Twee schilderijen en een fopkan voor het Frans Halsmuseum Haarlems adoptiecomité was nog eens in Oude Tonge Orgelacademie was een succes Uw kopje thee en een Spencer Mede door Haarlemse jeugd geschonken speeltuin feestelijk geopend Haarlemse Postfanfare hield receptie Crediet aan Haarlemse raad gevraagd van bijna 25 mille Woningen in verval in Haarlem-Noord ^ISrieven aan de redactie DINSDAG 9 AUGUSTUS 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE IIAARLEMSCHE COURANT 5 auAiirr Vele hartelijke woorden en geschenken Ds. Hornstra te Hoofddorp 25 jaar predikant Beierse muzikanten komen naar Haarlem Nieuwe loterij reddingsbrigade acht- 'W H K MMÊMêm Raadslid stelt vragen over vertraging van herstel L. M. de Lange gehuldigd Motorboot van verkenners bij Vinkeveen uitgebrand Vijfenzestig jaar muzikant Waagstuk steunde op geloof in mogelijkheden van Haarlem als centrum van orgelcultuur Intense studie Examens Haarlemse zeeverkenner in documentaire film Botsing op Heemsteedse Dreef FEDERMANN In Tibet drinkt men thee met boter. Het zal icel heel lekker zijn voor wie er aan gewend is. Maar geef ons maar thee met suiker en, desnoods, een wolkje melk. Ja, dat thee-uurtje is een der goede tradities, die wij van onze Engelse buren overnamen. Maak van (JW thee-uurtje iets heel bijzonders door bij Uw kopje geurige thee een geurige Spencer op te steken. Want ook in Spencer is een genot, dat tot een traditie werd. En de ene traditie is de andere waard. Vijf leden van het (voormalig:) Haar lems Adoptie Comité Oude Tonge zijn Zaterdag in Oude Tonge geweest om aan wezig te zijn bij de opening van de speel tuin aldaar. De benodigde grond werd be schikbaar gesteld door de gemeente Oude Tonge, maar aangezien daaraan vele moeilijkheden en formaliteiten voor af zijn gegaan, kon tot de definitieve uit voering van het speeltuinplan pas eind Mei van dit jaar worden overgegaan. De Haarlemse schoolkinderen en een groot aantal jeugdorganisaties, verenigd in de Nederlandse Jeugdgemeenschap brachten reeds in 1953 de gelden bijeen, benodigd voor de aanschaffing van een aantal speelwerktuigen. Bij aankomst van het comité stonden de speeltuigen nog wat eenzaam op het grote stuk land, waarop het gras nog geen kans gekregen had te groeien. Op verzoek van burgemeester Hordijk knipte de secreta resse van het adoptiecomité mevrouw M. D. Eichholz-De Wijs, het lint door, dat de ingang afsloot. En nog voordat één der of ficiële speeches gehouden was kunnen worden, veroverde de grote schare wach tende kinderen stormenderhand de speel tuin en bezette de toestellen. Toen was het ineens niet langer een kaal stuk grond met een bescheiden outillage, maar een echte gezellige speeltuin. Onder het ge joel van de kinderen sprak burgemeester Hordijk woorden van dank aan Haarlem en woorden van waardering voor het werk, dat in korte tijd door de uit de ouders gevormde speeltuinvereniging gedaan was. Verder voerden nog het woord de heer P. H. Borghout namens het Haar lems Adoptie Comité, de heer Dubbeldam als waarnemend voorzitter van de Speel tuinvereniging Oude Tonge, en de heer De Ruiter van de Nederlandse Unie van Speeltuinoi-ganisaties. De plaatselijke muziekvereniging zorgde voor vrolijke marsmuziek, en met de muziek voorop marcheerden tenslotte ook alle „officiële" volwassenen de speeltuin binnen. Onder leiding van burgemeester Hor dijk maakten de comité-leden toen nog een uitvoerige rondgang door het dorp. Men was diep onder de indruk van wat daar in de laatste twee jaar is geschied. Zo zag men er huisjes voor bejaarden, vol gens de meest moderne eisen genouwct. De door Zweden geschonken houten hui zen zijn wat inrichting, indeling en afwer- Zaterdagmiddag vierde de Haarlemse Postfanfare officieel haar vijfentwintig jarig bestaan met een gezellige receptie in „Brink - mann". Onder de vele aanwezigen die het bestuur van het zilveren muziekkorps met dit jubileum kwamen gelukwensen waren de directeur van de PTT-Haarlem, de heer W. J. van. Schalk, de oud-directeur de heer Smit, wethouder A. J. van Houten namens het gemeentebestuur van Heemstede, de korpschef van de Heemsteedse politie, de heer A. Bereiutsen, de muziekcriticus Jos de Klerk en vertegenwoordigers van talrijke zusterverenigingen en organisaties. Van het gemeentebestuur van Haarlem, dat niet aan wezig kon zijn, waren evenals van vele andere besturen schriftelijke gelukwensen ontvangen. Het gemeentebestuur van Heem stede, de IJmuider Harmonie, de Harmonie „Haarlem" en de PTT schaakclub „De To rens" hadden bloemstukken gezonden. Na een kort openingswoord van de heer C. Dekker sprak de heer Van Schaik. Hij wees er op dat goede resultaten alleen bereikt kunnen worden door opoffering van de leden en kracht van het bestuur. Hij wenste voorzitter J. Regelink beide toe en bood namens de directie een enveloppe met in houd aan en namens het PTT-hoofdbestuur een médaille. De heer G. H. Sampon overhandigde na mens het bestuur van het Verbond van PTT- sport-, ontwikkelings- en ontspanningsver enigingen eveneens een geschenk onder cou vert. De heer Van Braam deelde namens het bonds- en districtsbestuur van de Ko ninklijke Nederlandse Federatie van Muziek - en Fanfaregezelschapnen mee, dat met steun van het Anjerfonds beinnenkort in verschil lende plaatsen in ons land PTT-musici in staat zullen worden gesteld muziekonderwijs te volgen. Vervolgens voerden het woord de heer H. Crossen (Haarlemse Federatie ■"art Fanfareorkesten), de heer K. Jansen Pos'hnrmonie Arnhem)de heer- Stoooen- daal (Postho'-monde Utrecht), de heer J. C. Antonisse (Harmonie Joh. Enschede en Zonen), de heer F. Landsheer fPTT-tonrol veren i ging), de heer Van 't Veld (PTT- mannenkoor) de heer R. Wiingaard (Alge mene Bond voor Ouden van Dagen), d« heer A. .T. van Houten (wethouder van Heem stede) en de heer Flooven (..hulo en toe verlaat van alle PTT'ers). Zij lieten hun woorden vergezeld gaan van geschenken als méadilles, muziekstukken, envelonoen met inhoud en zelfs een taart. De heer K. Jansen memoreerde nog de dagen vlak na de eva cuatie van Arnhem toen het Korps Arnhem al ziin instrumenten kwijt raakte. Het was Haarlem dat toen hielp en een complaat instrumentarium aanbood. Tn een dankwoord sorak de voorzitter van de Haarlemse Post Fanfare de hoon uit dat de goede samen werking in het korps bestendigd zou blijven en het ledental nog groter zou worden. Hij bracht dank aan de dirigent, de hem- .Tan Groot, die zoveel tot de successen heeft bu- gedragen en aan de heren W. Verkaay, J. H. van Steylen en W. den Ouden die van de oprichting af van het korps deel uit maken. Woensdag 10 Augustus viert ds. D. Hornstra te Hoofddorp zijn zilveren ambtsjubileum als predikant in de Gereformeerde Kerken in Nederland. Ds. Hornstra werd op 1 Maart 1906 te Mak- kum geboren, bezocht het Willem Lodewijk gymnasium te Groningen en studeerde ver volgens aan de Vrije Universiteit te Amster dam, waar hij in 1929 zijn candidaatsexamen deed. Nadat cand. Hornstra op 8 Januari 1930 door de classis Bolsward was beroepbaar ge steld in de Gereformeerde Kerken in Neder land werd hij op 10 Augustus van datzelfde jaar (1930) door wijlen dr. A. Kuyper van Rot terdam te St. Jacobie Parochie in het ambt bevestigd. Op 27 October 1946 verwisselde de jubilaris deze kerk met die van Hoofddorp, waar hij was beroepen voor de evangelisatie- arbeid in samenwerking met de Kerken van Bennebroek, Haarlemmermeer-Oostzijde en Nieuw Vennep. Tijdens zijn verblijf te St. Jacobie-Parochie had ds. Hornstra veel contact met de Vrij denkers-vereniging „De Dageraad", waarmee verschillende debatavonden werden belegd. Wegens de vacantietijd