Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Geen blijvende overheidsbemoeiing met onderhoud van woningen Dr. Adenauer op korte termijn naar Moskou genodigd Brussel, Bonn en Washington remmen economische expansie Oost-Europa acht Tito drie Genève's waard Harahap van de Masjumi formateur in Djakarta Explosie in West-Duitse mijn: 41 doden Acute dollarcrisis in Groot-Brittannië Het woord is aan Hogere discontotarieven om inflatie van de geldmarkt tegen te gaan Belastingverlaging en huurverhoging Teleurstelling over de houding van Londen en Parijs Syngman Rhee wil weer vechten Oom Tripje vertelt Sombere voorgevoelens in Bonn omtrent de kansen der Duitse hereniging Drastische maatregelen tegen inflatiegevaar te verwachten Z.-Afrika wijst drie Neder landers het land uit wegens contractbreuk Weerrapport 7 0e JAARGANG No 22 DONDERDAG 4 AUGUSTUS 1955 2 9 9e JAARGANG No 174 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur! Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. opZon-enFeestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. ƒ7.-Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directies P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Jongste opname van prinses Irene, die morgen haar zestiende verjaardag viert. De ministers Van de Kieft, Beel, Witte en Algera hebben aan de Eerste Kamer hun Memorie van Antwoord gezonden op het Voorlopig Verslag van die Kamer over het complex belasting- en huurvoorstelien. Na hetgeen over deze wetsontwerpen bij de schriftelijke 'en mondelinge behandeling in de Tweede Kamer is gezegd opent deze memorie weinig nieuwe gezichtspunten. Over de voorgestelde belastingverlaging zegt de minister van Financiën onder meer, dat deze niet moet worden geplaatst tegen de achtergrond van de budgetaire situatie in één bepaald jaar, maar van de monetaire en budgetaire vooruitzichten op langere termijn. Het budgetaire kastekort in 1955 zal volgens de thans beschikbare gegevens naar schatting 750 a 900 millioen gulden bedragen. De minister acht het van weinig practisch nut thans verklaringen af te leg gen over verdere belastingverlagingen, zo lang de daarvoor vereiste mogelijkheden niet bestaan. In het Voorlopig Verslag was gevraagd voor sterk wisselende inkomens een heffing over een gemiddelde van drie jaren moge lijk te maken. De minister antwoordde hierop, dat een algemene regeling op dit punt belastingtechnisch onaanvaardbaar zou zijn. In een regeling voor bijzondere gevallen zou door het stellen van bepaalde grenzen het aantal gevallen waarin een berekening van de belasting naar een ge middeld inkomen over drie jaren zou moeten plaats vinden, belangrijk kunnen worden verminderd. Ofschoon hiermede de overige bezwaren, welke tegen een egali satie van de belastingheffing over een aan tal jaren zijn aan te voeren, niet worden weggenomen en een beperkte regeling zal leiden tot verschillen, die als onbillijkheden zullen worden gevoeld, acht de minister de suggestie van voldoende belang om het denkbeeld van een zekere afvlakking van de belastingheffing bij sterk wisselende in komens bij de algemene herziening in studie te doen nemen. WENEN (Reuter) „De resultaten der te Genève gehouden besprekingen door de regeringsleiders der „Grote Vier" hebben in de Oost-Europese vazalstaten der Sov jet-Unie bittere teleurstelling verwekt. Het woord „Genève" is aldaar een andere zegs wijze geworden voor „München"," aldus hebben uit Boedapest en Praag aange komen reizigers in Wenen verklaard. Zij deelden mee dat in Boedapest grote te leurstelling heerst vooral over het feit, dat