Ontwerpplan van Hervormd jeugd- en verenigingsgebouw ZEÜM Ruit stuk? Machinebankwerkers Constructie-bankwerkers Tekenaar-constructeur h NAAISTERS LEERLING-NAAISTERS STRIJKSTERS iito eist maatregelen tegen moordenaars van Titoïsten NETTE ÜEISJES In tuin van Zandvoorts Hervormde kerk Zandvoorts boulevard plan weer stap verder In het Spaarne ligt een drijvend museum „Klein Artis" is een leerzame attractie voor jong en oud Ijverige tellers langs Haarlems wegen Cominform moet worden opgeheven, zo schrijft de Joegoslavische „Communist" Bonn betreurt gang van zaken in Saarland Duitser stal een zeil jacht in Schiedam t *"rdamse Bt"*s Tekort aan boekbinders 11 -*1' - Regering-Hoffmann sluit grens voor alle West-Duitse politici Den Haag kreeg nog geen antwoord uit Djakarta Politie wist hem op de Noordzee te achterhalen Russisch-Japans overleg in Londen hervat Pont met scheepsplaten sloeg om, man verdronken Scheepvaart de wonder F195 Fa Gebr. v. BEEM Piano te koop gevr. H E E S C o. pms» nette winkeljuffrouw en leerling winkeljuffrouw BESCHAAFDE JONGEDAME Yv O ii In S D A G 10 AUGUSTUS 1955 :S DAGBLAD - DPKKGii i'fc HAA il.KMSCHh G.)l KAN I Vorig jaar werd door de Hervormde ge meente te Zandvoort gebouw „Ons Huis" aan het Dorpsplein, dat jarenlang dienst had gedaan als verenigingsgebouw voor de Hervormde gemeente, aan een Zand voorts zakenman verkocht, omdat het Her vormd kerkbestuur geen kans meer zag, hel inmiddels sterk verouderde en aan de tijd ontgroeide gebouw op verantwoorde lijke wijze te exploiteren. Naast woon huis.. zal het thans in September door de nieuwe eigenaar worden gebruikt als vei linggebouw en verkoophuis van tweede hands meubelen. De Hervormde kerk be zat daardoor alleen nog maar een betrek kelijk kleine consistoriekamer, plaats bie dend aan ongeveer zeventig personen, ter wijl door de voortdurende uitbreiding van de Hervormde gemeente dringend behoefte bestaat aan een verenigingsgebouw, ook al wegens de sterk groeiende ontwikkeling van het jeugd- en Zondagschoolwerk. Het bestuur van het voormalige „Ons Huis" heeft thans een ontwerpplan voor een nieuw verenigingsgebouw laten ont werpen, dat gebouwd zal worden in de tuin van de Hervormde kerk, achter de kerk en verbonden met de bovengenoemde nieuwe consistorie-kamer. Het op papier staande gebouw heeft onder meer een zaal, plaats biedend aan ongeveer 300 personen, met toneel-accommodatie en kleedkamers, een ruime entree met garderobe, toiletten en een buffet. Bij het ontwerpen van dit plan is men uitgegaan van de gedachte in dit gebouw allerlei geestelijk en cultureel werk te kunnen onderbrengen. Programma Het programma voor het nieuwe gebouw werd in grote lijnen als volgt samenge steld: begroetingssamenkomsten met de ge meenteleden op Nieuwjaar, na bevesti gingsdiensten, na de diensten op Pasen en Pinksteren, na huwelijksinzegeningen en in September bij de aanvang van het win terseizoen; contact-samenkomsten eenmaal in de maand na de gewone ochtend-kerk dienst; eenmaal per maand een avond jeugddienst met opvoering van een leken spel, waarop de predikatie van toepassing zal zijn; voorts zal een commissie worden gevormd voor bijzonder kerkewerk, die onder meer drie filmavonden zal organi seren met bijzondere films, die tevoren worden toegelicht door een spreker, terwijl voorts deze commissie één toneelavond en twee lezingen met lichtbeelden of film zal voorbereiden; in Juli en Augustus acht Woensdagavond-wijdingsbijeenkomsten met korte predikatie en concert; twee dona teurs-avonden per jaar; iedere Zaterdag avond bijeenkomst van de Jeugdvereni ging „De Vliegende schotel"; elke Zondag morgen van half elf tot half twaalf Zondag school; tweemaal per jaar opvoering van een Pinkster-, Paas- of Kerstspel; eenmaal per twee maanden een jeugdavond van alle jeugdverenigingen; eenmaal per jaar ver- koopdag van diverse damescontact-krin gen; éénmaal in de twee jaar een bazar, Paaswijding