Zwembad „Sluizen van IJmuiden' gratis - maar de dood zwemt mee Frans Halsmuseum Kerkdiensten Jeugd speelt met griezelige gevaren in het kanaal TAXi 180D0 Radio Moors 11 Nieuwe padvindersgroep in IJmuiden „Tramvogels" gaan in Zwitserland voetballen Colleges voor psycho- curiëntie te Haarlem HAARLEM Scheepvaart ZATERDAG 2 0 AUGUSTUS 195.r HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSGHE COURANT Van een redacteur DE DEUREN VAN DE NOORDERSLUIS steken zo'n zeven meter boven het water uit, dat daar bij elke schutting wielend en onstuimig omheen trekt, tot het verschil in peil is opgeheven. Zeven meter is een bange hoogte, voor wie naar beneden kijkt, maar de kleine IJmuidenaren, die in zwembroek over het bekje hangen, zijn daar allang aan gewend, want zij duiken met een soms fraaie zweefduik het onrustige water tegemoet. Het moet een beetje zout smaken daar, maar het is er goed schoon, zodat het hier volgens kenners beter zwemmen is dan bijvoorbeeld bij de PEN-centrale, verder naar het Oosten of bij het pontje van Donkersloot. Hoewel daar andere voordelen van de genoemde plaatsen tegenover staan: de PEN laat dag en nacht een lekker lauwe stroom afvalwater in het kanaal los en het pontje van Donkersloot is voor de overmoedigsten onder de kanaalzwemmers vanouds een heerlijke gangmaker. Dat de Noordersluisdeu- ren bij het openschuiven zware draaikolken veroorzaken, dat de PEN-centrale onder meer chloor spuit en dat het pontje van Donkersloot een scherpe schroef bezit, die met de hand of het hoofd niet is tegen te houden.ach, wie daar op let is een kniesoor. Wij zijn dus bepaald kniesoren, want wij hebben daar gistermiddag wèl op gelet. Buiten de sluis deuren van de grote sluis had het warme zomertje een aantal jonge zwemmers en zelfs één zwemster bijeengebracht, die in het Noordzeekanaal een groot spektakel maakten. Want ten slotte is het enig spektakel waard, wanneer men op vijf tienjarige leeftijd van de hoge sluisdeur in het water durft te duiken. Gevaar kan het echt niet hoor, want het kanaal is daar zo'n twintig me ter diep, dus fladde ren er soms drie of vier figuurtjes tege lijk van de giganti sche deuren, om na een lange luchtreis in het brakke nat te verdwijnen. Kan het geen ge vaar, dachten de he ren? Toch wel en zelfs zeer veel. Want naast de sluisdeuren mondt de riolering uit in een buis, die gemakkelijk een auto kan bergen en als het water ge lijk gemaakt wordt, kan daar een enorm sterke zuiging optre den zowel naar buiten als naar bin nen. Als de zuiging naar binnen is gericht, kon een zwem mer daar wel eens niet op gebouwd zijn, zodat hij spoorloos verdwijnt in de duistere ingewanden van de sluis en zelfs de sluisknechts, die elke warme dag weer het jasje al half uit hebben om er achter aan te springen, er weinig meer aan zouden kunnen doen. Gaat de sluisdeur open voor een nade rend schip, dan moet er meestal nog genoeg verval overwonnen worden om een aan merkelijke kolking te veroorzaken op deze grens van het zeewater en brak water en daar zou zelfs een geoefend zwemmer ook wel eens niet tegenop kunnen. NATUURLIJK: de stamgasten van dit gratis-zwembad kennen de kuren van de sluis zo langzamerhand en ze zullen wel uitkijken, voor ze bij het schutten te water gaan, maar toen gisteren een Duitse vracht vaarder door de Elisabeth Goedkoop naar binnen getrokken werd, moest de kapitein van de sleper toch een luide schreeuw naar de bevolkte remmingswerken aan de voet van de sluiskade geven: „Blijf asjeblieft Hier zwemt de dood mee - al lijkt het idyllisch genoeg hij de Noordersluis. -/ OOCXXXXXX>DOOOCOOOOCOOOCiOOOCX>OOOOODOCOOOOOCOOOOOCOOCOOCOO HET IS NIET ONMOGELIJK, dat gij j ons voor