HOE MOBBELTJE De Pseudo- Echtgenote Russen stemmen toe eenheid te bespreken met Adenauer EEN LESJE KREEG Verwachtingen niet hoog gespannen 4 MACORé SLAAPKAMER 575.— Haarlemse padvinders in Maboge Jong echtpaar kreeg gratis reis naar Oostenrijk Engelse auto te water in Winschoterdiep Paratyphus in Giessendam, ongeveer 25 zieken Aannemers boycotten aanbestedingen in Grootegast Amsterdamse staker voor scheidsgerecht Heringa Wuthrich Volleybalwedstrijd tussen Amerikaanse en Russische diplomaten in Den Haag Boek over prinses Beatrix verschijnt eind 1955 Academische filmstudie week Oude vrouw overreden Veel Nederlandse werken op het répertoire van toneelgroep Puck Amsterdamse tram op file auto's ingereden FEUILLETON door MARY BURCHELL ZATERDAG 20 AUGUSTUS 1955 BONN (ANP) De Sovjet-Unie is ac- coord gegaan met het voorstel van bonds kanselier Adenauer de Russisch-Duitse onderhandelingen op 9 September in Mos kou te laten beginnen. Zy heeft ook laten weten, dat zy geen belemmering ziet voor een uitwisseling van gedachten over het vraagstuk van de Duitse eenheid en andere Internationale problemen, die beide landen raken. De Sovjet-regering heeft dit medege deeld in een nota, die Bonn bereikte op een ogenblik, waarop reeds een zekere nervo siteit te bespeuren bleek over de vraag of dr. Adenauer de kans zou krijgen het grote nationale vraagstuk der Duitsers aan te snijden. Hun tweede verlangen, een bespre king van het lot der nog in Rusland zijnde Duitse gevangenen, wordt in de Russische nota niet aangeroerd. Men gelooft echter niet, dat de Russen een gesprek over dit onderwerp willen vermijden. Dat de Russen deze verlangens niet uit de weg zijn gegaan en bij de technische voorbereidingen der reis alle mogelijke soepelheid hebben betracht, heeft in Bonn voldoening gewekt. Dit neemt evenwel niet weg, dat de stemming der Duitsers ten aanzien der te verwachten resultaten nog zeer somber is. Een Gallup-enquête heeft reeds aange toond, dat slechts vijftien percent van de ondervraagden in Adenauer's reis een stap naar de eenheid van het land ziet. De meeste commentaren verdiepen zich in de gevaren die aan de reis verbonden zijn. Men vreest, dat de Russen de bondskanse lier zullen dringen in de richting van een indirecte erkenning van de Oost-Duitse staat, waardoor de verdeling van het land nog meer relief zou krijgen. Het pessimisme, dat in de Duitse pers in soms zeer krasse woorden tot uiting komt, wordt gevoed door de verwachting, dat de grote mogendheden tenslotte het inluiden van een periode van ontwapening en ont spanning belangrijker zullen achten dan een regeling van de territoriale kwesties. De vrees, dat zodoende Duitslands een- heidswens naar de achtergrond zou worden gedrongen, is niet opgeheven door de per tinente verzekeringen der Westelijke mo gendheden, dat zy de bondsrepubliek niet met haar nationale eisen alleen zullen laten staan. Intensief beraad De volgende week wordt een week van intensief politiek overleg. Dr. Adenauer zal Maandag in zijn Zwitserse vacantieverblijf overleg plegen met zijn naaste medewer kers. Onder de genodigden voor dit beraad zijn vice-kanselier Blücher, minister Von Brentano, staatssecretaris Hallstein, de po litieke leider van Buitenlandse Zaken, pro fessor Grewe en ook drie Duitse ambassa deurs in Washington, in het UNO-hoofd- kwartier te New York en in het NAVO- hoofdkwartier te Parijs. Dr. Krekeier heeft uit Washington een boodschap van minister Dulles meegebracht, waarin nog eens de Amerikaanse inzichten over het recht streekse Russisch-Duitse overleg zijn neer gelegd. De parlementaire leiders zijn voor het einde van de volgende week bijeenge roepen om door Von Brentano te worden ingelicht. Daarna wil Adenauer zelf ook nog met deze heren overleggen. De parle mentaire oppositie heeft zich bij voorbaat