Mary Kok zwom 100 m. in I min. 6.9, twee titels voor Hettie Balkenende Joke de Korte eindelijk kampioene 100 m. rugslag Duitsers Fischer en-Hauter werden Europese motorbootkampioenen Garage DEN HOUT De nationale zzvemkampioenschappen Robben won 4 x 100 m. estafette dames RCH versloeg 't Gooi met zes-een AGOVV wil plaatselijk karakter behouden Ook maatregelen tegen Catania verwacht Zaterdagvoetballers nog niet uitgespeeld Nederlandse studenten wonnen in San Sebastian Pech voor sterke Italianen Renault Frégate Jan Selen uit Venlo Zweefvliegkampioen Australiër Cawthorn sterkste tennisleraar „Nuni Brewer" won Europese trofee Wereldrecord 4 x 100 m vrije slag estafette V oetbaischandalen HFC en HBC naar Jan van Ecktournooi IJselmeervogels en Quick Boys na zeven wedstrijden gelijk Wolverhampton Wanderers verloor in Moskou met 3-0 Duivenvoorde blijft voor HBC spelen Eén vertegenwoordigend elftal voor Berlijn Nederlanders voetbalden in Duitsland A.J. KAAN „De Wolbaal" Matige wedstrijden op Sloterplas MAANDAG 8 AUGUSTUS 1955 de NATIONALE ZWEMKAMPIOENSCHAPPEN, die dit jaar in het buitengewoon fraaie bad „De Papiermolen" in Groningen zyn gehouden, hebben voor enkele zwemsters en zwemmers zeer fraaie successen opgeleverd. Behalve dat voor sommige titels fel is gestreden, werden niet minder dan acht maal persoonlijke records ver beterd en een maal geëvenaard. Mary Kok maakte by de adspiranten Zaterdag op de 100 meter vrye slag de wereldtijd van 1 min. 6.9 sec., waarmee zij haar persoonlijk record op dit nummer, dat zij een dag tevoren in de series reeds had verbeterd, met 0.4 sec. omlaag bracht en zich hierdoor met een slag op de wereldranglijst plaatste van de tien beste zwem sters ter wereld op een 50-meterbaan. Dit Robbenmeisje, dat tijdens de kampioen schappen niet minder dan twaalf maal aan de start verscheen, legde beslag op de Nederlandse titel 100 meter vrye slag meisjes adspiranten, werd tweede in de finale van de 100 meter rugslag adspiranten (achter Lenie de Nys), derde in de eindstrijd om de 100 meter vlinderslag dames (achter Atie Voorbij en Lenie de Nijs), derde op de 400 meter vrije slag dames (achter Hettie Balkenende en Lenie de Nys). Lenie de Nys maakte op dit nummer de beste tijd, die zy ooit voor zich liet afdrukken, namelijk 5 min. 13.6 sec. en Mary zwom eveneens de beste tijd op deze afstand in een openluchtbad door haar gemaakt (5 min. 15.6 sec.). Joke de Korte streed de wedstrijd van haar leven op het nummer 100 meter rug slag dames tegen Jopie van Alphen. Voor het eerst legde zij beslag op de zo fel be geerde titel, die haar jaren achtereen steeds is afgesnoept door Geertje Wielema, die sinds 1949 Nederlands kampioene was. Ongetwijfeld was het ook dit jaar weer hèt duel op dit nummer geworden tussen Geer tje en Joke, indien Geertje aan de start was verschenen. Het Hilversumse meisje had last van een bronchitis en moest der halve verstek laten gaan, waardoor Joke de kans kreeg van haar leven. Ook De Vreng kreeg eindelijk een zo zeer begeerde titel door in de eindstrijd van de 400 meter vrije slag de titelhouder De Jong te onttronen en Willemse achter zich te laten. De strijd om de tweede plaats werd geleverd door De Jong uit Leeuwarden en de Robbenzwemmer Willemse, ongetwijfeld een van de beste zwemmers van ons land op dit ogenblik. De Jong verbeterde wel iswaar zijn persoonlijk record met 0,2 sec. (in Parijs liet hij kort geleden 4.55,8 voor