Raad Haarlemmeriiede unaniem achter bezwaarschrift B. en W. Moeilijkheden bij verbouwing viaduct bij Kraantje Lek Kort en bondig SLOT DEFECT? Dubbelspoor Overveen-Zandvoort Brigadier Van Pel in Groenendaal gehuldigd Speeltuinleiding in concertgebouw bijeen 10 Tegen Haarlems annexatieplannen Haarlems cijfers over natuurlijke aanwas teveel opgeschroefd Kantongerecht te Hoofddorp Burgerlijke Stand Medische verzorging tijdens het weekeinde Opleiding tot chauffeur van stadsbussen Reeds vijfduizend rondritpassagiers Examens Ruim 2600 bezoekers bij de nachtcactus De heer A. I. Bakker naar Groningen Jubilaris: „Liever nog niet met pensioen" Vacantiespelen ten einde Resterende wedstrijden voor de honkballers Actie tegen alcohol bij wegverkeer Kerkelijk Nieuws Burgerlijke Stand van Hillegom Hillegom tegen reserves van EDO ZATERDAG 20 AUGUSTUS 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURAN1 Zoals te verwachten viel, vormde het voorstel van B. en W. van Haarlemmer iiede en Spaarnwoude tot het aan Gedepu teerde Staten kenbaar maken van de be zwaren, tegen de door Haarlem verzochte annexatie van Zuid-Schalkwijk en de Zuiderpolder, de hoofdschotel van het ove rigens uiterst karige menu, dat de raad van deze gemeente Vrijdagavond op het raadhuis te Halfweg door middel van de sobere agenda ter behandeling werd voor gelegd. Over de argumentatie van het voorgestelde bezwaarschrift is in dit blad op 12 Augustus al bericht. Het was de heer Doe ven (K.V.P.), die zeer uitvoerig op dit voorstel wenste in te gaan, nadat hij er eerst zijn vreugde over had uitgesproken, nu in het openbaar zijn mening over deze kwestie te kunnen kenbaar maken. Vervolgens onderwierp spreker de door Haarlem aangevoerde ar gumentatie tot grenswijziging aan een dik wijls tamelijk scherpe critiek, waarbij hij onder meer trachtte aan te tonen, dat Haarlem zijn cijfers over de natuurlijke aanwas teveel heeft opgeschroefd; al is dit dan ook misschien niet steeds opzettelijk geschied. Uit het door Haarlem opgegeven getal van 300 waartegenover spreker zelf een aanwas van 140 becijferd had concludeerde de heer D o e ve n, dat Haar lem met zijn opgave stilzwijgend ook be doelt de bevolkingsaanwas, welke het ge volg kan zijn van het aantrekken van in dustrie-arbeiders. Als motief voor annexa tie noemde spreker een dergelijke handel wijze absurd. Ook had deze spreker geconstateerd, dat Haarlem in zijn request alleen gesproken heeft over Zuid-Schalkwijk en niet over de Zuiderpolder. Uit het slot van dit request bleek evenwel dat Zuid-Schalkwijk zo goed als de Zuiderpolder worden bedoeld, wanneer gesproken wordt van het gehele gebied begrensd door Spaarne, de Ring vaart, de Buitenliede en de Trekvaart. „Mogelijk veronderstelde men", aldus spre ker, „dat het venijn, dat ook nu weer in de staart bleek te zitten, aan onze aandacht zou ontgaan; wat ik vooralsnog niet wens te geloven. Als dit echter wel het geval is geweest, dan vind ik het op z'n minst on elegant". Tenslotte noemde de heer D o e v e n het onverantwoordelijk de beste tuingronden van Noordholland op te offeren, waar men elders vele millioenen ten koste legt om cultuurgronden te winnen. Het sparen van de Zuid-Schalkwijkse gronden klemde volgens spreker des te meer, nu in de om geving van Beverwijk en Heemskerk even eens grote stukken tuinbouwgrond voor de stadsuitbreiding moeten verdwijnen. Men kan nu eenmaal niet ongestraft agrarische gronden, die de producten voor ons voedsel moeten leveren, gebruiken voor industrie doeleinden. Want voedsel groeit nog steeds niet op het asfalt van een grote stad. De heer Doeven besloot zijn uitvoerig betoog met een dringend beroep op het rechtvaar digheidsgevoel van allen, die in deze zaak een beslissende stem zullen hebben. Minder breedvoerig dan de vorige spre ker was de heer Gijzel (Arb.). Hij gaf te kennen zich geheel met het door mr. dr. C. Ch. A. van Haren uitgebrachte rapport ADVERTENTIE „DE S L E U T E L S P E C I A L I S T" LANGE VEERSTRAAT 10 - TEL. 11493 te kunnen verenigen, omdat ook naar zijn mening de belangen der bewoners van Zuid-Schalkwijk bij een annexatie zullen worden geschaad. Bovendien was hij van oordeel, dat Haarlem de noodzaak van de verlangde grenswijziging nog