Puistjes PANDA EN DE MODE-MEESTER Ontspanning in dubbele zin op Boelganins datsja M MORRIS (tejmiimiuij! Amerikaanse vlieger beweert in China te zijn gefolterd Wereldnieuws Russen toonden zich voortreffelijke gastheren voor 250 genodigden De radio geeft Dinsdag Verklaring getekend dat hun toestel zich mogelijk hoven China bevond ^ocli ió liet zo J Tweede Engelse kinderpel grimstocht naar Nederland Willem Ciere overleden Prinsessen naar Frankrijk LAST VAN DIARRHEE? SBH Amerikaanse minister van Landbouw naar Europa Carmen Miranda overleden Geweldige oliebrand in de Belgische Congo Heringa Wuthrich Suzan Ball overleden Kerkelijk Nieuws Onenigheid om burgemees terswoning in Drieschor Grote buitenlandse opdracht voor Nederlandse firma P. F. Hermesdorf docent te Utrecht aan Universiteit 18 ja ar en geen vrienden! transpiratie-lucht bedierf alles Verkeerstelling Afsluitdijk- ïn het jaar 62 i A AN DAG 8 AUGUSTUS 1955 MOSKOU (Reuter—A.F.P.) Premier Boelganin van de Sovjet-Unie heeft Zon dag de hoofden van alle buitenlandse di plomatieke vertegenwoordigers in Moskou op zijn landgoed ontvangen. Ongeveer 250 gasten waren aanwezig, onder wie de hoofden van 43 buitenlandse diplomatieke vertegenwoordigingen en een aantal per manente buitenlandse correspondenten in Moskou. De maarschalk bood zyn gasten op zyn „datsja", die vroeger heeft toebe hoord aan graaf Orlov, een minnaar van Katherina de Grote, een uit zes gangen bestaande lunch aan en onthaalde hen op een concert. Na de lunch zei Boelganin tot de diplo maten: „In de pers zijn berichten doorge drongen over onze bijeenkomst. Mijn vriend Kroesjtsjev en ik hebben op onze vrije dag deze berichten, die dit een „ge legenheid zonder precedent" noemen, be studeerd. Ik ben echter van mening dat in het feit van onze bijeenkomst niets wer kelijk verrassends ligt, omdat deze laat ste periode op het internationale vlak in derdaad „zonder precedent" is geweest. De geest van vriendschap die in Genève ontstond heeft onze bijeenkomst mogelijk gemaakt en ik geloof te kunnen aannemen dat dit soort bijeenkomsten in de toekomst meer zal worden gehouden. Er zijn hier vertegenwoordigers uit alle hoeken van de aarde. We zijn bijeengekomen als vrien den en ik zou een vriendschapstoast willen voorsteilen en de hoop willen uitspreken dat onze vriendschap met de dag sterker zal worden. Ik ben van mening dat onze bijeenkomst een weerspiegeling is van de algemene wens van de volken van de we reld om in vriendschap en even prettig als we hier bijeen zijn gekomen, te leven en op deze manier moeten we ook leven". Verrassingen De dag bracht de diplomaten prettige verrassingen. Er was een roeiwedstrijd op één van de vele meren tussen vice-premier Mikojan en de Amerikaanse ambassadeur Bohlen, die de Amerikaan won. De familie van Bohlen maakte een ritje in de auto van de Russische premier. Maarschalk Zjoekov en maarschalk Kon- jev, de pas benoemde opperbevelhebber van de strijdkrachten van de Oost-Euro- pese tegenhanger van de N.A.V.O., gingen samen met de dochter van een Amerikaan se verslaggever in de omliggende bossen bessen en bramen plukken. Konjev zeide: „De maarschalken zoeken nu bramen en bosbessen". Zjoekov voegde hieraan toe: „De maarschalken zijn vre- dessoldaten geworden". Op de vraag van een Britse correspon dent wat hij bij zijn bezoek aan Engeland volgend jaar zou willen zien, antwoordde Boelganin, „Wat ik het