Eisenhower blijft accoord over ontwapening mogelijk achten Hirosjima tien jaar geleden Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Boelganin wijst plan voor luchtverkenning af Russische deserteurs maken Oostenrijk 's nachts onveilig Sovjet-geleerden achten reis naar de maan mogelijk Pro-Franse leiders in Marokko doen beroep op Parijs Washington rapporteert Russische atoomproeven Rijkspolitie is versterkt en burgers gaan tot zelfverdediging over Eerst raket met rijdend laboratorium Overleg in Genève tot Maandag verdaagd Er is nog f 30.000 nodig voor de bergingstoren Het woord is aan Oppositie eist aftreden van Grandval Geen erkenning van Peking Niets nieuws Luid gelach Besprekingen verlopen stroef Om het goud van de „Renate" V.S. stellen UNO-onder- zoek naar atoomstraling voor Soekarno bemoeit zich niet met kabinetscrisis Faure en Pinay aanvaarden Sovjet-Russische invitatie Jonge wielrenner raakte onder motorfiets Paratyphus in Druten Weerrapport 70e JAARGANG No 23 VRIJDAG 5 AUGUSTUS 1955 29 9e JAARGANG No ISO Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor ia Haarlem-Noord, Soendaplein, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur! Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. opZon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. ƒ7.-Losse nrs. 12ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman WASHINGTON (Reuter) - President Eisenhower heeft gisteren op zijn weke lijkse persconferentie gezegd niet te ge loven, dat premier Boelganin de deur gesloten had voor een ontwapenings overeenkomst tussen de Verenigde Sta ten en de Sovjet-Unie door in zijn ver klaring voor de Opperste Sovjet in Mos kou over Genève de gedachte van lucht- verkenningen van de hand te wijzen. Men dient de verklaring niet zodanig op te vatten, dat zij de bereidheid van de Russische premier om ontwapenings kwesties te bespreken in enig opzicht zou uitsluiten. Verder zei Eisenhower, niet van mening te zijn, dat de nieuwe Rus sische proeven met atoomwapens, waar van de Amerikaanse commissie voor atoomenergie gewag gemaakt heeft, noodzakelijkerwijs enige verandering zouden betekenen in „de min of meer verzoenende houding, die de Sovjet- Unie de laatste maanden heeft getoond". De president zei, dat de Verenigde Staten enkele nieuwe ontwapeningsvoor stellen zullen doen. Zulks in antwoord op een vraag, of hij van plan was een nieuw ontwapeningsprogram voor te leg gen aan de ontwapeningscommissie van de UNO, die op 26 Augustus te New York bijeenkomt. De Verenigde Staten zouden dergelijke Russische voorstellen welwillend overwegen en trachten een voor beide partijen billijke oplossing te vinden. Eisenhower zei in antwoord op een vraag dat zolang communistisch China door de UNO als aggressor in Korea blyft gebrand merkt, de Verenigde Staten niet voorne mens zy ii hun beleid, waarbij zij diploma tieke erkenning van het bewind van Pe king weigeren, te wijzigen. Desgevraagd zei Eisenhower, voor het ogenblik elke „topconferentie" ter regeling van geschil len met betrekking tot het Verre Oosten uit te sluiten. Toen hem de vraag gesteld werd, of hij van gevoelen is, dat een con ferentie op het hoogste niveau gehouden moet worden om de spanningen in Azië op te heffen, antwoordde de president, niet van mening te zijn, dat een dergelijke con ferentie op dit ogenblik gehouden moet worden. Het is te voorbarig over de mogelijkheid van een topconferentie te spreken. Eisen hower merkte op, dat zijn minister van Buitenlandse Zaken Dulles gezinspeeld had op de mogelijkheid, dat de huidige onder handelingen te Genève tussen de Verenigde Staten en communistisch China gevoerd zouden kunnen worden op ministerieel plan, maar meer ook niet. Omtrent veronderstellingen, dat de be sprekingen te Qenève ook gaan over de status van Formosa en de nationalistische eilanden Quemoy en Matsoe, zei de presi dent, dat hij wel als Dulles meermalen heeft verklaard, dat de