en Kerstwijdingsdiensten en Jeugdlanddagen. Een aantal van deze plannen zal reeds direct na het tot stand komen van het nieuwe gebouw kunnen worden verwezen lijkt. Daar de kerk, nóch het „Ons Huis"- bestuur echter nog over voldoende gelden beschikt om dit plan, dat dringend dient te worden verwezelijkt, op korte termijn uit te voeren, heeft men zich tot de ge meenteleden gewend met verzoek, naar draagkracht bij te dragen, opdat het plan binnen de kortst mogelijke tijd kan worden gerealiseerd. TONEELVERENIGING „SANDEVOERDE" De Zandvoortse toneelvereniging „San- devoerde" zal het komende winterseizoen met een drietal uitvoeringen op de plan ken komen. Men opent met „Het Manninon mysterie", vervolgens zal men opvoeren „Het spook van Canterville" en tot slot „Claudia". De speeldata zullen nader wor den bekend gemaakt. In een raadsvergadering, waarvan de beslotenheid wel duidelijk gedemonstreerd werd door de potdichte gordijnen, hebben de beide architecten van het Boulevard centrum, de heren prof. H. Th. Wijdeveld en J. Wils, Dinsdagavond aan Zandvoorts gemeentebestuur de gereed zijnde schet sen en tekeningen van dit centrum ge toond en in onderdelen toegelicht. De bij eenkomst werd tevens bijgewoond door de heer Dunselman, notaris van de stich ting „Recreatieoord Zandvoort", die voor de financiële aspecten van het project na mens de stichting optrad. Hoewel vanzelfsprekend uit de herme tische beslotenheid van deze vergadering weinig kan worden medegedeeld, staat toch wel vast, dat het plan bij alle raads leden om de gedurfdheid en schoonheid grote bewondering en ook enthousiasme wekte en dat men het voor verwezenlij king zeker vatbaar acht al zijn, wat en kele onderdelen er van betreft, de me ningen nog verdeeld. Zó belangrijk bleek intussen deze bij eenkomst, dat deze na afloop op straat vóór het raadhuis nog wat werd voortge zet, eerst door de heren Tates, Breure, Koning, Slagveld en wethouder W. v. d. I Werf, waarbij zich even later de beide ar- chitecten, notaris Dunselman en Zand voorts burgemeester voegden, toen deze laatste vier vertrokken waren traden wet houder Kerkman en de heer Diemer in hun plaats, waarna het blijkbaar geani meerde debat nog tot vér na 11 uur werd voortgezet. Als belangrijkste feit uit deze belang rijke bijeenkomst is naar voren gekomen, dat het plan thans zover gevorderd is, dat het in onderdelen kan worden verkocht, waarvoor zich reeds vele gegadigden heb ben gemeld, terwijl het onderbrengen van het nieuwe ondergrondse spoorsta tion in dit plan in principe bij de directie der N. S. geen weerstand ondervindt. Na een verblijf van zeven jaar elders heeft het museumschip „Klein Artis" op nieuw de Spaarnewal in Haarlem opge zocht. Dit drijvende natuur- prae- en cul tuurhistorische museum van de heer W. J. M. Deutz uit Bergschenhoek heeft ligplaats gekozen in het Spaarne bij de Langebrug tegenover de R.K. kerk. Meer dan tweedui zend voorwerpepn, levende en opgezette dieren vormen een interessant en leerzaam kijkspel, dat tot en met 29 Augustus voor alle Haarlemmers toegankelijk is. De tentoonstelling met inzendingen on der meer van de Koninklijke Vereniging Indisch Instituut te Amsterdam, de Neder landse Natuurhistorische Vereniging, het Natuurhistorisch museum te Rotterdam en de Unie van Aquariumhouders biedt bij zonderheden op velerlei gebied. Zo zijn er bijvoorbeeld vijftien aquaria met zeventig soorten tropische vissen, waaronder blinde vissen uit grotten in Mexico, vissen die op de tast hun voedsel zoeken. Er is een vo lière met buitenlandse vogels, een collectie Nederlandse vlinders en kevers, een ver zameling fossielen, een collectie gereed schappen uit het stenen tijdperk onder meer hamer, beitel en slingersteen een roofvogelgroep, een insectarium met leven de „wandelende takken", een verzameling van ongeveer vijftig Nederlandse steen soorten en een Molukse „zeetuin" die laat zien, hoe het leven in de zee