Winkeliers in het geweer tegen mogelijk fietsverbod CB Kort en bondig De Rijksstraatweg Raad van State hoorde Bloemendaal en G.S. Prins Bemhardlaan volledig bestraat rteueH aan Haarlemmer wint f 15.000 de redactie Amsterdamse Beurs „Nieuw Leven" won het jaarlijks sportfestijn Willem Andriessen met Beethovenprogramma Dr. D. K. de Jongh wordt hoogleraar te Utrecht Mooi plekje verbrand in Kennemerduinen Programma vacantiespelen WOENSDAG 17 AUGUSTUS 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5 Strop Doortrekking Orionweg Haarlem-Amsterdam Rheuma-actie YMCA herdenkt in Parijs honderdjarig bestaan Vacantiespelen Brug bij Halfweg over zeven weken klaar Het carillon speelt Programma orgelbespeling Viaduct bleek te laag Burgerlijke Stand van Haarlem G. Kwantes overleden Scheepvaart De Winkeliersvereniging Rijksstraatweg in Haarlem-Noord heeft zich schriftelijk tot de burgemeester gewend om stelling te nemen tegen het voornemen de Rijks straatweg in de richting Oud-Schoten voor fietsers af te sluiten, hetzij gedu rende de gehele dag, hetzij gedurende de spitsuren. De burgemeester heeft deze gedachte ge opperd naar aanleiding van de met Rijks waterstaat bereikte overeenstemming over het plaatsen van verkeerslichten op deze weg. Mr. O. P. F. M. Cremers kondigde aan, dat de Timor- en de Indischestraat geasfalteerd zullen worden, waardoor deze route voor fietsers aantrekkelijker zal zijn dan de Rijksstraatweg. Het afsluiten van de Rijksstraatweg voor fietsers in Noorde lijke richting zal daarna kunnen volgen. De winkeliersvereniging heeft de burge meester laten weten, dat deze maatregel voor de neringdoenden langs de Rijks straatweg funeste gevolgen kan hebben, terwijl men anderzijds niet inziet dat deze maatregel gerechtvaardigd zou zijn, omdat het reorganisatieplan voor de Rijksstraat weg voorziet in de aanleg van een fietspad aan weerskanten van drie meter breedte, dat bovendien gescheiden zal zijn van de autoweg. Tezamen met de toekomstige ver keerslichten zijn dan, naar het oordeel van het bestuur van de winkeliersvereniging voldoende waarborgen geschapen voor een veilig verkeer öp de Rijksstraatweg. De afsluiting van de Rijksstraatweg voor fietsers betekent een ongemak voor het ko pend publiek, waaruit een strop voor de winkeliers langs de weg zal volgen. Dit klemt te meer nu de winkelstand langs de Rijksstraatweg zich nog in het stadium van een beginnende ontwikkeling bevindt en al le zeilen moet bijzetten om haar waarde te bewijzen tegenover reeds bestaande winkel straten in de onmiddellijke omgeving. De voorzitter van de winkeliersvereniging, de heer P. Cloeck, die ook deel uitmaakt van het actiecomité voor de verbetering van de verkeersveiligheid op de Rijksstraatweg, herinnerde ons aan de schade welke de winkeliers hebben ondervonden van de on langs voltooide rioleringswerken. Hij vreesde hetzelfde van een gedeeltelijke om legging van het rijwielverkeer, juist omdat de winkeliers op de Rijksstraatweg het voor een niet onbelangrijk deel moeten hebben van de mensen die, op weg van hun werk naar huis, hun inkopen doen of reeds bestelde goederen afhalen. Aan de andere kant staat dan de me ning van hen, dat de bevordering van de verkeersveiligheid van alle burgers offers vraagt. De winkeliers in het centrum bij voorbeeld hebben ongetwijfeld nadeel ondervonden althans in de eerste tijd dat er wacht- en stopverboden werden ingevoerd. Het verdient echter in elk ge val de voorkeur zulke maatregelen te treffen, dat de ten behoeve van de ver- Hedenmorgen is voor de afdeling ge schillen van bestuur van de Raad van State het laatste bedrijf begonnen van het geschil over het veelomstreden uit breidingsplan Haarlem-Noord-West, dat, nadat Bloemendaal de oorspronkelijke Haarlemse versie had afgewezen, door Gedeputeerde Staten van Noordholland ten dele gewijzigd is om aan sommige Bloemendaalse bezwaren tegemoet te ko men. Niet aan alle echter, want de voor naamste kwestie, die betrekking heeft op de doortrekking van de Orionweg met daaraan aansluitend de aanleg van een tunnel onder de spoorbaan, was in het plan van Gedeputeerdde Staten gehand haafd. In zijn vergadering van 17 Fe bruari nam de gemeenteraad van Bloe mendaal eenstemmig een motie aan waar in hij ook het plan van Gedeputeerde Sta ten onaanvaardbaar noemde en alle mede werking aan de aanleg van een tunnel weigerde. Het plan van Gedeputeerde Staten was nu ter goedkeuring vooi-gelegd aan de Ilaad van State en bij de behandeling in de afdeling geschillen van bestuur deden