zich afdrukken), maar niettemin bleef hij 3,9 sec. achter De Vreng. Willemse tikte 0.2 sec. later aan dan De Jong. De Haar lemmer Pieter (DWR) werd zesde: 5.11.8. Willemse, nationaal kampioen op de 1500 meter, voegde een nieuwe titel aan zijn prestatielij st toe, door als eerste aan te tik ken in de eindstrijd van de 100 meter vrije slag in 58,9 sec., dezelfde tijd, die hij in de serie, had genoteerd en 0,1 sec. boven zijn persoonlijk record ligt. Hoogveld had 0,4 sec. langer nodig en werd tweede in 59,3 sec., waarmee hij zijn persoonlijk record evenaarde. Boxem, die na felle strijd met Hoogveld als derde ein digde, noteerde met 59,4 sec. zijn beste tijd op deze afstand in een 50-meter bad. Twee titels De eindstrijd op de 100 meter vrije slag dames werd een duel tussen het ZAR- meisje Hettie Balkenende en de Rotter damse Jopie van Alphen. Hettie verzeker de zich echter met 0,2 sec. verschil van de titel. Na een spannende strijd met Lenie de Nijs en Mary Kok zegevierde Hettie Bal kenende ook in de finale 400 meter vrije slag dames. Door 0,2 sec. sneller aan te tik ken verwees zij Lenie, de nationale- kam pioene en wereldrecordhoudster op de 1500 meter naar de tweede plaats. Mary Kok moest met de derde plaats genoegen nemen. Lenie had Zaterdag reeds de titel voor zich opgeëist in het nummer 100 meter rugslag meisjes adspiranten. Fel werd er ook gestreden om de titel van het nummer 200 meter schoolslag dames, die tenslotte op overtuigende wijze door Ada de Haan uit Bussum werd ge wonnen met 1,2 sec. verschil op haar con currente Rika Bruins. Ada had Zaterdag reeds beslag gelegd op de titel 100 meter schoolslag meisjes. De 100 meter vlinderslag was, zoals ver wacht, voor het wereldrecordhoudstertje Atie Voorbij. Met grote soepelheid vlinder de het meisje door het water. Kampioen van Nederland in de estafette vier maal honderd meter vrije slag (dames) werd dit jaar de Robben-ploeg uit Hilver sum, bestaande uit Dicky van Ekris, Tine van Brcnk, Lenie de Nijs en Mary Kok. Tine van Brenk verving Atie Voorbij in dit nummer Na fraaie, maar verbeten strijd heeft de Robben-ploeg de titel aan de Hil versumse zwemclub ontnomen, dank zij het voortreffelijk zwemmen van Lenie de Nijs en Mary Kok. De RDZ-meisjes uit Rotter dam. die haar zinnen hadden gezet op deze titel, lagen na 200 meter duidelijk voor. Maar toen voor de derde 100 meter Lenie de Nijs voor de Rcbbenploeg te water ging, werd de achterstand op de Rotterdamse meisjes zienderogen ingelopen en Mavy Kok, als vierde Hilversumse zwemster had de zware taak om niet alleen de achter stand geheel te niet te doen, maar boven dien nog de doorslag ce geven voor de einduitslag. In een formidabel tempo schoot Mary Kok door het water. Zy nam het keerpunt uitstekend en van dat ogenblik af was de strijd beslist. De Robben-dames wonnen met 0,6 sec. verschil, waarmee zij revanche namen op EI)Z, welke laatste ploeg Zater dag in de 4 x 100 meter wisselslag estafette beslag had gelegd op de titel en de Robben naar de tweede plaats had verwezen. Deze laatste zege was ongetwijfeld te danken aan Joke dc Korte, die op de rugslag met dui delijk verschil ric meerdere bleek te zijn van Dicky van Ekris. De achterstand, reeds tijdens de 100 meter rugslag opgelopen, konden de drie andere estafette-zwemsters van de Robben (Rita Kroon, Atie Voorbij en Mary Kok) niet meer inlopen. De Rot terdamse dames i.Toke de Korte, Corry Homs, Jopie van