HIOIE MOBBELTJE De Pseudo- Echtgenote Kerkdiensten EEN LESJE KREEG Zandpoort LIKDOORNS WONDEROLIE Medische verzorging tijdens het weekeinde Scheepvaart Pensionhouder te Amsterdam doodgeslagen Dierenbeschermings-appèl in Hervormde Kerk Nood-kampeerterrein bij Kennemer Sportpark opticien M oderne Brillen Gierstraat 27 FEUILLETON door MARY BURCHELL ZATERDAG 13 AUGUSTUS 1955 HAARLEiMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Modern Times (L u x o r) Het voor naamste filmgebeuren speelt zich deze week af in. Luxor, waar Charlie Chaplin nog eens aan bod komt met de uit 1936 daterende „Modern Times."' Het is een film zonder direct geluid. Het geluid blijft be perkt tot illustratieve muziek, die overigens karakteristiek voor de situaties mag heten, en wat onsamenhangende klanken, die de tekst vormen van een liedje, dat Chaplin zingt wel een van de hoogtepunten in deze film. Zo zijn er talloze scènes, waarin men Charlie ziet op zijn best. Zoals altijd schept hij de vreemdsoortigste situaties en lacht ge hartelijk om hem om u het volgend ogenblik bijna te schamen over uw lach, wanneer de tragiek van de eeuwige ver schoppeling recht tot uw hart spreekt. Want Charlie Chaplin is hier inderdaad nog de verschoppeling, jagend achter het geluk en altijd verzeilend in de zonderlingste conflicten en moeilijkheden, waarvoor hij wel schijnt voortbestemd. De „happy en- ding" is dan ook een vriendelijk compromis van Chaplin met het leven, dat hij eigen lijk met zoveel weemoed beziet. De film doet een onbarmhartige aanval op de mechanisatie in het arbeidsproces, die de mens verlaagt tot een radertje in een ma chine. Het probleem heeft misschien veel van zijn sociale betekenis verloren, maar dat doet aan „Modern Times" niets af. Wie de film zag hale oude herinneringen weer op. Voor wie de film nieuw is valt er alles te genieten. De historie der cinematografie wordt met deze klassieken geschreven. De historie van de mens, zouden wij zeggen, evenzeer. Fr. Vera Cruz (Rembrandt) Indertijd hebben wij in „Erbij" niet zo'n mals oor deel over deze film geveld. Ze is vooral zo onverdraaglijk, omdat Burt Lancaster er een staaltje gelaatsuitdrukkingen in ten beste geeft, waarvan men zich vol afgrij zen afwendt. Het is of we nog met de film op de kermis staan zo wanstaltig. De na tuuropnamen en Cary Coopers altijd in nemende verschijning zijn in „Vera Cruz" nog het aannemelijkst. Het is een roman tische avonturenfilm en daarmee is alles gezegd. Fr. Three Ring Circus (Cinema Palace) De Amerikaanse komieken Lewis en Martin raken ditmaal verloren in een cir cus om er natuurlijk de grootste triumfen te beleven. Dat gaat allemaal volgens het recept „Van dik hout zaagt men planken". Lewis brengt het tot clown, een rol, die hem van nature het beste ligt en Martin hangt een directeur uit, die zijn overbo digheid nergens kan maskeren. De enige komiek is Lewis. Hij brengt u dan toch wel aan het lachen, al moet het mij van het hart, dat de grappen en grollen zich op een bijzonder oppervlakkig plan afspelen. De jeugd blijkt er zich het meest mee te ver maken. Fr. The great adventure (Minerva). Over deze Zweedse natuurfilm hebben wij reeds enige malen vol lof geschreven, erop wij zend, dat men geen sensatie moet verwach ten, maar een liefderijk en geduldige ob servatie van de schoonheid van het land schap en het leven der dieren. Van harte aanbevolen. De film draait tot Maandag om te worden gevolgd door „Gullivers rei zen" in de middag en „Als de dauw hangt komt er regen" in de avondvoorstellingen tot en met Donderdag. Fr. „De Slaapwandelaar" (L i d o). Al wordt er in deze Franse film flink geslaapwan deld, een slaperige vertoning is het aller minst geworden. Integendeel. Het is een gezellige rolprent met vele verrassende situaties en enkele pikante, vrolijke scènes. Het is dan ook een waar genoegen Fernan- del in de rol van „de" detective van een groot warenhuis enige kostelijke avonturen te zien beleven. De om zijn speurders capaciteiten hoog geprezen detective blijkt zichzelf wel de meeste last te bezorgen door des nachts al slaapwandelend op ge raffineerde wijze het warenhuis binnen te dringen en daar enkele bijouterieën te ste len. Overdag is zijn verbazing niet minder groot wanneer blijkt dat „inbrekers" on danks een „prima" alarmsysteem weer hun slag hebben kunnen slaan. Drie werke lijke boeven echter komen van zijn nach telijke dwaaltochten op de hoogte en „ge bruiken" de slaapwandelaar om in het warenhuis te komen. Dat lukt aanvanke lijk maar de speurder, op een van zijn avontuurlijke tochten plotseling