zich weinig nieuwe gezichtspunten voor. De gemeentesecretaris van Bloemendaal. mr. G. van Eek, vestigde er de aandacht op, dat de raad van zijn gemeente geen beroep had ingesteld, maar slechts een afwijzende motie had aangenomen. Het voornaamste bezwaar van Bloemendaal was, dat er weer een nieuwe verkeersweg zou moeten komen, hoewel er reeds twee andere verbindingen bestaan tussen Haar lem en de recreatiegebieden in de duinen. De gemachtigde van Gedeputeerde Staten, ir. R. Heida, secretaris van de commissie voor de gemeentelijke plannen, legde tekeningen over van de bestaande uitbreidingsplannen. Hij betoogde, in tegenstelling tot het geen de heer Van Eek gezegd had, dat al thans wat Haarlem-Noord betreft een derde verbinding tussen dit gebied en de recreatiegebieden in de duinen en aan zee dringend nodig is. Haarlem-Noord zaJ binnen drie jaar volgebouwd zijn en dan ongeveer 60.000 inwoners tellen. Voor een dergelijk groot aantal zullen de twee bestaande overgangen, die aan de Kle verlaan te Haarlem en die bij het station Santpoort, beslist onvoldoende zijn. Hij zei voorts, dat de aan te leggen tunnel wel zodanig te bouwen zal zijn dat zij niet geschikt is voor zware vrachtauto's en slechts een beperkt autovervoer en dat van bromfietsers, wielrijders en voet gangers zou toelaten. De Raad van Staten zal later advies aan de Kroon uitbrengen. Dinsdag is men gereed gekomen met de bestrating van de Prins Bernhardlaan, zo dat nu de automobilisten vanaf het Hout plein een uitstekende verbinding hebben gekregen met de Amsterdamse vaart via de twaalf meter brede Buitenrustlaan - met een asfaltbestrating van 8000 vierkante meter -, de zeven meter brede Schipholweg en de tien meter brede Prins Bernhardlaan. keersveiligheid te treffen maatregelen niet onevenredig zwaar zijn voor bepaalde categorieën van medeburgers en dat naar een redelijk compromis moet worden ge streefd. Het lijdt dan ook geen twijfel of de door de burgemeester geopperde ge dachte zal dan ook nog duchtig bestu deerd worden voor zij in de practijk zal worden toegepast. Hedenochtend vroeg werd de heer J. H. Nühuis uit de Kruisstraat 39, beheerder van de aldaar gevestigde sigarenwinkel, op nogal luidruchtige wijze door zijn buurman gewekt, die juist in een ochtend krant had gelezen dat een der hoofdprij zen van de Nationale Rheumaverrassings- actie, 15.000 gulden was gevallen op een grijs kaartje met het telefoonnummer 19544. En dit kaartje is in het bezit van de heer Nijhuis. Dinsdagavond heeft de gelukkige prijs winnaar, tijdens een spelletje kaart bij familieleden, natuurlijk ook naar de ont hullingen van het loterijgeheim zitten luisteren. Hij had voor zich zelf twaaif loten gekocht en bovendien nog een acht tal aparte loten in bezit verkregen door het verkopen van achthonderd loten in de zaak. „Maar, ik heb nooit iets gewonnen met loterijen", vertelde de heer Nijhuis, en daarom was ik al erg in mijn nopjes toen ik hoorde, dat er op een grijs kaartje een prijs van honderd gulden gevallen was". De hoofdprijs van 15.000 gulden viel ech ter óók op een grijs kaartje met het be wuste telefoonnummer. De heer Nijhuis v/ist het toen niet goed meer en belde later op de avond de KRO-studio op. Daar was echter niemand meer aanwe zig die een definitief en juist antwoord kon geven. De buurman, die een ochtendkrant leest, beloofde direct met de uitslag aan te komen, en hij was ook de eerste die de winnaar van harte kon gelukwensen. De heer Nijhuis weet nog niet wat hij met zijn prijs zal gaan doen. Deze bestaat uit waardebonnen te besteden bij de zaken die aan de verkoop van de loten hebben meegewerkt. Daarover zal ik eens rustig nadenken, wanneer alle drukte voorbij is", zegt hij, voorlopig krijgt hij vele telefoon tjes en handdrukken van alle kanten. (Verkort weergegeven Verkeer. Enerzijds met instemming, anderzijds met afschuw heb ik het artikel „Mogelijke voorzienirigën" inzake wegver keer.in uw blad van 12 Augustus gelezen. Ik ben thans 63 jaar, rijd reeds van mijn 6de jaar fiets en berijd 6 jaar tevens bromfiets, dit laatste uitsluitend voor mijn genoegen. Hoewel in het geheel niet blind voor de vele fouten die door berijders van bromfietsen worden gemaakt, is dit geens zins een reden om steeds speciaal op de bromfietsberijders te hakken Mecha nische beperking van de snelheid van bromfietsen is mijns inziens een grote on rechtvaardigheid. Met evenveel recht kunnen we een mechanische beperking vragen voor alle overige motorische voer tuigen Snelheidsbeperking in de be