Oud-rector: „Ontslag berustte op afwijken van normen die mij onbekend waren" AVONDSTILTE Beide partijen adresseren aan de Haarlemse gemeenteraad Kort en bondig „Toelating niet door formules en voorschriften te regelen" Prijsuitreiking en huldigingen besloten geslaagde fietstocht Conflict bij Haarlems Avondlyceum Ernstige autobotsing op Schipholweg Curatorium werpt tegen: Programma vacantiespelen Belg M. Cock winnaar van Pavilion d'Or A msterdamse Bcrs 7 .Plotselinge critiek' Het selectiebeleid Burgerlijke Stand van Haarlem „Als een dienstbode" „Rechtsgevoel gekrenkt Botsing in Heemstede Staking havenarbeiders ten einde „Onderzoek was objectief* „Geen selectiebeleid** „Elite** Lepelaars bij Haarlem en Vijfhuizen Botsing tussen motor en auto op Rijksstraatweg Kok zou greep gedaan hebben in provisiekast Brandje in kliniek aan Soendaplein De Haarlemse Muggenronde Henk van der Geest naar „De Kampioen" Zandvoortse arts dient klacht in Examens DINSDAG 9 AUGUSTUS 1955 DE VERSCHILLEN VAN INZICHT tussen het curatorium en drs. J. van Dyck, tot voor kort rector van het Haarlems Avondlyceum, zullen wellicht in de vergadering van de Haarlemse gemeenteraad, welke morgenmiddag wordt gehouden, aan de orde komen. De concrete aanleiding daartoe vormt de voordracht van B. en W. om dr. W. R. Vijverberg uit Apeldoorn te benoemen tot leraar in wiskunde aan het Stedelijk Gymnasium. Zoals wij reeds hebben meegedeeld werd dr. Vijverberg onlangs door het curatorium tot opvolger van de heer Van Dijck benoemd. Daar dit rectoraat echter het karakter van een nevenbetrekking draagt, is de gelijktijdige benoeming tot leraar aan een Haarlemse middelbare school vrijwel onvermijdelijk om dit rectoraat te kunnen uitoefenen. De voordracht van B. en W. heeft de oud-rector aanleiding gegeven zich met een adres tot de Haarlemse raad te wenden, dat echter niet op de ly'st van ingekomen stukken voor de vergadering van morgen voorkomt, omdat het, naar mededeling van de gemeente, binnengekomen is nadat de agenda reeds afgesloten was. Uiter aard is dit ook het geval met het daarop gevolgde adres van het curatorium van het Avondlyceum, waarin dat zijn zienswijze op de zaak nogmaals uiteenzet. Zoals men zich zal herinneren wijdden wij in ons blad van 13 Juli reeds een uitvoerige beschouwing aan deze kwestie. De oud-rector drs. J. van Dijck memo reerde in zijn adres allereerst, dat, toen hij in 1953 het rectoraat over het Haarlems Avondlyceum aanvaardde om deze instel ling op een peil te brengen, dat het aan de algemene eisen van middelbaar onder wijs zou kunnen beantwoorden, hij te goe der trouw geen enkel beding had gemaakt ten aanzien van de continuïteit van zijn rectoraat. Van de zijde van de wethouder en de raadscommissie voor onderwijs werd geen bezwaar gemaakt hem bij de organi satie gedurende het eerste cursusjaar vrij mandaat te geven. Na het eerste cursus jaar heeft het curatorium geen enkele af keuring op zijn beleid laten horen, zo be toogt de heer Van Dijck, die verder stelt dat het curatorium bij het begin van het tweede cursusjaar geen enkel voorschrift voor de toelating van leerlingen heeft ge geven. „Op 20 October, anderhalve maand na de aanvang van de tweede cursus, laat het curatorium plotseling op een voltallige le rarenvergadering felle critiek horen op het beleid van de rector, zonder hem voordien voor zijn beleid ter verantwoording te hebben geroepen", en de heer Van Dijck vraagt zich vervolgens af, waarom dit cu ratorium afweek van de normale gang van zaken en hoe een beleid afgekeurd kan worden wanneer de regelen daartoe ten enenmale ontbreken. De normen voor dit beleid hadden