niet voldoen de heeft aangetoond. Met dit laatste argu ment was ook de heer Van Essen (V.V.D.) het volkomen eens. Daarbij wees hij op de zedelijke verplichting van een ge meenteraad, het behoud van de gemeente grenzen zoveel mogelijk te verzekeren. D voorzitter, drs. J. J. M. Visser, deelde hierop mede, dat het bedoelde be zwaarschrift onmiddellijk aan Gedeputeer de Staten wordt toegezonden; voorzien van de notulen van deze raadsvergadering en die van de besloten zitting op 21 Juli jongstleden. Zelden zal een voorstel van B. en W. ergens met meer éénstemmigheid door een gemeenteraad zijn ontvangen", zo zeide hij. Even vlot stelde de raad daarvoor een crediet van 600 beschikbaar voor de aankoop van twee knipperlichten. De voorzitter lichtte toe dat deze bij wij ze van proef gedurende de suikerbieten campagne bij de fabriek op de Rijksstraa- weg zullen worden aangebracht. Men zal dan kunnen constateren of een dergelijke waarschuwing het snelverkeer op dit ge vaarlijke punt werkelijk gunstig beïn vloedt. Daarbij ligt het allerminst in het voornemen de politiepost hier in te trekken, omdat deze functionaris de uitwerking op dit punt het best zal kunnen beoordelen. Op een suggestie van de heer R ij k e b o e r (V.V.D.die ook een knipperlicht bij de Burgemeester Simonsstraat wenste aan te brengen, antwoordde de voorzitter, dat dit niet het enige verkeerspunt is, dat de ster ke aandacht van B. en W. geniet. Officiële openingszitting op 1 September Op Donderdagmorgen 1 September om half elf zal de plechtige openingszitting worden gehouden van het Kantongerecht te Hoofddorp in het daartoe verbouwde raadhuis van Haarlemmermeer. Tevens zal bij die gelegenheid de burge meester van Haarlemmermeer, mr. J. F Jansonius, worden geïnstalleerd als kan- tonrechter-plaatsvervanger. De eerste gewone zitting in Hoofddorp heeft op 8 September plaats. Zij zal worden voorgezeten door mr. F. Raedt, kantonrech ter te Haarlem, die ook de officiële zitting van 1 September presideert. Daarna zullen de wekelijkse zittingen van het Kantonge recht in Hoofddorp afwisselend worden ge houden door de rechters van het Kanton gerecht te Haarlem. Woonplaats mr. J. F. Jansonius In ons bericht over de toekomstige woonplaats van burgemeester mr. J. F. Jansonius van Haarlemmermeer, nadat hij gepensionneerd zal zijn, is een fout geslopen. Zoals wij reeds eerder meedeelden, gaat mr. jansonius per 1 Januari met pensioen. Het huis in Heemstede is ech ter per 1 September op zijn vroegst ter beschikking gesteld, ter uitvoering van de noodzakelijke werkzaamheden. HAARLEM, 19 Augustus 1955 BEVALLEN van een zoon: 18 Aug., J. Th. MeulenbroekGroenendaal; E. C. Rijnber genvan Schaik; F. G. Wildschutvan de Watering; 19 Aug., A. J. MeijerSchouten; E. G. H. van BemmelenHoogervorst. BEVALLEN van een dochter: 17 Aug., A. van Lieshoutvan Schooten; 18 Aug., W. Th. van SlootenHoenderdos; A. van der Velde Apelman; 19 Aug., E. A. MeihuizenRuss. OVERLEDEN: 17 Aug., H. Visman—van Driesten, 83 j., Westerhoutpark; J. M. Beek, 49 j., Hazepaterslaan; 18 Aug., P. J. B. Wijers, 51 j., Dr. Leijdsstraal; H. Kossen, 57 j„ Generaal Cronjéstraat; M. F. FabelKen- beek, 68 j., President Steijnstraat; 19 Aug., G. J. van Tintelen, 59 j., Kamperlaan. HAARLEM Artsen. Boodschappendienst firma Mathot, Grote Houtstraat 39, tel. 11990. Apotheken, Firma Duym Keur, Keizer straat 6, tel. 10378; Apotheek Bege- mann Sneltjes, Kruisweg 30, tel. 10043; Marnix Apotheek, Marnixstraat 65, tel. 23525; Teyler Apotheek, Teyler- plein 79, tel, 17946. Deze apotheken zullen tevens geopend zijn op werkdagen van 20 Augustus tot 27 Augustus, des avonds na 6 uur tot des ochtends 8 uur. BLOEMENDAAL Artsen: Van Zaterdagmiddag twee uur tot Maandagmorgen acht uur dokter J. H. M. Egberts, Zuider Stationsweg 12, Bloemendaal, tel. 22261. Overveen tot Zondagavond elf uur dok ter J. M. Wijkmans, Julianalaan 130, tel. 10071. Aerdenhout van Zaterdagavond zes uur tot Maandagmorgen acht uur dokter J. Reurink, Aerdenhoutsduinweg 8, Aer denhout, tel. 26035. Wijkverpleging: In hetzelfde tijdvak als de artsen in Bloemendaal hebben dienst zuster J. van Dijk, Bloemendaalseweg 307, Overveen, tel. 12698 b.g.g. 14424 en zuster H. J. G. Lugthart, Anjelieren laan 