Leden van goud-bergingsvereniging geven fruitteler Piet Visser een kans Oostelijke randweg in Haarlem wordt millioenenproject Niet verbouwde werkput volgende week uit IJmuiden naar het wrak? Joelende speeltuinvolkjes vierden sluitingsfeest Haarlemse rechter beslechtte dorpsoorlog in Jisp Vacaritiespelen ten einde -S* Noorder Buitenspaarne tien meter smaller Amsterdamse Beurs VRIJDAG 19 AUGUSTUS 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 8 Rumoerige vergadering vol wantrouwen Weens Philharmonisch orkest naar de V.S. Hotel de Houten Lepel wordt echt hotel u Motorrijder gewond bij botsing met bakfiets Wrak van Duits schip met duizend doden gevonden Afscheid kapitein Van Gaart van de Holland-Amerika Lijn Ook Polen wenst normale betrekkingen met Bonn Twee maanden wegens verduistering van bromfiets-in-huurkoop B edrijfsdiefstal „Onbruikbaar' Te vrijgevig Klassiek gevecht Massale doop in zee van Jehova's Getuigen 'brieven aan de redactie (Van onze speciale verslaggever) DE ROESTKLEURIGE WERKPUT van de Coöperatieve Bergingsverenïging „Renate Leonhardt" U.A., die nu al sinds 16 Mei van dit jaar by de Noordersluis te IJmuiden gereed ligt, kan door sleepboten boven het wrak van de in 1917 gezonken Duitse vrachtvaarder „Renate Leonhardt" het goudschip worden gebracht. De heer Piet Visser, initiatiefnemer van het plan tot berging van de goudschat en ontwerper van de toren, die zich tijdens de openbare aandeelhoudersvergadering op 23 Juli als voorzitter moest terugtrekken vanwege een onderzoek door de Officier van Justitie te Alkmaar naar het financieel beheer, zal de leiding hebben. Tot dit besluit zyn de leden gistermiddag op een hevig bewogen vergadering in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen in Utrecht gekomen. Het tegenwoordige bestuur wilde zich na alle verdachtmakingen, na alle strijd en wantrouwen, niet langer verantwoordelijk stellen en trad af. De heer Visser met de deskundigen tegen zich, maar met wapens tegen bestuursleden en commissarissen in handen, heeft er voor gevochten de voorzitters hamer weer in handen te krijgen. En de vergadering ging daarmee accoord; al was het dan met de gedachte: „Ons geld in deze onderneming zijn we toch kwijt. Laat ons Piet Visser een kans geven zich te rehabiliteren en laat hy proberen met de toren, die er nu is, het goud naar boven te halen." Een vergadering, die vyfenhalf uur had geduurd, was daarmee achter de rug. Een vergadering met tragische en dramatische hoogtepunten, met een geladen sfeer, met sarcastische opmerkingen en vol bewerin gen, waarbij de fruitteler Piet Visser onbewogen en volhardend bleef. Hy zóu met „zijn" toren naar het goud. OM KWART voor vier werd de vergade ring geopend en kon de heer J. J. W. Nibbering, die in de vorige vergadering was voorgesteld als assistent van prof. Jaeger van het laboratorium voor scheeps- bouwconstructie, zijn rapport over de te treffen voorzieningen aan de bouwput voorlezen. De heer Visser sprong er echter tussen. „De waarheid moet gezegd, deze heer Nibbering heeft zich voorgesteld als tweede assistent van prof. Jaeger. Ik heb me er van op de hoogte gesteld en hij is dat niet. De chef van de afdeling personeel Tech nische Zaken heeft verklaard dat hij stu dent-assistent is aan de scheepsbouwkun dige afdeling. En dat is heel wat anders." Ook dit keer bijval voor de heer Visser. De heer F. Kuik uit Drachten de man uit het Noorden klom achter de kathe der: „De heer Visser wil dit stellen: de man, die het rapport uitbrengt, heeft geen capaciteiten. En wanneer het bestuur tegen ons beweert dat de heer Nibbering tweede assistent van prof. Jaeger is, dan maakt dat geweldige indruk." De heer Nibbering heeft tenslotte een verklaring afgelegd en meegedeeld, dat hij uitsluitend was voorgesteld als student assistent. Wat de heer Visser meedeelde waren leugens. (De