Eerste Kamer niet bevredigd door nieuwe voorstellen Huurverhoging en belastingverlaging Hatta heeft formateur al „in gedachten" De zeeman W oningbouw-commissie KVP geïnstalleerd De minister antwoordt DONDERDAG 28 JULI 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 3 Ueze maand gingen 81 millioen Stewardessen de lucht in. Blijf niet achter, ga óók zachter en geuriger roken! Helicopter-congres te Rotterdam Hij hoopt vóór Vrijdag te slagen Agenda voor Haarlem Examens Arnold houdt kwestie der grenscorrecties brandende Prof. Holt uit Overveen voorzitter Ernstige sabotage-daden in communistisch China Haarlemmer zou bromfiets gestolen hebben jvJarJi \.\B-QIHA De Eerste Kamer heeft haar Voorlopig Verslag uitgebracht over de wetsontwer pen tot huurverhoging en belastingverla ging, Vele leden herinneren eraan, dat de verwerping van het aanvankelijk inge diende voorstel inzake huurverhoging de directe aanleiding is geweest tot het ont staan van een kabinetscrisis. Een vastlo pen van het parlementair overleg is blijk baar nodig geweest om over dit struikel blok heen te komen. In de aanvankelijke fiscale regerings voorstellen is thans wijziging gebracht. Vele leden achtten echter de nieuwe ver sie uit een oogpunt van belastingpolitiek geen verbetering. Met name betreurden zij de vermindering van de verlichting in de sector van de inkomsten- en de loonbe lasting. De handhaving van het tarief der Ven nootschapsbelasting op 43 percent vonden zij zeer teleurstellend. Wat het tarief van de ongehuwden be treft sloten zij zich met nadruk aan bij de aandrang, in de Tweede Kamer van vele zijden geuit, om tot een rechtvaardiger re geling te komen. Vele andere leden hadden bezwaar te gen de daarin opgenomen ruime verlaging van de inkomstenbelasting voor de hogere inkomens. Zij betuigden hun onverdeelde instem ming met de overige voorgestelde verla gingen van kostprijsverhogende belastin gen. Vele leden vroegen aandacht voor de positie van de ouden van dagen, omdat voor dezen de huurverhoging niet volledig wordt gecompenseerd. De positie van de middengroepen ach ten vele leden nog niet geheel bevredigend geregeld. Naar de mening van enkele le den bieden de voorstellen tot afschaffing van de omzetbelasting op suiker en textiel producten generlei zekerheid, dat zulks zal leiden tot een prijsverlaging voor deze ar tikelen. Huurverhoging Vele leden waren, wat het huurprobleem In Rotterdam wordt een internationaal congres gehouden, waarop deskundigen uit vele landen de verschillende aspecten van het verkeer met hefschroefvliegtuigen be spreken. Op de eerste dag heeft men voor namelijk technische beschouwingen over dit type vliegtuig gehouden. Vandaag heeft de heer S. Sikorsky on derscheidingen uitgereikt aan de beman ning van de Nederlandse marine-dielicop- ter, die in de nacht van 12 op 13 Januari van dit jaar tijdens een storm 16 opvaren den van het Noorse stoomschip „Gatt" heeft gered. De heer Sikorsky, een zoon van de ont werper der Sikorsky-helicopters, sprak vervolgens over de ontwikkeling van dit vliegtuigtype. Hij zei, dat helicopters thans reeds snelheden van 250 km. en een hoogte van 7500 meter hebben bereikt. Een Bell 47D houdt het wereldafstands record met een vlucht van meer dan 1900 km. De grote twee motorige S-56 kan meer dan 4500 kg. vracht- vervoeren. Deze helicopter zal als verkeersvliegtuig 30 passagiers kunnen meenemen. De toekom stige S-58, die ongeveer twee keer de ca paciteit heeft van de huidige S-55 zal waar- schijnlijk twee keer zo goedkoop per ton- kilometer kunnen vliegen als de S-55. De heer Sikorsky zag twee richtingen in de ontwikkeling van de helicopter. De eer ste is die van de passagiersmachine met een capaciteit van 25 tot 35 passagiers en misschien nog groter als de verkeers- en economische mogelijkheden het toestaan. Een tweede ontwikkeling ziet de heer Si korsky in de „vliegende kranen" die een gewicht van 50 tot 100 ton over een korte afstand kunnen verplaatsen. Zonder