wakker geworden in een vreemde hotelkamer in een vreemd bed, beseft dan dat hij slaap wandelaar is en hij kan nog op het nip pertje het drietal echte inbrekers ervan weerhouden er met een flinke buit van door te gaan. Het wandelen in zijn slaap blijft echter doorgaan en aan het eind van de film ziet men hem, voorafgegaan door zijn grote ADVERTENTIE «Nnair* VERWIJ DERD MET Weg met onhandige likdoornringen en gevaar lijke scheermesjes. Ben nieuw vloeibaar middel, NOXACORN, neemt de pijn weg in 60 seconden. Eeltplekken en eksterogen verschrompelen met wortel en al. Bevat gezuiverde wonderolie, jodium en het pijn stillende benzocaïne. Een flesje NOXACORN Antiseptisch Likdoorn middel van f. 1.35 bespaart U veel ellende (60) kinderschaar des nachts over de daken van Parijs wandelen. Een bijzonder komisch einde van een film waarin Fernandel de bezoeker wederom een paar uur laat ge nieten van luchtige en charmante ver wikkelingen. H. S. „Duel op de zeebodem" (Roxy). Nu Hollywood onder water kan filmen, en dat nog wel in technicolor en cinemascope, nu moet ook alles onder water gebeuren wat tot de vaste succesnummers gerekertti kan worden. Het verhaal is gebaseerd op de spons-visserij dus op het thema „De spons wordt duur betaald". Maar nergens in de film wordt verdriet, spanning, liefde, ruig heid enz. als levensecht aanvaardbaar. Het is allemaal te dik aangezet, te opgelegd om te overtuigen. Als men in staat is alle kunstmatige franje rondom het uitgangspunt te ver waarlozen, dan blijft het fenomeen van de onderwater-opnamen, die boeiend zijn, soms zelfs sensationeel. Wie zich niet ge wonnen wil geven aan het duet op de zee bodem met alle goedkope effecten van dien, kan genieten van de zeebodem zelf. Dat décor is natuur, dus onbedorven door ge- penseel en getimmer. Nu nog tenminste. N. „Kouwe drukte" (Frans Hals). George Formby, een bekende verschijning in het Frans Hals-theater viert ditmaal zijn luimen bot op het ijs, hetgeen in de warme zomerdagen een verfrissende afkoeling be tekent. Men weet zo langzamerhand wel wat men van de Engelse Fernandel die overigens niet boven de Franse komiek reikt kan verwachten. Inderdaad veel drukte en een liedje op de ukelele, George als een nerveuse tijger, zich stortend in iedere nieuwe verwikkeling. Vooral voor de jeugd om eens flink plezier te hebben. Wonderman (Studio) Opnieuw ge prolongeerd. Danny Kaye kent er het ge heim van. OchtendvoorstellingenZondagochtend 10.30 uur in Frans Hals opnieuw „Kin deren van Hiroshima". De gehele week om die tijd in Studio: „Sneewwitje" cn in Rembrandt „Roman Holiday". Peter Pan blijft nog een week in Cinema, „Montagnes jeugdvariété in Luxor. Tenslotte vertoont L i d o Zaterdag te 23.30 „L»e drift in het bloed" en Zondag morgen elf uur opnieuw „Tembo". HAARLEM Artsen, boodschappendienst firma Mathot, Grote Houtstraat 39, tel. 11990. Apotheken, Bosch en Vaart Apotheek, Bosch en Vaartstraat 26, tel. 13290: Cen traal Apotheek v.h. Florijn, Grote Hout straat 78, tel. 10500-10502; H. Remmers Zoon, Kruisstraat 6, tel. 10354; Noor der Apotheek, Jan Gijzenkade 181, tel. 23821. Deze apotheken zullen tevens geopend zijn op werkdagen van 13 tot 20 Augus tus des avonds na zes uur tot des och tends acht uur. RLOEMENDAAL Artsen Bloemendaal: Van Zaterdagmid dag twee uur tot Maandagmorgen acht uur dokter H. D. G. A. Immink, Bloe- mendaalseweg 126, Bloemendaal, tel. 23449. Overveen tot Zondagavond elf uur dok ter J. A. Hollander, Zijlweg 17, Over veen, tel. 11431. Aerdenhout, van Zaterdagavond zes uur tot Maandagmorgen acht uur dokter J. Tjakkes, Nic. Beetslaan 6, Aerden hout, tel. 27570. Wijkverpleegsters: In hetzelfde tijdvak als de doktoren in Bloemendaal hebben dienst zuster B. W. Scharrenbern, Van Dalenlaan 20, Santpoort-station, tel. K 2560 - 8348 en zuster A. G. Haagsma, Roemer Visscherplein 1, Heemstede, tel. 27900., Apotheken: Elswout Apotheek, Bloe- mendaalseweg 341, Overveen, telefoon 16760; de Santpoortse Apotheek, Bloe- mendaalsestraatweg 145, Santpoort station, tel. K 2560 - 8249 en de Aer denhout Apotheek, Zandvoortselaan 164, Aerdenhout, tel. 26772. HEEMSTEDE Artsen: dr. J. Laeijendecker, Raadhuis plein 9, telefoon 38103 en dr. A. J. van Ravenswaay, Zandvoortselaan 70, tel. 27913. Wijkverpleging: zr. G. E. van der Hoek, Laan van Rozenburg 33, tel. 27805. Apotheken: Aerdenhout Apotheek, Zandvoortselaan 164, tel. 26772 en Heemsteedse Apotheek, Binnenweg 98, tel. 38197. LISSE Zondag zal de medische dienst in Lisse verzorgd worden door dr. J. M. van Dijk, Achterweg 6, tel. 3134. BENNEBROEK Dr. P. van