liefst wil zien zijn Engelsen, de Britten. Dat is het belang rijkste, het volk". Gevraagd of hij plan nen of uitnodigingen heeft voor een be zoek aan de Verenigde Staten, antwoord de Boelganin: „Ik heb geen plannen of uit nodigingen, maar ik hoop dat die op een gegeven ogenblik wel zullen komen". De „Prawda", het officiële orgaan der Sovjet-Russische communistische partij, bevatte Zondag een artikel over ontwape ning, waarin onder meer wordt gezegd dat het er thans vooral om gaat een methode te vinden om de uiteenlopende standpun ten der verschillende mogendheden dich ter bij elkaar te brengen. Met het oog hier op is het probleem, hoe internationaal toe zicht zal worden gevestigd op het nakomen van beslissingen ter vermindering van be wapening en het instellen van een verbod op de vervaardiging en het opslaan van atoomwapens, het belangrijkste", aldus de „Prawda". „Ik ben van mening, dat onze beide lan den er tenslotte in geslaagd zijn een ge meenschappelijke taal te vinden. Er be- ADVERTENTIE BARTELJO RISSTR. HAARLEM - TEL. 13.439 FERD. BOLSTR. 48 A'DAM TEL: 717162 NOORSE SPORTTRUIEN ƒ29.50 staat geen reden, waarom onze betrek kingen in de toekomst niet gestadig zou den verbeteren", aldus heeft dr. Wladimir Bakaritsj, leider der Joegoslavische parle mentaire delegatie, die thans een bezoek aan de Sovjet-Unie brengt, volgens „Tass" op een receptie te Moskou verklaard. (U.P.) Boelganin zelf nam de Bohlens, de Italiaanse ambassadeur Di Stefano, diens echtgenote, hun tienjarige zoon Alex, de Franse zaakgelastigde Jean le Roy en enige andere diplomaten in zes „Zis"-li- mousines mee naar zijn hertenpark. Oud premier Malenkov stond aan de oever aan wijzingen te geven aan Gorskov, vice-be- velhebber van de Russische oorlogsvloot, die met de Britse zaakgelastigde Parrott, diens echtgenote en drie kinderen in een motorboot over het meer kruiste. Mikojan gaf temidden van een groep diplomaten, Sovjet-functionarissen en bekende sterren van het Bolsjoi-theater een Armeense volksdans ten beste waarbij de gehele groep met handengeklap het rhythme aan gaf en luidkeels de melodie meezong. On der de zangers bevonden zich Molotov, Kroesjtsjev, vice-premier Kaganovitsj en vice-premier Pervoekhin. Kroesjtsjev droeg een rijk geborduurd Oekraïns hemd. Boelganin volgde met de Britse zaakge lastigde Parrott, voor het televisietoestel de wedstrijd „Spartak"-Wolverhampton Wanderers" die in Moskou gespeeld werd. De overdadige maaltijd werd in de open lucht onder een afdekking van canvas ge serveerd. De schotels werden door het park door honderd man personeel aange dragen. ADVERTENTIE Zuiver en ontsmet uw huid niet de helder vloeibare D.D.D. De jeuk bedaart, de ziektekiemen worden gedood en de huid geneest. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN VLOEISTOF BALSEM ZEEP Zaterdag is op initiatief van het Neuer- lands Oorlogsgravencomité en „The Bri tish Legion" de tweede pelgrimstocht ge houden van kinderen van Engelse vaders, die tijdens de tweede wereldoorlog in Ne derland sneuvelden en hier werden begra ven. Zaterdagmiddag kwamen veertig Engel se kinderen per KLM op Schiphol aan. Zij reisden door naar Nijmegen, waar zij gast vrij opgenomen werden in Nijmeegse ge zinnen. Zondagochtend woonden de kinderen met hun begeleiders op het Engelse oor logskerkhof Jonkerbosch te Nijmegen een plechtige herdenkingsdienst; bij. Maandag bezoeken zij andere