Bloemrijk hoogtepunt van Zomerfeestweek Ir. J. H. Kouwenhoven hartelijk door velen gehuldigd Nederland en België inbreuk op mensenrechten verweten Zandvoort juicht nieuwe weg ten Noorden van Aerdenhout toe Zaterdagavond fraai getooid schepencorso Nieuwe stadsbussen wekken voldoening Frankfurter Allgemeine Zeitung" eist ongedaan maken van grenscorrecties grieven aan de redactie Bennebroek Lisse DINSDAG 2 AUGUSTUS 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 RHEUMA KOMT VOOR BIJ JONG EN OUD! Haarlemse Postfanfare Zelfbedieningszaken en de kruideniersvacantie Haarlemse Sportbonders op Texel aangekomen Pro Ju ven tu te naar haar jongenskamp Het „Nieuw Operette Gezelschap" opgericht „Sursum" hield loterij DCO tegen Herbido beroepsbeoefenaren Momenteel ruim 4 millioen bedrijf Maandagmorgen zijn directeur, ir. J. Amsterdamse Beurs Rechtsgevoel De universitaire conferentie te Cambridge Raad Zandvoort Weer geheim beraad over boulevardcentrum Zandvoortse omroeper legt functie neer Aanrijdingen en botsingen FE DER MA NN Vierdaagse-ploeg politie Haarlem liep goed Bromfietser vloog uit de bocht „JONAS" OP DE BOTERMARKT Tweedaags bezoek van walvis Sj. Stilma naar Waddinx- veen Verordening gewijzigd Sociale Zaken Aanschaffing leermiddelen Verkoop van grond Zaterdagavond zullen de feestelijk heden van deze week hun hoogtepunt vin den in het, jaarlijkse traditie wordende, „grootscheepse" bloemencorso op het Spaarne. Zeventig versierde en verlichte vaartuigen, variërend van kano's tot flinke motorjachten zullen een lange bloemrijke stoet vormen, met in hun midden drie of vier pronkboten, waarbij de wel bijzonder fraai opgetuigde koningsgondel. In totaal zullen twaalfduizend gladiolen en dahlia's en acht- tot tienduizend anjers en rozen uit Aalsmeer, door een vijftiental binders worden verwerkt. Maandagavond zijn de deelnemers aan dit corso in café-restaurant Brinkmann bijeen gekomen om, onder voorzitterschap van de heer W. van Willige, directeur van de stichting „Haarlems Bloei" de laatste voorbereidingen te bespreken. Het corso zal minder spectaculair worden dan ver leden jaar, maar in zijn geheel fijner en kleurrijker. De boten zullen een grotere lichtcapaciteit krijgen en de bloementooi zal gevarieerd zijn. Om klokslag zeven uur des avonds ver trekt de gehele bloemenvloot vanaf de jachthaven der Koninklijke Roei- en Zeil vereniging „Het Spaarne" aan het Zuider Buiten Spaarne. Met een vaarsnelheid van vijf kilometer per uur zullen de genum merde boten naar het Noorden koersen en in het Noorder Buiten Spaarne ter hoogte van de Zaanenstraat omkeren. Men be raamt dat dit om ongeveer half negen zal gebeuren. Tevens zullen daar dan de lich ten worden ontstoken op de vaartuigen waarna met feeërieke verlichting de te rugtocht begint. Op de Spaarnewal, waarschijnlijk nabij de Paul Krugerkade zal een tribune ver rijzen vanwaar men een prachtig gezicht zal hebben op het ongeveer een half uur durend voorbijvaren van de schepen. Tot aan de aankomst van de vloot zullen de toeschouwers kunnen genieten van water ski-demonstraties die in dit gedeelte van het Spaarne door drie heren en een dame met drie „speedboten" zullen worden ge geven. Ook dit festijn begint om zeven uur. Om ongeveer kwart over tien zal de rij van bloemenschepen, dan wederom bij de Buitenrustbrug gearriveerd, worden ontbonden. De deelnemers verenigen zich daarna in café-restaurant Brinkmann voor ADVERTENTIE „De mensen durfden er eerst niet in", zei de rijzige, 48-jarige NZH-chauffeur G. Kel der van zijn uitschuifbare zetel voor in een van de nieuwe stadsbussen. „Zij ble ven er voor staan omdat ze dachten, dat het wel een touringcar zou zijn". Maar de twee nieuwe Leyland-Holland-Coaches, die inderdaad uiterlijk sterk aan tourwagens doen denken, zijn toch duidelijk als stads bussen bedoeld, óók al moet er nog wel eens een bijspringen op de rondritten. Sinds Maandag rijdt er één op lijn 8, naar Velserend. „Mooie bus", hoorde men sommige pas sagiers in argeloze bewondering tegen de chauffeur zeggen, maar er stapte ook een dame in, die met lichte snibbigheid op merkte ,,'t mócht ook wel is.En er was natuurlijk ook een oud heertje, dat met een beminnelijk wantrouwen informeerde of het in deze bus evenveel kostte als in „die andere". En toen hij tot zijn voldoening vernam dat dit het geval was, constateerde hij: „zo, dus het verschil wordt door de derèctie