Aalst, Rijkstraat 53, tel. K 2502 - -300. HOOFDDORP Dr. H. Nanninga, Kruisweg 1013, tel. 6220. NIEUW-VENNEP Di\ Nugteren, tel. 220. ZWANENBURG-HALFWEG Dr. D. H. Honingh, tel. 405. Altair, 11 v. Las Palmas n. Rio de Janeiro. Aagtekerk, 12 te Genua. Alwaki, 12 v. Colombo n. Aden. Amstelpark, pass. 12 Scilly's n. H. Roads. Albireo, 12 te Narvik verw. Armllla, 12 te Pladju. Albino, 12 te Narvik. Arendskerk, 12 v. Singapore te Port Swetten- ham. Adonis, 12 New Orleans verw. Akkrumdijk, 12 t.h.v. Bermuda verw. n. Havana Arensdijk. pass. 13 Vlissingen n. Antwerpen. Alderamin, 12 140 m. NO. Madras. Argos, pass. 12 Ouessant n. Rotterdam. Albireo, 12 v. Narvik n. Rotterdam. Aidabi, 13 te Buenos Aires. Aligenib, 12 v. Pto Alegre n. Victoria. Alnati, 12 v. Rio de Janeiro n. Bahia. Arnedijk, 12 v. Cristobal n. Liverpool. Bonaire, 11 250 m. NO. Azoren. Bonaire, 12 450 m. W. Kp. Flnisterre. Bali, 12 te Manokwari. Banka, 12 te Soerabaja. Baam, verm. 12 v. Cristobal n. Curasao. Bloemfontein, 13 v. Amsterdam n. Hamburg. Charis, 11 v. New York n. Curasao. Corilla, 12 vroeg v. Aruba n. Pauillac daarna Rouaan. Caltex Delft, 12 v. Rotterdam n. Sidon. Caltex The Hague, 12 v. Rotterdam n. Sidon. Caltex Utrecht, pass. 12 Flnisterre n. Sidon. Cradle of Liberty, pass. 12 Gibraltar n. Phila delphia. Castor, 12 v. Cartagena nColn Barranquilla. Cinuüa, 13 Stanlow verw. Cistula, 14 Amsterdam verw. voor dokken. Camitia proefvaren 18 Aug. Crania, 21 n. Sydney. Camphuys, 12 rede Tegal. Delfshaven, 12 t.h.v. Madeira verw. n. R dam. Esso Rotterdam, pass. 12 Ouessant n. Sidon. Felipes, 12 te Padang. Gad ilia, 13 Madras verw. Guineekust, 11 v. Dakar n. Freeton Gabon, 12 te Takoradi. Hector, 12 v. Rotterdam n. Gibraltar. Helena, 12 te Rotterdam. Hestia, 12 te La Guaira. Hermes, 12 te Baracoa Hathor, 13 te Rotterdam. Heemskerk, 12 v. Sydney n Melbourne Jagersfontein, 12 850 m. NW. Kaapstad. Jolian v. Oldenbarnevelt, 13 te Port Said. Krebsia, 12 te Perthamboy New York. Karimun., 12 te Rotterdam. Koratia, 12 v. Fao n. Balikpapan. Karimata, pass. 12 Ouesant n. Amsterdam. Kabylia, 16 Rastanura verwacht. Korovina, 12 300 m. N. ten W. Brisbane. Kertosono, 12 te Port of Spain. Kertosono, 12 v Port of Spain n. Kaapstad. Laagkerk, 13 Bombay verwacht. Lekkerkerk, 12 te Hamburg. Leuvekerk, pass. 12 Cochin n. Colombo. Loenerkerk, 12 v. Takoradi n. Lagos. Lindekerk, 12 te Basrah. Lawak, 13 te Durban. Lekhaven, 13 te Rio de Janeiro. Maasdam, 12 te New York. Mijdrecht, 12 te New York. Mapia, 12 v. Port Said n. Amsterdam. Modjokerto, 12 te Semarang. Myonia, dokt te Rotterdam tot ca. 13 Aug daarna Kopenhagen. Maashaven, 13 v. St. Vincent n. Rotterdam. Metula, 13 te Kawasaki. Manoeran, 12 te Singapore. Nias, 13 v. Port Said te Suez. Notos, 12 te Rotterdam. Nias. 13 v. Suez n. Belawan. Omala, dokt te Amsterdam to tea. 25 Aug. Oranje. 12 v. Napels n. Southampton. Prins Casimir, 12 te Le Havre. Prins Philips Willem, 12 v. Rotterdam naar Montreal. Pygmalion. 12 te Hamburg. Plancius. 12 te Buleleng. Prins Willem IV, 12 v. Rotterdam te Antw. Prins Maurits, 12 v. Bremen te Hamburg verw. Prins Casimir, 13 te Rotterdam. Prin Joh. W. Friso, 10 te Quebec. Raki, 12 te New York. Rotti, 12 te Banjuwangi. Salawatie, 12 v. Dakar n. Bordeaux. Sunetta, 12 v. Rotterdam n. Saltend. Saidja, 12 te Singapore. Saroena, 12 te Pladju. Stanvac Selo, 12 te Tj. Uban. Straat Mozambique, 12 te Singapore. Sarpedon, verm. 12 v. La Guaira n. Curasao. Stad Alkmaar, 13 Glasgow verwacht. Salawati, 12 v. Dakar n. Bordeaux. Tomini, 13 te Genua. Tankhaven II, 12 te Sungeigerong. Taria, rep. te Rotterdam tot co. 15 Aug. Tibia, te Rotterdam tot ca. 27 Aug. Trompenberg, pass. 12 Key West n. Jackson ville. Tiberius, 12 te Punta del Gada verwacht. Titus, verm. 12 v. Kalyvia n. Thessaloniki. Van Riebeeck, 13 Makassar verwacht. Van Riemsdijk. 13 te Tj. Priok verwacht. W. Alton Jones, 11 740 m. W. Fayal. Zeeland (SSM), 12 v. Blyth n. Norresundby. Zuiderkruis, 13 te Las Palmas. KLEINE VAART Amyntas, 12 v. Amsterdam te Rotterdam. Albergen, 13 v. San Antioco te Garston verw. Arnoudspolder, 13- v Lissabon te Oporto verw. Atlas, 11 v. Dubrovnik n. Bari. Advent, 12 v. Rochester te Hamburg verw. In de afgelopen nacht om half twee heb ben drie bewoners van een pension aan de Eerste Helmerstraat 101 te Amsterdam- West de 44-jarige kamerverhuurder II, G. in zijn zit-slaapkamer op de tweede ver dieping levenloos aangetroffen. De man zat In een fauteuil, zijn polsen en hals waren met een touw vastgebonden. Boven zijn voorhoofd was een diepe bloedende wond in de schedel. De politie heeft zes