bouwde kom der gemeenten lijkt mij een veel rechtvaardiger oplossing voor alle verkeer Het berijden van een bromfiets te wil len beperken tot de leeftijd van 65 jaar is wel de grootste onrechtvaardigheid die men zou kunnen begaan. We zijn op die leeftijd oud en wijs genoeg geworden om op ons zelf te passen en behoeven in 't ge heel niet, en wensen dat ook niet, tegen ons zelf beschermd te worden. Met even veel recht zou men iedereen van voor die leeftijd uit elk vervoermiddel als bestuur der en ook de voetganger van de weg kunnen weren. Er is maar één mogelijkheid om de vele verkeersongevallen te beperken; door- veel strenger op te treden tegen deze overtredingen L. K. Opmerkingen van de Redactie: Van hakken is geen sprake geweest in onze beschouwing. Pogingen om het verkeer veiliger te maken worden in de eerste plaats ondernomen ten bate van de categorie weggebruikers, waarin de mees te slachtoffers vallen: de bromfietsers. Neen want die kunnen slechts met rijbewijs worden bereden. Dit werd in onze beschouwing even eens bepleit. Er zijn nog vele mogelijkheden, als men de kwestie objectief kan beschouwen. Maar dat is moeilijk! PARIJS Reuter) In Parijs is de vie ring begonnen van het honderdjarig be staan van de internationale Christelijke Jongemannen-vereniging de Y.M.C.A. (Young Men's Christian Association). De stichting zal tot 23 Augustus worden her dacht op bijeenkomsten, waaraan tiendui zend afgevaardigden uit zeventig landen zullen deelnemen. De beweging werd in 1855 te Parijs gesticht door jongeren, die de vraagstukken onderzochten van jonge arbeiders, die door de industriële revolutie naar de grote steden werden gedreven. De bijeenkomst in Parijs, het eerste congres van de beweging sinds achttien jaar, zal elf dagen duren. In het „Palais des Sports" zal een muzi kaal schouwspel worden opgevoerd, waar in de groei van de beweging en haar ver richtingen in de gehele wereld worden uit gebeeld. Het geheel staat onder leiding van de Britse auteur, acteur en componist Ralph Reader. De Amerikaanse delegatie telt 2.700 le den. Uit Duitsland zijn duizend afgevaar digden gekomen, uit Groot-Brittannië ze ven honderd. Dertig ballingen uit commu nistische landen, leden van thans verboden verenigingen, zullen het woord voeren. Het congres wordt ook bijgewoond door Afri kaanse en Aziatische afgevaardigden. De Amerikaanse filantroop John D. Rockefeller heeft het wereldcongres van de YMCA te Parijs 10.000 dollar aangebo den ter financiering van een film over de geschiedenis van de jeugdbeweging en de huidige conferenties. De film zal worden gemaakt door „Religious Film Limited', een maatschappij van de Britse filmpro ducent J. Arthur Rank. 3-3NederL'47 3 Nedl. 1962/64 A.K.U Calve Delft Van Gelder Zonen K. N. Hoogovens Nederl. Ford N. Kabelfabriek gew. Philips Gloeil pref. Philips Gloeil Unilever Wilton Feijenoord Dordtsche Petrol. Konkl. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn N. Scheepv. Unie Phs. van Ommeren H. V. A Verg. Deli Mij en. Amsterd. Bank Ned. Handel Mij. Rotterd. Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel U. S. Steel General Motors Shell Union Tidewater Slotkoers gisteren 100% 1019/10 359% 315 329 344 510 330 460% 230 471 277% 671% 636% 142% 232 202 257 159% 162 280 246 248 255 735/io 147% 104% 61 128% 30% Openings koersen 100% 1019/t» 356 315 330 343 510 330 456 23C 467 277 667 632 141% 230 200% 256 158% 163 280 246 248 255 73% 144% 104 127 61% 30% Wel minuten lang hebben de leden van de speeltuinvereniging „Nieuw Leven" uit Spaarndam staan dansen en juichen op de tribune van het EDO-terrein, toen de heer Martens van de vacantiespelen-commissie van het Haarlems Speeltuin Verbond om streeks drie uur Dinsdagmiddag bekend maakte, dat hun vereniging de eerste prijs had behaald; dat betekende immers, dat zij de jaarlijkse sport- en speldag van het va- cantiespelen-programma hadden gewonnen. Nadat mevrouw Gaartman eveneens lid van de commissie de wisselbeker en de fraaie vlag had uitgereikt, wees de penning- 'neester van het Verbond, de heer J. Jansen, er op, dat met deze uitslag weer eens be wezen is, dat ook kleine tuinen „Nieuw Leven" heeft het kleinste aantal kinderen van alle bij het Verbond aangesloten ver enigingen in staat kunnen zijn deze va- cantieweken prijzen in de wacht te slepen. Door deze overwinning heeft „Nieuw Le ven" de winnaar van verleden jaar, „D.W.S.", van de wisselbeker beroofd. Deze vereniging werd nu tweede, vóór „Vondel kwartier". De overige prijswinnaars zijn: „Buitenrust", „Flora", „V.Z.O.D." „Klarcn- hof", „Weltevreden" en „Oosterkwartier". Zo kwam dus omstreeks drie uur een eind aan deze vrolijke dag van sport en spel, die om half elf was begonnen. Op dat tijdstip waren de vijftien tuinen alle binnen de hekken van het EDO-terrein tezaamge- bracht; iedere tuin had zijn dertig behen digste en snelste leden afgevaardigd om de eigen kleuren hoog te houden. Al deze kleine kampvechtertjes hadden hun sup porters meegebracht, zodat in totaal wel twaalfhonderd personen getuige zijn ge weest van dit gezonde festijn, waaraan de zon zo welwillend' haar medewerking ver leende. „Het was haast te warm om te werken", zei de heer Martens na afloop van de wed strijden en al heeft hij dan niet hoeven hardlopen, kruipen en zaklopen, toch heeft ook hij wel het een en ander moeten doen op deze dag. Maar niet alleen, want behalve de hulp van mevrouw Gaartman werd hij bovendien bijgestaan door de heer J. Groen, sportleider van CIOS, de heer C. A. Thijs- sen, gymnastiekleraar in Haarlem en de heer P. M. de Jong, de sportdeskundige van Vondelkwartier. Met cc „Appassionata" besloot Willem Andriessen Dinsdagavond zijn recital, dat geheel aan Beethoven gewijd was. En met deze hartstochtelijke sonate leverde de eeuwige jongeling onder onze Nederlandse meesterpianisten een prestatie die ons, eerlijk gezegd, van de kook bracht. Hij had zijn aanloop genomen met de Eerste Sona te, daarna de zelden gespeelde zes Baga tellen opus 126 ten gehore gebracht, met alle lenigheid en charme die deze onge compliceerde maar toch zeer karakteristie ke stukken vereisen en vervolgens zijn ro mantisch hart gelucht in een losse en be zielde interpretatie van de „Pathétique", die als een levendig betoog vol dramati sche spanningen en ontroerende lyriek over ons kwam. Het mag in onze motori sche tijd, die prat gaat op abstracte be denksels, een beetje ouderwets klinken van „ontroerende lyriek" te spreken, maar als men het zo vaak door onbevoegden ver knoeide „Adagio cantabile" nu weer eens te horen krijgt met al de eerlijke innigheid waartoe een groot interpreet in staat is, dan weet ik er waarlijk geen andere term voor. Wie het met mij gehoord hebben de ze avond, zullen dit begrijpen. Maar toen kwam de „Appassionata" als de stralende apothéose van deze Beetho ven-avond. De storm die in het hart van Beethoven moet gewoed hebben, toen hij deze aangrijpende sonate schiep, kreeg zijn équivalent in Andriessens prachtig be heerste herschepping, vol dynamische stu wing strevend naar steeds geweldiger spanningen. De hartstochtelijkheid der hoekdelen van het werk kwam des te ster ker uit door de nobel-poëtische verklan king van de variatiecyclus, die er het be zinnende middendeel van vormt. Wij heb ben Willem Andriessen met dit fameuze lijfstuk weer eens in zijn volle kracht ge hoord. Na een dergelijke prestatie, die van de interpreet alles vraagt, zou het recital moeten zijn afgelopen. Maar het publiek rekent ook op een bisnummer. Andriessen gaf toe na een ovationeel applaus - en zo hoorde men na het muzikale drama van menselijke hartstocht nog eens een der Ba gatellen uit opus 126, die men in het eerste deel van het recital reeds gehoord had en dit stukje klonk weer even fris en expres sief als voorheen, alsof er ondertussen geen storm opgestoken was. Aldus een „Baga telle" maar helemaal niet „en bagatelle" behandeld. Wat eigenlijk ook een merk waardige prestatie was. JOS. DE KLERK Dr. D. K. de Jongh te Haarlem is be noemd tot hoogleraar in de pharmacologic, een nieuwe leerstoel van de veterinaire faculteit der Rijksuniversiteit te Utrecht. Dr. De Jongh is afkomstig uit Enschedé, waar hij in 1909 werd geboren. Hij heeft, na het Gemeentelijk Lyceum in zijn ge boortestad te hebben doorlopen, van 1927 tot 1934 medicijnen gestudeerd aan de Leidse Universiteit. Daarna begon hij een dokterspraktijk in Enschedé. In 1943 pro moveerde hij aan de Geementelijke Uni versiteit van Amsterdam op een proef schrift, getiteld „Critische beschouwingen over de homeopathie". Dr. De Jongh bleef zijn praktijk in En schedé uitoefenen tot 1948. Hij verliet de ze om zich in ruimere mate aan weten schappelijke arbeid te kunnen wijden en werd pharmacoloog op het laboratorium van de Amsterdamse Kininefabriek N.V. te Amsterdam. Hij kwam daartoe in Haar lem wonen in de Kleine Houtstraat 37. Hij is voornemens hier te blijven wonen en voorlopig beide werkkringen te combine ren. Dr. de Jongh heeft reeds een reeks wetenschappelijke publicaties op zijn naam staan. Zaterdag 's