Verenigde Staten de aangelegenheden van hun vrienden niet zullen bespreken achter hun rug om. De Verenigde Staten rekenen de nationalisten tot hun vrienden en zullen niet over hun toekomst of lot spreken, tenzij zij er bij zijn, aldus Eisenhower. Maarschalk Boelganin's verslag over de Geneefse conferentie voor het Sovjet-Rus sische parlement bevat volgens Britse di plomatieke kringen te Londen en Franse officiële kringen te Parijs niets nieuws. Zijn critiek op de Parijse overeenkom sten, waarbij West-Duitsland binnen de Atlantische gemeenschap wordt bewapend en zijn oproep tot toelating van communis tisch China tot de UNO zijn volgens Fran se kringen grotendeels voor binnenlands gebruik bedoeld. Boelganin herhaalde het Sovjet-standpunt dat de Parijse overeen komsten tegen de Sovjet-Unie en de volks democratieën zijn gericht. In West-Duitse sociaal-democratische (oppositie) kringen is men van mening, dat de rede het geloof van bondskanselier Ade nauer weerlegt, dat de „politiek van kracht", zoals die tot uiting komt in de op neming van West-Duitsland in het Weste lijke defensiestelsel, een vitale voorwaarde voor Duitse eenheid vormt. Boelganin zeide op een verenigde ver gadering van de twee huizen van de Op perste Sovjet de Raad van de Unie en de Raad van de Nationaliteiten dat de coiferentie van Genève moet worden ge rangschikt onder de belangrijkste histori sche gebeurtenissen, omdat zij een nieuwe periode inluidt in de betrekkingen tussen de Sovjet-Unie, de Verenigde Staten, Groot-Brittannië en Frankrijk. Voor het eerst mochten de Britse en Amerikaanse journalisten zich op de ver gadering laten vergezellen door een tolk. Zij hadden hiertoe een schriftelijk verzoek tot Boelganin gericht, nadat de presdienst van het ministerie van Buitenlandse Za ken de vorige dag een dergelijk verzoek had afgewezen. President Eisenhowers voorstel weder zijds luchtverkenningen boven elkanders grondgebied toe te staan, zou volgens Boul- ganin waarschijnlijk geen groot effect sor teren. „Wij moeten zijn streven naar een oplossing van deze kwestie prijzen, doch gedurende een informeel gesprek in Ge nève zeiden we dat onze beide landen zo groot zijn dat bijna alles met succes ver borgen kan worden gehouden". De laatste opmerking van Boelganin werd door 1347 afgevaardigden met luid gelach ontvangen. Volgens de'Amerikaanse commissie voor atoomenergie hebben de Sovjets de afge lopen dagen weer proeven met kernwa pens gedaan. „Dit betekent wellicht het begin van een nieuwe reeks proefnemin gen", aldus een kort communiqué van de commissie. De laatste maal dat de Ame rikaanse commissie een dergelijke mede deling betreffende proeven in de Sovjet- Unie had gedaan, was op 26 October van het vorig jaar. Hoewel nooit officiëel be kend is gemaakt, hoe de Amerikanen het nemen van atoomproeven in de Sovjet- Unie en elders kunnen constateren, wordt algemeen aangenomen dat dit geschiedt door middel van het onderzoeken van windstromingen uit de richting van de oefenterreinen op radio-activiteit. (Van onze correspondent te Wenen) Het aantal bloedige misdreven dat Rus sische soldaten in Oostenrijk bedrijven, neemt met de dag toe. Het bevel van maar schalk Zjoekov dat de troepen op 1 October Oostenrijks grondgebied moeten hebben verlaten, blijkt sommige soldaten van het Rode Leger tot desertie te bewegen. Boeren en burgers lopen de kans 's nachts te wor den overvallen, uitgeplunderd en wanneer zij zich verzetten, te worden neergeschoten. Enkele dagen geleden werd een Russische soldaat gevangen genomen die een staal draad over een hoofdweg had gespannen om motorrijders tot vallen en auto's tot stoppen te brengen, met het doel de inzit tenden te beroven. Het baldadige optreden van deze Russen is niet aan wraak toe te schrijven, maar moet waarschijnlijk in verband worden ge zien met hun desertie. Het is geen geheim dat zelfs officieren met hun gezinnen hun prettig leventje in