met melk meer mans Zie Boven: Hoezeer dat alles beweegt! N. Ph. 0. met Greet Koeman in het Openluchtthaeter Veldmaarschalk Montgomery kreeg erepenning van Nijmegen Atoomconferentie te Genève na twaalf dagen gesloten Komend duel over Nieuw-Guinea Comité zendt adres aan Kamerleden m Russen zullen hun politieke vrienden atoomreactors en brandstof geven Tegen concentratiekampen Bromfietser na aanrijding overleden Auto bekneld onder overwegbomen Bezoek aan vroegere strijdgebieden Dure vrije tijd Vrouw in keuken door chloordampen bedwelmd Veertig-urige werkweek in West-Duitsland overwogen Drie verkeersongevallen in Heemstede Agenda voor Haarlem ZATERDAG 20 AUGUSTUS 1955 j Met het optreden van Anak Agung als Indonesisch minister van Buitenlandse Zaken, doet er zich de kans op een waarlijk geenszins overbodige verbetering in de Nederlands-Indonesische betrekkingen voor. Ongetwijfeld zal men dit op het Plein ten volle beseffen. Want al moge degene, die thans in Djakarta de portefeuille van Bui tenlandse Zaken in handen heeft, een warm vaderlander zijn, dus met overtuiging voor de rechten en belangen van Indonesië op komen, gelijk hij en zijn landgenoten die zien, toch valt er bij het contact met hem eerder iets in het belang van een zo goed mogelijke verstandhouding tussen zijn land en het onze te bereiken dan tot dusverre het geval was. Behalve dat Anak Agung over bijzondere bekwaamheden beschikt, en, niet, te ver geten, zich reeds een uitstekend diplomaat heeft getoond, is hij goed op de hoogte van de door zijn „tegenpartij" gekoesterde denkbeelden. Hij heeft er ook genoeg be grip voor om bereid te zijn tot een op rede lijkheid gebaseerde gedachtenwisseling. Straks komt ter Algemene Vergadering van de UNO opnieuw de nog steeds tussen Nederland en Indonesië hangende kwestie inzake Nieuw-Guinea aan de orde. Zeker, ter gelegenheid van de Indonesische Onaf hankelijkheidsdag heeft Sukarno in ver band met dat vraagstuk weer eens de be kende forse geluiden laten horen. Uit het programma van het pas te Djakarta aan het bewind gekomen nieuwe kabinet valt echter op te maken, dat het deze kwestie toch niet bepaald op de voorgrond meent te moeten plaatsen. Toch ware het een van elke werkelijkheidszin gespeende illusie om te menen, dat het zich niet verplicht zou achten aan de tot dusverre gevolgde ge dragslijn vast te houden om zich principieel te verzetten tegen het door Den Haag in genomen standpunt, dat de Nederlandse souvereiniteit over dat gebied als een on aantastbaar recht, als een uitgemaakte zaak, te beschouwen zou zijn. En vandaar, dat wederom onze afvaardiging ter Assem- blée tegen de Indonesische delegatie in het krijt zal hebben te treden ten einde pal te staan voor wat onze regering ten overstaan van het internationale forum in de UNO als ons rechtsstandpunt wenst te verdedigen. Er zal daarbij rekening moeten worden gehouden met het feit, dat de tegenwoor dige leider van het Indonesische ministerie van Buitenlandse Zaken iemand is, die, hoezeer hij met betrekking tot het vraag stuk van de souvereiniteit over Nieuw- Guinea een van het Nederlandse standpunt afwijkende opvatting koestert, heel goed kan begrijpen en inderdaad ook begrijpt, welke factoren tot het innemen van dat standpunt hebben geleid. Nu zich kansen voordoen om een steentje tot verbetering van de verstandhouding met Indonesië bij te dragen, zou het mijns in ziens van wijs beleid getuigen als onze delegatie ter UNO zich niet botweg zou bepalen tot verkondiging van de, juridisch trouwens zwakke, stelling, dat er helemaal geen geschil over Nieuw-Guinea meer be staat. Zelfs bij handhaving van het Neder landse souvereiniteitsstandpunt op het ogenblik, kan het bepaald zijn nut hebben in het duel met de Indonesische tegenstan der zekere elegantie en, niet te vergeten, begrip voor hetgeen de wederpartij be weegt, aan de dag te leggen! Dr. E. VAN RAALTE ADVERTENTIE Het