morgens tussen zes en zeven uur komt de tweede sectie van de brugver- nieuwing bij Halfweg op haar plaats van be stemming aan. Nadat dit gedeelte van het brugdek zal zijn gemonteerd, zal men begin nen met het aanbrengen van de verharding, die uit verschillende soorten zal bestaan. Rijkswaterstaat, die het werk doet uitvoeren, wil namelijk met een aantal verhardingsme thoden proeven nemen. Heeft men aldus van Haarlem uit bezien de rechterzijde afgewerkt, dan volgt de linker zijde, waarmee ook weer enkele weken ge moeid zijn. In totaal denkt men, naar men ons op het werk mededeelde, nog ongeveer zeven weken nodig te hebben, voordat de verkeerstoestand weer normaal is. Dat zal dan ongeveer samenvallen met het begin van de campagne op de Suikerfabriek Holland. In de Kennemerduinen heeft Dinsdag middag om ongeveer vier uur een brandje gewoed, waardoor een mooi plekje in het Koevlak, ter grootte van ongeveer dertig vierkante meter verschroeide. Een wande laar had een vuurtje ontdekt en dit ge blust, althans naar zijn mening, want ach ter zijn rug laaide het opnieuw op. Daar door was het maar goed, dat een van de leden van het personeel nog even ging kijken. Zo bleef de schade tot 30 vierkante meter beperkt. De oorzaak van het brand je is niet bekend. Het kan een glasscherf, geweest zijn, die de zon tot aanstichter heeft gemaakt, maar het is eveneens heel goed mogelijk, dat een achteloos wegge worpen sigaret de oorzaak is. Vooral nu er in de Kennemerduinen een grote bra- menoogst is weg te halen en zeer velen volop aan het plukken zijn, is zulk een oorzaak zelfs waarschijnlijk. Dat plukken zal waarschijnlijk tot en met Zaterdag nog zijn toegestaan. Op Donderdagavond 18 Augustus zal van 20 tot 21 uur door mr. Romke de Waard op het carillon van de Grote Kerk te Haarlem het volgende programma ten gehore worden gebracht: Improvisatie a. Gavotte, J. S. Bach, b. Gavotte, F. J. Gossec; Gedeelten uit de se renade „Eine Kleine Nachtmusik", W. A. Mozart; Oud Nederlandse liederen: a. Ik hoorde deez' dagen een maagdetje klagen, b. Des winters als het regent, c. Het was een sneeuwwit vogeltje, d. De vier wever- kens; Thema met variaties, Staf Nees; Vlaamse volksliederen: a. Mijne Moeder taal, b. Speldewerksterslied. c. Hij die geen liedje zingen kan, d. Tineke van Heulen; a. Menuet in G. J. S. Bach, b. Menuet, L. Bocherini; Volksliederen uit verschillende landen: a. Drink to me only with thine eyes (Engeland), b. Tire l'aiquille (Frankrijk), c. Hopsa Schwabenliesel (Duitsland), d. Tic- è-tok (Italië); Fantasie-selectie over be kende klokkenliederen. Drie bergerettes: a. Maman, dites moi, b. Bergère légère, c. .Teunes fillettes; Gloeiwormpje-idylle, P. Lincke; Zweedse Rhapsodie; Fantasie-se lectie uit de „Roverssymphonie", Fr. Feher; a. O how lovely is the evening, b. At the end of a perfect day; Abide with me. Zoals wij reeds eerder aankondigden be staat er voor de beiaard-minnende leden van de Vereniging Haerlem gelegenheid het ca- rillonspel deze avond te beluisteren in de tuin van het Kantongerecht aan de Jans straat. Donderdagmiddag van drie tot vier uur orgelbespeling in de Grote Kerk aan de Grote Markt door George Robert, waarbij het volgende programma ten gehore zal wor den gebracht: Preludium en Fuga C gr. t., G. Böhm; Suite, ouverture, a. Maestoso energico, b. Allegro, Fuge, Sarabande, Rigaudon, Teo- phil Muffat; a. Sicilienne, b. Menuet, Padre Martini; Pastorale, César Franck; Morceau de Concert, Prélude, Thèrne, Variations et Final, Alex. Guilmant. De te hoog opgeladen vracht vlas was er de oorzaak van, dat een vrachtauto Dinsdagmiddag omstreeks twee uur bleef steken in de Westelijke doorgang van het viaduct aan de Schotersingel in Haarlem. Een gedeelte van de lading viel op straat; het bovenste gedeelte van de cabine werd in elkaar gedrukt. Het verkeer moest on geveer een half uur worden omgelegd. HAARLEM, 16 Augustus 1955 ONDERTROUWD: 16 Aug.. G. Olthof en M. J. P. Wildschut; W. J. M. Dubbe en C. W. Dijt: S. Spaan en J. Breed; B. W. Wagenaar §n P. Maan Voogd Bergwerf. GEHUWD: 16 Aug., J. G. Vooges en A. M. Th. Klaren; A. H. A. van der Putten en P. G. Poots. BEVALLEN van een zoon: 13 Aug., J. A. Luitinghvan der Laan; 15 Aug., E. M. AvisVeltkamp: B. ErbPiers; W. Visser Gravesteijn; H. J. van Pelt—Bunge; A. van LeeuwenDrent. BEVALLEN van een dochter: 14 Aug.. E. Koops—Lampe; 15 Aug., II .W. Fielmich— Holkenborg; Chr. J. HoonhoutSikkink; N. G. RoosmaAalbers. OVERLEDEN: 13 Aug., II. Mindertsma. 