Groot-Brittannië en Frankrijk Eisenhowers poging, om de toestand in de communis tische satellietstaten in Oost-Europa te be spreken, niet hebben gesteund. Men meent in deze landen door deze West-Europese mogendheden aan de Sovjet-Unie te zijn verkocht. De ster van maarschalk Tito, regerings leider en staatshoofd van Joegoslavië is daarentegen zeer gestegen als gevolg van diens toespraak, waarin hij onder meer een aanval deed op „de Hongaarse leiders, die heimelijk tegen het Joegoslavische volk hebben samengespannen". Men meent, dat deze aanval is gericht op premier Rakosi. „Tito is drie Genève's waard", aldus een slagzin, die in de Oost-Europese commu nistische staten opgeld doet. Tito's toespraak, waarvan de inhoud vol ledig door de Hongaarse radio-omroep is weergegeven in de tekst, die de bladen gaven, waaren de zinsneden, die aanvallen op Hongarije bevatten weggelaten heeft nieuwe hoop in Hongarije gewekt. Men hoopt op een verbetering in de binnen landse toestand, niet als gevolg van Genève, zoals aanvankelijk was verwacht, doch voortvloeiende uit betere betrek kingen tussen de Sovjet-Unie en Joego slavië en uit een vermindering van de spanning tussen Oost en West. Ook in de in Tsjechoslowakije gepubli ceerde lezing van Tito's toespraak werden de aanvallen op dit land en Hongarije weg gelaten, zodat de rede meer het karakter kreeg van een veroordeling van het Westen. SEOUL (Un. Press) De Zuid-Koreaan- se president Syngman Rhee heeft op een persconferentie verklaard dat hy vastbe sloten is de streken die de communisten onder de 38ste breedtegraad in handen hebben de 38ste breedtegraad is de oude grens tussen Noord- en Zuid-Korea weer onder zijn gezag te brengen, zelfs als de Verenigde Staten zouden weigeren hem te steunen. „Als de communisten weigeren zich vreedzaam terug te trekken in antwoord op de verzoeken die de Zuid-Koreaanse regering per radio heeft gedaan, dan zou den wij zekere stappen nemen," aldus Rhee. Hij verklaarde dat hij nooit met de communisten zou onderhandelen over de kwestie. Toen hem gevraagd werd om commen taar op de door de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Dulles afgelegde verklaring dat Amerika Rhee niet zou steu nen bij een militaire poging die streken in handen te krijgen, antwoordde Rhee: „we doen het in elk geval". >JCCOCOOCCOXCCCOCCC<x>. Wij maken onze jonge lezertjes attent op de eerste aflevering van een gezellig verhaaltje met plaatjes, dat vandaag begint: „Hoe Mobbeltje een lesje kreeg". Het staat op de plaats waar eerst altijd „Clowntje Rick" te vinden was en dat is ook begrijpelijk, aange zien het nieuwe verhaal verteld wordt door Oom Tripje. xxx>cocooooc BONN (ANP) De definitieve Russische uitnodiging aan bondskanselier Adenauer om eind Augustus of begin September naar Moskou te komen is in Bonn met sombere voorgevoelens ontvangen. Het voorgestelde conferentieschema blijkt de West-Duitse vrees te bevestigen dat de Sovjet-regering niet bereid zal zijn in dit stadium met dr. Adenauer over het probleem der Duitse hereniging te spreken. Het vermeldt drie hoofdpunten voor de besprekingen: het aanknopen van diplomatieke betrekkingen, een handelsaccoord en het aangaan van culturele betrekkingen. De uitnodiging stemt overeen met Adenauers wens de tocht naar Moskou te ondernemen voor de ministers van de Grote Vier opnieuw in Genève samenkomen. Het lange uitblijven van het Russische antwoord op de brief der bondsregering van 30 Juni had al een zekere spanning teweeg gebracht in sommige politieke ge moederen te Bonn, die vreesden dat de Sovjet-Unie met het rechtstreekse