vastgelegd moeten worden in het huishoudelijk reglement, dat in ar tikel 8 van de stichtingsacte wordt ge noemd. „Helaas ontbreekt dit reglement tot op heden. Het curatorium leverde dus critiek naar "eigen inzicht", schrijft de oud-rector verder, die zich verder afvraagt hoe het curatorium „gezien zijn geringe persoonlij ke ervaring met avondlycea", plotseling tot zo'n felle critiek komt. En hij meent als oorzaak daarvan te kunnen aanwijzen de vergelijking die het curatorium heeft ge trokken tussen de examenresultaten van de cursus 1953/1954 van het Haarlems Avondlyceum en die van het overeenkom stige jaar van de avondlycea in andere plaatsen, die echter veel langer (tien tot vijfentwintig jaar) bestaan. Die vergelij king acht de heer Van Dijck dus onjuist en hij beroept zich er verder op, dat het ministerie van Onderwijs zich toch ook niet door deze resultaten heeft laten weer houden de rijkssubsidie aan het Haarlems Avondlyceum toe te kennen. Over het door het curatorium voorgesta ne selectiebeleid schrijft drs. Van Dijck verder: „Men vrage zich bovendien af wat er te recht gekomen zou zijn van een school als deze, wanneer ik het systeem dat het cura torium voorstaat zou hebben gevolgd bij de opening. Mijn principe, dat het avond onderwijs toegankelijk moet zijn voor een ieder die daaraan behoefte gevoelt, is de oorzaak dat het Haarlems Avondlyceum zich momenteel verheugt in een grote be langstelling. Bij dit door mij voorgestane systeem, dat enige jaren van experimente ren vraagt, gaat de selectie geleidelijk. Laat er dan de eerste jaren een relatief groot deel der toegelaten candidaten voor bevordering afgewezen worden door de le rarenvergadering, dan zijn de afgewezenen meer bevredigd doordat zij hebben kun- ADVERTENTIE GROTE KERK GROTE MARKT Woensdagavond 88.45 uur Spreker: Ds. 1. KROON, Spaarndam Organist: BOB ENGELS Violist: F. PlêT. HAARLEM, 8 Augustus 1955 ONDERTROUWD: 8 Aug., Th. Croes en L. W. Dirks. BEVALLEN van een zoon; 5 Aug., M. J. CobelensRoekei; 6 Aug., F. R. Hei-ben Janssens; Y. A. A. EversFouquet; R. Kuij- per—Jacobs; M. G. Post—IJlstra; 7 Aug., E. St. Blomvan der Hart; M. V. Schoor Adema; J. M. DaamsProvoost; A. H. E. HolleboomAndriessen; D. M. Bertholee Vreenegoor; 8 Aug., M. A. NeuvelBax. BEVALLEN van een dochter: 4 Aug., E. J. A. M. KerkhovenDuverges; 6 Aug., J. M. Th. Hobbelende Vries; M. G. Kansen —de Jong; 7 Aug., E. S. M. NeevenLicht- leitner; J. Aarsen—Woppenkamp; Th. M. de BoerLouwen; P. M. J. ZuurbierMeeusen; 8 Aug., C. E. Heeremansvan Ooijen. OVERLEDEN: 5 Aug., A. M. Loerakker- Beek elaar, 82 j., Dolfijnstraat; A. H. Beelen, 56 j., Rozenhagenplein; 6 Aug., J. J. W. Col- pavan Tussenbroek, 78 j„ Kamperlaan; J. Hogenstijn, 81 j„ Gasthuisvest; L. Koning, 80 j., Hazepaterslaan; M. M. C. Haack— Timmer, 77 j. Beukenstraat; J. M. v. d. Lin denHammann, 69 j., P. Kiesstr.; 7 Aug., W. P. van der Meij de BieKroon, 69 j., Garen- kokerskade. nen ondervinden dat hun lang gekoesterde illusies niet in vervulling kunnen gaan, dan wanneer zij reeds bij aangifte in de rectorskamer al te rigoureus worden te ruggewezen". Over de ontslagprocedure schrijft de oud-rector vervolgens: „Het curatorium eindigt gewoon een mondelinge overeen komst tussen werkgever en werknemer, zoals vroeger de huisvrouwen dat plach ten te doen met hun dienstboden, wanneer iets hun niet aanstond", en hij voegt eraan toe, dat de door hem getekende schrifte lijke overeenkomsten voor de beide cursus jaren door het curatorium nooit getekend zijn en teruggezonden. Na aangegeven te hebben, dat het curatorium naar zijn in zicht niet voldoende is ingegaan op de be leidskwestie