bijgelegd, zozo" en hij lachte schalks. Toen allen gezeten waren, deed de chauf feur voorin iets en wij hoorden de motor starten met hetzelfde geluid als dat van een opstekend windje. „Meneer, je zit in deze wagen om uit te rusten," zei de chauffeur, met wie het in ons geval was toegestaan te spreken. „Het belangrijkste is dat je je lin kerbeen vrij hebt, want een frictie-pedaal is er niet meer bij. En die versnelling loopt zo soepel als het maar kan, je trekt 'm met je duim in zijn vier". Dat schokken bij het opkomen, dat op de Crossley's nog wel eens gebeurde, al hoeft het helemaal niet, daar heb je hier helemaal geen last van. Hij glijdt weg zonder de minste moeite. Ik zie die versnellingsbak eigenlijk als het geper- fectionneerde systeem van de ouwe T-Ford, die in principe ook zoiets had." Chauffeur Kelder, die van zijn zestiende jaar af in het vervoerbedrijf zit en zeker acht verschillende merken bussen heeft be reden, twijfelt geen ogenblik of dit is het beste wat hij ooit heeft bestuurd. Hij roemt de korte wielbasis van de bus, waardoor deze met zijn bochtenwerk helemaal op de binnenstad berekend is. En verder het op- tisch-auccoustische stopteken: Men trekt aan het lijntje, waarop er twee rode lamp jes aangaan, één op het dashboard voor de chauffeur en één ten aanschouwe van alle passagiers, opdat zij weten, dat er voor de volgende halte gewaarschuwd is. Als de zijdeuren open en weer dichtgeschoven zijn, floept het rode lichtje uit en een groen gaat aan. Door een handig spiegelsysteem kan de chauffeur, zonder zich al te zeer op zijn zetel te verwringen, zien of de laatste pas sagier is uitgestapt. Zou er overigens een zo ongelukkig zijn, dat hij tussen de schuif deuren zou raken, dan nóg geen nood, want die springen bij een dergelijke aanraking onmiddellijk weer open. De nieuwe bussen hebben 30 zitplaatsen en 34 staanplaatsen. De zitplaatsen zijn goed ruim, maar dus geringer in aantal, dan in de oude bsusen. Er is rechts slechts een enkele rij stoelen. Maar dit geeft juist de zoveel betere accommodatie voor de staande passagiers, die veel meer houvast en ademruimte hebben. Als misschien ééns de overgebleven voorstanders van de reeds lang verdwenen stadstram op hun stand punt terugkomen, dan zal dat beslist aan déze bussen te danken zijn. Ter gelegenheid van het vijfentwintigjarig bestaan van de Haarlemse Postfanfare zul len de Beierse kapel „Edelweiss" en dans groep „Almenrausch" uit Kahl am Main twee maal optreden in het Concertgebouw en wel op Zaterdag 13 en Zondag 14 Augus tus. De eerste uitvoering is bestemd voor leden en donateurs en de dag daarop, wordt een openbare uitvoering gegeven. een gezellig samenzijn. Ook de deelnemers aan de stertocht van de jubilerende Unie van Watertoeristen zullen hierbij aan wezig zijn. De indeling van de corso-boten is als volgt: boot Havendienst; 9 kano's; motor dekschuit met muziekgezelschap „Arti et Religioni"; Haarlemse Zeilvereniging met één groot motorjacht en 5 zeiljachten; Ko ninklijke Roei- en Zeilvereniging „Het Spaarne" met 5 wherries; de „Gertie Pee reboom"; 5 wherries van de Koninklijke Roei- en Zeilvereniging „Het Spaarne"; de Konings Gondel van de Roei- en Zeil vereniging „Het Spaarne"; Gemeente Rei niging met de „Ina" met aan boord het muziekgezelschap „De Hooibouwers"; 9 kano's; sleepboot Zuidam, welke een 15 meter dekschuit sleept: „Haarlems Bloei"; Unie van Watertoeristen met 18 motor zeiljachten; 9 kano's; De Watervrienden met motordekschuit aan boord waarvan de Harmonie Crescendo en 5 zeiljachten; boot Havendienst. De Alkmaarse zelfbedieningszaak B. en W. behoeft tijdens de kruideniersvacantie niet te sluiten. Dit was de conclusie van de uitspraak in kort geding, die de president van de Alkmaarse rechtbank, mr. A. D. van Regteren Altena, heeft gedaan naar aanleiding van een eis, namens de Alk maarse kruidenier de heer L. Blauw door de vakcentrale der drie kruideniersbon den, ingesteld tegen de zelfbedieningszaak, waarbij op straffe van een dwangsom van 50.000.per dag geëist werd, dat de zelfbedieningszaak de eerste vier dagen van deze week in verband met de alge mene kruideniersvacantie haar deuren zou sluiten. De president refereerde zich aan de uit spraak van de economische politierechter van enkele maanden geleden, waarvan in tussen de officier van Justitie in cassatie is gegaan en waarbij de zelfbedienings zaak werd vrijgesproken van