is de herdenkings samenkomst een maand uitgesteld. Deze zal op Woensdag 7 September te Hoofddorp wor den gehouden. king betreft, ware pronkjuwelen. Ook werd men getroffen door de mooie bestra ting van het nieuwe stadsdeel en de aar dige beplanting. En men was blij verrast, dat één der voornaamste straten „Haar lemmerstraat" bleek te heten. De interieurs van de Hervormde zowel als van de R. K. kerk zijn prachtig ge restaureerd. Tenslotte bezocht men nog eenmaal het massagraf, waarop nu de naamplaten van hen, die daar ter ruste zijn gelegd, zijn aangebracht. Het was bij zonder ontroerend bij herhaling op deze platen te lezen: „onbekend jongetje", „on bekend meisje". En men besefte nog eens diep, hoe zwaar Oude Tonge toch wel getroffen is met zijn 299 doden, en hoe duur de mooie woonwijken betaald zijn. De toekomst is echter aan de grote schare blijde, dansende kinderen, die in hun speel tuin achterbleven. Zaterdagavond 13 en Zondagavond 14 Augustus geeft de Haarlemse Postfanfare een uitvoering in het Gemeentelijk Con certgebouw te Haarlem. Als gasten zullen aan deze avonden medewerken de „Kahler Musik Verein" en de „Gebirgstrachten- gruppe Almenrausch" uit Beieren. De le den van deze twee muziekkapellen zullen Vrijdagavond in Haarlem arriveren en Za terdagmiddag op het stadhuis ontvangen worden. De Bloemendaalse Reddingsbrigade, die met zoveel succes op Zondag 10 Juli een bliksemloterij hield ten bate van het fonds voor materiaaluitbreiding, zal dit op Zon dag 21 Augustus (bij slecht weer 28 Aug.) voor de tweede maal doen. In de morgen uren zal aan het strand een aantal loten verkocht worden, de trekking van de loterij heeft reeds in de middaguren plaats. In verband met deze nieuwe loterij worden de houders van loten nummer 160, 778, 1320 en 1406 van de vorige loterij, verzocht zo spoedig mogelijk hun prijzen af te halen. Dit kan nog geschieden bij J. Mauritsplein 8 te Overveen, tussen negen en twaalf uur 's morgens. B. en W. van Haarlem hebben de gemeenteraad voorgesteld bijna ||f' vijfentwintigdui- zend gulden be- §1 schikbaar te stel ten voor de aan koop van twee tlliÉv w' r schilderijen en een zogenaamde fop- - w|§ ,s\ w kan, waarvan het Pjjlp?- V bezit een waarde- volle uitbreiding ver' :".o vwwve- Ajx lingen van het jj Frans Hals-mu- 'mi seum wordt ge- 1 -b-Më De schilderijen, Wwi$>WtËë\t een voorstelling V#e'. fjm van een vrolijk ge- /JV'y/'S' l'& zeischap voor een -- YCJ A' herberg en een voorstelling van een doktersbezoek, respectievelijk van de hand van Cor- nelis Dusart en Quiringh Gerritsz Brekelenkam, hebben een zo danige kwaliteit, dat gesproken kan worden van een uitzonderlijke ge legenheid om het museum met twee kunstwerken van grote betekenis te verrijken. De prijs van het eerstgenoemde werk bedraagt f 10.000, die van het tweede f 13.000. Quiringh Gerritsz Brekelenkam werd vermoedelijk in 1620 te Zwammerdam ge boren en is in 1668 te Leiden gestorven. Deze Nederlandse schilder van genre-ach- tige voorstellingen, was waarschijnlijk een leerling van Gerard Dou, met wiens wer ken de zijne thans veel overeenkomst ver tonen. Tot zijn beste schilderijen wordt gerekend dat van een biddend vrouwtje, zich bevindend in het Louvre te Parijs, waar het ten onrechte op naam van Nico- laes Maes staat. In Nederland is hij in musea te Amsterdam, Den Haag, Rotter dam en Utrecht vertegenwoordigd. Van Cornelis Dusart, 16601704, bezit het Frans Hals-museum reeds een herberg- interieur. Deze schilder en graficus was evenals Cornelis Bega een leerling en na volger van Adriean van Ostade, van wiens werken zijn beste voortbrengselen (zoals het Boerenfeest in het Mauritshuis) zich niet gemakkelijk laten onderscheiden. Hij inspireerde zich ook sterk op Jan Steen. Beide doeken, die Haarlem thans kan kopen, zijn volgens de directeur van