heer Visser zwaaide met krantenknipsels: alle verslaggevers hadden het op de vorige vergadering ook gehoord). De heer Nibbering, student-assistent, be gon zijn uiteenzetting met de verklaring dat hij inderdaad op het gebied van de berging niet voldoende deskundig is. Hij had zich daarom in verbinding gesteld met deskundigen en aldus een rapport opge maakt. Voor de toestand van de zeebodem op de plek, waar de „Renate Leonhardt" is ge zonken, had hij zich gewend tot het Labo ratorium voor Grondmechanica te Delft en de Geologische Stichting te Haarlem. Het Laboratorium te Delft verwees de heer Nibbering naar de Stichting en deze Stich ting deelde mee, dat de zeebodem er ver moedelijk zou bestaan uit zand, met wel licht keileem in de buurt. Dat zich op deze plek een kleilaag heeft afgezet, achtte de Stichting onwaarschijnlijk. De Stichting vroeg om het advies van het Waterloop kundig Laboratorium te Delft, eer zij een onderzoek zou verrichten in de Noordzee. Het Waterloopkundig Laboratorium dis- tancieerde zich echter geheel van de zaak „Renate Leonhardt". Ook een particuliere firma wilde geen bodemonderzoek verrich ten voor de vereniging. Gezien het belang voor de wetenschap heeft de Geologische Stichting er uiteindelijk in principe toe besloten, een grondonderzoek te willen verrichten. Daartoe moet echter eerst een wrakkenkaart op tafel komen en voorts de juiste positie van het wrak. Kosten dezes ongeveer 5000. Ook van de Chef Hydrografie van de Koninklijke Marine had de heer Nibbering gegevens ontvangen: de marine heeft het wrak niet laten springen en de bodem be staat uit zand, al dan niet met schelpen. Een expert op het gebied van wrakonder- zoek, de heer D. J. Luiting uit Alkmaar bekend van de pogingen om de „Bredero- de" in de Sont te lichten was ook door de heer Nibbering geraadpleegd. De heer Lui ting had ook vele bezwaren tegen het pro ject aangevoerd. Hij zou de werkwijze van de heer P. Visser zeker niet gevolgd heb ben in dit geval. Ga niet verder DE HEER Nibbering noemde vervolgens een bedrag van 100.000, dat nodig zou zijn om de bergingspoging van het goud voort te zetten. Hij raadde de vergadering echter af, er nog langer geld in te steken. Piet Visser aan het woord IN EENVOUDIGE bewoordingen heeft Piet Visser de deskundigen geantwoord. Hij is in het bezit van rapporten van de ervaren marineduiker P. v. d. Schans en cie heeft op de zeebodem boven de „Re nate" geconstateerd, dat er klei ligt. De mededelingen van de Geologische Stichting schoof hij weg: de Stichting gebruikt al leen maar termen als hoogstwaarschijnlijk en wellicht. De heer visser haalde meer materiaal te voorschijn. Berekeningen van het Waterloopkundig Laboratorium „Het idee is goed, als de put maar sterk genoeg is", van de chef instructeur van de op leiding tot duiker bij de Marine, de heer Adriaanse „Op deze wijze bereikt u uw doel" en van de hoofdingenieur van Rijks waterstaat, de heer S. H. Ringma „De vormgeving van de toren is goed, het doel is goed. Mijn bezwaar is gericht tegen de manier, waarop het werk wordt uitgevoerd. De machinefabriek Hoogeveen, die de toren heeft gebouwd, is onbekwaam in het gieten van beton". Er op af Fel bewogen stak de heer Visser verder van wal: „Twee maanden van wantrouwen zijn nu voorbij. Ook twee maanden met rustig weer, waarin we de poging al lang hadden kunnen wagen. Ik heb ervaren kik vorsmannen, goede werkkrachten en sle pers ter beschikking. Ik heb weer bereke ningen laten maken. Er moeten nog enige kleine voorzieningen worden getroffen, we hebben nog 72.000 in kas en op korte ter mijn kan ik uitvaren. Er is nimmer een verbod om uit te varen geweest, de put is nooit afgekeurd door Rijkswaterstaat." De heer Nibbering haalde de verklarin gen van duiker Van der Schans, van chef instructeur Adriaanse en van hoofdinge nieur Ringma uit het Archief en zijn