overtreding der gemeentelijke winkelsluitingsverorde ning, die bepaalt dat kruideniersbedrijven op een bepaalde middag gesloten moeten zijn. Hierbij gold de overweging dat de zelf bedieningszaak een gemengd bedrijf is en geen kruidenierswinkel in de zin der ver ordening. Op dezelfde gronden is thans de eis van de kruideniersvakcentrale af gewezen en werd deze veroordeeld tot de kosten van het geding. De kampleider van het jeugdkamp Wording op Texel deelt ons mee, dat de leden van de afdeling Haarlem van de Nederlandse Cul turele Sportbond na een vlotte reis zijn aan gekomen. Dadelijk zijn zij aan de arbeid ge trokken, want zij moesten meewerken aan de opbouw van het kamp. Het weer was prachtig en bevorderde de werkzaamheden. Dertig grote tenten zijn opgesteld op een aan de bosrand gelegen terrein en het kampterrein ziet er gezellig uit. Het terrein is weer uitgebreid. Een nieuwe waterpompinstallatie is aangebracht en de verlichting is verbeterd. Dat is te danken aan de actie van de Culturele Sportbond, die zegels verkocht heeft ten bate van het kamp. De kok is aan het werk getogen om een warme maaltijd te bereiden. De honderd Haarlemse meisjes en jongens waren eerder aangekomen dan de leden van de Arnhemse en de Groningse Sportbond. Deze groepen werden bij hun komst hartelijk toegejuicht. Het vertrek was minder spectaculair dan dat van de „Muggenronde", maar voor de 45 deelnemers en hun familie toch even belangrijk en heerlijk om met een volge pakte vrachtauto Maandagmorgen om twaalf uur van het Schapenpleintje te rij den naar het zomerkamp in Bilderdam! De vorige acht jaren was het zo heerlijk in, op en aan het water bij boer De Vries, dat het hele jaar sparen alleen een pret tige herinnering betekende, met een be lofte van. weer zo'n heerlijke vacantie. Als men geen contact heeft met de jeugdbeweging en geen andere mogelijk heid voor een vacantie buiten, kijkt men het hele jaar uit naar het slapen in het stro, naar de sportdag met prijzen, naar de voetbalwedstrijd tegen de dorpelingen om een wisselbeker. Het eten wordt klaar gemaakt op een houtvuurtje, en opgegeten samen in de wei. Dan wordt een speur tocht met moeilijke opdrachten gehouden, die men moet uitvoeren met jongens on der elkaar, zonder leiding. Als men verve lend is, krijgt de groep geen prijs. Vorig jaar werd een bezoek aan Schiphol ge bracht, en dit jaar ging de reis naar de Stoomvaartmaatschappij Nederland, waar de jongens nog te eten krijgen ook! Een week gaat gauw voorbij. Of het re gent, of de zon schijnt, prettig is het altijd in het kamp. Na scheuring in „Diogé" De vroegere leden van het Dillettanten Operettegezelschap „Diogé" die, zoals wij eerder hebben bericht destijds zijn uitgetreden, nadat een kleine meerderheid een voorstel verwierp, waarvan het be stuur zijn aanblijven afhankelijk had ge steld, is thans overgegaan tot stichting van een eigen gezelschap, genaamd „Nieuw Operette Gezelschap". Naar ons door de tweede secretaris van dit nieuwe gezelschap, de heer Th. L. Jansma, wordt medegedeeld, staat het on der leiding van de vroegere voorzitter en secretaris van „Diogé", respectievelijk de heren H. Woerde en B. Korevaar. Penning meester is de heer W. Cramer te Santpoort. Het nieuwe gezelschap heeft thans 37 le den en tientallen begunstigers. Voor de aanschaffing van trommels voor haar vorig jaar opgericht tamboerkorps heeft de Bloemendaalse Christelijke muziek vereniging „Sursum" een loterij gehouden. Zaterdag werd de trekking gehouden in ge bouw Maranatha onder leiding van inspec teur van politie J. J. van Sonsbeek. De hoofdprijs, een fototoestel, viel ten deel aan de heer H. v. d. Bijl, Terborchstraat 35, in Haarlem. De netto opbrengst van deze actie met 1200 loten is nog niet bekend. Van het batig saldo, dat de loterij ople verde, konden voor het tambourcorps vijf nieuwe trommels worden aangeschaft, waarmee het corps binnenkort een rond gang door het dorp zal maken. Op Zaterdag 6 Augustus gaat „Sursum" naar Linschoten om daar deel te nemen aan een concours dat wordt gehouden door de mannenzangvereniging „Zanglust" te Linschoten. Van de vijftig prijzen zijn van zesenveer tig de namen van de winnaars bekend. De houders van nummers 539, 586, 712 en 1269 worden verzocht zich te wenden tot de heer J. Loerakker, Boslaan 14 te Bloe- mendaal. Zondagavond wordt op het DCO-terrein aan de Schalkwijkerweg in Haarlem de da