personen verhoord. Er zijn geen arrestaties verricht. Att S, pass. 12 Vlissingen n. Boston. Applngedam, 13 v. Oporto te Rotterdam verw. Ary Scheller, 12 v. Liverpool te R'rdam verw Auriga, 14 v. Hommelvik te Boston verw. A dan. Nelson, 12 dwars IJmuiden n. La Pallice Anna Sylvia, 12 v. Londen te IJmuiden verw. Auriga, 12 50 m. NW. Utsira eil n. Boston. Bab T, 9 v. Sundsvall o. Zaandam. Brem, verm. 12 v. Rotterdam n. Antw. Bernard John, pass. 12 Kiel Holtenau n. Gent. Beekbergen, 12 v. Zaandam n. IJmuiden. Birmingham, 12 v. Sunderladn te Delfzijl. Boreas, pass. 12 Noord'hinder n. Sfax. Cinderella, verm. 13 v. Rotterdam n. Duinkerken Claes Compaen, 12 v. Karlskrona te Zaandam. Coolhaven, 12 v. Port Lyautey te Rouaan verw Draco, 11 v. Rivadecella n. Rotterdam. Diana, 12 v. Huil te Rotterdam. Dombungh, 12 v. Londen te Rotterdam. Daniel, 12 v. Caen te Londen. Deni. verm. 12 v. Rotterdam n. Bremen. Drieborg, 12 50 m W. Thyboron den n. Leith. Export II, 12 v. Londen te Rotterdam. Ella, 12 v. Rouaan n. Parijs. E ernst room, 12 v Grangemouth te Amsterdam. Esperance, 12 v. Hargsham te Rotterdam. Encarnacion, 12 v. La Pallice te Huil. E. en A. Scheer, 12 v. Koping te Amsterdam Flora, 12 v. Rotterdam te Antw. Frans Bohmer, pass. 12 Finisterre n. Genua. Geziena Hendrika, 12 v. Rotterdam te Newross. Gruno, pass. 12 Vissingen n. Antw. Geert Bodewes, 12 v. Bremen n. Lldkopg. Grebbestroom, 12 v. Amsterdam n. Liverpool. Hartel, 12 v. Hamburg te Rotterdam. Hoe Vinces, 13 v. Grimsby te Rotterdam verw. Heemraadsingel, verm. 12 v. Swansea n. La Rochelle. Haskerland, 12 v. Rotterdam te Harlingen vei v, Henrica, pass. 12 Cherbourg n. Sharpness. Hink, 12 te Maassluis verwacht. Ingeborg, 13 v. Frederikstad te Liverpool verw. Joost, 11 te Yxpila. Jan Hei-man, 12 v. Le Havre n. Rouaan. Jonan, 12 v. Fowe yn. Amsterdam. Jula Mary, 14 op de Schelde n. Abo. Kaap St. Vincent, 10 Texel vuurschip gep. r> Doms j o. Kemphaan, verm. 12 v. Gdynia. Leuvehaven, verm. 13 v. Rotterdam n. Kopen hagen. Loire, pass. 11 N. v. Malta n. Port Said met zuiger en bak Pax en graandok. Mariscal Lopez, 12 120 m. Z.ZW. Ouessant. Misland, vertr. 12 v. Grangemouth n. Rotterdam Muphrid N, verm. 12 v. Rotterdam n. Hamburg Matthew, pass. 12 Hanstholm n. Krimpen. Missouri, 12 v. Yxpila te Amsterdam verw. Mulan. 12 v. Boston te Maassluis verw. Noordstad, 12 v. Landskrona via Antw. te R'dam Nljenburgh, 12 v. Antwerpen te Rotterdam. Noordzee. 11 280 m. NO. Las Palmas met twee hekwielers. Nassauhaven, 12 v. Antw. n. Kopenhagen. Nieuwehaven. 12 v. Kopenhagen n. Rotterdam. Nero, 11 v. Piree n. Eleusis Notos, 12 te Rotterdam n. Piree. Odile R, 12 v. Londen te Rotterdam. Philetas, 11 te Tanger. Plato, 11 v. Aliante n Cadiz. Pavo, 9 te Zaandam. Ponza, 11 v. Oskarshamn n. Zaandam. Poortvliet. 12 v. Lulea te Munksund. Poolzee, 11 190 m. N. Finisterre met twee bakken Procyo, vertr. 13 v. Amsterdam n. Anden. Paloma, verm. 12 v. Hamina n. Rotterdam Paramount, 12 v. Amsterdam n. Vilvoorde Sporota, pass. 12 Vlissirrgen n. Londen. Stella Maris, 12 v. Rotterdam te Varberg verw. Thames, pass. 11 dwars Nieuwe Waterweg n. Brunsbilttel met tanker. Tilly, 10 Holtena ugepass n. Vasteras. Westereems, verm. 12 v. Antw. n. Ronskaer. Wega, 12 v. Londen te Rotterdam. Wickenburgh, 12 v. Londen te Rotterdam. Westerdok, 11 v. Londen te Rotterdam. Westkust, pass. 12 Vlissingen n. Antwerpen. Willem Barendsz,, pass. 12 Vlissingen n. Gent Westpolder, 14 v. Rotterdam te Lissabon verw Zeehaan, 12 v. Antw. te Vlissingen. SLEEPVAART Sonsbeek, verm. 12 v. Liverpool n. Duinkerken Spolar.da, pass. 12 Noordhinder n. St. Nazaire. Spoorhaven, 12 v. Belfast te Liverpool. Spora, 12 v. Dordrecht te Sluiskil. Spurt, verm. 12 v. Ipswich n. Londen. Tyne, 11 105 m. NW. Port Said m. Louis Perrle Nou denk je misschien, dat het altijd maar goed ging met die kwajongensstreken, die Mobbeltje uithaalde. Maar wachtje zult zien, dat de kruik zolang te water gaat, tot-ie breekt! Dat zou Mobbeltje ook ondervindenKijk maar eens, hoe het verder ging. Toen Mobbeltje die middag weer naar school moest, had hij daar weinig zin in, want hij begreep wel, dat hij dan flink straf zou krijgen. Daarom ging hij maar doodgewoon op stap, de hei op En daar naderde een marskramer met zijn zware kastje op de rug. En wat deed Mobbeltje? Die sloop achter de man aan, stak zijn hand in een laatje en greep een pepermuntstok! In een bijzondere dienst in de Hervormde kerk zal Zondagavond om zeven uur de di recteur van de Nederlandse Vereniging tot bescherming van dieren, de heer G. Nieuwen- huysen, op uitnodiging van