Nationaal Comité ter bestrijding van het concentratiekampsysteem heeft een adres gezonden aan de leden van de Eerste en Tweede Kamer, waarin herinnerd wordt aan de Russische uitnodiging, een Neder landse parlementaire delegatie naar Sov jet-Rusland te zenden. Het comité zou over dit blijk van toenadering verheugt kunnen zijn zo wordt in het adres gezegd ware het niet dat de Russische regering nog steeds niet geantwoord heeft op het bij herhaling ingediende verzoek van het In ternationale Comité ter Bestrijding van het Concentratiekampsysteem (C.I.C.R.C.), een delegatie te mogen zenden naar Rusland, ten einde ter plaatse een onderzoek in te stellen naar de vraag, of ook thans nog de in grote getale in dat land voorkomende zogenaamde arbeids-, correctie- en straf kampen in werkelijkheid het handhaven van 'n concentratiekampsysteem inhouden. Het comité verzoekt de Kamerleden, de uitnodiging voor een bezoek aan de Sov jet-Unie alleen dan te aanvaarden, indien de Sovjet-Unie op korte termijn de be doelde kampen opheft of het instellen van een objectief onderzoek door de C.I.C.R.C. mogelijk maakt. In Rotterdam is een 61-jarige gepension- r.eerde adjudant van politie, die op een bromfiets reed, op de hoek van de Paral lelweg en de Hilledwarsstraat aangereden door een vrachtauto. Hij kreeg een schedelbasisfractuur en is tijdens zijn over brenging naar een ziekenhuis overleden. Op de drukke bewaakte overweg bij de Overschiese weg te Schiedam heeft weder om de spoorwegwachter nagelaten de bomen tijdig te sluiten. Hij had ze kort tevoren dicht gedaan en ze daarna weer geopend, niet opmerkend dat op 100 meter afstand nog een trein naderde. Toen hij deze ontwaarde, liet hij de bomen vlug neer, ofschoon er zich enkele auto's op de overweg bevonden. De bomen raakte een personenauto, welke beschadigd werd. De machinist van de trein was in staat tijdig te remmen en kon ongelukken voorkomen. De overwegwachter verklaarde het bel- signaal niet gehoord te hebben. NEEM PER MAN DRIEKWART KAN Publicatie Nederland» Zulvelbureau, Gravenhage 27 Veldmaarschalk burggraaf Montgomery van El Alamein heeft de erepenning van de stad Nijmegen ontvangen „als bewijs van de bewondering en genegenheid van de bevolking jegens de grote veldheer, die door zijn overwinning op de Asmogendheden hij El Alamein een historisch keerpunt in de worsteling tussen de vrije volkeren en het Nazidom wist te bewerkstelligen en wiens uiterst stout moedige operatie „Market-Garden" mede tot gevolg had dat Nijmegen een der eerst bevrijde steden van Nederland was; hij heeft onschatbare verdiensten, ook ten aanzien van het behoud van de Waalbrug"; aldus de beweegredenen van B. en W. van Nijmegen. Van de Waalhaven, waar Montgomery aankwam met zyn schip de „Friand" en verwelkomd werd door burgemeester Ch. Ilustinx, de Engelse ambassadeur Sir Paul Mason en de Commissaris der Koningin jhr. dr. C. G. C. Quarles van IJfford, ging het gezelschap naar het stadhuis. Hier werd tijdens een bijzondere raadsvergadering, met als enig agendapunt de uitreiking der erepenning, Montgomery toegesproken door de nestor van de raad, de heer L. T. J. Bol, en burgemeester Hustinx. Na de uitreiking der penning en een driewerf hoera voor de veldmaarschalk sprak deze een woord van dank. Na het gebruiken van de erewijn ver scheen de grijze veldmaarschalk voor het raadhuis, waar een duizendkoppige menig te hem toejuichte. Omstreeks half vijf werd een bezoek ge bracht aan Willem Smit's transformatoren- fabriek, waar de hoge gast werd verwel komd door de directeur, ir. L. F. Otto. Het bezoek duurde kort. Omstreeks 6 uur werd een grote tocht gemaakt langs de gevechtsterreinen van 1944 en 1945. De tocht werd gemaakt langs die plaatsen, waar de strijd in September 1944 het felst gewoed heeft; Dwars door Nijmegen werd gereden in de richting van Mook, waar een bezoek gebracht werd aan de Molenhoek, de grensscheiding van