Verkeerslichten op Rijksstraatweg Haarlem-Heemstede op zoek naar Robert en Bertram In Zuidelijk Delftwijk zullen fraaie arbeidersflats verrijzen Speeltuinkampen in duinen bij Bentveld gesloten NATIONALE TERREINRACES Drie millioen voor deze 225 woningen beschikbaar Flamingo's wonnen eerste match in Engeland K.N.A.C. dringt aan op verplicht verkeers- onderwijs Ook andere verkeersverbeteringen in Haarlem-Noord VRIJDAG 12 AUGUSTUS 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 6 Zes blokkenloodrecht op de Jan Gijzenkade Viaduct bij Driehuis aanbesteed De Studentenspelen Zonder subsidie Andere kruispunten Asfalt in Timor straat Knipperlicht wordt herzien Kernpunt Gebroken sleutelbenen en hersenschudding Nederlands schip onrecht matig aangehouden in Suez ZONDAG 14 AUGUSTUS CIRCUIT VAN ZANDVOORT Start 2 uur 8 races Toegangsprijs ƒ1.50 Training: Van 11 tot 1 uur HOE WARM HET WAS EN HOE VER Reserves van HPG versloegen De Zijl Kamerlid stelt vragen over klachten betreffende KLM Geen vereveningsheffing op sociale uitkering bij ziekte of ongeval Nieuwe minister voor de Luchtmacht in Washington DE HAARLEMSE GEMEENTERAAD heeft in zijn Woensdag gehouden vergade ring zijn goedkeuring gehecht aan het door Burgemeester en Wethouders gedane voorstel om over te gaan tot de bouw van 225 arbeiderswoningen in het zuidelijk deel van Delftwijk, het noordelijkste uitbreidingsgebied van Haarlem. Nu de kogel dan door de kerk is kan de architect Huib Tuninga zijn plannen, die reeds enige tijd klaar liggen, gaan verwezenlijken. Deze 225 woningen die onder het beheer komen van de Coöperatieve Woningbouwvereniging „Eigen Haard" zullen, in een zestal blokken gebouwd, verrijzen langs de Jan Gijzenkade, ongeveer evenwijdig aan de Delftlaan, tussen de in deze nog te bouwen wijk geprojecteerde Arthur van Schendelkade en de Van Moerkerkenstraat. Het complex omvat 180 flats, waaronder twaalf voor grote gezinnen. Voorts zijn er vijf huisjes voor bejaarden bij en op de hoogste verdieping veertig flats voor jong gehuwden. Elk van de zes blokken, die loodrecht op de Jan Gijzenkade komen te staan, zal over het brede middengedeelte uit vier ver diepingen bestaan. De ruim twintig meter brede gemeenschappelijke tuinen zullen als kleine parken aan de Oost- en Westzijde ommuurd zijn door deze uit geelblonde stenen opgetrokken huizenrijen, die echter geen van de tuinen geheel overschaduwen, zodat een ieder onbelemmerd zijn deel van de zonneschijn zal kunnen genieten. Geheel aan de Zuidzijde vormen drie „kleine" blokken het complex voor ouden van dagen, met een praktijkruimte voor een arts de „afsluiting" van de tui nen. Om en om zullen de flats voor zes perso nen en voor vier personen zich aaneen rijen en dat drie verdiepingen hoog, bij el kaar 168 woningen. De brede „voordeuren" geven elk toegang tot een zestal flats en waar zich hierboven nog een vierde ver dieping bevindt aan acht. Boven de deuren komt in de gevel een lange glazen lijst die het trappenhuis in het volle daglicht houdt. Jonggehuwden in de top De gedeeltelijke vierde verdieping zal worden gevormd door een veertigtal flats voor j ongehuwd en. Het zijn twintig flats van twee kamers en twintig van drie ka mers. Ook op deze verdieping die oorspron kelijk als vrijgezellen-étage was toege voegd, zal het prettig wonen zijn. Boven dien krijgt elke woning op „de vierde" een zeer breed balcon van 2.50 bij 6.50 meter, dat goed te herscheppen is in een daktuin tje. Op de begane grond, of liever nog iets lager, zullen de jonggehuwden ook nog een deel van het huis tot hun beschikking krijgen en wel een bergruimte in het sou terrain, waar natuurlijk ook de bergruim ten van de tussenliggende woningen te vin den zijn. Ook heeft men in deze souter rains een kinderspeelplaats van 34 vier kante meter geprojecteerd en een droog ruimte voor gezamenlijk gebruik. Het sou terrain is tevens de achteringang. Via een schuin naar boven lopende „in- en uitrit" kotnen de bewoners op het brede pad dat aan de rand van de gemeenschappelijke tuin langs de gehele achterkant van de Flats voor vier en voor zes personen huizenrij loopt. Uit de tekeningen van de architect blijkt