het Frans Hals-museum, de heer H. P. Baard, hoge voorbeelden van hun kunst en heb ben een bijzondere artistieke waarde. De aankoop wordt dan ook waarlijk niet al leen ter wille van de volledigheid voor- Wegens de zeer ernstige toestand waar in een deel der woningen aan de Kedoe- straat, de Djambistraat en de Bantam- straat in Haarlem-Noord verkeert, lieeft het Haarlemse raadslid de heer II. C. H e n- nevelt (C.P.N.) aan Burgemeester en Wethouders de volgende vragen gesteld: 1. Is het uw College bekend, dat de per celen Kedoestraat 31, 35, 30, 36, Djambi straat 15, 17, 18, 20 en Bantamstraat 57 tot 73 al sinds enige jaren ernstige gebreken vertonen in de vorm van verzakkingen en grote scheuren? 2. Is het juist dat door bewoners van ge noemde percelen herhaalde malen klach ten werden ingediend bij Burgemeester en Wethouders evenals bij Bouw- en Wo ningtoezicht en dat bij die instanties op snelle voorziening werd aangedrongen? 3. Is het juist dat als resultaat hiervan aan die bewoners op 7 Juli 1953 werd toe gezegd dat op korte termijn voorzieningen zouden worden getroffen en dat omstreeks diezelfde tijd perceel Djambistraat 20 is ontruimd? 4. Is het uw College bekend, dat genoem de voorzieningen tot nog toe alleen heb ben bestaan in het plakken van stroken papier over de ontstane scheuren in de muren, doch dat verder niets is gedaan, zelfs niet aan het ontruimde perceel? 5. Welke zijn de oorzaken dat dit zo lang •moet duren en is uw College van oordeel dat de toezeggingen van 7 Juli 1953 tot af doend herstel spoedig nagekomen dienen te worden? 6. Is uw College van oordeel dat in der gelijke gevallen spoediger moet worden ingegrepen; dat in deze tijd van ernstig woningtekort een tijdelijke ontruiming voor herstel zo kort mogelijk behoort te zijn? „Vrolijk, gezelschap voor herberg" v Dusart, van welke schilder het Frans Halsmuseum reeds een herberg-intérieur bezit. gesteld. Hetzelfde geldt voor de boven genoemde fopkan, een zeldzaam exem plaar van vroeg-HaaiTems aardewerk, die vervaardigd is in het atelier van Hendrick Cornelisz. Vroom, welke schilder van zee stukken ook de ontwerper was van de kartons voor de tapisserieën in de abdij gebouwen te Middelburg en van ornamen ten voor plateel. De op f 1700 gestelde prijs voor deze kan wordt door de con servator van de afdeling kunstnijverheid van het Rijksmuseum te Amsterdam alles zins redelijk geacht. Onze bezorger de heer L. M. de Lange een bekende en gewaardeerde figuur voor onze abonnés in de omgeving van de Thomsonlaan in Haarlem was gisteren een kwart eeuw in dienst van ons bedrijf. Tijdens een bijeenkomst in de directie kamer van ons hoofdkantoor heeft de heer P. W. Peex-eboom de jubilaris toegesproken en zijn sinds zijn indiensttreding in 1930 bij de Oprechte Haarlemsche Courant gebleken toewijding en stiptheid gex-oemd. Woorden, die uiteraard van een gratificatie als stof felijk blijk van erkentelijkheid vergezeld gingen. Pas nu vernemen wij, dat de terugtocht naar Haarlem uit het zeeverkennerskamp in Vinkeveen voor de Heemsteedse zeeverken- nersgroep „De Spaarnegeuzen" de vorige week niet zo vlot is verlopen. Toen de boten van „De Spaarnegeuzen" de vorige week uit Vinkeveen teruggingen is dichtbij een onge luk gebeurd, dat aanzienlijke materiële scha de tot gevolg heeft gehad. Waarschijnlijk door het morsen met ben zine bij het tanken is korte tijd na het vertrek uit de kampeerplaats de motorboot „De Boe kanier" in brand gevlogen en de tank ge ëxplodeerd. De op de boot aanwezige zee verkenners en de verkennersleider schipper Joh. F. Rueb sprongen bijtijds overboord. Door de brandende benzine en olie op het water dicht langs de rijweg heeft men zelfs het verkeer enige tijd stil gelegd en moest de plaatselijke brandweer er aan te pas komen. Later is de rest van de sloep en de