twijfel zullen volgens hem de helicopters in de toekomst groter wor den, al zal hun omvang beperkt worden door practische en economische factoren. Reuzen-helicopters zullen naar zijn me ning dan ook maar op beperkte schaal worden gebruikt voor enkele militaire en burgerlijke doeleinden. betreft, bereid zich neer te leggen bij het na veel moeite bereikte compromis. Hun bezwaren tegen een dergelijke po litiek van incidentele oplossingen, welke het vraagstuk van een bestemmingshef fing angstvallig uit de weg gaat, worden echter steeds ernstiger. Verscheidene leden hadden bezwaren te gen de onderhoudsplicht, opgenomen in het voorstel tot wijziging van de huurwet. De veelheid van autoriteiten, die zich met het woningonderhoud zullen moeten be zig houden, ontmoette bij hen ernstige be denking. Vele andere leden juichten het toe, dat huurverhogingen niet zullen worden toe gelaten voor woningen, die ten gevolge van aan de verhuurder te wijten verwaarlo zing niet voldoen aan de eisen, welke daar aan ten aanzien van de bewoonbaarheid kunnen worden gesteld. Verbetering van de woningen verwachtten zij er echter niet van. DJAKARTA (PIA). Op de derde dag van het overleg met de partijen heeft vice-president Hatta van Indonesië ver klaard reeds iemand in gedachten te heb ben, die hij zou verzoeken als formateur op te treden. Hij wist echter nog niet, of deze bereid zou zijn het formateurschap op zich te nemen. Hatta wilde niet zeggen, of er meer dan één formateur zal optreden en of de formateur een partijman zal zijn, of niet. Hij is wel van mening, dat het nieuwe kabinet een zo breed mogelijke steun van het parlement dient te hebben. In politieke kringen ziet men twee mo gelijkheden: Formateur wordt iemand van een der grootste politieke partijen, waarbij de Masjumi in de eerste plaats wordt ge noemd, óf een partijloze, waarbij men uit gaat van de drang, om een zakenkabinet te vormen. In de samenwerkende vroegere oppositiepartijen gaan stemmen op om een partijman aan te wijzen, doch deze groep heeft haar standpunt nog nog niet bepaald. Volgens Hatta zal op zijn laatst Vrijdag een formateur worden aangewezen. Hij acht de situatie nog „zeer explosief". Hoe vlugger een nieuw kabinet wordt gevormd, hoe beter. De voornaamste taak van het kabinet is het herstellen van het gezag. Daarvoor moeten zijn leden zeker het ver trouwen genieten bij het leger. Hatta ver klaarde desgevraagd geen contact met pre sident Sukarno te hebben. „Een bedevaart eist de volste concentratie en daarbij dient men niet gestoord te worden", zo zei hij. DONDERDAG 28 JULI Studio: „Meneer Hulot met vacantie", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Luxor: „Bedrogen echt genoot", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: ,Ik ben er kapot van", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Prince of Pirates", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Terugtocht der helden", 14 jaar, 7 en.9.15 uur. Minerva: „How to marry a millionnaire", alle leeft., 8.15 uur. Cinema Palace: „Young at heart", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „The great ad venture", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Vleeshal, Grote Markt: Tentoonstelling „Madame", van 10 tot 17.30 uur. Grote Kerk, 20 uur, Uitvoe ring door het „Windsbacher Knabenchor" onder leiding van Ilans Thamm. Nuts- gebouw, Lange Veerstraat, 20 uur, Spir. Ver. „Hoger Leven". VRIJDAG 29 JULI Luxor: Montagne's Jeugdvariété, 10.30 uur en „Jacht op blond", 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Lido: „O, mijn papa", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De laatste der Sioux", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Roxy: „De vloot op stelten", alle leeft., 2.30, 7 en 9.15 uur. Minerva: „De avonturen van Robinson Cru soe". alle leeft., 2.30 en 8.15 uur. Cinema Palace; Vacantieprogramma, 10.30 uur en „Richard Leeuwenhart", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur Rembrandt: „Carnaval in Texas", 10.30 uur en „Meisjes van de Kousenband", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: Va- cantie-programma, 10.30 uur en .Wonder man", 14 iaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Concert gebouw, 20 uur, Chopin-avond door Theo van der Pas. ADVERTENTIE Haarlem. Bij de hoofdakte-examens zijn geslaagd voor de gehele akte: mej.