Kernreactor-industrie in Ne derland is niet onmogelijk smaken Radio-actieve pillen voor diagnose van ziekten Uitgaan in Haarlem Agenda voor Haarlem Dansschool KWEKKEBOOM Parklaan 6A Andrews Vijftig jaar geleden Nederlandse geleerden in Geneve: Rusland laat 8 Neder landse gevangenen vrij Loflied der isotopen op Geneefse conferentie '"Hoe is het ontstaan?^ Sjoekri El Koeatly weer president van Syrië 3 Noors-Nederlandse samen werking wordt uitgebreid Academie voor voortgezet Economisch Onderwijs Korte staking in haven van Zaandam door ca. 100 man Virginia American Half %ivaar Zwaar Ja Sh agretta smaakt beier clan shag Een magisch congres Examens Internationaal centrum voor de jeugdfilm Atoom-primeur uit Amerika: Dit woord: LANGZAMERHAND Stoffelijk overschot van George Koetsier gevonden Kerkelijk Nieuws Na ballingschap van 5 jaar U per st dagelijks 3 kg vocht en voedsel door uw maag Uit Haarlems Dagblad van 19 Augustus 1905 Vi. IJ D AG 19 AUGUSTUS 1955 Het Nederlandse programma voor de bouw van twee kernreactors, de kleine ,,Kema"-proefreactor en de later te bouwen „Hoge Flux"-reactor, is voor de Ne derlandse economie van groot belang, zo heeft de Utrechtse prof. J. M. W. Milatz, de directeur van het Reactorcentrum Nederland, Woensdag op een persconfe rentie in Geneve verklaard. Prof. Milatz is een der leidende leden van de Neder landse delegatie op de Internationale Conferentie over Atoomenergie, welke afvaardiging uit een dertigtal geleerden en technici bestaat. Het belang waarop prof. Milatz doelde is van tweeërlei aard: In de eerste plaats zullen de te bouwen reactors de mogelijkheid openen tot het nemen van proeven, waarmee misschien de grondslagen kunnen worden gelegd voor een Nederlandse industriële productie van kernreactors voor de internationale markt; en in de tweede plaats zullen zij studiecentra worden die de industrie aan de afgestudeerde jonge physici en chemici kunnen helpen, waaraan thans een be langrijk tekort bestaat. ADVERTENTIE De meeste details van het Nederlandse kernreactieprogram zijn onlangs in een regeringsnota aan de Tweede Kamer be kend gemaakt. Prof. Milatz en ook dr. J. J Went, die door de „Kema" met de lei ding van de bouw van de proefreactor (de zogenaamde „suspop") belast is, zeiden daaromtrent nog, dat de laatstgenoemde reactor slechts een bescheiden prototype wordt van 250 kilowatt, waarbij oxyde van gewoon dus niet verrijkt ura nium als brandstof zal worden gebruikt. De „Suspop" komt in Arnhem op het ter rein van de „Kema". De „Hoge Flux"-reactor daarentegen zal verrijkt uranium nodig hebben en de overeenkomst voor het „pachten" daar van (verrijkt uranium is vooralsnog niet te koop) is reeds met de Verenigde Sta ten gemaakt. De investeringskosten voor deze reactor zullen 28 millioen gulden bedragen en de bedrijfskosten anderhalf millioen gulden per jaar. Omtrent de plaats, waar de „Hoge Flux"-reactor zal worden gebouwd, kon men van Neder landse zijde nog niets mededelen omdat men daaromtrent zelf nog niets weet, zo verklaarden niet alleen prof. Milatz en dr. Went, maar ook de voorzitter van de de legatie, prof. C. J. Gorter uit Leiden. De Nederlandse afgevaardigden waren het er over eens, dat het voor Nederland geen zin zou hebben, nu reeds plannen te maken voor het bouwen van reactors voor de productie van electrische stroom, want ten eerste zou dit economisch nog niet verantwoord zijn, zolang stroom uit kern energie veel duurder is dan conventioneel geproduceerde stroom, en ten tweede zou Nederland daardoor „een stap over slaan" omdat wij dan niet op onze eigen ervaring, maar op die van anderen zouden moeten steunen. De samenwerking tussen Nederland en Noorwegen op het gebied van de kern energie zal in tegenspraak met geruch ten, die daaromtrent hier en daar zijn op gedoken niet alleen worden voortgezet, maar zelfs worden uitgebreid, aldus prof. Gorter. Weliswaar zullen de in beide landen nieuw te bouwen reactors niet ge meenschappelijk worden beheerd zoals met de proefreactor in Kjeller het geval ADVERTENTIE te Haarlem DRIEJARIGE AVONDOPLEIDING Aanvang 13 September Studievakken: Sociale economie, Bedrijfseco nomie, Recht van het maat schappelijk verkeer, Economische statistiek, Economische geschie denis, Sociologie van het econo mische leven, Sociale wijsbe geerte. Prospectus en inlichtingen bij: Dr. S. Elzinga, Westerhoutpark 28, Haarlem, tel. 12879; J. C. Adam, Stuy- vesantstraat 93, Haarlem, tel. 25505; W. B. Reynen, Dr. P. Cuyperslaan 2, Heemstede, tel. 38489. VRIJDAG 19 AUGUSTUS De Waag, Spaarne-Damstraat: Leden van het genootschap „Kunst zij ons Doel" expo seren gedurende Augustus onder het motto „Waag het erop" stadsgezichten en bloem- stillevens. Dagelijks van 1017 en Zondags van 1317 uur. Roxy: „De bende van Ma- rady", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Ik ben er kapot van", alle leeft., 8.15 uur. Cinema Palace: „De overmoedigen", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „De eerste kus", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Studio: „Niets is haar te dol", alle leeft., 7 en 9.15 uur. LuxOr: „Modern Times", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Lido: „20.000 mijlen onder zee", 14 jaar, 6.45 en 9.15 uur. Frans Hals: „Wenn am Sonn- tagabend die Dorfsmusik spielt", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Openluchttheater, Bloemen- daal, 20 uur; Opera-concert door het N. Ph. O. onder leiding van Marinus Adam. Soliste Greet Koeman, sopraan. Grote Markt, Vlees hal: Tentoonstelling „Madame" van 10 tot 17.30 uur. Spaame, Langelirug: Museum schip „Klein Artis", geopend van 10 tot 21 uur. ZATERDAG 20 AUGUSTUS De Waag, Spaax-ne-Damstraat: Leden van het genootschap „Kunst zij ons Doel" expo seren gedurende Augustus onder het motto „Waag het erop" stao.".gezichten en bloem- stillevens". Dagelijks van 1017 en Zondags van 1317 uur. Roxy: „De bende van Ma- rady", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Ik ben er kapot van", alle leeft., 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Bongo de Beer", 10.30 uur en „De overmoedigen", 18 jaar, 2, 4.J5, 7 en 9.15 uur. Rembrandt; „lm weissen Rössl", 10.30 en „De eerste kus", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: „Niets is haar te dol", alle leeft., 2.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: Montagni's Jeugdvariété. 10.30 uur en „Mo dern Times", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido; „20.000 mijlen onder zee", 14 jaar, 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. Frans Ilals: „Wenn am sonntagabend die Dorfmusik spielt", alle leeft., 2.30, 7 en 9.15 uur. Grote Markt, Vlees hal: Tentoonstelling „Madame" van 10 tot 17.30 uur. en van 19 tot 22 uur. Spaarne, Langebrug: Museumschip „Klein Artis", ge opend van 10 tot 21 uur. Openluchttheater, Bloemendaal, 8 uur, Jongenskoor „Sanger- knaben van Wienerwald". is, maar de gemengde Nederlands-Noorse eommissie voor kernenergie blijft bestaan, er zal een volledige uitwisseling van gege vens plaats hebben, met betrekking tot de