PANDA EN DE MODE-MEESTER Provinciale Staten verhogen jaarwedde van de Gedeputeerden Wereldnieuws Na weinig boeiende draverij won „Sylvia Anna" in Santpoort KAUWGOM Langdurig besluit joeg vele kijkers weg De radio geeft Zaterdag V erkeerson veiligheid in cijfers Vinland echte, van de Red Band! Vier voor vijf cent! Anderhalf jaar geëist tegen deurwaarder P.T.T.-bestellers wegens diefstal veroordeeld Electrische bestelwagens Even stoppenen met verder Minder rookwaar mee terugnemen Scheepsbrand op Atlantische Oceaan Niet verlenen van voorrang meest voorkomende oorzaak van ongelukken Soldaat verkocht extra verlofpassen aan collega's Kerkelijk Nieuws Jet HUKKIo otyoteyou buy! PLASTIC REGENJASSEN ƒ14.75 Examens ió Uet J VRIJDAG 5 AUGUSTUS 1955 OP SANTPOORTS KORTEBAAN Is gisterenmiddag waarlijk niet de hartelijke propaganda voor de drafsport vertoond, die zij, naar haar eigen zeggen, zo hard nodig heeft. Ten eerste werd het tegen half zeven door allerlei ongelukjes en bij komstigheden, een ellenlange en zeer vervelende geschiedenis, die het gros van de kijkers ver voor de finale naar huis joeg en bovendien kwam de beslissing dermate lauw uit de bus, dat de zege van Sylvia Anna, de vierjarige bruine merrie van v. d. Hurk over een aantal favorieten de dommelende schare nauwelijks mee tot het vuur kon bewegen, dat zij tijdens de rest van de middag toch echt wel in aanleg had aanschouwd op de Santpoortse grasbaan aan de Westlaan, toen de cracks elkaar daar schijnbaar serieus te lijf gingen. Sylvia's eindoverwinning op de oude rot „Par- tout" was niet de duur bevochten ren naar de f 550,waarop men langs het lijntje staat meende te moeten maken in dit veld van 20 dravers-van-klasse. Het bestuur van de plaatselijke hard draverijvereniging had voorwaar beter verdiend. Van het begin af aan zat er trou wens al weinig fut in de dravers, en zelfs winnares Sylvia nam het tegen de tamme Titus Saint in de eerste omloop al heel gemakkelijk op, zoals de onwillige Paul, de zesjarige schimmel van Van Schijndel ook weer niet van start wilde, sinds dit paard de hele kortebaan blijkbaar intens verfoeit nadat het op de langebaan tot groter pres taties is gekomen. Eerste omloop vry kleurloos Er werd vrijwel op tijd begonnen onder welhaast ideaal draverijweer en met rede lijk bezette bermen. De loting had welis waar geen grote dingen in de eerste om loop verborgen de sterksten kwamen uit tegen zwakkere broeders en zusters zodat slechts twee kampritten nodig wa ren, om het veld te schiften. Maar de overgebleven tien dravers leken tot vele verrassingen in staat te zijn. Daar was immers een Ria Kitty bij, sterk favo riet onder de piqeurs zelf, Wagenaar's vijf jarige merrie, die de overwinning in de benen leek te hebben en zelfs O'Nelly Zora al gauw behendig de broek op bond. Daar waren er een Playsier en een Prinses Zora, vinnige tegenstanders, voor wie de kansen vrijwel gelijk leken te liggen en daar was vooral ook de onberekenbare O'Marijke, die al acht jaar in dit leven meedartelt, maar elk nieuw drafseizoen weer tot verse lauweren in staat is te achten. Het werd evenwel geen vuurwerk. Ria Kitty liep O'Nelly Zora er finaal uit, Partout veegde met Petulance U de baan aan en alleen Playsier en Ria Kitty bleken aan elkaar gewaagd te zijn. Zo zelfs, dat de kamprit tussen dit edele span in een dead heat eindigde en Ria kitty tot voldoening van vele toto-spelers de be slissende rit met hoofdlengte wist te win nen. Het ging naar zes uur en naar de beslis sende omloop. Vijf kanonnen stonden al kennelijk vermoeid op de loting te ADVERTENTIE Houdt U fit onder 't werk! Red Bond Confectionery Works - Holland BelgiC HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.25 Vacantiekalender. 