voorts, dat men bij het betre den van een flat voor zes personen al lereerst in een grote woninghal komt, waarop vrijwel alle deuren van de ver scheidene vertrekken uitkomen. Dat zijn op de eerste plaats drie slaapkamers van res pectievelijk zeven, acht en half en tien vierkante meter, voorts de woonkamer van zeventien en een halve vierkante me ter en dan de flinke keuken, het toilet en douche-cel. Zowel aan de voor- als aan de achterkant heeft men brede balcons ge projecteerd met stalen hekjes. De flats voor vier personen zullen op gelijke wijze zijn ingericht, met dien verstande, dat er twee slaapkamers zullen zijn en de maten der overige ruimten hier en daar wat be perkter is. De twaalf woningen voor grote ge zinnen, elk berekend op negen perso nen, zijn door de architect met overleg daar geplaatst waar de levendigheid dier gezinnen het minst aan de rest van de bewoners zal opvallen, en wel aan de Noordelijke uiteinden van de blok ken. Bovendien zal men trachten met speciaal geluiddempend materiaal dit doel nog meer te benaderen. Deze wel zeer ruime woningen krijgen een woon kamer van ongeveer 14 vierkante me ter, een viertal forse slaapkamers, waarvan er één van zeventien vierkan te meter voor drie personen bestemd is, en voorts ook een over de gehele breedte van de woonkamer en de keu ken lopend balcon. Verfraaiing Voor elke woning kan een bedrag van vijftig gulden worden gereserveerd ter verfraaiing van het geheel. Bij elkaar is het een niet onaanzienlijk bedrag, dat men denkt te besteden aan het laten aanbren gen van een brede gevelsteen met reliëf voorstelling boven elke voordeur. Het is tevens het plan van de architect in elk der drie gemeenschappelijke tuinen een beeldje te laten zetten en in de meest Westelijke tuin een zitje voor de ouden van dagen te bouwen. De voorgevel van het souterrain zal waarschijnlijk in een fraaie crème kunststeen worden uitgevoerd even als de rand van de „trappenhuis-spiegel" boven de ingangen. Elf gulden per week De huur van deze woningen zal gemid deld ongeveer elf gulden per week bedra gen. Om de opsomming te voltooien moet nog worden vermeld, dat het complex te vens een tweetal garages en een kantoortje ten behoeve van de beherende woning bouwvereniging bevat. De tuinen worden onderhouden door de dienst Hout en Plant soenen die tevens een waakzaam oog zal houden op de drie zandbakken waar de kleuters van één, twee en drie-hoog en de komende van vier hoog zich in kunnen vermaken. Onderdeel van Velser tunnel De directie „Sluizen en Stuwen" van de ^Rijkswaterstaat heeft aanbesteed het ma ken van een onderdoorgang van banen voor Spoorwegen en wegen nabij Driehuis in de gemeente Velsen. Het project is een onderdeel van de Vel- ser-tunnel. De hoogste inschrijver was Bernard Boerema uit Bussum met f 1.975.000.de laagste N.V. „Nelis" uit Velsen-Noord met f 1.438.700.—. In de week van 22 tot 28 Augustus wordt het Flamingo-crickettoumooi voor juniores gehouden. De jongeren van Haarlem spelen Maandag 22 Augustus de eerste wedstrijd op eigen veld tegen ACC, terwijl Rood en Wit die dag uit speelt tegen Hilversum. Mocht Haarlem winnen dan speelt het tegen de winnaar van de wedstrijd Hermes DVS— Quick op het terrein van Quick in Den Haag; winnen de Rood en Witters dan spe len zij eveneens Dinsdags op het terrein van VOC tegen de juniores van die club. De halve finales en de finales zijn op het terrein van Rood en Wit in Haarlem op Vrij dag en Zaterdag 26 en 27 Augustus. De county cricket scores van gisteren luidden: Lords: Middlesex versloeg Warwick met 24 runs. Middlesex tweede innings 156 (Hol lies 3 voor 31 Townsend 4 voor 24). Warwick eerste innings 119 (Moss 5 voor 49). Tweede innings 168 (Titmus 5 voor 47, Young 4 voor 69). Weston-super-mare: Surrey versloeg So merset met innigs en 100 runs. Somerset tweede innigs 91 (Lock 6 voor 49, A. Bedser 4 voor 32). Stourbridge; Northans versloeg Worcester met innings en 51 runs. Northants eerste innings 361 (Livingston 107, Subha Row 102). Worcester tweede innings 100 (Broderick 5 voor 25, Tribe 4 voor 40). Close play scores: Derby: Sussex tweede innings 215 voor 9. Derby eerste innings 123 (James 6'voor 59). Clacton: Kent tweede innings 124 voor 4. Eerste innings 139 (Dodds 4 voor 34). Essex eerste innings 376 voor 8 gesloten. Cheltenham: Glamorgan tweede innings 113 voor 3. Glouchester eerste innings 325. Portsmouth: Lancashire tweede innings 17 voor 1. Eerste innings 48 voor 9 Gesloten (Shakleton 3 voor 24, Heath 5 voor 14). Hampshire eerste innings 180 (Hilton 3 voor 19). Tweede innings 99 (Hilton 5 voor 39. Statham 3 voor 15). Scarborough: Notts tweede innings 89 voor 2. Yorkshire eerste innings 291 (Illing- worth 94, Smales 3 voor 33). De Koninklijke Nederlandse Automobiel Club heeft de minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen verzocht het ver- keersonderwijs op de lagere scholen ver plicht te stellen door de voorgenomen her ziening der Lager Onderwijswet 1920 op korte termijn te verwezenlijken. Herhaaldelijk heeft de K.N.A.C. er bij de regering op aangedrongen het verkeers- onderwijs op de lagere scholen als leervak in te voeren. Haar eerste poging sinds dien gevolgd door vele andere dateert reeds van vijfentwintig jaar geleden. Daar er in ons land op basis van vrijwilligheid wèl verkeersonderwijs wordt gegeven blijft zulks incidenteel en heeft hierdoor, geheel ten onrechte de mening postgevat dat het verkeersonderwijs thans vrijwel op alle scholen wordt gegeven. Uit een door de K.N.A.C. ingesteld onderzoek blijkt dat dit allerminst het geval is. In de halve finale van de 400 meter horden veroverde onze landgenoot Parlevliet tijdens de internationale studenten sportweek in Spanje met 54,5 sec. de tweede plaats, waar mede hij zich voor de eindstrijd plaatste. Op de 110 meter horden won Parlevliet zijn serie in 15,2 sec. Bij de classificatie-wedstrij- den voor het vèrspringen leverde de Brazi liaan Facannhia een uitstekende prestatie door 7.47 meter te springen. In het waterpolo-toumooi won Nederland met 64 van Spanje. Bij de rust was de stand 33. In het tennis-toumooi werd Goris (Ned.) in het heren enkelspel uitge schakeld door Baros (Brazilië) met 62, 6—3. De Basketballwedstrijd tussen Nederland en Zwitserland stond op hoog peil. Er waren meer dan 1500 toeschouwers, die genoten van technisch uitstekend spel en van intense spanning. Nederland nam in het begin met vier punten de leiding, daarna ging de strijd lange tijd gelijk op, maar onze landgenoten slaagden er in bij de rust een 2618 voor sprong te nemen. In de tweele helft stelden de Nederlan ders de zege veilig. De Nederlandse ploeg behoort stellig tot de beste teams, die aan het toumooi deelnemen. De punten werden gescoord door Janbroers (2), Groningen (17), Van der Valk (3), Hoonakker (3), Van der Wan (6), Sibilio (4) en Nye (10). HONGARIJEBRAZILIë. De Hongaarse Voetbalbond heeft geschreven dat zij accoord gaat met een door Brazilië voorgestelde voetbalwedstrijd HongarijeBrazilië op 22 April van het volgende jaar in Boedapest te spelen. NIELSEN DOOR FLAM VERSLAGEN. In de kwa'rt finales heren enkelspel van de internationale tenniskampioenschappen van New Port heeft Nielsen (Den.) van de Amerikaan Flam verloren. Met 46, 61, 119, 64 werd de Deen, die geplaatst was, uitgeschakeld. (Vervolg van pagina 1) Nu Rijkswaterstaat bij monde van zijn directeur-generaal is gezwicht voor de Haarlemse aanhouders, kan men overgaan tot de practische uitwerking van de voor genomen beveiligingsmaatregelen. In afwachting van de levering van de verkeerslichten zal een verkeersagent het verkeer op de spitsuren op het gevaarlijke kruispunt met de Zaanenlaan waar nog gisteren een ongeluk gebeurde regelen met behulp van een draaibaar stopbord van het bekende type. of door middel van een verplaatsbaar verkeerslicht, zoals dat in Eindhoven in gebruik is. Dat is een vraag die nog door de politie wordt be keken, evenals de plaats van de agent, die waarschijnlijk op een verhoging of een verkeersheuvel zal moeten staan. Indien het technisch mogelijk blijkt zal het definitieve verkeerslichtenstelsel, waardoor ook het afslaande verkeer ge regeld kan worden, tegelijk worden aan gebracht met de ter plaatse uit te voeren reorganisatie van het wegprofiel. Dit is wellicht mogelijk, omdat de voortuinen op de hoeken