5, Aerdenhout, tel. 26876. Apotheken. Voor de Zondag-, avond en nachtdienst zijn van Zaterdagavond zes uur tot Zaterdagmorgen geopend de Bloemendaalse Apotheek, Bloemendaal seweg 85, Bloemendaal, tel. 22181; Apotheek De Wilde, Broekbergenlaan 42, Santpoort-dorp, tel. K2560 - 8284 en Apotheek Schotsman, Binnenweg 206, Heemstede, tel. 38320. HEEMSTEDE Artsen: Dr. A. G. Degenaar, Pieter de Hooghstraat 11, tel. 35008 en dr. G. S. Nout, Camplaan 20, tel. 38763. Wijkverpleging: Zuster B. G. Badings, Heemstcedse Dreef 138, tel. 39818. Apotheken: Apotheek Schotsman, Bin nenweg 206. tel. 38320. BENNEBROEK Dr. G. Manschot, Rijksstraatweg 34, tel. K2502 - 430. HILLEGOM Dr. C. M. Wijkmans, Stationsweg 74, tel. K2520 - 5771. LISSE Dr. H. A. Holl, Veldhorststraat 50, te lefoon 3155. ZWANENBURG-HALFWEG Dr. A. Hoekstra, Kerkhoflaan 87, tel. K2907 - 454. HOOFDDORP Dr. J. A. H. Bult, Hoofdweg 677, tel. K2540 - 6320. NIEUW-VENNEP Dr. E. v. d. Weg, Hoofdweg 1179, tel. K2546 - 280. Men moet wel met de trein van Overveen naar Zandvoort reizen om te zien, dat be halve de voorbereidingen voor de aanleg van het tweede spoor op deze lijn - dat voor de aanvang van de nieuwe dienstre geling in October gereed moet zijn - even eens veranderingen worden aangebracht in het kleine viaduct, dat een doorgang vormt voor het zogenaamde zwarte pad, dat bij Kraantje Lek begint en bij de Zeeweg, cq Zanderijvaart eindigt, doch dat voor een gedeelte, het gedeelte ten Westen van voornoemde spoorlijn - sinds enige jaren niet meer voor het publiek toegankelijk is. Vroeger genoten velen van een wandeling achter de Zanderijvaart om, maar de eige naar van dit terrein, ir. W. Burdet, besloot in 1952 zijn duingebied niet langer open te stellen. De reden die hem hiertoe brach ten hebben wij destijds uitvoerig vermeld. In korte lijnen kwam het volgens de rent meester, ir. D. van der Sleesen, die het 450 hectare groot duinterrein van ir. W. Burdet en dr. Th. Egidius beheert, hier op neer, dat er van het afsluiten van de weg achter Kranatje Lek om nooit sprake zou zijn geweest indien het wandelende publiek zich uitsluitend aan het wandelpad had ge houden. Maar het geschiedde ontelbare malen, dat de jachtopzieners mensen in het met hekken en bordjes aangegeven ver boden gebied aantroffen, niet een enkeling maar hele groepen. Zelfs enkele ingezonden stukken en een brief van de Natuurbeschermings-commis- sie Zuid-Kennemerland, waarin betreurd werd dat een groot aantal rustige natuur liefhebbers niet meer van een der mooiste wandelingen in deze omgeving konden ge nieten, konden de eigenaars niet van hun standpunt brengen, dat de goeden met de kwaden onder dit verbod moesten lijden. Viaduct zonder zin Ondanks het afsluiten van de weg waar door een viaduct dus eigenlijk niet veel zin heeft, is destijds bepaald, dat de terrein eigenaars recht hebben op een doorrit van een bepaalde hoogte. De Nederlandse spoorwegen hebben het aannemersbedrijf Splunder opdracht gegeven in het via duct enige verandering te brengen. De ijzeren brug zou door een betonnen con structie worden vervangen, waarvoor een ballastlaag nodig is. Hierdoor zou de door- rijhoogte te klein worden, terwijl de weg niet dieper kan worden uitgegraven. De moeilijkheid, die zich thans voordoet, is, dat de eigenaar de weg sinds enige dagen bij de uitspanning Kraantje Lek heeft af gesloten om de aan het viaduct werkende arbeiders het onmogelijk te maken, van de .eigen weg" van de erven Van der Vliet - de kortste verbinding tussen de openbare weg de Duinlustweg en het viaduct - ge bruik te maken. Een ingenieur van de Spoorwegen zou er het aannemersbedrijf destijds op hebben gewezen eerst overleg met de eigenaar van het particuliere terrein op te nemen vóór dat aan het werk kon worden gegaan. Maar de N.V. Splun der heeft dit nagelaten en op het particu liere terrein een directiekeet geplaatst en er enig materiaal opgeslagen. Aangezien hiervoor geen vergunning was gevraagd heeft ir. Van der Sleesen hierop beslag laten leggen. Het enige gevolg is, dat de arbeiders, om bij hun werk te komen, langs de spoorlijn moeten gaan of via het Visserspad achter de Blinkert, hetgeen overigens wel een om weg is, maar zeker niet zo veel meer tijd vergt als