al van de politiek van de bondskanselier gedistancieerd en zich Vrijdagavond nog eens er over beklaagd, dat zij nog niets ge hoord heeft over een concreet onderhande lingsplan, dat Adenauer mee naar Moskou zou nemen. Delegatie van honderd Een massale delegatie is intussen al bezig de koffers te pakken. Adenauer zal twaalf van zijn beste diplomaten meenemen en daarnaast een staf van honderd ambtena ren en technici, die het eerste diplomatieke ADVERTENTIE Wij etaleren bestaande uit: 130 cm breed Ledikant met toog, 2 nachtkastjes, tafel en stoel KRUISSTRAAT 11 HAARLEM - TELEFOON 11491 kanaal tussen Moskou en Bonn zullen moe ten graven. De bondskanselier zal met een speciaal vliegtuig van de „Lufthansa" rei zen. Het toestel zal, om Oost-Duitsland te vermijden, over de Oostzee vliegen en te Leningrad een tussenlanding maken. Het grootste deel van de delegatie zal met een speciale trein reizen. Twee West-Duitse delegaties gaan Ade nauer voor: een sportieve en een kerke lijke. Het Duitse voetbalteam is naar Mos kou vertrokken om daar Zondag de eerste na-oorlogse landenwedstrijd tegen de So vjet-Unie te spelen. De Russen hebben de Duitse supporters in rijkelijke mate gelegenheid gegeven deze reis mee te maken. Ook is een delegatie van de Evangelische kerk van het Rijnland en Westfalen op weg naar Moskou. De ker kelijke autoriteiten willen ook de vraag stukken der nog niet teruggekeerde Duitse krijgsgevangenen en de hereniging van Duitsland bespreken en contact opnemen met de Lutherse kerken van Letland en Litauen. Meer dan de helft van het vacantiekamp van de Haarlemse Elfregi-padvindersgroep de Duinzwervers, zit er al weer op. De Haarlemmers deden Vrijdagavond in het centrum van Maboge, waar zij kamperen, van zich spreken door een aanbieding van Hollandse thee, aan in de buurt kamperen de troepen. Dit ging samen met een kamp vuur, dat werd geopend door de verken nersleider hopman H. Ph. Plevier. Na het gezamenlijk zingen van het padvinderslied „Hoort, zegt het voort" bracht een pro gramma van zang, sketches, recreaties en andere plezierige kampvuurspelen, een avond vol afwisseling. Hopman Plevier dankte de aanwezigen na afloop mede voor de gastvrijheid, die de Duinzwervers in Maboge genieten, waarna de kampvuur bij eenkomst werd besloten met het Wilhel mus. Dit maakte op de Nederlandse aan wezigen een bijzondere indruk te midden van de vreemdelingen in het buitenland. Zoals reeds eerder gemeld geven de Haarlemse padvinders vanavond een zang uitvoering op de Markt in La Roche en worden zij Dinsdagavond tegen elf uur in Haarlem terug verwacht. Een gelukkig Haags jong echtpaar reist op het ogenblik met de „Bergland expresse" naar het Oostenrijkse Seefeld om daar een tiendaagse zorgenvrije va- cantie te genieten. Het zijn de 28-jarige bankbediende S. Weverling en zijn echt genote, die, toen zij Vrijdag hun reisbil jetten gingen halen, met „hun neus in de boter vielen". Hij kreeg zijn reis en ver blijf van de Nederlandse Spoorwegen ca deau en zij kreeg een doos bonbons en een enveloppe met reisdeviezen van de Ne derlandse Reisvereniging. De heer Weverling is namelijk de vijf tigduizendste die een zogenaamde „for faitaire" reis van de NS boekte. De spoorwegen, de reisbureaux en de reisor ganisaties werken daarbij samen en schrij ven privé-reizen uit, waarbij reis en hotel- verblijf in één bedrag worden geboekt, hetgeen tot vrij aanzienlijke reductie voor de reiziger leidt. De heer en mevrouw Weverling, die beiden een werkkring hebben, spaarden duchtig om een vacantiereis te kunnen maken. Zij hebben nu in feite door een speling van het lot de helft van hun spaar geld teruggekregen. Het reisbiljet werd door de heer F. A. Rameyer namens de N.S. met een harte lijk toespraakje ten kantore van de Reis vereniging aan de beduusde heer Wever ling