rondom de Molukken er uit ziet. Bovendien ziet men er onder meer een door een Javaan uit ivoor gesneden Boed dha-tempeltje, de kolibri het kleinste vogeltje ter wereld; twintig van deze vo geltjes wegen tezamen honderd gram een rotsstuk met Salanganen of klipzwa luwen en hun eetbare nestjes, en twee Wa jangpoppen van het Javaanse schimmen spel. De grootste attractie voor de bezoekers vooral voor de jeugd, voor wie „Klein Artis" in deze vacantiedagen een welkome afleiding is zijn ongetwijfeld de twee papegaaien, die zo af en toe op hun praat stoel gaan zitten en een aantal aapjes, die nauwelijks weten, wat stilzitten betekent. POSTDUIVENSPORT De Zandvoortse postduivenvereniging „Pleines" hield een wedvlucht van Mons af, over een afstand van 220 km., uitsluitend voor jonge duiven. Het werd een zware vlucht, wegens veel mist langs de vlieglijn. De uitslagen waren als volgt: H. Lansdorp I, 13, 21, 45; G. Driehuizen 2, 31, 37, 41, 50, 55, 56, 57; H. Bartens 3, 11; K. Driehuizen 4, 15, 19, 21, 26, 42; A. H. Daane 5, 28, 59; M. Buis, 6, 30, 52, 58; P. Koper, 7, 8, 34, 43, 44, 03; A. Dorsman 9, 25, 35; B. Lukkassen 10, 38; Th. v. d. Meulen 12, 14, 18, 22, 24, 33, 39, 51, 54; A. Paap 16, 32, 36, 49; J. Schrander 17, 23, 29, 40, 60, 61; A. C. Molenaar 27, 46, 48 en C. Visser 47. Tevens organiseerde men een vlucht voor jonge duiven van St. Grislain af, over een afstand van 222 km. Met buiig weer gelost om half acht, arriveerde de eerste duif om 11 uur, 26 min. 6 seconden. Hier waren de uit slagen: G. Driehuizen 1, 5, 7, 17, 24, 33, 34; Th. H. van der Meulen 2, 23, 42; J. Schran der 3, 10, 14, 37, 45; A. Dorsman 4, 6, 8, 12, 13, 20, 21, 26; C. K. Draijer 9; Corn. Koper II, 40; P. Koper 15, 27, 30; A. Paap 16, 22; A. C. Molenaar 18, 19. 31, 43; M. Buis 25, 38, 41, 44; B. Lukkassen 28, H. Lansdorp 29, 32, 39; A. H. Daane 35 en H. Bartens 36, 46. Er werd Zondag en Maandag ijverig ge teld langs een tweetal drukke verkeers wegen van Haarlem. Op de Wagenweg bij het „Huis met de beelden" en op de Rijks straatweg te Haarlem-Noord ter hoogte van de politiepost stonden een aantal hou ten keten, aan beide kanten van de weg, waarin op lange lijsten door de tellers en telsters de drukte van het verkeer nauwi keurig werd vastgelegd. De telling word<t geleid door Rijkswater staat op verzoek van de dienst Verkeers- onderzoek in Den Haag. Over het gehele land wordt op vastgestelde dagen geteld. Hiervoor zijn natuurlijk niet altijd ambte naren beschikbaar en daarom verzekert men zich uiteraard tegen betaling van de hulp van studenten en middelbare scholieren. In groepjes van vier houden de tellers het verkeer uit één richting bij. Bij mooi weer buiten in de zonneschijn, maar gedurende de afgelopen twee dagen bleven zij in hun keetjes om door de be regende ruiten over het glimmende asfalt te turen. Het tellen gebeurt natuurlijk niet zo maar in het wilde weg. De weggebruikers zijn ingedeeld in niet minder dan negen tien categorieën, variërend van voetgan gers tot trams en zware vrachtauto's met aanhangwagens. Hiertussen vindt men elk apart ingedeeld trolleybussen, autobussen, motordriewielers en driewielers met hulp motor en gewone driewielers, voorts een reeks van verscheidene soorten vrachtwa gens, tractoren met en tractoren zonder opleggers, voetgangers, ruiters en zelfs loslopend vee. Trams en trolleybussen zijn op de Rijksstraatweg thans onbekend. Ook loslopende koeien zullen de tellers niet te verwerken krijgen, maar aan het overige verkeer hebben de tellers hun handen en lijsten vol. In de spitsuren wanneer een dikke stroom fietsers passeert komen er enkele secondanten bij die gehele groepen tellen en bijvoorbeeld wanneer zij tot vijfentwin tig gekomen zijn aan de man bij de lijst een teken geven. Men telt van des ochtends zes uur tot des middags drie uur; een volgende ploeg neemt dan de zaak waar van drie uur tot des nachts twaalf uur. Elke dag van de week