-W. Brug man te Amsterdam; M. Slof te Den Helder. Voor gedeelte A: J. Vriesinga te Amster dam; R. Beijer te Amsterdam. Voor gedeelte B: B. J. van der Hulst te Amsterdam; M. H. M. Machielse te Bever wijk; J. W. J. M. van Huijstee te Amster dam; H. W. Neuboer te Amsterdam; J. H. Pauli te Amsterdam; B. Pijlman te Wees- perkarspel; J. M. Schols te DriehuisVei sen; H. van Zelm te Amsterdam; Th. A. v. d. Meer te Den Helder; M. L. Vermeulen te Amsterdam; Jac. Wijte te Spierdijk; J. E. Zym te Bergen. Voor het Mulo-examen slaagden de vol gende candidaten: G. W. Geurtz, H. C. C. de Poppe, C. J. de Hartog, H. J. Heddema, M. D. Diemer, D. H. Grootveld, J. Alta, J. Bus, J. M. Pot, A. H. Kuipers en H. A. Egberts uit Haarlem; C. Lazarom, J. van Staveren uit IJmuiden: A. C. Kars uit Zwanenburg; J. Bootsma uit Hillegom; J. Lagendijk uit Bloemendaal; E. de Wid uit Zandvoort; H. P. de Cloe uit Hoofddorp; L. van Duijn en P. de Boer uit Velsen; A. van Doorn uit Am sterdam en H. J. Kool uit Beverwijk. SCHLEIDEN (DPA) „De bevolking van de afgescheiden West-Duitse gebieden is niet afgeschreven", aldus heeft premier Karl Arnold van Noord-Rijnland-Westfalen verklaard. Hij kondigde een regeringsver klaring aan over de kwestie van „de onder vreemd bestuur staande bevolking en ge bieden van Noord-Rijnland-Westfalen. De regering en het parlement van Noord-Rijn land-Westfalen zullen niets nalaten om „de terugkeer van de onder vreemd bestuur staande bevolking tot stand te brengen". Arnold maakt op het ogenblik een in spectietocht van enige dagen, waarbij hij zich bezig houdt met het vraagstuk der wederopbouw in de grensgebieden. Benoemd. De heer F. F. Koster te Haar lem is benoemd tot tijdelijk onderwijzer lichamelijke opvoeding aan de Juliana- school te Over\een en tevens tot leraar aan de Bloemendaalse Schoolvereniging. Wanneer een man het rau we leven langdurig in het avontuurlijke gezicht gekeken heeft en als vrijgezel de rau we kanten van het bestaan met blote handen heeft moe ten gladstrijken, kan hij ver moeden dat er niets tussen he mel en aarde meer bestaat dat hem kan doen huiveren. Doch zo'n man zou van een koude kermis kunnen thuisko men, omdat hij geen rekening heeft gehouden met de we zens, wier onfnuikbare macht over wel en wee hij tot dan toe niet heeft leren kennen. De wezens, die op de wereld schijnen te worden gezet om de mens zijn overmoed en eigendunk te doen inslikken: de kinderen. Een robuste zeeman als neef Govert, die met handen als kleischoppen en spieren als kabeltouwen zich een weg over de zeven zeeën heeft ge baand, heeft zich voor een korte rust neergelaten in het kalme havenwater van een fa milie-van-moeders-kant, een gezin van vier bedaarde en vriendelijke mensen, twee grote en twee kleine. Het is voor hem een veertiendaagse pauze tussen de opwindingen van het varen, een oase op zijn schokkende reis van hori zon naar horizon. Neef Govert zal er een vacantie als een droom hebben veertien da gen vol burgerlijke nietighe den die de geest sterken en het lichaam doen ontspannen, alvorens hij weer met de enor miteiten van het volle leven zal gaan vechten in vreemde landen en exotische havens. Maar hij vergist zich. Want hij beleeft in deze oase het angstigste avontuur van zijn leven. De twee peuters Bertje en Boukje velden zijn zelf genoegzaamheid met één slag. Neef Govert, de logé, die zo boeiend vertellen kan over zijn reizen, is voor Bertje en Boukje een bron van onuit puttelijke recreatie. Zij lagen nog als luierkindj es in de wieg toen neef hen voor het laatst zag, doch thans zijn ze op de leeftijd die hen feestelijk kan