overhandigd. Dr. R. van Waard, voorzitter van de NRV, voegde daaraan bonbons en deviezen toe. Drie inzittenden gered Te Westerbroek is Vrijdagmiddag om streeks half-vier een gecompliceerde auto botsing gebeurd, waarbij een Engelse per sonenwagen in het Winschoterdiep viel. De inzittenden, de heer Remton, officier van de R.A.F., zijn echtgenote en kind, konden in veiligheid worden gebracht. De inzitten de van een andere bij het ongeval betrok ken wagen moest ernstig gewond naar het Academisch Ziekenhuis te Groningen wor den gebracht. Een personenauto, die voor de Engelse reed, remde plotseling. De Engelse auto mobilist was hierdoor genoodzaakt ook te remmen, maar een achter hem rijdende vrachtauto remde niet snel genoeg en ram de de Engelse wagen, die links over de weg schoof, het Winschoterdiep in. De vracht auto ramde vervolgens een rechts van de weg stilstaande wagen, waarvan de inzit tende, de heer D. uit Slochteren, een her- sen schudding kreeg. In de gemeente Giessendam, het buur dorp Ilardinxveld en in mindere mate te Sliedrecht zijn gevallen van paratyphus ge constateerd. De meeste gevallen zijn van het type Salmonellose Dyphimurium; er zijn echter ook enige gevallen van een ge heel ander type. Het aantal gevallen in de gemeente Giessendam was Vrijdag onge veer twaalf; het totale aantal gevallen in de streek bedroeg ongeveer vijfentwintig. De ziekte heeft in het algemeen geen kwaadaardig karakter. Bij kleine kinderen en bejaarden is echter waakzaamheid ge boden. Enige zieken zijn vervoerd naar om liggende plaatsen, waar zij in barakken worden verpleegd. Slechts een patiënt is in een ziekenhuis opgenomen. De inspectie van de Volksgezondheid stelt een uitgebreid onderzoek in naar de oorzaak van de epi demie. Het bestuur van de vereniging van bouw vakpatroons in Groningen heeft het beroep, dat was aangetekend tegen een uitspraak in kort geding van de president van de Groninger rechtbank van 18 Maart, inge trokken. Tussen de gemeente Grootegast en de bouwvakpatroons waren ruim een half jaar geleden moeilijkheden ontstaan, toen de gemeente-architect bij een gunning de laagste inschrijver had gepasseerd. Het be stuur van de vereniging bouwvakpatroons gaf toen aan alle aangesloten aannemers opdracht, gedurende twee jaren niet meer in te schrijven op aanbestedingen, die door de gemeente-architect zouden worden uit geschreven. De gemeente Grootegast heeft daarop een kort geding aanhangig gemaakt tegen het bestuur van de bouwvakpatroons en is bij uitspraak van de president van de Groninger rechtbank in het gelijk ge steld. Ook leden van de bouwvakpatroons- vereniging Westerkwartier boycotten de aanbestedingen die door de gemeente-ar chitect van Grootegast worden uitgeschre ven. Het rechtsgeding dat de gemeente Grootegast tegen deze vereniging heeft in gesteld is nog niet afgehandeld. Het scheidsgerecht van de gemeente Am sterdam, onder voorzitterschap van prof. mr. W. G. Vegting, heeft het beroep be handeld van het personeelslid van de Am sterdamse Stadsreiniging D. van N., die door B. en W. van Amsterdam na de sta king in April is ontslagen. B. en W. hebben hem verweten dat hij bij de staking een leidende rol had gespeeld. Door zijn bru taal optreden had hij een grote invloed op zijn medearbeiders, aldus de mening van B. en W. De verdediger van Van N., mr. L. Mok, betoogde dat er van een leidende functie bij de staking in het geval van Van N. geen sprake kan zijn geweest, omdat Van N. op de eerste stakingsdag een half uur later op zijn werkplaats was verschenen. Op dat tijdstip was de staking al in volle gang. De grote invloed die Van N. op zijn mede arbeiders heeft, weet mr, Mok aan de repu tatie die Van N. heeft overgehouden uit de oorlogsjaren, toen hij een leidende rol speelde bij de Februaristaking in 1941. Mr. Mok zei dat B. en