Wringers PANDA EN DE MODE-MEESTER meubelen Lottum bereidt zich voor op rozenfeest Wereldnieuws Rooms-Katholieke stormloop op het kabinet-Van Acker Alle middelen worden aangewend om verkiezingsbalans te beïnvloeden mijoamij. De radio geeft Vrijdag Daily Express: Engeland zal ruimteschip bouwen Mijnhardfe fableHen Klompencentrale Vermoedelijk geen ver volging van stakers och ió Uet zo J DONDERDAG 28 JULI 1955 2 as ,v kt; BARTFL10 PISS'TR HAARI EM Ttl H439 FERD. BOLSTR.- 48 A DAM - .TEL. 717162 Zegslieden van ministerie en bedrijf zeggen niets te weten Nederlandse bromfietser in Duitsland verongelukt Opleving van het protestantisme in Sevilla Thorez zou aftreden als partij-secretaris Operatie van Oost-Duitse Siamese tweeling mislukt ®l§ 250 modelkamers Jongetje verdronken Lucht- transporten (Van onze correspondent in Brussel) Na de stemming over de wetsontwerpen ter regeling van het Onderwys is minister Collard gelukgewenst door de socialisten, de liberalen en de communisten. De senatoren van de Christelijke Volks Party (R.K.) hadden voor de stemming de zaal verlaten. Met deze slotscène van de nachtelyke Senaatszitting van de vorige week, is de situatie van geheel België weergegeven. De onderwyswet-Collard verdeelt België niet alleen in het parlement, maar ook daarbuiten, hetgeen veel ernstiger is. De regering-Van Acker is vastbesloten de onderwijswetten toe te passen ondanks de felle oppositie van de helft der bevolking. De Christelyke Volks Party, die als enige manier om de wetten-Collard buiten werking te stellen, het aftreden van de regering ziet, heeft dan ook aangekondigd de regering met alle middelen te zullen bestryden. In het algemeen heeft de regering de gunstige economische omstandigheden me de. Als gevolg van de algemene hoogcon junctuur is er ook in België een gering aantal werklozen. „Dank zij de regering", zeggen de socialisten. „Ondanks deze slech te regering" zeggen de Rooms Katholieken. Het lage aantal werklozen betekent niet, dat er geen sociale spanningen zouden zijn. De socialistische vakbonden die de grootste van België zijn, staan achter de regering. Dit wil niet zeggen, dat alle arbeiders bereid zijn onder alle omstandigheden de socialis tische vakbonden te volgen. De wilde sta king in Antwerpen heeft dit ook bewezen. De staking is mislukt, maar de Antwerpse haven heeft wekenlang stil gelegen. De Rooms-Katholieke vakbonden houden Zaterdagstakingen. Het ogenblik om daar mede te beginnen is misschien slecht ge kozen, want het is thans een vacantie- periodè. De eisen van de vijfdagenweek en de minimumlonen zijn door de regering of afgewezen of naar een commissie verwe zen. België, dat toch al zwak staat op de internationale markt, kan er niet op eigen houtje de vijfdagenweek invoeren. Als het er echter om gaat de regering zoveel mo gelijk moeilijkheden te bezorgen, is het van meer belang te weten of men genoeg ar beiders vindt, die geloven dat het wèl mo gelijk is onmiddellijk de vijfdagenweek in te voeren. Men moet de mogelijkheid dan ook niet uitsluiten, dat de door de Rooms- Katholieke vakbonden aangekondigde sta kingen om zich heen zullen grijpen in Vlaanderen en Limburg. Vlaanderen beslist De werkloosheid mag dan in het alge meen laag zyn, in de Vlaamse gewesten, in het bijzonder in de provincies Oost- en West-Vlaanderen is deze toch vrij hoog. De C.V.P. dringt aan op ontbinding van bet parlement, omdat zij verwacht by nieuwe verkiezingen de meerderheid te behalen. Vlaanderen zal de doorslag moeten geven. En de C.V.P. heeft wel reden veel van de