Oostenrijk niet graag opgeven en dat zij er voor terugschrikken naar Rusland terug te keren, waar zij mis schien een ontwenningskuur in de Oeral wacht om de Westerse infectie kwijt te raken. Manschappen deserteren en trach- Er is een speciale commissie van de IAF in het leven geroepen, die een pro gram van studie en onderzoek naar de werking van satellieten en naar ruimte reizen moet voltooien. GENÈVE (Reuter/U.P.) De conferen tie op ambassadeursniveau tussen commu nistisch China en de Verenigde Staten te Genève is Donderdag voortgezet met het bespreken van bijzonderheden omtrent de repatriëring van Amerikanen en Chinezen die wederzijds nog worden vastgehouden. Na korte tijd werd de bijeenkomst ver daagd tot Maandag, naar verluidt voor namelijk omdat ambassadeur Wang zijn regering te Peking wilde raadplegen over een lang betoog, dat ambassadeur Johnson aan het repatriëringsvraagstuk had gewijd. De besprekingen, die Maandag goed be gonnen met de mededeling van de Chi nese vertegenwoordiger over de vrijlating der elf Amerikaanse vliegers, verlopen thans tamelijk traag. De reizende ambassadeur van India Krisjna Menon, die uit Genève in Nieuw Delhi is teruggekeerd, heeft verklaard dat de Amerikaans-Chinese besprekingen een gunstig verloop hebben. Binnenkort zal Menon weer naar Washington reizen. In Taipeh (Formosa) heeft de nationa- listisch-Chinese minister van Buitenlandse Zaken, George Yeh, verklaard de schrif telijke en mondelinge verzekering te heb ben gekregen, dat de Geneefse besprekin gen geen „uiverkoop" van nationalistisch China betekenen, noch een wijziging van de Amerikaanse politiek in het Verre Oos ten of erkenning van communistische China. Op een persconferentie te Hongkong heeft een van de vrijgelaten Amerikaanse vliegers verteld dat hun toestel op 10 Januari 1953 boven Noord-Korea door MIG-straaljagers werd aangevallen, een kilometer of zestig ten Zuiden van de ri vier de Jaloe, die de grens tussen China en Noord-Korea vormt. Het Amerikaanse vliegtuig bevond zich boven Noord-Korea voor het uitwerpen van vlugschriften. De bemanning moest zich met de valschermen in veiligheid stellen nadat het toestel door het vuur van de straaljagers zwaar was beschadigd. Zij werd de volgende dag door de Chinezen gevangen genomen, die zes dagen later met het verhaal kwamen, dat men boven Chinees gebied was neerge haald. Pas in October 1954 werd de be schuldiging van spionnage in China uit gesproken. De vliegers hebben hun ge vangenschap in eenzame opsluiting door gebracht. Zij zagen elkaar- pas weer, toen hun aangezegd werd, dat zij vrij waren. MOSKOU/KOPENHAGEN (AFP/Reuter) Volgens Sovjet-geleerden zullen mensen in vijf tot tien jaar een reis naar de maan kunnen maken, aldus AFP. Prof. Tsjlebtze- vitsj, voorzitter van het technische comité van de astronautische sectie der Sovjet- Unie dat belast is met de bestudering van het radiografisch besturen van projectielen, heeft in een voordracht in een luchtvaart club te Moskou verklaard, dat het zenden van een raket naar de maan reeds moge lijk is met de techniek van de voortdrij ving en het radiografisch besturen der projectielen. Er zou eerst een raket naar de maan kunnen worden gestuurd, met aan boord een wagen met rupswielen, die, voorzien van een laboratorium en van de aarde uit bestuurd, over de maan zou rijden en gegevens over de plaatselijke omstandigheden per radio en televisie naar de aarde zou zenden. Op grond van de op gedane ervaringen zouden daarna raketten met mensen naar de maan kunnen gaan. Na de „verovering" van de maan, aldus de Sovjet-geleerde, zouden andere planeten, zoals Mars en Venus, aan de beurt kunnen komen. Prof. Sedov, voorzitter van de Sovjet commissie voor onderzoek naar interplane tair verkeer en een van de vooraanstaan de astro-physici in de Sovjet-Unie, heeft op het astronautisch congres te Kopen hagen verklaard te geloven, dat het moge lijk zou zijn, dat de Sovjet-Unie