de plaatselijke afdeling van dierenbescherming komen spre ken over het onderwerp „De kerk wrijft haar ogen uit". Sinds het begin van de vorige week, toen de om het Caravancamp en het trekkerskamp gelegerde kampeerders naar de duinrand bij het Kennemer Sportpark waren gedirigeerd, heeft dit kamp zich in één week tijd ontwik keld tot Zandvoorts derde kampeerterrein en de kampeerders staan er uitstekend naar hun zin. In de loop van deze week breidde het aantal tenten zich uit tot ruim 50, welk aantal nu weer iets verminderd is. Dat men hier een ideale kampeergelegenheid heeft gevonden is wel duidelijk, wanneer men bedenkt, dat de kampeerders aan de voet van deze hoge duin rand heerlijk beschut staan tegen de zeewind; bovendien heeft men de beschikking over de sanitaire accomodatie in het Kennemer Sportpark, terwijl men des avonds in de grote zaal van het clubhuis niet alleen de inwendige mens kan versterken, doch zich bovendien kan vermaken met spelen en der gelijke. Hoewel men het hier dus zeer naar zijn zin heeft, blijft het vanzelfsprekend, dat het verblijf hier een zeer tijdelijke nood oplossing is. ZONDAG 14 AUGUSTUS 1955 HAARLEM. Ned. Herv. Kerk. Grote Kerk, Grote Markt. 10: Ds. H. Swets, van Rijk. 7: Ds. R. Boon, van Landsmeer. Woensdag, 8 tot 8.45; Ds. Adr. Oskamp, van Heemstede Avondstilte. Nieuwe Kerk, Nieuwe Kerks- plein. 10: Ds. F. Slump, van Oegstgeest. Noorderkerk, Velserstraat. Zaterdag 45: Bidstond in de Gerfkamer. Zondag 10.30: Ds. R. Bijl. Oosterkerk, Zomerkade. 10: Ds. J. M. Lindeijer, van Hoorn. Bakenesserkerk, Vrouwesti-aat. 9.30: Kinderkerk. Dhr. C. Spaans. 10.30: Jeugddienst. Ds. K. Lürsen, van Hoogwoud. Gebouw Vryz. Hervormden, Jacobstraat. 10.30: Ds. J. Art. Mulder, van Naarden. Kapel Sarepta, Hazepaterslaan. 9.30: Kinderkerk Dhr. Th. van der Burg. 10.45: Ds. G. Wolffensberger Jr. Diacones- senhuis, Hazepaterslaan. 4.30: Ds. H. Swets, van Rijk. Janskapel, Jansstraat. 10.30: Br. C. J. Oostenrijk, Heemstede. Eglise Wallonne, 10.30 h.: Service présidé par le Pasteur J. F. Baudraz. Church of England, Kinderhuis singel. Evening Service 7.30 p. m., Holy Com munion 8.30 p. m. Christian Science, First church of Christ, Scientist, Jansstraat 74. 10: Ned. Taal. 11.15: Engelse Taal. Woensdag Lange Veerstraat 16. 8: Avondbijeenkomst. The Bethel Pentecostal Temple Inc., geb. Beth-El. Voorhelmstraat 3. 10: Bediening H. Doop, Nobelstr. 5, den Haag. 2.30: Samen komst, Evangelist J. Scholtz, Bussum, Woensdag 7.30: Bidstond, Br. Matray, Vrij dag 7.30: Kumpulan Isteri (Zuster Samen komst) Zr. L. J. Weber-Immink. Heemstede Alle-Dag-Kerk. Contactbijeenkomsten met Gerepatrieerden, Parklaan 32, op Maandag en Woensdagmiddag, gaan tot September niet door. Ronde-tafel-bespreking op Dins dagmiddag 3 uur blijft doorgaan. Ned. Herv. Evangelisatie, Nassauplein 8. 10 en 5: Dhr. A. Hagedoorn. van Huizen. Woens dag 7.30: Ds. C. v. d. Bosch, van Bodegra ven. Stads Evangelisatie, Lange Herenstr. 6. 10 en 7: Dhr. W Hoekendijk, van Amster dam Woensdag 8: Dhr De Waal Malefijt, van Amsterdam. Zuiderkapel, Zuiderstraat 15 10: Dhr. H. v. d.'Brink, Bloemendaal. 5: Dezelfde, Evangelisatiesamenkomst. 8: Jeugd samenkomst o.l.v. Jan Schultz. Zaterdag 7.30: Openluchtsamenkomst a. d. Dreef. Vrije Evang. Gemeente, geb. Bethel, Voor helmstraat 3. 10 en 4.30: Ds. H. Postma, van Nijverdal. In de middagdienst H. Avondm. Evang. Luth. Gemeente, Witte Herenstraat. 10.30: Ds. A. J. H. Haan, van Leiden. Ver. Doopsgez. Gemeente. 10.30: Ds. M. J. van Hamel, van Workum. Remonstr. Geref. Ge meente. 10.30: Ds. N. Blokker, van Zeist. Geref. Kerk. Wilhelminakerk, Ged. Oude Gracht 5759. 10: Ds. L. Hoorweg Jr. 5: Cand. A. IJkema. Zuid-Oosterkerk, Richard Hol- kade 125. 10: Cand. A. IJkema. 5: Ds. D. J. Roos. Lyceum-Aula, ingang van Merlenstr. 9. Ds. D. J. Roos. 5: Ds. L. Hoorweg Jr. Ger. Kerk, Begijnhofkapel. 9 en 4.30: Ds. H. Bouma, van Assen. Geref. Gemeente, Rid derstraat 29. 10 en 5: Leesdienst. Dinsdag 7.30: Ds. K. de Gier. Geref. Gem., Lange Margarethastraat. 10 en 4.30: Leesdienst. Oud-Ger. Gem. in Ned., Parklaan 21. 10 en 4.30: Leesdienst. Maandag 7.30: Dhr. Kamp. Oud-Kath. Kerk, Kinderhuissingel 75. 10: Hoogmis. Woensdag 9.30: H. Mis. Baptiste Gemeente, Begijnhofkapel, Begijnhof. 10.30: Ds. J. W. Weenink. 7: Dezelfde. H. Avondm. 8.30: Jeugdsamenkomst. Leger des Heils, Schagchelstraat 26. 10: Heiligingsdienst. 6.45: Openluchtsamenkomst Ged. O. Gracht Dinsdag 7.30: Verlossingssamenkomst. Sa menkomsten staan onder leiding van Sr. Majoor en Mevrouw B. Verkaaik. Pinkster gemeente, Nieuwe Kruisstraat 14. 