oorlogskerkhoven, on der andere in Oosterbeek bij Arnhem. Woensdag keren zij per vliegtuig huis waarts. In Hilversum is Zondagmorgen de com ponist Willem Ciere overleden, die voor al bekendheid kreeg door zijn marsen en zijn feestpotpourri. Willem Ciere heeft des tijds verscheidene Nederlandse cabaret- artisten zoals Willy Derby en Kees Pruis begeleid. Hij is 71 jaar oud geworden. De prinsessen Beatrix en Irene zijn Zon dag uit Vevey (Zwitserland) naar Frank rijk vertrokken, waar zij nog enkele we ken bij particulieren zullen logeren. ADVERTENTIE WITTE TABLETTEN tegen maag- en darmstoornissen HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Platen, 9.30 Voor de vrouw. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Amusementsmuziek. 11.30 Klarinet en piano. 12.00 Musette-orkest en soliste. 12.30 Land- en tuinbouwmededelin- gen. 12.35 Twee piano's 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen en platen. 13.15 Lichte muziek. 13.55 Koersen. 14.00 Sibelius Festival te Hel sinki. 14.55 Boekbespreking. 15.10 Piano recital. 15.40 Platen. 16.30 Voor de jeugd. 17.15 Platen. 17.30 Amusementsmuziek. 18.00 Nieuws. 18.15 Pianorecital. 18.30 R.V.U.: Dr. A. Saalborn: Thomas Morus. 19.00 Platen. 19.05 Amateursprogramma. 20.00 Nieuws. 20.05 Journaal. 20.15 Amusementsmuz. 21.15 Promenade-orkest, koor en solist. 22.00 Ik doe nergens aan, causerie. 22.15 Strijkkwar tet. 23.00 Nieuws. 23.15 Platen. 23.2524.00 Platen. HILVERSUM n, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Platen. 8.45 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 Lichtbaken, cause rie. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Platen. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Platen. 11.50 Als de ziele luistert, causerie. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. (12.3012.33 Land- en tuinbouw- mededelingen)12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Dansmu ziek. 13.45 Platen. 14.00 Hobo, klarinet en fagot. 14.30 Kamermuziek. 15.00 Platen. 15.30 Ben je zestig. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Lof. 17.00 Voor de jeugd. 17.40 Beursberich ten. 17.45 Regeringsuitzending: Rijksdelen overzee: Kartering van de wateren. 18.00 Lichte muziek. 18.20 Sportpraatje. 18.30 Operamuziek. 19.00 Nieuws. 9.10 Lichte mu ziek. 19.30 Avondgebed en liturgische kalen der. 19.45 Platen. 20.40 Actualiteiten. 20.55 Platen. 21.00 Uit het Boek der Boeken. 21.15 Altviool en piano. 21.45 Platen. 21.50 Repor tage van. het Internationaal Pax Christi Congres. 22.00 Kamerorkst en soliste. 22.45 Kamerkoor. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. TELEVISIE (K.R.O.). 20.15 Actualiteiten, journaal en weerbe richt. 20.35 Cycloon 3 antwoordt niet, spel. BRUSSEL. 324 M. 12.00 Studio-orkest. 12.30 Weerbericht. 12.34 Platen. 13.00 Nieuws. 13.10 Tuinbouw- '-•roniek. 13.15 Platen. 16.30 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Kamermuziek. 17.45 Boek bespreking. 18.00 De jeugd en muziek. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.50 Causerie. 20.00 Italiaanse melodieën. "i no omroep-orkest en solist. 22.00 Nieuws. 22.15 Platen. 