patenten zal zeer nauw worden samen gewerkt, en in verschillende opzichten zullen de twee landen op het gebied van de kernenergie zoveel mogelijk als „een eenheid" optreden. Omtrent de vraag welke gevaren de toenemende radio-activiteit op de wereld mogelijkerwijze oplevert voor de mens en de menselijke erfelijkheid zijn ook de Nederlandse afgevaardigden het onder ling niet geheel eens. De Amsterdamse prof. A. H. W. Aten Jr. maakte zich over deze kwestie niet al te zeer ongerust, zo als bleek uit zijn opmerking, dat de radio activiteit zich niet constant blijft opho pen, maar vanzelf weer verdwijnt, en dat de bewoners van het Andesgebergte, die al vele geslachten lang aan intense hoog- testraling zijn blootgesteld, daarvan blijkbaar geen grote moeilijkheden heb ben ondervonden. De Amsterdamse ge neeskundige prof. B. G. Ziedses des Plan- tes daarentegen wees er op, dat de weten schap nog steeds in het duister tast om trent de hoeveelheid straling, die een in dividu kan verdragen zonder schade voor zichzelf of, via de kiemcellen, voor zijn nageslacht en dat ook de huidige confe rentie geen antwoord op die vraag heeft opgeleverd. Men is internationaal tot een soort van informele overeenstemming gekomen, dat het tegenwoordige niveau van de straling, waaraan de mens gemid deld is blootgesteld, verdubbeld zou kun nen worden, zonder dat er individueel of hereditair schade wordt aangericht, maar dat neemt niet weg, dat elke nieuwe hoe veelheid straling, die iemand ondergaat, de theoretische kans op blijvende bescha diging van de kiemcellen vergroot, aldus de hoogleraar. Hij doelde daarbij echter niet uitsluitend op de ionizerende stralen van producten der atoomsplijting, maar ook op kosmische en andere stralen, en hij specificeerde, dat bijvoorbeeld rönt- genbestraling, die regelmatig wordt on dergaan, veel gevaarlijker kan zijn, dan de invloed van andere radio-activiteit. Hij wees er ook op, dat de atoomconferentie zicff juist nu bezig houdt met de vraag of het niveau van de medisch toelaatbaar geachte dosis bestraling, waaraan een in dividu mag worden blootgesteld, niet op nieuw dient te worden verlaagd. Circa honderd Zaandamse havenarbei ders hebben Donderdagmiddag ruim ander half uur gestaakt. Er was ontevredenheid ontstaan door een aangeplakt biljet, waar op werd medegedeeld, dat arbeiders, die niet acht uur per dag wensten te werken, een boete zouden krrgen van f 1.40 per uur. Het komt namelijk voor, dat arbeiders die 's morgens om zes uur beginnen na vier uur een schip hebben gelost en dan is het vaak nodig dat de arbeiders de resterende vier uur op een ander schip moeten werken. Dit was niet naar de zin van de arbeiders en om drie uur 's middags bij het wisselen van de ochtend- en avondploeg legden zij het werk neen Drie leden van het hoofdbestuur van de Centrale Bond van Werknemers in het Transportbedrijf, de heren R. Laan, W. Breegeman en Hulsker, alsmede de voor zitter van de bootwerkers, de heer P. Win ter, spraken de stakers toe, hetgeen tot re sultaat had, dat de mannen om tien minu ten over half vijf naar de schepen erug gingen. Zaterdag komen zij in vergadering bijeen om de zaak nader te bespreken. Geen wonderShagretta is zo rijp - dank zij de natuurgefer- nienteerde taljak, die bij het Clark Procédé EQ 7 wordt verwerkt. Koop en rook een pakje Shagretta en vergelijk het met shag Smaakt ook beier in de p\jp Van 31 Augustus tot 4 September wordt in Amsterdam georganiseerd door de Nederlandse Magische Unie, het Wereld congres 1955 voor de goochelkunst gehou den. Na de officiële opening is er een gala voorstelling met een groot nachtfeest in het City Theater. Een belangrijk onderdeel is het interna tionale concours, waarna de wereldkam pioen van dit jaar zal worden aangewezen. Hoofdakte-examens. Te Haarlem zijn ge slaagd voor het bedeelte B: R. IJspeerd uit Hoogwoud; J. D. de Vries uit Haarlem; C. A. Hilhorst uit Den Helder en J. Fekkes uit Amsterdam. 