krihbebijters en zwartkijkersS houdt, indien wij u vertellen, dat het', zwemmen in IJmuidens havenkommen', niet alleen levensgevaarlijk, maar ook\ nog streng verboden is. Dit risico moe ten wij dan maar nemen, want het is j ons na een langdurig bezoek aan het j openluchtzwembad „De sluizen van 1 IJmuiden" sinds gistermiddag niet meer uit het hoofd te praten, dat de ouders, j die hun kinderen daar al dan niet met j toestemming, laten zwemmen, het erg ste kunnen verwachten, wat hen kan overkomen. Waarom? In bijgaande re- portage wordt dit uitvoerig door één onzer uit de doeken gedaan en de foto's j bewijzen ten overvloede, dat dit „zwem- bad" inderdaad volkomen terecht tot het verboden water gerekend wordt in j de Velsense politieverordening. Het feit, dat het politiecorps niet sterk genoeg is, om op warme dagen een cordon rond het kanaal te trekken en alle zwemlus- tigen op die wijze te weren, kan moeilijk I als excuus gelden voor te gemakkelijk j denkende oxideren, die soms niet bevroe- j den in welke gevaren hun kroost ver keert, zodra zij in de vele gebouwtjes bij het sluizencomplex of „zomaar" in j de berm de kiel en de broek voor het zwempak verioisselen. Het dodelijk on-1 geval bij de PEN-centrale heeft in dat j opzicht wellicht enig leergeld opgele- verd - deze herhaalde waarschuwing', zal misschien de scholing voltooien. Duik van de deur - zeven meter de diepte in naar de kolking van het gemengde water. uit de weg, want als de schroeven straks terug gaan slaan, ben je nergens meer". Ze zijn er uitgebleven, maar dat zal niet altijd gebeuren, want op een leeftijd van zo'n veertienzestien jaar doet de mens zo nu en dan graag eens dingen, die niet geheel verantwoord zijn. Het is daar levensgevaarlijk. De jonge lui, die er gisteren heerlijk zwommen, lie ten zien, dat ze stuk voor stuk het diploma, dat zo zorgvuldig voorbehouden blijft aan „geoefende zwemmers" heus wel bezaten, maar dat riool en die schuiven zijn, samen met de dubbele schroeven van de Duitser toch beslist sterker dan zelfs de formida bele krachten van een zestienjarige „ge oefende zwemmer". De Noordersluis is een geliefkoosd bad plaatsje voor een deel van IJmuidens jeugd, die het strand en de zwembaden er blijk baar graag voor laat staan. Zeer tot ongenoegen van het sluisperso- neel, dat bij herhaling de knapen uit de be tonnen gebouwen aan de uiteinden van de sluiskolk moet vissen. Niet dat daar meer veel te vernielen is, want de ruitjes zijn er haast allemaal uit- XXX»XOOC<X»OOC<X»OCCOCOCeCOOCX>OOOC>(XOOXX)COOOOOCOOaXX> gegooid, maar tenslotte huist in één dier gebouwtjes de PTT met een aantal kabels, maakt de Marine er gebruik van en heeft ook de Rijkswaterstaat er zijn plezier van. Niet van deze jongens, maar van de huisjes, wel te verstaan. Weinig plezier hebben deze instanties be leefd van de mannen, die onlangs een aan de Oostkant van de sluiskolk staande Wes- ton-takel bemachtigden, daarmee een sta len driepoot uit zijn verband hesen en ver volgens de kostbare takel maar in het ka naal jonasten, zodat er tot op heden nog niets van terug is gevonden. Waarschuwingen helpen meestal niet veel, ook niet als er bij verteld wordt, dat de kabels, waaraan vele jonge handen zich optrekken, wel eens onder stroom staan. Het enige antwoord is dan meestal een grote mond en dan moet de sluisknecht wel afdruipen, omdat hij per saldo niet als kin derjuffrouw is aangenomen en ook nog an dere bezigheden moet verrichten. DE UITLOPERS van de sluiseilanden, de bergings- en cementhavens en het stukje kanaal bij de Velser spoorbrug worden eveneens voor de clandestiene en gevaarlij ke watersport gebruikt. Niet zo druk als de blijkbaar erg