op merkingen kwamen er op neer, dat alle verklaringen ondeskundig zijn geweest. Het bestuur was echter nog niet uitge sproken. Mr. J. L. Krijgsman, voorlopig voorzitter noemde nog twee mogelijkheden: of andere plannen tot berging overwegen (de heer van Wienen had een voorstel, red. IJ.C.) of andere ideeën ontwikkelen, de toren verkopen aan Rijkswaterstaat, die er interesse voor heeft en een nieuwe coöpe ratie stichten. Welke bedoelingen? TOEN ZAT in de Utrechtse zaal de kat in de gordijnen. Zelfs grote voorstanders van het tegenwoordige bestuur, vlogen op. Mr. Krijgsman was blijkbaar te ver gegaan. De heer Visser riep uit: „Als Waterstaat de toren wil kopen, dan is ie nog niet zo waardeloos" en tal van vragen kwamen er uit de zaal, wat de heer Krijgsman met een nieuwe coöperatie bedoelde. Of er al niet genoeg commissarissen en bestuursleden rondstapten, die hoge decla raties van 500 tot 600 per dag indien den. „Ik heb geld gegeven voor een spor tief doel, niet voor commissarissen en be stuursleden", riep de heer F. Kuik uit Drachten woedend uit. ,,'t Is een gok ge weest, laten we doorgokken, geef Visser weer de leiding", was de stelregel van de heer Warmerdam. Meerderheid voor Visser DE PAPIEREN stemmen van de heer Visser kwamen in het geding. Hij had machtiging van 228 leden om voor hen te stemmen. Het bestuur, dat op het punt stond afscheid te nemen, ky/am to$n ook met papieren machtigingen voor 45 stem men te voorschijn. De stemming werd overigens een zege voor de eenvoudige Visser. Er werden elf blanco stemmen uitgebracht, 224 tegen en 1303 voor de heer Visser. (Er waren ongeveer 150 le den ter vergadering aanwezig). De heer v. d. Windt haalde daarna een eerder gedane uitspraak aan. Nu dé heer Visser de voorzittershamer weer in han den zou krijgen, zou hij een vereniging tot bescherming van de recthen en be langen van de leden oprichten. Voorts zou hij de Officier van Justitie te Alkmaar verzoeken beslag te leggen op de gehele kas van de vereniging. Over het oude bestuur had de heer Vis ser tijdens de telling van de stemmen nog enige fraaie gegevens meegedeeld: er wa ren declaraties ingediend van f 500 tot f 600 per dag door mr. Krijgsman; van f 6000.in drie maanden door de secre taris, mr. Den Toorn. Alleen de heer Den Toorn ontving al f 7.per uur voor zijn werk voor de „Renate". Dit moest stuk lopen. Er is thans nog f 72.000.— over, genoeg om een poging te wagen. Nadat de leden voor het toezichthou dend orgaan waren genoteerd, sprak de heer Visser zijn welgemeende dank uit voor het in hem geschonken vertrouwen. Bij acclamatie wei-den de door hem opge somde heren voor het toezichthoudend or gaan gekozen. Over enige weken zal een nieuwe verga dering worden uitgeschreven, waarop wellicht kan worden geantwoord op de thans nog bestaande vraag: „Is er wel goud in de „Renate"?" Want eind vol gende week hoopt de heer Visser bij mooi weer uit IJmuiden weg te varen. Het banksaldo a f 72.000 is op de drie banken door het nieuwe bestuur geblok keerd. WASHINGTON (United Press) Marks Levine, impresario van de National Con certs Artists Corporation heeft mede gedeeld, dat de Weense Philharmonie in het Mozart-jaar een rondreis door de Ver enigde Staten zal maken. Het beroemde philharmonisch orkest zal in Novmeber 1956 in Amerika aankomen. Een van de drie Huizen van Bewaring te Amsterdam, namelijk dat aan het Kleine Gartmanplantsoen, staat op de lijst van afbraak.. Elders in de hoofdstad zal een nieuw worden gebouwd. De bedoeling van het gemeentebestuur is om de vrijgekomen ruimte, aan de rand van de binnenstad, te bestemmen voor de bouw van een hotel, Aan hötel- en zaalruimte bestaat in Amsterdam nog steeds een dringende behoefte. Tussen het gemeentebestuur van de hoofdstad en het ministerie van Justitie zijn onderhandelingen over deze verplaat sing gaande. mm Op de Planetenlaan hoorde men van morgen al gezaghebbende stemmen uit luidsprekers over het E.D.O.