bij de formulering van de re denen welke het ontslag zouden moeten rechtvaardigen, vraagt de heer Van Dijck zich af of dit een fraaie figuur is op het ogenblik, dat door de Vereniging van lera ren aan avondlycea hard gewerkt wordt aan een algemene regeling van de rechts positie van rector en leraren aan avond lycea. De adressant herinnert voorts aan een request, dat leraren van Het Haarlems Avondlyceum hebben gezonden, waarin zij zich beklagen over het ontbreken van die rechtspositie, waarop B. en W. hebben ge antwoord, dat het gewenst is dat een re glement daartoe zodra mogelijk door het stichtingsbestuur wordt vastgesteld. Ech ter gingen B. en W. niet in op het verzoek het stichtingsbestuur te bewegen besluiten tot niet-continuering uit te stellen tot dat reglement tot stand zou zijn gekomen. Voorts memoreert de oud-rector de po gingen welke de leraren hebben gedaan om de impasse tussen hem en het curatorium te overbruggen, onder meer door het in het leven roepen van een adviescommissie. Het werk van deze commissie, over welker uitspraak geen beide partijen bindende overeenkomst was gemaakt, heeft het rechtsgevoel van de heer Van Dijck niet bevredigd. Hij zelf gaf de voorkeur aan een schriftelijke behandeling en leverde daartoe dan ook een omvangrijk dossier in, van de zijde van het curatorium werden slechts bij monde van de president monde linge gegevens verstrekt, waartegen de heer Van Dijck zich niet heeft kunnen verweren. Bovendien is van de leraren niemand gehoord, wel de hem niet gunstig gezinde administrateur, zo schrijft hij ver der. De heer Van Dijck verzoekt de raad B. en W. uit te nodigen bij het curatorium stappen te ondernemen opdat de niet-con tinuering van de personeelsleden van de school niet zal plaats hebben voordat de rechtspositie daarvan is geregeld en hij wijst daarbij op de voorbeelden van Am sterdam en Utrecht en op een landelijke regeling welke eerlang in dit soort dienst verbanden zal voorzien. De huidige gang van zaken heeft, naar hij schrijft, „het de mocratisch rechtsgevoel gekrenkt". Hedenochtend omstreeks half twaalf zijn nabij Zwanenburg, op de Schipholweg tus sen de Hoofdweg en de IJweg, een tweetal personenwagens met elkaar in botsing ge komen, waardoor vier personen gewond werden. Aan de kant van de Schipholweg stond een auto geparkeerd. Voor deze geparkeer de wagen remde een personenwagen, daar passeren door het naderen van een tegen ligger onmogelijk was. Een daarop volgen de tweede personenwagen is toen naar links gezwenkt met het gevolg dat hij in botsing kwam met de tegenligger, eveneens een personenauto. Naar men ons mededeel de reed de naar links zwenkende wagen zo snel dat deze, gezien het gladde wegdek, tegen de voor hem remmende auto gebotst zou zijn. De bestuurder zou daarom naar links hebben uitgeweken. Alle inzittenden van de twee, zeer zwaar beschadigde, wagens in totaal vier personen, werden gewond en naar het Grote Gasthuis te Haarlem overgebracht. Bij het ter perse gaan van dit nummer ontbraken verdere gegevens. Omstreeks half drie Maandagmiddag zijn op het kruispunt Zandvoortselaan-Leidse- vaartweg in Heemstede een vrachtauto en een personenauto met elkaar in botsing ge komen. De chauffeur van de vrachtauto. M. S. uit Katwijk aan Zee, zou verzuimd hebben voorrang te verlenen. De personen auto, die werd bestuurd door de Haarlemse bedrijfsleider W. J., werd aan de voorzijde tamelijk zwaar beschadigd. Hedenochtend hebben de Amsterdam se havenarbeiders, die gisteren uit protest tegen de nieuwe C.A.O. 24 uur in staking waren gegaan, allen het werk hervat. De vorige week geschiedde in de Rotterdam se haven