zij doen voorkomen. „Verzuim" Deze hele onverkwikkelijke zaak kan zonder de minste moeite geregeld worden, eenvoudig door een gesprek, hetgeen ir. Van der Sleesen steeds de beste oplossing vindt om uit de moeilijkheden te raken. Deze acht het een verzuim van de firma Van Sprunder geweest, niet tijdig de ver eiste vergunning te vragen, hoewel hem dat duidelijk was gemaakt. Het aannemersbe drijf reageerde ook niet op een verzoek van de rentmeester over kosten van een drinkwatervoorziening, waarvoor de aan nemer toch de eerste voorbereidingen moest treffen om in de nabijheid van het werk over water te kunnen beschikken voor het storten van beton voor het viaduct. Als het werk aan het viaduct stagneert, dan kan men volgens de eigenaars van het particuliere terrein of hun rentmeester al leen de uitvoerder verantwoordelijk stellen, die in gebreke zou zijn gebleven vóór de aanvang van dit werk te doen, wat in dit geval diende te gebeuren: met de eigenaars overleg plegen over en vergunning vragen voor het gebruik van het betreffende ter rein. De eigenaars zijn bovendien bevreesd dat een zwaar vrachtautoverkeer voor de aanvoer van materiaal op de toch al niet meer al te beste weg, de Rockaertsduinweg, deze weg geheel onbruikbaar zou gaan ma ken. Grote meerderheid met lof geslaafd De in gebruikneming van nieuwe bussen op het Haarlemse stadsnet is gepaard ge gaan met een speciale opleiding van onge veer 130 chauffeurs die voor het rijden met deze bussen werden opgeleid. Over deze opleiding werd vooraf door de directie van de N.Z.H. overleg gepleegd met de verte genwoordigers van de vakbonden, waarna een commissie werd gevormd, zowel be staande uit leiding gevend personeel als uit chauffeurs, welke de resultaten van de op leiding heeft bekeken. De overgrote meer derheid der getrainden is met lof geslaagd. Met ingang van morgen staan tien nieu we bussen voor het Haarlemse stadsnet ter beschikking. Voor zover zij geen dienst doen voor de rondritten door Zuid-Kenne merland zullen zij over alle lijnen worden verdeeld. De rondritten welke de N.Z.H. op de middagen van Dinsdag tot en met Vrijdag door Zuid-Kennemerland uitvoert, mogen zich in een groot succes verheugen. Nadat de directeur van de Vervoermaatschappij aan de vijfduizendste en de vijfduizend- eerste deelneemster twee bejaarde da mes de rit gratis had aangeboden is het aantal passagiers reeds tot 5800 gestegen. Het blijkt, dat de enkele jaren geleden ge troffen regeling, waarbij aan de binnen landse spoorwegstations plaatsbiljetten naar Haarlem inclusief rondrit verkrijg baar zijn gesteld, zich in een toenemende belangstelling mag verheugen. De rondrit ten gaan tot 17 September door. Hoofdakte-examens. Te Haarlem zijn ge slaagd voor het gedeelte B: A. A. W. Boo- gaart uit Amsterdam; E. Coehoorn uit Am sterdam; H. S. A. Veraart uit Beverwijk; M. A. W. Tromp uit Amsterdam; H. K. van der Meer uit Amsterdam en J. E. Swagerman uit Ridderkerk. De examens zijn hiermede afgelopen. Het is Vrijdagavond nog drukker gewor den in de kassen van de Haarlemse Stads- kweektuinen dan het Donderdagavond al was. Naar schatting kwamen er de eerste avond, dat men de bloeiende nachtcactus kon zien, duizend personen, op de tweede avond kon men zelfs 1600 bewonderende kijkers registreren. In totaal zijn er dus 2600 bezoekers geweest, een aantal dat dank zij de ordemaatregelen welke door de dienst van Hout en Plantsoenen waren ge troffen zonder ongemakken kon worden verwerkt. Waardoor deze bescheiden, maar belangrijke dienst voor Haarlems stads- schoon een compliment heeft verdiend. Bij Koninklijk Besluit is met ingang van 1 October benoemd tot hoofdinspecteur van 's rijks belastingen, hoofd van de inspectie der belastingen te Groningen, 1ste afdeling, de hoofdinspecteur-titulair van 's rijks be lastingen A. I. Bakker, toegevoegd aan het hoofd van de inspectie der belastingen te Haarlem, 1ste afdeling. „De eerste kus" (Rembrandt) Och ja, kleine kinderen worden groot, ook de „doppelte Lottchen", die aardige tweeling die u zich zeker uit de eerste film van die naam herinnert, waarin zij op zo'n ontroe rende manier vader en moeder weer tot elkaar wisten te brengen. De meisjes zijn nu een paar aardige bak vissen geworden