-terrein klin ken en men zag hoe de tribunes zich lang zaam van boven tot onder vulden met een kleurig geklede kindermenigte: de jonge tjes en de meisjes van de speeltuinen Kla- renhof, Willen is Kunnen, Buitenrust, Jeugdland. Oosterkwartier, Centrum, Flo ra, Glasblazers en Frans Hals. Zij gingen het grote sluiting sjeest van de vacantia be leven en zaten in afwachting van het be gin der festiviteiten te wiegelen als bloe men in de wind. Weken achtereen hebben zij gezamenlijk met overgave hun vacantie gevierd, op de tuin of daarbuiten, in een programma vol variatie, van molentje-te kenen tot worteltje-happen toe, en nu za ten zij te zingen van „Vader, waarom heb ben de giraffen toch zo'n héle lange nek?" Nu de treiterende winkelreclames van schoolboeken hen alweer van alle kanten toegrijnzen kwamen zij nog één dag met volle teugen genieten, wat er onder leiding van de heer J. Martens door het Haarlems Speeltuinverbond voor hen is klaargemaakt. In een paar met de rug naar de tribune gekeerde tenten achter het podium zaten de artisten te wachten totdat alle speeltuin volkjes een plaats zouden hebben gevonden, in totaal ruim 2000 kinderen. En vanmiddag zien nóg eens 2000 kinderen hetzelfde pro gramma, en wel van de tuinen Nieuw Le ven Vondelkwartier, Te Zaanen, D.V.S., V.Z.O.D. en Weltevreden. En al waren de vele luidsprekers vlak voor de tribune ze ker nodig om het gejoel en geroezemoes van de kinderen te overstemmen, het ver liep allemaal heel ordelijk, mede doordat de vakken werden aangegeven door het spannen van touwen, zodat de zaak over zichtelijk bleef. Er kwam nog heel even een „officieel gedeelte", dat de heer Martens nodig had om onder voortdurende bijval van de kin deren iedereen te bedanken, die had ge holpen om er dit jaar weer iets goeds van te maken: de besturen, vele ouders, de ge meente, de vrouwelijke medewerksters, het bestuur van E.D.O., de dagbladen, die de vacantiespelen in het midden van de be langstelling haalden, enzovoort. Aan twee vertegenwoordigers van „Het Vrije Volk" en Haarlems Dagblad werden door de heer Martens onder gejuich een paar médailles overhandigd, zoals het bestuur van het Speeltuinverbond die elk jaar uitreikt uit erkentelijkheid voor de berichtgeving over de vacantiespelen. Daarna nam terecht iemand anders even het woord van de heer Martens over om een hoeraatje voor deze laatste te vragen, die weer als een stoom machine gewerkt heeft om alles voor elkaar te krijgen. Dat hoeraatje werd een ovatie. Daarna was het officiële gedeelte afge lopen en de conférencier „Oom Gerrit" kwam de kinderen vertellen, dat hij in de tenten achter hem allemaal „rare kerels" had, die iets voor hen wilden doen. De eerste was een „komisch fietser", Fred Johnson, die behalve het wielrijden zelf ook vele andere bezigheden op diverse soorten rijwielen verrichtte. Hij werd ge volgd door de accordeonist „Oom Theo", de onvergelijkelijke clown Fantasia, de goochelaar Chem Clements, in wiens plaats vanmiddag Truxini optreedt, de snelteke naar Swips en het wonderpaard Trixi en de muzikale fietsendief Zambel. Vooral bij het optreden van de waardige dwaas Fan tasia, die zo voortreffelijk een fietspomp weet te bespelen en alles wat hij niet on middellijk nodig heeft in zijn wijde broek werpt, zijn weer vele massale lachbuien losgebarsten. Donderdagochtend omstreeks half negen zijn op de Nieuwe Gracht te Haarlem nabij de Zandersbrug een driewielige bakfiets en een motorfiets met elkaar in botsing ge komen, tengevolge waarvan de motorrijder, een 28-jarige glazenwasser uit Haarlem ge wond werd. De achttienjarige bakfietsbestuurder reed op de Nieuwe Gracht in de richting van het Spaarne, daarbij hij ter hoogte van de Zan dersburg geen voorrang verleende aan de motorrijder die hier