8.30 Platen. 8.55 Voor de vrouw. 9.00 Gymnastiek. 9.10 Voor de kin deren. 9.25 Platen. 10.00 Tijdelijk uitgescha keld, causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de arbeiders in de continubedrijven. 11.35 Piano a quatre mains. 12.00 Platen. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Platen. 13.00 Nieuws. 13.20 Platen, 14.00 Sportpraatje. 14.15 Filmprogramma. 14.50 Accordeonorkest. 15.2^ Boekbespreking. 15.35 Hobo en fagot. 15.55 Uit vrrcger dagen, cau serie. 16.10 Radio Philharmonisch orkest. 17.00 V/eekjournaaL 17.3 Platen. 18.00 Nieuws, en commentaar. 18.20 Plaetn. 19.00 Artistieke staalkaart. 19.30 Passepartout, causerie. 19.40 Causerie over Usland. 19.55 Deze week, cau serie. 20.00 Nieuws. 20.05 Platen. 20.20 Das Land des Lachelns, operette. 22.00 Socialis tisch commentaar. 22.15 Zang, piano en accor deon. 22.40 Lessen in echtelijk geluk, hoor spel. 23.00 Nieuws en S.O.S.-berichten. 23.15 —24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.30 Mannenkoor. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Platen. 8.45 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Platen, 10.45 Platen, 11.00 Voor de zieken. 11.45 Platen. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Platen. 14.00 Boek bespreking. 14.10 Platen, 14.40 Amateurs programma. 15.15 Kroniek van Letteren en Kunsten. 15.55 Platen. 16.00 De schoonheid van het Gregoriaans. 16.30 Platen. 16.40 Lich te muziek. 17.00 Voor de jeugd. 18.15 Jour nalistiek weekoverzicht. 18.25 Platen, 19.00 Nieuws. 19.10 Lichtbaken, causerie. 19.30 Avondgebed en liturgische kalender. 19.45 Platen. 20.40 Actualiteiten. 20.55 De gewone man. 21.00 Amusementsmuziek. 21.40 Geva rieerde liedjes. 22.00 Toen zag ik Afrika, eau serie. 22.15 Mannenkoor. 22.45 Platen. 23.00 iNeuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.22 24.00 Kamermuziek. TELEVISIE (A.V.R.O.) 20.15 Actualiteiten en weerbericht. 20.30 22.30 Waarom jok je cherie?, muzikale comedie. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Omroeporkest. 12.30 Weerbericht 12.34 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Radio Almanak. 14.30 Journaal. 15.00 Platen. 16.00 Accordeonmuziek. 16.15 Platen. 16.30 Accor deonmuziek. 16.45 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Volksliederen. 17.45 Platen. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Orgelconcert 20.15 Belgische dag te Breda. 21.05 Platen. 21.15 Lichte muziek. 22.00 Nieuws. 22.15 Ver- zoekprogramma. 23.00 "Tieuws. 23.0524.00 Platen. BBC 22.00—22.30 Nieuws. Feiten van de dag. Op de planken. (Op 224 en 76 m.). wachten. O'Marijke, Ria Kitty, Sylvia An na, Prinses Zora en Partout. De beide eerste paardjes lieten toen even zien, wat de kortebaan aan felle kloppar tijen kén opleveren, als werkelijk alles wordt gegeven wat piqueur en paard in zich hebben: met een minimale voorsprong stoof O'Marijke voor haar rivale de finish over, na in het middenstuk nog iets achter te hebben gelegen door de 15 meter handi cap. De tweede rit tussen hen eindigde in een geringe overwinning voor de ander en in de kamprit bleek Ria Kitty toch de lang ste adem te hebben en zo op het gezicht goed te zijn voor een eerste prijs. Daar namen Sylvia Anna en Prinses Zo ra echter geen genoegen mee, want ook hier scholen nog reserves: een kamprit na twee snelle roffels besliste ten gunste van Sylvia, wier papieren dus snel gingen stij gen. De beide verliezers O'Marijke en Prin ses Zora besloten elkaar de vierde en vijfde prijs maar niet langer te betwisten en deel den zusterlijk; de strijd tussen het overge bleven drietal (Partout was tenslotte door de loting een gevaarlijke concurrent geble ven met de rust van zijn „stilstaande" rit