en beleven in Salzburg haar prille kalverliefde-perikelen met een paar dweperige jongens, die niet eens mel ken dat de ene helft van de tweeling zich soms voor de andere helft uitgeeft! Maar als de meisjes, die nu Gretel en Helga heten, allebei verliefd worden op één en dezelfde jongeman en dan ook het bij tweelingen gebruikelijke dubbelgang stergrapje gaan toepassen, wordt de zaak ernstiger. Gelukkig heeft de scenarioschrij ver daar een zodanige draai aan het ver haal gegeven dat ieders gemoedsrust kan worden hersteld zonder gebroken harten en zo. De ouderen zullen dit vriendelijke ver haal waarderen met een glimlach, de jeugd zal er af en toe een traan bij wegpinken S. K. „Niets is haar te dol" (Studio) is een vreemd Frans filmproduct. De Franse „pro ducer" heeft een aantal successtunts van de Amerikaanse films willen proberen in een rolprent-met-de-Franse-slag. Het is een duidelijke mislukking geworden omdat de persiflage, die vermoedelijk de bedoe ling is geweest, nauwelijks merkbaar is en de ironie slechts zelden duidelijk. Jean Bretonnière en Geneviève Hermine spelen de hoofdrollen. Het thema is vrij goedkoop: een schatrijk meisje zit vol met de allerzotste grillen waarvan er een is dat een auto-instructeur bevel krijgt onmiddellijk met haar te trou wen. Hij houdt van haar en doet het. Als haar grillen hem te machtig worden, veinst hij plotseling haar kwaal gekregen te heb ben en haalt de vreemdste Hollywood- stunts uit. Het meisje gaat hem dan echt beminnen en het eindigt allemaal met Geluk. „Ma petitie folie" is een film van een ondefinieerbaar karakter. Zeker is dat de bedoelde kolder volstrekt mislukt is. En daar werd de film voor gemaakt. N. Wenn am Sonntagabend die Dorfmusik spielt" (Frans Hals) Een kleurrijke liefdesgeschiedenis van een jonge houtbe werker, die bij het veroveren van het meisje zijner dromen geduchte concurren tie ondervindt van de evenzeer op trouwen beluste eigenaar van een houtzagerij. De vader van het omstreden meisje heeft met paardenraces zo zoetjes aan zijn gehele vermogen verloren, zodat een rijke schoon zoon hem goed van pas komt. De beslissing voor het meisje is niet gemakkelijk: kiest zij de een, dan verruïneert zij het geluk van de jeugdige minnaar en haarzelf, neemt zij de ander, dan wordt de hemel zwart voor haar vader. Maar tot een regen bui komt het niet in deze film, waarin uit eindelijk de lach en de muziek de boven toon voeren: de „Dorfmusik" komt luide aan haar trekken, ongetwijfeld tot genoe gen van de liefhebbers van fanfaremuziek; de vaak domme humor in deze film valt evenveel veel minder te waarderen. N. R. K. „De Overmoedigen" (Cinema Palace) Op het brede scherm razen de rode, blauwe en grijze snelheidsmonsters in tech nicolor langs de kleurige tribunes met de schreeuwende reclames en de brullende mensenmassa's. Het is een beeld van de tijd, dat zich in deze film ontrolt en als het lawaai der motoren verklonken is, vraagt men zich af waarachter deze autoduivels hebben gejaagd en welk nut hun dapper heid en roekeloosheid heeft gehad. Deze vraagt stelt de film achter de verwikkelin gen ener liefdesaffaire eveneens, en daarin ligt misschien haar waarde. „Om nummer één te zijn" is het antwoord van de succes volle coureur een antwoord dat noch hemzelf, noch iemand anders kan bevredi gen en eigenlijk het kenmerk van holle, nutteloze waanzin is. De film brengt span- In het verversingshuis „Groenendaal" in Heemstede heeft de heer E. M. van Pel hedenmorgen het feit herdacht, dat hij veertig jaar geleden, toen hij uit militaire dienst kwam, zijn loopbaan bij de politie begon. Hij was in 1915 als landstormer in gedeeld in het 21ste Regiment Infanterie in Den Helder. In 1919 werd hij plantsoen wachter, tevens belast met politiedienst in het wandelbos Groenendaal te Heemstede. Nog in hetzelfde jaar volgde zijn aanstel ling bij het Heemsteedse politiekorps. Thans is de heer Van Pel brigadier. In tegenwoordigheid van vele leden van het korps en een vertegenwoordiging van de afdeling Heemstede van de reserve- politie opende hoofdinspecteur H. Berend- sen de rij van sprekers met 'n terugblik op de loopbaan van de jubilaris. „Veertig jaar heb je de gemeenschap en de overheid ge diend. We zullen je