de Nieuwe Gracht op reed. Deze laatste kwam te vallen en liep een wond aan zijn linkerbovenbeen op. Hij werd naar het ziekenhuis St. Joannes de Deo overgebracht en na aldaar te zijn be handeld kon hij huiswaarts gaan. (Van onze correspondent in Bonn) Deense vissers hebben in het Skagerrak het wrak gevonden van het Duitse ti'oepen- transportschip „Pionier" dat in de afge lopen oorlog tot zinken werd gebracht. Een onderzoek heeft uitgewezen dat zich aan boord de stoffelijke resten van circa dui zend Duitse soldaten bevinden. De Deense autoriteiten hebben met Bonn contact op genomen over de vraag waar deze Duitse soldaten ter aarde moeten worden besteld als het wrak wordt gelicht. Wanneer Maandag het s.s. „Maasdam" in Rotterdam aankomt, zal dit voor de laatste maal onder het commando van zijn huidige gezagvoerder, kapitein Van Gaart, zijn. Na 42 jaar aan de Holland-Amerika Lijn verbonden te zijn geweest, zal kapi tein Van Gaart deze maatschappij verla ten wegens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftyd. Johannes Bartholomeus van Gaart, op 4 Augustus 1895 te Haarlem geboren, kwam in 1913 als stuursmansleerling op de „Westerdijk". Na de verschillende stuur mansrangen doorlopen te hebben werd hij in 1926 eerste stuurman op het s.s. „Spaarndam". In de oorlog verbleef kapitein Van Gaart in Nederland, waar hij werkte bij de Crisis-contröledienst. Na de bevrijding van Noord-Brabant ging hij via Antwer pen naar Engeland. In 1945 werd hij ka pitein op het s.s. „Ph. Wouwerman" en van 1951 tot 1952 gezagvoerder op de „Noordam". Daarna werd hem het com mando opgedragen over het s.s. „Maas dam". Vakstudie op nautisch gebied is een der liefhebberijen van kapitein Van Gaart, terwijl hij tevens mede-eigenaar is van een champignonkwekerij. Na zijn pen sionnering gaat hij op Mallorca wonen. Kapitein Coenraad Bouman, die verle den maand zijn 40-jarig jubileum bij de H.A.L. vierde, zal de heer Van Gaart als gezagvoerder van de „Maasdam" opvol gen. Naar wy vernemen is men by het bedrijf van Openbare Werken te Haarlem druk bezig met het maken van een globale kostenberekening voor de werkzaamheden welke verbonden zullen zyn aan de totstandkoming van de Oostelijke stadsrandweg tussen het Delftplein in de Rijksstraatweg in Oud-Schoten en het begin van de Schipholweg bjj de Buitenrustweg. De door de afdeling Stadsontwikkeling in samenwerking met het Bouwbureau ontwikkelde plannen voorzien in de aanleg van een veertien meter brede verkeersweg over het gehele traject, met dien verstande, dat de Vondelweg twaalf meter breed kan worden, omdat daarlangs een afzonderlijke ventweg is geprojecteerd. Op de Spaarndamseweg vervalt de ventweg, maar in plaats daarvan komt aan de zyde van het Spaarne een tien meter brede loswal, afgewisseld met groenstroken. Daartoe zal het Spaarne over een breedte van eveneens ongeveer tien meter moeten worden gedempt. Aan de Oostelijke zijde van de Prinsen- brug moet een veertien meter brede ver keersweg worden aangelegd naar de Am sterdamse poort, welke in het midden van een groot plein komt te liggen. De Ooster- singelgracht welke bereikt wordt via een nieuw viaduct in de spoorlijn naar Amsterdam dient daartoe te worden vergraven in de richting van de centrale werkplaats der Nederlandse spoorwegen. De voormalige Oudeweg langs het werk plaatsterrein zal verder worden versmald en zal uitsluitend dienen als toegangsweg tot de spoorwegwerkplaats. Ook de weg langs de Herensingel zal in overeenstemming moeten worden gebracht met zijn toekomstige betekenis als schakel in de Oostelijke randverbinding. Een zeer kostbaar onderdeel daarvan zal ook de doorbraak vormen naar de Schalkwijker- weg. Het is echter aannemelijk, dat dit fragment van de Oostelijke randweg niet in de eerste plaats zal worden uitgevoerd. Het is nog niet te zeggen tot welke kos tenraming men