hetzelfde. Nergens hebben zich vanochtend bij de aanmeldingskantoren moeilijkheden voor gedaan. VARKENSMARKT LEIDEN Aanvoer 295 vette varkens. Notering, zware 165177, lichte 170180, slagersvar kens 176180, zeugen 135143. Handel vlot. Enkele slagersvarkens boven notering. Bovendien 4 nuchtere kalveren. Het curatorium van de Stichting „Het Haarlems Avondlyceum" begint in zijn antwoord op de brief van drs. J. D. van Dijck aan de raad met diens opmerkingen te weerleggen betreffende de rechtspositie van het onderwijzend personeel aan de avondlycea. Deze vestigde er de aandacht op, dat er binnenkort een landelijke rege ling betreffende deze rechtspositie komt, maar verzuimde volgens het curatorium daarbij op te merken, dat, hoe deze regeling ook uitvalt, het jaarcontract hiervan de grondslag zal blijven. Wat dat betreft be staat er een duidelijk gezamenlijk voor nemen bij alle in de Vereniging van Avond lycea aangesloten curatoria, waarmee ook de minister van O., K. en W. rekening houdt. Het curatorium acht het misleidend dat de heer Van Dijck de avondlycea te Am sterdam en Utrecht in dit opzicht als voor beeld stelt voor Haarlem. Op deze scholen is het ontslag aan een bijzondere regeling onderworpen, maar 't al of niet continuëren van het jaarcontract is ook daar afhanke lijk van de beslissing van het curatorium. Er is in deze aangelegenheid ook geen sprake van ontslag, maar van niet ver lenging van een jaarcontract. Het beginsel van het jaarcontract werd trouwens naar het curatorium mededeelt bij de organisatie van de Stichting in 1953 overgenomen op voorstel van de heer Van Dijck zelf. "Wat de redenen van de niet verlenging van het jaarcontract van de heer Van Dijck aangaat, verwijst het curatorium naar het advies van de commissiie, die onder voor zitterschap van de Inspecteur over het be leid van curatorium en rector oordeelde. In de vergadering, waarin werd voorge steld deze commissie te vormen bestond eenstemmigheid bij alle erbij betrokken partijen om zowel de samenstelling van de commissie als de procedure van het onder zoek geheel aan de Inspecteur over te laten. Het curatorium is over de onpar tijdigheid en de objectiviteit waarmee de inspecteur te werk is gegaan dan ook zeer bevredigd en het bevreemd dit college dat de heer Van Dijck nu terugkomt op de ook door hem aan de inspecteur gegeven volmacht. Over het belangrijke verschil van in zicht tussen curatoren en de heer Van Dijck, de kwestie van de selectie, stelt het cura torium het volgende: „Het Curatorium weet zich een met al len, die in Nederland werkzaam zijn op het gebied van het voorbereidend hoger- en middelbaar avondonderwijs, wanneer het de selectie der voor deze vorm van on derwijs geschikte leerlingen het centrale probleem acht". „De selectie is niet vast te leggen in re gels en voorschriften, integendeel: zij vraagt van de verantwoordelijke schoollei ding een grondige kennis van het Neder landse onderwijs, een grote zakelijkheid en nuchterheid in het beoordelen der moge lijkheden, een scherpe blik op de mens maar daarnaast een warm hart en begrip voor andermans noden. Deze selectie vraagt kortom om algemeen menselijke kwalitei ten, die zich van geval tot geval juist van regels en voorschriften weten los te maken. Het tekort dat het curatorium tot zijn spijt steeds meer in de heer Van Dijck moest waarnemen, lag juist op dit vlak en viel door geen enkel, telkens weer gezocht, overleg en door geen enkel, telkens weer gegeven, advies en voorschrift te onder vangen". Om een enkel concreet punt te noemen, leerlingen van de dagscholen, die daar wa ren mislukt, werden door de heer Van Dijck