doen genieten van een sterke, interessante man. Zij klimmen op zijn schouders en hangen als druiventrossen aan de ste vige takken zijner armen. Zij wandelen en vechten met hem, en hij neemt ze op een schone dag mee naar zee. Duizendvoudige raadgevin gen vergezellen het drietal, en neef Govert voelt de verant woordelijkheid voor het kleine span alsof hij een eskader van de West naar het vaderland moet loodsen. Hij heeft de wereld aan alle kanten bekeken en het leven in zijn knuisten gekneed maar dat is nog wat anders dan met twee kinderen op een warme dag aan het strand te zijn in vacantietijd. Bertje en Boukje hebben knalrode badpakjes, waarin zij zich gezwind steken zodra zij met neef een bloot zandplekje tussen de duizenden hebben ontdekt. Rode badpakjes, die zijn gemakkelijk te herkennen tussen de menigte. Het strand is een bijenkorf zonder dak, een mierenkolonie op Zondag. Neef Govert schikt zich in de gelederen der duizenden blan ke en bruine armen en benen, die door kleuren worden bij eengehouden. En hij ziet plots, dat Bertje en Boukje in hun rode badpakjes zich hebben vermenigvuldigd tot honder den peuters in het rood. Hon derden scheppende, schreeu wende, vechtende en knoeien de Bertjes en Boukjes omrin gen hem als bij toverslag en hij krijgt een vage spijt dat hij niet hun neusjes heeft zwart gemaakt. De honderden rode kleine schelmen hebben de twee in hun rangen opgenomen en doen onderduiken. Neef Go vert heeft in de twee dagen die hij in het gezin reeds heeft doorgebracht te weinig op hun gezichten gelet. Het waren en kel kinderen en zij hadden al les wat andere kinderen ook hebben, maar zij waren daar thuis uniek. Hier zijn ze in massa, en ze hebben, behalve hun rode badpakjes, dezelfde gezichten, dezelfde oren en ogen en neuzen en handen en voeten en schepjes en emmer tjes. Neef Govert krijgt het warm. Hij kijkt rond, om zijn twee pupillen te ontdekken en voor altijd te prenten in zijn geheugen. Doch hij kent ze niet meer. Deze hier en die daar zouden Bertie en Boukje kunnen zijn. Daarginds, die twee, evenzeer. Rode badpak jes, waaruit armen en benen steken. Wat is het verschil? Neef Govert krijgt het zeer warm. Hij lacht krampachtig tegen een rood badpakje, dat hem voorbij drentelt en zegt: Niet te ver uit de buurt, jong, Maar het jong laveert schich tig van hem weg en nestelt zich naast een gezette dame in de buurt, die het kind met een zuurtje op zijn gemak stelt en achterdochtig naar neef Govert staart. Neef. Govert roept: Bertje! Boukje! Vier kleine gravers staken hun bedrijf en komen aangedrenteld met verwach tingsvolle gezichten. Vier een vijfde kijkt alleen maar en steekt zijn tong uit. Neef Govert neemt voor zichtige verhoren af: Waar woon jij? De vier wonen in andere steden en hebben al len ergens in de nabijheid een moeder als eigenares. Moe ders kennen haar kinderen altijd. De middag vliedt en neef Govert ligt wanhopig in het zand. De rode badpakjes min deren zichtbaar, doch geen van hen meldt zich. Er ko men schrikbeelden van tegen de sleurende branding vech tende kleine kinderen en van snikkende ouders in zijn ge dachten op. Hij staat over eind en gaat zoeken. Het is moeilijk, kinderen te zoeken die men niet anders dan bij name kent. Op de politiepost zit temid den van een dartelende troep verlorenen een Bertje in het rood, doch het wordt hem juist voor de neus weggepikt door een snikkende Amster damse. Een Boukje is er in het geheel niet bij, al had hij bijna beet met een Bouke. Die was echter in het groen. De agenten beschouwen hem met argwaan. Een man die kinderen kwijt is welke hij niet op het eerste gezicht her kennen kan, dat is een vreemd geval. De voorraad van de politie slinkt trouwens snel, nu de middag vordert naar de avond. Tenslotte is er in het geheel geen keus meer bij. Terug op zijn zandige vier kante meter aan het wassende water der zee ziet hij twee rode badpakken zoetjes naast elkaar zitten. Het schijnen in derdaad Bertje en Boukje te