10 en 7.30: Samenkomsten. Vergadering van Gelovigen Ged. Oude Gracht 47. 10: Samenkomst (Broodbreken). Gemeente des Heeren, Lan ge Molenstraat 22. 10 en 5.30: Samenkomsten Volle Evangelie Gemeente, Paul Krugerstr. 36. 10: Samenkomst. 7.30-9: Openluchtsa menkomst op de Dreef, bij Houtplein (alleen bij goed weer, anders samenkomst in de zaal. Donderdag 8: Bidstond. Zevende-Dags Adventisten, Jacobstraat 6. Iedere Zaterdag morgen 10: Gemeensch. Bijbelstudie. 11: Prediking. Zevendedags-Baptisten Gemeen te, Parklaan 21. Iedere ZaterdaglO: Predi king. Kerk van Jezus Christus van de Hei ligen der Laatste Dagen. Cornelissteeg 9. 10.30: Zondagsschool. 5: Kerkdienst. Her steld Apost. Zendingkerk, Wilhelminastr. 21 10 en 5: Godsdienstoefening. Apostolische Gemeente, Jacobijnestraat 15. 10 en 5: Gods ADVERTENT1E VOOR LEVERANCIER ALLE ZIEKENFONDSEN dienstoefening. Soefi-Beweging. Tot nader aankondiging geen dienst. Broedergemeente, Parklaan 34. Zaterdag 7.30: Liturgische Zangdienst. Zondag 10.30: Ds. Hengeveld, van Zeist. Chr. Geref. Kerk Raaks. 10 en 5: Ds. J. P. Geels. Gem. Gods. 10: Cultureelgeb. IJmuiden. 7.30: Parklaan 21. Samenkomsten. HAARLEM-NOORD. Ned. Herv. Kerk Julianakcrk. Zaterdag 7.30: Avondgebed. Zondag 10: en 7: Dr. H. v. d. Loos. ïmma- nuëlkerk. 10: Ds. H. v. Doorn, van Over- dinkel. Ned. Prot. Bond, Berkenstr. 10. Geen dienst. Stichting „Petra" Kapel (einde Mi- nahassastraat). Donderdag 8: Dhr. Th. Dik- kes., Evangelist te Leiden. Geref. Kerk. Kloppersingelkerk, Kloppersingel 55-57 9.30: Ds. D. W. v. d. Laan. 5: Dr. A. Dondorp. Sionskerk, Eksterstraat. 8.45: Ds. N. Ho- venshoff. 3.30: Ds. D. W. v. d. Laan. Noord- Schoterkerk, Spaarnrijkstraat. 9.30: Dr. A. Dondorp. 5: Ds. N. Hovenshoff. Chr. Geref. Kerk, Floresstraat. 10 en 5.15: Ds. Joh. Jan sen, Leiden. Leger des Heils, Ceramstraat 4, in de poort Zaterdag 7: Straatzang H.-N. Zondag 10: Hei ligingssamenkomst. 6.45: Openluchtsamen komst Javastraat. 7.30: Verlossingssamen komst. 12: Jeugdsamenkomst. Maandag 7: Straatzang Overveen Stoopbad. 2.15: Ge zinsbondsamenkomst. Dinsdag en Woensdag 7: Straatactie. Donderdag geen dienst. Lei ders: Kapiteins Joh. C. en A. van Huizen- v. Ede. Leider voor de jeugd J. S. M. Br. M. Scheen. HEEMSTEDE. Ned. Herv. Kerk. Kerk op het Wilhelminaplein. 8.30: Ds. J. W. van Nieuwenhuijzen. 10: Ds.A dr. Oskamp. Ka pel Nieuw Vrcdenhof. 10.30: Ds. J. A. de Klerk, Heemstede. Aula Chr. Lyceum. 10.45: Ds. J. W. van Nieuwenhuijzen. Kapel Irene, Meer en Bosch. 9.30: Ds. J. A. de Klei-kNed. Prot. Bond. Postlaan 16. 10.30: Dr. P. D. Tjalsma, Rem., Den Haag. Doopsgezinde Ge meente, Foyer Minerva Theater. 10.30: Ds. C. Soutendijk. Ned. Chr. Gemeenschaps- bond, Jac. v. Ruysdaellaan 7. Geen samen komst gedurende Augustus. Geref. Kerk. Koediefslaan. 10: Ds. A. Ferwerda, Amster dam-West. 5: Ds. J. P. Dondorp. Camplaan 10: Ds. J. P. Dondorp, Scharnegoutum. 5.30: Ds. A. Ferwerda. Geref. Kerk, (Art. 31 K. O.) Herenweg 111. 10 en 5: Ds. E. T. v. d. Born, van Amersfoort. AERDENHOUT. Ned. Herv. Kapel. 10.30: Ds. J. R. Wolfensberg^-. van Amsterdam. 10.30: Seniorenkring, 12 20 jaar in De Stal. 10.30: Zondagsschool (Kinderkerk), 4-12 j. in het Tyo H. van Eegheninstituut, van Len- nepweg. Religieuze Kring, Eikenlaan 5. 10.30: Prof. L. J. van Holk, hoogleraar te Leiden. BENNEBROEK. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. H. S. J. Kalf, 7: Ds. J. P. Honnef, Leider dorp, Jeugddienst. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. A. G. Baayen, van Zuid Beijerland. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Kerk. 9 en 10.30: Ds. R. van der Mast. Ned. Prot. Bond, Potgieterweg 4. 10.30: Geen dienst. Geref. Kerk. 9 en 10.30: Ds. A. Wiersinga, van 's Graveland. 3.30 en 7.30: Prof. Dr. ,T. L. Koole. van Kampen. Vrij-Katholieke Kerk, Popellaan 1. 10.30: II. Mis. Maandag Maria Hemelvaart. 19.30: Vespers en Lof. Woens dag geen dienst. Donderdag 7.30: Gesproken Requiem Mis. OVERVEEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. II. Woldendorp, Vlootpredikant. Marine Hospi taal. 10: Dienst. Geref. Kerk. 10 en 17: Ds. J. H. Telkamp, te Haarlem. HOOFDDORP. Ned. Herv. Kerk. 9.30 en 7: ds. Eerhard, van Ilillegom. Doopsgezinde Gemeente. 10.30: Ds. S. L. Verheus, van Leiden. Geref. Kerk. 9.30 en 6.30: Ds. N. Wil- lemse van Arnhem. NIEUW VENNEP. Ned. Herv. Kerk. 9.30: Ds. J. Zandzee, van Warmond. 6.30: Ds. A. J. Kromhout van Halfweg. Abhenes. 9.30: Ds. J. A. van Boven; 6.30: Ds. J. van Noort, van Vlaardingen. Betlielkapel. 