22.5523.00 Nieuws. Overschotten WASHINGTON (Reuter/U.P.) De Amerikaanse minister van Landbouw, Benson, zal eind Augustus naar Europa vertrekken voor het voeren van bespre kingen over de overzeese afzet van Ame rikaanse agrarische producten met Ameri kaanse functionarissen en vertegenwoor digers van andere regeringen in Groot- Brittannië, Nederland, Denemarken, Frarikrijk, Italië en Zwitserland. Van ambtelijke zijde te Washington wordt vernomen, dat ^-minister Benson waarschijnlijk zal onderzoeken, welke mo gelijkheden er Ipsstaai? o^ hote^, tarwe, eetbare vetten en katoen aan de Sovjet- Unie te verkopen. Minister Benson deelde mede, dat zijn bezoek aan Europa is voorgesteld door president Eisenhower. Hij wenst zich op de hoogte te stellen van de laatste ver anderingen in de Europese landbouw methoden. Protest De voorzitter van de Nieuw Zeelandse commissie voor de afzet van zuivelproduc ten, de heer B. Marshall, heeft in een bij eenkomst van afgevaardigden van zuivel- producenten te Wellington scherpe critiek geoefend op het feit, dat de Verenigde Staten en Canada zuivelproducten op de wereldmarkt aanbieden tegen prijzen, die aanzienlijk beneden de productiekosten liggen. De bekende Braziliaanse actrice Carmen Miranda is Vrijdag plotseling overleden in haar woning ir. Beverly Hills tengevolge van een hartaanval Carmen Miranda, een danseres en zan geres. weid geboren in Portugal, maar ver huisde al spoedig naar Zuid-Amerika, waar ze een grote reputatie verwierf, optredend in café's unet haar répertoire van vurige dansen en liedjes. It: 1940 maakte zij haar filmdebuut en zij heeft onder andere meegespeeld in „Down Argentina Way", „That night in Rio", „Weekend in Havana" en „Spring time in the rockies." Zij is 42 jaar ge worden. OESOEMBOERA (Belga) Vrijdag is in de Belgische Congo een geweldige brand uitgebroken in een opslagplaats van ont vlambare producten te Oesoemboera. De gehele voorraad, die door de oliemaat schappijen was opgeslagen, is verloren ge gaan. Twee inlandse arbeiders werden met zware brandwonden in het ziekenhuis op genomen. In de opslagplaats lagen al de voorraden aan brandstof en olie van Roeanda- Oeroendi voor een periode van drie maan den. Bij de brand zijn 4300 vaten vliegtuig- benzine, 27.000 vaten automobielbenzine, 2500 vaten petroleum-en 4500 vaten stookt olie verloren gegaan. De brand zou te wijten zijn aan de onvoorzichtigheid van een inlands bewaker, die zijn sigaret had aangestoken vlak bij een vat waaruit ben zinedamp ontweek. ADVERTENTIE GERZON F NIEUWTJES "1 Profiteer van de verrassende aanbiedingen gedurende deze LAATSTE WEEK van Gerzon's „SEIZOEN-OPRUIMING" ADVERTENTIE HAARLEM ELECTRISCHE INSTALLATIES LUIDSPREKENDE TELEFOON-INSTALLATIES De 22-jarige Hollywood-actrice Suzan Ball is gisteren aan kanker overleden na een langdurig ziekbed. Twee jaar geleden had de gevreesde kwaal zich bij haar geopen baard. toen ze van een val bij filmopnemin gen een pijnlijke knie overhield. Het am puteren van haar been bleek het verder voortschrijden van de ziekte niet te hebben kunnen tegengaan. Ned. Herv. Kerk Bedankt voor Lexmond D. J. v. Dijilc te St. Annaland; voor Putten J. J. Poot te Delft. Benoemd tot bijstand in het pastoraat te Hilversum J. J. Koolhaas, em. pred. te Lo- pikerkapel. Bedankt voor de benoeming tot voor ganger v. d. Ver. v. Vrijz. Herv. te Bussum J. H. C. Kater, em. pred. te Nieuwveen. Geref. Gemeenten Beroepen te Zeist (vac. G. Vergunst) W. C. Lamain te Grand Rapids (U.S.A.). De secretaris-generaal Dag Hammerskjoeld heeft in Genève de tentoonstelling Atomen voor Vrede" geopend. We zien hem hier tijdens de rondgang bij de Franse inzendingen. TOKIO (Reuter) „De