Gel derland en Noord-Limburg. Ook werd Mook bezocht en in het bijzonder het punt waar eind September 1.944 de 82ste Air borne Division landde. Daarna ging men naar de Wolfsberg in Groesbeek, die lange tijd het grote strijd toneel geweest is voor het Reichswald kon worden bezet. Vervolgens werd in deze omgeving nog het Engelse oorlogskerkhof bezocht. Van Groesbeek ging het daarna langs de Zevenheuvelenweg naar Berg en Dal. Onderweg werd het grote Canadese kerkhof bezocht. In het bijzonder had de maarschalk belangstelling voor de Meer wijk en de Sionshof, de vroegere verzamel plaats van de Nijmeegse ondergrondse. Vandaar uit deden de Engelsen en de Ame rikanen de aanval op Nijmegen. De toen gevolgde route van Berg en Dal naar de Waalbrug werd nauwkeurig gevolgd. Men hield nog even stil nabij de Waalbrug en het Hunnerpark, waar de laatste gevechten om de Waalbrug op de Nijmeegse Waal oever zijn gestreden. 's Avonds waren Montgomery en zijn ge volg getuige van een vuurwerk op de Waal, dat mede ontstoken werd ter gelegenheid van het feit dat Nijmegen 1850 jaar stad is. Vanochtend omstreeks 9 uur heeft veld maarschalk Montgomery een bezoek ge bracht aan de Sint Maartenskliniek te Nij megen. Daar werd hij ontvangen door de directeur G. F. J. M. Bar, orthopaedisch chirurg aan deze kliniek. Montgomery sprak zijn bewondering uit over deze kli niek voor orthopaedie. Omstreeks 10 uur is de veldmaarschalk naar Arnhem vertrok ken. Volgens mededelingen van de adjudant van de veldmaarschalk heeft de ontvangst van Montgomery en de zijnen in Nijmegen allen zeer verrast. In het stadhuis bood de burgemeester aan de beroemde bezoeker de erepenning van de stad Nijmegen aan. GENèVE (Un. Press) De eerste inter- Cockkroft zeide diep onder de indruk te nationale conferentie over de toepassing van atoomenergie voor vreedzame doelein den wordt vandaag te Genève gesloten. De laatste belangrijke mededeling ter confe rentie kwam van de Russen. Zy hebben bekendgemaakt dat zy communistisch China en de zes Oost-Europese satellietlan- den zullen voorzien van atoom-brandstof fen en van reactors. Communistisch China zal het meeste pro fiteren. Het zal een reactor van hoge capaciteit krijgen een modern apparaat van tienduizend kilowatt. De andere landen ontvangen reactors van tweeduizend kilo watt. Geleerden van deze landen kunnen een practische opleiding krygen in de Rus sische laboratoria en atoomfabrieken. De Sovjet-Unie zal op de materialen en de uitrusting geen winst maken. Het rapport van prof. Lavrisjev vermeld de voor de eerste maal waar de Russische atoomfabrieken gevestigd zyn, namelijk in Leningrad, Kiev, Charkov en Moskou. Aan het einde van de conferentie hebben verschillende delegatieleiders het werk dei- vergadering samengevat in woorden die van veel hoop voor de toekomst getuigden. Admiraal Strauss, voorzitter van de Ameri kaanse commissie voor de atoomenergie, is van mening dat de uitwisseling van denk beelden aanleiding zal geven tot nieuwe uitvindingen. Een der bemoedigendste te kenen is volgens hem, dat mensen die vele jaren lang over deze onderwerpen niet van gedachten hebben kunnen wisselen, vrij hebben kunnen spreken. De Britse delegatie-leider sir John zijn gekomen van de vriendschappelijke geest van samenwerking tussen alle dele gaties van begin tot einde. Frangois Perrin, de leider der Franse delegatie, verklaarde dat de geheimhouding op het gebied der atoomenergie definitief voorbii is. De conferentie zal gesloten worden met een redevoering door de voorzitter dr. Homi J. Bhabha van India, die de confe rentie op het hart zal binden deze uitwis seling van wetenschappelijke gegevens voort te zetten. Eisenhower's voorstel om over twee of drie jaar opnieuw bijeen te komen, heeft bij het merendeel der 1260 gedelegeerden grote instemming gevonden. De Geneefse atoomconferentie is een der grootste internationale conferenties der ge schiedenis