uitge brande motorboot naar de haven van de zee- verkennersgroep in Heemstede teruggesleept. Aan de vooravond van zijn negenenzeven tigste verjaardag is de heer G. Ch. W. ter Braake, ter gelegenheid van zijn twintigjarig lidmaatschap van het Heemsteeds Fanfare corps „Excelsior", tijdens de laatste repetitie avond van deze vereniging hartelijk gehul digd. Hij werd hierbij toegesproken door de voorzitter van „Excelsior", de heer L. ter Braake, die er in de eerste plaats aan her innerde dat de jubilaris reeds van zijn veer tiende jaar af een enthousiast muziekbeoefe naar is. Van deze ervaring en liefde voor de muziek mocht „Excelsior" al gedurende twintig jaar profiteren. De jubilaris heeft zich steeds een bijzonder verdienstelijk lid betoond. Vandaar, dat de spreker zijn toewij ding en trouw repetitiebezoek gaarne aan de jongere leden tot voorbeeld stelde. Onder het uitspreken van zijn hartelijke felicitaties en met de wens, dat „Excelsior" nog vele jaren op zijn krachten zou mogen rekenen, over handigde de voorzitter de heer Ter Braake een grote kist sigaren. Met een kort woord van dank gaf de jubilaris hierop zijn vreugde over deze attentie te kennen. ADVERTENTIE ©VÊR DE KTSINE GEVOEGEWS DES kEVEJv5 In Turn Top Dót merk op eik doosje Spencer waarborgt U de onveranderlijke kwaliteit urma TOBACCO COMPANY N. i.W/w Het eerste lustrum van Haarlems Internationaal Orgelconcours heeft een gedenk waardig verloop gehad, zowel wat betreft de wedstrijd en de daarmee parallel gaan de concerten, als de jongste tntbouw van de organisatie, namelijk de Zomercursus voor orgel, die het begrip „Haarlem-Orgelstad" vooral in het buitenland niet weinig versterkt heeft en die, naar dat het zich laat aanzien, geroepen is om van onze stad een centrum te maken van orgelcultuur. De belangrijke restauratie van het beroemde orgel in de Grote Kerk, die heel waarschijnlijk tot gevolg zal hebben dat het instru ment van Christiaan Muller in zijn oorspronkelijke staat, als type van een ongerept barokorgél zal worden hersteld, kan deze actie ruim de wind in de zeilen geven. Het vijfde Improvisatieconcours werd met bijzondere spanning tegemoet gezien. Immers het ging er cm of Piet Kee, die nu reeds twee jaar achtereen de Zilveren Tulp won, nu voor de derde keer als num mer één zou worden geclassificeerd en als gevolg daarvan de trofee als zijn onver vreemdbaar bezit mee naar Alkmaar zou kunnen nemen. Uiteraard zou dit niet al leen afhangen van zijn eigen kunde en dispositie van het ogenblik, doch ook van de kracht zijner concurrenten. En het is op de avond van de wedstrijd gebleken, dat hij twee mededingers had die hem dicht op de hielen zaten. Maar hoe dan ook, de jury heeft zijn prestatie als de beste getaxeerd. Piet Kee werd dus voor de derde keer tot primus in improvisatiekunst uitgeroe pen, wat, gezien de ernstige concurrentie van Piet Post uit Leeuwarden en van Georges Robert uit Vex-sailles, dit keer bij zondere waarde had. Met dat al is Haar lem zijn „Zilveren Tulp" kwijt. Er dient dus gezorgd te worden voor een nieuw embleem als wisselprijs in de volgende jaren. De dit jaar bekroonde compositie van Hermann Schroder uit Keulen mocht er wezen. Ook de stukken die als tweede en derde aangewezen wax-en, bleken vex-dien- ste te hebben. Overbodig lijkt het ons nog eens na te praten over het concert door de juryleden, het ochtendconcert van de deel nemers aan de wedstrijd en het improvi satieconcert van de drie winnaars uit de eerste vijf jaren: Louis Toebosch, Anton Heilier en Piet Kee. Wat het zaalconcert betreft zij herinnerd aan een heruitvoex-ing van het Oi'gelcon- cert van Henk Badings, ook een vrucht van de Haarlemse actie, dat bij hernieuw de kennismaking zijn positieve waarde be vestigde. Bovendien kreeg deze avond een bijzonder feestelijk cachet door