10: Ds. M. Heij- mans, van Aalsmeer. Geref. Kerk 9.30 en 3: Ds. A. L. Bos, van Katwijk aan Zee. VIJFHUIZEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. A. A. Smits, van Den Haag. 7: Vicaris L. C. Baljé. Geref. Kerk. 10 en 3: Dr. G. E. Meu- leman. SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk. Dorps kerk. 10.30: Ds. K. M. J. W. Zevenboom, Herenveen. 7: Ds. H. P. Huisman, Velsen-N. „De Toorts". 9: Ds. A. A. Wildschut, Am sterdam-West. SPAARNDAM. Ned. Herv. Kerk. Oost. Oule Kerk. 10: Ds. Kroon. West. Sionskerk 10.30: Ds. W. v. Asperen, van Haarlem. 7: Ds. Kroon. ZANDVOORT. Ned. Herv. Kerk. Kerk plein. 10.30: Ds. R. H. Oldeman, 7: Buiten gewone dienst. Dhr. G. Nieuwenhuisen, evangelist en directeur der Ned. Ver. tot bescherming v. dieren te Den Haag. Woens dag. Concert en Wijdingsdienst. Ds. E. B. Rijnders, te Amsterdam. Muzikale mede werking van het Chr. Fanfarecorps „Arti et Religione" uit Haarlem. Ned. Prot. Bond, Brugstraat 15. 10.30: Ds. H. A. C. Snethlage van Rotterdam. Geref. Kerk, Julianaweg. 9, 10.30 en 5: Ds. H. van Twillert, van Drachten. Ned. Chr. Gemeenschapsbond. Gedurende de maand Augustus geen bijeen komsten. LISSE. Ned. Herv. Kerk. 9 en 10.30: Ds. J. W. v. d. Hell, van Lent. 5: Ds Bronsgeest, van Haarlem Ned. Prot Bond. Geen dienst. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. J. Thomas, van Hilversum. Geref. Kerk, art. 31. 10 en 4.30: Ds. J. Kamphuis, van Rotterdam. Geref. Gem. Gem. 10 en 4: Ds. L. Kieboom. Oud- Geref. Gem. 9.30 en 3: ^Leesdienst. Christ. Geref. Kerk. 10 en 4: Prof. Dr. Oosterhof, van Apeldoorn. (10) (vertaald uit het Engels) „Luister eens, Patricia", barstte hij ten slotte uit, ,,'t is natuurlijk niét waar, dat er niéts veranderd is. Dat hele plan van ons is thans veel gecompliceerder en ge vaarlijker, nu mijn moeder beter gaat worden. Ik voel, dat ik je moet vragen, of je er niet de voorkeur aan geeft je terug te trekken. „Wat? Deze vertoning niet door laten gaan?" Hij knikte. „Maar dat kan toch niet, Michael!" Zijn naam kwam thans heel vlot over haar lippen. „Dat kunnen we toch niet doen! We zijn al té ver gegaan!" „Nee, dat is niet waar. Alleen Susan heeft je nog maar gezien. Begrijp je hij fronste weer als mijn moeder niet. ehsterft, dan zal er een ogenblik komen, waarop ik haar een en ander zal kunnen uitleggen." „Goed, dat zullen we dan te zijner tijd doen." „Ja, maar besef je, hoé lang dat nog zal kunnen duren onder de gegeven omstan digheden?" Patricia beet zich op de lippen. „We zullen 't vol moeten houden." „Bedoel je.... dat je geen bezwaren hebt?" Hij kwam vlak voor haar staan en keek haar met zijn donkere ogen door dringend aan. „Ja, daar komt 't op neer", antwoordde ze. „Ik zou 't heel raar van mezelf vinden, als ik éérst op je idee inging en vervolgens terugkrabbelde. Bovendien, wat zou je moeten beginnen? Ze verwacht me binnen enkele ogenblikken te zien, als ik het goed heb begrepen." „Ja, ik weet 'f'. Hij zuchtte en scheen vol ongeduld. „Maar ik geloof, dat ik haai', zoals ze nu is, wel iets zou kunnen vertel len, b.v. dat je je niet goed voelde na de reis en naar bed bent gegaan, en morgen zou je dan opgebeld kunnen zijn door een familielid, dat ziek was geworden en je nodig had. „Ik meen, dat je me verteld hebt, dat je moeder een intelligente vrouw is", merkte Patricia op droge toon op. „Wat?" Zijn wenkbrauwen gingen om hoog en hij liet zijn irritatie duidelijk merken. Maar het volgende ogenblik moest hij ondanks zichzelf glimlachen. „Je be doelt, dat dat excuus nogal doorzichtig is. „Bespottelijk is 'f', antwoordde Patricia met nadruk. Hij lachte enigszins pijnlijk. „Ik geloof, dat je gelijk hebt. De hemel weet, dat ik niet graag allerlei gecompli ceerde uitvluchten verzin, maar ik moét toch ook aan jou denken! En aangezien alles veel gecompliceerder dreigt te worden...." Hij maakte zijn zin niet af en liet zijn blik door de kamer gaan. Patricia volgde zijn blik, en hoewel ze beiden zwegen, dachten ze kennelijk aan hetzelfde Na enkele ogenblikken zei Patricia op vastberaden toon: „We zijn nu eenmaal met dit bespottelijke plan in zee gegaan en moéten er mee doorgaan! Voor zover ik 't kan beoordelen moeten we de moeilijk heden maar incidenteel zien op te vangen en niet van tevoren allerlei oplossingen trachten te verzinnen. Ik geloof niet, dat ik me nu nog zou kunnen terugtrekken, zonder dat 't allemaal uit zou komen. Om je de waarheid te vertellen, Susan is niet de enige, die mij al gezien heeft. Nicht Isobel heeft me namelijk ook al begroet en ze heeft min of meer te kennen gegeven, dat ik haar reusachtig meeviel en dat ze blij was, dat je met mij getrouwd bent. Ook met Debora heb