mes-voetbalwedstrijd DCO-Horbido (Utrecht) gespeeld. De wedstrijd begint om kwart voor zeven. De reserve-elftallen van beide clubs spelen een voorwedstrijd, die om vijf uur begint. Ons land heeft in het afgelopen jaar naar schatting ruim vier millioen mannelijke en vrouwelijke beroepsbeoefenaren geteld. Deze schatting is gemaakt door de directie voor de Arbeidsvoorziening in haar jaarlijkse be schrijving van de arbeidsmarkt. De manne lijke beroepsbevolking omvatte in 1954 naar schatting 3.119.000 personen, de vrouwelijke 972.000. Voor 1955 wordt een netto aanwas ge raamd op 29.000 mannen en 14.000 vrouwen en voor 1956 30.000 mannen en 11.000 vrouwen. Aangenomen wordt, dat de hoogconjunc tuur in 1955 en 1956 zal aanhouden. De toene ming van het aantal arbeidsplaatsen wordt daardoor geraamd op 35.800 voor mannen en 15.300 voor vrouwen in 1955 en voor 1956 res pectievelijk 26.300 en 11.800. Het tekort aan mannelijke arbeidskrachten wordt voor 1955 geschat op 38.900 en voor 1956 op 29.100; voor vrouwen respectievelijk 25.000 en 20.000. In de daartoe ingerichte werkplaats van de afdeling kabelnet van het Gemeentelijk a r a. 1 A *11!Energie BedTijf beeft het personeel van dit H. Kouwenhoven, gehuldigd vanwege 't feit, dat hij thans 'een kwaTt eeuw in dienst is van de gemeente Haarlem. De heer Kouwenhoven, die tijdens de huldiging vergezeld was van zijn vrouw en beide kinderen, werd eerst, namens het gehele personeel, toegesproken door de heer J. G. Rijkeboer, technisch hoofd ambtenaar, die in zijn toespraak de nadruk legde op de menselijke verhoudingen, die de jubilerende directeur in het bedrijf heeft ge schapen; daarnaast releveerde de spreker de technisch verdiensten van de jubilaris. Als geschenk werd aangeboden een radiotoestel. Vervolgens sprak de oud-directeur van het G.E.B., de heer J. H. Steinkamp, secretaris van de Nederlandse vereniging van gasfabri- kanten. De heer Steinkamp bood als per soonlijk geschenk een documententas aan. De andere sprekers waren de bedrijfsarts, de heer W. C. Kors, namens de personeels vereniging de heer Th. Jordaan en namens het jubielumfonds van de kabelafdeling de heer H. W. Hessling. BONN (ANP) Minachting van men senrechten wordt de Nederlandse en de Belgische regering in het gezaghebbende onafhankelijke dagblad Frankfurter All- gemeine Zeitung verweten in de grens- correctiegebieden, die door een interpella tie in de Bondsdag te Bonn weer belang stelling hebben verkregen. Het Frank- fortse blad vraagt zich af of het vele Ne derlanders en Belgen duidelijk is, dat hun regeringen zich in deze gebieden niet om de mensenrechten bekommeren. Tegen de achtergrond van de Nederlandse ijver voor bovennationale organen in Europa krijgt, aldus het blad, het bestuur van Duits gebied en over Duitse mensen door de Benelux-landen een dubbel middel eeuws karakter. In de eerste plaats hebben de gedachten van het avondland toch wel de voorstelling overwonnen, dat mensen door maatregelen van een overwinnaar eenvoudig aan een ander land kunnen worden toebedeeld. Ten tweede kunnen in een tijd van straalvliegtuigen en atoom centrales douanemoeilijkheden toch wel beter worden overwonnen dan door ver plaatsing der grenspalen, aldus het blad. 3-314 Neder 1.'47 3 Nedl. 1962/64 A.K.U Calve Delft Van Gelder Zonen K. N. Hoogovens Nederl. Ford N. Kabelfabriek gew. Philips Gloeil pref. Philips Gloeil Unilever Wilton Feijenoord Dordtsche Petrol. Konkl. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn N. Scheepv. Unie Phs. van Ommeren H. V. A Verg. Deli Mij en. Amsterd. Bank Ned. Handel Mij. Rotterd. Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel U. S. Steel General Motors Tidewater Shell Union Slotkoers Vrijdag 101J4 101% 34614 319 327 355 517 310 452 34 211/4 47134 276 67234 63914 13914 252 214 27334 15334 16434 285 239 247 256 71 Va 154 106 136% 60)4 31'/t Openings koersen lOl'/io 101% 346 319 328 355 517 310 4491/» 21134 46.9 276 667 63334 140 252 213 273 152)4 165 286 239 248 256 69'/2 149 104 136% 60 3134 De in Den Haag afgelegde verklaring, dat tot nog toe geen onderhandelingen met te bondsregering zijn gevoerd over een teruggave van de gebieden, wil het Frankfortse blad optimistisch en in Euro pese geest uitleggen. Het leidt daaruit af, dat Nederland en België zulke onderhan delingen niet zouden afwijzen, evenmin als het Duitse standpunt. Thans hebben de afgescheiden gemeenten nog niet