Chinese com munisten hebben pressie-middelen op ons toegepast, waarvan beschaafde volken niet zouden aannemen dat iemand er ooit gebruik van zou maken", aldus heeft ko lonel John Arnold, oudste officier der elf Amerikaanse vliegers, die in communis tisch China gevangen hebben gezeten en kortgeleden op vrije voeten werden ge steld, te Tokio op een persconferentie ver klaard. Nadat de Chinese communisten zware druk op hem hadden uitgeoefend, tekende hij tenslotte een verklaring, vol gens welke het Amerikaanse vliegtuig zich „mogelijk boven Chinees gebied" had be vonden. Toen kolonel Arnold getekend had, tekenden de anderen ook, met uit zondering van majoor Baumer. Op de ma joor, die ernstig gewond was, werd niet zo'n zware lichamelijke maar wel geeste lijke druk uitgeoefend. Kolonol Arnold deelde mede dat de fol teringen, die eens 96 uur onafgebroken hadden geduurd, zo pijinlijk waren ge weest, dat hij het had uitgeschreeuwd van pijn. Hij was op alle mogelijke manieren en met de meest uiteenlopende voorwer pen geslagen. Arnold gaf toe dat hij mili- Er is grote onenigheid ontstaan tussen het gemeentebestuur van Drieschor en de Rijksdienst. voor Oudheidkundig Bodern- Onderzoêk te- Amersfoort welke kwestie zo hoog gerezen is, dat de rijksdienst thans de bemiddeling van de Commissaris van de Koningin in Zeeland en de Provinciale Staten van Zeeland heeft ingeroepen. De gemeenteraad van Dreischor besloot enkele jaren geleden tot de bouw van een ambtswoning voor de burgemeester. Als bouwplaats koos men de funderingen van het kasteel Windenburg, eertijds de zetel van de edellieden van Bourgondië en Kleef. De Rijksdienst wil de funderingen gaan onderzoeken. Deze week is de bouw van de burge meesterswoning gegund. Alle protesten van historici ten spijt, zal de bouw voort gang vinden, indien geen verbod van over heidswege komt. Dit eventuele verbod zal zeer moeilijk blijken daar twee jaar geleden de burge meester zelf Monumentenzorg van dit voornemen op de hoogte stelde, waarop geen bezwaren van deze dienst werden ontvangen. Functionarissen van de Internationale Bank verklaren dat een Nederlandse fir ma, de Volker Maatschappij in Den Haag, door Pakistan is uitgekozen om een kade muur in de haven van Karatsji te bouwen. De kademuur, onderdeel van een alge meen programma voor havenverbetering, waarvan de financiering geholpen woi'dt door een lening van de bank ten bedrage van 14.800.000 dollar in Europese en Ja panse valuta, zal tussen de 4 ]/2 en 5 mil- lioen dollar kosten, zo wordt geschat. De bank, die de lening Vrijdag bekend heeft gemaakt, zei dat de Nederlandsche Handel Maatschappij zou deelnemen aan de lening tot een equivalent van 217.000 dollar, terugbetaalbaar ia guldens. Het is de eerste maal dat een Nederlandse bank instelling helpt een van de leningen van de Internationale Bank te financieren. taire gegevens heeft verstrekt die hij had moeten achterhouden. „Zij wilden alle ge gevens waarover ik misschien zou be schikken en ik moet zeggen, ik ben er niet trots op, dat zij kregen wat ik had", zei hij. Verbetering Alle vliegers, met uitzondering van ko lonel Arnold, hebben verklaard, dat in hun behandeling een verbetering intrad nadat zij hadden vernomen van de stappen van de UNO te hunnen behoeve. Zij vertelden verder besloten te hebben, niet in te gaan op de communistische voorstellen, dat fa milieleden hen in Peking zouden bezoe ken. Zij