ten in de spieren) was nog geheel open. Partout kwam tegen Ria Kitty in het veld. Het is die eerste rit verschrikkelijk hard gegaan en de kamprechter zei, dat het dead heat was geworden; hoewel er duide lijk verschil tussen de dravers te zien was op de eindstreep, zodat het spel over ging. Gespring Toen begon het gemartel weer. Partout won op zijn slofjes, nadat Ria na de start was gaan springen en dus het vonnis van de witte vlag kreeg en de derde rit werd een totale mislukking, doordat beide dieren nu de witte vlag kregen. Nadat Ria voor een pijnlijk lange pauze had gezorgd door een ijzer te verliezen, werd er gestart voor de vierde rit, die weer misliep, doordat Partout ging huppelen. Kamprit dus. Ria Kitty, kennelijk vermoeid, liet zich toen overdonderen door Partout. Zodat de gewiekste draver het op te nemen kreeg tegen Sylvia Anna, om uit te maken, wie de eerste en tweede prijs mee naar huis zouden nemen. Het is toen een overtuigende zege gewor den van een frisse Sylvia op een afgedraaf de Partout, wie een fikse rust vooraf niet meer kon redden en die er in twee keer kansloos uitgelopen werd door de jonge merrie, losjes gestuurd door Knijnenburg. Daarmee is het draversfestijn min of meer als een nachtkaars uitgegaan, met Partout op de tweede en Ria Kitty op de derde plaats. In café „De Viersprong", van ouds het trefpunt na de strijd, zijn door voorzittér W. Westéthóven de prijzen uit gereikt. Hij had voor de aanvang van de race'nog even herinnerd1 aan het'naderende 200-jarig bestaan van de Harddraverijver eniging, dat in 1959 met grote luister zal worden gevierd. De totalisator zette gisteren 4462 om; burgemeester mr. M M Kwint van Velsen woonde een deel der race bij. Belastinggelden van cliënten achtergehouden De 30-jarige deurwaarder H. T. N. uit Rotterdam heeft voor de rechtbank te Rot terdam terechtgestaan, omdat hij zich vol gens de dagvaarding in twee jaar tijds on geveer f 18.000,die hij als deurwaarder der belastingen had geïnd, had toegeëigend. De officier van justitie zei in zijn requi sitoir, dat de deurwaarder voor zijn cliën ten verzoeken tot vermindering van de be lasting-aanslagen indiende. Zijn cliënten wisten daar echter niets van en stelden hem de volledige bedragen van de aan slagen ter hand. Als de aanslag verlaagd werd hield hij dus geld over. Daarvan huurde hij auto's en schafte zich. een uit gebreid miniatuur spoorwegemplacement met electrische treinen aan. De officier eiste anderhalf jaar gevange nisstraf en ontzetting uit het recht om deurwaarder te. zijn gedurende vijf jaar. De verdediger, mr. A. de Bakker, be toogde, dat de belangstelling van de ver dachte vooral uitgaat naar de techniek. Hij was echter voor een aantal technische be roepen afgekeurd en daarom maar deur waarder geworden. Daar hij nu voor tech nisch tekenaar wilde gaan studeren be pleitte de verdediger een lage straf. De rechtbank zal op 9 Augustus uit spraak doen. De rechtbank te Rotterdam heeft de 61- arige voormalige hoofdbesteller van de PTT, C. W. C. H. uit Rotterdam veroordeeld tot een gevangenisstraf van negen maan den en ontzetting uit de bevoegdheid om een ambt bij de PTT te bekleden. H. die 44 jaar in dienst was geweest van de PTT, had ongeveer drie jaar lang geld uit brie ven gehaald. De 45-jarige besteller A. J. den O. uit Ba- rendreclit werd veroordeeld tot een ge vangenisstraf van een jaar, waarvan twee maanden voorwaardelijk. Hij had tal van bedragen van postwissels niet uitbetaald en belasting, die hij had geïnd, niet afge dragen. Hij had 28 dienstjaren bij de PTT. Na vijf jaar ervaring met electrische be stelwagens voor melk- en groentenhande- laren in Nederland is besloten deze niet langer te importeren, doch