de mede werking van de Nederlandse Bachvereni- ging, onder leiding van dr. Anthon van der Horst. En voor allen, die in de gelukkige om standigheid waren de prijsuitreiking in de Ridderzaal van het stadhuis mee te maken, zal het onvergetelijk blijven, dat zij in die stemmige ruimte het Concert in C van Haydn mochten beluisteren, uitgevoerd door Albert de Klerk op het prachtige kabinetox-gel van het Burgerweeshuis, met begeleiding van een klein orkest, door Toon Verhey gedirigeerd. Dat was weel een heel ander facet van de oi-gelkunst en voor velen een openbaring. De Zomercursus voor Ox-gel sloot bij deze gedenkwaardige manifestaties aan. Over de verrichtingen van dit jonge insti tuut, dat onder leiding van zijn promotor J. F. Obermayer stond, is behalve een enkele samenvattende beschouwing in de pers weinig meegedeeld. Het zijn drie we ken van intense studie geworden, afwisse lend in de Grote Kerk en in de Concert zaal, waarin de cursisten (Hollanders, No ren, een Zwitser en een Luxemburger) de intex-pratielessen volgden van Jeanne De- messieux en van prof. Fi-iedrich Bihn, of door Gaston Litaize en prof. Anton Heil- ler ingewijd werden in de geheimen der improvisatiekunst. Prof. Bihn, die zelf ook orgelbouwer is, wist zijn kunde en er varing op dit gebied ook ten nutte te ma- gegeven door ir. H. H. Badings die, gezien het interessante schema, bedoeld was om de richting aan te wijzen tot besef van de jongere compositiekunst. En verder waren er tal van lezingen, waarvan wij er enkele bijwoonden, die ons troffen niet alleen door hun voornaam gehalte, maar door de wijze waarop zij gegeven werden, die er toe leidde, dat zij uitdijden tot ver helderende symposia of tafelgesprekken, waaraan zowel docenten als cursisten deel namen. Prof. dr. A. D. Fokker belichtte vi-aagstukken betreffende de stemming, Josef Tonnes behandelde Reger en diens orgelcomposities, Hennie Schouten sprak over de geschiedenis der registratie, Gustav Leonhardt hield een voordracht over de or ganist en het verleden, Friedrich Bihn en Anton Heiller zetten hun inzichten uiteen over de registratie van Bach's Passacaglia en tenslotte wijdde Norbert Dufourcq twee conferenties aan de geschiedenis en het wezen der Franse orgelmuziek, lezingen die telkens besloten werden met het be luisteren van kenmerkende werken door Gaston Litaize, de organist van de Ste Clot- hilde te Parijs, vertolkt. Deze beide mani festaties, de eerste gewijd aan de orgel kunst ten tijde van Lodewijk XIV (in de Grote Kerk) en de tweede aan de modei-nen (op het orgel van Cavaillé Coll in de Con certzaal) waren buiten kijf hoogtepunten van de Zomeracademie. Vei-melden wij ook nog het Reger-pro- gramma, vertolkt door Josef Tonnes in de Westerkerk te Amsterdam, alsmede de ex cursies die met de cursisten ondernomen werden naar Alkmaar, Loenen, Hilversum, enzovoorts. Bovendien profiteerden de bui tenlandse deelnemers niet weinig van wat er op het gebied van orgelspel aan belang rijks te beleven is in Haarlem. Wie men van de cursisten ook sprak, Hollanders of buitenlanders, zij toonden zich uitermate voldaan over de i-esultaten van deze studieweken, die hen zoveel nieuwe pei-spectieven geopend hadden. Voor de Noi-en was het zelfs een open baring geweest. De Zomercui-sus heeft met succes de vuurproef doorstaan. Het zij toegegeven dat het een riskante ondei-neming was, maar een die steunde op een groot geloof in de mogelijkheden die Haarlem als cen trum van orgelcultuur bezit. En uit die vuurproef is dat geloof gelouterd en ver sterkt te voorschijn gekomen. Vijf jnar geleden was het Improvisatie concours eveneens een waagstuk, nu is het een manifestatie die ook in het buitenland weerklank vindt en waarvoor dit keer zelfs van uit Amerika een groepsreis onder nomen werd. Dit kan ook het lot zijn van de