aantrekkelijke Noorder sluis, waar men zich van tijd tot tijd zelfs wel eens in de kolk waagt („even schut ten", heet het dan), maar toch druk genoeg om het dodencijfer van het Noordzeeka naal onverhoopt nog eens verder te laten oplopen dan noodzakelijk is. Bij de PEN-centrale stroomt het warme afvalwater in het kanaal, dat uit de Staal- haven mondt, in het Noordzeekanaal. Heer lijk zwemwatertje, zo op het gevoel. Maar levensgevaarlijk. Want het is er niet alleen onherbergzaam diep, maar bovendien ge ducht giftig door de afvalstoffen. Niettemin wordt er tot durende angst van de PEN- portier op warme dagen druk gezwommen. Bij het veer van Donkersloot: idem dito. De schroeven van de rappe bootjes zijn geen beletsel voor de enthousiasten, die hier verkoeling zoeken. Er is nog geen ern stig ongeluk gebeurd, maar het kan op den duur niet uitblijven, want één overmoedig jongetje kan net die ene teveel worden. De ponten: hetzelfde lied. Bij de pontha vens wordt graag gezwommen, al drijft er wel eens het een en ander in het water, dat de reinheid niet bepaald ten goede komt. Dat de ponten aan weerskanten schroeven hebben, mag in het geheel geen rem op de vreugde zijn, netzomin als het blijkbaar hindert, dat de baggermolens van de Ballast, die in het werkhaventje van de tunnelbouw liggen, onder stroom staan. EN DAN ZOU het dus wel veilig zijn in de buitenhaven? Beslist niet. Ten eerste staat hier voortdurend een ge vaarlijke stroom, maar bovendien heeft een voorval van Woensdagmiddag ge leerd, dat het duiken daar grote risico's In het district Haarlem van de vereni ging „De Nederlandse Padvinders" is weer met een groep uitgebreid. Het is de groep IJmondtrekkers in IJmuiden, die uitgaat van de Doopsgezinde Gemeente aldaar. Deze groep zal, evenals de Doopsgezinde padvindersgroepen in Haarlem, behoren tot de Elfregi-combinatie, die zich over het hele land uitstrekt waar Doopsgezinde pad vindersgroepen zijn. Voorlopig is dit, be halve in Groningen, alleen nog in de pro vincie Noordholland, waarbij Haarlem en de Zaanstreek wel het sterkst vertegen woordigd zijn. Aan de oprichting van de nieuwe groep in IJmuiden hebben onder mi« de Haarlemse Elfregi-verkennerslei- ADVEHTENTIE ders schipper R. Vroom en hopman H. Ph. Plevier hun aandeel gehad. Groepsleider van de IJmondtrekkers is hopman J. S. de Vries. Men kan zich bij hem nog melden en nadere inlichtingen verkrijgen op zijn adres, Gijzenveltplant- soen 105. De groep is zo gelukkig meteen over een troephuis te kunnen beschikken, dat is ge legen aan het eind van de Strandweg. De officiële opening van het troepenhuis en de installatie van de groep zal op Vrijdag avond 2 September geschieden door ds. O. L. van der Veen, Doopsgezind predikant te Amsterdam. Op Maandag 29 Augustus vertrekken de leden van de N.Z.H. voetbalvereniging „Tramvogels-N.Z.H.T.B." naar Zwitserland daar zij zijn uitgenodigd op 1 September een wedstrijd te spelen tegen de Zwitsers hoofdstedelijke tram voetbal vereniging: de ..Sportverein Strassenbahn Zürich", in het sportpark Hardhof. Men vertrekt des ochtends om vijf uur van het Soendaplein in Haarlem-Noord, waarna in Leiden nog een aantal deelne mers wordt opgehaald. De reis gaat uiter aard per bus. Het programma vermeldt behalve de voetbalwedstrijd nog enige interessante excursies. Op Zaterdag 3 September wordt de thuisreis aanvaard. Er zal dit najaar in het gebouw Cultura in de Jansstraat te Haarlem een aantal colleges gehouden worden van de Vrij Studie Psychocuriëntie, waarin gedoceerd wordt door dr. Jac. van Essen te Haarlem, ir. W. J. van Ede van de Veiligheidsdienst van de Staatsmijnen, die zal spreken over „Bedrijfsveiligheid en curiëntieve