krijgt een beurt. De twee volgende tellingen vinden plaats op Zaterdag 10 September en Vrij dag 7 October, waarmee dan weer in de afgelopen maanden alle dagen van de week een telbeurt hebben gekregen. Men kan dan weer opnieuw beginnen. De rap porten waarin de resultaten zijn samen gevat worden opgestuurd naar de dienst voor Verkeersonderzoek in Den Haag, die er op deskundige wijze de conclusies uit zal trekken, en de cijfers tevens zal verge lijken met de tellingen, die in het buiten land worden gehouden. Het tekort aan geschoolde vakarbeiders in het boekbinders-, papierwaren- en en- veloppenbedrijf heeft in 1954 een hoogte punt bereikt, zo wordt geconstateerd in het jaarverslag van de vereniging tot be vordering van de vakopleiding in dit be drijf. - Sa tf'fl nr^ j i jl 8 JIMMJ.wii tm Ha (Van onze correspondent in Wenen) Na zijn opzienbarende toespraak in Kar- lovac heeft president Tito van Joegoslavië een nog feller aanval gedaan op de eerste secretaris van de Hongaarse communisti sche partij Rakosi en de Stalinistische vleugel in Tsjecho-Slowakije. Hy noemde nu niet alleen wijlen Beria, die ook vol gens Kroesjtsjev aansprakelijk is geweest voor de verwijdering tussen Moskou en Belgrado, maar thans ook Stalin. Vervol- gens sprak hij uitdrukkelijk over de slachtoffers van de Stalinistische groepen en wel over Ilajk, die in Hongarije door Rakosi ten val was gebracht alsmede over Slansky en Clementis in Tsjecho-Slowa kije, die „op grond van hun vriendschap voor Joegoslavië waren aangeklaagd en vermoord". Met deze aanval begint waarschijnlijk een nieuwe periode in de betrekkingen tussen de communistische staten onderling. Tito eist niet alleen van Boedapest en Praag kleur te bekennen, maar valt ook Moskou lastig en wenst dat alle schuldi gen ter verantwoording worden geroepen. De Stalinistische groepen moeten volgens hem verdwijnen. Het is een oorlogsverkla ring aan het adres van Rakosi en Gerö in Hongarije en een dreigend gebaar tegen over Zapotocky, Fierlinger en Siroky in Praag. Tevens schijnt het een zachte wenk te zijn voor Moskou, waar zich nog altijd aan hangers van Stalin weten staande te hou den. Tito was jegens het Kremlin veel ge matigder en verklaarde, dat de schuldigen in de Scvjet-Unie althans volgens Kroetsjtsjev en diens medestanders reeds waren veroordeeld. Het is de vraag of Moskou zich door dit dreigement tot eerv nieuwe zuiveringsactie zal laten dwingen. In diplomatieke kringen te Belgrado ver onderstelt men dat Tito zich sterk voelt door de morele steun van communistisch China. In Hongarije en Tsjecho-Slowa kije kan men echter in de naaste toekomst radicale wijzigingen verwachten. Bulgarije verzwegen Het is opgevallen dat Tito niet sprak over Bulgarije, dat toch aanvankelijk on der Dimitrov als eerste Oost-Europese staat positief heeft gereageerd op Tito's initiatief tot het vormen van een afzonder lijke Donau-federatie van communistische staten. Tito's woorden moeten in Sofia diepe indruk hebben gemaakt, vooral in de kringen die voorstanders zijn van een na- tionaal-gekleurd communisme. Een vooraanstaand lid van het commu nistische centrale comité in Joegoslavië Vlahovitsj, heeft in het tijdschrift „Com munist" onomwonden de eis gesteld dat de Cominform moet worden opgeheven. Vol gens Vlahovitsj hebben „de pogingen om de socialistische krachten van één centraal punt uit te dirigeren de verdere ontwikke ling tegengehouden. Zolang er nog naar heerschappij wordt gestreefd, kan er van echte samenwerking geen sprake zijn," zo schrijft hij. (Reuter) Rakosi heeft Tito Maandag op een massavergadering de verzekering ge geven, dat Hongarije alles zal doen cm de betrekkingen tussen de twee landen te ver beteren. Rakosi legde de volledige verant woordelijkheid voor de slechte betrekkin gen tussen beide landen in de afgelopen zeven jaar op de schouders van Peter Gabcr, voormalig minister van Veiligheid, die in 1953 tot levenslange