eens een vrij locaal zelfbestuur. De Nederlan ders denken er helemaal niet aan, dat de Europese conventie der mensenrechten en haar toegevoegde accoorden juist voor ge vallen als deze met regelmatige tussen pozen volksstemmingen verlangen. Even min hebben de Beneluxlanden de logische en morele slotsom getrokken uit het feit, dat de Saarbevolking tot aan de tijd van een vredesverdrag zelf een tussen-oplos- sing mag scheppen door een volksstem ming en door verkiezingen. Het blad schrijft verder: Een woordvoer der der Nederlandse regering heeft veel eer de zeer merkwaardige opmerking ge maakt, dat de huidige status van de afge scheiden Duitse en door Nederland be stuurde gebieden weliswaar van voorbij gaande aard is, doch dat deze slechts door een vredesverdrag veranderd kan worden. De Nederlandse regering zal zich daardoor zeker in verlegenheid gebracht voelen. Deze woordvoerder spot klaarblijkelijk met het Nederlandse rechtsgevoel, zonder het zelf te weten. Wel heffen de Parijse verdragen de rechtsvoorschriften over de voorlopige grenzen der bondsrepubliek niet automatisch op. Volgens de Over gangsbepalingen van het verdrag inzake Duitsland kunnen zulke rechtsvoorschrif ten slechts toestemming der drie vroegere Westelijke bezettende mogendheden ver anderd of opgeheven worden. De Neder landers zullen wel niet aannemen, dat de drie grote mogendheden zich zullen ver zetten tegen een gemeenschappelijke wens der bondsrepubliek en de Beneluxlanden en dat zij niet bereid zouden zijn het op gedragen bestuur af te schaffen en te ver vangen door vrijwillige overeenkomsten om het grensverkeer gemakkelijker te maken. De tekst der wetten staat dus aan het gezonde rechtsgevoel niet in de weg. Beide rechtvaardigen de Duitse aanspra ken daarop, dat de Beneluxstaten het hun opgedragen bestuur precies zo aan Duits land teruggeven als de Westelijke mo gendheden hun bezetting reeds voor het sluiten van de vrede hebben opgeheven. Iedere verdere vertraging is de Europese vrijheidsbeginselen onwaardig en schaadt het samengroeien der Europese landen. Dat ir. Kouwenhoven een gezien figuur is bleek Maandagmiddag tijdens een receptie, die in restaurant Dreefzicht gehouden is. Velen hebben hem gelukgewenst en onder hen waren de heer A. B. J. Prakken, lid van Gedeputeerde Staten in zijn kwaliteit van voorzitter van de raad van commissarissen van de N.V. PEGEM en het voltallig col lege van B. en W. van Haarlem. Burgemeester mr. O. P. F. M. Crefriers zeide gaarne van de gelegenheid te willen gebruik maken om in het openbaar uitdruk king te geven van de gevoelens, die het ge meentebestuur bezielt jegens de jubilaris. Deze heeft vele functies in dienst der ge meente vervuld en daarbij blijk gegeven van tal van talenten, zowel op technisch gebied als op het gebied, dat voortspruit uit goed verstand en een goed mensenhart. Over de technische talenten is het moeilijk te praten. Het gemeentebestuur moet zich vaak laten leiden door de adviseurs, die zijn vertrou wen hebben. De adviseurs kunnen hun ver trouwen uitbuiten en ten aanzien van ir. Kouwenhoven gold dat bij de plannen nabij de Hildebrandlaan om daar een onder-sta tion voor het electriciteitsbedi-ijf te bouwen. B. en W. trachtten er onder uit te komen, maar zij konden niet op tegen de logica en het technisch overwicht van de thans ju bilerende directeur. Voorts roemde spreker de grote mate van samenwerking. Dit blijkt niet alleen in het bedrijf, waar een goede verstandhouding bestaat, maar ook op ander terrein. Voorts herinnerde de burgemeester aan de politiek van de jubilaris ten aanzien van het Pro- vinciaal Electriciteitsbedrijf, waardoor de onafhankelijkheid zo lang mogelijk gehand haafd blijft. Ook vervult de jubilaris een rol in de eigenaardige N.V. PEGEM. Bij alle werkzaamheden is gebleken, dat het goed gaat met het GEB en spreker prijsde zich gelukkig, dat ir. Kouwenhoven nog jong is, zodat hij het bedrijf nog lange tijd kan die nen. Tenslotte overhandigde de burgemees ter een geschenk in enveloppe en een oor konde. Onder hen, die ir. Kouwenhoven geluk wensen aanboden waren ir. J. den Boesterd, directeur van het PEN, de heren Ch. E. Vis ser, voorzitter en jhr. dr. J. C. Mollerus, secretaris van de Kamer van Koophandel en Fabrieken, ir. C. A. Doets, vroeger een der directeuren van het GEB en thans direc teur van de Verenigde Glasfabrieken te Leerdam, ir. J. Jurrissen, directeur