Alphen en Lotte Henigcri noteerden 2.3 sec. minder dan de Robben- zwemstertjes. De Robben-ploeg (dames) legde tenslotte ook beslag op de Limburg-beker, met twee punten verschil op de Rotterdamse Dames Zwemclub. Muller behaalde op gemakkelijke wijze de titel op de 200 meter vlinderslag. Hij noteerde 2 min. 45,9 sec., waarmee hij zijn persoonlijk record van 16 Juli tijdens de landenwedstrijd tegen Frankrijk in Parijs met 1>9 sec. verbeterde. Evertse, die tweede werd, lag 10,6 sec. achter de Dolfijn-man. Jaspers ontnam op de 200 meter school slag heren de titel aan Bekkering. Jaspers, die voor de eerste 100 meter een tijd van 1 min. 19 sec. nodig had, bleef met zijn 2.45,9 slechts 0,3 sec. boven zijn beste per soonlijke prestatie. Bekkering, die na de 150 meter sterk kwam opzetten, kon de Nijmegenaar echter niet voorbij komen. Met 2.46,5 eindigde hij op de tweede plaats. Springen De 46-jarige De Haas van de Haagse springclub „Joop Stotijn" werd Nederlands kampioen schoonspringen van de drie nieter plank. Na de gelimiteerde sprongen (op Zaterdag gehouden) stond de Amster dammer Haasman met 52.52 punten als eerste in het klassement. Maar deze sprin ger trok zich Zondag wegens de onaange name kille temperatuur van het weer af en toe regende het hard terug. Zijn clubgenoot De Haas, die toen vierde stond, werkte zich in het tweede gedeelte boven zijn concurrenten uit. Bij de dames verzamelde mevrouw Els van BredaVan der Horn de meeste pun ten. Na het eerste deel had zij zich reeds als eerste geklasseerd, zij het met slechts 2.73 punten verschil op Annie Tenkink. Mevrouw Van Breda prolongeerde daar mee haar titel. Uit de gemaakte tijden onder niet al te gunstige omstandigheden, mag men opti mistische verwachtingen koesteren voor het aanstaande winterseizoen. u De start van de 100 meter vrije slag heren: van voor naar achter De Vreng, Pieters, Boxem, Willemse, Hoogveld en Ten Thije. Ter gelegenheid van de opening van het nieuwe Sportpark in Laren speelde RCH Zaterdag voor een talrijk publiek de ere- wedstrijd tegen 't Gooi. De Racing kioam in deze ontmoeting uitstekend voor de dag en versloeg de Hilversumse ploeg met zes één. In het begin van de wedstrijd leek het er niet op, dat 't Gooi zo'n zware nederlaag tegemoet zou gaan. Het overwicht, dat de geel-zwarten uitoefenden, bezorgden de mannen van Schaap na tien minuten de leiding, maar weldra nam RCH het initia tief over. Wel weerden de Hilversummers zich individueel op verdienstelijke wijze, doch het betere ploegverband en het uit stekende combinatiespel van de blauw zwarten waren van beslissende invloed voor het verdere verloop van de wedstrijd. Door midvoor Van Braam werd de ba lans in evenwicht gebracht. Kruijer bracht de stand op ééntwee en nog voor de rust scoorde Van Braam, die op de middenvoor plaats goed voor de dag kwam, het derde Haarlemse doelpunt. Ook na de pauze was RCIJ de beter spelende ploeg. De Gooise defensie, waar in de afwezigheid van spill Bak merkbaar was, kon niet voorkomen, dat Biesbrouck en Van Braam de score opvoerden tot één vijf, waarna Hoogendoom met een fraai schot in de bovenhoek het halve dozijn voor de Racing volmaakte. Bij RCH debu teerde als rechtsback Schoonenberg, de voormalige spil van Zeeburgia. De opstelling van RCH luidde: doel: Van der Voort; achter Schoonenberg en Van den Brink; midden: De Jong, De Vos en Hoogendoorn; voor: De Wette, Kruijer, Van Braam, Biesbrouck en