toegelaten zonder dat deze contact had gehad met de leiding van de betref fende dagschool, die in bepaalde gevallen zelfs was vertegenwoordigd in het curato rium. Het bezwaar, dat het curatorium koes terde tegen de heer Van Dijck, betrof niet een ander systeem van selectie maar het ontbreken van selectie. De door hem in zijn schrijven gewraakte uitdrukking „geestelijke elite" betreft dan ook niet een dunne bovenlaag van naar zuiver intellectualistische maatstaf gese lecteerden maar de sterke karakters en de waardevolle persoonlijkheden, aan wie de hand gereikt moet worden op hun moeilijke weg naar boven. En in die zin is het een eis van sociale verantwoordelijkheid en van eenvoudige zedelijke moed om diegenen af te wijzen, die zonder vaste wil om zich in te zetten en te slagen om toelating vragen". Het curatorium eindigt met mede te de len, in dr. R. W. Vijverberg de man gevon den te hebben, die, gezien de indruk, die hij maakt en gezien de aanbevelingen om trent zijn persoon, die het curatorium kreeg van het ministerie, de inspectie, de direc teuren en rectoren, onder wie hij werkte, de aangewezen figuur is om het Haarlemse Avondlyceum tot een instituut te maken, dat zijn sociale functie in de hierboven ge schetste zin kan vervullen. Op de weilanden in de polders tussen Haarlem-Zuid en de Haarlemmermeer polder (Vijfhuizen) worden de laatste tijd herhaaldelijk lepelaars waargenomen. Dit zijn grote vogels ongeveer ter grootte van een reiger met een wit verenkleed en een snavel, die aan het einde lepelvor- mig is. De lepelaars hebben in ons land drie grote broedplaatsen, namelijk op „De Muy" op Texel, in het „Zwanenwater" bij Callantsoog en in het Naardermeer. Deze broedkolonies worden ons door vele na tuurvrienden in het buitenland benijd, om dat de lepelaars slechts sporadisch in Europa nestelen. Na het broedseizoen zwermen de vogels uit en houden zich op in de omgeving van riviermonden, bij de waddeneilanden en dergelijke. Ook vroeger werden ze af en toen wel in de polders bij de Haarlemmer meer gesignaleerd, doch niet in zulke grote aantallen als dit jaar het geval is. Het is nu namelijk wel voorgekomen, dat een groep van elf lepelaars zich op een weiland ophield in de onmiddellijke om geving van Haarlem, Zuid-Westelijk van de Schipholweg, vlak bij de sportvelden aan het Spaarne. Een aantal van de dieren was op jacht aan de slootkanten, terwijl andere toilet maakten of stonden te sla pen. In de omgeving van het dorp Vijf huizen waagden de vogels zich zelfs tot in de onmiddellijke omgeving van de huizen. De lepelaars vertrekken in de loop van deze en de volgende maand naar de war mere streken in het Zuiden en keren in Maart weer naar ons land terug. In hun vliegbeeld onderscheiden zij zich van de reigers, doordat zij met gestrekte hals vlie gen en reigers daarentegen met de hals ingetrokken. Maandagavond om negen uur wilde de bestuurder van een personenauto, rijdende op de Rijksstraatweg in Noordelijke rich ting een vrachtwagen inhalen. Daarbij kwam hij echter op het voor herrf linker gedeelte van de weg, juist op het moment, dat uit de tegenovergestelde richting een motor met zijspan van de Haarlemse ver keerspolitie kwam aanrijden. De motor rijder remde nog krachtig, maar kon de personenauto niet meer ontwijken. Beide voertuigen werden aan de voorzijde be schadigd en de motorrijder klaagde over pijn in het linkerbeen. De 12-jarige Abraham Deij is tijdens het zwemmen in de Westerschelde bij de zo genaamde Westveerdijk verdronken. Het stoffelijk overschot is nog niet gevonden. wxxcccooo^Dcocccocttoo^3cccocccoooccooocox<xxxzxxcocoo<xx>occ<xxDcocc<xxxoax»oocccocccoxccccoocccccoooooooooo