Vlaamse gewesten te verwachten. In 1950 verkreeg de C.V.P. de absolute meerderheid in Kamer en Senaat, doordat vele Vlaamse socialisten en Vlaamse libe ralen voor de C.V.P. stemden in het ver trouwen daarmede de troon te redden voor koning Leopold. In 1954 verloren de Rooms Katholieken die meerderheid, doordat de socialisten in Vlaanderen talrijke stemmen kregen van Rooms-Katholieke ouders, die hun jongens gaarne na achttien maanden militaire dienst thuiskregen, in plaats van na twee jaar. Nu de achttien maanden militaire dienst werkelijkheid is geworden, ADVERTENTIE MOTOR - BROMFIETSKLEDING HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.33 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.25 Vacantiekalender. 8.30 Platen. 8.45 Voor de huisvrouw. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Voor de kinderen. 9.25 Platen. 9.40 Voor de kleuters. 10.00 Thuis, caus "ie. 10.05 Mor genwijding. 10.20 Bariton en piano. 10.40 Platen. 11.40 Voor de jeugd. 12.00 Amuse mentsmuziek. 12.30 Land en tuinbouwmede- delingen. 12.35 Sport en prognose. 12.55 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of platen 13.20 Amusementsmuziek. 13.55 Koer sen. 14.00 Blokfluit trio. 14.25 Boekbespre king. 14.50 Jongenskoor. 15.15 Gevarieerd programma. 16.00 Platen. 16.30 Muzikale cau serie. 17.05 Platen. 17.15 Platen. 17.35 Piano- duo. 18.00 Nieuws. 18.15 Actualiteiten. 18.20 Volksliedjes. 18.45 Klaar voor het Gouden Jaar, causerie. 19.00 Topsongs van Juli. 19.30 Op huisbezoek, causerie. 19.45 Op bezoek bij anderen, causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Be richten en boeken. 20.10 Kamermuziek. 20.30 Causerie over de Verenigde Naties. 20.40 Reportage. 21.00 Dansmuziek. 21.35 Buiten lands weekoverzicht. 21.50 Omroeporkest. 22.40 Vandaag, causerie. 22.45 Avondwijding. 23.00 Nieuws en S.O.S.-berichten. 23.1524.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weer bericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 10.00 Karemorkest. 10.30 Platen. 11.00 voor de zieken. 11.40 Platen. 12.00 Angelus. 12.03 Amusementsmuziek. 12.30 Land- en tuin- bouwmededelingen. 12.33 Wij vrouwen van het land. 12.40 Platen. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Dansmuziek. 13.45 Voor de vrouw. 14.00 Re sidentie-orkest koren en solist. 14.30 Amu- sements-orkest. 15.00 Platen. Tussen 15.30 en 17.30 Tour de France. 15.30 Platen. 15.35 Blaastrio. 16.00 Voor de zieken. 17.00 Voor de kinderen. 17.15 Kinderkoor. 17.40 Koersen. 17.45 Dansmuziek. 18.05 Zang er orgel. 18.30 En nu mijn geval. 18.45 Platen. 18.50 Tour de France. 10.00 Nieuws. 19.10 Regerings uitzending: Verklaring en toelichting, waar in o.m. opgenomen het emigratiepraatje. 19.30 Avondgebed en liturgische, kalender 19.45 Verzoekprogramma voor de militairen. 20.30 Tour de France. 20.40 Actualiteiten. 20.55 De gewone man. 21.00 Salzburger Fest- spiele: Die Zauberflöte, opera (2e bedrijf). 22.35 Radio-verkeersexam en. 22.45 Kamp vuren langs de evenaar. 23.00 Nieuws. 23.15 —24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 blaten. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 Muziek festival Jan Sibelius. 14.35 Gevarieerde mu ziek. 15.30 Platen. 16.02 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Lichte muziek. 18.00 t laten. 18.10 Voor dracht. 18.20 Platen. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 20.15 Orkestcon cert. 21.30 Platen. 21.45 Nieuws. 22.00 Inter nationaal Zang Festival te Venetië. 22.30 Platen. 