JONAS komt op de Botermarkt Haarlem Henk van der Geest snelste in sprintwedstrijden bij Soest iPledeManden Avondstilte DE HAARLEMSE MUGGENRONDE EEN RAMP VAN DE f. 15.000.- BELONING MIDDELEEUWEN Stormvogels ter jaarvergadering Programma vacantiespelen Botsingen in Castricum In nachtgewaad naar het politiebureau Aardappelen dorsten in het duin „Mercator" gereed voor de proefvaart Burgerlijke Stand Lagere aardbeienomzet in Castricum Spelers gekocht, pool op komst DINSDAG 2 AUGUSTUS 195S HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE IIAARLEMSCHE COURANT c<xxx>cococooDocxxocoo^axxxx>3ooooooococx)ocx)ocooco30oocoD x Een sportieve Haarlemmer was Maan- i-j 8 dagmorgen „even" naar de start voor de Muggenronde gaan kijken. „Ik kom zo 8 terug", had tegen zijn huisgenoten ge- 8 zegd. Bij Vreeland at de supporter, g v die achter de karavaan op een brom- 8 8 fiets meetufte, een boterhammetje mee, 8 8 bij Hilversum wilde hij toch werkelijk <3 rechtsomkeert maken en bij Soest nam 8 3 hij zich voor om zich na de eerste se- 8 8 rie van de sprintwedstrijd zo snel mo- 8 gelijk naar de Spaarnestad terug te 3 8 keren. Pas toen alle ritten verreden 8 8 waren en toen de prijzen waren uitge- deeld, klom deze enthousiaste toeschou- g 8 wer met een ietwat verdrietig gezicht X 8 op zijn brommer. Het was bij zessen en hij had nog een rit van zeventig kilo- o meter voor de boeg. 8 o 8 cccoco30Doocococxxxx>cccccccccccaxococccoocx>ccccocccccco M.O.-A Duits en Engels. Voor de school- akte Duits M.O.-A is geslaagd de heer H. Bi er ling te IJmuiden en voor de huisakte Duits M.O.-A de heer J. C. Beimers te Haar- De Castricumse expediteur, de heer V., wilde het afgelopen weekend achteruit met zijn wagen de Gasstraat oprijden. Alles ging goed totdat er vanuit de Oude Haar lemmerweg 'n personenauto, bestuurd door de heer S. uit Zaandam, kwam, die boven dien moest uitwijken voor enige voetgan gers. De heer S. zag wèl kans de voetgan gers, doch niet de wagen van de heer Veldt te ontwijken met als gevolg een fikse bot sing, waarbij de personenauto zwaar werd beschadigd. De rijkspolitie maakte proces verbaal op. De landbouwer V., wonende aan de Kooi weg, eveneens te Castricum, gaf zijn bij de boerderij staande tractor vol gas met de bedoeling naar zijn land, gelegen aan de zelfde weg, te rijden. Op de weg gekomen botste hij evenwel pardoes tegen de gloed nieuwe personenauto van de Castricumse dansleraar P. Verbiest aan, wiens auto de klap bijna niet overleefde en eveneens zwaar beschadigd werd. Ook hier maakte de rijkspolitie proces-verbaal op. ADVERTENTIE Twee IJmuidense jongedames, respec tievelijk dertien en negentien jaar oud, kwamen in de nacht van Zaterdag op Zon dag het Hoofdbureau van politie te Velsen binnen. Zij verzochten assistentie, daar hun vader onder invloed van drank was thuis gekomen en met mishandeling had gedreigd tegenover de moeder en de doch ters. De Velsense politie heeft de man, die een diepe wond aan de rechterpols had opgelopen, overgebracht naar het hoofd bureau. Een arts heeft de wond gekramd. De in de Kennemer duinen geplante aardappels beginnen reeds op vele plaat sen last van de aanhoudende droogte te krijgen/Overdag ziet men de planten op vele percelen nu al slap liggen en hier door sterven zij een maand te vroeg af. De kotter „Mercator" IJM 19 van de nieuwe rederij „Mercator" te IJmuiden maakt Donderdag onder commando van schipper