Het vacantiespelen-programma van het Haarlems Speeltuin Verbond voor 10 Augustus luidt: Nieuw Leven: Bezichtiging Frans Halsmuseum, aanwezig 10 uur. Leeftijd 10-14 jaar. Vissen, Boezem Spaarndam, 2.304.30 uur. Leeftijd 8-14 jaar. Klarenhof: Vissen Leidsevaart (10-12 uur). Verzamelen 9.30 uur halte Aerden- hout. Leeftijd 8-14 jaar. Puzzletocht in de buurt, 2.30 uur, 8-14 jaar. Vondelkwartier: Spel op de tuin. Vissen, Boezem Spaarndam (2.304.30 uur). Leeftijd 8-14 jaar. W.I.K.: Vissen Leidsevaart (1012 uur). Verzamelen 9.30 uur, halte Aerdenhout. Leeftijd 8-14 jaar. 2 uur: Zandbakwedstrijden, tot en met 8 jaar. Buitenrust: Vissen Leidsevaart (1012 uur). Verzamelen 9.30 uur halte Aerden hout. Leeftijd 8-14 jaar. 2 uur: Balspel bij Flora. 10-14 jaar Volleybal. Jeugdland: Vissen Leidsevaart (10-12 uur). Verzamelen 9.30 uur halte Aerden hout. Leeftijd 8-14 jaar. 2 uur: op bezoek bij Flora voor Volleybal. Oosterkwartier: Vissen Leidsevaart (1012 uur). Verzamelen 9.30 uur halte Aardenhout. Leeftijd 8-14 jaar. Spel op de tuin. Centrum: Vissen Leidsevaart (1012 uur). Verzamelen 9.30 uur halte Aerden hout. Leeftijd 8-14 jaar. Spel op de tuin. Flora: Vissen Leidsevaart (1012 uur). Verzamelen 9.30 uur halte Aerdenhout, leeftijd 8-14 jaar. Op bezoek komen Jeugdland, Buitenrust. Glasblazers: Vissen Leidsevaart (10—12 uur). Verzamelen 9.30 uur halte Aer denhout. Leeftijd 8-14 jaar. Bezichtiging Teylermuseum. Aanwezig 3 uur, leeftijd 10-14 jaar. Frans Hals: Zwemmen Houtvaart, 10-11 uur, leeftijd 6-14 jaar. Vissen, Boezem Spaarndam (2.304.30 uur). Leeftijd 8-14 jaar. Te Zaanen: Spel op de tuin. Vissen Boezem Spaarndam (2.304.30 uur). Leef tijd 8-14 jaar. D.V.S.: Spel op de tuin. Vissen, Boezem Spaarndam (2.304.30 uur). Leeftijd 8-14 jaar. V.Z.O.D.: Zwemmen Kleverlaan, 10—11 uur, leeftijd 6-14 jaar. Spel op de tuin. Vissen, Boezem Spaarndam (2.304.30 uur). Leeftijd 8-14 jaar. Weltevreden: Tekenwedstrijd: Molentje aan de Heussensstraat, 10-12 uur, leef tijd 10-14 jaar. Vissen, Boezem Spaarndam (2.304.30 uur). Leeftijd 8-14 jaar. ax»sooocaxoceooo3coa3co«x>wcoc©soc>3coccax>ccococcccoc«03oocccoa>cccccoccoc^^ Naar de politie ons mededeelt, is er pro ces-verbaal opgemaakt tegen een 48-jarige kok uit Haarlem, die Zaterdagavond toen hij het restaurant waar hij werkte verliet, de volgende levensmiddelen zou hebben meegenomen: een pakje margarine, vijf pakjes vet, twee blikken schelvislever, een blikje sardines, een half pond paling en twee biefstukken. De totale waarde van deze lekkernijen bedroeg vijfentwintig gulden. In de kliniek aan het Soendaplein 9 in Haarlem is Maandagmiddag om vijf uur brand uitgebroken toen een schilder, die daar bezig was met het afkrabben van de verf een brandende lucifer achteloos weg wierp. De lucifer viel in een hoeveelheid verfafval, die doordrenkt was met een brandbare vloeistof. Het brandje werd ge blust met enkele emmers water, een paar dekens en een vloermat. De schade be draagt ongeveer vijfenzeventig gulden. DE EERSTE HAARLEMSE MUGGENRONDE is Maandagavond in de tuinzaal van het gemeentelijk concertgebouw besloten met een langdurige en gezellige prijs uitreiking, die, ondaks de vaart'waarmee men het programma afwerkte, pas tegen het middernachtelijk uur eindigde. In de gratis beschikbaar gestelde zaal was geen plaats meer onbezet toen de hoofdagent' H. Hartman, de initiatiefnemer van de Muggenronde allé deelnemers, ouders en andere genodigden, hartelijk welkom heette en vervolgens werd het eerste gedeelte van de avond gevuld door het jeugd- variété van Montagne. Dit gezelschap, dat eveneens belangeloos medewerking