contact met de bondsregering geen al te grote haast wilde maken. Het wordt als vaststaand be schouwd dat dr. Adenauer begin Septem ber naar Moskou zal reizen, ook al dienen voordien besprekingen van de Russische en Duitse ambassadeurs in Parijs de nodige ophelderingen te verschaffen omtrent het politieke menu dat in Moskou zal worden opgedist. Met lege handen? In Bonn ziet men na de eerste Geneefse conferentie en haar nasleep dit menu met grote bezorgdheid tegemoet. Men gelooft niet meer aan opzienbarende voorstellen van de Sovjet-Unie die voor Duitsland ver leidelijke voorstellen tot hereeniging van het land in zouden houden. Veeleer rekent men in regeringskringen met de mogelijk heid dat de Russen Adenauer met lege handen naar huis terug willen sturen ten einde zijn politieke prestige in de bonds republiek te verzwakken. Minister Strauss die gaarne de tolk is van Adenauers ge heime gedachten heeft dat met even zovele woorden gezegd. Inzake de Duitse eenheid verwacht men in regeringskringen geen Russische consessies. Veeleer rekent men er op dat de Russen een diplomatiek contact met Bonn willen gebruiken als een soort sanctie op de ver deling van Duitsland. De wijze waarop de Russische leiders in de jongste weken weer het Oost-Duitse régiem gespaard hebben heeft vele nog gebleven illusies in Bonn verstoord. Dat de Russen dr. Adenauer in zake het vraagstuk der nog in Rusland achtergehouden krijgsgevangenen een per soonlijk succes zouden gunnen was bij voorbaat hoogst twijfelachtig. De Russen hebben al laten blijken dat zij een oplos sing van dit vraagstuk liever laten strek ken tot vermeerdering van het prestige van de regering der Oost-Duitse republiek. Alles bijeen kan men gevoegelijk zeggen dat de conferentie door de leidende politici in Bonn met de zwartste voorgevoelens wordt tegemoetgezien. Kenmerkend voor de stemming die na Genève en na het op treden der Russische leiders in Oost-Ber- lijn weer is ontstaan is het woord van minister Strauss volgens welke de Russen nog altijd „de grootste slavendrijvers van alle tijden" zouden zijn en nog vol van plannen tot wereldverovering. Beraad in Mürren Aangenomen kan worden dat dr. Adenauer zijn naaste medewerkers in de komende weken weer voor een politiek beraad naar Mürren in Zwitserland zal ontbieden. Prof. Hallstein is reeds vertrokken met de tekst van de Russische brief. Wie dr. Adenauer op zijn reis zullen vergezellen is nog niet bekend. Hoogstwaarschijnlijk zal naast de minister van Buitenlandse Zaken Von Bren- tano ook die van Economische Zaken prof. Erhard van de partij zijn. Erhard heeft reeds lang zijn aspiraties laten blijken en veelal is men in Bonn van mening dat het economisch gebied wellicht de meest con crete kansen op verbetering der betrek kingen kan bieden. In een uitbreiding van de export naar het Oosten zijn grote delen der Duitse industrie sterk geïnteresseerd. Voorts wordt verwacht dat de Christelijk- democratische afgevaardigde vorst Otto von Bismarck, een kleinzoon van de grote kan selier mee zal reizen. Hij is reeds gedood verfd als toekomstig Duits ambassadeur te Moskou. Voorts zijn de laatste weken stem men opgegaan die de bondskanselier advi seren ook de leider der socialistische oppo sitie Ollenhauer mee te nemen. Het zal in Moskou gaan over dingen waarover een zo breed mogelijke overeenstemming in het Duitse volk moet bestaan. Vele politici zijn van mening dat de niet gunstige vooruit zichten der conferentie dr. Audenauer aan leiding zouden kunnen geven de socialisten bij voorbaat te betrekken in beslissingen die voor de Duitse