J. Klinkenberg de officiële proef vaart in het Noordzeekanaal en daarna op de Noordzee. Schipper Klinkenberg hoopt nog deze week met het schip, dat wordt voortgestuwd door een 350 pk motor, ter haringvisserij te vertrekken. Tenslotte kwam de reeds eerder gemelde aankoop van drie nieuwe spelers ter spra ke: de vergadering gaf haar fiat op de aan koop van de DEM-speler De Boer en de Kennemers-voetballers, de gebr. Janssens. (Aangenomen mag worden, dat per speler gemiddeld f 3000,betaald is). Aan het einde van de vergadering heeft vice-voorzitter K. de Jong het bestuur en zijn voorzitter van harte en met in stemming dank gebracht voor het vele werk, dat er in de afgelopen tijd ten bate van de vereniging is verzet. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. Nu is het merkwaardig, dat Amsterdam nog altijd twee houten huizen bezit, dat is te zeggen, met stenen zijmuren. Het ene is Begijnhof 34 en het andere het aar digste staat aan de Zeedijk 1. Geen van beide panden echter dateert uit de vroeg ste tijd. Ze zijn meermalen gerestaureerd. DE EERSTE en primitiefste blusmidde len waren emmers, ketels en zelfs keuken gereedschap en gieters, waarmee natuur lijk niet al te zachtzinnig kon worden om gesprongen, omdat men dit materiaal na de inhoud in de brandhaard te hebben uit gestort, gemakshalve neersmeet, waarna andere blussers er weer voor zorgden, dat ze van hand tot hand gevuld terugkwa men. De leren brandemmers, die vervol gens werden ingevoerd, brachten al enige verbetering: gelijk van vorm en inhoud en bovendien zeer sterk. Het bleven ech ter maar lapmiddelen totdat Daniël Stal- pert (mogelijk dezelfde als de toenmalige stadsarchitect van Amsterdam) in 1654 de eerste brandspuit maakte. Men stelle z'icheerst uitslaan, voordat men dit blusmiddel er echter niet al te veel van voor! Het was een groot log gevaarte, bestaan de uit een koperen ketel, die op een slee stond en door twee paarden naar de brand moest worden gesleept. In de ketel stond een pomp met twee zwengels en tenslotte een straalpijp, die het water op het dak kon spuiten. Het systeem komt vrijwel overeen met de oude glazen spuit, die ook geen onafgebroken straal water gaf. Voor vulling van de ketel moest natuurlijk nog op de ouderwetse manier worden gezorgd. Deze spuit had echter bovendien het grote bezwaar, dat men op deze manier de vuur haard niet kon bereiken. De brand moest kon gebruiken. De slangenbrandspuit moest worden uitgevonden, voordat men van een werke lijke verbetering van de primitieve blus middelen kon spreken. De eer hiervan komt, zoals algemeen bekend is, toe aan de gebroeders Van der Heijden en wel aan Jan in de eerste plaats. De slangen waren aanvankelijk nog vervaardigd van geklon ken lederen hulzen, maar het systeem van blussen heeft zich gehandhaafd totdat de waterleiding en de stoombrandspuit hierin verandering brachten. W. S. HAARLEM, 1 Augustus 1955 ONDERTROUWD: 1 Aug. H. J. A. Harten dorp en M. A. C. E. Spaapen. BEVALLEN van een zoon: 29 Juli, M. H. van Steijn—Jongbloed; 30 Juli, A. R. Th. TwiestLiefrink; Th. H. BraamJanssen; A. F. M. HoedemanHoltkamp; 31 Juli, A. C. Schulpzandde Beer; M. J. van Rossum Koomen; H. G. de HaanVeldhuis; W. BarthelHartog. BEVALLEN van een dochter: 29 Juli, B. van AmeijdeHoeksma; 30 Juli, C. B. Jonker —Spapens; P. J. de GrootEibers; W. Kroeze Dam; 31 Juli H. W. M. van Veen—Stuur man; N. J. GriekspoorKlootwijk; A. van