ver leende, slaagde er in om de jongens, die uiteraard in spanning verkeerden over de einduitslag, gedurende anderhalf uur muisstil te houden en het daverend applaus, dat de beloning vormde voor deze artisten, was dan uolc volkomen verdiend. Na de pauze begon de heer Hartman aan de vrijwel onmoge lijke taak om allen, die aan het welslagen van de ronde hadden medegewerkt te be danken. Hij begon weliswaar vlot, maar toen hij een minuut of vijf bezig was en steeds weer nieuwe namen van winke liers, fotografen, po litie, autoriteiten en andere vriendelijke mensen opsomde, toen gaf hij het maar op met de woorden „Ik weet het allemaal niet". Niemand nam hem dit kwalijk en men ging vervolgens over tot het uitreiken van enkele médailles aan de heren A. F. Suu- rendonk, drs. W. Ha- zevoet en Gé Peters, die zich ieder op eigen terrein gedu rende lange tijd be schikbaar hadden ge steld bij de voorbe reidingen van de ronde. Ook het overhan digen van de eerste prijs aan Henk van der Geest nam enige tijd in beslag, waar bij de heer Hartman er nadrukkelijk op wees dat Henk, ondanks alle roem, die hem te beurt was gevallen omdat hij iets sneller fietste dan de andere jongens, met zijn beide benen op de grond moest blij ven staan. Henk van der Geest beloofde dat en vertrok even later met aan zijn hand een gloednieuwe racefiets en verder een prachtige wisselbeker. Hierna kwam de tweede prijswinnaar, Leen van der Blom, aan de beurt en ver volgens overhandigde de heer Hartman aan alle jongens een geschenk. De Haar lemse winkeliers hadden er namelijk voor gezorgd, dat elke jongen met een prijs naar huis kon gaan en voorts overhandig de ook een vertegenwoordiger van een der fabrieken, die twee ploegen had geadop teerd, de jongens nog een geschenk, waar bij ook de heer Hartman niet vergeten werd. Een groepje dames kwam boven dien namens de „Muggenouders" bloemen en andere geschenken aan de heer Hart man en diens echtgenote aanbieden en na tuurlijk werden ook de helpers, de chauf feurs en de mecaniciën niet vergeten, waarbij vooral bleek, dat het werk van bandenplakker Kees van Geem bijzonder door de jongens gewaardeerd was. Toen alle huldigingen afgelopen waren wees de heer Suurendonk nog eens op het grote belang van de Muggenronde en de heer Hartman deelde tenslotte mee, dat de Tour het volgend jaar naar alle waar schijnlijkheid herhaald zal worden. Hij Het hoogtepunt van de prijsuitreiking in het Haarlems Concertgebouw. Hoofdagent H. Hartman, de organisator van de Tour overhandigt de eerste prijswinnaar Henk van der Geest uit de Bomenbuurt een wisselbeker en een gloednieuwe racefiets. In het midden de technische leider van de Muggenronde de heer Vic Barten. verklaarde echter, dat er dan zeer zeker niet zoveel prijzen zullen zijn omdat alles, aldus de hoofdagent „een aardigheidje" moet blijven. Bovendien waarschuwde hij de jongens, die het volgend jaar mee zul len fietsen, dat de strafpunten gedurende het gehele jaar genoteerd kunnen worden, maar uit het gejuich, dat de jongens na afloop spontaan voor „hun" hoofdagent aanhieven werd het wel duidelijk, dat de heer Hartman van deze zestig jongens in de toekomst niet al te veel last meer zal hebben. Henk van der Geest, de winnaar van de Eerste Haarlemse Muggenronde, heeft van de HSV „De Kampioen" in Haarlem een gratis lidmaatschap voor een jaar gekre gen. Henk verklaarde bij de prijsuitrei king, dat hij zijn wedstrijden in deze wie lervereniging in de Muggentrui zal blij ven rijden. Vacantie. Het eerstvolgende spreekuur van de Haarlemse wethouder van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, de heer D. J. A. Geluk