Honout. De voorzitter van het Apeldoornse AGOVV, de heer E. Landaal, heeft tijdens een door hem belegde bijeenkomst medegedeeld, dat het bestuur van AGOCV er naar zal blij ven streven, de vereniging het zuiver plaatselijke karakter te doen behouden. Het is de bedoeling spelers uit eigen vere niging en plaats op te kweken voor het eerste elftal, hetgeen de clubgeest ten goe de komt en bovendien voor het publiek prettig is, aangezien men dan bekende spe lers in het veld ziet. Men rekent bij het streven naar een zo hoog mogelijke plaats in de competitie op de medewerking van het Apeldoornse pu bliek, zowel financieel als moreel. Mocht er voor een bepaalde plaats in het eerste elftal absoluut geen geschikte kracht uit de eigen vereniging te vinden zijn, dan zal bij hoge uitzondering des noods een speler van buiten Apeldoorn worden aangekocht. De oud-AGOW'er Sint is inmiddels in de blauwe gelederen teruggekeerd. Sint heeft, terwijl hij studeerde, enige tijd het doel verdedigd in een Engelse profclub uit de tweede divisie en voorts stond hij in het doel van de Duitse eerste klasse amateurclub Bekkum. Hij werd in die tijd getraind door de oud-doelman van het Duitse nationale team Koth. Sint blijft in Duitsland werken en komt de week-ein- den naar Apeldoorn. Hij heeft verlof ge kregen om de treining te volgen bij de eerste-divisie profclub Preussen Münster. Voorts is bekend geworden, dat ook Yn- tema definitief naar AGOW terugkeert. Na het degraderen door de Italiaanse Voetbalbond van de club Udinese van de eerste naar de tweede divisie, wordt dezer dagen een soortgelijke maatregel verwacht tegen de enige Siciliaanse eerste divisie club Catania. Bestuursleden van de Ita- ïaanse Voetbalbond hebben Zaterdagavond tot één uur 's nachts vergaderd en een aantal getuigen gehoord om een geval van omkoping te onderzoeken, waaraan Ca tania zich in het afgelopen seizoen heeft schuldig gemaakt. Tijdens de bijeenkomst werd het gebouw van de Italiaanse Voet balbond bewaakt door politie en brand weer in verband met demonstraties door supporters van Catania en Udinese. Catania wordt er van beschuldigd ander half millioen lire (ongeveer 9.000 gulden) te hebben betaald aan zekere scheids rechter Scaramella, die door de bond was aangewezen om twee wedstrijden van Ca tania te leiden, een tegen Atalanta en een tegen Genoa, welke duels allebei door Catania werden gewonnen. De bond, die pas in Juli op een en ander werd gewezen, liet onmiddellijk de boeken van Catania onderzoeken en bevond die geenszins in orde. De uitgave van een belangrijke som gelds kon niet worden verklaard. Guilio Stexdini, de vroegere secretaris van de club, heeft, nadat hij door de bondsofficials was verhoord, een perscon ferentie gehouden. Hij vertelde, dat hij al zijn vroegere verklaringen had bevestigd. Sterlind verklaarde, dat hij enkele maan den geleden een brief had ontvangen van de vrouw van scheidsrechter Scaramella, waarin zij er op attent maakte dat haar man de twee wedstrijden zou moeten lei den. Later was deze „voorzichtige uitnodi ging" gevolgd door een bespreking tussen Sterlini en de scheidsrechter en zij zouden het eens zijn geworden over een bedrag van een millioen lire, die aan Scaramella zouden zijn uitbetaald. Sterlini beweerde dat de aan Scaramel la geadresseerde chèques waren onderte kend door de vice-voorzitter van de club, de heer Galli. De Italiaanse Voetbalbond zou Zondag of in de loop