zijn, want zij vragen waar neef Govert zolang geweest is en of hij verloren was geraakt. Als hij beschaamd zegt dat hij op de politiepost was, lachen de twee kleinen veel betekenend en vragen wie hem daar gebracht heeft. Hij grijpt de kleren, die op twee hoopjes in de buurt liggen, en sjort de twee erin. Ze moe ten nu naar huis, het is mooi genoeg geweest. Het is voor een stoere zeeman geen doen, met kinderen de zee te trot seren. Met de vage vrees dat de moeder verschrikt zeggen zal: dat zijn mijn kinderen niet, treedt hij binnen en hij voelt zijn angst verdwijnen als zij zegt: zo, jongens. Het zijn dus toch de goede. Maar onmid dellijk daarop schrikt hij als bij een onverhoedse schip breuk, als zij met grote ver bazing de handen omhoog heft en vraagt: Hoe komen jullie in 's he melsnaam aan die vreemde kleren? J. L. De voorzitter van de Katholieke Volks party, mr. van Doorn, heeft Woensdagmid dag in een te 's Gravenhage gehouden bij eenkomst de door deze party ingestelde commissie woningbouw geïnstalleerd. Na zyn vreugde er over te hebben uitgespro ken, dat prof. G. Holt het voorzitter schap van deze commissie heeft willen aanvaarden, merkte de spreker op, dat er zelden een KVP-commissie is geïnstalleerd die zich moest bezighouden met een zo nij pend probleem. De voorzitter der commissie, prof. G. H. M. Holt, sprak hierna een rede uit over het onderwerp, dat deze commissie te bestu deren krijgt. Hij merkte daarin op, dat schattingen en berekeningen teneinde vast te stellen in welk jaar bij voortduren van de omvang der huidige woningpro ductie de nood aan woningen zou zijn weggenomen, variëren van twaalf tot twintig jaar en meer. De welvaart, waarin de Nederlandse bevolking thans verkeert maakt een dergelijk beeld op zijn minst zeer bedenkelijk. „Ik verheug mij erover", zo zeide prof. Holt, „dat deze commissie bereid is zich te zetten aan dit brandende vraagstuk, dat ons volk teistert. Haar samenstelling is van een grote gedifferentieerdheid. Ver tegenwoordigers uit de belangrijkste sec toren van het maatschappelijk leven, die met het probleem samenhangen, hebben in de commissie zitting. Geen product van onze industriële tijd is van een samengesteldheid en gediffe rentieerdheid, dat het zich laat vergelij ken met het product „woning". Simpele vergelijkingen met welk ander product ook, zullen dan ook blijken onbruikbaar te zijn. Dit wil echter niet zeggen, dat geen groot nut is te trekken uit bestudering van parallellen uit andere takken van produc tie. Vervolgens noemde prof. Holt drie as pecten, die met het opvoeren van de hoe veelheid der nieuw te bouwen woningen ten nauwste samenhangen, en die elk op zichzelf en in onderlinge beïnvloeding bij zondere bestudering vergen. 1. De woning is allereerst een product van bouwtechniek. 2. Het bouwvak is ge zien naar zijn aard van bouwbedrijvigheid, een vak dat veel „mankracht" verslindt. Het is uiterst arbeids- en loonintensief. 3. Het bouwen is sterk gebonden aan vele vormen van regelingen en bouwwetgeving. HONGKONG (Reuter) Lo Joei Tsjing, de minister voor openbare veiligheid van de Chinese volksrepubliek, heeft in Peking verklaard dat contra-revolutionnaire ele menten ernstige schade hebben veroorzaakt en dat „grote aantallen" van deze elemen ten plannen hebben voor nog meer sabota ge,, aldus het communistische nieuwsagent schap „Nieuw China". De minister ver klaarde voor het nationale volkscongres: „We kunnen niet de illusie koesteren dat zij in korte tijd volledig zullen kunnen wor den opgespoord". Volgens het nieuwsagentschap beschul digde de minister de Verenigde Staten er van in China een groot aantal spionnage- organisaties op te bouwen. Hij zei dat het volk moet worden gemobiliseerd om de openbare veiligheid te handhaven. De zo dringend om snelle verbetering vragende situatie op de Rijksstraatweg is opnieuw gecontinueerd, nu de minister van Verkeer en Waterstaat, de heer J. Algera, afwijzend beschikt heeft op het verzoek van de