een ma nier van samenwerking met de Westelijke geleerden op het gebied van het ruimte onderzoek zal vinden. Hij zei dit in ant woord op een uitnodiging, dat de Sovjet- Unie lid wordt van de internationale astronautische federatie (IAF). Er zijn voor het eerst twee Russische waarnemers op het congres. Verscheidene geleerden hebben gespro ken over het internationale geophysische jaar 195758. Volgens Homer Newell Jr., van het laboratorium van de afdeling we tenschappelijk onderzoek der Amerikaanse marine, omvat het Amerikaanse program onder meer het afschieten van 45 „aero- bees"-raketten bestemd voor onderzoek op grote hoogten. Er zullen meer dan hon derd kleinere raketten worden afgevuurd van verscheidene plaatsen, van de evenaar tot de poolstreken. ten in hun levensonderhoud te voorzien door de bevolking lastig te vallen. Kortge leden werd een deserteur in de Russische kazerne te Korneuburg gefusilleerd in aan wezigheid van alle manschappen als af schrikwekkend voorbeeld. Nu de bezettingstroepen geen zeggen schap meer over Oostenrijkse staatsbur gers hebben, heeft het ministerie van Bin nenlandse Zaken de rijkspolitie in de be dreigde streken versterkt. Desondanks heeft de bevolking van het dorp I-Iatzen- bach een vrijwillige burgerwacht in het leven geroepen om overvallen te voorko men, omdat drie Russische soldaten er kortgeleden een afschuwelijke roofmoord hebben gepleegd. Aftocht Intussen dreunen de wegen van Ameri kaanse autocolonnes die de uitrusting van de bezettingstroepen wegbrengen. De Rus sen hebben in Voslau een spoorlijntje aan gelegd, waar dagelijks Russische officiers vrouwen de reis naar het verre vaderland beginnen. Op één punt schijnen alle vreem de troepen dezelfde mening te huldigen: ze willen de Oostenrijkers het plezier niet gunnen dat zij hen in volle uitrusting zien aftrekken. Op Donderdag 18 Augustus zal in het gebouw van Kunsten en Wetenschappen te Utrecht een vergadering worden gehouden van aandeelhouders der coöperatieve ber gingsvereniging „Renate Leonhardt". In deze vergadering zullen voorstellen worden besproken tot het invoeren van een contri butieheffing van de aandeelhouders en een nieuwe uitgite van aandelen, een en ander om het nog ontbrekende bedrag van onge veer 30.000 gulden bijeen te krijgen, dat nodig is om de bergingstoren bedrijfsklaar te maken. NEW YORK (AFP) De Verenigde Sta ten hebben de UNO verzocht, dat op de agenda van de aanstaande Algemene Ver gadering zal worden opgenomen de kwestie van de mogelijke gevolgen van stralingen, afkomstig van atoomproeven, op de ge zondheid en het organisme der mensen. De voornaamste Amerikaanse UNO-af- gevaardigde Cabot Lodge, heeft op het UNO-secretariaat een document gedepo neerd, waarin wordt voorgesteld, dat alle wetenschappelijke gegevens, waarover de verschillende landen op dit gebied beschik ken, zullen worden verzameld, evenals de conclusies van de studies over de gevolgen der atoomstralingen. Ontwapening Het centrale comité van de Wereldraad van Kerken, waarin 165 protestantse en orthodoxe kerken vertegenwoordigd zijn, heeft in Davos (Zwitserland) eenstemmig vérstrekkende voorstellen voor ontwape ning en vreedzame uitwisseling van mili taire gegevens aangenomen. In de verkla ring wordt voorgesteld, dat de UNO een internationale commissie van geleerden en technici in het leven roept, die de weten schappelijke voorwaarden moet vaststellen voor een doeltreffend stelsel van inspectie en controle op de bewapening. De verkla ring zal de volgende maand op de zitting van de Algemene Vergadering aan alle UNO-delegatieleiders ter hand worden ge steld. DJAKARTA (Reuter) Naar Reuter verneemt, heeft president Soekarno, die heden van zijn pelgrimstocht naar Mekka te Djakarta zal terugkeren, zich voorlopig gedistancieerd van het conflict tussen de regering en het leger. In het vliegtuig, waarmede hij reist, heeft hij volgens Reuter verklaai'd,-dat hij, wat zijn