hoopten door stilzwijgen de fa milieleden te kunnen beduiden, niet over le komen. Majoor Baumer was medisch zo goed mogelijk geholpen. Behalve kolonel Arnold lijken de vliegers in goede gezond heid te verkeren. Tegenspraah (United Press) De Chinese communis tische delegatie, die te Genève met de Amerikanen onderhandelt heeft de mede delingen van kolonel Arnold leugens ge noemd. Met ingang van 1 October is de heer P. F Hermesdorf te Maastricht benoemd tot docent aan de Rijksuniversiteit te Utrecht mèt leeropdracht aan het kunsthistorisch instituut der upj^rsité^jvoor dè^téchnolo- giè van de beeldende kunsten, kennis der materialen, werkmethode en hun histori sche ontwikkeling. De heer Hermesdorf is een zoon van prof. mr. B. Hermesdorf te Nijmegen. Hij heeft in Maastricht een zelfstandig atelier voor restauratie van schilderijen en beel den en heeft enkele belangrijke opdrachten in Engeland uitgevoerd. ADVERTENTIE 16. „Ja, lieve kijksters en toehoorsters", vervolgde Joris zijn toespraak voor tele visie, „uwe echtgenoten durven vaak te lachen om uw modieuse toiletjes, om uw A- en H-lijn, maar welke lijn onderhouden zijzelve de gezapige O-lijn! Hier is iets fout, hier is iets scheef, zeg ik u! Weg met de O-figuren!" „Tjonge", dacht Panda, „dat is niet zo leuk voor de dikkerds! Waarom valt Joris ze opeens zo aan?" De omroeper van de Studio wiste zich het zweet van het voorhoofd. „Lieve help!", kreunde hij, „deze uitzending zal een hoop moeilijkhe den geven!" De moeilijkheden lieten niet lang op zich wachten. De telefoons in de studio begonnen te rinkelen. Uit alle delen van het land belden woedende dikzakken op, die onmiddellijke stopzetting van de uitzending eisten. De zwaargewicht kam pioen worstelen dreigde op de studio te komen en daar iedereen in de knoop te leg gen; de voorzitter van de Bond der volle ponders dreigde met een aanklacht wegens belediging van een gewichtig volksdeel. Nee, erg veel plezier had men niet van Joris' zonderlinge uitzending. Mejuffr. Ina Schollenberg, V/. van Outhoornitraat, Den Haag, schrijft „Ik bad zo'n last van transpiratie ':i- dat de mensen op kantoor gewoon niet meer naar me toe kwamen. Op feestjes bleef Ik vaak alleen. Arrld crème bracht de oplossing. Een moordmiddell Transpiratie weg, geur weg, geen plekken meer In de lurken, altijd zeker van mezelf." Een beetje Arrld ln de okselholten - eenvoudig en vlug. Meteen stopt de transpiratie, geen spoortje geur meer te bekennen. Arrid werkt volgens een geheel nieuw principe: het bevat Transtop, waar door de crème direct bij het aanbrengen tot diep in de onderhuid doordringt. Daarom is het zo afdoende - al is het nog zo warm. Uw oksels blijven fris en droog en bederf van kleren komt niet meer voor. Arrid-crème werkt bovendien verzachtend en ontsmettend. Begin vandaag nog met Arrid. de crème waarvan specialisten hebben vastgesteld dat het anderhalf maal langer, ze kerder en veiliger werkt. Delicaat geparfumeerd, prijs l. 1.65. Bemiddeling. Volgens de Londense „Sun day Times" poogt India Amerikaanse bemiddeling te verkrijgen ter regeling van zijn geschil met Portugal over Goa. Een officiële Indiase woordvoerder heeft een Portugese mededeling, dat In dia nieuwe troepen en vijftien tanks heeft geconcentreerd bij de Noordelijke grens van Goa, onjuist en ongegrond genoemd. SAT. Van 6 tot 12 Augustus wordt het 28ste congres van „SAT", de wereld organisatie