visie" en dr. E. de Mol van Oud-Loosdrecht, direc teur van het Laboratorium voor stralen- genetiek te Amsterdam, die spreekt over „Biologie in geestelijke toespitsing". Dr. Jac. van Essen behandelt verschei dene onderwerpen, onder meer de droom- curiëntie, gezinscuriëntie, delictcuriëntie en dieptespychologie. Deze practicum-colleges worden besloten met een instructief weekend in Bussum. Als er een schip binnenkomt, is het bad verlaten. Niet voor lang en ook niet bij élk schip. met zich brengt. Een achttienjarige Am sterdammer dook daar namelijk pardoes op een steen en moest met een diepe hoofd wonde naar het ziekenhuis worden ge bracht. Het liep dan allemaal nog goed af, maar dit is eerder uitzondering dan regel te noemen. IJmuidens jeugd wordt het zwemmen in deze heerlijke zomer graag gegund. Maar IJmuidens jeugd heeft de beschik- kign over drie zwembaden binnen de ge meente plus een strand om een Amster dammer jaloers te maken. Waarom moet er dan elke dag weer ge speeld worden met het leven van tiental len kinderen en evenzovele tientallen om standers, die het hart vasthouden bij de roekeloze waterballetten, die rond en in het IJmuidense sluizencomplex worden op gevoerd. Opdat de ouders het antwoord geven, willen wij gaarne als kniesoren te boek staan. ADVERTENTIE >2OC<XXXÖOCCCCCCCCCOaXC<>2O0CXX>0CCCCCCCC Hedenavond bijzondere openstelling met kaarslicht van 20.1522.30 uur cxxyyy>DCoaxxxxx>ccoyx:<xccoosooxcccooococoxöcxx>xooccö ZONDAG 21 AUGUSTUS 1955 HAARLEM. Ned. Herv. Kerk. Grote Kerk Grote Markt. 10: Ds. E. Pot. 7: Ds. W. A. Smit, van Dordrecht. Dienst uitgaande van de Comm. v. Bijz. Kerkewerk. Vooraf zang- dienst van 6.457 u. Woensdag 88.45: Ds. R. Bijl. Avondstilte. Nieuwe Kerk, Nieuwe Kerksplein. 10: Ds. R. Bijl. Noorderkerk, Velserstraat. Zaterdag 45: Bidstond in de Gerfkamer. Zondag io.30: Ds. W. van Lim- burgh, Em. Pred. te Bennebroek. Oosterkerk Zomerkade. 10: Ds. F. Slump, van Oestgeest Bakenesserkerk, Vrouwestraat. 9.30: Kin- derkerk. Dhr. J. Burger. 10.30: Jeugddienst. Ds. A. J. Schneider, Jeugdpredikant te Am sterdam. Gebouw Vrijz. Hervormden, Ja- cobstraat. 10.30: Ds. F. H. van Aalst, van Assen. Kapel Sarepta, Hazepaterslaan 9.30: Kinderkerk. Dhr. Th. van der Burg. 10.45: Ds. M. Blauw, em. pred. te Overveen. Dia- conessenhuis, Hazepaterslaan. 4.30: Dr. Ch. de Beus, van Overveen. Rusthuis, Jansstraat 10.30: Br. C. J. Oostenrijk, van Heemstede. Eglise Wallonne, 10.30 h.: Service présidé par le Pasteur Roth, d'Amsterdam. Deutsche Evangelische Kirchengemeinde, Waalse Kerk. 20 u.: Gottesdienst mit Abendmahl, Pfarrer D. Stein. Christian Science, First Church of Christ, Scientist, Jansstraat 74. 10: Ned. Taal. 11.15: Engelse Taal. Woens dag. Lange Veerstraat 16. 8: Avondbijeen komst. Pentecostal Philadelfia-Gemeente, Grote Houtstr. 176. 10: Verschillende spre kers. Bidstonden in de Tempeliersstr. 55 R. The Bethel Pentecostal Temple Inc., Voor- helmstraat 3, geb. „Beth-El". 10: Grote af- scheidssamenkomst van Br. en Zr. Verba- rendse, Seattle U. S. A. in de Nobelstr. 5 den Haag. 2.30 geen samenkomst. Woensdag 7.30: Bidstond. Br. N. Matray. Vrijdag 7.30 Kum- pulan Isteri (Zustersamenkomst) Zr. L. J. Weber Immink, Heemstede. Alle-Dag-Kerk. Contactbijeenkomsten met Gerepatrieerden Parklaan 32, op Maandagavond en Woens dagmiddag. gaan tot September niet door. Ronde-tafel-bespreking op Dinsdagmiddag 3 uur blijft doorgaan. Ned. Herv. Evangeli satie, Nassauplein 8. 10 en 5: Dhr. J. W. J. v. d. Kraats, van Kinderdijk. Woensdag 7.30: Dhr. Asmus. Stads Evangelisatie, Lange He renstraat 6. 10 en 7: Dhr. H. v. Doorn, van Heiloo. Zuiderkapel, Zuiderstraat 15. 10: Dhr. Jac. Klein Haneveld,, Evangelist te Bodegraven. 