v. Oscarshamn te Rotterdam. Olive, pass. 25 Vlissingen n. Temeuzen. Olivier, v. Noort, pass. 26 Vliss. n. Vilvoorde. Pacholl, pass. 26 Kiel Holtenau n. Brugge. Paloma, 26 v. Southampton te Fowey. Polaris, pass. 26 Vlissingen n. Antw. Poortvliet. 25 v. Brunsbtittel n. Amsterdam. Pavo, 23 Kiel gepass n. Kotka. Ponza, 25 Kiel gepass n. Stockholm. Rose Marie, 26 v. Rotterdam te Kopenhagen. Spoorhaven, 26 v. Port Lyautey te Marseille. Sambre, 26 v. Parijs te Rotterdam. Spora, 26 v. Zeebrugge te Rotterdam. Swift, 26 v. Rotterdam n. Oslo. Sonsbeek, verm. 26 v. Hamburg n. Capelle au Bois. Stientje Menslnga. verm. 28 Rotterdam verw. Swallow, pass. 26 Dover n. Amsterdam. Tilly, 23 te Walkom. Ton S, 27 v. Goole te Antw. verw. Tromp. 26 v. Kiel n. Ahr. Vera, 25 v. Rotterdam n. IJmuiden. Veenenburgh, 25 v. Rotterdam te Middlesbro. Violette Erica, 25 v. Hamlna n. Amsterdam. Volharding, pass. 26 Vliss. n. Koge. IJsel, pass. 26 Vliss. n. Antwerpen. Westkust, 26 v. Blyth te Kopenhagen. SLEEPVAART Blankenburg, 25 van Algiers. Gele Zee, 25 100 m. W. ten N. Bombay met ss. Hudson, pass. 25 Kiel Holtenau n. Rotterdam. Maas, 25 v. Wismar n. de Oostzee met 16.000 tons passagiersschip. Oceaan, 25 v. Maassluis n. Bilbao. Tyne en Witte Zee, pass. 25 Lissabon met Louis Perner. Zwarte Zee, 25 420 m. Z. ten O. Yokohama met Atell J. Bules.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 7