van het kruispunt zich reeds in handen van de gemeente bevinden door de medewerking van de betrokken bewoners. Donderdagavond om een uur of tien werd met enkele scheppen zand het kampvuur gedoofd, dat door de leiding van de vakan tiekampen in Bentveld op het landgoed „De Ebbinge" gehouden werd. En daarmee kwam het einde van een periode van vier weken, waarin ongeveer vierhonderd kin deren aangesloten bij een van de Haar lemse speeltuinverenigingen genoten heb ben van een vacantie midden in de duinen, ver van de grote stad. Een maand geleden kwamen de eerste groepen kinderen naar Bentveld en zij vonden daar een kamp, dat vergeleken met de vorige jaren in vele opzichten verbeterd was. Men beschikte nu over een aantal grote, gegarandeerd waterdichte tenten, bovendien was er electrisch licht en ten slotte was er, vlakbij de ingang van het kamp een enorme recreatietent opgetrok ken, die plaats bood aan honderden jongens en meisjes en waarin men bij eventueel slecht weer gezelschapspelletjes zou kun nen spelen. Met dat slechte weer is het overigens wel losgelopen en alleen in het begin van deze laatste week lieten de weer goden de Haarlemse kinderen even in de steek. Alle kinderen bleven precies vijf dagen in het kamp, van Maandag tot en met Vrij dag, en op deze wijze heeft men vier kampweken kunnen houden, waaraan in totaal ongeveer vierhonderd speeltuin-kin deren hebben deelgenomen. En al deze jongens en meisjes zijn er van overtuigd, dat zij een prachtige vacantie hebben gehad, hetgeen in de eerste plaats is te danken aan kampmoeder Van der Hogen, die dag-in dag-uit gereed stond om de kinderen te leiden, die het laatst naar bed ging (dikwijls diep in de nacht) en die des morgens weer als eerste uit het stro kwam. Zij ontwierp ook, in samenwerking met de kampcommissie van het Haarlems Speeltuin Verbond de kampregels, die door de kinderen bijna nooit overschreden werden. De dagen vulde men met spelletjes, wandelingen naar zee en de Amsterdamse Waterleidingduinen en des avonds zorgden de kinderen zelf meest voor een eigen pro gramma. cccoMXttoooaxjcocooaxoococcccccoD^xxxcooocoooococoococ Het leiden van een kamp is mooi werk.', Maar ook moeilijk, vooral wanneer men\ altijd te weinig inkomsten en te grote\ uitgaven heeft. Ook de kampcommissiei van het Haarlems Speeltuin Verbond moet altijd bijzonder zuinig met het J weinige geld omspringen en altijd moet er beknibbeld worden op de prijzen van de voor het kamp zo noodzakelijke le- vensmiddelen. Het kamp bestaat namelijk geheel zon- i der subsidie en moet trachten zichzelf te bedruipen. Nu valt dat niet mee, want de kinderen betalen voor een week j kamperen iets meer dan een tientje, zo- dat een ieder begrijpen zal, dat het be- stuur van het Haarlems Speeltuin Ver bond met verlangen uitziet naar de dag, dat de gemeente besluit jaarlijks een be drag beschikbaar te stellen voor dit i mooie jeugdwerk. XOC<XOC03SOOCOOOC0300XCC»COOC<X»DODCOOOOOOOOCXX>3»C>DOC> Eetlust Dat de buitenlucht een gezonde eetlust opwekt, kunnen de dames Van Graas en Van Es vertellen, want zij beheerden de keukenkeet en tot hun taak behoorde het onder meer om dagelijks vijftienhonderd boterhammen te smeren en te beleggen. Zij deden dat echter met plezier evenals alle andere vrijwilligers, die belangeloos hun vrije tijd beschikbaar stelden om de kinderen een onvergetelijke prettige vacan tie te bezorgen. De heer Gaartman dankte tijdens zijn slotwoord bij het kampvuur in de duinen alle naaste medewerkers, waarbij hij in het bijzonder de familie Van Hal noemde, die elk jaar weer het terrein beschikbaar stelt. Na afloop van de bonte avond bij het kampvuur werden de ouders en belang stellenden in de gelegenheid gesteld het kamp te bezichtigen waar de kinderen nog tot Vrijdagmiddag vier uur zullen blijven, voordat zij weer naar de stad vervoerd zullen worden. Is deze reorganisatie echter niet los van de wijziging van het overige,wegprofiel uit te voeren, dan zal voorlopig een eenvoudig rood-groen-licht worden gebruikt, dat al leen het doorgaande verkeer regelt. Voorshands zal volstaan worden met de regeling van het verkeer bij de Zaanen laan en dan nog alleen