7 j., Gasthuisvest; J. I. de Mik, 20 j., Konin ginneweg: 14 Aug., W. T. M. van Hamelsveld Schimmel, 62 j„ Leidsestraat; J. Mensink, 70 j„ Diepenbrockstraat; H. C. M. de Ruijter, 28 w., Linschotenstraat; 15 Aug., M. C. van EekelenSmael, 78 j., Brouwersstraat: J. van Leeuwen. 67 j„ Wilgenstraat: J. Silver. 55 j.. Voorhelmstraat: H. C. VeeningsSpruijt, 29 j., Saenredamstraat. yxxxo3cco3oa»»cco3cocoDocc<xcocoocccocccococcocccococccccoooccccccocccoc<x<xxxc<xo^oocccc«<xxxx>cccccoccccocooco O Het vacantiespelen-programma van het Haarlems Speeltuin Verbond voor 18 Augustus luidt: g Nieuw Leven: Spel op de tuin. Prijsvissen aan de Leidsevaart. Leeftijd 8-14 jaar (2.304.30 uur). Klarenhof: Prijsvissen Leidsevaart (1012 uur). Verzamelen 9.30 uur halte Aerdenhout. Leeftijd 8-14 jaar. Spel op de tuin. Vondelkwartier: Spel op de tuin. Prijsvissen aan de Leidsevaart (2.304.30 uur). W.I.K.: Prijsvissen Leidsevaart (10—12 uur). Verzamelen 9.30 uur halte Aerden hout. Leeftijd 8-14 jaar. Spel op de tuin. Buitenrust: Prijsvissen Leidsevaart (1012 uur). Verzamelen 9.30 uur halte Aerdenhout. Leeftijd 8-14 jaar. Spel op de tuin. Jeugdland: Prijsvissen Leidsevaart (1012 uur). Verzamelen 9.30 uur halte Aerdenhout. Leeftijd 8-14 jaar. Spel op de tuin. Volleybal bij Flora, 2 uur. Oosterkwartier: Vissen Leidsevaart (1012 uur). Verzamelen 9.30 uur halte Aerdenhout. Leeftijd 8-14 jaar. Centrum: Prijsvissen Leidsevaart (1012 uur). Verzamelen 9.30 uur halte Aerdenhout. Leeftijd 8-14 jaar. Spel op de tuin. Bezichtiging Teyler- museum. Aanwezig 3 uur, leeftijd 10-14 jaar. Flora: Vissen Leidsevaart (1012 uur). Verzamelen 9.30 uur halte Aerdenhout. Leeftijd 8-14 jaar. Spel op de tuin. 's Middags bezoek van Jeugdland. Glasblazers: Prijsvissen Leidsevaart (1012 uur). Verzamelen 9.30 uur halte Aerdenhout. Leeftijd 8-14 jaar. Spel op de tuin. Frans Hals: Spel op de tuin. Prijsvissen aan de Leidsevaart. Leeftijd 8-14 jaar (2.304.30 uur). Te Zaanen: Zwemmen Kleverlaan (1011 uur). Leeftijd 6-14 jaar. Spel op de tuin. Prijsvissen aan de Leidsevaart (2.304.30 uur). Leeftijd 8-14 jaar. D.V.S.: Spel op de tuin. Prijsvissen aan de Leidsevaart. Leeftijd 8-14 jaar (2.30—4.30 uur). V.Z.O.D.: Spel op de tuin. Prijsvissen aan de Leidsevaart. Leeftijd 8-14 jaar (2.30—4.30 uur). Weltevreden: Spel op de tuin. Bezichtiging Frans Hals Museum. Aanwezig 10 uur. Leeftijd 10-14 jaar. Prijsvissen aan de Leidsevaart (2.304.30 uur). Leeftijd 8-14 jaar. ocoorooaxocxxx»^xxo2(a/x/x»occcocoocco3cococc<x»occ«»cccoccooocc<x>3cc<x<»a»xcocc<x> In Rees (Duitsland) is op 13 Augustus op 56-jarige leeftijd tengevolge van een ver keersongeval overleden de heer C. Kwantes, in leven in dienst van Joh. Enschedé Zn. Grafische Inrichting N.V., waar hij speciaal was belast met de uitvoering van opdrachten van het Staatsbedrijf van P.T.T. Verder was de heer Kwantes, die in 1919 in dienst trad van het bedrijf, bestuurslid van de perso neelsvertegenwoordiging. Zijn stoffelijk overschot zal op 18 Augus tus om half een op de Noorder Begraafplaats ter aarde worden besteld. Atje Ray S, 15 v. Newport News n .R'dam. Arendskerk, 13 v. Port Swettenham n. Colombo Axeldijk, 15 v. New York n. Curagao. Ampenan, 16 v. Singapore n. Port Swettenham Alphard, 16 te Santos. Aludra, 17 Port Said verwacht. Armilla, 16 Tjilatjap verwacht. Abbekerk, 16 te Hamburg. Alcyone, 16 te Damman. Alchiba, 17 v. Rotterdam te Antwerpen. Albireo, 17 te Rotterdam. Amstelvaart, 17 v. Bremen n. Port Said. Al'her.a, 17 te Rotterdam. Aagtedijk, 16 v. New York n. Alexandria. Alnati. 16 v. Bahia n. Las Palmas. Bintang, pass. 16 Gibraltar n. Amsterdam. Breda, 16 v. Hamburg te Bremen verw. Blommersdijk, 17 Aden verwacht. Bandjermasin, 16 te Tilamuta. Bonaire, 16 te Amsterdam. Ceronia, 16 te Pladju. Charis, 15 160 m. N. San Salvador. Caltex Pemis, 16 te Rotterdam. Diemerdijk, 17 te Los Angeles. Daphnis, 16 te New York Delft, 16 v. Bremen te Hamburg verw. Dongedijk, 16 v. d. Bermuda n. Curagao. Eos, 16 te Malaga. Esso Rotterdam pass 16 Algiers n. Sidon. Ena, 17 te Curagao. Felipes, 16 te Pladju. Groote Beer, 16 te Quebec. Gaasterkerk, 17 te Singapore. Hector, 16 te Gibraltar. Hera,- 16 Quanta ;verwacht. Helder, 17 te Kingston. Hoogkerk, 17 te Lorenzo Marquez. Indrapbera, 17 te SóêrabSjö. Isis, 16 325 m. ZW. Quessant. Ivoorkust, 17 te Takoradi verwacht. Korovina, 16 v. Sydney n. Miri. Kalydon, 16 470 m. NW. Fremantle. Kasimba, 16 te Dobo. Laertes, 17 te Aden. Laurenskerk, 17 te Port Said. Larenberg, 16 bij Monrovia n. Dakar. Leto, 18 Rotterdam verwacht. Lemsterkerk, 16 v. Morphubaai n. Hamburg. Maashaven, pass. 16 Kanarische eil. n. R'dan». Macoma, 16 'v. Lagos n. Curagao. Mapia, 16 bij Malta n. Amsterdam. Marisa, 16 Larnaca verwacht. Meerkerk, pass. 16 Kp. Finisterre n. Port Said Mltra, 16 Lissabon verwacht. Manoeran, 16 te Tj. Pandan. Nieuw Amsterdam, 16 te Boston. Nigerstroom, 16 te Bordeaux. Notos, pass. 15 Ouessant n. Piraeus. Oranje, pass. 16 Ouessant n. Southampton. Ootmarsum, 17 rede Bermuda eil. Oranje, 17 te Southampton. Perna. 