van de NZHVM, vertegenwoordigers van vele be drijven en instellingen, die energie van de ge meente betrekken, o.a. van de Centrale Werkplaats der Nederlandse Spoorwegen, afvaardigingen van bedrijven op het gebied van gas, water en electriciteit uit de omge ving van Haarlem en grote steden, van ver enigingen van installateurs en fitters, van de vakbeweging (o.a. de heren W. Hazevoet en A Onkenhout, namens de afdeling Haar lem van de Algemene Bond van Ambtenaren en J. J. Loerakker, voorzitter van de afde ling Haarlem van de Algemene R.K. Amb- tenaarsbond en van de Grote Houtstraat vereniging. Dokter Syne de Jongh en dr. H. van der Loos vertegenwoordigden het Comité Veilig Verkeer Schoterweg en Rijksstraatweg in Haarlem-Noord en brachten ir. Kouwenho ven dank voor het feit, dat hij meegewerkt heeft aan een goede verlichting van de hoofdwegen, waardoor er des avonds weinig verkeersongelukken gebeuren op de Rijks straatweg en Schoterweg. De rectores en vice-kanseliers van Euro pese universiteiten, op uitnodiging van de West-Europese Unie in Cambridge bijeen, hebben besloten in alle landen aan te drin gen op financiële steun voor onderwijs, le vensonderhoud en huisvesting, culturele ac tiviteit en de verschaffing van boeken aan al die studenten wier capaciteiten groot ge noeg zijn om een studie met succes te be kronen. Men was het er over eens dat deze steun, bij voorkeur in de vorm van een geld- uitkering. in grootte zou moeten variëren al naar gelang de financiële omstandigheden van de familie. De conferentie was het er echter niet over eens of het aanbevelens waardig is de staatshulp zich te doen uit strekken over alle studenten. Enkele afge vaardigden waren van mening dat over heidssteun alleen aan de allerbeste studen ten moet worden gegeven en dat de middel- matigen niet voor overheidssteun in aan merking behoren te komen. Uit de discussies bleek dat de overheidssteun in de verschil lende landen sterk uiteen loopt. In Groot- Brittannië bijvoorbeeld wordt per jaar 5 millioen pond uitgetrokken voor hulp aan studenten. Met nog 2 millioen pond per jaar daarbij zou men een kosteloze universitaire opleiding voor allen kunnen hebben. Er zijn ook landen waar. door gebrek aan publieke fondsen, de studenten gedwongen zijn in hun studietijd betaald werk te verrichten. B. en W. van Zandvoort hebben de raads leden een inzicht gegeven van hun stand punt ten aanzien van het provinciaal we genplan en speciaal van ae wegen in en nabij Haarlem. Zij stellen de gemeenteraad voor in stemming te betuigen met de door Gede puteerde Staten voorgestelde Uost-Vvest- verbinding naar en van Zandvoort ten Noorden van Zandvoort, in te stemmen met de suggestie van Gedeputeerde Staten om deze weg via een nieuw wegdek ten Noorden van de trambaan aan te sluiten op de te verlengen Herman Heyermans- weg, teneinde een aansluiting van de Oost- Westverbinding op de Zandvoortselaan ter hoogte van de manege te voorkomen en waardering uit te spreken voor de gedach te, om een Zuidelijice randweg aan te leg gen, maar daaraan toe te voegen de me- mng, dat met de aanieg zoveei tijd zal ge moeid zijn, dat aan ae steeds groeiende verkeerseisen gedurende deze periode door een brede Zanuvoortselaan alleen niet kan worden volstaan. In de toelichting schrijven B. en W., dat zij hun waardering niet willen onthouden aan de door het gemeentebestuur van Bloemendaal gelanceerde gedacnte, om de üost-Westverbinding via een Zuidelijk van de Zandvoortselaan te projecteren tracé tot stand te brengen. Het Zandvoortse col lege is echter van oordeel, dat met de voorbereiding en de aanieg van een derge lijke weg zoveel tijd gemoeid zal zijn, dat aan de steeds groeiende eisen van het ver keer naar en van Zandvoort, gedurende die periode van voorbereiding en aanleg door een weliswaar verbrede Zanavoort- Naar wij vernemen zal de Zandvoortse raad op 9 Augustus in besloten zitting bijeenkomen om zich na een toelichting van de architecten H. Th. Wijdeveldt en J. Wils opnieuw te beraden over het Boule- vardcentrumproj eet. De ontwerptekeningen zijn thans geheel gereed. Inmiddels heeft ir. G. Friedhoff, supervisor van de Zandvoortse wederop bouw, zijn collegiale waardering voor de plannen geuit. De heer KI. Zwemmer heeft aan het ge meentebestuur van Zandvoort kenbaar ge maakt, dat hij met ingang van 1 September zyn taak als dorpsomroeper zal beëindigen. Hiermede zal dus