ik al kennis gemaakt, die mij dit tussen haakjes alles behalve aardig vond. Begrijp je, dat 't dus moeilijk voor me is om nu opeens weer te verdwijnen? Ik ben bereid met dit spel door te gaan en ik ben van mening, dat dat 't enige is, wat er voor ons opzit." Hij keek haar peizend aan. Het was als of hij niet alleen de situatie overwoog maar ook haar persoonlijkheid bestu deerde. „En ik ben van mening", zei hij ten slotte langzaam, „dat je houding zéér spor tief is, al vind ik dit niet helemaal het goede adjectief ervoor." „Nee, ik houd ook niet van het woord „sportief" in dit verband", antwoordde Patricia. „Maar laten we dus zeggen, dat we beiden de situatie hebben geaccep teerd hetzij ten behoeve van je moeder's welzijn, hetzij om andere, eigen redenen en we behoeven er dus verder niet meer over te discussiëren, vind je wel? De hoofdzaak is, dat we dit spel zullen voort zetten." „Ik ben 't met je eens. Er zit echter een heel vervelende kant aan deze zaak en dat is, dat we deze kamer moeten delen. Het spijt me méér dan ik je kan zeggen, ik heb aan een dergelijke consequentie hele maal niet gedacht, toen het idee bij me opkwam.... Ik weet echt niet goed, hoe we dit moeten oplossen." Hij liet zijn blik weer door de intiem-gezellige slaapkamer gaan en zuchtte. „Dit moeten oplossen?" herhaalde Patri cia. „Er is hiervoor geen andere oplossing dan rustig deze kamer samen te delen." Haar stem klonk zakelijk en nonchalant. Hij lachte even. „Je neemt het allemaal wel heel prettig op", zei hij zacht. „En jij maakt allerlei overdreven rid derlijke bezwaren. Het zou wel een beetje belachelijk van ons zijn, nietwaar, om over deze kant van de zaak moeilijk te doen. Het is natuurlijk een feit, dat ik niet verwacht had ooit een slaapkamer te zul len delen met een man tengevolge van een zakelijke overeenkomst.... Maar nu de situatie 't eenmaal meebrengt, waar om zouden we er dan niet overheen stap pen? Zo lang je niet snurkt en er niet op staat het bed aan de raamkant te hebben, dat ik prefereer, ben ik bereid ook deze kant van de zaak philosofisch te bekijken. Als we, door omstandigheden gedwongen, een tent in de woestijn zouden moeten delen, zouden we ook niet kunnen tegen stribbelen en dan zouden we bovendien nog last van muskieten en ander onge dierte hebben!" Hij lachte niet, maar keek haar door dringend aan, terwijl ze de moeilijkheden met een luchtig grapje trachtte weg te praten. Na enkele ogenblikken zei hij op eens: „Patricia, weet je, dat je een erg aardig meisje bent!" Ze lachte en bloosde tegelijkertijd, in de war gebracht door deze plotseling zo per soonlijke opmerking. „Bedoel je, omdat ik het niet erg vind, een slaapkamer met een vreemde man te delen? Ik denk dat heel veel mensen me daarom het tegendeel van een aardig meisje zouden vinden...." „Nee! Maar omdat je het mij niet moei lijker wilt maken dan 't al is, door in deze onmogelijke situatie tegen te stribbelen. Ik geloof niet, dat ik één meisje zou kun nen noemen, dat dit zo sportief zou op nemen". „O, een massa meisjes", verzekerde Pa tricia hem. Hij schudde zijn hoofd. „Ik probeer me voor te stellen, hoe Pat zich onder dezelfde omstandigheden ge dragen zou hebben", zei hij langzaam. „O. Patricia beet zich op de lippen, „dat zou heel anders geweest zijn natuur lijk. „Waarom?" vroeg hij scherp. „Omdat...." Ze aarzelde even en dan opeens kon ze hetgeen ze op haar hart had niet langer verkroppen. „Misschien is het wel goed om enkele dingen duidelijk te zeggen, voordat we verder gaan", zei ze vastberaden. „Ik vind wat je me over jouw Pat verteld hebt allesbehalve aan trekkelijk. Om je de waarheid te zeggen: ze lijkt me vreselijk! Dat is echter jouw zaak en niet de mijne! Maar spaar me voor één ding, praat niet over haar alsof ze een gevoelig kasplantje is, een wezen dat méér van de zonde geleden heeft dan dat zij zelf ooit heeft gezondigd. Als we het daar over eens worden, dan geloof ik dat het tussen ons heel goed zal gaan. Het lijkt me beter dat je weet, hoe mijn indruk over haar is. Ze hield even haar adem in en toen ze een koele, afwijzende blik in zijn don kere ogen zag komen, begreep ze dat ze té ver was gegaan. „Begrijp alsjeblieft", zei hij op ijzige toon, „dat ik je natuurlijk heel dankbaar ben voor wat je doet en dat ik je. zoals ik in de aanvang al heb gezegd, goed zal ho noreren. Maar ik zie niet in, wat een ver schil van mening tussen ons over mijn vrouw ter zake zou doen. Mijn vrouw gaat jou eenvoudig verder niet aan. Ze is enkel en alleen mijn zaak". Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 6