voortaan in ons land te bouwen. Het betreft hier een electrische bestel wagen van Engelse makelij, waarvan de motor en het drijfwerk nog uit Engeland zullen komen, doch waarvan de andere onderdelen in Nederland zullen worden vervaardigd. De wagens hebben een actie radius van ruim 20 km bij een snelheid van pl.m. 12 km per uur en een levens duur van ongeveer 15 jaar. De accu's wor den 's nachts geladen. De bestuurder heeft geen rijbewijs of kentekenbewijs nodig. Dit type voertuig wordt speciaal voor het uit venten van melk, groenten en andere wa ren gebruikt. In een andere uitvoering ech ter wordt het ook voor intern transport in de industrie toegepast, omdat het geruis loos en reukloos is. ADVERTENTIE WKÊÊËÊHÊÊOm SSSSSSS»* De Provinciale Staten van Noordholland hebben in hun vergadering: van Donderdag middag besloten de jaarwedde van de leden van Gedeputeerde Staten met ingang van 1 Juli j.l. te verhogen van 9.500,tot 12.000,Het voorstel was ingediend door de voorzitters van alle fracties, be halve die der Communistische Partij. Namens deze fractie heeft de heer Gort zak zijn bezwaren geuit tegen het voorstel en hij vroeg aantekening, dat zijn fractie geacht werd te hebben tegen gestemd. De heer Gortzak herinnerde er aan, dat het salaris van Gedeputeerde Staten na de bevrijding op 5.000,is gebracht; later volgde verhogingen tot 6.500.en 7.500,en op 13 Januari 1954 tot 9.500. Bij de laatste verhoging verklaarde een aantal leden van de KVP-fractie zich er tegen en het wilde een verhoging tot 8.500. Volgens spreker bestaat er geen aanleiding op dit ogenblik de salarissen te verhogen, vooral niet omdat de overheid weinig doet voor haar dienaren, de leden van het over heidspersoneel. Andere leden voerden over het voorstel niet het woord, waarna het goedgekeurd werd. Bij voorstellen, die verband houden met salariëring en regelingen voor het provin ciaal personeel, uitten leden van de Com munistische fractie bezwaren. Mevrouw T h e e b o o mV an West verzette zich er tegen, dat de Provinciale Staten moeten terugkomen op een besluit over salariëring van het verplegend per soneel. Het lid van Gedeputeerde Staten, de heer Bouwman (KVP) zeide, dat het college het ook betreurt, maar het huidige personeel gaat er niet op achteruit. De salariëringen voor het particuliere en het o verheids verplegend personeel zijn thans gelijk, waardoor minder moeilijkheden bij ontslag nemen enzovoort verwacht kan worden. De heer Brandsen (Communist) diende een motie in, waarin het provinciaal bestuur aan de regering vraagt tot ver betering van de, bezoldiging van de laagste groepen van het overheidspersoneel over te gaan. Deze motie werd met 7 tegen 37 stemmen verworpen. Tevoren had de heer Bouwman opgemerkt, dat in de loop van dit jaar verbeteringen in de salariëring zijn aangebracht door plaatsing in hogere kiassen en in de afgelopen maand zijn 73 leden van het Provinciaal Electriciteitsbe- drijf Noordholland (PEN) naar een hogere klasse overgegaan, hetgeen een salarisver betering betekende. Nederlandse Orkeststichting Gedeputeerde Staten stelden voor afwij zend te beschikken op een verzoek van de Nederlandse Orkeststichting (Concertge bouw-Orkest) te Amsterdam om de sub sidie voor het seizoen 19541955 te ver hogen van 40.000 tot 50.000. Mr. A. de Roos (Partij van de Arbeid) zeide, dat het Concertgebouw-Orkest de belangstelling verdient van het provinciaal bestuur en daarom diende hij een voorstel in om de subsidie op 50.000 te brengen. De heer A. J. van Houten (WD) merkte op, dat het Concertgebouw-Orkest, dat zoveel gedaan heeft in de wereld om good-will voor Nederland te kweken, waardering verdient. Niemand zal dulden, dat het orkest met financiële moeilijkheden