's Gravenhage. Geslaagd voor het notarieel examen: N. M. G. Nijst, Amsterdam (2e ge deelte); P. T. J. van der Valk, 's Graven hage (2e gedeelte). ADVERTENTIE Inschrijving voor de nieuwe cursussen vanaf 1 September 's avonds van 7 tot 9 uur Privéles op elk verlangd uur. Vraagt ons gratis prospectus. Tel. 13525 - Haarlem Van de Nederlandse ambassadeur te Moskou is bericht ontvangen, dat acht Ne derlanders, die sedert geruime tijd in Rus sische gevangenschap verkeerden, door de Sovjet-Unie zullen worden vrijgelaten. Op een nader te bepalen datum zullen zij wor den overgedragen aan een vertegenwoordi ger van het consulaat-generaal der Neder landen te Berlijn. Na identiteitsonderzoek worden de be trokkenen, voorzover zij repatriëring wen sen, via Oldenzaal naar Nederland terug gebracht. De familie hier te lande is reeds omtrent deze vrijlating ingelicht. De na men der vrijgelatenen (met daarachter vermeld het geboortejaar en de vroegere woonplaats zijn: J. Boumans, Maastricht (1925), D. Bras, Amsterdam (1917), A. Dirix, Heer (1919), H. ten Hoff, Onstwedde (1910), Q. A. Jansen, Alkmaar (1918), H. Rollema Oosthem (1911), mevrouw R. W. E. Krampen, Berlijn (1905) en H. Raulf, plaats niet gemeld (1925). Mevrouw Kram pen en Raulf zijn vermoedelijk van andere dan Nederlandse nationaliteit. (Van onze correspondent in Londen) Er is veel kans dat Edinburgh de zetel van het door de UNESCO voorgestelde Inter nationale Centrum voor Jeugdfilms zal worden. Het doel hiervan zal zijn op te treden als een centraal bureau voor de distributie van de jeugdfilms over de ge hele wereld. Tevens zal het centrum erva ringen uitwisselen, opgedaan bij de ver vaardiging daarvan. Elk aangesloten land zal zich op dit gebied dan door middel van het centrum volledig kunnen documen teren. Gedurende het Edinburgh Festival zal een speciaal hiervoor door de UNESCO georganiseerde conferentie zich met dit onderwerp bezig houden. Algemeen wordt gevoeld dat de jeugdfilms tot nu toe stief moederlijk zijn bedeeld, in welke toestand men thans verandering wil brengen. Aan gezien Engeland op dit terrein pioniers arbeid heeft verricht, vooral dank zij de geestdrift van Mary Field, is het waar schijnlijk dat het internationale centrum in Groot-Brittannië zal worden gevestigd. De Britse stichting voor kinderfilms heeft in de afgelopen drie jaar meer dan vijftig films geproduceerd, die geschikt zijn voor de jeugd GENèVE (ANP) „Zelfs als wij er nooit in waren geslaagd electriciteit uit kern energie te produceren, zou al ons werk op atoomgebied reeds lonend zijn door het gebruik van radio-actieve isotopen, dat eruit is voortgevloeid". Dit verklaarde de Amerikaanse afgevaardigde dr. Willard F. Libby Donderdag op de internationale conferentie over atoomenergie in Genève, naar aanleiding van een discussie over de toepassing, de productie en de behandeling van isotopen, die er was gehouden. Uit die discussie, waaraan Amerikaanse, Britse, Canadese, Tsjechische, Australische en Noorse deskundigen deelnamen, bleek dat het aantal toepassingen van isotopen reeds nu ontzaglijk uitgebreid is. Bijna