uiteindelijk zal komen. Op het eerste gezicht lijdt het echter geen twij- WENEN (Reuter) Polen is voorstan der van een normalisering der betrekkin gen met West-Duitsland, aangezien dat „in het belang van beide landen is," aldus heeft Marian Naszkovski, de waarnemend Poolse minister van Buitenlandse Zaken, ver klaard in een interview met het Weense blad „Oesterreichische Neue Tageszeitung" Er zouden volgens de minister „positieve resultaten" op economisch en cultureel ge bied kunnen worden verwacht. Diplomatieke waarnemers in Wenen zien in deze verklaring een aanwijzing, dat Polen wellicht het Tsjechoslowaakse voor beeld zal volgen en hervatting der diplo matieke betrekkingen met de bondsrepu bliek zal aanbieden. De minister verklaarde voorts dat Polen de Oder-Neisse grens tussen Polen en Oost- Duitsland als een „onaantastbaar feit" be schouwt. Conform de eis van de officier van jus titie, mr. dr. R. W. H. Pitlo, veroordeelde de Haarlemse politierechter mr. N. Smits hedenmorgen de twintigjarige los arbeider H. J. M. S. uit Rijpwetering tot twee maan den gevangenisstraf wegens verduistering van een bromfiets, die hij op huurkoop overeenkomst had aanvaard. De gedupeer de rijwielhandelaar verklaarde voor de rechtbank, dat hij tevergeefs zat te wachten op ruim vijfhonderd gulden, die S. hem nog schuldig is. Volgens een politierapport is deze rijwielhandelaar niet de enige schuld eiser, want S. schijnt het leven nog al ge makkelijk op te vatten. „In dit geval moet ik een gevangenisstraf eisen," zei de officier van justitie, „want omdat de boete zwaarder moet zijn dan de buit en een dergelijke bromfiets wel bijna zevenhonderd gulden kost, zou ik anders een boete van duizend gulden moeten vragen." De verdachte gaf te kennen in hoger be roep te zullen gaan, „want als ik binnen kort weer ga betalen, hoef ik geen straf te krijgen." De politierechter en de officier schudden het hoofd over een dergelijke op vatting van het recht. „Het zijn me wel nette mensen, die we hier krijgen," mompelde mr. Pitlo afkeu rend. Deze opmerking betrof niet zozeer het gemis aan wetskennis als wel het stuk je kauwgom, dat de verdachte nonchalant tussen zijn tanden maalde. Zijn voorganger namelijk was met een brandende sigaret voor de rechter verschenen, ook al zo'n attribuut, dat toch echt niet in de recht zaal thuishoort. Zijn voorganger was de 41-jarige stuca- door B. de B. uit Amsterdam, die met zijn 46-jarige broer-stucadoor N. B. de B. even tevoren had terechtgestaan, verdacht van diefstal in vereniging van vier zakken ce ment, die zij op het terrein van de Hoog ovens, waar beiden werkzaam zijn, zouden hebben weggenomen. De beide broers ga ven de diefstal toe en de oudste kwam er eerlijk voor uit, dat de kwade gedachte van hem was uitgegaan. Daar hield de of ficier dan ook rekening mee bij het bepa len van de eis. „We kunnen hier langzamerhand geen geldboetes meer eisen voor bedrijfsdiefstal- len, want dat kwaad grijpt weer veel te veel om zich heen", vond hij. Voor de oud ste stucadoor luidde de eis twee weken ge vangenisstraf, omdat hij het initiatief had genomen en voor de jongste een boete van f 250. Nadat deze een kort pleidooi had ge houden - hoofdzakelijk in het voordeel van zijn broer - veroordeelde mr. Smit beiden tot een boete van f 250. „Volgens mij waren die gewichten afge keurd en dus onbruikbaar", verontschul digde zich tegenover mr. Smits de 22-jarige losarbeider W. B. uit Westzaan. Hij moest met twee andere Zaankanters terechtstaan wegens diefstal en heling van een aantal koperen gewichten. Hij en J. C. S. uit Zaandam, die niet voor de rechter ver schenen was, hadden samen de opdracht gekregen, stapels papier uit een pakhuis weg te halen en daarbij waren zij gestuit op een aantal koperen gewichten, die voor zien waren van een ijkmerk. Zij zouden er toen elk drie weg genomen hebben