geweest. Zij heeft twaalf dagen geduurd. Er werden dagelijks drie zittin gen tegelijk gehouden. De gedrukte rappor ten welke werden uitgebracht, verslonden 200 ton papier. Alle hotels in Genève waren bezet en sommige gedelegeerden logeerden op afstanden van 75 kilometer van de con ferentiezaal. De conferentie werd door 905 verslaggevers uit tal van landen verslagen. Gezamenlijk telegrafeerden en telefoneer den zij een vijf millioen woorden. Zo'n zalige zomerse dag is nuttig om uw luierende medemens in zijn doen en laten en vooral in zijn late, te bekijken. Ge behoeft daarbij u zelf niet uit te slui ten. De meeste mensen denken als zij het over „de massa" hebben aan iedereen, met uitsluiting van zichzelf. Hetgeen on zin is, waarde Jansen. Er is niemand an ders ter wereld die, het drukke strand aanschouwend, uitroept: „Daar zit de mas sa en Jansen". Maar ik had het over de luierende medemens, omdat onlangs in de Daily Mail een uitgebreid artikel stond over vrije-tijdbesteding in verband met de nabije toekomst: het „automation tijd perk". De atoomenergie zal het noodza kelijk maken, dat de mens niet meer dan drie dagen per week werkt. Op z'n hoogst. Waarschijnlijk minder. Dit wordt een groot probleem, want de massa (gij, waarde Jansen en ik) incluis, weet nog niet goed weg met zijn vrije tijd. Nu al niet en dan zeker niet. De Daily Mail heeft vier vooraanstaan de Britten om hun oordeel over dit pro bleem gevraagd. Bertrand Russel heeft geantwoord, dat de vaardigheid om vrije tijd te besteden een zekere mate van culturele educatie eist en dat de meeste mensen die niet heb ben gehad. Vakverenigingsleider Tom O'Brien heeft dezelfde mening en hij voegt daaraan toe, dat hier een grote, moeilijke taak voor de vakvereniging in het verschiet ligt. Dirigent Sir Malcolm Sargent antwoordt, dat de mens angst voor de stilte heeft en dat deze angst hem drijft tot onzinnige vrije-tijdbesteding. De heer Kenneth Horne, een gewoon zakenman, ziet de moeilijkheid ergens an ders: „vrije tijd", zegt hij, „is bijna zo duur, dat bijna niemand die kan betalen". Wanneer ge dan zo'n prachtige dag als gisteren over het Scheveningse strand loopt, ziet ge wel heel duidelijk, dat al deze vier meningen juist zijn; er wordt veel gegeten, gesnoept, en gepraat; bijna niemand leest een boek; de stilte is uit gebannen en het is duur. Maar wat nu? Geen van de vier belangrijke heren geeft een afdoende oplossing. En wie ben ik, dat ik deze dan wèl zou kunnen ge ven? Ik geloof dat op zulk een mooie zomer dag het probleem veel minder dringend is, dan op de vele herfstige en winterse da gen, die het grootste deel van 's mensen leven vormen. Dan wordt het dus vier volle dagen per week in huis zitten Het stelt een ontzaglijk probleem van de naaste toekomst en het weet het ant woord niet. Het levensgeluk van honderden millioe- nen is ermee gemoeid. Ik geloof dat nog maar zeer weinigen dat beseffen. Zeer weinigen ook van hen, wier diep ste zorg dit moest zijn. ELIAS ^^xx>oocoocooc<x>cco<xxxx>ocococoqccocooooooocooooccooococ Weekabonné's die zich in de vacantie ons blad laten nazenden wordt drin gend verzocht het abonnementsgeld voor de gehele vacantietijd vóóruit aan de bezorger te betalen. DE ADMINISTRATIE De 68-jarige mevrouw A. van der K.- H., wonend in de Colensostraat in Haar lem, gebruikte Vrijdagmiddag omstreeks 12 uur bij het schoonmaken een mengsel van zoutzuur en bleekpoeder een com binatie. waar in alle E.H.B.O.