van Maandag zijn beslissing omtrent deze affaire be kend maken. Algemeen wordt verwacht, dat Catania uit de eerste divisie zal wor den verwijderd en dat nog andere, stren ge straffen zullen worden uitgedeeld. Competitie opgeschort In Italië vraagt men zich af of de voet balcompetitie van de eerste divisie dit jaar wel zal worden gehouden en zo ja, hoe zij er uit zal zien. Iedereen is nog vol van het schandaal om de club Udinese. Het zal de bestuurderen van deze club niet mee vallen hun onschuld aan te tonen. Twee van de spelei-s van Pro Partia, die zich door Udinese hadden laten omkopen, Et- tore Manucci en Spai-taco Donati resp. voor het leven en voor drie jaar ge schorst hebben bekend, dat zij destijds 150.000 lire (ongeveer 900 gulden) kregen. In afwachting van een definitieve be slissing heeft het bestuur van de Italiaan se Voetbalbond besloten, de aanvang van het nieuwe seizoen op te schorten. HFC en HBC zullen deelnemen aan het Jan van Eck-toumooi van WA, dat op 21 Augustus zal worden gehouden. DCG en WA zijn de andere deelnemers. HFC is momenteel bekerhouder. De uitslagen van de wedstrijden gespeeld in de competitie om het kampioenschap van Nederland Zaterdagvoetbal van de KNVB, luiden: IJselmeervogelsQuick Boys 00 Spoi-tcl. Genemuid'enBlauw Wit '34 21 De stand is thans: IJselmeervogels 7 5 1 1 11 287 Quick Boys 7 4 3 0 11 13— 6 Sp.cl. Genemjuiden 8 4 1 3 9 16>16 Hoogvliet 7 1 2 4 4 8—12 Blauw Wit '34 7 0 1 6 1 6—30 In tegenwoordigheid van 30.000 toe schouwers is Zondagmiddag in het Ano- ta-stadion te San Sebastian de internatio nale studenten-sportweek geopend door de minister van Buitenlandse Zaken de heer Albertino Martin Artajo. Ongeveer 2000 athleten, tot 19 landen behorend, nemen aan deze spelen deel. Bij het défilé in het stadion liep de groep van Duitsland, waar de vorige spelen ge houden zijn, voorop. Elke groep werd vooraf gegaan door een meisje in Baski- sche klederdracht dat een bord droeg met de naam van het land. Daarna kwamen groepen van de andere 18 landen: Oosten rijk, België, Brazilië, Zuid-Korea, Egypte, Nederland, Engeland, Israel, Italië, Jamai ca, Japan, Luxemburg, Nieuw Zeeland, Portugal, Saarland, Zwitserland, de Ver. Staten en Spanje. Het voetbaltournooi Voor de eerste dag stond slechts één wedstrijd op het program, tussen Neder land en België. De Nederlanders wonnen met 10, nadat de rust met blanke stand was ingegaan. In de eerste helft zetten de Belgen tal rijke aanvallen op die echter strandden op de hechte Nederlandse verdediging, waarin Dekker en Veen de backlinie vormden. Na de hervatting gaven onze landgenoten zich geheel en kwamen zij iets in de meerderheid. Vier minuten voor het einde loste de linksbinnen Engels een hard schot dat de Belgische keeper Bruggeman te machtig bleek. De Belgen hebben zich daarna nog tot het uiterste ingespannen om een gelijk spel uit het vuur te slepen, maar vergeefs. De wedstrijd werd 's avonds gespeeld en trok 8000 toeschouwers. Het Neder landse team bestond uit: doel: Van der Lee (HFC), achter: Dekker (HFC) en Van Veen; midden: Van Bruggen, Op den Kamp en Van den Berg; vóór: Van der Zee, Fabels, Abarbanel, Engels en Van Eek. De Engelse club Wolverhampton Wan derers heeft in Moskou met 30 van Spartak verloren. Er waren 80.000 toe schouwers in het Dynamo-stadion, waar de wedstrijd werd gespeeld en zij verheug den zich op de duidelijke revanche, die Spartak nam voor zijn 40 nederlaag; die