gevangenisstraf werd veroordeeld. Rakosi sprak zijn rede uit in het sportstadion te Boedapest. Men kon in de Hongaarse hoofdstad de rede door middel van luidsprekers overal op straat horen. (Van onze correspondent in Bonn) De Saarlandse regering van de pro- Franse premier Johannes Hoffmann heeft gisteren de West-Duitse politici officieel verboden deel te nemen aan de politieke campagne die in het Saargebied wordt ge voerd voor de volksstemming op 23 Octo ber over het Saai-statuut. De Saarlandse regering acht de deelneming van West- Duitse politici aan campagne een „ontoe laatbare beïnvloeding" van de Saarlandse stemgerechtigden. Zy zal West-Duitse po litieke leiders, die naar het Saargebied willen reizen, aan de grens naar West- Duitsland terugsturen. In regeringskringen te Bonn meent men dat de jongste ontwikkeling de practijk der machtsuitoefening in het Saargebied, zoals die in de laatste jaren onder Frans bestuur is gegroeid, bevestigt. Men toont zich hierover zeer teleurgesteld, gezien de geloften, die van alle zijden zijn afgelegd, dat de politieke campagne om het Saar- statuut correct zou worden gevoerd. Men vreest dat het Saargebied weer het toneel zal worden van een nationale prestige- strijd tussen Frankrijk en West-Duits- land. Dit wordt betreurd, aangezien het Saar-accoord vooral de bedoeling had het Saarvraagstuk voorgoed los te maken van het nationalisme. In officiële kringen te Bonn wijst men er voorts op dat de vrijheid, die de Duits gezinde partijen door de Saarlandse rege ring was toegezegd „volkomen" zou zijn en dat zij dus ten minste het recht zouden moeten hebben West-Duitse politici tot haar politieke vergaderingen uit te nodi gen. Deze toezegging is niet gehonoreerd, zo meent men in Bonn. (United Press) Heinrich von Brenta- no, de West-Duitse minister van Buiten landse Zaken, heeft in antwoord op een protest van de Europese referendumcom missie telegrafisch medegedeeld dat hij de West-Duitse Christen Democratische Unie heeft verzocht geen vertegenwoordigers te zenden naar politieke vergaderingen in het Saarland. Advocaten-kwestie Het ministerie van Buitenlandse Zaken deelt mede: Nadat duidelijk was gewor den, dat de Indonesische regering afwij zend stond tegenover de Nederlandse ver zoeken om toelating van prominente bui tenlandse advocaten, teneinde op te tre den als verdediger in het proces Jung- schlaeger en dat de Indonesische regering zelfs bezwaar had tegen het optreden van zodanige advocaten als adviseurs van de Nederlandse regering, heeft de regering op 5 Juli 1955 bij de Indonesische regering in algemene zin laten informeren of een prominente Nederlandse advocaat zou kunnen worden toegelaten. Hierop is op 15 Juli 1955 een afwijzend antwoord ontvangen. De Nederlandse regering heeft vervol gens mede op grond van een communique van de Indonesische ambassade te Wash ington, van 14 Juli, waaruit kon worden afgeleid dat de Indonesische regering na haar weigering Engelse en Amerikaanse advocaten in Indonesië toe te laten, tegen uitzending uit Nederland van een Neder landse advocaat geen bezwaar zou ma ken met weerlegging van de Indonesi sche argumenten haar verzoek om toela ting van een Nederlandse advocaat her haald". Hierop is van Indonesische zijde nog niet gereageerd. Naar aanleiding van persberichten kan voorts worden medegedeeld, dat geen visa voor bepaalde met name genoemde Ne derlandse rechtsgeleerden zijn aange vraagd en van een weigering van deze visa dus ook niet kan worden gesproken. OXOOCOCOCCOCCOCOCXXDCOC50COOOOOCOCIODCCOCCCCOCOOCCOCCCCCCC Weekabonné's die zich in de vacantie ons blad laten nazenden wordt drin gend verzocht het abonnementsgeld voor de gehele vacantietijd vóóruit aan de bezorger te betalen DE ADMINISTRATIE »a>CCOOOOCXXX>OOCOXOOCOOOCCOCOCC>CXXXCOD3CCCCOOCCCCCCOOÖ Een vijftienmeter lange tweemaster, de „Aldebaran" is in de afgelopen nacht uit de Wilhelminahaven te Schiedam