straks node missen, want je was een politieman van de oude stempel", zo zei hij. De hoofdinspecteur bood namens het korps een polshorloge aan. Een der naaste collega's van de jubi laris, adjudant J. C. Last, die eveneens het woord voerde prees de grote kwaliteiten van de jubilaris: „je bent een medewer ker, waar we altijd volkomen op konden vertrouwen". Adjudant Last bood namens de brigadiers een kist sigaren aan. Namens de afdeling Heemstede van de Christelijke Politiebond sprak adjudant Van der Burg. Hij zei, dat een jubileum als dit: veertig jaar in overheidsdienst, bij de politie niet vaak voorkomt. Namens de bond gaf hij een schilderijtje ten geschenke. Ook de voorzitter van de Politie Sport vereniging Heemstede, de heer A. Laarho ven, sprak enkele woorden. Hij roemde de jubilaris als een groot propagandist voor de wandelsport en bood hem een aanste ker aan en zijn echtgenote een bloemstukje. Tenslotte sprak de heer Van Pel een dankwoord, waarin hij onthulde, dat hij na het bereiken van de pensioengerechtig de leeftijd nog gaarne enige jaren het po- litie-uniform zal blijven dragen. Vanmor gen werd de heer Van Pel op het raadhuis toegesproken door de waarnemend burge meester, wethouder E. J. van Lent, die hem een gratificatie overhandigde. Vanmiddag zal de jubilaris van drie tot zes uur receptie houden in zijn woning, Timorstraat 5 te Heemstede. ning en sensatie genoeg teveel zelfs, om de veronderstelling te rechtvaardigen dat zij bedoelde een document van bezinning te worden. Doch dat zij niet louter de ver heerlijking der snelheid en de aanbidding der race-vaardigheid tot motief heeft, kan haar als een compliment worden nagege ven. J. L. „De bende van Marady" (Roxy) Men kan van de bende van Marady natuur lijk weinig goeds zeggen, maar „De bende van Marady" in zijn geheel is een recht geaarde Wild-West-film, waaraan al te grove heldendaden gelukkig ontbreken. Men maakt kennis met eerlijke burgers, de schurk Marady en zijn handlangers en een hoofdfiguur met grimmige trekken (Ran dolph Scott), die in zijn eentje tegen beide partijen moet vechten. Een onfortuinlijke samenloop van omstandigheden bewerk stelligt namelijk dat de bewoners van het stadje waar de geschiedenis zich afspeelt, hem als een helper van Marady beschou wen, niet wetend dat hij zelf deze bandiet reeds jarenlang hardnekkig probeert in handen te krijgen. Vol spanning is de strijd van deze een zame vechter tegen de lynchgrage bewo ners uitgebeeld, waarbij de figuur van de sheriff die aarzelt tussen zijn sympathie voor de hoofdpersoon en toegeven aan de publieke opinie, raak getekend is. Tenslotte zegeviert natuurlijk het Recht, niet dan na een spannend revolvergevecht. Deze in passende tinten gekleurde rolprent steekt door het spel en de sfeer zeker boven de doorsnee cowboy-films uit. H. S. „20.000 mylen onderzee" (L i d o) Nog maar kort geleden bespraken wij deze film, betogend, dat zij Verne niet kan evenaren, maar genoeg boeit om u enige uren bezig te houden. Hoogtepunt: het gevecht met de octopus. Een conglomeraat van jongens achtige verbeelding en moderne Ameri kaanse truc-techniek. „Modern Times" (L u x o r) Natuurlijk raakt men niet zo gauw op Charlie Chaplin uitgekeken. Daarom blijft hij nog een week de lachers op zijn hand houden en hen af straffen met zijn weemoedige bespiegelin gen over de maatschappij en de mens. „Ik ben er kapot van" (Minerva) De Engelse komiek Norman Wisdom in een film, die wij bij de Haarlemse première reeds konden betitelen als een klucht met geestige uitschieters. Vooral een kolfje naar de hand van de jeugd. Ochtendvoorstellingen: In L u x o r blijft Montagnes jeugdvariété. Cinema ver toont „Bongo de Beer." Studio presen teert Stan Laurel en Oliver Hary. Rem brandt de operette „lm weissen Rössel". Zondagochtend vertoont Frans Hals wederom „De kinderen van Hiroshima". Lido draait Zaterdagnacht „De drift in het bloed" en Zondagmorgen „De verove ring van de Mount Everest". BINNENLAND Gezant in Libye. Bij Koninklijk Be sluit is mr. W. Cnoop Koopmans, gezant in Cairo, tevens benoemd tot gezant bij het Libysche hof. Leve de keizer. In Ethiopië worden grote feesten voorbereid ter viering van het regeringsjubileum van keizer Haile Selassie. De