het in November van het vorige jaar in Wolverhampton had geleden. De Wolves kwamen er aanvallend nauwelijks aan te pas. Door het goede werk van doelman Bert Williams en stopper Billy Wright bleef hun een grotere nederlaag bespaard. De HBC-speler Duivenvoorde, die over schrijving aangevraagd had naar RCH, heeft déze weer ingetrokken. Hij heeft besloten de zwart-witte kleuren getrouw te blijven. De voetbalbonden van Oost- en West- Berlijn hebben besloten, in het vervolg ge zamenlijk één „gemengd" elftal te kiezen voor het spelen van stedenwedstrijden. Een dergelijk elftal, bestaande uit spe lers uit beide delen van de stad, zal op 27 November in het Olympisch stadion in West-Berlijn uitkomen tegen Hamburg. De resultaten van de vriendschappelijke wedsti-ijden, die een aantal Nedei-landse verenigingen in Duitsland hebben ge speeld, luiden: FC KölnFortuna '54 81, VFB Oldenbui'gVeendam 31, Span- dauer SVRapid JC 14, Preussen Mün sterVitesse 21. ADVERTENTIE Dinsdag en Donderdag 25 uur DEMONSTRATIE der bekende PASSAP-breimachines Toegang vrij Gen. Cronjéstr. 129 - Tel. 11385 - Haarl DE KONINKLIJKE NEDERLANDSE MOTORBOOT CLUB heeft niet bepaald geluk gehad met de wedstryden op de Sloterplas. Allereerst moest de baan ongeveer 1400 a 1500 meter (men moest banen varen) op verzoek van vele deelnemers verlegd worden, waardoor de scherpe bochten beperkt werden tot twee. Hierdoor begonnen de wedstryden Zaterdag pas om kwart voor drie inplaats van twee uur. De derde pech was wel die, toen bleek dat er by de klasse B die telde voor het Europese kampioenschap by de start en finish moeilykheden waren, die door de film opgelost moesten worden. Dit duurde echter zo lang dat men de uitslag pas des Zondagsmiddags kon geven. Toch was de stryd boeiend en vooral in de B-klasse werd hard gevochten voor de zege. De Italianen hadden hierin wel de sterkste troeven. Jammer was het echter, dat Carena en zijn landgenoot Vitali gediskwalifi ceerd werden wegens te vroeg starten. Toch zagen de toeschouwers een boeiende wedstrijd na enige minder fraaie races. In de andere race geldend voor de Europese titel die der klasse BU was eveneens interessant, maar haalde het niet bij de B-klassers die gedurfder de bochten namen. De Italianen waren hier heer en meester van het veld met daarachter de Duitsers als zeer gedurfde „bochten werkers". De wedstryden in de diverse klassen om de Grand Prix de Hollande 1955 waren minder geslaagd door het te grote krachtsverschil onderling. Zaterdag was het vrij winderig op de Sloterplas en ook Zondag was het nu niet bepaald een pleziertje om als toeschouwer te fungeren, laat staan om als coureur tegen de soms tot storm aanwakkerende wind en de slagregens in te varen. Dat het niet aangenaam was zo bij de motor bootraces te vertoeven, heeft de publieke belangstelling wel overduidelijk aange toond. Er waren slechts twee- tot drie duizend belangstellenden. Toch warexi er zeer fraaie races bij en enige Nederlandse successen, want in de derde heat van het Europse kampioenschap klasse B werd C. van der Werff op schitterende wijze eer ste in de fraaie tijd van 7 min. 16.7 sec. Jammer was het dat hij de vorige twee heats verstek moest laten gaan wegens machinedefect. Door diskwalificatie in deze races werd de sterke Italiaanse kolo nie gedeclasseerd en kon de Duitser Fischer zich Europees kampioen noemen. ADVERTENTIE 6-pers. Sedan geeft 12 maanden ga rantie. Prijzen in diverse uitvoeringen f 7500— tot 8875.