gestolen. De dief, een Duitser, was met het jacht reeds de Nieuwe Waterweg afgevaren. De rijkspolitie te water is direct na de mel ding van de diefstal met een loodsboot van Hoek van Holland uitgevaren en heeft het jacht op zee aangehouden. De Duitser werd gearresteerd. Omstreeks kwart voor een in de afge lopen nacht zag een chauffeur van een taxi uit Schiedam een man op verdachte wijze rondscharrelen bij de Wilhelmina haven te Schiedam. Toen hij even later do „Aldebaran" zag wegvaren, meldde hij dit aan de rijkspolitie te water, die on middellijk maatregelen nam. In Hoek van Holland werd een loodsboot in ge reedheid gebracht, waarmede de politie uitvoer. Buitengaats wist men de „Alde baran" aan te houden. Het jacht werd naar Hoek van Holland gebracht, waar de Duitser óp het politiebureau een eer ste veïbopr yverd afgenomen. Hij bleek de 27-jarige F. von K. te zijn uit Viersen in Duitsland. Hij was met een eveneens ge stolen kano in Schiedam aan boord van het schip gegaan. De „Aldebaran" is eigendom van een inwoner van Vlaardin- gen en vertegenwoordigt een waarde van f30.000. LONDEN (Reuter) Japanse en Rus sische diplomaten hebben Dinsdag te Lon den hun besprekingen over een vredesver drag hervat. Het overleg, dat reeds meer dan twee maanden duurt, had tot dusver zeer weinig resultaat opgeleverd. De Ja panse ambassadeur Matsoemoto verklaar de na afloop, dat de lijst met namen van 1.357 Japanse gevangenen, welke ambas sadeur Malik had toegezegd te zullen over leggen, nog niet was ontvangen. Er is be sloten de volgende week te beginnen met het opstellen van een vredesverdrag. De moeilijkste punten bij de bestudering van de ontwerp-verdragen zijn: de Russische eis, dat Japan geen bondgenootschappen met zijn voormalige vijanden zal aangaan en de regeling van de gebiedsaanspraken. Eind Augustus zal een nieuwe groep Japanse krijgsgevangenen de Sovjet-Unie verlaten. Dit zal de vierde groep Japanse krijgsgevangenen zijn, die wordt vrijgela ten sinds in November 1953 een overeen komst werd gesloten tussen het Japanse en het Russische Rode Kruis over de repa triëring van krijgsgevangenen. Tot dusver zijn 1.359 Japanse krijgsgevangenen vrij gelaten. ORGELBESPELING Het programma van de orgelbespeling in de Grote Kerk op Donderdag 11 Augustus van drie tot vier uur door George Robert luidt: 1. Preludium en Fuga G gr. t., J. S. Bach; 2. Koraalvoorspel „Gott sei gelobet und gebenedeiet", H. Scheidemann; 3. Pas- sacaglia, D. Buxtèhude; 4. Concert d. kl. t., G. F. Handel; 5. Scherzo, G. Verschraegen; 6. Preludium en Fuga over B.A.C.H., Franz Liszt. Bij het omslaan van een pontje, waarop negen mannen van een scheepswerf aan het Winschoterdiep te Groningen een lading scheepsplaten vervoerden, is de dertigjarige T. Engelsman om het leven gekomen. Toen het pontje kantelde, vielen alle negen mannen te water. Acht slaagden er in weer aan de kant te komen. Nadat men de eerste schrik te boven was, con stateerde men dat de metaalbewerker T. E. niet aanwezig was en men vermoedde toen, dat hij door een der platen zou zijn getroffen en bekneld zou zijn geraak. Eerst na enkele uren slaagde men er in het stoffelijk overschot boven water te krijgen, toen men bezig was met het op halen van de gezonken platen. Het slacht offer laat een vrouw en vier kinderen achter. Atje Ray S, 9 te Hampton Roads. Averdijk, 9 te New York. Alohiba, pass. 9 Ouessant n. Rotterdam. Alamak, 9 v. Bandarshapur n. Karachi. Aludra, 9 te Port Soedan. Armilla, 9 200 m. W.NW. Str. Soenda, 11 Pladju Alphacca, 9 v. Curagao n. Rio de Janeiro. Amerskei'k, 10 te Rotterdam. Argos, 9 v. Lissabon n. Rotterdam. Almkerk, 9 v. Genua n. Port Said- Blitar, 9 te Port Said. Barito, 9 v. So rong te Hollandia. BI 111 ton, 9 te Manilla. Bin tang, 10 te Genua. Blijdendijk, 10 te Rotterdam. Boschfontein, 10 te Dar es Salaam. Bloemfontein, 10 te Amsterdam. Caltex Nederland, 9 terug uit Zee te R'dam Caltex Utrecht, 9 te