22.5523.00 Nieuws. BBC 22.0022.30 Nieuws. Feiten van de dag. Hóe de weekbladen het zien. (Op 224 en 76 m.). zal het aantal Vlamingen dat uit dank baarheid op de socialisten zal stemmen, gering zijn. Andere maatregelen van de regering zijn niet van dien aard, dat zij de Vlamingen gunstig stemmen. De wet-Collard zal het bijzonder onder wijs in een moeilijke situatie brengen. De ouders, die hun kinderen Rooms-Katholiek onderwijs willen laten ontvangen, zullen op hogere kosten komen. Vooral Vlaamse ouders voelen hun kinderen achteruit gezet. De regering heeft voorts de kinderbijslag verminderd voor de gezinnen, waarvan de moeders in het gezin blijven. Deze maat regel treft de grote gezinnen en aangezien men grote gezinnen vooral in Vlaanderen aantreft, drukt deze maatregel voorname lijk op de Vlamingen. Aan de andere kant bevoordeelt de re gering de echtparen, waarvan de man zo wel als de vrouw werkt, door belastingver laging toe te kennen. Van deze maatregel profiteren in de eerste plaats kinderloze echtparen of gezinnen met weinig kinde ren. De verhoging van de omzetbelasting en van andere indirecte belastingen treffen echter in de eerste plaats de grote gezin nen, die de grote consumenten zijn. Voor de meerderheid der Vlamingen betekent deze regering dus financieel gezien: hogere schoolgelden, minder kindertoeslag, hogere belastingen. Financiële acties Over de acties tegen de rijkspostspaar bank en tegen de postcheque en girodienst heerst geen eensgezindheid in Rooms-Ka tholieke kringen. De extremisten die de regering tegen elke prijs tot aftreden wil len dwingen, winnen echter aan invloed. Tot nu toe is het slechts een wilde actie geweest. Zouden de Rooms-Katholieken stelselmatig alle saldi bij genoemde instel lingen opvragen, dan kan de regering in derdaad schatkistmoeilijkheden krijgen. Het is niet te voorzien welke gevolgen dat zou kunnen hebben voor het crediet van de staat en op de waardevastheid van de franc. De gemeente- en provinciebesturen met een C.V.P.-meerderheid kunnen het de re gering ook moeilijk maken door regerings maatregelen te dwarsbomen. Verder is het voor de ministers minder aangenaam tel kens wanneer zij zich vertonen, door eon joelende en fluitende menigte te worden ontvangen., om dan,..besghermd door de ba jonetten van de gendarmerie een vergader zaal te betreden. Als de Rooms-Kathoiie- ken de regering het leven zuur willen ma ken, is er van alles te verzinnen. België verliezende partij Wie er ook zal winnen in deze onver kwikkelijke stryd, België zal in ieder geval de verliezende partij zyn. Het kabinet kan niet regeren zoals het behoort. Het moet alle krachten inspannen om zich te hand haven in plaats van deze te gebruiken om te regeren. Maandenlang is het parlement in beslag genomen door de behandeling van een schoolwet die de Belgen tegen elkaar opzet en die de modernisering van het on derwijs onaangeroerd laat. En juist daaraan heeft België volgens de onderwijs-deskun- digen dringend behoefte. Wie zal zeggen waartoe de financiële ac tie leidt? En wat zullen de gevolgen zijn van de sociale actie? Zullen de lonen ver der worden opgedreven en zullen (hetgeen ongeveer op hetzelfde neerkomt de arbeids tijden worden verkort? Zo ja, dan loopt België het gevaar nog minder kapitaal over te houden voor de vernieuwing en uitbrei ding van zijn machinepark, hetgeen vooral in een tijd waarin het minder goed gaat dan op het ogenblik, een terugslag moet hebben. Het ware voor België te hopen, dat er alsnog een oplossing werd gevonden die alle partijen kunnen aanvaarden. Vooral de liberale bladen (bijvoorbeeld La Dernière