publieke opinie moeilijk verteerbaar kunnen blijken. Premier Faure van Frankrijk zal naar verwachting de Sovjet-uitnodiging om een bezoek aan Moskou te brengen aannemen en October hiervoor voorstellen, aldus wordt in gewoonlijk welingelichte kringen te Parijs verklaard. De Sovjet-ambassadeur in Parijs had de uitnodiging Dinsdag aan premier Faure en minister van Buitenland se Zaken Pinay overgebracht, aldus deze kringen. DJAKARTA (PIA) De Mohammedaan se Masjumi heeft een opdracht tot vorming van een nieuw Indonesisch kabinet aan vaard. Zij heeft mr. Burhanuddin Harahap als formateur aangewezen. Zijn opdracht is dezelfde als die, welke aan de drie vorige formateurs was gegeven. Vice-president Hatta zeide dat de opdracht aan de Masju mi in overeenstemming is met de parle mentaire procedure. Na het teruggeven van het mandaat van de vorige drie formateurs heeft de Masju mi bevestigd, dat de moeilijkheden draai den om de procedure om Hatta premier te maken. Hiervoor zou een resolutie van het parlement nodig zijn, waarin Hatta ge vraagd wordt, het kabinet te leiden, en president Sukarno verzocht wordt, Hatta tijdelijk toe te staan non-actief (als vice- president) te zijn. De PNI deed daarop het tegenvoorstel, Hatta „als burger" de leiding te doen hebben van een parlementair kabi net. Hierop gaf Sukiman (Masjumi) het mandaat terug, daarbij overwegende, dat de kabinetscrisis niet te lang mag duren. De 38-jarige Harahap werd in 1917 te Medan geboren. Hij studeerde in Indonesië en was werkzaam bij het Openbaar Mi nisterie. Hij is voorzitter van de fractie van de Masjumi in het Indonesische parle ment. Sukarno is vandaag op de terugreis uit Saoedi-Arabië in Nieuw Delhi gearriveerd. Hij werd verwelkomd door premier Neh- roe, leden van het diplomatieke corps en leden van de staf van de Indonesische am bassade. Na een verblijf van een uur zou hij naar Djakarta doorreizen. Harahap noemde het niet uitgesloten, dat Hatta candidaat voor premier zal worden gesteld, hoewel uit Hatta's uiteenzettingen opgemaakt kon worden, dat hij verwacht, dat de formateur tevens premier zal zijn. Huren Ten aanzien van de huurverhoging zeg gen de ministers onder meer in hun memo rie, dat een antwoord op de vraag, welk schema van toekomstige huurverhogingen aan de regering voor ogen staat, niet is te geven. De beantwoording van deze vraag is af hankelijk van de ontwikkeling der bouw kosten, van de rentestandaard, van het tempo, waarin het woningtekort wordt in gelopen, en van de sociaal-economische ontwikkeling van ons land. Ook is nog geen beslissing genomen over de mate, waarin de hogere huuropbrengst aan de eigenaar ten goede komt. De ministers zijn van mening, dat op den duur niet kan worden volstaan met een aanpassing aan de huidige huren van nieuwgebouwde woningen. Einddoel zal moeten zijn een zodanig huurpeil, dat de nieuwbouw in het algemeen weer zonder financiële steun van overheidswege zal kunnen geschieden. De te voeren huurpolitiek moet worden ingepast in- en aangepast aan het algemeen sociaal-economisch beleid. De algemene situatie op sociaal-economisch terrein is tenslotte beslissend bij de beantwoording van de vraag wat met het oog op de be langen van de volkshuisvesting bij de te voeren huurpolitiek verantwoord is. De ministers achten huurverhoging zon der compenserende maatregelen mogelijk. Het is naar hun mening zeer wel denkbaar, dat de omstandigheden zodanig zijn, dat ook zonder uitdrukkelijk aangewezen com pensaties een huurverhoging kan worden tot stand gebracht. Onderhoud Tegenover de door verscheidene senato ren geopperde