5: Dezelfde. Evangelisatiesa menkomst. 8: Jeugdsamenkomst o.l.v. Jac. Klein Haneveld. Zaterdag 7.30: Openlucht samenkomst a. d. Dreef. Opwekkirigssamen- komsten. Zuiderstraat 15. Donderdag 8: Ds D. W. Veldkamp, Hilversum. Broederge meente, Parklaan 34. Zaterdag 7.30: Litur gische Zangdienst. Zondag 10.30: Preek en Doopsbediening. Vrije Evang. Gemeente, gebouw Bethel, Vooi'helmstraat 3. 10 en 4.30: Voorg. A. H. v. Gent. Evang. Luth. Gemeen te, Witte Herenstraat. 10.30: Ds. W. Spliet- hoff. Ver. Doopsgezinde Gemeente. 10.30: Ds. C. Soutendijk. Remonstr. Geref. Gemeente. 10.30: Mej. Dr. J. W. Herfst. Geref. Kerk. Wilhelminakerk, Ged. Oude Gracht 5759. 10: Ds. G. van Doornik, van Nijmegen. 5: Ds. L. Hooi'weg Jr. Zuid-Ooslerkerk, Richard Holkade 125. 10: Ds. C. Goeman. 5: Ds. G. van Doornik. Lyceum-Aula ingang van Mer- lenstraat. 9: Dr. P. J. Richel. 5: Ds. C. Goe man. Geref. Kerk, Begijnhofkapel. 9 en 3: Ds. J. P. Unger, van Lemele-Lemelerveld. Chr. Geref. Kerk, Raaks. 10 en 5: Leesdienst Geref. Gem. L. Margarethastraat. 10 en 4.30: Leesdienst. Vrijdag 7.30: Ds. Mollan. Oud- Geref. Gem. in Ned., Parklaan 21. 10 en 4.30: Leesdienst. Dinsdag 7.30: Ds. v. d. Poel. Oud- Kath. Kerk, Kinderhuissingel 76. 10: Hoog mis. Woensdag 9.30: H. Mis. Baptiste Ge meente, Begijnhofkapel. Begijnhof. 10.30: Dhr. F. Oosterwijk. 7. Ds. J. W. Weenink. 8.15: Jeugdsamenkomst. Dinsdag 8: Bijbel lezing en bidstond. Pinkstergemeente, N.we Kruisstraat 14. 10 en 7.30: Samenkomsten. 10: Zondagsschool. Vergadering van Gelo vigen, Ged. Oude Gracht 47. 10: Samen komst (Broodbreken). Bijbellezing, Ged. O. ADVERTENTIE PHIIIK van ouds bekend Tel. 14609 Officieel Philips-reparateur KRUISSTRAAT 38 - HAARLEM Gracht 47. Vrijdag 8: K. Rozendal. Gemeente des Heeren, Lange Molenstraat 22. 10 en 5.30: Samenkomsten. Volle Evangelie Ge meente, Paul Krugerstraat 36. 10: Dhr. J. Zeegers. 7.30: Openluchtdienst op de Dreef bij Houtplein (alleen bij goed weer) an ders samenkomst in de zaal. Donderdag 8: Bidstond. Zevende-Dags Adventisten, Ja- cobstraat 6. Iedere Zaterdagmorgen 10: Ge- meensch. Bijbelstudie. 11: Prediking. Ze- vendedags-Baptisten Gemeente, Parklaan 21. Iedere Zaterdag 10: Prediking. Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen, Cornelissteeg 9. 10.30: Zondagssch. 5: Kerkdienst. Hersteld Apost. Zendingkerk Wilhelminastraat 21. 10 en 5: Godsdienst oefening. Apostolische Gemeente, Jacobij- nestraat 15. 10 en 5: Godsdienstoefening. Soefi-Beweging. Tot nader aankondiging geen dienst. Gemeente Gods, Parklaan 21. Geen dienst. IJmuiden Cultureel gebouw: de gehele dag conferentie op Zondag, Maandag en Dins dag. Toegang vrij. HAARLEM-NOORD. Ned. Herv. Kerk. Julianakerk. Zaterdag 7.30: Avondgebed. Zondag. 10: Dr. G. Ph. Scheers. Immanuël- kerk. 10: Ds. J. H. v. Grieken, van Ai-nhem. 7: Ds. H. A. v. Herwaarden, van Amsterdam Jeugddienst. Ned. Prot. Bond. Berkenstraat 10. 10.30: Ds. Mr. G. D. Boerlage. Stichting „Petra", Kapel (einde Minahassastraat) Donderdag 8: Dhr. E. W. Pera, evangelist te Den Haag. Geref. Kerk. Kloppersingelkerk, Klopper singel 5557. 9.30: Ds. T. Spilker. 5: Ds. J. Kleine. Sionskerk, Eksterstraat. 8.45: Cand. A. J. Dondorp. 3.30: Ds. T. Spilker. Noord- Schoterkerk, Spaa|nrijkstraat. 9.30: Ds. J. Kleine. 5: Cand. A. J. Dondorp. Chr. Geref. Kerk, Floresstraat. 10 en 5.15: Ds. G. Bilkes, Mussel. Leger des Heils, Ceramstraat 4. Zaterdag 7: Straatzang Haarlem-Noord. Zondag 10: Heiligingssamenkomst. 6.45: Openluchtsa menkomst Javastraat. 7.30: Verlossingssa menkomst. 12: Zondagsschool. Maandag 2.15: Gezinsbondsamenkomst. 