-lessen tegen gewaarschuwd wordt. Zij werd licht be dwelmd door de vrijkomende chloordam pen en liep naar haar schoondochter, die een paar huizen verder woont. Zij had het erg benauwd en klaagde over pijn aan de longen. Zij is in het Grote Gasthuis opgenomen. BONN (ANP). Naar te Bonn verluidt wil dr. Adenauer in de tweede helft van September met vertegenwoordigers van het bedrijfsleven en van de vakbonden zijn eerste besprekingen voeren over de moge lijkheden om tot een veertig-urige werk week over te gaan. De Duitse vakbonden voeren sedert enige tijd een versterkte campagne voor een verkorting van de werktijd, die echter op vrij algemene af wijzing van de werkgevers en van de minister van Economische Zaken, Erhard, is gestuit. Van de zijde der regering wordt dan ook verklaard, dat het probleem om vangrijke en moeilijke vraagstukken op werpt, ook wanneer tot een geleidelijke verkorting zou worden overgegaan. Deneb, de staartster uit de Zwaan, beweegt dus in onze richting. Zij heeft dat gemeen met veel sterren daar in de buurt. Onze zon, en met haar het planetenstelsel, vliegt immers met een snelheid van ongeveer twintig ki lometer per seconde in die richting van de he mel. Zo kan men het na melijk ook zeggen: het een is even goed als het ander. Men kan van twee sterren in het heelal nimmer zeggen dat de een stil staat en de ander daarheen beweegt of daarvandaan. Men kan alleen zeggen dat de bei de sterren elkaar nade ren. De sterrenhemel is op velerlei manieren in be weging. Ten eerste zien wij de dagelijkse draai ing, die veroorzaakt dat wij zon, maan en sterren in het Oosten zien opko men en in het Westen ondergaan. Ten tweede voert de hemel ook een jaarlijkse draaiing uit: na 36514 etmaal staat de zon weer tegen de zelfde achtergrondster ren als een jaar tevoren. Ten derde is daar dan nog de langzame schom meling die als „praeces- sie" bekend staat: het langzame rondje dat de poolster in 26.000 jaar beschrijft om het punt waar zich de werkelijke hemelpool bevindt. Maar al die drie bewe gingen zijn in zekere ma te gezichtsbedrog: het zijn immers slechts weer spiegelingen van de be wegingen die onze eigen aarde uitvoert: in 24 uur eenmaal om haar as, in 36514 etmaal een omloop om de zon en in 26.000 een zwakke schomme ling van de aardas. Maar wij zien de ster ren nog een vierde be weging beschrijven; en dat is te wijten aan de rotatie van het Melkweg stelsel zelf. Zouden wij vandaag inslapen en na tienduizend jaar wakker worden dan zouden wij boven ons hoofd een ster renhemel zien die wij niet meer herkennen. Zij zou er totaal anders uit zien een gevolg van het feit dat de zogenaamd vaste sterren.ook be wegen. Het Melkwegstelsel, een schijfvormig conglo meraat van circa hon derd milliard zonnen, is in voortdurende wente ling om zijn eigen mid delpunt. Dicht bij de kern voltrekt die wente ling zich sneller dan aan de randen, maar aan de rand van de schijf is de snelheid toch nog wel zo groot dat b.v. onze zon, die zich betrekkelijk dicht bij de rand be vindt, met een vaart van 300 km. per seconde voortvliegt ten opzichte van het centrum. En met planeten en al beweegt zij zich in de richting waarin wij de sterren beelden Zwaan, Lier (met de heldere ster We- ga) en Hercules zien. Die zelf ook weer uit on derling bewegende ster ren bestaan. Die Griekse wijsgeer die opmerkte „Pantaa- rhei" alles stroomt) had gelijk! G. v. W. Vrijdagavond concerteerde het Noordhol lands Philharmonisch Orkest onder leiding van Marinus Adam in het Openluchtthea ter te Bloemendaal. De sopraan Greet Koe man van de Nederlandse Opera werkte mee en er was gezorgd voor een echt zomers, licht verteerbaar programma. Bovendien was het een uitgelezen stille avond, zodat een avondbezoek aan het Openluchttheater op zichzelf reeds een heerlijke verpozing was, een avond dus waarop men redelijker wijze kan verwachten dat het storm zou lopen. Maar dat deed het niet. Zij die weg bleven hebben een mooie kans gemist en zij die gekomen waren zullen van dit Zomer- concert stellig de meest aangename indruk ken hebben meegedragen. Natuur en kunst wekten samen een sfeer, waarin het heerlijk toeven was als in een tovertuin en men zich in een aards paradijs kon wanen. Aanleiding tot critiek gaf slechts in het begin van het concert een lichte mistbank, die de klank van het orkest even dempte. Maar zo geheimzinnig