bezwaren tegen de in het wetsontwerp opgenomen onderhoudsplicht de ministers zouden liever spreken van sanctie bij verwaarlozing: de „onderhouds plicht" vloeit immers uit het Burgerlijk Wetboek voort stellen de ministers, dat het niet onredelijk kan worden geacht, dat, nu de huren gemiddeld zullen worden ver hoogd tot bijna 150 pet. van het vooroor logse peil, de verhuurders aan het onder houd het nodige ten koste zullen leggen. De huurder mag aanspraak maken op een woongenot, dat in overeenstemming is met de door hem betaalde huurprijs. De thans voor-gestelde en de voorgaande huurver hogingen tezamen zijn voldoende om de stijging van de onderhoudskosten op te vangen. Geen blijvende overheidsbemoeiingen Dat ten aanzien van het onderhoud van woningen sprake zou zijn van een blijvende bemoeiing van de overheid, menen de ministers te moeten tgeenspreken. De over heid zal zich niet, nadat elke bemoeiing met de huurprijzen zal zijn geëindigd, in de vorm als thans is voorgesteld, met het onderhoud blijven bezighouden. Bij de algehele vrijlating van de huurprijzen zou dat in die vorm ook bezwaarlijk kunnen. GELSENKIRCHEN .(Un. Press) De autoriteiten die de leiding hebben van het reddingswerk in de Dahlbusch-steenkool- mijn, waarin zich een ontploffing heeft voorgedaan, vrezen dat het niet bij de zes tien doden zal blijven die tot vanochtend geteld waren in het ernstigste mijnongeval van dit jaar in West-Duitsland. Vijfentwin tig mijnwerkers worden nog vermist in de versperde mijngang. Zestien lichamen zijn geborgen en 21 mannen allen gewond werden gered. Volgens de autoriteiten moet aangeno men worden dat alle 25 opgeslotenen om gekomen zijn en dat het dodencijfer op 41 gesteld moet worden. In de mijn bij Dahlbusch kwamen in 1950 78 man om het leven. In Mei van dit jaar waren er gedui-ende enkele dagen drie mijnwerkers opgesloten, die langs een luchtpijp gevoed en van verse lucht voor zien konden worden. Zij werden na 130 uur gered. De meeste gewonden hebben gasvergifti ging. Het gas vormde ook een belemme ring voor het reddingswerk. De ploegen waren voorzien van speciale gasmaskers, maar zelfs daarmee konden zij slechts kort onder de grond blijven. (Van onze correspondent in Londen) Groot-Brittannië worstelt met een dol larcrisis, die het gevolg is van de export crisis. De Britse goud- en dollarreserves daalden in Juli met 136 millioen dollar. De totale reserve bedroeg op 31 Juli 2544 mil lioen dollar en bereikte daarmee het laag ste peil sinds Januari 1954. Op deze schok heeft de minister van Financiën Butler het land de vorige week voorbereid toen hij nieuwe credietbeperkingen afkondigde ter versterking van het pond sterling. Zijn maatregelen kwamen echter te laat om de daling der reserves van het einde van Juli te voorkomen. Later trad een nieuwe ver zwakking van het pond op, waardoor goud naar het buitenland afvloeide. Dit is de scherpste daling sinds Februari 1952, toen het dollarverlies 266 millioen bedroeg en het dieptepunt van de dollar crisis, die in Juli 1951 begon werd bereikt. Deze crisis leidde drie maanden later tot de val van de Labourregering. In het grote verschil tussen de dollar- positie in Juni en Juli doen ook de gevol gen van de haven- en spoorwegstaking DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA'S Benjamin Franklin: Wie verliefd wordt op zichzelf kan er zeker van zijn, dat hij geen mededingers hoeft te vrezen. zich gelden (hoewel de uitwerking daar van pas later te verwachten is), en vooral ook de geruchten op het vasteland over de ophanden zijnde devaluatie van het pond