7: Straatzang Bloe- mendaal Spoorweg. Dinsdag geen dienst. Woensdag: 7: Straatwerk. Donderdag 8: Krasnapolski, A'dam. Welkom der Kadetten Leiders: Kapiteins Joh. C. van Huizen en A. van Huizen-Ede. HEEMSTEDE. Ned. Herv. Kerk. Kerk op het Wilhelminaplein. 10: Ds. B. van Gelder. Kapel Nieuw-Vredenhof. 8.30: Ds. Adr. Os kamp. 10.30: Ds. W. M. van Asperen, van Haarlem. Aula Chr. Lyceum. 10.45: Ds. Adr. Oskamp. Kapel Irene, Meer en Bosch. 10: Ds. S. H. J. Voors. Ned. Prot. Bond, Postlaan 16 10.30: Dr. A. J. van Leusen, Arts te Velsen. Ned. Chr. Gemeenschapsbond, Jac. v. Ruys- daellaan 7, Heemstede. Geen samenkomst gedurende Augustus. Geref. Kerk. Koediefs- laan. 10: Ds. G. J. Cozijnsen, Hellendoorn. 5: Dr. P. J. Richel. Camplaan 10: Ds. L. Hoorweg Jr. 5.30: Ds. G. J. Cozijnsen. Ger. Kerk, (Art. 31 K. O.) Herenweg 111. 10.30 en 5: Ds. J. P. Unger, van Lemelerveld. AERDENHOUT. Ned. Herv. Kapel. 10.30: Dr. L. D. Terlaak Poot te Amsterdam. 10.30: Kinderkerk (Zondagsschool) 4-12 jaar in het Tyo H. van Eegheninstituut, van Len- nepweg. Relig. Kring, Eikenlaan 5. Geen dienst. BENNEBROEK. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. H. S. J. Kalf. 7: Dr. G. Th. Scheers, Haar lem-N. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. J. v. Leeu wen, IJmuiden. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Kerk. 9 en 10.30: Dr. J. H. Stelma. Ned. Prot. Bond, Pot- gieterweg 4. 10.30: Ds. IJ. W. Bloemhoff. Hv. Heiloo Geref. Kerk. 9 en 10.30: Ds. F. C. Zwaai, van Winterswijk. 3.30 en 7.30: Prof. Dr. J. L. Koole. van Kampen. Vrij-Katho- lieke Kerk, Popellaan 1, 10.30: Gez. H. Mis. Woensdag 19.30: Vespers en Lof. Donderdag 7.30: Gesproken Requiem Mis. OVERVEEN. Ned. Ilerv. Kerk. 10: Dr. Ch. de Beus. Marine Hospitaal. 10: Dienst. Ger. Kerk.. 10 en 17: Ds. H. van Twillert te Drachten. (Voorbereiding H. Avondmaal). HILLEGOM. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. Knottnerus. 5: Ds. Brouwer. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. J. Firet, uit Berg Ambacht. Chr. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. Schippers. HOOFDDORP. Ned. Herv. Kerk. 9.30 Dhr. D. J. v. d. Meer van Valkenburg (Z.H.) 7: ds. F. J. Brouwer, van Hillegom. Doopsgez. Gemeente. 10.30: Dr. N. Treffers-Mesdag. Geref. Kerk. 9.30 en 3.30: Ds. G. J. Grafe, van Epe. NIEUW VENNEP. Ned. Herv. Kerk. 9.30: Dhr. E. L. de Wit, van Noordwijk. 6.30: Ds. J. P. E. C. Eerhard, van Hillegom. Abbenes 9.30: Ds. F. Don, van Middelburg. 6.30: Ds. E. H. Kalkman, van Voorhout. Bethelkapel 10: Ds. J. F. van Duyne, van Amsterdam. 7: Dhr. A. Veenhof. van Leeuwarden. Geref. Kerk. 9.30 en 3: Ds. IJ. v. d. Zee. VIJFHUIZEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. P. P. E. C. Eerhard. van Hillegom. 7: Vicaris L. C. Baljé. Geref. Kerk. 10 en 3: Dr. G. E. Meuleman. SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk. Dorps kerk. 10.30: Ds. D. ter Steege. 7: Dezelfde. H. Avondmaal. „De Toorts". 9: Ds. D. ter Steege. SPAARNDAM. Ned. Ilerv. Kerk. Oost. Oude Kerk. 10: Ds. N. Kousemaker. West. Sionskerk. 10.30: Ds. J. Kroon, H. Doop. 7: Ds. A. Oskamp, Jeugddienst. ZANDVOORT. Ned. Herv. Kerk. Kerk plein. 10.30: Ds. C. de Ru. 7: geen dienst. Woensdag: Concert en Wijdingsdienst. Ds. R. H. Oldeman. Muzikale medewerking Mevr. G. Okkes-Swart, sopraan. Andi-ies Luijendijk, tenor en Fr. Visser orgel. Ned. Prot. Bond, Brugstraat 15. 10.30: Ds. H. Lui- kinga, van Zaandam. Geref. Kerk. Juliana- weg 9, 10.30 en 5: Ds. J. C. Brussaard, van Oegstgeest. Ned. Chr. Gemeenschapsbond. Gedurende de maand Augustus geen samen komsten. LISSE. Ned. Herv. Kerk. 9 en 10.30: Ds. D. E. Boeke, em. pred. te Bennebroek. 7: Ds. A. Dönzelman, van Amsterdam, Jeugddienst Ned. Prot. Bond. 10.15: Ds. J. Verdonk, van Gouda. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. K. Schou ten. Geref. Kerk, art. 31. 10 en 4.30: Ds. J. van Nieuwkoop, van Amsterdam. Geref. Gem. 10 en 4: Ds. L. Kieboom. Oud-Geref. Gem., 9.30 en 3: Leesdienst. Chr. Geref. Kerk 10 en 4: Ds. W. de Graaf van 's Gravenmoer. Almkerk, 18 v. Djibouti n. Penang. Aiiioüh, 23 te Rotterdam verwacht. Averdijk, pass. 19 Vlissingen n. Antwerpen. Anton-ia, 19 te Telokanson. Akkrumdijk, 20 Vera Cruz verwacht. Ariadne, 19 te Barcelona. Artemis, 19 te Amsterdam. Aboth, 19 te Antwerpen. Alhena, 20 v. Rotterdam n. Buenos Aires. Aagtekerk, pass. 19 Gibraltar n. Duinkerken. Ampenan, 20 te Belawan. Arendskerk, 19 v. Colombo n. Aden. Abbedijk, 20 te New Yox-k. Axeldijk, 21 te Curacao. Amerskerk, 20 v. Rotterdam n. Genua. Bacchus, 19 te Paramaribo. Bin tang, pass. 18 Ouessant n. Amsterdam. Breda., 19 te Antwerpen. Bandjermasin, 19 te Bumbulan. Barito, 19 te Steenkool. Boissevaln, 20 Hongkong verwacht. Bloemfontein, 19 te Antwerpen. Blitar, 19 500 m. W. ten N. Mindkoy. Britsum, 19 v. Antwerpen n. Houston. Charts, 19 te Curagao. Caltex The Hague. 22 Sidon verwacht. Camitia, verm. 20 v. Rotterdam n. Curagao. Cleodora, 22 te Port Soedan verw. Crartia, 21 te Brisbane verwacht. Cradle of Liberty, 18 165 m. Z.ZW. Sable eil. Castor, pass. 19 Westp. Haiti n. Cp. Haitien. Crania, 19 660 m. O. Brisbane. Caltex Leiden, 19 150 m. N.NO. Azoren. Congostroom, 19 v. Winneba n. Calabar. Camitia, 18 te Schiedam. Cottica, 20 te Georgetown. Caltex Utrecht, 20 v. Sidon n. Rotterdam. Delfshaven, 19 te Rotterdam. Daphnds, 18 v. New York n. Curagao. Dongedijk, 20 te Curagao verwacht. Drente, 19 135 m. Z. Daedalusrif. Delfland, 19 v. Buenos Aires n. Las Palmas. Dordrecht, 19 te Rotterdam. Esso Rotteidarn, pass. 19 v. Kreta n. Sidon. Eendracht, pass. 19 Ouessant n. Emden. Falco, 22 Casablanca verwacht. Friesland (SSM), 19 v. Grangemouth n. R'dam Gooiland, 19 te Rio de Janeiro. Gadlla, 19 v. Madras n. Calcutta. Guineekust, 18 v. Grandbassa n. Accra. Gaastei'land, 19 te Ilheos. Ganymedes, 19 v. Trinidad n. Baltimore. Groote Beer, pass. 19 Anti Costi eil. n. South ampton. Hector, 19 te Algiers. Helder, 20 te Pto Plata. Hersilia, 19 v. New York n. Port au Prince. Hilversum, 20 v. Suez n. Lands End. Hermes. 19 v. Barahona n. Antwerpen. Isis, pass. 19 vroeg Azoren n. Paramaribo. Isis, 19 100 m. Z. Horta. Joh. v. Oldenbamevelt, pass. 19 Gibraltar naar Amsterdam. Krebsia, 20 te Pta Cardon. Kenia, 20 v. Fao n. Balikpapan. Korenla, 19 te Pta Cardon. Kalydon, 19 600 m. W. Kangeroe eil. Koratla, pass. 19 Ceylon n. Balikpapan. Kalianget, 19 v. Tobelo n. Ternate. Katelysia, 19 te Port Said verwacht. Leto, 18 te Rotterdam. Loenerkex-k, 118 te Rotterdam. Leersum, 19 te Amsterdam. Leuvekerk, 21 Madras verwacht. Lindekerk. 19 v. Abadan n. Muscat. Laertes, 20 te Suez. Larenberg, 19 v. Dakar n. Hamburg. Limburg, 20 te New York. Lom-bok, 20 te San Francisco. Marpessa, 24 te Rotterdam verw. Moordrecht, 19 v. Rotterdam op proeftocht. Maashaven, pass. 19 Firdsterre n. Rotterdam. Mapia, pass. 19 Gibraltar n. Amsterdam. Muiderkerk, 19 v. Las Palmas n. Kaapstad. Mijdrecht, 20 te Pto La Cruz. Nieuw Amsterdam, 22 Cobh verwacht. Notos, pass. 19 Kp. St. Vincent n. Piraeus. Nias, 19 180 m. O. Socotra. Ouwerkerk, 19 v. Casablanca n. Antwerpen. Ootmarsum, l? v Hamilton n. Houston. Ovula; 19 te Singapore. Oostkerk, 19 v. Melbourne n. Sydney. Prins Fred. Hendrik, 18 te Rotterdam. Pieter S, 19 te Amsterdam. Perna, 19 Port of Spain verwacht. Poseidon, 19 te Maracaibo. Prins Joh. W. Friso, 19 te Rouaan. Peperkust, pass. 20 Kp. Firdsterre n. Le Havre. Polyphemus, 20 v. Aden n. Belawan. Prins Alexander. 