Rotterdam. Cinulia, pass. 8 Flores n. Stanlow. Caltex Delft, pass. 9 Finisterre n. Rotterdam Cleodora, 9 t.h.v. Muscat verw. n. Bahrein. Cirrus, 9 te Rotterdam Camitia, 110 te Rotterdam. Drente, pass. 9 Ceylon n. Aden. Dongedijk, pass .9 Azoren n. Hamilton Dorestad, pass. 9 Trinidad n. Montevideo. Duivendreoht, 9 v. New York n. Engeland. Eendracht, 9 te Leixoes. Enggano, 9 v. Belawan n. Colombo. Esso Rotterdam, 9 te Rotterdam. Esso Amsterdam, 10 te Antwerpen. Gulneekust, 8 150 m. N.NO. Las Palmas. Ganymedes, 9 te Paramaribo. Gordjas, 9 te Thessaloniki. Groote Kerk, 9 te Penang. Groote Beer, 9 v. Southampton n. Quebec. Hathor, pass. 8 Gibraltar n. Rotterdam. Helicon, 9 te San Juan norto Rico. Haarlem, 8 v. Curasao n. Antw. Helena, 9 te Antwerpen. Hera, 8 220 m. N. Bahamas. Hecuba, 10 te Rotterdam. Helder, 10 te Cienfuegos Cuba. Hestia, 9 laat te Curasao. Isis, 9 te Rotterdam. Indrapoera, 10 te Tj. Priok. Karimata, pass. 9 Gibraltai n. Amsterdam. Kenia, 9 te Port Said. Kertosono, 9 v. Cristobal n. Port of Spain. Kalabahi, 12 te Menaöo verwacht. Katelysia, 9 binnen te Heysham. Kabylia, 9 v. Mombasa n. Rastanura. Kota Agoeng, 9 v. Suez n. Singapore. Koratia, 10 te Fao. Lombok, 8 v. Balboa n. Los Angeles. Luna, 8 v. Rotterdam n. Hamburg. Lemsterkerk, 9 te Suez. Loosdreoht. 9 v. Bombay n. Aden. Loppersum, pass. 9 Finisterre n. Ceuta. Laurenskerk, 9 Genua. Lindekerk, 9 te Mena el Ahmadi. Liberty Bell, 9 120 m. W.NW. Kp. Bon. Laertes. 6 v. Singapore n. Aden. Leopoldskerk, 10 v. Rotterdam n. Amsterdam. Meliskerk, pass. 8 Gibraltar n. Marseille. Molenkerk, 8 v. Rotterdam n. Hamburg. Maashaven, pass. 9 St. Paulsrock n. St. Vincent Maasland, 9 te Amsterdam. Maas, 9 te Alexandrië. Muiderkerk, 9 te Amsterdam. Meliskerk, 10 te Marseille. Mentor, 9 te Willemstad. Noordzee, 8 te Rotterdam Oranje, 9 v. Suez n. Port Said. Overijsei, 9 v. Le Havre n. Lissabon. Oranjefontein, 10 te Kaapstad. Oranjestad, 10 v. Grenada n. Barbados. Prins Willem III, 9 v. Toronto te Detroit. Prins Willem IV, 9 te Rotterdam. Prins Fred. Hendrik, pass. 9 Anti Costi eil naar Le Havre. Prins Casimir, 9 630 m. W.NW. Scilly's. Pieter S, 9 v. Rotterdam n. Dagen'ham. Pygmalion, 9 v. Rotterdam n. Bremen. Prins Philips Willem, 10 te Rotterdam. Rijndam, 10 te Rotterdam. Rijndam, 9 te Le Havre. Roepat, pass. 9 Str. Florida n. Galveston. Ruys, 9 te Santos. Stad Schiedam, 9 te Imingham. Sarangan, 10 te Dakar. Sirrah, 9 te Aden. Stad Dordrecht, pass. 9 Gibraltar n. Napels. Stad Haarlem, 9 te Birkenhead. Said ja, 9 te Pladju. Stan vac Benekat, 10 Tj. Uban verw. Stanvac Ogan, 9 te Sungeigerong. Radja, 9 te Belawan. Salawati, 9 Freetown verw. Salland, 12 Rio de Janeiro verwacht. Scherpendrecht, 9 Trinidad verwacht. Stad Vlaardingen, 10 a. d. Hoek v. Holl. verw naar Vlaardingen. Stad Maassluis, 10 v. Bremen n. Kirkenaes. Tiberius, pass. 8 Ouessant n. Pta del Gata Titus, 9 te Istanboul. Tjiwangl, 9 te Tj. Priok. Tamo, verm. 10 v. Hamburg n. Antwerpen. Ternate, 9 te Genua. Themisto, 9 in de baai v. Belfast. Trajanus, 9 te Kopenhagen. Willemstad, 9 te Funchal Madeira. Wonorato, 9 te Penang. Waterman, pass. 9 Azoren n. Willemstad. Willem Ruys, pass. 9 Kp. Guardafui n. Colombo verwacht. IJsel, 9 ten anker bij Gocek. Zeeland (KRL), 9 te Rotterdam. KLEINE VAART Arak, 9 v. Swansea te Rotterdam. Atlantis, verm. 9 v. Norrkoping n. Kasko. Auriga, verm. 9 v. Hommelvik n. Boston. Amoudspolder, 9 v. Rotterdam te Lissabon. Beekbergen, 9 v. Sornaes te Zaandam. Realta, 9 v. Parijs te Rotterdam. Bab T, 6 te Sundsvall. Corrie b, 9 v. Kopenhagen te Windau verw. Confiance, 9 v. Hernosand te Rotterdam. Cornelia B I, 9 v Temeuzen te Zeebrugge. Driebergen, 9 v. Bollsta te Liverpool. Da Capo, 9 v. Hull te Antwerpen. Deo Duce, 9 v. Rouaan n. Kopenhagen. Diligentia, 9 v. Gdynia n. Frederikstad. Den!, 9 v. Terneuzen te Alblasserdam. Eibergen, 91 v. Tayport te Grangemouth. Haaksbergen, 9 v. Middlesboro n. Skive. Ilias, 8 te