Heure en Het Laatste Nieuws) pleiten voor een gesprek tus sen de verschillende groepen. In socia listische kringen toont men echter min der behoefte aan overleg. De meeste Rooms-Katholieke bladen zijn van mening, dat overleg met deze regering geen zin meer heeft, zij moet weg. De verlof-periode, die samenvalt met de godsvrede, zal misschien een zekere ontspanning brengen. Indien echter geen oplossing wordt gevonden, dan gaat België een moeilijke en wellicht rumoerige tijd tegemoet. LONDEN (Un. Press) Chapman Pin cher, die voor de Londense Daily Express populair-wetenschappelij ke artikelen schrijft, bericht in dat dagblad dat Groot- Brittannië een ruimteschip gaat bouwen dat zich honderden mijlen boven het aard oppervlak zal verheffen en wellicht naai de maan kan vliegen. Een zegsman van het ministerie van Bevoorrading, waaronder de productie van atoomenergie en de bouw van geleide projectielen ressorteert, deelde mede dat hem daarover niets bekend was. De zegsman voegde daaraan nog toe dat Pincher een zeer ruime fantasie heeft. Volgens Pincher is het ruimteschip, dat in het ontwikkelingsstadium is, een piloot- loze raket die als defensiewapen is ontwor pen. Hij zegt dat astronomen en deskundi gen op het gebied van de astrogatie bere kenen welke invloed de aantrekkingskracht van de maan en de planeten zal hebben op de baan van de raket in de ruimte. Men zou bezig zijn een automatische piloot te ontwerpen, die op de sterren moet kunnen navigeren. Het voorbereidende werk is volgens Pincher begonnen in de laboratoria van de English Electric Company. De eer ste proefnemingen met de raket zullen vol gens hem worden gehouden op het proef- terrein bij Woomera in de Australische woestijn. Een zegsman van die maatschap pij zei desgevraagd: „wij doen hier vrij veel werk voor de regering dat volstrekt geheim moet blijven." In Californië heeft een door raketten voortbewogen proefslede een snelheid be haald van 1728 kilometer per uur. De slede, die meer dan twee ton weegt, maakte de proefrit over een baan van drie kilometer lengte, waarbij een snelheid van meer dan 480 meter per seconde werd bereikt. De topsnelheid werd bereikt in minder dan vijf seconden na de start. Vijfduizend blikken benzine zijn op het vliegveld Griesheim bij Darmstadt ontploft. Dank zij het harde werken van de brandweer kon voorkomen worden, dat een andere voorraad van 40.000 bussen benzine de lucht in gingen. Persoonlijke onge vallen deden zich niet voor. Op de foto ziet men een klein deel van de ontplofte blikken. In de nacht van Dinsdag op Woensdag is de matroos H. F. Meurs uit Rotterdam by een verkeersongeval te Kostheim by Mainz omgekomen. Toen een vrachtauto met aanhangwagen hem inhaalde, viel hij met zijn bromfiets tegen de aanhangwagen. Hij kreeg ernstige hoofdwonden en overleed tijdens het vervoer naar een ziekenhuis. ADVERTENTIE ZENUW. HOOFDPIJN-LAXEER wat mijn hardt maakt |5 goed ADVERTENTIE SEVILLA (Un. Press) In Sevilla heeft de laatste tijd een opleving van het pro testantisme plaats, welke verbazingwek kend mag worden genoemd en welke reeds ernstige ongerustheid in kringen van de Rooms-Katholieke geestelijkheid heeft ver oorzaakt. Deze opleving is te vreemder, daar zij geschiedt in de stad, waar het paleis van Pedro kardinaal Segura staat. Kardinaal Segura heeft in de afgelopen jaren de lei ding gehad van een onophoudelijke cam pagne tegen het protestantisme. Het protestantse geloof wint in het bij zonder sterk veld in de volkswijk La Ma- carena en de kleinere woonwijk La Feria. In deze twee