en de buit daarna hebben verkocht aan de 46- jarige losarbeider S. K. uit Zaandam, die daarom verdacht werd van heling. K. was reeds zes maal veroordeeld, onder meer voor heling en diefstal in vereniging, S. driemaal, waaronder voor diefstal van een gebraden carbonade en B. enige malen voor oplichting en diefstal. De officier bracht deze vorige veroorde lingen in herinnering en noemde het hui dige misdrijf van betrekkelijk geringe be tekenis. Tegen B. eiste hij f 75, tegen S. en G. beide f 75 en een voorwaardelijke gevan genisstraf van twee weken. Mr. Smits ver oordeelde B. en S. tot 50 gulden en K. tot een zelfde bedrag plus twee weken voor waardelijk. Het was noodweer geworden, toen schip per H. Z. uit Alkmaar met een slepertje een dekschuit, volgeladen met hout, voor zijn baas van Amsterdam naar Alkmaar bracht. Het water werd zelfs zo woelig, dat vol gens de schipper de kabel brak, waarna de dekschuit wel zes maal was rondge draaid. In een ommezien dreef er veel hout in het water en op dat ogenblik was er een redder in de nood verschenen in de ge stalte van G. de B. uit Zaandam, die van de kant af alles had gezien en onmiddellijk was begonnen het dicht bij de wallekant drijvende hout te vergaren. Toen er weer orde op zaken was gesteld, had hij de zeer geschrokken schipper een kop koffie aan geboden en waarschijnlijk uit dankbaar heid voor dit alles had de schipper de be hulpzame Zaandammer toen een partij hout geschonken, welk hout evenwel eigendom was van zijn baas. De B. had deze schen king aanvaard „voor zijn schuurtje" en moest zich daarom nu verantwoorden voor de rechter. Het weggegeven hout waar bij een handje vol, dat de schipper aan een hem welgezinde sluiswachter had ge geven had volgens de politie een waarde van 85. Mr. Pitlo eiste tegen Z. twee maanden gevangenisstraf en twee weken tegen De B. De raadsman van schipper Z. schilder de nog eens duidelijk de gevaren, die Z. had doorgemaakt en zijn begrijpelijke dankbaarheid tegenover De B. en legde er verder in zijn pleidooi de nadruk op, dat bij de justitie in Alkmaar een derge lijke zaak met Z. gaande is en dat daar waarschijnlijijk een voorwaardelijke straf uit de bus zal komen, waarom hij dan ook in dit geval een voorwaardelijke straf be pleitte. Mr. Smits' vonnis luidde: f 150 boete voor Z. en f 75 voor De B. De dames A. C. v. d. V. en J. L. uit Jisp hadden zelfs voor de politierechter nog moeite om de lippen éven op elkaar te houden. Het was één grote waterval van beschuldigingen en scheldwoorden, waar in ieder geval uit te concluderen viel, dat beide vrouwen elkaar in de haren waren gevlogen. Mr. Smits: „Weer zo'n klassiek vrouwen gevecht met krabben." V. d. V. (trots): „Nee, ik heb echt ge stompt!" Mr. Smits: „Dan bent u wat royaler ge weest." „Die dorpsoorlogen kunnen niet door blijven gaan," vond mr. Pitlo. Hij eiste tegen V. d. V. 60 en tegen J. L. 30. Mr. Smits halveerde beide boetes. fel, dat men hier met een project te doen heeft, waarvan de uitvoering een bedrag zal vergen, dat in de orde van grootte van een vijftien millioen gulden ligt. De kost baarste objecten zijn, behalve de reeds ge noemde doorbraak van de Schalkwijker straat, de bouw van het viaduct in de spoorlijn, de vergraving van de Oostersin- gelgracht en de verbreding van de Spaarn damseweg voor de loswal. Bovendien zullen aan de uitvoering van dit project ongetwijfeld tijdrovende onder handelingen vooraf gaan, zoals met het hoogheemraadschap Rijnland, de directie der domeinen, de Nederlandse Spoorwegen en Rijkswaterstaat. De kostenraming zal na het gereedkomen daarvan door Burgemees ter en Wethouders worden behandeld. Zij zal als basis dienen voor de vaststelling van de in principe toegezegde rijksbijdrage voor dit werk. Enige honderden getuigen van Jehova zijn vanmorgen aan het Scheveningse strand gedoopt. Hiervoor bestond