sterling. Vorige week heeft Butler ont kend dat hij plannen in deze richting had. In tegendeel, zijn stappen hadden ten doel het pond op zijn tegenwoordige peil te houden. Het is echter nog altijd mogelijk dat Butler in het najaar met een nieuwe tussentijdse begroting komt om op dras tischer wijze het inflatiegevaar te keren, in welk geval belastingverhoging niet is uitgesloten. Sinds de conservatieven aan de macht zijn bleven de belastingen gelijk of werden verlaagd. Vergroting van de export zal verbetering in de situatie moe ten brengen. De kwaal waaraan Groot-Brittannië lijdt is een te geringe doelmatige produc tie, terwijl het bovendien teveel goederen, welke geëxporteerd behoren te worden, zelf verbruikt. FRANKFORT (Reuter) Zowel in West- Duitsland als in België is het officiële dis conto verhoogd. De Bank Deutscher Lander heeft het officiële disconto verhoogd van 3 tot 3% percent. De nationale bank van Bel gië heeft het officiële disconto met ingang van 4 Augustus verhoogd van 2tot 3 percent. Een verhoging van de discontovoet heeft de bedoeling de rentevoet te verhogen en het op deze wijze voor het bedrijfsleven moeilijker te maken credieten te verkrijgen voor uitbreiding van de bedrijven. Volgens Reuter's financiële redacteur Gampell is de verhoging van het disconto in Duitsland en België een bewijs, dat er niet alleen in Groot-Brittannië, maar in de gehele wereld inflatoire druk is. Dit ver schijnsel houdt geen verband met de positie der valuta's van Duitsland, België en de Verenigde Staten, die behoren tot de sterk ste der wereld. Het verschijnsel kan veeleer worden verklaard uit de hoge conjunctuur, die bijna alle grote industrielanden be leven. Met haar besluit het discontotarief te verhogen heeft de centrale bankraad van West-Duitsland te kennen gegeven, dat juist in deze tijd van hoge conjunctuur het stabiel houden van de munt het voornaam ste doel van de politiek der circulatie-bank blijft. De voortdurende economische ex pansie was de belangrijkste bron van on gerustheid. De Bank Deutscher Lander achtte kennelijk het ogenblik gekomen het gevaar van „oververhitting" te voorkomen, dat onder de oppervlakte ten dele ver oorzaakt door niet gerechtvaardigde be wapeningsverwachtingen aanwezig is. De prijsstijgingen op de goederenmarkt, de koersstijgingen op de beurs en vooral ook de in de komende maanden te ver wachten loonronden zijn de eerste tekenen, die een „waarschuwingsschot voor de boeg" schijnen te rechtvaardigen. Onlangs had de president van het directorium der Bank Deutscher Lander de banken reeds ver zocht zich een zekere matiging bij het ver strekken van credieten op te leggen. Een andere poging tot voorkoming van inflatie is een dezer dagen reeds gedaan door de minister van Woningbouw, die voorstelde de aanbesteding van bouwwer ken voor de overheid uit te stellen tot de winter, daar de druk op de bouwnijverheid dan minder groot is dan in de zomer. De Bank Deutscher Lander heeft voorts besloten de voorgeschreven minimum re serves der banken te verhogen. Voor som mige banken betekent dit een verhoging der reserves met bijna 10 percent. De discontoverhoging in België is be doeld als preventieve maatregel omdat de daggeldmarkt sedert enkele weken voort durend krapper wordt, zo wordt in finan ciële kringen te Brussel vernomen. Het besluit is genomen, nadat de geldhoeveel- heid in België verscheidene weken achter een was toegenomen. Ook in de Verenigde Staten wordt over gegaan tot verhoging van het disconto- Mode op tournee langs Sanatoria De Nederlandse tex- tieldrukkers hebben een nieuwe modus bedacht