19 v. Montreal n. Quebec. Rotula, 19 600 m. ZO. Ceylon. Said j a, 19 te Pladju. Si-beroet, 19 te Tanga. Saparoea, 20 te Ternate verwacht. Salatiga, 19 v. Koewait te Damman. Slamat, 19 v. Tanga te Mombasa. Straat Bali, 19 te Santos. Stad Schiedam, 19 te Narvik. Sumatra, pass. 19 Gibraltar n. Beyrouth. Stad Amsterdam, pass. 20 Gibraltar n. Antw. Stad Arnhem, 20 te Aden. Stad Breda, 19 v. Narvik n. Rotterdam of Vlaardingen. Tankhaven I, 19 te Saigon. Tankhaven III, 19 te Su-ngeigerong. Tarakan, 19 te Bahrein. Telamon, 19 te Port Goave. Triton, 20 Philadelphia verw. Tankhaven IT, 19 te Sungeigerong. Tawali, 20 te Palembang. Taria, 20 v. Schiedam te Rotterdam. Tara, 19. te Antwerpen. Utrecht, pass. 19 Perim n. Belawan. Van Riebeeck, 19 te Probolinggo. Van Spilbergen;, pass. 19 Ouessant n. Antw. Van Linschoten. pass. 20 Las Palmas n. A'dam Waal. 19 te Rotterdam. Woensdrecht. 19 te Mena el Ahmadi. W. Alton Jones, 20 Port Said. Waterman, 19 v. Balboa n. Papeete. I.Tsel, 19 v. Algeciras n. Rotterdam. Zuiderzee 18 350 m. Kp. Race. KLEINE VAART Alcetas, 13 v. Wismar n. Ceuta. Annie, 19 v. Maassluis te Boston. Aco, 19 v. Middel'harnis n. Malmö. Ary Scheffer, vena. 19 v. Rotterdam n. Liver pool Amoudspolder, verm. 19 v. Antw. 20 R'dam verwacht. Aardenburgh, 19 v. Stockholm te Rotterdam. Birmingham, 19 v. Goole n. Rotterdam. Brem, 19 v. Antw. te Lissabon. Bebox, pass. 19 Vlissingen n. Vilvoorde. Beekbei'gen, pass. 19 Vlissingen n. Gothenburg. Bab T, 18 te Antwerpen. Bergsingel, verm. 19 v. Barry n. Rochefort. Cinderella, 19 v. Antw .te Duinkerken. Coolhaven, 19 Rouaan te Duinkerken. Da Capo, verm. 19 v. Leixoes n. Antw. Diligentia. 19 v. Gdynia te Frederikstad. Domburgh, 19 v. Londen te Rotterdam. Eemstroom, 19 v. Grangemouth te Amsterdam El jo, 19 v. Rotterdam te Antwerpen. Export II, 19 v. Londen te Rotterdam. Fen, 19 v. Queensboro te Rotterdam. Ferocia, 19 v. Huelva te Silloth verwacht. Kartel, 19 v. Hamburg te Rotterdam verw. Haskerland, 19 v. Amsterdam te Harlingen. Hoc Vinces, verm. 19 of 20 v. Grimsby n. Rot terdam. Heemskerk, pass. 19 Vlissingen n. Stockholm. Uias, 19 v. Amsterdam te Rotterdam. Ida D, verm.. 19 v. Stettin n. Grimsby. Import. 19 v. Leixoes te Antw. Julia Mary. 17 v. Abo n. Mantyluoto. Joost. 17 te Pateniemi. Koningin Juliana, 19 v. Antw n. Oporto. Kaap Falga, 17 v. Gent n. Malmö. Kaap. St. Vincent, 17 te Hernossnd. Larix, 19 Zaandam verwacht. Lacra, pass. 19 Vlissingen n. Boston. Muphrid N, 19 v. Hamburg te Hudiksvall. Midas. 17 v. Genua n. Napels. Minerva, pass. 19 Vlissingen n. Antwerpen. Metropole, 19 v. Norrsundet te Rotterdam. Marcella, 19 v. Purfleet te Rotterdam. Nautic, verm. 19 v. Creeksea n. Antw. Neeltje B, 20 v. Westervik te Zaandam verw. Pavo, 15 I-Ioltenau gepass n. Gefle. Ponza, 17 v. Zaandam n. Sodertalje. Poortvliet. 19 voor Urn. n. Zaandam. Spora, verm. 19 v. Fowey n. Rotterdam. Sonsbeek, 19 v. Duinkerken te Nykoping. Spurt, 19 v. Antw. n. Londen. Spoorhaven. 19 v. Liverpool te Rotterdam. Stientje Mensinga, 19 v. Leixoes te R'dam. Texelstroom, 19 v. Amsterdam n. Liverpool. Thea-no, 19 v. Drogheda te Dublin. Twin, 19 v. Hansweert te Vliss. Tilly, 16 te Gefle. Veritas, 19 v. Vlissingen n. Stockholm. Violette Erica, 19 v. Bayonne te Elsfleth. Vrij burgh, 19 v. Londen te Rotterdam. Volharding, 20 v. Gent te Rotterdam verw. Vindicat Atque Polit, verm. 19 v. Amsterdam naar Newross. Wickenburgh, pass. 19 Flnisterre n. Casablanca. Westerdok, 18 v. Londen te Amsterdam. Westkust, 19 v. Antwerpen te Rotterdam. SLEEPVAART Poolzee, 18 80 m. O. Las Palmas met 2 bakken Witte Zee, 18 v. Conakry te Duala met zuiger Zwarte Zee, IS 900 m. N. Brisbane z. sleep.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 11