te kampen heeft. Er ligt echter een taak voor de gemeente Amsterdam en het rijk het orkest te steunen en daarom verklaarde hij zich tegen het voorstel van mr. De Roos. M r. Proper (Comm.) was van mening, dat het culturele belang van het orkest van die aard is, dat het de provincie de ver plichting oplegt steun te verlenen; men mag het orkest niet met mooie woorden honoreren, maar met geld. De heer Bouwman (KVP), sprekend namens Gedeputeerde Staten, zeide dat de subsidie voor het Concertgebouw-Orkest regelmatig in de vergadering van de Pro vinciale Staten besproken wordt; men mag niet steeds doorgaan de subsidie te ver hogen. Het college heeft voldoende be langstelling en wil die bepalen op een sub sidie van 40.000. Het voorstel van mr. De Roos werd verworpen met 20 tegen 25 stemmen en dat van Gedeputeerde Staten aanvaard. Aan de Stichting „Puck," toneelgroep van en voor jonge mensen en aan de ballet groep voor de jeugd „Scapino" werd ieder een subsidie van 2.000 verleend, nadat voorstellen van mr. Proper, om 3.000 be schikbaar te stellen geen steun van de Provinciale Staten hadden ondervonden. Afwijzend werd beschikt op verzoeken om subsidie van het Nederlandse Ballet voor een te Haarlem te geven voorstelling en van de Bond van openbare leeszalen 'en bibliotheken in Noordholland te Alkmaar. Bij terugreis door Duitsland: Vele vacantiegangers blijken onvol doende op de hoogte zijn van de Duitse grensbepalingen voor rookartikelen. Be lastingvrije in- of doorvoer van 200 siga retten of 25 sigaren of 250 gram tabak is in Duitsland slechts één keer per kalen dermaand toegestaan. Bij volgende in- of doorreis in dezelfde maand mogen niet meer dan 25 sigaretten of 10 sigaren of 50 gram tabak belastingvrij worden mee genomen. De ervaring leert, dat vacantie gangers op hun terugreis door Duitsland veelal een grotere hoeveelheid bij zich hebben, waarover dan 8 pfennig per siga ret accijns aan de grens wordt geheven. De controle hierop blijkt de laatste tijd te zijn verscherpt. Het in Hamburg thuishorende 2.175 ton metende schip Clau,s Boege heeft Woens dag op de Atlantische Oceaan ten Westen van de Lofoten de bemanning gered van het brandende Zweedse schip Oscar Boer- jesson en is daarna in de nabijheid geble ven om de brand te blussen. De brand aan boord van het 4.243 ton metende Zweedse schip, dat thuishoort in Helsingborg en eigendom is van de rederij Atos, ontstond in de machinekamer door ontbranding van olie, seinde het 6.582 ton metende Nederlandse schip „Stad Maas sluis" (Halcyon-lijn) dat ook in de nabij heid was. De „Clauss B. Boege" was toen nog bezig de brand te blussen. Later heeft de „Claus Boege" met de „Oscar Boerjes son" op sleeptouw koers gezet naar Narvik Het totaal aantal verkeersongevallen in Amsterdam was in 1954 13,7 pot. hoger dan in het jaar daarvoor, terwijl het'aan tal sedert 1949 met 65,8 pet. is toegenomen. Er werden in 1954 16.553 ongevallen ge rapporteerd tegen 14.556 in 1953 en 9.985 in 1949. In September werd het hoogste aantal geregistreerd: 1548. Het totaal aantal Slachtoffers is sedert 1953 minder toegenomen (11 pet.), dan het totaal aantal ongevallen (13,7 pot). Niet temin nam het aantal slachtoffers sedert 1949 met 80,6 pet. toe. Wat de gedoden en ernstig gewonden betreft is de stijging se dert 1953 groter dan van het totaal aantal slachtoffers (14,1 tegen 11 pot.). De stij ging sedert 1949 (50,3 pet.) is minder dan die voor het totaal aantal slachtoffers (80,6 pet). Verreweg het grootste aantal slachtof fers werd geteld in de spitsuren en vooral tussen 17 en 18 uur. Het aantal jeugdige slachtoffers tussen 6 en 13 jaar was dit maal iets lager dan in 1953. Als steeds viel ruim 80 pet. der ongeval len