van arbeidersesperantisten gehouden te Linz aan de Donau. Er ko men deelnemei's uit zeventien landen, onder andere Groot-Brittannië, Oosten rijk, Frankrijk, Duitsland, Israel, de Verenigde Staten, Scandinavië, Austra lië en Nederland. Ons land is vertegen woordigd met ruim honderd deelnemers. Frontverandering. Een aantal Zuid-Vietna- mese militairen, dat in Zuid-Vietnam strijd leverde tegen opstandelingen, in hoofdzaak rebellen van de Binh Xuyen- secte, is op last van de regering-Diem naar Saigon teruggekeerd, waar zij ter roristische aanslagen door Binh Xuyen- leden moeten tegengaan. Dergelijke aanslagen zijn in de laatste tijd hand over hand toegenomen. Pauze. De Britse bevelhebber in Malakka, generaal Sir Geoffrey Bourne, heeft verklaard, dat een luwte in de strijd in Malakka is ingetreden. „Wij zijn aan pauze in de terroristenstrijd gekomen. De opstandelingen zijn in verwarring en aarzelen", zij zijn zich er van bewust geworden, dat de bevolking meent haar belangen het beste gediend worden door de eigen politieke partijen, aldus Sir Geoffrey. Eenvoudig. Dr. Victor Levine, lid van de New Yorkse academie van wetenschap pen, heeft in een rede te Omaha, in de Amerikaanse staat Nebraska, verklaard dat men op een eenvoudige manier een groot deel van de mensheid zou kunnen uitroeien door atoombommen in de Poolgebieden te laten vallen. Door de geweldige warmteontwikkeling zouden grote hoeveelheden ijs smelten, hetgeen zou leiden tot een stijging van. het peil van de oceanen, waax-door steden als New York, Los Angeles, Londen, Parijs en Tokio onder water zouden komen te staan. „Wij en de Russen hebben vol doende atoom- en waterstofbommen om dat te doen", aldus dr. Levine. Eerste. De bestuursraad van de Wereld raad van kerken heeft in Davos beslo ten de volgende jaarlijkse bijeenkomst van de x-aad in Hongarije te houden. De raad, die negentig leden telt, aan vaardde een uitnodiging van de Hon gaarse protestantse kerken volgend jaar zomer in Boedapest te vergaderen. Dit zal de eerste bijeenkomst van de We reldraad in een communistisch land zijn. Assemblage. De heer Hasjimning, direc teur van de „Indonesian Service Com pany Ltd" heeft met de Chrysler Motor Company in Detroit (VS) en met de Willys Motors te Toledo (VS) bespre kingen gevoerd voor de oprichting van een assemblage-fabriek van auto's in Djakarta. Hiervoor is een „vijfjaren plan" ontworpen, waarvoor een kapi taal van tenminste 25 millioen dollar nodig zal zijn. Liefdadigheid. Volgens de „New York: Times heeft de familie Rockefeller in dé afgelopen honderd jaar ongeveer 2,5 milliard dollar aan werken van lief dadigheid besteed. Verongelukt. In Oostenrijk zijn deze zomer tot dusver dertig bergbeklimmers ver ongelukt. Drie alpinisten worden nog vermist. Besmet. Het Argentijnse genootschap van advocaten heeft in een verklaring ge zegd, dat een herstel van de onafhan kelijkheid van de Ax-gentijnse rechters een eerste voorwaarde is voor een terugkeer tot toestanden onder een nor maal, op de grondwet berustend be wind. De gerechtelijke macht in Ar gentinië moet weer onafhankelijk wor den en rechters, die blijk hebben ge geven „partijdig en door politiek be smet te zijn", dienen afgezet te worden, aldus de verklaring. Het Economisch Technologisch Instituut in Friesland zal binnenkort een rapport publiceren over de structuur van het ver keer naar Leeuwarden. Uit de voor dit rapport