op de spitsuren, al is het wel de bedoeling, dat op de overige uren het verkeer door middel van een geel knipperlicht tot voorzichtig rijden wordt gemaand. Of op de overige kruispunten ook ver keerslichten zullen worden aangebracht zal aan de hand van de praktijk worden vast gesteld. Belangrijk is vooral, dat Rijks waterstaat thans principieel de verkeers lichten en daarmee de kanalisatie van de verkeersstroom heeft toegelaten. In de toekomst zal dus nagegaan worden of er reden is ook lichten aan te brengen op de hoek van Van Nesstraat/Spaarn- hovenstraat en in Oud-Schoten bij het be gin van de Vergierdeweg en het kruispunt Eksterstraat/Marsmanplein, dat na vol tooiing van Delftwijk aan belangrijkheid zal winnen. Wat bétreft het kruispunt Soendaplein/ Pijnboomstraat kan worden opgemerkt, dat 't verkeer hier reeds door een verkeers agent wordt geregeld. Bü de voorgenomen reorganisatie van het Soendaplein en de Rijksstraatweg waartoe de raad immers reeds in principe besloot zal de verkeersstroom uit de Cronjéstraat niet meer naar de Pijnboom straat kunnen oversteken, maar langs de busgarage verder worden geleid. Ook daar zal dan in de praktijk bekeken worden of verdere regeling door verkeerslichten ge wenst is. Wij kunnen nog meedelen, dat B. en W. in hun eerstvolgende vergadering een nader uitgewerkt plan voor deze reorganisatie, dat tevens een variant behelst welke zowel verkeerstechnisch als financieel voordelen biedt, zullen behandelen. Van groot belang is ook dat, zoals bur gemeester Cremers ons vanmorgen mee deelde, de Timorstraat en de Indische- straat, welke in Haarlem-Noord parallel aan de Rijksstraatweg lopen, geasfalteerd zullen worden. Hierdoor zullen de fietsers aangespoord worden hun weg naar de In dische buurt en Oud-Schoten niet langs de gevaarlijke Rijksstraatweg die immers ook met verkeerslichten gevaarlijk blijft te kiezen. Een brug voor licht verkeer over de Jan Gijzenvaart en eventueel een fiets- verbod op de Rijksstraatweg zullen deze maatregel nog effectiever maken. De moeilijkheid is wel, dat Indischestraat en Timorstraat veel meer betekenis heb ben voor het verkeer van Haarlem-centrum naar het Noorden dan voor dat in omge keerde richting. En aan de Westzijde ont breken juist de parallelstraten. Toch vragen wij ons af of de dikke fiet- sersstroom welke zich ondanks alle onge lukken en gevaren toch elke dag: langs de Rijksstraatweg blijft bewegen, ook niet zou slinken wanneer.de bestratingen van het stratennet in Haarlem-Noord voor fietsers minder afschrifwekkend zouden zijn. De Rijkswaterstaat heeft voorts toege zegd, dat de plaats en de sterkte van de knipperlichten bij de Jan Gijzenbrug zul len worden herzien. Zoals wij reeds eerder schreven, bestaan daarover vele klachten. Voorts vernamen wij, dat er voor het najaar ook een beslissing is te verwachten over het Delftplein, de grote verkeers- distributiecirkel in de Rijksstraatweg, waarop rijksweg 9 naar de Velser tunnel (straks verdubbeld) zich splitst in Rijks straatweg, Delftlaan en Vondelweg. Op de Rijksstraatweg Donderdagmiddag om zes uur is op de Rijksstraatweg hoek Zaanenlaan, de zestien jarige metaalbewerker T. M. J. K. uit Haar lem, die met zijn fiets in Noordelijke rich ting reed en linksaf de Zaanenlaan wilde inrijden, aangereden door een motorfiets, waaraan hij geen voorrang zou hebben ver leend. De botsing bracht een valpartij teweeg; K. liep, evenals de bestuurder van de motor- kanaal die de Veiligheidsraad op 1 Sep- Resteert tenslotte het kernpunt van de zaak: de overdracht van de Rijksstraatweg in gemeentelijk beheer, hetgeen het uit eindelijk doel van het gemeentebestuur blijft. Het is een winstpunt, dat de directeur- generaal daarover opnieuw met de thans vacantie houdende minister wil spreken, nadat deze Haarlemse wens nog kort ge leden even plotseling als abrupt werd af gewezen. Overdracht van de weg aan de gemeente, zo heeft burgemeester Cremers nogmaals betoogd, is een eis van democra tie: de bevolking moet de gelegenheid heb ben zich over de verkeersveiligheid te wenden tot de instantie welke het dichtst bij haar staat: het gemeentebestuur. Een dienst als de Rijkswaterstaat