te wijten aan fouten van bestuurders. Het niet verlenen van voorrang (32,3 pet. van het totaal aantal) is wel de belang rijkste oorzaak. Deze overtreding treedt bij hoeken en kruispunten veelvuldig op. Tengevolge van deze fout werd 21,4 pet. of ruim het vijfde deel van alle ongeval len veroorzaakt. Op rekening hiervan kwam het bijna even grote deel (19,7 pet.) der slachtoffers. Meer dan de helft der ongevallen ge schiedde in de binnenstad, dus binnen de singelgrachten (52,8 pot.). Terwijl voor Amsterdam en Rotterdam de vermeerdering van het totaal aantal ongevallen in 1954 ten opzichte van 1953 vrijwel gelijk is (13,7 en 13,9 pet.) geeft Den Haag een iets grotere stijging te zien, ni. 15,8 pet. Ten opzichte van 1949 heeft Den Haag daarentegen de geringste toe neming (36,9 pet.). Sedertdien is het to taal aantal ongevallen in Rotterdam toe genomen met 88,6 pet. en in Amsterdam met 65, 8 pet. In elk der drie gemeenten is het totaal aantal slachtoffers verge leken met 1953 minder toegenomen dan het totaal aantal ongevallen. Voor Amster dam en Den Haag is de stijging vrijwel ge lijk, voor Rotterdam bedraagt zij minder: 9 pet. Het aantal slachtoffers per 109.000 inwoners was in Den Haag verreweg het laagst (394) voor Amsterdam en Rotter dam zijn de verschillen betrekkelijk ge ring (499 en 474). Het aantal gedoden en ernstig gewonden per 100.000 inwoners is voor Amsterdam het laagst (152), voor Rotterdam bedraagt dit aantal 219 en voor Den Haag 193. Soldaat eerste klas J. G. H. M. v. d. B., thans met groot verlof te Heerlen en des tijds gedetacheerd te Apeldoorn, kreeg ein de vorig jaar het lumineuze idee zijn col lega's aan extra verlof te helpen a raison van een gulden. Dit bedrag werd later ëen-guldën-vijftiénf Öié bij verdiensten'stak' hij in eigen zak. Tot de knoeierij had hij gemakkelijk kans, omdat er practisch'geen controle was en hij belast was met de ver- lofadministratie. Op de daarvoor gebruike lijke staten gomde hij het door de betrok ken militairen reeds genoten verlof weg Heel wat militairen hebben er ten onrechte van geprofiteerd. Voor deze manipulaties had v. d. B. zich Donderdag voor de krijgsraad-Oost te ver antwoorden. De auditeur eiste een gevan genisstraf van vier maanden,waarvan twee maanden voorwaardelijk met aftrek, en een geldboete van 50 of 30 dagen. Ten voor dele van beklaagde werd aangevoerd dat hij de gelden niet voor zichzelf heeft ge bruikt. De pleiter verzocht een voorwaar delijke straf. Na raadkamer vonniste de krijgsraad v. d. B. met een voorwaarde lijke gevangenisstraf van drie maanden met een proeftijd van drie jaar en een boete van 25 of 15 dagen. Ncd. Herv. Kerk 14. Thans volgt een speciaal programma voor de dames", kondigde de omroeper van de televisie-studio aan. „De beroemde modekoning Diorus XIV zal u zijn nieuw ste ontwerpen in A-, H- en D-lijn verto nen". Panda keek wantrouwend naar het zelfvergenoegde gezicht van Joris. „Ik ken die grijns", dacht hij. „Joris broeit vast weer een of andere streek uitJoris tipte achteloos de as van zijn sigaret en stelde zich zelfverzekerd op voor de tele visie-camera. „Lieve dames", begon hij zwierig zijn hoed afnemend, „hier is uw modekoning Diorus XIV zelve!" En in alle huizen, waar men zich een televisie-toestel kon veroorloven, wierpen de dames smach tende blikken op Joris' gelaat, en doken hun echtgenoten met verachtelijk gegrom over „mode-onzin" in hun kranten. „Het was mijn bedoeling om u vandaag enkele nieuwe creaties te tonen", vervolgde Joris, doch bij nader inzien heb ik dit plan ge wijzigd. Ik wil eens een ernstig woord tot u richten over een probleem, dat u na aan het hart zal liggen, Welaan, schone kijk sters, ik verzoek u allen om uw echtgenoot