presidentschap betreft, „formeel afwe zig zal blijven" tot 15 Augustus en dat hij het aan de vice-president, drs. Moh. Hatta, zal overlaten, de politieke leiders in Indo nesië tot gids te zijn bij de samenstelling van een nieuw kabinet. DIT NUMMER BESTAAT TWAALF PAGINA'S UIT Gandhi: Als ik de zon zie opgaan, weet ik dat God nog steeds met de men sen is. PARIJS (Reuter-AFP) Premier Faure en minister van Buitenlandse Zaken Pinay zullen de uitnodiging voor een bezoek aan de Sovjet-Unie aanvaarden, zo heeft een woordvoerder van de Franse regering na afloop van een kabinetsvergadering bekend gemaakt. Waarschijnlijk zal het bezoek ge durende de eerste twee weken van October plaats vinden, na dat van dertien Franse parlementsleden die in September naar Moskou gaan. De parlementaire afvaardi ging bestaat uit twee communisten, twee socialisten en één lid van de overige negen fracties. Morgen is het tien jaar geleden, dat de eerste atoombom, die in een oorlog tegen een levend doel werd gebruikt, boven Hirosjima in Japan ontplofte. De stad ondervond de verschrikkingen van de moderne oorlog in volle omvang en werd in enkele seconden veranderd in een walmende puinwoestijn. Zo zag Hirosjima er tien jaar geleden uit. Op pagina 3 treft men enkele beschouwin gen :n beelden van deze gruwelijke oorlogsherinnering aan. (Van onze correspondent in Parijs) Minister-president Faure zal vanavond in de Assemblée Nationale een verklaring afleggen over de toestand in Marokko en over de voorgenomen politiek van de Franse regering ten aanzien van de toe komstige verhouding tussen Frankryk en het Marokkaanse protectoraat. Daarna zal de volksvertegenwoordiging op zomerreces gaan. Het is echter mogelyk dat zy binnen afzienbare tijd weer zal worden byeen- geroepen, want waarschijnlijk zal de re gering de toezegging doen dat zij geen be langrijke beslissingen in de Marokkaanse kwestie zal nemen zonder het parlement daarin te kennen. Men voorziet trouwens dat ook het kabinet nog wel enige keren in de zomerresidentie van president Coty by een zal moeten komen. De Marokkaanse kwestie is in een sta dium van definitieve beslissingen geko men en de regering zal zich niet meer, zoals zij reeds twee jaar doet, kunnen ont trekken aan dé verplichting met nieuwe initiatieven te komen. Dit is trouwens wat El Glaoui, de Pasja van Marrakesj in een brief aan Faure, die hij door een van zijn zoons aan de premier heeft laten over handigen, zonder omwegen heeft gesteld. De Pasja zegt met nadruk dat van een te rugkeer van de afgezette sultan geen sprake kan zijn, en dat het plan van resi dent-generaal Grandval tot het instellen van een regentschapsraad tegen de ver dragen van Algeciras en Fez indruist. Dit laatste heeft Bidault (MRP) trouwens ook reeds gezegd tijdens de behandeling van de Marokkaanse kwestie voor de commissie van Buitenlandse Zaken van de Assem blée Nationale. Dalend gezag Het is moeilijk na te gaan in hoeverre de Pasja van Marrakesj gezag en betekenis heeft. Hij heeft steeds de Pasja's uit de an dere grote steden en de stamhoofden in de provincies als zijn aanhangers kunnen beschouwen. De gebeurtenissen van de laatste weken, en de onlusten in zijn stad en het omliggende gebied, hebben echter getoond dat het aanzien van de 83-jarige, vooral bij de jeugd, is gedaald. In ieder geval beschikt hij in Frankrijk over mili taire en staatkundige relaties, zoals maar schalk Juin en Bidault, wier houding voor de Franse regering van vitaal belang kan zijn. Tezelfdertijd heeft de sultan van Marok ko in een brief aan president Coty, waar over men aan Franse zijde het grootste stilzwijgen bewaart, nogmaals met nadruk verklaard dat hij er niet aan denkt afstand te doen van de troon. By sommige politieke kringen in het moederland groeit het verzet tegen de re sident-generaal, tegen zijn persoonlijkheid en tegen zyn wijze van optreden. De ge matigden, de Rooms-Katholieke MRP in cluis, zouden