Haagse ballonvaarders kregen de uit nodiging in November in de hoofdstad van Ethiopië op te stijgen met Nederlandse ballons, waarop dan op verzoek van de Ethiopische feestcommissie de tekst zal te lezen zijn „Lang leve zijne majesteit de keizer". Verzoeksschrift. Een groot aantal inwo ners van Soesterberg heeft bij de minister van Verkeer en Waterstaat een verzoek schrift ingediend naar aanleiding van het steeds toenemend aantal ongelukken op de rijksweg die door Soesterberg loopt. Adres santen wensen een afdoende beveiliging voor voetgangers en het plaatsen van knipper lichten. De vacantiespelen van het Haarlems Speeltuin Verbond van dit jaar behoren weer tot het verleden. Vrijdagmorgen en s middags hebben de speeltuinen tezamen een groot slotfeest gehouden op het EDO- terrein en 's avonds hebben ook de leiders en collectanten voor het speeltuinwerk de vier drukke weken met een feestprogram ma in de Tuinzaal van het Concertgebouw besloten. Dat ging uiteraard gepaard met een serie toespraakjes en de eerste spreker, die naar de microfoon greep, was de heer J. Martens, voorzitter van de commissie van de vacantiespelen, die zijn mede com missieleden mevrouw C. Gaartman en de heer J. Jansen, penningmeester van het Verbond, dank zegde voor de grote steun, die hij van hen mocht ontvangen. Mevrouw Gaartman ging deze avond met bloemen naar huis, de heer Jansen met een kistje sigaren. De Verbondsvoorzitter, de heer H. van Dijk, sprak een dankwoord tot de heer Martens, alle leiders, ook die van het speel tuinkamp in Bentveld en tot de collectan ten. De heer Van Dijk zei er van overtuigd te zijn dat het mogelijk is om in Haarlem met een collecte voor het speeltuinwerk vijfduizend gulden bijeen te brengen. Vervolgens dankte de heer F. F. Gaart man als voorzitter van de kampcommissie de kampleiding en in het bijzonder de kampmoeder en de twee keukenmoeders, die vier weken lang in het speeltuinkamp in Bentveld present zijn geweest. Nadat de heren Van Dijk en Jansen nog een enkel woord hadden gezegd, begon het eigenlijke feestprogramma. Het werd ver zorgd door het zeven leden tellende caba retgezelschap „De fantasten" van Frans Muller uit Haarlem, dat met muziek, schetsjes, pantomime en voordracht de zaal uitstekend wist te vermaken. Hoewel de honkbalcompetitie dankzij bijzonder gunstige weer dit seizoen vroeg tot het verleden behoort, staan toch nog tal van belangrijke ontmoetingen op het programma voor de komende weken. In de eerste plaats is thans het volledige promotieprogramma van kampioen Bloemendaal voor een plaats in de tweede klasse vastgesteld en luidt: Zaterdag 20 Augustus: Zeeburgia (Amster dam)Holland (Utrecht). Zaterdag 27 Augustus: Holland (Utrecht) Bloemendaal. Zaterdag 3 September: BloemendaalZee burgia (Amsterdam). Voor de Bloemendalers zeker geen on gunstige indeling van de promotiecompetitie wedstrijden. Ook de data van de landskampioenschap- wedstrijden zijn thans vastgesteld, ofschoon de bepaling van een terrein nog moeilijk heden veroorzaakt. Vermoedeleijk zullen de wedstrijden echter gespeeld worden op het Zeeburgiaveld in Amsterdam. Zaterdag 3 September: OWO—VVGA. Zaterdag 10 September: WGA-OWO. Behalve deze wedstrijden staat er echter nog een bijzonder aantrekkelijke wedstrijd op het programma. Het negental van The Flyers, de in Wiesbaden (Duitsland) vertoe vende Amerikaanse militairen, zullen ge durende enkele dagen te gast zijn bij het jubilerende H.C.K. en op Zondag 28 Augustus deelnemen aan het H.C.K.-tournooi, waaraan ook de Haarlemse verenigingen Schoten en H.H.C. zullen deelnemen. Bovendien zullen The Flyers op Zaterdag 27 Augustus, vermoedelijk eveneens op het Zeeburgia-terrein in Amsterdam, een wed strijd spelen tegen een Nederlands bonds- team. Propagandaweek in Haarlem van 20 tot en met 26 Augustus Het aantal verkeersongevallen in ons land is, zoals reeds meermalen werd be toogd, zeer groot. In 1953 bedroeg dit 85.705, waarvan 1300 met dodelijke afloop, 13.848 zwaar- en 12.433 lichtgewonden. Onder zwaargewond wordt verstaan, sche- delbasisfractuur, hersenschudding, gebro ken ledematen, inwendige verbloedingen etc. Voor deze verkeersongevallen zijn ver schillende oorzaken aan te wijzen. Eén daarvan is het