is met zijn vele vertakkingen tenslotte een ongrijp bare instantie. Voor die redenering is Rijkswaterstaat niet doof gebleven. Of deze bereidheid in derdaad resultaat zal hebben zal wellicht af te leiden zijn uit het antwoord, dat de minister nog moet geven op de door het Tweede Kamerlid Th. S. J. Hooij gestelde vragen over deze kwestie. Israel beschuldigt Egypte in UNO: Israel heeft opnieuw bij de Veiligheids raad geprotesteerd tegen opzettelijke Egyp tische acties tegen schepen in het Suez- kanaal die op weg zijn naar een Israëlische haven. Het protest heeft betrekking op het aan houden in het Suezkanaal op 8 Juli van een Nederlands schip, de Fedala, dat op weg was van Massawa in Erithrea naar Haifa in Israel. Volgens het Israëlische pro test werd een Israëlische automobiel van het schip gehaald en in beslag genomen. Het protest was vervat in een brief van R. Kitron, de plaatsvervangende perma nente vertegenwoordiger van Israel bij de V.N., aan de voorzitter van de Veiligheids raad. Kitron verzocht de voorzitter de brief te laten circuleren onder alle leden van de raad. Het optreden van Egyptische autoritei ten tegen het Nederlandse schip, aldus het protest, is een schending van de resolutie over het scheepvaarverkeer in het Suez- fiets, de 35-jarige timmerman D. H., een ge broken sleutelbeen op. Zij zijn na geneeskun dige behandeling naar huis gebracht. De duo passagier van de motor, de 46-jarige timmer man J. J. A. v. D., is met vermoedelijk een hersenschudding naar het ziekenhuis St. Joannes de Deo vervoerd. tember 1951 aanvaardde. Kitron protesteerde in zijn brief verder tegen de Egyptische weigering het Israëli sche schip Bat Galim vrij te geven. Dat schip werd in September 1954 aangehou den. ADVERTENTIE „Het wachtwoord luidt: Hoe warm het was en hoe ver", zei Johan Bodegraven van de N.C.R.V. gisteravond in de centraal- post „ergens in een van de beide gemeen tes" en toen waren de vele Haarlemmers en Heemstedenaren, die met spanning de uitzending van het radio-hindernissenspel „Robert en Bertram" volgden, er zeker van, dat de beide poppen zich ergens in hun woonplaatsen moesten bevinden. De slimsten hadden dat trouwens al eerder begrepen, want er was in het begin van de uitzending al gesproken over een domi nee, die een boek had geschreven, dat iede re scholier vrijwel van buiten kent en over een slag, die ongeveer zeshonderd jaar ge leden in een naburige gemeente was gele verd. De reporters Herman Felderhof en Goos Kamphuis hadden zich ieder in de omge ving van een pop opgesteld en rapporteer den via hun zendertjes de gebeurtenissen, die zich rondom de poppen afspeelden: de komst van meest argeloze voorbijgangers, die angstig dicht langs de veelgezochte fi guur wandelden en er misschien zelfs wel even naar bleven kijken, maar tenslotte tocht weer doorliepen. In de Hout één der reporters had ge zegd, dat hij in een bosrijke omgeving stond en dat er in zijn naaste omgeving een drukke verkeersweg liep was het al vlak na de bekendmaking van het wachtwoord ongewoon druk. Groepen fiet sers verstoorden plotseling drust, die daar anders op dat tijdstip pleegt te heersen en overal doken voorbijflitsende lichtjes op. Op een bankje zat een jongeman, om ringd door een aantal Haarlemmers, waar onder een tijd lang een agent, die aandach tig luisterden. Naast de jongeman stond namelijk een kleine draagbaar radiootje, afgestemd op de N.C.R.V. Hij was blijk baar niet zo erg in zijn schik met al dat luisterende publiek: „Ik was met m'n toe stelletje gaan wandelen, er was een mooi Tsjaïkofsky-programma", zei hij een beetje mistroostig, „en toen kwam er plotseling een meneer op me afrpnnen, en die vroeg of ik de andere zender wilde aanzetten. Er was ook een mooi concert over Enge land Terwijl het groepje om de radio ge schaard stond te luisteren, vond een eindje verderop -de heer Schouw, die sedert kort in Haarlem woont, de als Nurks verklede Robert achter in 'een auto. Met Robert Nurks over de schouder rende hij naar de hoek Spanjaardslaan-Zuiderhoutlaan, waar hij van een als Hildebrand vermomde fi guur een Goudse pijp moest opsteken. Met een fiets van een der omstanders