16 te Punta Cardon. Poseidon, pass. 16 Windward Pass n. Punta Cardon. Prins Maurits, pass. 16 Penlandfirth n. Montreal Pieter S, verm. 16 v. Swansea n. Amsterdam. Prir.s Willem XV, 16 te Rotterdam. Polypheums, 16 v. Suez n. Aden. Rotula, 16 160 m. O. Sabanfi. Ra'dja. 17 v. Colombo n. Djibouti. Sarangan, pass. 16 Finisterre n. Rotterdam Sarpedon, 16 te Maracaibo Schie, 16 Amapala verwacht. Schouten, 16 te Dar es Salaam. Sumatra 16 t.h.v. de Azoren n. Beyrouth. Siberoet. 16 140 m. NW. Seychellen n. Tanga. Stad Leiden, 16 te Antwerpen. Stad Breda, 17 Narvik verwacht. Said ja, 16 te Singapore verw. Saroeno, 16 te Tj. Priok. Sibigo. 16 te Sydney. Stanvac Benakat. 16 te Sungeigerong. Stad Maassluis, 16 v. Kirkenaes n. Vlaai-dingen Stad Rotterdam, 16 v. Cardiff n. Sevenlslands. Sibajak. 17 te Le Havre. Titus, 15 v. Piraeus n. Gibraltar. Ternate, 16 te Port Said. Telamon, 16 te Bachaquero. Tjiwar.gi, 20 Hongkong verwacht. Tarakan, 16 Ummsaid verwacht. Teiresias, 16 te Makassar Ternate, 16 te Port Said verwacht. Tamo, pass. 16 Vlissingen n. Antwerpen. Tomori, 16 v. Rotterdam n. Antwerpen. Van Cloon, 16 terug v. proeftocht te R'dam. Van Linschoten, 16 v. Dakar n. Amsterdam. Wieldrecht, 15 v. Paulsboro n. Curagao. Woensdrecht, 17 te Bahrein. Westland, pass. 16 Kanarische eil n. Recife. Waterman, 16 v. Curagao n. Cristobal. Willem Ruys, 17 v. Singapore n. Tj. Priok. Zaan, 17 voor IJmuiden n. Amsterdam. Zuiderzee, 15 300 m. NW. Bermuda. KLEINE VAART Aaltje, 16 v. Londen te Rotterdam. Algarve, 16 v. Newross n. Cardiff. Att S, verm. 16 v. Boston n. Grangemouth. Aardenburgh, 15 v. Stockholm n. Rotterdam. Advent, 15 v. Hamburg n. Leningrad. Afiena, 15 v. IJmuiden te Malmö. Bab T, 14 te Zaandam. Beekbergen, pass. 15 Vlissingen n. Gent. Batavier I, pass. 15 Kp. Firdsterre n. Casablanca Batavier III, pass. 16 Burlings n. Bordeaux. Bill S, verm. 16 v. Dublin n. Swansea. Casana, pass. 15 Kiel Holtenau n. Gothenburg. Condor, pass. 16 Vlissingen n. Antwerpen Da Capo, 15 v. Rotterdam te Beixoes. Dora, pass. 15 Vlissingen n. Honfleur. Deni, pass. 16 Kiel Holtenau n. Horsens. Elisa, 16 50 m. Z. Kristiansand. Evertsen, 15 v. Newcastle n. Veyle. Eibergen. 16 40 m. N. Burlings n. Le Spezia. F.llewoutsdijk, 16 v. Abo te Londen. F.scaut, 16 v. Parijs te Rotterdam. Flora, 15 v. Amsterdam n. Helsinki. Gerry S, verm. 16 v. Ellesmereport n. Swansea Gaasterland, 15 v. Leith n. Grangemouth. Henrica, 15 v. Sharpness n. Swansea. Ilarold, 15 v. Bergen te Hamburg. Martel, verm. 17 v. Hamburg n. Rotterdam Heemraadsingel, verm. 16 v. La Rochelle n. La Pallice. rmport, 20 v. Leixoes te Rotterdam verw. Ingeborg, 15 v. Liverpool n. Rotterdam. ■Tokurma, 15 v. Struer n. Hudiksvall. Kaap Falga, 13 te Gent. Kaap St. Vincent, 12 Holtenau gepass naar Doms j o. Koningshaven. 16 v. Casablanca te Cork verw. Kwiek, 16 v. Sodertelje te Rotterdam. Larix. 13 van Pateniemi naar Zaandam. Mariscal Lopez, pass. 16 Vlissingen n. Bremen. Maymere, 15 v. Londen te Antwerpen. Mees Cremer. pass. 15 Vlissingen n. Antwerpen Mirfak N. 15 v. Montevideo n. Antonina. Muphrid N, pass. 15 Brunsbüttel n. Hudiksvall BINNENLAND Klei op reis. In Zierikzee is door de Nederlandse Heidemaatschapij het verladen en verschepen van 55.000 kubieke meter klei van Rotterdam naar de getroffen gebieden op Schouwen-Duiveland aanbesteed. Hoog ste inschrijfster was de firma J. Boele te Rotterdam met f 1.184.760, laagste de C.V. gebroeders Van den Heuvel te Zierikzee met f810.000. De raming bedroeg f896.080. Frans huisje. Een jeugdgroep uit Fon- tainebleau heeft een huisje voor de Neder landse miniatuurstad Madurodam gemaakt. De leden van de jeugdgemeenschap zijn met enkele bussen naar Den Haag gekomen en hebben het huisje aan de loco-burgemees ter van Madurodam aangeboden. Nieuwe commandant. Tot commandant van de Utrechtse brandweer is benoemd de heer F. Flameling, thans commandant van de brandweer te Tilburg. De heer Flameling werd op 11 Juli 1905 te Hellevoetsluis ge boren, bezocht de H.B.S. en later de M.T.S. te Haarlem en was daarna werkzaam bij verschillende