Gothenburg. Import, 10 v. Rotterdam te Lissabon verw. Ida D, 9 v. Creesea ti Antwerpen. Joost, 8 te Domsjo. Kemphaan, 9 v. Huil te Gdynia. Koningin Juliana, pass. 9 Brunsbüttel naar Southampton. Kaap Falga, 8 te Zaandam. Kaap St. Vincent, 8 v. Zaandam n. Dordrecht. Larix, 7 te Oulu. Leuvehaven, 9 v. Kopenhagen te Rotterdam Lacra, 9 v. Liverpool te Antwerpen. Lies, 9 v. Koge, n. Norrkoping. Midsland, 9 v. Rotterdam n. Leith. Mucia Fides, 9 v. Mistiey te Rotterdam. Mynelis, verm. 9 v. Gefle n. Zaandam. Mypuck, verm. 9 v. Maassluis n. Boston. Nieuwehaven, 9 v. Rotterdam te Kopenhagen Nassauhaven, 9 v. Aarhus te Rotterdam. Oosterburgh, pass. 9 Brunsbüttel n. Antw. Oleum, pass. 9 Kiel n. Newcastle. Plato, 8 v. Barcelona n.Tarragona. Pavo, 7 Brunsbüttel gepass n. Zaandam. Ponza. 5 te Oskarshamn. Rejo, 9 v Esbjerg te Rotterdam verwacht. Spoorhaven, 10 v. Port de Bouc te Belfast verwacht. Spora, 9 v. Bayonne te Dordrecht. Ton S, 9 v. Swansea te Rotterdam. Tilly, 6 te Gent. Volharding, verm. 9 v. Jacobstad n. Gent. Zeehaan, 10 v. Gdynia te Antw verw. Zevenbergen, 9 v. Tunis n. Tripoli. SLEEPVAART Noordzee, 8 90 m. N. ten W. Lissabon met twee kehwheelers. Tyne, 8 75 m. N. Derna met Louis Perrier. Zwarte Zee, 8 700 m. N. ten W. eil Yap. DIE ALLES SCHOONMAAKT onverslijtbaar! extra gebruiksmoge lijkheden als: poetsdoek polijstdoek meubeldoek zilverdoek Dót spaart U geldl Uit wasbaar in alle wasmid delen I Blijlr altijd zocht j PROPERDOEK Alléén bijUwdrogisti Voor de handel: N.V. Handelsver. A. J. tan Doesschate - Zwolle Bel op 14809 Wij herstellen spoedig en billijk. AMSTERDAMSTR. 25 Tel. 14809. Sedert 1898 Slotkoers Openings gisteren koersen 3-314 Nederl.'47 100% 100% 3 Nedl. 1962/64 100»/i« 101 A.K.U 351 346% Calve Delft 315% 316 Van Gelder Zonen 326 324 K. N. Hoogovens 344 343 Nederl. Ford 510 505 N. Kabelfabriek 319% 320 gew. Philips Gloeil 448% 444 pref. Philips Gloeil 218% 218% Unilever 46714 464 Wilton Feijenoord 27914 279 Dordtsche Petrol. 670% 666 Konkl. Petroleum 635 630 A'dam Rubber 141Vz 141 Holl. Amer. Lijn 229% 228 N. Scheepv. Unie 208 Vs 203% Phs. van Ommeren 260 255 H. V. A 155 154 Verg. Dell Mijen. 161 159 Amsterd. Bank 286 242 Ned. Handel Mij. 244 285 Rotterd. Bank 247 247 Twentsche Bank 258% 258 Anaconda Copper 69% 69% Bethlehem Steel 146% 145 U. S. Steel 103% 102% General Motors 132% 130 Shell Union 6OV2 60% 30% 30 Brieven met opgaaf van merk en prijs no. 231. :'ji' -ijl' ÏS-' Ziet U op z'n mooist indien geplaatst door U wordt eigenaar van een Televisie-apparaat met 36 cm beeldbuis voor per week N.V. MACHINEFABRIEK SPAANS HOQEDDOR,? vraagt: Reiskosten worden vergoed. Volledige uitkering bij ziekte en ongeval. COÖPERATIE „HAARLEM". Mercuriusstraat 33, vraagt: Wij vragen voor direct voor onze rokkenafdeling: le. ERVAREN MACHINESTIKSTERS 2e. AANKOMENDE MACHINESTIKSTERS 3e. LEERLING-MACHINESTIKSTERS Gehele jaar vast werk en vast loon. Geen lopende band. Prettige werkkring. Sportvereniging. Confectiefabriek W. Neugarten N.V., Prinsengracht 414-416, Amsterdam. Aan melden dagelijks, Woensdagavond van 7—9 u. Hr. v.d. Valk, Voorzorgstraat 11 te Haarlem. MUZIEKHANDEL HOGENBIJL -t per 1 September a.s. intelligente als aank. verkoopster, niet ouder dan 18 jaar. Aanmelden hedenavond tussen 7 en 8 uur: Oude Groen markt 28, Haarlem. Wij vragen voor enige afdelingen: GEHUWDE DAMES kunnen event, voor halve dagen kir den aangenomen. Vrij reizen. WASSERIJ HOEK EN VAART Bloemendaalsestraatweg 17, Santpoort (Stat.) De advertenties in deze courant worden ook met de grootste aandacht gelezen. Laat de lezers weten wat u aan te bieden hebt. Adverteer in dit blad. DREESMA^I\ Op ons nieuwe moderne LINGERIE-ATELIER kunnen geplaatst worden: KRUISSTRAAT 33 Haarlem. Tel. 15507 Aanmelding dagelijks van 35 uur (ook Za terdags) Afd. Personeelszaken, Gierstraat 5. /ii'.iiit' .iü' ,K -M if J .J«j «iu i'tii

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 3