Delfts-Beun. OVERLEDEN: 29 Juli, Th. Rikken, 83 j., President Steijnstraat; 30 Juli, J. Bieren broodspot, 72 j., Bilderdijkstraat; 31 Juli, S. J. van de Vijvervan de Woestijne, 83 j., Kleverlaan. ADVERTENTIE voor een verrasingscouvertje van 0-50. Giro 842 en bij Uw winkelier. Ggk. Min. v. Just. 22-ll-'54 LO 520'052. De aardbeienomzet van de Castricumse groenteveiling Ons Belang heeft dit seizoen 160.000 bedragen. Dit is ruim 62.000 minder dan in 1954. De oorzaak wordt ge weten aan het feit dat de aanvoer veel geringer was dan verleden jaar. De gemid delde prijs van de aardbeien lag circa 25 cent per mand lager. MAANDAG, SOEST De jongens van de Haarlemse Muggenronde zijn veilig en wel in Soest aangekomen. Henk van der Geest van de Maggiploeg was er het eerst en hij mag dus morgen voor het eerst in de witte leiderstrui starten. Zijn ploeg, de Bomenbuurt, won bovendien het ploegenklassement met een geringe voorsprong op de jongens uit het gemengde team. De „bomenjongens" komen dus Dinsdag aan de kop van het peleton te rijden. Overigens was deze eerste dag van de ronde zowel voor de jongens als voor de leiders vol verrassende moeilijkheden, die echter met een groot improvisatietalent werden opgelost. De tocht door Haarlem en Heemstede had de jongens uiteraard in een wel bijzonder prettige stemming gebracht en de lekke banden van de Hille-ploeg en van de rijders uit het Nescafé team leverden, zoals wij gisteren reeds schreven, geen al te grote moeilijkheden op. Hoofdagent Van Geem, die de „bezemwagen" bestuurt, kreeg echter steeds meer werk te doen en toen hij in Soest uit zijn voertuig stapte had hij vijf nieuwe banden omgelegd, een ventiel gerepareerd en voorts gezorgd dat het stuur, de spaken en de trapas van telkens weer andere fietsen aan de eisen voldeden, die de technische leider, V. Bar- ten, nu eenmaal gesteld heeft. ADVERTENTIE GROTE KERK GROTE MARKT WOENSDAGAVOND 3 AUG. 8—8.45 UUR. Spr. Ds. H. S. J. KALF, Bennebroek. Organist: Klaas Bolt - Hoboïst: Arle Butter. X^OCOOOOOOOOOOOOOOCXXXXXDOOOOOOOCOOOUOCOOOOOOOOO^POOOOODCOOOOOOCOOCCOCCODOCCiOCOCOOOOIXXXXXXXXXCOCOCOOCCIOCCXXXXCOCXXXX Het vacantiespelen-programma van het Haarlems Speeltuin Verbond voor 3 Augustus luidt: Nieuw Leven: Spel op eigen tuin. Voetbaldag bij Vondelkwartier. (9.303 uur), leeftijd 1014 jaar. Klarenhof: Bezichtiging Teylermuseum. Aanwezig 2.30 uur, leeftijd 1014 jaar. Spel op de tuin. Vondelkwartier: Spel op de tuin. Tekenwedstrijd: Molentje Heussensstraat, 1012 uur, leeftijd 1014 jaar. Op bezoek voor voetballen: Centrum, Nieuw Leven, Oosterkwartier, Frans Hals, Buitenrust. W.I.K.: Eigen programma. Buitenrust: Spel op eigen tuin. Voetbaldag bij Vondelkwartier (9.303 uur). Leeftijd 10—14 jaar. Jeugdland: Eigen programma. Oosterkwartier: Spel op de tuin. Voetbaldag bij Vondelkwartier (9.303 uur). Leeftijd 1014 jaar. Centrum: Spel op eigen tuin. Voetbaldag bij Vondelkwartier (9.30—3 uur). Leeftijd 1014 jaar. Flora: Spel op de tuin. Z\yemmen Houtvaart, 1011 uur, leeftijd 614 jaar. Glasblazers: Bezichtiging Frans Halsmuseum. Aanwezig 10 uur, leeftijd 1014 jaar. Spel op de tuin. Frans Hals: Spel op eigen tuin. Voetbaldag bij Vondelkwartier (9.303 uur). Leeftijd 1014 jaar. Te Zaanen: Zwemmen Kleverlaan 1011 uur, leeftijd 68 jaar. Tekenwedstrijd Molentje Heussensstraat, 1014 jaar, 35 uur. D.V.S.: Eigen programma. V.Z.O.D.: Eigen programma. Medewerking poppenkast. Weltevreden: Eigen programma. Toen begon men een van de voornaam ste schuldigen krachtig aan te pakken. De nieuw te bouwen huizen mochten niet meer van hout zijn. Rieten daken werden eveneens verboden. De muren en vooral de zijmuren moesten van steen worden op getrokken. Brand en de mogelijkheid tot uitbreiding dienden te worden voorko men. Zo werd bij voorkeur bepaald, dat men niet mocht stoken in woningen waar geen schoorsteen was (schoorstenen wa ren toen nog een weelde!). Ook trok men te velde tegen het algemene gebruik bran dende kaarsen tegen de wand te kleven. Aan smeden werd het verboden na zons ondergang te werken en voor een mole naar gold hetzelfde. Bedrijven, die gevaar voor brand opleverden, werden naar de rand van de stad verwezen. Brandmeesters moesten dit alles nagaan. Ze mochten de woningen betreden en verzet tegen hun bevelen werd gestraft als verzet tegen de magistraat zelf. OP VELERLEI GEBIED heeft de mens reeds de overwinning behaald op de sterke vijanden, die hem vroegèr geregeld be dreigden. Epidemieën als van pest, cholera en andere besmette lijke ziekten, welke ontelbare slachtoffers eisten, kent men niet meer. Een andere vijand, vooral van de stadsbewoners in vroe ger eeuwen, trad geregeld op in de vorm van de beruchte stede- branden, waarbij een groot deel van de stad of een aantal wijken in vlammen opging. Een dergelijke ramp oorlogstijd uitgesloten, waarbij we denken aan Rotterdam, Nijmegen en het Bezuidenhoutkwartier in Den Haag is thans niet meer denkbaar, vooreerst omdat de houtbouw met rieten daken in de stad niet meer mag worden toegepast en verder door de steeds grotere perfectionnering van de brandblusmiddelen. Bij de opkomst der steden ln het begin van de veertiende eeuw waren de bouwstoffen hout, riet en stro. Zelfs de torens en poorten ter verdediging waren van hout. Men moet echter toegeven, dat het gevaar van uitbreiding bij brand toen nog niet zo groot was, want de huizen waren laag en stonden ver uil elkaar, met ruime erven, zodat een brand niet zo spoedig naar een ander perceel oversloeg. In het midden van die eeuw kwam hierin echter verandering. Naarmate de welvaart toenam, wer den de steden meer bevolkt en de bebouwing dichter. De huizen werden groter doch.... de bouwstoffen bleven dezelfde. Zelfs de grootste steden hadden toen houten huizen, met riet gedekt. Bovendien waren ze nog gepekt en geteerd. Sloeg de brand over, dan was er geen blussen meer mogelijk. Het vuur doofde ten slotte uit bij gebrek aan voedsel. Vele steden in ons land hebben in de loop van hun bestaan een of meer branden meegemaakt, die door de grote omvang tot de stedebranden moeten worden gerekend. Een opsomming hiervan dreigt al te eentonig te worden, maar een enkele van deze rampen willen we toch noemen. Amsterdam bijvoorbeeld is in de vijftiende eeuw twee keer door een grote brand geteis terd: met Pasen 1421, waarbij een derde van de toenmalige stad verwoest werd en het stadhuis en de Nieuwe Kerk, waarvan de bouw pas was begonnen, zwaar werden beschadigd. Direct begon men met de wederopbouw weer van het brandbare ma teriaal: hout en riet! maar nauwelijks dertig jaar later, in de nacht van 24 op 25 Mei 1452, brak er opnieuw brand uit, welke drievierde van de stad verwoestte. Hierboven: een beeld, van de grote brand op 29 December 1669 in een suikerbakkerij op de Lauriersgracht naast het weeshuis in Amsterdam, ter blussing waarvan men