spoedde het koppel Schouw-Robert zich toen naar de Koediefslaan, hoek Van de Spiegellaan, waar de heer Schouw een Camera Obscura in zijn handen gestopt kreeg, met de op dracht er een fragment uit voor te lezen, waarin Nurks en de Haarlemmers worden genoemd. Ook dat lukte en toen was de weg vrij naar de finish: herstellingsoord „Unicum" aan de Herenweg in Heemstede, maar toen de heer Schouw en Robert daar buiten adem aankwamen, bleek Bertram daar al te zitten, vergezeld van de heer Posthumus uit Heemstede, zijn „speciale koerier". Deze Heemstedenaar was vóór zijn naaste concurrenten aangekomen bij de gedenknaald, die even ten Zuiden van Groenendaal is opgericht ter nagedachte nis van de slag bij het Manpad en bij deze naald zat Bertram, gekleed als Witte van Haemstede. De heer Posthumus moest zich vervolgens naar de ingang van Groe nendaal spoeden, waar hij in middeleeuwse strijdkledij werd gestoken. Aldus uitge- De waterpolocompetitie Voor de degradatie-competitie reserve eerste klasse heeft HPC 2 Donderdagavond in de zwemvijver „Groenendaal" in Heem stede met succes de eerste wedstrijd gespeeld tegen De Zijl 2. Nadat over en weer enige aanvallen op niets waren uitgelopen, werd door de HPC-aanvallers de Leidse verdedi ging uit elkaar gespeeld, waarna Pronk in schoot. Met een achterwaarts schot verraste daarna Dijkstra de De Zijl-keeper en stond HPC met tweenul voor. Foutief overnemen van de HPC-verredigers gaf De Zijl een kans om de achterstand te verkleinen het geen hij ook deed. HPC had direct een antwoord klaar en Pronk maakte er drie een van. Na een overtreding van Termeer kwam HPC met zes spelers in het veld te liggen. Direct na de hervatting buitte De Zijl de verkregen spelersmeerderheid goed uit: drietwee. Met beide ploegen compleet gingen de Heemstedenaren wederom op het Leidse doel af en Blok veranderde een voorzet van Dijkstra in een HPC-doelpunt. Wederom werd een fout in de HPC-verdedignig door De Zijl met een doelpunt afgestraft, waarna De Zijl alle krachten inzette om de gelijk maker te forceren. De HFC-verdediging hield echter stand: vierdrie. Aanvankelijk zouden De Zijl 2, HPC 2 en UZSC 2 een halve competitie spelen om twee twee plaatsen in de reserve tweede klasse. Voor het spelen van de wedstrijd UZSC 2 HPC 2 lieten de Utrechtenaren verstek gaan. waarna UZSC 2 zich terugtrok. UZSC 2 degradeert dan. Door de Sportcommissie KNZB is nu vast gesteld dat HPC 2 en De Zijl 2 een uit en een thuiswedstrijd moeten spelen voor een plaats in de reserve eerste klasse. De eerste winst heeft HPC 2 nu reeds geboekt en zij heeft aan een gelijk spel in de uitwedstrijd tegen De Zijl 2 reeds genoeg om reserve eerste klasser te blijven. Voor de eerste klasse heren van de kring competitie heeft Hillegom de laatste wed strijd gespeeld. VZV 3 kwam bij Hillegom op bezoek en werd met zesnul verslagen. Hillegom en DWR 3 zijn gelijk geëindigd en moeten een beslissingswedstrijd spelen om het kampioenschap. VZV 2 heeft voor de reserve derde klasse C van de Bondscompetitie de laatste wed strijd gespeeld en Kroosduikers 2 met vijf —een verslagen. Uit de acht gespeelde wed strijden heeft VZV 13 punten behaald. dost rende hij met de krijgsman langs het water van de Ritsema Boskade, waar hij zijn speciale kleding completeerde met een helm. En daarna ijlde hij met een geleende fiets naar „Unicum", waar reeds een in spanning wachtende schare Heemstedena ren en Haarlemmers de winnaars stond op te wachten. Even later had de heer Posthumus geen geleende fiets meer nodig, want niet alleen won hij een polshorloge, maar bovendien dankzij zijn record tijd van 23 minuten 35 seconden een tijd, die in de andere acht plaatsen, waar in dit seizoen een dergelijke wed strijd werd gehouden, niet werd be reikt een bromfiets. En dat was een teleurstelling voor de Utrechtenaar die reeds weken lang als houder van de beste tijd stond geklasseerd en die gis teren naar Heemstede was gekomen om als winnaar in spe van de brommer voor de microfoon te komen. Om het zuur van de tegenslag weg te spoelen kreeg hij nu Haarlemmer halletjes en' de heer Schouw kon even later de te rugtocht naar Haarlem aanvaarden met