opnieuw een oude Zandvoortse traditie verdwijnen. Het kan niet anders worden gezegd dan dat de heer Zwemmer onmiskenbaar door de jaren heen een vertrouwde figuur in Zand- voorts stratenbeeld zijn functie steeds trouw en met ere heeft vervuld. Dikwijls dankbaar onderwerp voor fotograaf en cineast, mocht zijn stem ook enkele malen bij een reportage door de aether klinken. B. en W. hebben van hun waardering voor meer dan dertigjarige diensten schrif telijk gewag gemaakt. Het college heeft voorts de heer Zwemmer zijn erkentelijk heid betuigd voor het feit, dat deze het „omroepbekken" met stok aan de gemeente zal willen afstaan. Maandag is op het kruispunt van de le Loosterweg te Hillegom een aanrijding gebeurd tussen een bromfietser en een wiel rijder. De wielrijder wilde de Pastoorslaan oversteken, toen uit de richting Vogelen zang een bromfietser naderde. Deze keek om. met het gevolg dat hij tegen de wiel rijder botste. De bromfietser viel tegen de grond en liep enige wonden op. Na door dokter Le Cocq verbonden te zijn, kon hij zich huiswaarts begeven. Op de Beekkade werden twee jongens aangereden door een auto van de heer v. D. De jongens, uit Lisse afkomstig, vielen en liepen ontvellingen op. Dr. Le Cocq ver leende eerste hulp. De auto die bij de aan rijding betrokken was, is doorgereden. Op het kruispunt HofstraatRaadhuis straatKrochtstraat heeft voor de zoveelste maal een aanrijding plaats gehad. Een brom fietser naderde uit de Hoofdstraat. Op dat ogenblik wilde een bestel-auto de Raadhuis straat ingaan. Beide voertuigen reden tegen elkaar. De bromfiets werd beschadigd. Per soonlijke ongevallen deden zich niet voor. Op de Leidsestraat reed de heer L. S. in de richting Leiden. Toen hij het rijwielpad wilde oprijden, viel hij. doordat hij door een gat reed. Hij verloor de macht over zijn stuur. Hij liep enige verwondingen en ont vellingen op. De bromfiets werd flink be schadigd. ADVERTENTIE EEN BRIL NODIG? Sinds GROTE HOUTSTRAAT 37 1850 RIJKSSTRAATWEG 246 B (Verkort weergegeven) De opgezwollen situatie. Van verschil lende zijden bereikt ons het verzoek om inlichtingen over de stand van zaken in de controverse Zwolle-Haarlem. Daarom zij medegedeeld, dat wij ons door een stevige zending Zwolse Blauwvingers en Zwolse Balletjes (klemtoon op a) hebben laten omkopen en besloten hebben, voorlopig geen onaangename waarheden meer aan Zwolle's adres te richten, in afwachting van wat de conferentie op het hoogste ni veau tussen Haarlemse en Zwolse stadsbe stuurderen zal uitrichten. Deze conferen tie zal eerlang plaats hebben en daar zal, naar wij vernemen, een sfeer van weder zijds begrip worden geschapen, waarin verdere ontwikkelingen in de richting van een officiële ZwolsHaarlemse Vrede kun nen worden bevorderd. Waar en onder welke voorwaarden het ZwolsHaarlemse Vredesverdrag zal worden gesloten en of daarin bepalingen ten aanzien van een ZwolsHaarlemse culturele uitwisseling, een jaarlijkse Vredesherdenking of ande re evenementen zullen worden opgenomen, moet worden afgewacht. (RED.). selaan alleen niet kan worden voldaan. De bedenking, die B. en W. van Zand voort tegen de geprojecteerde Oost-West verbinding hebben is deze, dat zij een aan sluiting op de Zandvoortselaan met de daaraan verbonden kruising van het rij- wielverkeer ter hoogte van de manége niet toejuichen. Trouwens in hun memorie van antwoord aan de Provinciale Staten doen Gedeputeerde Staten al de suggestie om de Oost-Westverbinding door de aanleg van een nieuw wegvak benoorden de te genwoordige trambaan aan te sluiten op de te verlengen Herman Heijermansweg. Het detachement van de Haarlemse poli tie heeft dit jaar deelgenomen aan de Vier- daagse-wandelmarsen in Nijmegen zonder dat er uitvallers waren. Hoewel de marsen zwaar waren, maakte het detachement toch een goede indruk. Op de laatste dag waren bij de aankomst en afmelding van het deta chement in Nijmegen aanwezig: de hoofd commissaris J. Fontijne, de voorzitter van de Politie Sport Vereniging Haarlem, de hoofdinspecteur L. Davidzon en enige sup porters uit Haarlem. Zaterdagmiddag werd het detachement in het Bureau Centrum aan de Smedestraat toegesproken door de hoofd commissaris, voorts namens het Korpsfonds door de commissaris A. L. de Boer en na mens de sportvereniging door de hoofdinspec teur L. Davidzon. De leider van het detachement was de brig. W. A. van Soest (11de keer), en de