de brandspuit van Stalpert gebruikte. De plaat hieronder toont de grote brand in het hoofdstedelijk stadhuis van 1652. Bij het Amsterdam Rijnkanaal kwam van de zijde van de jongens al de eerste imitatie uit het harde leven van de echte TQurrenners: Bert Schildwacht keek name lijk bij de afdaling van de brug niet al te best uit zijn ogen en voor hij het wist was hij over het stuur van zijn fiets en over een heg heengedoken en enkele meters naar beneden getuimeld, juist voor de ogen van cameraman Piet Kaart, die tesamen met Jan van Bommel de eerste dag van de Tour meemaakte voor de televisiedienst van de NCRV. Bert Schildwacht klom echter weer haastig op de fiets en had in een oogwenk, begeleid door een der leiders het grote peleton weer ingehaald. De jon gens, die nu enigszins voorzichtiger ge worden waren reden vervolgens onder de schallende tonen van de geluidswagen naar Vreeland, waar in een speeltuin de eerste maaltijd in deze Tour werd uitgereikt. Het was wel nodig ook want het traject van veertig kilometer, dat de jongens er toen op hadden zitten, had de renners hongerig gemaakt zodat het geen verwon dering behoefde te wekken dat er muggen- rijders waren, die zelfs negentien en (nog erger) drie-en-twintig boterhammen naar binnen werkten. Paaltje Een uur later zette de caravaan zich weer in beweging, en nauwelijks waren een paar honderd meter afgelegd of Van Geem kon de reparatiewagen weer aan de kant zetten, toen een van de jongens, die uitsluitend oog had voor een fotograaf, zonder zich te bedenken tegen een paaltje opreed. De achter hem rijdende Mug kon ook niet bijtijds stoppen en moest zijn on oplettendheid bekopen met een totaal ver wrongen stuur. Ook dit euvel werd weer spoedig hersteld en door zijn eigen ploeg- makkers werd Bert Vogel weer „bijge bracht". Zonder noemenswaardige moeilijkheden passeerden de Muggenrijders Hilversum en Soestdijk en even na het Koninklijk Paleis werd de laatste rustpauze gehouden voor de triomfantelijke intocht in Soest. In deze plaats had korpschef Van Es, (de ex-Haarlemspeler, die thans lid is van de KNVB-keuzecommissie) voor een extra politie-begeleiding gezorgd en op een stil s'cuk weg ging men vervolgens over tot de sprintwedstrijden over 700 meter, welke georganiseerd werden door enkele leden van de wedstrijdcommissie van de wieler sportvereniging „Tempo". Lauweren en omhelzingen Achtereenvolgens werden de series en demi-finales gereden en tenslotte bleek Henk van de Geest in de finale iets snel ler dan Leen van der Blom, die een slechte start had en Willy Blommaert, (beide van de Vestingploeg). Henk mocht als een echte winnaar na een hartelijk toespraakje zijn prijs in lauwertakken in ontvangst nemen en vervolgens onderwierp hij zich nog iet wat onwennig aan de omhelzingen van twee Soester schonen, die zelf juist een non-stoptocht van 360 kilometer rond het IJselmeer achter de rug hadden. Door de overwinning van Henk van der Geest en natuurlijk ook door de prestaties van de andere Maggi-rij- ders verwierven de jongens uit de In dische buurt de eer ste plaats in het ploe genklassement. Zij kregen allen een bos bloemen, die zij te- samen echter spon taan aanboden aan de boerin van de boerderij, waar zij de nacht zullen door brengen. De jongens vielen als uitgehongerden aan op het maal an dijvie en stampot en vervolgens maakten zij hun bed op om te genieten van een welverdiende rust en om krachten