een mand met sappig fruit. In de Hout bij het bankje stond nog steeds een groepje luisteraars. Een paar passerende soldaten, die blijkbaar net enige weken zwaar arrest achter de rug had den, kwamen vragen of de Tour de Fran ce in de aether was. De eigenaar van de radio keek op zijn horloge: „Nog drie mi nuten", zei hij voldaan, „dan komen er negro spirituals". Minder postverbindingen met Nieuw Guinea Het lid van de Tweede Kamer de heer Hazenbosch heeft aan de minister van Ver keer en Waterstaat de volgende vragen schriftelijk gesteld: 1. Is het juist, dat de KLM bij de invoe ring van de zomerdienstregeling het aantal vliegdiensten van Amsterdam naar Biak vice versa van drie op twee heeft gebracht en dat de desbetreffende vliegtuigen .op Zaterdag en Zondag uit Amsterdam en op Donderdag en Vrijdag uit Biak vertrekken, waardoor het aantal postverbindingen tus sen Nederland en Nieuw-Guinea praktisch van drie op twee is teruggebracht? 2. Indien vraag 1 bevestigend wordt be antwoord, is de minister dan niet van oor deel, dat dit ongewenst moet worden ge acht, en is hij dientengevolge bereid te be vorderen, dat op korte termijn verbetering wordt gebracht in de postverbinding tus sen Nederland en Nieuw-Guinea en omge keerd? 3. Is het de minister bekend, dat ook overigens in Nieuw-Guinea steeds meer klachten worden geuit over de wijze, waar op de KLM onder andere ter zake van het afwerpen van voedsel aan de Wissel meren haar verplichtingen jegens dit gebiedsdeel nakomt? 4. Indien vraag 3 bevestigend wordt be antwoord en de minister deze klachten ge grond acht, wat stelt hij zich dan voor te doen om de oorzaken van deze klachten weg te nemen? Sedert 1 Januari 1955 behoren aanspraken op periodieke uitkeringen, die naar aard en strekking overeenkomen met aanspraken op uitkeringen ingevolge de Ziektewet en de verschillende ongevallenwetten niet meer tot het loon. waarover loonbelasting en vereve ningsheffing is verschuldigd. Over de uitke ringen ingevolge zodanige aanspraken is wèl loonbelasting maar geen vereveningsbelas ting verschuldigd. Wanneer de werkgever aan zijn werkne mers geen aanspraak op deze uitkeringen heeft verleend, maar deze uitkeringen tijdens afwezigheid wegens ziekte of ongeval onver plicht verstrekt, is over die uitkeringen ver eveningsheffing verschuldigd, wanneer zij de helft of meer dan de helft van het normale loon bedragen. Dit heeft tot gevolg dat wanneer bijvoor beeld een werkgever de voor de Ziektewet geldende wachtdagen doorbetaalt of wanneer hij tijdens afwezigheid wegens ziekte of on geval periodieke uitkeringen verstrekt aan werknemers, die niet onder de genoemde sociale verzekeringswetten vallen, voor de vraag of over die uitkeringen verevenings heffing verschuldigd is, onder meer moet worden nagegaan of de werknemers rechten op de uitkeringen kunnen doen gelden. In vele gevallen met name wanneer de arbeidsovereenkomst mondeling is aange gaan is echter niet vast te stellen of de werkgever de uitkering verplicht of onver plicht verstrekt. De Staatssecretaris van Financiën heeft in deze moeilijkheden aanleiding gevonden goed te keuren dat over dergelijke uitkeringen af dracht van vereveningsheffing achterwege blijft, ongeacht of die uitkeringen al dan niet berusten op een aan de werknemers toege kende aanspraak. De Sociale Verzekerings raad heeft de uitvoeringsorganen der sociale verzekering verzocht voor de premieheffing sociale verzekering een overeenkomstig standpunt in te nemen. Wanneer over uitkeringen, na 1 Januari 1955 gedaan, vereveningsheffing is voldaan, kan om teruggave worden verzocht. WASHINGTON. President Eisenhower heeft Donald Quarles, die als onderminis ter van Defensie voor onderzoek en ont wikkeling een belangrijk aandeel heeft in het plan voor een „kunstmaan", tot minis ter voor de Luchtmacht benoemd. De 61-jarige republikein volgt Harold Talbott op, die op 1 Augustus aftrad, nadat een Senaatscommissie een onderzoek naar zijn zakelijke belangen had ingesteld. De benoeming van Quarles moet nog door de Senaat worden bekrachtigd wanneer het Congres in Januari weer bijeenkomt.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 10