gehouden vex-keerstelling is geble ken, dat in Juni, Juli en Augustus van 1954 rond 18.500 buitenlandse wagens de Afsluitdijk zijn gepasseerd. Hiervan kwa men uit Amerika 576, België 1460, Cura sao 200, Denemarken 1538, Duitsland 3635, Finland 203, Frankrijk 1016, Engeland 1115, Indonesië 10, Italië 492, Luxemburg 48, Noorwegen 838, Zweden 5247, Zwit- sex-land 1598 en uit overige landen 382. HET IS JAMMER dat van allerlei merk waardige berichten de oorspronkelijke bronnen niet meer bestaan. Het gaat hier om een gebeurtenis uit het jaar 62 v. Chr., toen de Romein Quintus Metellus Celer het pro-consulaat in Gallië bekleedde, en hem door de koning der Sueven enige Indiërs werden geschonken. Deze mensen zouden door de storm uit de Indische wateren zijn afgedreven en aan de Duitse kusten zijn ge land. Dit hoogst ongeloofwaardige bericht stamt uit een geschrift van Cornelius Nepos, dat ver loren is gegaan, maar het werd overgenomen door twee andere klassieke schrijvers, Plinius en Pomponius Mela, die de feiten op ongeveer dezelfde wijze weergaven, zodat we er in ieder ge val wel enige aandacht aan kunnen schen ken. Wanneer we nu rekening houden met het feit, dat in de oudheid veel van het onver klaarbare op rekening werd geschreven van het grote wonderland Indië, dat een verzamelnaam was voor het vreemdsoor tige en wonderbaarlijke, zodat we de woor den Indiërs en Indië gevoeglijk kunnen uit schakelen, dan krijgt het ongeloofwaardig klinkende bericht direct een andere klank. Want dan komt het er op neer, dat enige mensen van vreemde herkomst door de storm op de Duitse kust zijn beland. Dat deze mensen voor Indiërs werden aange zien, wijst voorts op hun bijzondere huids kleur en vreemde raskenmerken. De veronderstelling is hier zeer zeker ge wettigd (maar niet bewezen) dat deze schip breukelingen Amerikaanse inboorlingen zijn geweest die naar de Europese kusten zijn gedreven, een hypothese die zeker niet onaannemelijk is. Want er zijn nóg enige gevallen uit historische tijden bekend, waarin hetzelfde is gebeurd. Op de Britse eilanden zijn enige malen Eskimoboten aan gespoeld, evenals op de Noorse kusten. In de musea van Aberdeen en Edinburg, in de kerk van Bur a op de Orkaden en in de Dom van Drontheim kunnen de kajaks bezichtigd worden die dit lot overkwam. Bovendien hebben dergelijke voorvallen eveneens plaats gevonden aan de Duitse kust, tijdens de rege ring van keizer Barbarossa, ter wijl in het begin van de 16de eeuw te Rouen een kajak aan spoelde met zeven Eskimo's, waarvan er echter nog slechts één in leven was. De veronderstelling dat de stranding om streeks het j<aar 62 v. Chr. betrekking heeft gehad op Eskimo's uit Labrador of van Straat Davis, dus op Amerikaanse inboor lingen, is dïis zeker gewettigd, vooral om dat alle andere vreemde rassen in dit ge val niet in aanmerking komen. Naar alle waarschijnlijkheid zijn de schipbreukelin gen die als bezienswaardige dieren werden weggeschonken, Amerikanen geweest. Wat ons tot de conclusie voert dat Europa eer der door de Amerikanen is ontdekt, dan omgekeerd. En laten we thans als sluitstuk van al deze ontdekkingsreizen eens mogen wijzen op allerlei merkwaardigheden die bij India nen werden aangetroffen, en door sommi gen als sporen van vroeger contact met Europeanen worden gezien. Daarover morgen. H. PETILLON. (Nadruk verboden)

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 2