districten wonen ongeveer 50.000 mensen. Speciaal op Zondagavonden is de protes tantse kerk overvol en de diensten, worden dikwijls bijgewoond door een kleine 2000 mensen. Ongeveer een half jaar geleden is de vroegere dominee Santos Martin Medina naar Madrid overgeplaatst. In zijn plaats kwam de 32-jarige ds. Alberto Colao Jime nez, een voormalig Jezuïet, die het Rooms- Katholieke geloof afzwoer. PARIJS (AFP) Volgens het Franse weekblad „Samedi-Soir" heeft de secreta ris-generaal van de Franse communistische partij, Maurice Thorez, het besluit geno men om afstand te doen van de politieke leiding van de partij. Volgens genoemd blad heeft hij dit meegedeeld in brieven aan de plaatsvervangende secretaris-gene raal, Jacques Duclos, en de oud-minister Franqois Billoux, lid van het politieke bu reau. Hij zegt zijn besluit om gezondheids redenen te hebben genomen en beveelt Bil loux aan als zijn mogelijke opvolger. Het blad maakt verder melding van een strijd om de macht in de boezem van de partijleiding, waarbij Billoux, Etienne Fajon, Léon Mauvais en Jeannette Ver- meersch (de echtgenote van Thorez) een rol spelen. Op 15 Augustus zou het natio nale congres in buitengewone vergadering bijeen komen. ADVERTENTIE 5 jaar garantie, vanaf 29.95 Verder vele koopjes. Dr. Leydsstraat 10 - Telefoon 11784 In de afgelopen anderhalve eeuw heeft het dorpje Lottum (14 km. van Venlo) zich ontwikkeld tot een belangrijk centrum van rozenteelt, van waaruit jaarlijks 2 millioen rozenstruiken naar verschillende werelddelen worden verzonden. Niet minder dan 95 van de in Lottum gekweekte struikrozen wordt geëxporteerd. Er worden thans door een vijftigtal kwe kers ongeveer 250 soorten rozen gekweekt op een onderstam van zogenaamde „wild- lingen", wilde rozenstruiken, die elders ook worden gekweekt, vooral in de Groninger veenkoloniën, van waaruit Lottum zijn plantenmateriaal pleegt te betrekken. Verscheidene rozentuinen staan thans in volle bloei en dat in diverse kleurschake ringen. De bloemen zijn overigens nutte loos, want de rozen zijn niet voor sier teelt. Het feit, dat men over zoveel bloemen beschikte, heeft in de twintiger jaren in Lottum de stoot gegeven tot het houden van de rozenfeesten. In de loop der jaren zijn deze steeds in betekenis toegenomen. De „Stichting Rozenfeesten" beschikt thans over een permanent feestterrein, de zogenaamde Kraaienhof, dat 3 ha. groot is en midden tussen de bossen is gelegen. Dit terrein is voorzien van vijvers, gazons en perken en van een podium, waarop concerten kunnen worden gegeven. De ruimte zal worden gebruikt voor 't leggen van bloemmozaïeken rondom fonteinen en het geheel zal 's avonds worden verlicht. Verder worden er allerlei staande figuren in bloemen opgesteld, onder meer een 6m. hoog en 3!4 m. breed „kasteel", dat aan een vijver tegenover een boerderijtje van bloemen en een molen van rozen komt te liggen. Naar schatting zullen in de fi guren een millioen rozen moeten worden verwerkt, die daags voor het feest geplukt moeten worden. Heel Lottum dat slechts 1400 inwoners telt is dan in de weer om de rozen te verzamelen en op de met mos vochtig gehouden figuren in te steken. Langs een afzonderlijke „rozenweg" zal men de soorten rozen kunnen bewonderen, die in Lottum worden gekweekt. Het ro zenfeest zal dit jaar worden gehouden op 14 en 15 Augustus a.s. Verscheidene be kende muziekgezelschappen zullen tijdens deze dagen 's middags en 's avonds con certen verzorgen. Er komt weer een archiefschool aan Je Algemene Aijksarchiefbewaarplaats te 's Gravenhagt voor c'e opleiding van weten schappelijke archiefambtenaren. De in 1919 opgerichte archiefschool werd om bezuini gingsredenen in 1924 „tijdelijk" opgeheven. Het is echter noodzakelijk gebleken weer in een van overheidswege geregelde opleiding te voorzien. 