Zomeracademie voor orgel. Moge zij een jaarlijks terugkex-ende gebeurtenis worden tot eer en glorie van Haarlem-Orgelstad. JOS. DE KLERK Haarlem. Voor het examen handenarbeid akte R slaagden op 6 Augustus de dames: C. Wormer, C. M. v. d. Pijl, J. M. Damman, J. H. Bongers, L. A. Arnoldi, C. J. de Vx-ies, J. W. Jostein, J. Zegveld, C. G. Rog, J. M. Zandstra, Y. C. M. v. d. Wijngaard, J. E. Kleyn Willigen, L. J. Broeders. T. Bos- schaax-t, M. W. Ortgiess, A. G. M. Frije, G. M. J. van Helden, A. J. M. Pielage, W. J. Ver-heul, A. M. Fiest, N. M. v. Baar, W. Oostkamp, E. Ch. Poelstra. J. van Dam, M. De Haarlemse zeevex-kennersgroep „Kon Tiki" heeft bij het varen op de Loosdrecht- se plassen in de omgeving van het zomer kamp op een eiland aan de Drecht, schade opgelopen aan de motox-boot Thor Heyer- dahl. Deze is inmiddels op een plaatselijke werf hersteld, zodat de thuisreis met op timisme kan worden tegemoet gezien. Zoals wij destijds al meldden „ontdekte" de bekende cineast Herman van der Horst uit Vogelenzang het vorig jaar in het Kon- Tiki zeeverkennerskamp in Loosdrecht de nu vijftienjarige hoofdfiguur voor zijn do cumentaire over „De Rietlanden". De heer Van der Horst is nog steeds bezig met het maken van opnemingen voor deze film en het zal van het al dan niet gunstige weer afhangen of de documentaire nog dit jaar of in 1956 gereed zal komen. Zondagmorgen omstreeks half twaalf had op de Westelijke rijbaan van de Heemsteedse Dreef op het kruispunt met de Lanckhorstlaan een' botsing plaats tus sen een door een 72-jarige Bloemendaler bestuurde personeauto en een 25-jarige Haarlemse kapper op een motorfiets. De bejaarde automobilist, die uit de Lanck horstlaan kwam, en aan het verkeer op de Dreef voorrang behoorde te verlenen, hoor de bij het oversteken van de Westelijke rijbaan aan de linkerzijde van zijn voer tuig een klap; toen hij uit het raam keek zag hij de motorfietser met zijn rijwiel op de weg liggen. Diens wonden vielen mee: een gebroken pols en een neuswoxxd, maar het slachtoffer moest toch naar het St. Elisabeths gasthuis in Haax-lem worden gebracht. Een duopassagiere kwam met de schrik vrij. De motorfiets werd ernstig ge havend en ook de auto liep schade op. ADVERTENTIE EEN BRIL NODIG? Sinds GROTE HOUTSTRAAT 37 1850 RIJKSSTRAATWEG 246 B ken. Dan was er een compositie-leergangC. E. Huuksloot en M. M. Bos. Verkort weergegeven) Verkeer. Hier is nu al veel over ge schreven en daarom zal ik het kort maken. Maar daar het toch blijkt, dat de meeste ongelukken gebeuren door veel te hard rijden, zou ik er nog eens met nadx-uk op willen wijzen om tenminste in de bebouw de kommen weer een maximum snelheid in te stellen, want als we het aan de be leefdheid van de snelheidsmaniakken over laten komt er niets van terecht. Ze schij nen allemaal veel te veel haast te hebben en waax-om? Het moet van ovex'heidswege verboden worden en ik begrijp ook niet, dat deze zaak weinig aandacht heeft van de betrokken instanties. Er staat toch veel te veel op het spel? Of moet het zover ko men, dat het publiek zelf in gaat grijpen? Woningbouw. Dit is wel een van de meest urgente gevallen van deze tijd. Wat een nai-igheid ontstaat hierdoor. Vooral op het gebied van inwoning, om dan nog niet eens te spx-eken van die duizenden, die wachten en helemaal geen woning in het vooruitzicht hebben. Zou hier toch nog niets meer aan te doen zijn? Het is maar een bescheiden opmex-king. Maar als er nu eens een massa heel geriefelijke woninkjes voor ouden van dagen gebouwd werden, waar de mensen graag ingaan en wat mis schien dan toch niet zo'n heel groot kapi taal behoeft te kosten, zou er dan niet een massa woningruimte beschikbaar komen? Ik weet wel, dat dit een hele tere kwestie is, maar de nood dwingt. G. M.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 7