als zij gekomen was, verdween zij ook weer en met dit optrekken van dit natuurgordijn kregen oog en oor verhelderende indrukken van het sprookje dat zich hier afspeelde. Ja, wat de eigenaardigheden van de orkest klank in deze ruimte betreft: bijvoorbeeld het nauwelijks hoorbare van de hobo en daarentegen het dominerende van de fa gotten, dat zijn dingen die men critiekloos aanvaardt, omdat ze toch niet te verhelpen zijn. Wel zijn de acoustische omstandig heden door rijkere aanwas van het ge boomte reeds heel wat verbeterd, verge leken bij een paar jaar geleden, maar het Vrijdagavond omstreeks zes uur moest de lange file uit Zandvoort, die zich juist op een teken van de verkeersagent op de kruising van de Zandvoortselaan en de Leidsevaart in Heemstede weer in bewe ging had gezet, plotseling weer stoppen. De bestuurder van een personenauto uit Haarlemmermeer merkte dit te laat op en botste tegen een voor hem rijdende perso nenauto uit Duitsland, welke licht werd be schadigd. Een kwartier later moest de bestuurder van een vrachtauto uit Borculo bij de krui sing van de Zandvoortselaan en de Heren weg stoppen. De remmen van zijn voertuig bleken echter te weigeren. De bestuurder had daarop de keus tussen de volgende aanrijdingsmogelijkheden: een auto, een fietser of een lichtmast. Hij koos de licht mast, waaraan de schade beperkt bleef. Bij onderzoek in een naburige garage bleek dat de remmen door de warmte waren vasteglopen. Vrijdagmorgen wilde een dertienjarig meisje op de fiets by de uitmonding van de Sportparklaan op de Glipperweg juist voor een uit Egmond komende vrachtauto langs glippen. De chauffeur trachtte een aanrijding te voorkomen door scherp naar rechts uit te halen, waar hij op het trottoir tegen de paal van een haltebord van de N.Z.H. aan reed en desondanks een aan rijding toch niet kon vermijden. Het meisje werd door zijn wagen geraakt en viel op het wegdek, maar liep slechts een paar ont vellingen als prijs van haar onvoorzichtig heid op. OOOCODCOOCOOOOOOCOODOOCOOOOO De ivereldpadvindstersleidster Lady Baden-Powell werd enthousiast begroet door de gidsen en kabouters, die haar op het Dorval vliegveld te Montreal ontvingen. Ze maakte een ereronde op een brandweerwagen en zette daarbij de helm van een der brandwachts op. Lady Baden-Powell is op weg naar de achtste wereldjamboree, die te Niagara, bij het Ontario-meer, wordt gehouden. blijft toch zo, dat het in het Openlucht theater zeer gevaarlijk musiceren is, want behoudens de hobo-klank, komt alles klaar en gedétailleerd tot uiting. De minste slor digheid van aanzet, of wat dan ook, kan hier verraderlijk naar voren komen, effec tiever nog dan in de concertzaal, waar alles meer versmelt. Adam had echter zijn programma zo se cuur afgewerkt en het orkest was de hele avond zo correct en ad rem, dat we geen kans kregen op enige critische muggenzif terij, zelfs al zouden we daar onze zinnen op gezet hebben. En zo hoorden wij dan een pétillante ouverture van „De Barbier" van Rossini als voorbereiding op de Ita liaanse operasfeer met de grote aria van Aïda (uit het eerste bedrijf) die Greet Koe man bezield en temperamentrijk kwam voordragen. Merkwaardig hoe prachtig haar sopraangeluid in dit natuurdécor klonk en boven het orkest domineerde. On willekeurig dachten wij daarbij aan de mogelijkheid om hier eens een complete opera te geven: „Hansel und Gretel" bij voorbeeld, een werk dat met geringe mid delen te monteren zou zijn in deze omge ving. De achtste Slavische dans van Dvorak deed het hier best en de „Algerijnse Suite" van Saint-Saëns maakte veel karakteri stiek effect. De „Rosamunde"-muziek van Schubert leidde het meer gemoedelijke tweede deel van het programma in. Een uiterst verzorgde weergave van de ouver ture „Dichter und Bauer" van Von Suppé belichtte de kwaliteiten van dit populaire stuk en verder leverde Johann Strauss de opgewekte muziek, die bij een avond