7. „Hoei, dat is een drukke dag geweest", dacht Panda geeuwend. „Wat een gedoe om zo'n modekoning! Al die mode-onzin bah!" En zo in zichzelf mopperend viel hij op zijn stoel in slaap. Hij had een on rustige droom, waarin hij door Jolliepop op een zonderlinge manier met kantjes, strikjes en lintjes werd uitgedost, terwijl een modekoning schaterend toekeek. „De hoedenmaker heeft uitstekend werk gele verd, met uw welnemen", zei Jolliepop, terwijl hij Panda een reusachtige hoofdtooi opzette. „Schei uit!", riep Panda, „ik wil niet aan die rare mode meedoen!" Nu be gon de modekoning zo luid te lachen, dat Panda ervan wakker schrok. Maar al was de droom voorbij, het gelach was nog steeds hoorbaar; het klonk uit de kamer, waarin de modekoning verblijf hield. „Hoehahaha! Dit is de grappigste creatie, die ik ooit heb gemaakt! Hahaha! Hier zal ik succes mee hebben!" „Wat een herrie schopper! Hij brengt het hele hótel in op schudding met zijn gebrul", dacht Panda, overeind springend. Van bevoegde zyde wordt medegedeeld, dat het justitiële onderzoek inzake de sta kingen van gemeente-arbeiders te Amster dam is beëindigd. Het Openbaar Ministerie aldaar heeft de resultaten van het onder zoek ter kennis gebracht van de minister van Justitie, zulks mede met het oog op de beslissingen omtrent het eventueel instel len van strafvervolging. De bestudering van die resultaten heeft inmiddels tot de conclusie geleid, dat ter men aanwezig zijn om van vervolging af te zien, hierbij in aanmerking genomen, dat de betrokkenen niet op de hoogte waren van het strafbare karakter van de staking en voorts, dat aan de leidende figuren on der de stakers reeds de zwaarste discipli naire straf, die van ontslag, is opgelegd. Bovendien is overwogen, dat het politiële onderzoek, ook zonder dat daaraan een ver der strafrechtelijk vervolg wordt gegeven, zijn nut heeft gehad, alleen reeds, omdat hierdoor de algemene aandacht is geves tigd op de bepaling in het Wetboek van Strafrecht betreffende stakingen van amb tenaren. BERLIJN (United Press) Het stede lijk bureau voor de volksgezondheid in West-Berlijn maakt bekend dat de elf maanden oude meisjes-tweeling uit de Sov jet-zóne overleden is na een poging om hen door operatief ingrijpen te scheiden. Het bureau verklaarde: „De operatie was een succes, maar de kinderen waren te zwak om in leven te blijven". De meisjes waren van voren met elkaar vergroeid. Zij konden zich niet omdraaien, zodat een vergleegster hen om de twee uur moest omkeren. De va der van de tweeling is een boer uit Oost- Duitsland, die de babies met toestemming van de autoriteiten voor de operatie naar West-Berlijn bracht. De chirurgen, onder leiding van prof. Wilhelm Heim, hadden voor de operatie de film bestudeerd, die gemaakt was van de scheiding van de Nederlandse Siamese tweeling Folkje en Tjitske de Vries. ADVERTENTIE II °»te ,e> fo'<fer H 9t WONINGINRICHTING. BEVERWIJK 8-1230 13.45-18- UW X&wM gulofet}: Verdediging. De Verenigde Staten hebben aangekondigd dat zij een deel van hun strijdkrachten uit Oostenrijk naar Italië zullen overbrengen om de verdediging van Zuid-Europa te versterken. In Oos tenrijk bevinden zich nog ongeveer 15.000 man Amerikaanse troepen. Proéfterrein. Groot-Brittannië zal op de Hebriden, een eilanden-groep ten Noord Westen