architectenbureaux. In 1933 werd hij technisch adviseur bij de brand weer te Amsterdam, in 1942 commandant van de politie-brandweer te Leiden en in 1947 commandant van de gemeentelijke brand weer te Tilburg. Deken. De Nederlandse ambassadeur in Canada, de heer A. H. J. Lovink, zal de Franse ambassadeur, Hubert Guèrin, die naar Frankrijk terugkeert opvolgen als de ken van het corps diplomatique in Ottawa. Honderd en één. De oudste inwoonster van Friesland, mejuffrouw E. van der Meer, te Oudeschoot, hoopt Maandag 22 Augustus haar 101de verjaardag te vieren. Zij is nog goed gezond, alleen haar gezichtsvermogen gaat sterk achteruit. Leidingwater. Op 31 Augustus zal de officiële opening van de centrale drinkwater leiding op Noord-Beveland geschieden. Dit is het eerste project dat gereed komt als onderdeel van het tienjarenplan voor de drinkwatervoorziening in de onrendabele gebieden. Alle dorpkommen zullen op 31 Augustus op het waterleidingnet zijn aan gesloten. HAARLEM EN OMGEVING Bliksemloterij II. Bij goed weer houdt de Bloemendaalse Reddingsbrigade Zondag 21 Augustus voor de tweede keer deze zomer een bliksemloterij. Des morgens zullen de vijftienhonderd loten worden verkocht en reeds des middags zal de winnaar of winna res van het heren- of damesrijwiel bekend worden gemaakt. Indien het slecht weer is wordt de bliksemloterij op Zondag 28 Augus tus gehouden. Kwekerij geopend. Woensdag- en Don derdagavond 17 en 18 Augustus, zullen de kassen van de gemeente kwekerij te Bloe mendaal aan de Veldlaan te Aerdenhout voor het publiek zijn geopend van acht tot tien uur. Waarschijnlijk zal dan de Victoria Re- gina in bloei staan en andere tropische lelies. Lustrumviering. Ter gelegenheid van haar vijfjarig bestaan organiseert de Re serve Politie Sportvereniging Haarlem voor haar leden een feestavond, die op Donderdag l September in café-restaurant „Dreefzicht" gehouden zal worden. Hieraan zal mee werken „Het Nederlands Cabaret Ensemble". Zomerconcert. Op Dinsdag 23 Augustus geeft het Noordhollands Philharmonisch Or kest een zomerconcert in de Gemeentelijke Concertzaal, dat onder leiding van Marinus Adam staat. Uitgevoerd worden de Bretonse Suite van G. H. G. van Brucken Fock, het Pianoconcert van Schumann (met Else Krijgsman als soliste) en de Zevende Sym- phonie van Schubert. Lezing. Op Woensdagavond 31 Augustus houdt de heer G. L. Tichelman uit Bloemen daal, oud-bestuursambtenaar van Ceram, voor leden van de afdeling Haarlem van het Veteranen Legioen Nederland, een lezing over de Zuid-Molukken, waarbij tevens een korte film vertoond zal worden. Deze afde ling bereidt tevens een Indische Week voor, die van 26 November tot 3 December in Haarlem zal worden gehouden. —Benoeming. Het bondsbestuur van de Koninklijke Nederlandse Bond tot het Red den van Drenkelingen heeft besloten tot commissaris van de technische commissie van de KNBRD, de heer J. E. J. Blankwater, te Haarlem, lid van de Zandvoortse Red dingsbrigade te benoemen. Marcella, verm. 16 v. Gonfreville n. Purfleet. Martien. 15 v. Flixboro te Hobro. Merak, 16 180 m. NW. Texel. Nieuwehaven,- 16 v. Kopenhagen te Rotterdam. Nettie, 15 v. Gent te Fredericta. Nijenburgh, pass. 15 Brunsbüttel n. Stockholm Nassauhaven, 15 v. Antw. te Kopenhagen. Nautic, pass. 16 Terschelling n. Creeksea. Noorderhaven, 15 v. Stettin te Boston. Oranjepolder, 15 v. Rotterdam te Manchester. Pavo, 15 Brunsbüttel gepass n. Gefle. Ponza, 14 te Zaandam. Patria, pass. 15 Vlissingen n. Antw. Prins Bemhard, 15 v. Hamburg n. Rotterdam. Rijnhaven. 16 v. Duinkerken te Casablanca Sonsbeek, 15 v. Liverpool te Duinkerken. Stella Max-is, 15 v. Varberg te Newcastle on Tyne Spolanda, 15 v. Rotterdam te St. Nazaire. Spora, 15 v. Sluiskil te Waterford. Spurt, 16 v. Ipswich te Antwex-pen. Stientje Mensinga, 19 v. Oporto te Rotterdam vei-wacht. Strijpe, 17 v. Bordeaux te Barrydock verw Texelsti-oom. 16 v. Liverpool te Amsterdam Tilly, 16 in de Stoekholmerscheren. Ton S, verm. 16 v. Newport n. Swansea. Turgail, pass. 16 Vlissingen n. Antw. Vrijburg, 16 v. Port Lyautey te Duinkerken. Veenenburgh, 15 v. Middlesboi-o n. Rotterdam. Vliestroom, 15 v. Amsterdam n. Liverpool. Vi'ijburgh, 16 v. Duinkerken n. Londen. Westpolder, verm. 17 v. Lissabon n. Antwerpen. Wim (V), 15 nog te Christinestad. Zevenbergen, 15 v. Benghazi te Messina. SLEEPVAART Poolzee, 15 270 m. O.NO. Madeii-a met twee bakken. Tyne, 16 70 m. z. Westpunt Kreta zonder sleep Witte Zee, 15 330 m. W. Duala met zuiger.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 7