om de laat ste modesnufjes aan de man, of laten wij liever zeggen, aan de vrouw te brengen. Zij organiseerden een tournée langs alle Nederlandse sanato ria, waar de manne quins de zomerjurk jes van vaderlandse origine vertonen. Blijkens de foto ge beurt dat met veel belangstelling van de kant der toeschouw sters, die zelfs nog een deuntje op de harmonica krijgen voorgespeeld. Ten minste voor zo ver de harmonica- spelende heer niet zo opgaat in het kijken naar de uitmonste ring van vrouwelijk schoon, dat hij ver geet hoeveel muziek er ook in zijn instru ment zit. tarief, dat dit jaar reeds een keer verhoogd is. De Federal Reserve Board heeft reeds goedgekeurd, dat vier federale reserveban ken haar discontotarieven verhogen met het doel de credietverstrekking te beperken en de inflatie te bestrijden. Men verwacht, dat de andere federale reservebanken bin nen enkele dagen eveneens tot verhoging van het disconto zullen overgaan. Enige Congresleden en economisten in dienst der regering hebben onlangs uiting gegeven aan hun bezorgdheid wegens de mogelijkheid, dat de hoge conjunctuur in de Amerikaanse economie een buitenspo rige omvang zal aannemen, hetgeen tot een nieuwe ronde van prijsstijgingen of andere inflatoire verschijnselen kan leiden. Volgens gewoonlijk goed ingelichte finan ciële kringen te Parijs, is er geen onmid dellijke wijziging van het bankdisconto in Frankrijk te verwachten. Zuid-Afrika heeft drie jonge Nederlan ders uitgewezen wegens contractbreuk. De drie Nederlanders, H. D. (20), A. K. (23) en G. K. (20), zijn met de Zuiderkruis onder weg naar Nederland. T. Duyts, de Nederlandse emigratie ambtenaar in Kaapstad, deelde hierover mede dat de Zuid-Afrikaanse overheid niet anders had kunnen handelen omdat ge noemde drie Nederlanders zich voor drie jaar hadden verbonden aan de mijnschool te Kaapstad maar contractbreuk hadden gepleegd. Hij zei dat zij van de school waren weggelopen en zich daarna bij hem hadden gemeld omdat zij geen geld meer hadden. De Zuid-Afrikaanse regering, zei hij, was gehouden hun terugreis te betalen. Duyts zei te geloven dat van elke tien uit Nederland overgekomen leerlingen er één de brui aan zal geven omdat het leven in Zuid-Afrika minder avontuurlijk is dan zij misschien hadden gehoopt. (van hedenmorgen 7 nur) w eers toestand c fig c ca iJ2 Stockholm Oslo Kopenhagen Amsterdam Londen Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Genève Ziirich Locarno Berlijn Frankfort München Wenen Innsbruck Rome Ajaccio Mallorca half bew. NW 1 zwaar bew. O 2 licht bew. W 1 zwaar bew. NNW 4 regenbui windstil zwaar bew. NW 2 onbewolkt N 4 mist W 1 onbewolkt windstil onbewolkt NW 2 zwaar bew. windstil regenbui NW 4 zwaar bew. windstil geheel bew. NNW 3 zwaar bew. WNW 2 geheel bew. WZW 2 licht bew. W 2 regen windstil onbewolkt onbewolkt onbewolkt NO 2 ONO 2 NNW 3 2 3 0 0 0 6 0,1 4 0 0 0 0 0 19 0 1 4 29 3 1 0 0 Neerslag laatste 24 uur. DEZELFDE TEMPERATUUR Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond: Overwegend droog weer met vrij veel overdrijvende wolkenvelden. Zwakke tot matige Noordelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. 5 Augustus Zon op 5.08 uur, onder 20.27 uur. Maan op 20.38 uur. onder 7.09 uur. Maanstanden 11 Aug. 3.33 uur: Laatste kwartier 17 Aug. 20.58 uur: Nieuwe maan 25 Aug. 9.51 uur: Eerste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 4 Augustus Hoog water: 4.00 en 16.25 uur. Laag water: 12.04 en uur. Vrijdag 5 Augustus Hoog water: 4.34 en 16.59 uur. Laag water: 0.23 en 12.38 uur.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 1