deelnemers waren de Hagt. L. Lebesma (13de keer), H. N. v. d. Kamer (10de keer), A. J. J. Barendsen (6de keer), Agt. P. Zitman (8ste keer), J. F. de Zwart (8ste keer), J. Sietsma Agt. (7de keer), P. A. Wilhelmus Agt. (6de keer), Th. A. Nuijens Agt. (6de keer), A. Maas Agt. (5de keer), P. J. Mol Agt. (5de keer), J. L. Kramer Agt. (4de keer), H. F. Listing Agt. (4de keer), J. Bultje Hagt. (2de keer), C. Huisman bode (1ste keer). Agent v. d. Kamer kreeg het gouden kruis. De agenten Maas en Mol het zilveren kruis. Maandagavond omstreeks 8 uur reed de 17-jarige bromfietsrijder Chr. E. uit Haar lem met een zo grote snelheid vanuit de Grote Houtstraat de Grote Markt op, dat hij daar uit de bocht vloog en tegen de rand van de rotonde op de Grote Markt aan- schuurde. Hij verloor hierdoor het even wicht en viel naar rechts op het wegdek. Hij kreeg hierbij een hoofdwonde en enige schaafwonden. Per G.G.D.-wagen werd hij vervoerd naar het ziekenhuis Joannes de Deo, waar men constateerde dat de jon gen tevens een hersenschudding had opge lopen. Op Donderdag 4 en Vrijdag 5 Augustus zal een zwaarlijvige en zeer rustige gast de Spaarnestad een bezoek brengen. Het is „Jonas", een vinvis, met een gewicht van 58.000 kilogram en een lengte van twintig meter, die op 11 September 1952 ten Noor den van Trondjhem gevangen werd. Direct na de vangst werd Jonas met een formida bele dosis formaline ingespoten en dank zij deze behandeling maakte hij, gaaf en goed geconserveerd, reeds een enorme tentoon- stellingsreis door Scandinavië, België, Oos tenrijk, Duitsland, Frankrijk en Engeland. Thans verblijft hij in Overijsel. Op een 24 meter lange trailer wordt Jonas vervoerd. Hij zal in een grote tent, opgeslagen op de Botermarkt, te bezichtigen zijn van 10 tot 22 uur. Na deze Europese trip kiest Jonas weder om het ruime sop, nu per schip, want zijn bazen, de twee Amsterdamse impressario's Floris Meslier en Jean Mikkenie brengen hem nu naar Zuid-Amerika, waar een vol gende monster-tournée begint. VETTE VARKENSMARKT LEIDEN Aanvoer 327 varkens, 1 nuchter kalf. Notering: zware varkens f 1,65 tot f 1,60, lichte varkens f 1,68 tot f 1.60, slagers varkens f 1.68 tot f 1.65. zeugen f 1,36 tot f 1,31. Han del vlot, enkele slagersvarkens boven no tering. ORANJE-COMITé HOUDT LOTERIJ Het Oranje-comité te Bennebroek heeft met goedkeuring van het gemeentebestuur een loterij op touw gezet met als hoofdprijs een dames- of herenrijwiel. Het comité hoopt dat alle ingezetenen aan het slagen zullen meewerken. Met ingang van 15 Augustus zal de heer Sj. Stilma het corps der Rijkspolitie te Hil legom verlaten. Hij is overgeplaatst naar Waddinxveen. De bestaande verordening voor de dienst voor Sociale Zaken schrijft voor, dat over elke aanvrage om ondersteuning door het be stuur van deze dienst wordt beslist. Dat kan tot gevolg hebben, dat ondersteuning in dringende gevallen niet eerder in werking kan treden, dan nadat het bestuur zijn beslis sing hierover genomen heeft. Het komt in de practijk echter voor, dat onmiddellijk inge grepen moet worden betreffende het geven van voorlopige ondersteuning in de gevallen waarin het verstrekken van steun niet zonder gevaar voor het leven of de gezondheid van de arme kan worden uitgesteld. Om in derge lijke spoedgevallen direct te kunnen ingrij pen stellen B. en W. voor, om de verorde ning in dier voege te wijzigen, dat aan de secretaris-penningmeester van deze dienst de bevoegdheid wordt verleend zonder vooraf gaande bespreking met het bestuur zelfstan dig te kunnen beslissen op verzoeken om on dersteuning. Deze bevoegdheid willen B. en W. beperken tot een bedrag van 50.uit gezonderd opname in ziekenhuizen, genees middelen en medicamenten, waarvan de kos ten uiteraard tevoren niet vaststaan. B. en W. stellen de gemeenteraad voor, om volgens de lager onderwijswet aan het be stuur van de R.K. Jongensschool der St. Aga- tha-parochie een crediet te verlenen voor aanschaffing van leermiddelen voor de eerste klasse dier school, die per 1 September 1955 aan de reeds bestaande eerste klasse wordt toegevoegd. Het aantal leerlingen dezer toe gevoegde klasse zal 48 bedragen. Door B. en W. wordt de gemeenteraad voorgesteld, om aan de heer Th. M. Zwetsloot een strook grond te verkopen, aangrenzend aan het door hem gekochte perceel bouw grond langs de Laan van Rijckevorsellaan.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 7