gebruik van alcohol achter het stuur. Dit blijkt wel uit de volgende cijfers. In 1953 werden 5.773 onherroepe lijke veroordelingen uitgesproken ter zake van het plegen van een misdrijf genoemd in de Wegenverkeerswet. Daarvan waren er 4.498 of 78%, waarvan de bestuurder van het voertuig, niet alleen motorvoertui gen maar ook en vooral wielrijders en bromfietsers, onder invloed van alcohol verkeerde. In de twee eerste kwartalen van 1954 werden 2.938 onherroepelijke veroor delingen uitgesproken, waarvan 2.152 of bijna 73% wegens het besturen van een voertuig onder hivloed van alcohol. Het aantal verkeersongevallen, waarbij de be stuurder van het voertuig, waarmede het verkeersongeval plaatsvond, onder invloed van alcohol verkeerde nam gestadig toe. In 1951 werden 4, in 1952 9 en in 1953 16 mensen gedood. Het aantal zwaargewonden veroorzaakt door een verkeersongeval waarbij alleen de alcohol oorzaak was be droeg in dezelfde jaren 9, 16 en 33. De Vereniging voor Alcoholbestrijding bij het Snelverkeer (V.A.S.) nu wil door woord en geschrift bestuurders van voer tuigen en dan in het bijzonder die van mo torvoertuigen ervan overtuigen, dat het ge bruik van alcohol bij het wegverkeer, de onveiligheid op de weg verhoogt. Om dit doel te bereiken voert zij in de zomer van dit jaar in een vijftigtal plaatsen, een grote propaganda-actie, met het doel de aandacht van het publiek eens extra te vestigen op het gevaar van het gebruik van alcohol achter het stuur. Te Haarlem wordt deze actie van 20 tot en met 26 Augustus gevoerd. Tot de pro pagandamiddelen behoort een propaganda- zuil die bijna zeven meter hoog is. De basis en borden zijn beschilderd met slagzinnen. Deze zal gedurende de propagandaweek worden opgesteld op het Julianapark. Voorts zullen op daarvoor geschikte plaatsen spandoeken worden opgehangen; de garagehouders en ondernemers met eigen wagenpark affiches worden aange boden met het doel deze in hun garage of op hun rollend materieel aan te brengen. Wij mogen deze actie zeker wel in de aandacht van het publiek aanbevelen. Zij is in het belang van de veiligheid op de weg. Zij die deze actie metterdaad willen steunen, kunnen een transparantje met het opschrift „Geen Alcohol Bij Wegverkeer," bestemd voor de voor- of achterruit van hun auto, aanvragen bij de Secretaris van de Plaatselijke VAS-commissie, Oranjeboom straat 172. GETUIGEN-OPROEP Bij de kruising Oudeweg-Thorbeeke- straat botsten op 18 Augustus om drie uur des middags een personenauto en een bromfietser tegen elkaar, waarbij de laatstgenoemde zijn sleutelbeen brak. De politie roept getuigen van dit ongeval op, in het bijzonder de bestuurder van de vrachtauto, die voor het ongeluk achter de bromfietser reed. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Groenekan H. Harkema te Zeist, die bedankte voor Ouderkerk a. d. IJsel; te Muiden C. v. d. Wal te Polsbroek en Vlist; te Nigtevecht M. v. d. Bosch, cand. te 's-Gravenhage; te Lochem F. v. d. Heij den te Lippenhuizen. Gerpf Korkpn Bedankt voor Heeg P. Klapwijk te PIo- gezand. Beroepen te Roodeschool G. de Ruiter, cand. te Tjuchem. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Toronto (Free Chr. Ref. Church) J. Tamminga te Chatham (Ont.), voorheen te Enschedé. Bedankt voor Emmeloord A. C. Noort te Meppel. Geref. Gemeenten Beroepen te Passaic New Jersey (U.S.A.) A. Vergunsl, Corsica, voorheen te Zeist. GEBOREN: Korunus Cornelis Gijsbertus Maria, d. van C .A. A. Verhoeven en M. A. van der Veek; Ida Johanna, d. van C. den Ouden en A. M. J. Kramer; Gesina Maria Theresia, d. van A. J. R. M. van Maris en T. M. Schilder. ONDERTROUWD: Th. Warmerdam en C. J. Veenman; A. M. Freriks en W. J. Lange- veld; W. H. Wijnhout en L. Hellendoorn. OVERLEDEN: J. Varkevisser, echtg. van W. Marijnis, vr., 61 j.; C. Meijer, echtg. van J. Hoogkamer, vr., 62 j. Zondag begint de voetbalvereniging Hil legom met haar oefencampagne voor het seizoen dat voor de deur staat. De Hille- gemmers krijgen bezoek van het reserve elftal van EDO uit Haarlem. BEVORDERD. De heer J. v. Dijk, vroeger opperwacht meester bij de Rijkspolitie in Hillegom, thans te De Lier groepscommandant, is be vorderd tot adjudant.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 10