W. van Amsterdam op deze man trots moesten zijn, en achtte het een schande dat zij hem op deze wijze uit de gemeentedienst hadden verwijderd. Hij vroeg om vernietiging van het ontslag. De zaakgelastigde van B. en W., mr. L. Ensing, gaf als zijn mening te kennen dat hij Van N.'s optreden in 1941 voor hem geen vrijbrief achtte om in de tegenwoor dige tijd ongeoorloofde handelingen te plegen. Van N. had in 1946 en 1951 ook reeds gestaakt, aldus mr. Ensing. Hij con cludeerde tot bevestiging van het ontslag. ADVERTENTIE Haarlem CENTRALE VERWARMING JOHNSON OLIEBRANDERS „Neem hem mee, en slop hem in een kooitje op de kamer van de ondeugende kinde ren!", beval de tovenaar. De marskramer pakte Mobbeltje op en nam hem mee; door allerlei lange gangen kwamen ze in een stenen kamer, waar een soort vogelkooien op planken tegen de muur stonden. In één daarvan werd Mobbeltje nu opgesloten, en de marskramer verdween. Daar zat Mobbeltje nuTreurig keek hij naar de kooi naast de zijne, waarin al een vreemd jongetje zat, net als hij opgesloten. „„Zo, ben jij ook ondeugend geweest?", zei het andere jongetje. „Ik heet Jako, hoe heet jij?" 29-30 Vrijdagmiddag is op het landgoed „Te Werve" te Rijswijk een volleyballwedstrijd gespeeld tussen een team van Russische diplomaten en een ploeg van de Amerikaanse ambassade in Den Haag. De foto geeft een beeld uit de wedstrijd, welke met 2-1 door de Russen werd gewonnen. De Russen spelen in korte broek, de Amerikanen in pantalon. (Van onze Haagse redacteur) Een legertje persfotografen, filmopera teurs en mensen van de radio bevond zich gistermiddag tegen half drie op het sport terrein van het clubhuis Tehuis Te Werve, toen zich daar de teams van de Russische en Amerikaanse ambassade ontmoetten voor het spelen van een volleybalwedstrijd. De BPM had voor deze sportieve diploma tieke ontmoeting het volleybalterrein afge staan. Slechts een kleine kring genodigden was bij deze internationale primeur aan wezig. Nadat de beide teams met elkaar hadden kennis gemaakt en de beide teams geza menlijk door de fotografen waren ver eeuwigd gaf drs. W. T. Nijhoff van het mi nisterie van Buitenlandse Zaken, die de wedstrijd zou leiden, het beginsignaal. Captain van de Amerikanen was Benja min A. J. Fuller, attaché van de Ameri kaanse ambassade en het Russische zestal werd geleid door de culturele attaché M. J. K. Kitaev. Vier spelers van de Russische ploeg wa ren afkomstig uit Amsterdam en behoren tot de Russische handelsdelegatie, twee an dere Russen behoren tot de Sovjet-ambas sade in Den Haag. Beide ploegen waren na afloop enthou siast. Vooral de Russen die de wedstrijd, welke uit drie games bestond, tenslotte won nen (1512, 1517, 157). De Amerikanen gaven uitstekend partij en dat zij in de Rus sen hun meerderen moesten erkennen, von den zij in het geheel niet erg. Het was maar een partijtje van amateurs, zo zeiden ze. Zowel de Russen als de Amerikanen had den er zo de smaak van te pakken, dat er na afloop van de officiële wedstrijd be sloten werd om een gemengde partij te spelen. Toen tenslotte na afloop daarvan de dorst gelest was, nodigden de Russen de Ameri kanen uit aan een maaltijd onder de bomen naast het veld. Ter gelegenheid van de achttiende ver jaardag van prinses Beatrix zal met de vol ledige medewerking van de leden van de koninklijke familie een boek verschijnen, waarin een levensgeschiedenis in foto's zal zijn en ook aandacht in woord en beeld aan de liefhebberijen van de prinses zal wor den besteed. Zo zullen bijvoorbeeld ook afbeeldingen worden opgenomen van beeld houwwerk door de prinses vervaardigd. De tekst van het boek bevat onder meer een bijdrage van prof. dr. L. J. Rogier uit Nijmegen, die een beeld zal geven van de tijd, waarin prinses Wilhelmina 18 jaar werd en van de tijd, toen koningin Juliana deze