van Schotland, een proef terrein voor geleide projectielen inrichten. De bekendmaking werd gedaan, in ant woord op vragen in het Lagerhuis, door de minister van Bevoorrading, Selwyn Lloyd, die zei dat de Hebriden het enige gebied zijn, dat voor zulk een proefter- rein in aanmerking komt. Diepterecord. Zes Franse speleologen, die aan een onderzoekingstocht bezig zijn op een diepte van ongeveer één kilometer onder het aardoppervlak in de Berger grotten bij Grenoble, hebben het diepte record van 903 meter onder de aarde, dat verleden jaar in de Berger-grotten werd gevestigd, gebroken. Kwijtschelding. De Sovjet-Unie heeft Joe goslavië een handelsschuld van 96 mil lioen dollar kwijt gescholden, die ont stond vóór de breuk van Joegoslavië met de Cominform in 1948. President Tito verklaarde, dat de Russische leiders de economische moeilijkheden van Joe goslavië hadden begrepen en de schuld kwijt scholden, die voortvloeide uit Rus sische leveranties van wapens en olie. Hij zeide te verwachten, dat andere Oost-Europese landen het voorbeeld zouden volgen. Feestelijkheden. De Iraakse politie heeft te Bagdad dertien vooraanstaande com munisten gearresteerd. De politie legde tevens beslag op een aantal belangrijke documenten, propagandamateriaal en correspondentie. Uit een onderzoek was gebleken, dat de communisten betogin gen en stakingen in het gehele land op touw wilden zetten tijdens de Moham medaanse feestelijkheden van de vol gende week. Liever. In Zuid-Korea hebben 160 Boed dhistische priesters hun vrouwen weg gezonden, teneinde hun tempels te be houden. Een en ander houdt verband met een order van president Syngman Rhee, volgens welke de priesters die ge huwd zijn, hun tempels niet mogen be heren, doch dit moeten overlaten aan ongehuwden. Er worden nog meer schei dingen verwacht, daar zich in Zuid- Korea een duizendtal tempels bevindt, waarvan de monniken moeten kiezen tussen de huwelijkse of de priesterlijke staat. Ontdekt. Drie jonge Joegoslaven zijn ont dekt tussen de assen van een slaap- rijtuig der Scandinavië-Express, op de „Sjaelland", een pont, die over de Grote Belt vaart. De vluchtelingen, die vrijwel doof waren geworden door het geratel van de wielen, zullen waarschijnlijk naar Duitsland teruggezonden worden. Contact. De Amerikaanse boeren, die een bezoek aan de Sovjet-Unie brengen, zijn per schip uit Odessa naar Jalta vertrok ken. Uit naam van het Oekrainsche volk kreeg elk van de leden der Amerikaan se delegatie een kostbaar geschenk, waaronder zeer kunstig geborduurde Oekrainsche hemden, prachtige handge- sneden houten kistjes en zeldzame Oekrainsche likeuren. De Amerikanen hebben warme belangstelling van de zijde der bevolking ondervonden, die op alle mogelijke wijzen contact met de delegatie zoekt. Hitte. In het midden van de Verenigde Staten zijn gisteren temperaturen van 100 of meer graden geregistreerd, waar bij het ene hitterecord na het andere gebroken werd. De grote vochtigheid in de ochtenduren maakte de hitte ver stikkend. In Chicago werd 99.3 graden gemeten. In Milwaukee 101 graden, in Sioux City 102 en te Bluthe en Daggett in Californië 103 graden. Regen. Zware regenbuien zijn de 5.500 mannen en 64 vliegtuigen te hulp ge komen, die reeds dagenlang de hevige bosbranden in Canada bestrijden. De branden woeden in een gebied dat een oppervlakte heeft van 200.000 vierkan te mijl. Het verkeers- en reisverbod, dat op 21 Juli voor een aantal gebie den werd ingesteld, is weer opgeheven. Het aantal bosbranden is gedaald tot 138. Men heeft nog slechts 21 