een grote belangstelling. Ten Noorden van de boule vard was een stuk strand afgezet, waar de plechtigheid geschiedde. Enige tientallen „dopers" stonden in zee en dompelden de dopelingen geheel onder. Tevoren hadden deze laatsten in de Hout- rusthallen een dooptoespraak aangehoord van de congresdienaar de heer J. C. Reijn- tjes, die de betekenis van deze doop uit legde. De belangstelling van het publiek, was zeer groot en de dopelingen werden op weg naar de zee begeleid door gezang van hun medebroeders en zusters. (Verkort weergegeven) Rijksstraatweg I. Nu men de fietsers mo gelijk van de Rijksstraatweg zal gaan ver bannen, zou ik het volgende willen voor stellen: Zou het niet gewenst zijn vanaf de kruising KleverlaanKloosterstraat tot aan de Jan Gijzenbrug een verbod om linksaf te slaan in beide rijrichtingen in te voeren met uitzondering van de volgende door verkeerslichten of verkeersagenten beveiligde kruisingen: Kleverlaan-Kloos terstraat, Floresstraat-Schoterbosstraat, Zaanenstraat-Zaanenlaan, Spaarnhoven- straat-Van Nesstraat en Jan Gijzenkade- Planetenlaan. Bovendien zou dan nodig zijn een verbod om rechtsaf te slaan voor het verkeer in Noordelijke richting van de Schoterweg naar de Soendastraat en door trekking van de daar aanwezige vluchtheu vel ononderbroken van Kleverlaan tot aan de Floresstraat en ook een dergelijke vluchtheuvel op de Rijksstraatweg tussen Overtonstraat en Overtonweg, Raadhuis plein en Raadhuisstraat, alsmede een on onderbroken vluchtheuvel vanaf de Pre- angerstraat tot aan de Jan Gij zenkade ten einde ook het recht oversteken op niet- beveiligde plaatsen te voorkomen. Aangezien dan de lastigste kruising Pijn- boomstraat-Schoterweg-Cronjéstraat, ver dwijnt, verdient het aanbeveling de beide stukken Beukenstraat met elkaar te ver binden. Er zijn voldoende parallellen om zonder veel omrijden van do ene zijde van de Rijksstraatweg naar de andere te ko men. Zo nodig dient het stuk Soendaplein tussen Soendastraat en Floresstraat, gele gen tussen plantsoen en remise, voor alle verkeer van beide zijden gesloten te wor den uitgezonderd voor voertuigen van de N.Z.H. G. WOELINGA Rijksstraatweg II. Het plaatsen van ver keersagenten en nadien stoplichten op de Rijksstraatweg zal het aantal ongelukken mijns inziens beslist niet doen verminde ren. Het stoppen en na verloop van enige tijd weer doorrijden bij de kruispunten zal tengevolge hebben, dat er plotseling rijen van vijf en meer fietsers en daarnaast nog de auto's worden geformeerd. Dan zijn er nog de bussen, die aan de kant stoppen, zodat de fietsers beter kunnen gaan lopen, omdat zij anders wanneer zij midden op de weg gaan rijden het ontstaan van verkeersongelukken in de hand werken. Bovendien ondervinden bussen en taxi's vertraging door de stoplichten. Naar mijn mening zou de kostbare maar radicale oplossing zijn: het aanleggen van tunnels onder de belangrijkste kruispunten, zodat de Rijksstraatweg geen stopstraat wordt maar een doorgangsweg blijf. C. J. BOOS 3-3Nederl.'47 3 Nedl. 1962/64 A.K.U Calve Delft Van Gelder Zonen K. N. Hoogovens Nederl. Ford N. Kabelfabriek gew. Philips Gloeil pref. Philips Gloeil Unilever Wilton Feijenoord Dordtsche Petrol. KonkL Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn N. Scheepv. Unie Phs. van Ommeren H. V. A Verg. Deli Mijen. Amsterd. Bank Ned. Handel Mij. Rotterd. Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel U. S. Steel General Motors Shell Union Tidewater Slotkoers gisteren 100% 101Wie 358)4 317 )4 331 344 501 329/4 460*/2 226 470 276)4 668)4 634Vi 144 233 206 257 159)4 166l6/io 279 244 249)4 252 74>s/>o 146)4 105 127)4 61 30% Openings koersen lOOH/,6 1011*/" 358 317)4 331 344 500 330 460 226 470 277 668 632)4 142 233'/Ï 205 257 157 167 279 244 249'/* 252 75 146 105 127 60% 30%

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 10