—. Wagenweg 166-168. Tel. 12138 en 15056. Na twee weken vliegen op het zweef- vliegcentrum Teriet van de Koninklijke Nedei'landse Vereniging voor Luchtvaart heeft Jan Selen uit Venlo het zweefvlieg- kampioenschap 1955 definitief op zijn naam gebracht. Op de laatste dag trachtten zijn 18 mede dingers naar de titel hem van de eerste plaats te verdringen. Speciaal gold dit voor de 20-jarige Hagenaar Wim Touten- hoofd, die sinds Donderdag nog slechts l'/2 punt op hem achter stond. Koch, Ordel- man en De Boer stonden op de 3e, 4e en 5e plaats. De wedstrijdleiding had voor de laatste dag een vrije afstandsvlucht uitgeschre ven. Al spoedig bleek dat de weersomstan digheden ongunstig wai-en om boven het terrein voldoende -hoogte winnen. Slechts 6 van de 19 vliegei's konden Teriet achter zich laten. De overigen kregen met steeds zwaardere bewolking en toenemende wind te kampen, die de thermiek onderdrukten. Zowel Toutenhoofd als de K.L.M.-gezag- voerder Koch moesten na vei-schillende verbeten pogingen weer op het L-vormige landingsterrein dalen. Van de kopgroep verdwenen Selen, Ordelman, De Boer en Dekkers achter de wolken. Om de dag als wedstrijddag te doen tellen moesten vol gens het reglement 5 of meer vliegers elk tenminste 30 km afleggen. Dekkei's en De Boer landden na ruim 2 uur vechten met de turbulente stijgwind kort achter de Duitse grens op 90 resp. 78 km afstand. De Meteorologen van Gilzerije en Schiphol André en Beenker streken na 42 resp. 16 km al neer. Selen na 37 km en Ordelman na 25 km. Aan de minimum eisen was dus niet vol daan en daarmee was de wedstrijd beslist. Als Ordelman slechts 5 km meer had af gelegd was de stand in kop flink gewijzigd. Nu werd het klassement definitief dat Don- dex-dag was opgesteld. Dit luidt voor de eei-ste zes als volgt: 1. Selen (Venlose Zweefvliegclub) 654 punten; 2. Toutenhoofd (Zuidhollandse Vliegclub) 652,5 punten; 3. Koch (Gooise Zweefvliegclub) 601 punten; 4. Ordelman (Vliegclub Teuge) 524 punten; 5. De Boer (Amsterdamse Club voor Zweefvliegen) 439.5 punten; 6. Dekkers (Gooise Zweef vliegclub) 397.5 punten. Een moment tijdens de motorbootraces op de Sloterplas. In de 350 cc klasse zien we hier de nrs. 1 B. Velthuis (Ned.). 2 G. Mecchi (Italië); 17 C. v. d. Werf (Ned.); 71 M. Hyatt (USA) en 135 G. Fischer (Duitsland). Pech Ook de B U-klasse werd een teleurstel ling voor de sterkere Italiaanse équipe. Door pech kwam Molinari die twee heats op zijn naam had gebracht te ver achter om de verdiende zege te behalen. Hij werd vijfde achter kampioen Hauter, Muller (beiden Duitsland), Vigano (Italië) en Wiemer (Duitsland). De mooiste races van de dag waren ech ter de wedstrijden in de klasse C voor hors-bords de course tot 500 cc. De fraaie strijd tussen König de zoon van de Duitse motoi-bouwer en Europees kam pioen in deze klasse en zijn rivaal de Zweed Claesson was enerverend en uiter mate spannend. De prachtige bochtentech niek van de Zweed werd de Duitser te machtig; hij verloor daardoor twee heats doch kon door gedurfd varen op de rechte einden de derde heat op zijn naam bren gen. De Zweed Eriksson maakte bij dit gezelschap een uitstekende beurt door een goede derde te worden. De Santi (Italië) werd vierde, de Belg Smal eindigde als vijfde. Matig Daar alleen de klasse B en B U voor het Europese kampioenschap meetelde, werd de strijd in de overige klassen niet zo hevig tot het