dagelijks worden er nieuwe toepassings mogelijkheden ontdekt zei Libby en tal van andere wachten er eenvoudig op ontdekt te worden. Na een zeer bescheiden begin is de ver koop van isotopen door het Amerikaanse nationale atoomlaboratorium „Oak Ridge" uitgegroeid tot een handel met een omzet van meer dan anderhalf millioen dollar per jaar, vertelde de heer A. F. Rupp, hoofdambtenaar van dat laboratorium. Er wordt ook goed aan verdiend door firma's die radio-actief materiaal van Oak Ridge en andere Amerikaanse atoominstallaties tot isotopen voor verbruikers verwerken. De eerste zending isotopen voor open baar gebruik werd ook reeds in Augustus 1946 verstuurd. Zij was bestemd voor kan keronderzoek in een ziekenhuis te St. Louis in Missouri. Sedertdien is de vraag naar en de levering van isotopen snel toegenomen. In 1948 gingen er al 5000 zendingen weg, in 1951 was dit aantal verdubbeld, en eind 1954 had de 64.000ste verzending plaats. Te duur? Rupp erkende, dat het met de Ameri kaanse export van isotopen nog tamelijk slecht gesteld is, er gaan namelijk nog geen 300 zendingen per jaar naar het bui tenland. De regeringscommissie voor atoomenergie is nu van plan, de prijzen te verlagen, in de hoop daardoor ook de bui tenlandse vraag naar Amerikaanse isoto pen te doen toenemen. Hoe groot het terrein is, waarop isotopen worden gebruikt, werd aangeduid door verschillende sprekers die bepaalde medi sche en industriële toepassingen ervan be schreven. Die toepassingen liepen uiteen van de behandeling van kankerlijders met cobalt tot het verhogen van de glans van tafelzilver door middel van radio-actieve zwavel. Andere verhandelingen golden het gebruik van isotopen voor het vaststellen van de juiste chemische samenstelling van veevoeder, bij het vulcaniseren van rubber, de productie van glas, bij het onderzoek van ijzererts-poeder voor automobielfabri kanten en de vervaardiging van instrumen tjes ter bestraling van het oogvlies. In één geval werden isotopen zelfs gebruikt voor het verkrijgen van bewijsmateriaal in een proces, dat betrekking had op het verroes ten van bepaalde materialen. Gevaren bedwongen? De industrie behoeft zich niet ongerust te maken over de eventuele gevaren die aan het gebruik van radio-isotopen zouden kunnen zijn verbonden, betoogden ver schillende sprekers, want omtrent de vei ligheidsmaatregelen die erbij nodig zijn, bestaat tegenwoordig geen onzekerheid meer. De eerste voorwaarde is echter, dat deskundig en verantwoordelijk personeel met het werk wordt belast. Wat de kosten betreft, werd verklaard dat deze niet in de eerste plaats afhangen van de prijs der isotopen, maar wel van de vaardigheid van de man die er mee werkt. Dr. Libby voorspelde, dat doktoren binnen niet al te lange tyd gebruik zullen kunnen maken van radio-actieve pillen, die, nadat een patiënt er een heeft ingeslikt, hun een beter beeld zal kunnen geven van de manier waarop het lichaam van de zieke functioneert. Deze pillen die natuurlijk slechts uiterst geringe hoeveelheden radio actief materiaal zouden bevatten, zou- nen reeds nu gemaakt kunnen worden, maar de uitermate gevoelige instru menten, welke de arts nodig zou heb ben om de resultaten te onderzoeken, kunnen nog niet worden gemaakt tegen een prijs die de aanschaffing door een groot aantal artsen mogelijk zou maken. Russen verder Britse, Franse, Amerikaanse en Scandi navische geleerden hebben Donderdag niet-officieel met hun Sovjet-Russische collega's van gedachten gewisseld over de uitwerking van