leeftijd bereikte. Prof. dr. A. M. Donner uit Amsterdam belicht de staatsrechterlijke kant van deze achttiende verjaax-dag. Prof. dr. P. J. Bou- man uit Groningen schreef een bijdrage „De jonge vrouw in deze tijd". De supervisie over het boek is in handen van een door minister Cals ingestelde re dactieraad, bestaande uit prof. dr. I. A. Diepenhorst, mr. J. A. Jonkman, mej. dr. M. A. M. Klompé, dr. J. A. de Koning en ds. N. O. Steenbeek. Het boek zal aan het einde van dit jaar in de boekhandel ver krijgbaar zijn. Evenals het vorige jaar zal het Neder landse filmstudie-instituut een academi sche filmstudieweek houden en wel van 27 tot en met 30 September in Utrecht. De Utrechtse studentenliga zal hierbij haar medewerking verlenen. Het ligt in de bedoeling een tiental voordrachten te houden voor studenten van universiteiten en kunstacademies, journalisten, maatschappelijke werkers en andere belangstellenden. Nederlandse en buitenlandse deskundigen zullen hun voor drachten illustreren met fragmenten uit films. Voordrachten worden gehouden door Roger Manvell van de British filmacade- my over „De acteur op het toneel en op het filmdoek", door mile Marie Thérèse Poncet uit Parijs over „de tekenfilm en de Middeleeuwse illustreex'kunst", door de heer A. van Domburg over „De eigen aard van de filmkunst",door dr. J. M. L. Peters over „Het rythme in de film en in de andere kunsten", door Max Vreden- burg over „Muziek als filmaesthetisch element". Er zullen filmvoorstellingen worden gegeven, waarbij premières worden ge draaid. Als voorfilms staan op het pro gramma Nederlandse documentaires als „Strijd zonder einde" van Bert Haanstra en de tekenfilm van Marten Toonder „Moonglow". Een 79-jarige vrouw is op de hoek van de Berzeliusstraat en de Hugo de Vrieslaan te Amsterdam door een geladen zandauto overreden. De bestuurder van de vrachtauto, die achteruit een bouwtex-rein opreed, had de vrouw die achter de auto liep niet opge merkt. Zij kwam te vallen en kreeg beide rechterachterwielen over zich heen. Het slachtoffer overleed ter plaatse. De toneelgroep „Puck" zal ook in het volgende seizoen onder leiding staan van Cas Baas, Egbert van Pax'idon en Hans Tobi, met Guus Verstraete als dramaturg. Het répertoix-e voor volwassenen zal in ieder geval worden uitgebreid met „Dokter tegen wil en dank" van Molière onder x-egie van Georges Vitaly uit Parijs en met twee oorspronkelijke Nedei-landse stukken: „Dood door schuld" van Bert Kroon en „Wie is wie?" van Cas Baas, respectievelijk door Guus Verstraete en Egbert van Pari don geregisseerd. Op het répertoire blijven gehandhaafd „Cycloon 3 antwoord niet" van Jules Roy, „Het wederzijds huwelijks bedrog" van Pieter Langendijk en (voor kinderen) „Jacht op een ponnie" van Mies Bouhuys. Voorts zal een keuze wox-den gedaan uit de volgende stukken: Ariadne" van Hella Haasse, „La dama boba" van Lope de Vega in de vertaling van Paul Rodenko, „Donadieu" van Fx-itz Hochwalder in de vertaling van Hans Tobi, „Uitkomst" van Herman Heijermans en „Les Romanesques" van Edmond Rostand, waarvan Dolf Ver spoor een nieuwe bewerking vervaardigde. Het répertoire voor de jeugd wordt uitge breid met „Pierrot" van Ben Minoli onder regie van Hans Tiemeyer en „Stad op stel len" van Mies Bouhuys. Plet gezelschap zal bestaan uit de dames Greetje Feldmann, Karin Haage, Cecilia Lichtveld, Noni Lichtveld, Emmy van Lier, Pirn Mallan, Tine de Vries en de heren Cas Baas, Jan Blaasex-, Jules Croiset, Eric van der Donk, Plerman van Elteren, Jan Grefe, Wim van den Heuvel, Leen Jonge- waard, Ben Minoli, Egbert van Paridon, Piet Romer, Guus Verstraete en Ton Ver- wey. Vermoedelijk doordat de remmen weiger den is Vrijdagmiddag tegen zes uur een tramstel van lijn 4 op het Westeinde bij de Nicolaas Witsenkade te Amsterdam tegen een vrachtauto gereden, die in een file op de trambaan voor het stoplicht stond te wachten. Door de schok botste de vrachtwagen tegen een personenauto, die op haar beurt een vrachtauto weer een zetje gaf. De per sonenauto, die er tussenin stond, werd vrij wel geheel vernield en moest met een kraanwagen worden weggesleept. De beide vrachtauto's liepen eveneens vrij ernstige schade op. Het voorbalcon van de tram werd inge deukt en een schakelkast ontzet. De tram, die voor onderzoek in beslag is genomen, werd naar de remise gesleept. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. (vertaald uit het Engels) 16) „Ja, je kunt veel meer met een huis doen dan met een flat", zei Isobel pein zend. „Als je alleen al aan de inrichting denkt. Je kunt je er bij een heel huis veel meer op uitleven, als je begrijpt wat ik be doel." Patricia knikte en trachtte zich in te denken, hoe zij met voldoende geld en natuurlijk zou Michael's vrouw voldoende geld ter beschikking worden gesteld een eigen huis inrichtenZe moest zich hierover een idee gevormd hebben, dat verwachtte Isobel vanzelfsprekend van haar! „Ik vind het inrichten van een huis en alles uitzoeken, verrukkelijk", vervolgde Isobel. „Ik vind het nog leuker dan kleren te kopen voor jezelf. Je hebt zeker je hele garderobe in Parijs gekocht hè? En op de huwelijksreis nog één en ander aange vuld. Patricia zag met grote duidelijkheid de inhoud van haar éne koffer voor ogen en voelde zich niet op haar gemak. „Om je de waarheid te zeggen, was er niet veel tijd voor het kopen van een uit zet," legde ze uit. „Bovendien vonden we het heel plezierig om met weinig bagage te reizen. En daarom besloten we te wach ten totdat we in Londen terug waren." „Hoe verstandig en wat een wilskracht!" riep Isobel bewonderend uit. „Ik vind het idee om met weinig bagage te reizen ook zeer aantrekkelijk, maar als het eenmaal zo ver is, sleep ik altijd diverse koffers mee. Ik kan me nooit iets ontzeggen en je hebt zo veel nodig. Vooral aan boord van een groot schip! Avondkleding bij voorbeeld. Je hebt aan boord ik weet niet hoeveel avondtoiletten nodig! „Ja, avondkleding heb je natuurlijk wel nodig", mompelde Patricia, denkend aan haar enige nette galajurk, welke ze uit betere tijden had overgehouden en meege nomen had naar mevrouw Elmes, in de veronderstelling dat zelfs een gouvernante zich zo nu en dan nog wel eens mooi zou moeten uitdossen „Michael's huwelijkscadeau was fantas tisch hè?" (Wat kon Michael haar in hemelsnaam gegeven hebben: wat gaf zo iemand aan zijn bruid? Een bontmantel? Of een bont stola of -cape? Of juwelen....?) „Je moet het me later maar eens laten zien", zei Isobel vol belangstelling. „Naar wat tante Lenie me vertelde, moet het iets zeer bijzonders zijn." „Ja, inderdaad. Maar zie jeik heb het niet hier momenteel. Het komt nog met de rest van de bagage." Patricia zuchtte even en had het gevoel alsof ze aan het koorddansen was. We hebben overijld een koffer gepakt en zijn hier heen geraced. De rest wordt voor ons be waard. „O, vind je dat niet riskant, Patricia? Ik zelf zou kostbaar bont nooit in bewaring durven geven. Vooral niet in deze tijd van het jaar!" (Dus het is iets van bont, dacht Patricia). Hardop zei ze: „Misschien heb je gelijk. Maar alles ging zo haastig, dat we er niet over nagedacht hebben. Werkelijk, je hebt gelijk.voegde ze er aan toe. En omdat ze het thans welletjes vond, stond ze op. Op dat ogenblik kwam Debora de kamer weer binnen. „Gaan we nu uit?" vroeg ze. „Ik wil naar het park om eendjes te voeren." „Ja liefje, mammie gaat mee" ant woordde Isobel, onmiddellijk aan de kleine tiran gehoor gevend. „Zullen we tante Patricia vragen, of ze ook meegaat? Zou dat niet leuk zijn?" „Nee", antwoordde Debora afwijzend, „dat wil ik niet!" „O, maar ik weet zeker, dat je het heel leuk zou vinden, als tante