zal wegens diens vacantie plaats vinden op Woensdag 24 Augustus. Jan Wiegman exposeert. In een der zalen van de Openbare Leeszaa.l en Biblio theek aan de Van Merlenlaan te Heemstede, houdt de Heemsteedse illustrator en tekenaar Jan Wiegman gedurende de maand Augustus een expositie van zijn werk. Hieronder be vinden zich ook aquarellen en tekeningen, die in Heemstede en omgeving werden ge maakt. Op Donderdag 11 Augustus zal de heer B. J. T. van Veen. wonende te Velsen-Noord, vijfentwintig jaar werkzaam zijn bij het Provinciaal Electriciteits Bedrijf van Noord holland. De heer Van Veen werkt als tech nisch opzichter B bij de PEN-cewtrale te Velsen. Valpartij. Maandagmiddag is de acht jarige Kees Heemskerk van een hooiberg in de kinderboerderij in het Noordersportpark op een betonnen vloer gevallen. De jongen kreeg een hersenschudding en werd met een GGD-auto naar de Deo vervoerd. Aan het slot van de Pavilion d'Or is ge bleken, dat de „gouden vlag" veroverd is door de heer M. Cock uit België, eigenaar van de „Allebo". De heer Cock kreeg de Pavilion d'Or, omdat hij met zijn jacht in een haven 40 mijl ten Noorden van Stockholm aan de tocht naar Rotterdam was begonnen het geen betekende, dat hij de grootste afstand van alle 80 deelnemers had afgelegd, toen hij de Mhasstad bereikte. Een speciale prijs werd uitgereikt aan de Engelsman W. H. Bishop, eigenaar van het jacht „St. Ambrose", de enige deelne mer aan alle drie door de K.N.M.C. geor ganiseerde Pavilions d'Or: in 1938, 1948 en 1955. Maandag werd het feest definitief be sloten met een regelmatigheidswedstrijd op de Zuiderzee. De bijzonder slechte weers omstandigheden weerhielden 20 van de 24 inschrijvers ervan om in deze extra kracht meting, die eigenlijk buiten de Pavilion d'Or valt, te starten. Vier schepen voeren dus tweemaal de uitgezette baan van 15 mijl, waarbij het de bedoeling was de rondetijden zo gelijk mogelijk te laten zijn. De Engelsman Briggs slaagde hierin het best. Tegen hoofdagent van politie Naar wij vernemen zal de Zandvoort se arts J. van der Meer bij de Justitie een klacht wegens smaad indienen tegen de Zandvoortse hoofdagent van politie K. P. Deze heeft naar het oordeel van de dok ter bij een behandeling van een zaak voor het Ambtenarengerecht, waarbij P. zich verweerde tegen een hem onthouden be vordering, voor de arts beledigende en on juiste verklaringen afgelegd. Haarlem. Voor het examen middelbaar Frans akte A slaagde de hee- Th. H. Ger ritsen te Haarlem. Op 8 Augustus ziin te Haarlem geslaagd voor de hoofdakte A: mejuffrouw O. Babi- liowskij uit Amsterdam en de heren J. Goutier uit Den Helder, J. Poland uit Berk hout en J. Zegel uit Den Helder. Voor gedeelte B: mejuffrouw G. Zandvliet uit Aalsmeer en de heren R. Bersee uit Muiden en R. Smink uit St. Pancras. 3-3J4 Nederl.'47 3 Nedl. 1962/64 A.K.U Calve Delft Van Gelder Zonen K. N. Hoogovens Nederl. Ford N. Kabelfabriek gew. Philips Gloeil pref. Philips Gloeil Unilever Wilton Feijenoord Dordtsche Petrol. Konkl. Petroleum A'dam Rubber Holl. Am er. Lijn N. Scheepv. Unie Phs. van Ommeren H. V. A. Verg. Deli Mijen. Amsterd. Bank Ned. Handel Mij. Rotterd. Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel U. S. Steel General Motors Shell Union Tidewater Slotkoers gisteren 100l5/l6 1019/ig 355 *,4 219 »/s 328 348 510% 322% 451 215 469?4 279 679Va 639)4 143 234% 211 261 157Vz 164% 286% 245 247 259 70 148% 105% 135% 60 309/io Openings koersen lOOm/te 101»/l6 353% 319 327 348 510 323 448 215 467 279 673 635% 143 228 208 260 1551/2 163 286 2421/2 247 259 70 1471/a 104% 133 60% 30%

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 3