gemeente Haarlem om de Rijks straatweg, voor zover die zich bevindt in de bebouwde kom dezer gemeente, in be heer te mogen krijgen van Rijkswaterstaat. Het verzoek was gedaan om de uitvoering van verbeteringsplannen te vergemakke lijken en met bekwame spoed de allernood zakelijkste veranderingen aan deze ver keersweg te kunnen aanbrengen, teneinde de veiligheid der weggebruikers te bevor deren. Het verzoek van de gemeente Haarlem was reeds op 22 December van het vorig jaar, als uitvloeisel van een motie van de raad, aan de minister gedaan. Thans heeft deze bewindsman dus blijkbaar een be slissing genomen en wel in die zin, dat de gemeente Haarlem veroordeeld wordt tot een tergende geduldsoefening. Zij moet nu immers voor elke verbetering aan de Rijks straatweg de goedkeuring van het Rijk blijven vragen en de ervaring heeft ge noegzaam geleerd hoe weinig gevoelig men zich daar betoont ten opzichte van drin gende gemeentelijke behoeften. In hun protesttelegram over deze mi nisteriële afwijzing hebben B. en W. van Haarlem meteen goedkeuring verzocht van hun plan om op korte termijn verkeers lichten te plaatsen. Zij verwijzen daarbij naar het feit, dat deze verkeersader in de afgelopen weken opnieuw doden heeft ge kost. Men vraagt zich nu af hoelang het duren zal, voordat op dit nieuwe verzoek ten aanzien der verkeerslichten een ant woord zal komen. „Op korte termijn" is bij rijksinstanties meestal een betrekkelijk rekbaar begrip. Intussen blijft de Rijksstraatweg even gevaarlijk als voordien. Hij wordt met de dag gevaarlijker zelfs, door de toenemende intensiteit van het verkeer. Rijkswater staat vreest, dat de gemeente Haarlem te veel belemmeringen aan het snelverkeer zal stellen, waardoor de afvoer van het verkeer uit Noordelijk Noordholland vooral als straks de tunnel gereed zal zijn niet snel genoeg zal kunnen plaats heb ben. Verkeerslichten werken belemmerend. Zij houden grote files minutenlang op en kunnen opstoppingen veroorzaken, waar door het gevaar vergroot wordt. Althans, zo schijnt men bij Rijkswaterstaat te rede neren. Verkeerslichten zo kan men daar tegenover stellen vergunnen de voet gangers een korte doch veilige oversteek- gelegenheid, waardoor vooral oudere men sen en achteloze kinderen beter beschermd worden. Nu is het grote probleem van de Rijksstraatweg en de daaraan vastgëkop- pelde Schoterweg inderdaad een oversteek- probleem. Deze drukke weg snijdt een grote woonwijk middendoor en de bewoners kunnen niet anders dan deze verkeersweg, waar onbeperkte snelheden zijn toegestaan, kruisen. De veiligheid der bewoners is een van de hoofdzaken, die een rol spelen in de dringend noodzakelijke verbetering. De bewoners echter leven niet onder verantwoordelijkheid van Rijkswaterstaat. Die hoeft zich slechts om het vex-keer te bekommeren, en dan nog voor zover dat samenhangt met landelijke verkeersfacto- ren. De verantwoordelijkheid voor haar in woners heeft de gemeente Haarlem ge bracht tot haar verzoek aan de ministei-, dat thans is afgewezen. Het is te hopen, dat deze bewindsman niet zover zal gaan dat hij ook voor het vervolg partij kiest vóór het doorgaande snelverkeer en tégen de veiligheid der Haarlemse mensenlevens. J. L. ADVERTENTIE Woensdagavond is in zijn huis door de politie aangehouden de twintigjarige Haar lemmer B. de J., verdacht van diefstal van een bromfiets. De J. was Woensdag naar een reënie in het opvoedingsgesticht „Valken- heide" in Maarsbergen gegaan, een gesticht voor jongelieden, die met de justitie in aanx-aking zijn geweest. Hij zou de brom fiets van een der reünisten hebben weggeno men, daarop naar Haai-lem zijn gereden en het voei-tuig, na er eerst in Haarlem nog mee te hebben rondgereden, in het achter tuintje van een hem onbekende Haarlemmer hebben verborgen. Toen hij nog maar net thuis was, kreeg hij al bezoek van de politie. Hij is ingesloten; de bromfiets is opgespoord en in beslag genomen.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 5