branden niet onder controle tegen 40 in het be gin van deze week Woensdag is de 7-jarige A. F. S. spelen derwijs in het water van het Oostelijk Marktkanaal te Amsterdam gevallen. Een agent heeft het jongetje op het droge gebracht, waarna men geruime tijd kunst matige ademhaling heeft toegepast, echter zonder resultaat. HEEFT U ZICHZELF wel eens de vraag gesteld, hoe eilanden die duizenden kilo meters van het vasteland verwijderd zijn, aan hun heerlijk en alles betoverend plan tenleven komen, en hoe midden op de oceaan zich een zo rijk en gevarieerd die renleven kon ontwikkelen? We kunnen er uiteraard slechts naar gissen, hoe lang een eiland dat uit zee is opgedoken, onbewoond kan blijven. Maar dat het on- der gunstige omstandigheden niet lang behoeft te duren, heeft het eiland Krakatau be wezen, toen in 1883 de bekende vulcaanuitbarsting een einde maakte aan alle leven op dit, tussen Java en Sumatra gele gen, weelderige eiland. Nooit heeft men het in bezit nemen van een dor en verlaten gebied zo in alle fasen kunnen volgen als in dit geval. Reeds 3 jaren na de uitbarsting waren gestolde lava-massa's en asbergen bedekt met microscopisch kleine algen en vertoonden zich op sommige plaatsen zelfs reeds mos soorten en varens, waartussen een klein plantje vaste voet trachtte te krijgen. Na 14 jaar strekten zich op het eiland gras vlakten uit, vermengd met struiken en kleine boompjes, terwijl de kustzoom met allerlei strandgewassen was begroeid. Het eiland telde toen ongeveer 50 soorten bloeiende planten en van de diersoorten hadden kevers, vlinders, wantsen en zelfs een grote soort hagedis zich metterwoon op Krakatau gevestigd. In 1906 stonden aan het strand cocosbossen, het binnenland was door struikgewas overwoekerd met 90 soor ten bloeiende planten en 15 soorten varens en ook de insectenwereld had zich uitge breid met verschillende mieren- en wes pensoorten, terwijl ook vogels waren waar genomen. Enkele jaren later was het ei- land met een dicht woud bedekt, waarin een veelsoortig dierenleven huisde, zodat in ruim 30 jaren tijds een woestenij, omge ven door de zee, opnieuw door het leven in bezit was genomen. Op welke wijze dit geschiedt, kunnen we slechts gissen, maar het is een feit dat het lucht- en watertransport hierbij een over wegende rol speelt. De eerste kiemen van v zeer eenvoudige organismen en van vele andere wezens die later volgden, werden door de wind aangevoerd, want het is bekend dat alle lagen van de atmosfeer met dergelijke organismen bezwan gerd zijn. De veel verbreide vogels, die op hun tochten de eilanden veelvuldig aandoen, hebben wellicht ook een belangrijk aandeel gele verd in de verspreiding van zaden en in secten. Vele plantenzaden hebben haakjes of stekels die zich uitstekend aan de veren hechten, terwijl verontreinigingen van de veren eveneens een bijdrage hebben gele verd, evenals de zaden in de uitwerpselen. Doch ook het zeetransport is hierbij van betekenis geweest. Herhaaldelijk zijn vlot ten van ontwortelde bomen en ineenge vlochten planten drijvend in zee aange troffen, duizenden kilometers verwijderd van het land van oorsprong, en dergelijke vlotten kunnen gemakkelijk collecties in secten, reptielen en - ivanneer de reis niet te lang duurt - zelfs kleine zoogdieren mee voeren, die onder gunstige omstandigheden een nieuw vaderland op een nabij gelegen eiland kunnen vinden. En weet u dat juist de cocosnoot op dit zeetransport is ingesteld? Daarover morgen. H. PéTILLON. (Nadruk verboden)

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 2