niets liever zien dan dat hy zou worden teruggeroepen. Voor het aanzien van Frankrijk in Ma rokko zou dat funest zijn omdat men reeds te vaak van resident-generaal is veran derd. Naar te Parijs verluidt, zou zelfs minis ter van Buitenlandse Zaken Pinay, de be noeming van Grandval als een misgreep beschouwen. Het ligt bovendien in het voornemen van Faure het ministerie van Tunesische en Marokkaanse kwesties op te heffen en July, de minister van dit departement, als een soort plaatsvervanger van Pinay te be noemen. Pinay verzet zich daar echter hef tig tegen omdat hij vreest dat Marokko hem een deel van zijn populariteit bij de gematigden en de zogeheten „nieuwe lin kerzijde" zal kosten. Men ziet het: te elfder ure zal de Franse regering de zure vruchten van het twee slachtige beleid ten aanzien van Marokko moeten doorbijten. Inmiddels blijft het in Marokko onrustig. In de grote steden wor den strooibiljetten verspreid die opwekken tot manifestaties op 20 Augustus, de dag waarop twee jaar geleden sultan Ben Joes- sef werd afgezet. Op verschillende plaat sen zijn bosbranden uitgebroken, die ken nelijk zijn aangestoken. Te Rabat is weer een aanslag gepleegd op een Europeaan evenals in Casablanca. Handel en bedrijf in de grote steden zijn bijkans lam gelegd en het toeristenverkeer teruggelopen. Een onvoorzichtig kind heeft gisteren op de Kortenaerstraat te IJmuiden een onge luk veroorzaakt, dat voor hemzelf, de negenjarige v. d. S., bijzonder onplezierige gevolgen had. Het knaapje racete mee in een „wielerronde" van de straatjeugd, maar was van het „peloton" afgedwaald, pro beerde in te lopen en nam daarbij de bocht Kortenaerstraat-De Ruyterstraat zo hard en onoplettend, dat een tegemoetkomende motorrijder, de glazenwasser C. K. uit IJmuiden hem niet meer kon ontwijken. Het kind viel en liep een gescheurde milt op, waardoor in het Anthoniusziekenhuis operatief ingrijpen noodzakelijk was. Zijn fiets werd zwaar beschadigd. De motor rijder, die geen letsel kreeg, treft geen schuld. In het land van Maas en Waal, voorna melijk in Druten, heerst paratyphus. Er is hier sprake van een kleine epidemie, die ongeveer 70 personen heeft aangetast. Alle gevallen verlopen tot heden gunstig. De inspectie der volksgezondheid heeft zeer snel de bron ontdekt, hetgeen mogelijk was, doordat hier sprake was van een zoge naamde explosieve infectie. De bron kon worden „afgedamd", doch het is mogelijk, dat er nog enige contactinfecties zijn. (van hedenmorgen 7 uur) o* 5 weer»- -d |S toestand gj Stockholm zwaar bew. WNW 1 25 0 Oslo zwaar bew. windstil 25 0 Kopenhagen zwaar bew. WZW 6 22 0 Amsterdam zwaar bew. WZW 3 20 0 Londen zwaar bew. W 4 21 0 Luxemburg onbewolkt NO 2 18 0 Parijs onbewolkt N 4 20 0 Bordeaux onbewolkt NNO 2 27 0,2 Grenoble half bew. windstil 25 0 Nice licht bew. NW 4 27 0 Genève licht bew. WNW 1 24 0 Zürich zwaar bew. O 1 18 5 Locarno onbewolkt O 2 26 0 Berlijn half bew. NW 3 20 3 Frankfort onbewolkt windstil 20 0,3 München zwaar bew. WZW 2 18 0,6 Wenen geheel bew. W 3 22 0,6 Innsbruck zwaar bew. W 1 19 2 Rome licht bew. ZO 2 31 0 Ajaccio onbewolkt ONO 3 27 0 Mallorca zwaar bew. windstil 0 Neerslag laatste M uui CCOOCOOCOCCCOOOCOC yxcccccoxocxxcccccoaxoxxx WEINIG VERANDERING Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond, opge maakt om 10 uur: Veranderlijke bewolking en mogelijk enkele buitjes maar ook opklaringen. Zwakke, later overwegend matige Westelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. 6 Augustus Zon op 5.10 uur, onder 20.25 uur. Maan op 20.55 uur, onder 8.23 uur. Maanstanden 11 Aug. 3.33 uur: Laatste kwartier 17 Aug. 20.58 uur: Nieuwe maan 25 Aug. 9.51 uur: Eerste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 5 Augustus Hoog water: 4.34 en 16.59 uur. Laag water: 0.23 en 12.38 uur. Zaterdag 6 Augustus Hoog water: 5.07 en 17.32 uur. Laag water: 0.56 en 13.11 uur.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 1