eens goed te bekijkenDit plotselinge verzoek verbaasde zijn toehoorders uiten mate. Zij keerden zich om en wierpen een vragende blik op hun echtgenoten, die hun kranten lieten zakken en onthutst terug staarden. Beroepen te Nieuw en Sint Joosland (toez.) L. Lingen, cand. te Rotterdam. Geref. Kerken Beroepen te Den Bommel J. P. Kakes cand. te Zaandam. Aangenomen naar Dinteloord K. Snoey, cand. te Waddinxveen, die bedankte voor Zonnemaire. Rolls-Royce. Bij „Rolls-Royce" wordt de mogelijkheid onderzocht van het aan brengen van door kernenergie voort gedreven motoren in schepen en vlieg tuigen, aldus meldt de Londense „News Chronicle". Geleerden zouden menen, dat Groot-Brittannië over zes jaar atoomschepen kan bouwen. Prys. Radio-Moskou meldt, dat aan gene- raal-majoor Mikojan, de ontwerper van de Russische jager „Mig-1" (1939/1940) en „Mig-3" (1941), ter gelegenheid van zijn vijftigste verjaardag de orde van Lenin is uitgereikt. Mikojan, die reeds bezitter van de Stalin-prijs is, werd in 1953 lid van de Sovjetrussische aca demie van wetenschappen. Hij is ook lid van de Opperste Sovjet. Terug. Roemenië heeft 37 jeugdige Grie ken, die nog kinderen waren, toen zij gedurende de Griekse burgeroorlog, door communistische verzetstrijders werden ontvoerd en buiten Grieken land gebracht, naar hun vaderland teruggezonden. Nationaliteit. De economische en sociale raad van de UNO (ECOSOC) heeft de ontwerptekst aanvaard van een conven tie, volgens welke vrouwen bij huwe lijk met buitenlanders haar nationali teit behoren te kunnen behouden, en ook in geval de echtgenoot zijn natio naliteit verandert. Over deze ontwerp- conventie moet door de Algemene Ver gadering gestemd worden. Direct. William Worthy, een Amerikaanse radiojournalist heeft gisteren uit Mos kou een ongecensureerde radio-repor tage uitgezonden naar de Verenigde Staten. In jaren heeft geen Amerikaan radioberichten regelrecht en ongecensu reerd naar zijn land kunnen zenden uit de Sovjet-Unie. Twee dagen geleden kreeg hij toestemming. Plaats. De Pakistaanse regering heeft Don derdagavond een commissie benoemd, welke een onderzoek moet instellen naar de wenselijkheid van wijziging der huwelijks- en familiewetgeving om „de vrouwen haar juiste plaats in de ge meenschap te geven in overeenstem ming met de beginselen van de Islam". In April beloofde premier Mohammed Ali de instelling van een commissie, na dat vrouwenorganisaties tegen zijn hu welijk met een tweede vrouw hadden geprotesteerd. Dorst. Na 27 dagen dorstlijden in een hitte golf kunnen de Dubliners eindelijk weer alcoholische verkoeling zoeken in hun „pubs" of café's. Zij waren juist „droog gelegd" tijdens de vijf weken die de zonnigste warmteperiode in 75 jaar zijn. Op 9 Juli was het café-personeel in sta king gegaan voor een loonsverhoging en verbeterde arbeidsvoorwaarden. Men is thans tot overeenstemming gekomen. Dertig. Nabij Rolla in de Amerikaanse staat Missouri is een „Convair" van de „American Airlines" brandend neer gestort. Alle dertig inzittenden vonden de dood. Fraude. Veroordeelden in de strafgevange nis van de Amerikaanse staat Louisiana (VS), die administratief werk deden, hebben in de afgelopen vijf of zes jaar in de boeken de straffen van ten min ste dertien gevangenen veranderd, waardoor deze eerder vrij kwamen. Er zijn arrestatiebevelen uitgevaardigd voor zeven der te vroeg vrijgelaten ge vangenen. Vervolging. De evangelische confederatie van Brazilië heeft een beroep gedaan op de te Rio de Janeiro vergaderde Rooms-Katholieke bisschoppen en kar dinalen om een einde te doen komen aan „de betreurenswaardige vervolging van de protestanten in Columbia". Vol gens het beroep „telt de Evangelische minderheid in Columbia