radio-actieve straling op het zenuwgestel. De Russische geleerden die op dit gebied verder zouden zijn ge vorderd dan hun Westerse collega's, heb ben vastgesteld dat het zenuwgestel, in tegenstelling tot de tot nu toe algemeen verbreide mening, wel degelijk van deze straling te lijden heeft. Ook in de toekomst zullen geleerden der genoemde landen over dit vraagstuk van gedachten blijven wisselen. Op de conferentie is voorts onthuld dat Amerikaanse geleerden er in geslaagd zijn, een draagbaar röntgen-apparaat te con strueren, dat niet veel groter is dan een draagbare schrijfmachine. Dit apparaat werkt op atoomenergie en behoeft geen electriciteit. Met behulp hiervan kan men veronge lukte of in de oorlog gewonde mensen ter plaatse onderzoeken zonder het risico te lopen, dat hun toestand door vervoer be nadeeld wordt. De foto's zijn niet zo duide lijk als van een groot apparaat, doch vol doende voor „veldwerk". Het woord hand heeft welhaast on telbare betekenissen, waarvan: wijze, manier, er één is. Langzaam is oorspron kelijk: langdurig. Vandaar: geleidelijk, langzaam. Uit beide woorden is een kop peling ontstaan, die eigenlijk een tweede naamval is dit blijkt uit de r zo als ook woorden als eensdeels, eens klaps, enerzijds en dergelijke. Vroeger zei men: van langzamer hand. Thans is alleen langzamerhand als één woord geschreven, gebruikelijk. De betekenis is: allengs, gaandeweg. Uit deze beteke nis vloeit voort dat langzamerhand slechts gebruikelijk is bij werkwoorden, die het ontstaan van of het komen in y^een bepaalde toestand aanduiden. i In het Schoenachdal, ongeveer twee kilometer ten Zuiden van de Parteinsalp, heeft een melker gisteren bij toeval het stoffelijk overschot gevonden van George Koetsier, die tezamen met zijn broer sedert 21 Juli werd vermist. De gebroeders Koetsier, die uit Bussum akomstig waren, keerden niet terug van een bergtocht door het Wildgerlosgebied. een bergtocht door het Wildgerlos-gebied. gestort. Het zoeken naar de tweede ver miste is thans hervat, daar men vermoedt dat zijn stoffelijk overschot in dezelfde om geving zal liggen. Ned. Herv. Kerk Aangenomen het beroep van de Generale Synode, als predikant voor buitengewone werkzaamheden, L. Alons te Emmen. Geref. Kerken, Ond. art. 31 K.O. Beroepen te Driesum E. R. Postma te Blokzijl. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Besoyen J. v. Vliet te Zetten- Andelst. Aangenomen naar Oost en West Graftdijk c.a. M. J. v. d. Ende te Middel- bert. MUZIEK Vrijdag 19 Augustus, Openluchttheater, Bloe mendaal, 20 uur: Operaconcert door het Noordhollands Philharmonisch Orkest rn- der leiding van Marinus Adam, met mede werking van de sopraan Greet Koemans, eerste soliste bij de Nederlandse Opera. Zij zal zingen de aria „Ritorna vincitor" uit „Aida" van Verdi en „Geschichten aus dem Wiener Wald" van Johann Strauss. Verder vermeldt het programma werken van Saint Saëns. Schubert, Rossini, Dvo rak en Von Suppé. Zaterdag 20 Augustus, Openluchttheater, Bloemendaal, 20 uur: Het jongenskoor „Sangerknaben vom Wienerwald" zal een serie liederen van Schubert, Haydn, Mo zart, Kienzl, Bruckner, Lechtaler en an- dpren ten gehore brengen, benevens een reeks 'vo'lkèliedëieff uit' Tirol. Voorts bren gen zij een aantal humoristiche scènes gezongen en 'gespeeld' in aparte kleder drachten. DAMASCUS (A.F.P./Reuter) Sjoekri El Koeatly is door het parlement tot presi dent van Syrië gekozen. Koeatly is geko zen zes jaar na de staatsgreep van kolonel Zaim, door wie hij werd afgezet. Geduren