einde gestreden, als verwacht mocht worden. Hierdoor was de strijd in de zo genaamde Grand Prix de Hollande 1955 vaak heel matig. Liep Zaterdag de organi satie zeer stroef, Zondag ging het bedui dend beter en werd de klok nauwgezet gevolgd, zodat alles op tijd ging. Jammer was het dat van Italiaanse zijde vaak en onnodig werd geprotesteerd, waardoor het ruim 34 uur duurde voordat de uitslag van de eerste heat van de klasse B, gel dend voor het Europese kampioenschap, kon worden bekend gemaakt. Het enkelspel van het internationaal tournooi voor tennisleraren, dat in Noord- wijk is gehouden, is door de Australiër Cawthorn gewonnen. In de eindstrijd ver sloeg hij zijn collega Roberts uit Engeland. Cawthorn, die sterk aanvallend speelt, won de partij met 6-1, 6-0, 5-7 en 6-0. Aan het einde van de middag verschenen Perry (VS) en onze landgenoot J. de Mos op de baan. Met sterk aanvallend spel di-ong de Nederlander de Amerikaan in het defensief en op fraaie wijze won hij deze ontmoeting met 6-4, 6-8, 6-3. De uitslagen luiden: enkelspel, finale: Cawthorn (Austr.) versloeg Roberts (GB) 6-1, 6-0, 5-7, 6-0. Dubbelspel, halve finales Cawthorn en Ti-egonning (Austr.) versloegen Iemetti en Contet (Frankrijk) 6-4, 7-5, 6-8, 6-3. Ritzenberg en Moh Ali Mobarek (VS/ Egypte) Versloegen Pohman en Laemm- ken (Duitsland) 5-7, 6-1, 6-3, 6-2. Demonstratiepartij: J. de Mos (Ned.) versloeg Peri-y (VS) 6-4, 6-8, 6-3. De eindstrijd van het dubbelspel hess^ men niet kunnen uitspelen, omdat dO Egyptenaar Moh Ali Mobarek tijdens de partij een blessure opliep. Toen hij met de Amerikaan Ritzenberg, gelijktijdig de bal wilde slaan, raakte het racket van de Amerikaan de pols van zijn partner. Moh Ali Mobarek kon niet meer verder spelen en in een ziekenhuis in Nooi'dwijk con stateerde de dokter, dat de pols was ge kneusd. Het zal geruime tijd duren al vorens de Egyptenaar weer zal kunnen tennissen. Daarna volgde de demonstratiepartij tussen de Amerikaan Perry en de winnaar van het enkelspel Cawthorn. 1-Iet publiek dat zich de moeite had getroost om on danks het slechte weer de wedstrijden bij te wonen, heeft geen partij op hoog niveau te zien gekregen. De krachtige wind was hiervan de oorzaak. Perry won dit duel met 1-6, 6-4, 6-0. De Amerikaan verscheen nogmaals op de baan, nu met de Duitser Pohman om de strijd met de combinatie Roberts-Tregon- ning (GB/Australië) aan te binden. Ook deze partij was van korte duui\ Na 6-4, 4-2 in het voordeel van Perry-Pohman werd de wedstrijd afgebroken. De regen maakte het onmogelijk verder te spelen. Het Nederlandse paard „Nuni Brewer", bereden door L. J. van Harlingen en af komstig van de stal Knijnenburg uit Den Haag heeft de Europese trofee, een course over 2200 meter en gedoteerd met een prijs van 7500 Zweedse kronen (ongeveer f5400), welke te Jagersro in de buurt van Malmö is gehouden, gewonnen. Tijdens de landenzwemwedstrijd Japan- Verenigde Staten, die in Tokio wordt ge houden, hebben Japanse zwemmers het wereldrecord 4 x 100 meter vrije slag esta fette vei-beterd door een tijd te noteren van 3 min. 46.8 sec. Hun Amerikaanse tegen standers bleven met 3 min. 47.6 sec. even eens beneden de oude recordtijd, die op 19 Maart 1951 in New Haven was gevestigd door de ploeg van de Yale-universiteit. De zwemmers, die het record in Tokio braken, waren Horoshi Suzuki, Atusji Tani, Toru Goto en Manabu Koga.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 5