te ver zamelen voor de ruim vijftig kilometer lange tocht naar Lun- teren, aan het eind waarvan wellicht een nieuwe leiderstrui ligt te wachten op een nieuwe leider. Net als in de echte Tour is het bezit van een dergelijk tricot voor een renner bij zonder ongewis. Foto hiernaast Op een kampeerboerderij in Soest deden de Muggen in de afgelopen nacht nieuwe krachten op voor de zware étappe naar Lunteren. Foto beneden De winnaar van de eerste étappe van de Muggenronde, Henk van der Geest, onder werpt zich blij en onwennig aan de hulde betuigingen van twee leuke meisjes. Bij de bestuursverkiezing werden de he ren C. Wijman, P. Visman en T. Koop- mans herkozen en in de vacature R. Nie- borg werd de heer W. Weimar gekozen. De langdurige verdiensten van de aftre dende heer Nieborg voor „Stormvogels" werden met instemming van de vergade ring gehonoreerd met een benoeming tot lid van verdienste en het bestuur liet deze eervolle benoeming vergezeld gaan van de overhandiging van een fraaie oorkonde, die de twintig jaren bestuurslidmaatschap van de scheidende in het licht stelde. De kascommissie zal worden gevormd door de heren J. Meyer, P. Broerse en G. Schouten met de heer G. Broek als plaatsvervan gend lid. Er is voorts een reglementswijziging be sproken voor de technische commissie, waardoor voortaan het eerste elftal zal worden samengesteld door de voorzitter met twee leden der technische commissie. Het standpunt van de leden is voorts ge vraagd ten aanzien van de oprichting van een kleine pool en aangezien de aanwe zigen er in meerderheid veel voor voelden, zal er een onderlinge pool worden voorbe reid. De leden van „Stormvogels" zijn giste ren in groten getale ter vergadering in IJmuiden bijeen gekomen om de jaarvergadering van hun voetbalvereni ging bij te wonen. Voorzitter W. Chr. Su- werink opende de bijeenkomst en herin derde eraan, dat zij temidden van de IJmuidense puinen gehouden werd, vlak bij de plek, waar in 1912 de vereniging is opgericht in het ijssalonnetje van de weduwe Outenaar. De Muggen-karavaan, gefotografeerd ter hoogte van Vreeland, waar sommigen hunner meer dan twintig boterhammen hebben gegeten. Dat bracht hem op de behaalde resulta ten: het veeljarig bestaan van „Stormvo gels" heeft de club thans in de KNVB- hoofdklasse gebracht en dat resultaat mag als een eclatant succes worden aange merkt, hoewel het aanzienlijke geldelijke offers heeft gevergd. Deze gaten in de beurs zouden echter gedicht kunnen wor den, meende de heer Suwerink, uit de re venuen der komende, belangrijke compe titiewedstrijden. De gebruikelijke jaar stukken zijn door de vergadering goedge keurd en voorts is het voorstel besproken de contributie niet onaanzienlijk te verho gen. De vergadering ging ermee accoord, het geen tot gevolg zal hebben, dat de bijdra gen der leden met ongeveer 50 percent ver hoogd zullen worden. <»OOOCX»OOOOODCXOCC<XX)CODCXXX«X>OOCOOa>COOSOOOOaX)OCCCOO KLASSEMENT Na de eerste étappe luidt het alge meen klassement van de Muggenronde: 1. Henk van der Geest, 25 pnt. 2. Leen van der Blom, 24 pnt. 3. Willy Blommaert, 23 pnt. 4. Nico Bot, 22 pnt. 5. Willem Winkel, 21 pnt. 6. Robert Stijnman, 20 pnt. 7. Kakie Hagen, 20 pnt. 8. Leo Schrama, 18 pnt. 9. Leo van Norde, 18 pnt. Het ploegenklassement luidt: 1. Bomenbuurt, 85 pnt., 2. Gemengde ploeg 60 pnt., 3. Indische Buurt 48 pnt.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 9