de de afgelopen vijf jaar heeft hij in Alexandrië gewoond. Op 7 Augustus keer de hij uit zijn ballingschap terug. Kolonel Zaim werd zelf enige maanden na zijn staatsgreep afgezet. Koeatly zal naar ver wachting de 89-jarige Hasjem El Atassi in September opvolgen. Sjoekri El Koeatly werd in 1891 te Da mascus geboren. Hij studeerde politieke wetenschappen op de koninklijke univer siteit te Istanboel. Na het beëindigen van zijn studie sloot hij zich aan bij een geheim Arabisch genootschap, dat zich ten doel stelde Syrië en de andere Arabische lan den van de Turkse overheersing te be vrijden. In 1915 werd hij door de Turkse autoriteiten gearresteerd, en ter dood ver- oordeeeld. De tenuitvoerlegging van dit vonnis werd belet door het uitbreken van de Arabische revolutie en de bezetting van Damascus door het Arabische legioen. Gedurende de Franse overheersing werd Sjoekri El Koeatly tweemaal ter dood ver oordeeld en vervolgens verbannen. In 1931 keerde hij, na het uitvaardigen van een al gemene amnestie naar Damascus terug en hernam zijn politieke activiteit. In 1936 aanvaardde hij de portefeuilles van Finan ciën en Nationale Verdediging in het ka binet van Hasjem el Atassi. Enige tijd later trad hij af om zijn strijd tegen de P'ranse bezettingsautoriteiten voort te zetten. In 1943 werd hij voor zes jaar tot presi dent verkozen. Bij de presidentsverkiezing in 1949 werd hij herkozen, doch kort daar op vluchtte hij naar Egypte als gevolg van de staatsgreep van generaal Zaim. In 1954 keerde hij naar Syrië terug doch ging weer naar Egypte, nadat pogingen om de belang rijkste politieke machten om hem heen te verzamelen op niets waren uitgelopen. De pianiste Else Krijgsman die op Dinsdag 23 Augustus tezamen met het N. Ph. O. het pianoconcert van Schumann zal vertolken. Zondag 21 Augustus, Openluchttheater, Bloe mendaal, 15 uur: Emmy van Eden, piano, speelt onder meer werken van Schubert, Beethoven, Chopin en Rubinstein. Maandag 22 Augustus, Grote Markt, 15.30 uur: Gedurende een uur bespeling van het carillon van de Grote Kerk door de stads- beiaardier Arie Peters. Dinsdag 23 Augustus, Grote Kerk, 20 uur: De organist George Robert speelt werken van J. S. Bach, F. Mendelssohn Bartholdy, R. Schumann en Th. van der Bijl. Dinsdag 23 Augustus, Concertgebouw, 20 uur: Zomerconcert door het N. Ph. O. onder leiding van Marinus Adam. Uitgevoerd worden de Bretonse Suite van G. H. G. van Brucken Fock, de Zevende Symphonie van Schubert en het pianoconcert van Schumann, met als soliste Else Krijgsman. Donderdag 25 Augustus, Grote Markt, 20 uur, gedurende een uur bespeling van het carillon van de Grote Kerk door de stads- beiaardier Arie Peters. Donderdag 25 Augustus, Grote Kerk, 15 uur: De organist George Robert speelt werken van F. Roberday, N. de Grigny, L. N. Clérambault, C. Saint Saëns, G. Franck en P. de MaleinGreau. Vrijdag 26 Augustus, Grote Markt, 11.30 uur: Gedurende een half uur bespeling van het carillon van de Grote Kerk door Henk Herzog, beiaardier te Den Haag. DIVERSEN Vrijdag 19 Augustus, Den Hout, 20 uur: Concert door het muziekkorps van de N.Z.H.V.M. de „Harmonie NZH" met mede werking van de N.Z.H. drumband, in de muziektent achter café-restaurant „Dreef- zicht". Zondag 21 Augustus, Concertgebouw, 20 uur: Bonte avond met medewerking van Johnny Jordaan, Rens van Dorth, Maria Zamora, Ted Velerio, Cas Oosthoek en anderen. Spaarne, Langebrug, Tentoonstelling mu seumschip „Klein Artis", meer dan 2000 voorwerpen en dieren. Geopend van 10 tot 21 uur, ook des Zondags. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum: Nieuwe opstelling van de regentenstukken van Frans Hals, Ex positie van poppenhuis anno 1750 met inventaris. Het museum is geopend op werkdagen van 1017 uur, des Zondags van 1317 uur. Zaterdagavond geopend van 20.15 tot 22.30 uur. Kaarsverlichting en met bloemen versierde binnenhof. Vleeshal: Madame, tentoonstelling van costuums, waaiers, preciosa uit de acht tiende en negentiende eeuw. Dagelijks, ook 's Zondags, geopend van 1017.30 uur. Woensdag- en Zaterdagavond van 19 tot 22 uur. Kunsthandel Leffelaar: Reproducties naar oude en moderne meesters. Geopend van 10 tot 17 uur. Zondags gesloten. De Waag, Spaarne-Damstraat: Leden van het genootschap „Kunst zij ons Doel" exposeren gedurende Augustus onder het motto „Waag het erop" stadsgezichten en bloemstillevens. Dagelijks van 1017 en Zondags van 1317 uur. Museum Het Huis Van Looy. Werken van de Haarlemse schilder Kees Verwey, „30x1". Op werkdagen geopend van 10 tot 12.30 en van 13.30 tot 17 uur. Zondags van 14 tot 17 uur. Teyler's museum. Schilderijen uit de negen tiende en twintigste eeuw. Tekeningen onder meer Rembrandt, Michel Angelo, Claude Loi.ain; Fossielen en mineralen, historische natuurkunde-instrumenten. Ge opend op iedere werkdag behalve Maan dag van 1117 uur en de eerste Zondag van iedere maand van 1317 uur. Bisschoppelijk Museum, Jansstraat 79: Mid deleeuwse en latere schilderijen, sculptu ren, paramenten, kantwerk, handschriften en munten. Geopend op werkdagen van 1017 uur, des Zondags van 1316 uur. Schotersingel 17 a: Palestina-diorama's (Bijbelse voorstellingen). Geopend van 9.3012.30 en van 1417 uur. Cruquiusmuseum, Heemstede: Historische stoommachines en grote maquette van Nederland met waterstanden en over zicht overstromingsramp Februari 1953. Kathedrale Baseliek St. Bavo: Rondleidin gen door de basiliek tot 27 Augustus. Op werkdagen om 11 uur en 15 uur en des Zondagsmiddags om 15 uur. Grote Markt, Grote Kerk: Te bezichtigen op werkdagen van 9 tot 17 uur. Bezichtiging onder geleide op aanvraag voor groepen van tenminste vijftien personen. ADVERTENTIE Vis u na een flinke maaltijd nog eens écht rek hebt in koffie met slagroom of in iets anders dat er net niet meer bij kan wanneer u door zittend werk of nauwsluiten de kleding uw spijsvertering eenvoudig geen kans geeftdan gaan uw maag en inge wanden protesteren. Een opgeblazen gevoel, oprispingen, hoofdpijn en landerigheid, dit alles wijst er op dat uw spijsvertering een handje geholpen moet worden. Neem een glas heerlijk bruisend Andrews Gezondheids- zout, twee lepeltjes op een glas water. An drews verfrist tong en mond en verdrijft voedselophoping uit maag en ingewanden. Het bevat - in smakelijke en prettige vorm - dc geneeskrachtige stoffen die storingen in de spijsvertering opheffen en voorkomen. Gun u geregeld 's morgens vroeg even tijd voor een heerlijk bruisend glas Andrews. Da.x functionneert van binnen alles weer vlot en gaat u met méér plezier aan het wcik. f. 1.65 per bus. ;l -lf i?: HAARLEM. De sneltrein Rotterdam Amsterdam kreeg gisteren aan het sta tion te Halfweg een kwartier vertraging, daar de assen van den achtersten wagen met coupés eerste en tweede klasse zoo danig heet geloopen waren, dat het hout werk van den wagen in brand geraakte. De enkele passagiers moesten in de an dere rijtuigen overstappen, waarna men den brandenden wagen heeft losge maakt. De trein kon daarna de reis ver volgen.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 5