als deze hoorde. JOS. DE KLERK. ZATERDAG 20 AUGUSTUS De Waag, Spaarne-Damstraat: Leden van het genootschap „Kunst zij ons Doel" expo seren gedurende Augustus onder het motto „Waag het erop" stadsgezichten en bloem- stillevens". Dagelijks van 10—17 en Zondags van 13—17 uur. Roxy: „De bende van Ma- rady", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: Ik ben er kapot van", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „De overmoedigen", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „De eerste kus", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Studio: „Niets is haar te dol", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Luxor: „Modern Times", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Lido: „20.000 mijlen onder zee", 14 jaar, 6.45 en 9.15 uur en „De drift in het bloed", 18 j., 23.30 uur. Frans Hals: „Wenn am Sontag- abend die Dorfmusik spielt", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Grote Markt, Vleeshal: Ten toonstelling „Madame" van 10 tot 17.30 uur en van 19 tot 22 uur. Spaarne, Langebrug: Museumschip „Klein Artis", geopend van 10 tot 21 uur. Openluchttheater, Bloemendaal, 8 uur, Jongenskoor „Sangerknaben von Wienerwald". ZONDAG 21 AUGUSTUS Roxy: „De bende van Marady", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Ik ben er kapot van", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Bongo de beer", 10.30 uur en „De overmoedigen", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „lm weissen Rössl", 10.30 en „De eerste kus", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: Vacantieprogramma, 10.30 uur en „Niets is haar te dol", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: Montagne's Jeugdvariété, 10.30 uur en „Modern Times", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „De verovering van de Mount Everest", 11 uur en „20.000 mijlen onder zee", 14 jaar, 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. Frans Hals: „De kin deren van Hiroshima", 10.30 uur en „Wenn am Sonntagabend die Dorfmusik spielt", alle leeft., 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Grote Markt, Vleeshal: Tentoonstelling „Madame" van 10 tot 17.30 uur. Spaarne, Langebrug: Museum schip ..Klein Artis", geopend van 10 tot 21 uur. Concertgebouw, 20 uur: Revue „Hin- kie-Dinkie-Doe", met medewerking van Maria Zamora en Johnny Jordaan. Zuider kapel: 10, 17 en 20 uur, J. Klein Haneveld, Jeugdsamenkomst, 20 uur. Grote Kerk, 19 uur, Bijzondere kerkdienst, ds. W. A. Smit, organist Bob Engels, zangdienst 6.45 uur. Van Egmondstraat Immanuelkerk: 19 uur, Jeugddienst, ds. H. A. van Herwaarden, zangdienst 18.40 uur. Openluchttheater Bloe mendaal, 15 uur, Pianospel door Emmy van Eden. MAANDAG 22 AUGUSTUS De Waag, Spaarne-Damstraat: Leden van het genootschap „Kunst zij ons Doel" expo seren gedurende Augustus onder het motto „Waag het erop" stadsgezichten en bloem- stillevens. Dagelijks van 1017 en Zondags van 1317 uur. Roxy: „Mara Maru", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Geneviève", alle leeft., 2.30 en 8.15 uur. Cinema Palace: „Bongo de Beer", 10.30 en „De overmoedi gen". 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Rem brandt: „lm weissen Rössl", 10.30 en „De eerste kus", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: „Niets is haar te dol", alle leeft., 2.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: Montagne's Jeugdvariété, 10.30 uur en „Modern Times", alle leeft., 2, 7 en 9.15 uur. Lido: „20.000 mij len onder zee", 14 jaar, 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. Frans Hals: „Wenn am Sonntagabend die Dorfmusik spielt", alle leeft., 2.30, 7 en 9.15 uur. Grote Markt, Vleeshal: Tentoon stelling „Madame" van 10 tot 17.30 uur. Spaarne, Langebrug: Museumschip „Klein Artis", geopend van 10 tot 21 uur. Begijnhof kapel, 20 uur, Interkerkelijk Evangelisatie Comité.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 5