Patricia mee ging", hield Isobel met misplaatst opti misme vol. „Nee, echt niet, ik vind het niet leuk!" „Ik kan hoe dan ook niet", kwam Patri cia tussenbeide. „Ik moet brieven schrij ven." Te laat bedacht ze zich, dat ze bekend stond als een slechte briefschrijfster! Iso bel schonk er echter geen aandacht aan. Ze werd geheel en al in beslag genomen door haar dochtertje. „Zou je het prettig hebben gevonden om mee te gaan, als je geen brieven be hoefde te schrijven?" wilde Debora weten. „Niet als jij me niet mee wilde hebben", antwoordde Patricia. „In dat geval was ik liever op mezelf in het park gaan wande len." „ODebora moest hier kennelijk over nadenken. „Maar wij weten, waar alle mooie eenden zijn!" legde ze nader uit. „Wij weten waar die eend met zo'n snavel isMet een gebaar gaf ze de omvang van de snavel weer. Patricia glimlachte. Zo groot? En weet je hoe die eend heet?" „NeeDebora keek Patricia verlegen aan. „Weet jij het?" „Ja, dat is een pelikaan." „Heus?" Debora scheen onder de indruk te zijn en er kwam een vriendelijker uit drukking op haar gezichtje. „Weetje nog andere namen?" „Van vogels? Nee, ik weet er niet zo heel veel." „Ik bedoel van dieren". „O. ik weet een heleboel dierennamen. Hoezo? Houd je van dieren?" Debora knikte. „Ik wil zo graag naar de grote dierentuin", zei ze. „Maar Mammie wil er niet heen. Ze zegt, dat het er stinkt." „Misschien vindt Mammie het wel goed, dat ik je er een keertje mee naar toe neem", opperde Patricia. „Zou je dat leuk vinden?" Debora's gezichtje straalde. „O, ja, alsje blieft!" riep ze met warm enthousiasme uit. „Goed, afgesproken!" „Vanmiddag?" „Nee, vanmiddag kan ik niet. Maar bin nenkort een een keertje." Debora scheen even te overleggen, of het zin had om op vanmiddag aan te dringen maar dan bedacht ze zich. Ze keek Patricia peinzend aan en zei: „Dank je wel!" Hierna rende ze de kamer uit, achter haar moeder aan, die zich al klaar maakte om uit te gaan. Patricia hoorde haar roepen: „Mammie, mammie, tante Patricia heeft beloofd me een keer mee naar de dierentuin te zullen nemen!! En ze zegt, dat die eend met die grote snavel een pelikaan is!" Patricia vond Isobel's laconieke „O, ja, liefje?" weinig stimulex-end en ze bedacht zich, dat het eigenlijk geen wonder was, dat de zéér levendige Debora vaak in con flict kwam met haar lauwe, ongeïnteres seerde moeder. Enige ogenblikken later hoorde ze hen de gang doorlopen en Debora stak een hoofd om de kamerdeur. „Als je wilt, mag je best meegaan naar het park om de pelikaan te zien", zei ze thans een en al vriendelijk heid. „Nee, dank je liefje Een andere keer. Maar zeg de pelikaan maar, dat tante Pa tricia hem gauw eens komt opzoeken". Debora giechelde en vond het prachtig. Ze was kennelijk niet gewend aan derge lijke grapjes. In een oppex'best humeur wandelde ze met haar moeder in de rich ting van het park. Een minuut of tien, nadat ze vertrokken waren ging de telefoon en het dienstmeisje deelde Patricia mede, dat het voor haar was. „Voor mij?" Patricia keek het meisje ver schrikt aan. Maar even later bedacht ze zich, dat het niét iemand kon zijn, die haar ware indentiteit kende. „Ja mevrouw, het is meneer Harnby". „Onatuurlijk." Patricia voelde zich heel dwaas, toen ze de telefoon opnam. „Hallo, Patricia, ben jij daar?" „Ja, is er iets niet in orde?" „Niet in orde? Nee, wat zou er kunnen zijn?" „Oniets.Ik vraag me af, waarom je me opbelt." „Ik dacht, dat je het misschien gezellig zoudt vinden om met me te lunchen." „O, Michael, wat enig!" Ze was oprecht verrast door deze vriendelijkheid. „Ik dacht, dat dat voor jou prettiger zou zijn dan aan de lunch met Isobel te moeten converseren." „Ja.... natuurlijk." Haar blijde verras sing vervaagde, „Waar zullen we elkaar treffen?" (Wordt, vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 6