reeds drie-en- vijftig martelaren, zijn veertig Evan gelische bedehuizen vernield en hon derd-zestig lagere scholen gesloten". ADVERTENTIE BARTELJÖRISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. B0LSTR. 48 A'DAM - TEL. 717162 's Gravenhage. Geslaagd voor de school- akte Duits M.O.: J. L. J. Roumen, Haar lem, W. M. Vrielink, Leiden, R. D. Wou denberg, Velsen, mej. C. A. Roetering, Den Haag, G. v. d. Haar te Ede, mevr. H. J. LimburgSchönlank, Den Haag, J. Jeronimus, Groningen, M. Smit, Middel- harnis, W. J. Huijsse, Groningen, K. de Beer, Drachten en A. C. Vermast te Har- denberg. zo Het is opmerkelijk dat de naam Vinland (Wijnland, de door Noormannen ontdekte streek, die gewoonlijk geïdentificeerd wordt met een bepaald gebied in de buurt van Boston, Mass.) zo veelvuldig in oude kronieken en legenden wordt genoemd. Ja, men zou zelfs kunnen zeggen dat de mensen vóór Columbus' tijd, alléén al door een grondige kennis van oude schrijvers, Amerika hadden kunnen ontdekken. In een kroniek van de 11de eeuw wordt bijv. verteld dat Adam van Bremen aan het Deense hof heeft vernomen van een land aan de over- V. zijde van de Oceaan, dat Vinland genoemd wordt en door velen was ontdekt. En in een volksepos van de Far Oer eilanden (dat overigens een zui ver mythisch karakter heeft) wordt ver haald van de held Finnar die naar de over kant van de zee trekt om in Vinland enige heldendaden te verrichten. Dat uit de IJs landse kronieken valt op te maken dat ge durende enige eeuwen een geregelde scheepvaart op Vinland heeft bestaan, zal niemand na hetgeen we gisteren over de eerste ontdekking van Leif Ericson ver telden verbazendat echter ook oude handschriften van de abdijen Conway en Strat Flur (Wales) van Vinland gewagen, is des te opmerkelijker. Aan alles zit echter een „maar". Want dit veelvuldig en in allerlei oude bronnen genoemde Vinland, kan best een ander land geweest zijn dan de door ons bedoel de streek in de V.S. Want uit de IJsland se bronnen valt weliswaar op te maken en te beredeneren dat de als Vinland beschre ven streek ongeveer ter hoogte van Kaap Cod moet hebben gelegen, maar het cen- crete bewijs hiervoor was tot voor kort moeilijk te leveren. Er waren in Massa chusetts wel koperen pijlpunten, koperen en bronzen lepels met ogen (om ze aan op te hangen), een zilveren vaas, stukken van een gordel met bronsbeslag e.d. gevonden, die onmogelijk van Indianen afkomstig konden zijn en sterk geleken op de door Noormannen gebruikte voorwerpen, maar een bewijs dat de Noorman nen inderdaad in Amerika (Vinland) waren geweest, le verde dit toch niet. Het belangwekkendste en meest overtuigend is in dit op zicht een in 1898 gevonden steen met runen-inscripties, waarin verteld wordt van acht Goten (Zweden) en 22 Noormannen die in 1362 een onderzoekingstocht in Vinland hadden ondernomen. Jarenlang is over de echtheid van deze steen geredetwist, maar een grondig che misch onderzoek heeft de deskundigen in de V.S. tot de overtuiging gebracht dat aan de ouderdom en de echtheid van deze steen niet te twijfelen valt, zodat hij op HMaart 1948 op feestelijke wijze in het Nationale Museum te Washington werd opgesteld, met de opmerking dat dit de op merkelijkste historische vondst is, ooit op Amerikaanse bodem gedaan. Bovendien heeft de onderzoeker Holand het sluitstuk van deze geschiedenis geleverd, door er op te wijzen dat de Noorse koning Magnus in 1355 inderdaad een gemengde Zweeds/ Noorse expeditie heeft uitgerust om naar verloren geraakte Groenlandvaarders te zoeken. Waren er echter, vóór de Noormannen, nog andere ontdekkers van Amerika? Daarover morgen. H. PéTILLON (Nadruk verboden)

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 2