V AC ANTIEBAANTJES van de schooljeugd Slippers ONZE TUIN- EN KAMERPLANTEN Dansschool KWEKKEBOOM - Parklaan 6A Godetia's ZATERDAG 20 AUGUSTUS 1955 9 Pruimen en wat u ermee kunt doen DIT MAKEN WE ZELF Tomaten 's avonds van 7 tot 9 uur Zomeravondfeest te Santpoort-Station Crematie Th. Reinhold Indonesische handel met Bonn in stijgende lijn Vijftien verdachten voor Amsterdamse rechtbank Tentoonstelling van uitvindingen ROVER NPV vraagt bemiddeling van Buitenlandse Zaken na het incident op Cuba Aartshertog van Habsburg- Lotharingen overleden oor de^O rouw De jongen, die vorige week het brood bracht, was een leerling van een der hoogste klassen van het ly ceum; het meisje, dat ons in een win kel een keurig pakje overreikte, zit over enkele weken weer op de H.B.S. Het verschijnsel van de werkende schooljeugd is in Nederland niet nieuw meer. De vacantie is lang en de reislust groot waarom dus niet een paar weken een tijdelijk baantje gezocht en van het verdiende geld op stap gegaan? We hebben hier en daar eens de werkende jeugd bezocht om een in druk te krijgen van de geest, waarin zij die arbeid verrichten. Om een zo volledig mogelijk beeld te krijgen van deze omstandigheden, deden wij de ronde langs een chocolade- en een kousenfabriek, een warenhuis, een wasserij, een bollenschuur en een kruidenierswinkel, waarna wij de ver zamelde gegevens bespraken met een vrouwelijke functionaris van het Ge westelijk Arbeidsbureau. IN DE CHOCOLADEFABRIEK heers te een opgewekte stemming. Ongeveer 170 meisjes in geleende witte jassen ên mutsen zaten er hoofdzakelijk Kerst pakketjes, bonbons en flikken in te pakken. Een vijftienjarig H.B.S.'ertje met een guitig gezicht was bezig met het inpakken van flikken, in edele wed ijver met een vriendin van de M.M.S. „We doen wie het 't vlugst kan," zei de H.B.S. „In het begin haalde i'k er maar vierhonderd per dag; nu al vier honderdvijftig op een ochtend. Ik heb er lekker al meer dan zij," voegde ze er plagend aan toe. De M.M.S. lachte wijs. „Pas maar op, je praat te veel, dan kom je achter", zei ze. „Ik kan nu eenmaal niet de hele dag mijn mond houden," zuchtte de H.B.S. „Ik werd voor een lange broek", ver trouwde ze me toe. „En ik voor een trektocht," zei haar vriendin. Een meisje van de M.U.L.O., zestien jaar, zat chocolade sinaasappelschijfjes tot aantrekkelijke vruchten te verpak ken. „Ik kreeg eerst wel een beetje rug pijn van de hele dag zitten in dezelfde houding, maar nu gaat het wel en straks hebben we een half uur „schaft". Wij zagen ook jongens in de fabrica- ge-afdeling aan het werk achter la waaierige machines. „Voor een paar weken vind ik het niks erg," zei er een, „maar je moet wel even wennen aan de herrie!" IN HET WARENHUIS troffen we twee vriendinnen van de huishoudschool achter dezelfde toonbank. „Vandaag is Een vroege herfstcreatie van panter- bont, gecombineerd met in ribbels ge breide wollen voering, die men ook aan de buitenkant kan dragen. het stil - niets leuk," vertelde nummer een. „It heb het liever druk, dan weet ik waarvoor ik hier ben." „Lastige klanten?'" beantwoordde nummer twee mijn vraag. „Och soms. Vaak zijn er meer kijkers dan kopers. Van het geld, dat ik hier verdien, ga ik met een oude re vriendin op vacantie naar België." In een afdeling beneden zagen we een andere soort bedrijvigheid: het machi naal maken van prijskaartjes en het op plakken hiervan. Anderen brachten goederen naar de winkel. We verplaatsten ons actieterrein naar de kousenfabriek en zagen daar groepen meisjes dunne nylons in zakjes doen en merken plakken. „Moeilijk?" zei een meisje van vijftien. „Je leert het gauw. Kijk, hier is een kous op tafel getekend. Nu leg ik het paar erop, tussen die streep en die streep komt een karton netje en dan zo opvouwen." Het werd ons enthousiast voorgedaan. „Ik ver dien veertig cent per uur; van kwart voor acht tot vijf uur met een half uur schaft. Volgend jaar wil ik wat anders, in de huishouding. Een deel van het geld is voor schoolboeken, die zijn zo duur." VAN HET BOLLEN PELLEN maak ten we slechts de laatste fase mee het was al wat te laat in het seizoen. In de lange schuur, waar nog maar enkelen bezig waren, heerste rust. „We krijgen tachtig cent per mand", zei een don kerharig meisje. „Als je er handig in bent, kun je wel een dertig gulden per week halen." Met één handgebaar ver wijderde ze de schil en deponeerde de bol op de anderen. „Sommigen halen hun neus wel eens op voor het werk in een wasserij," ver telde een jonge arbeidster ons in zo'n inrichting, „maar dat is allemaal onzin. Ik werk hier in de expeditie." Het M U.L.O.-leerlingetje, dat ons te woord stond, deed dit vacantiewerk voor het eerst en ze vond het leuk. „Het is hier zo aardig onder elkaar", vond ze. We keken even toe hoe ze vlot de num mers van overhemden controleerde, ze bij de juiste papiertjes legde, er stapel tjes van maakte en de verzending ver zorgde. „Eerst was ik 's avonds gerad braakt van het staan, maar dat gaat zo over. Met mijn premie mee haal ik zes entwintig gulden per week. Daarvan geef ik thuis wat af en de rest mag ik voor een vacantiereisje houden." DIT WAREN ZO DE ZAKEN, waar jongens en meisjes in groepen werkten. Geheel andere omstandigheden vonden we bij de huishoudelijke hulpjes „ik heb een aardige mevrouw. Kijk eens hoe dun ik de aardappels kan schillen!" en in de kruidenierswinkel, waar een blonde paardestaart juist haar kennis van Duits luchtte aan een toevallig bin nengekomen vreemdeling. „Eerlijk ge zegd zal ik blij zijn, als het Zaterdag is; dan zitten de twee weken erop. Op school is toch wat anders Volgens het Gewestelijk Arbeids bureau en onze gegevens kloppen daar wel mee verdienen de scholie ren gemiddeld zo'n twintig gulden per week. Er zijn bedrijven, waar in deze tijd een derde deel van het personeel uit vacantiehulpjes bestaat. Eenjarige zomerbloemen worden in kleine tuintjes vrij veel gekweekt; niet alleen dat het goede tuinplanten zijn doch van vele kan men ook naar harte lust snijden. Jammer dat sommige soor ten eerst zo laat in de zomer bloeien doch dat is bij bepaalde eenjarige zo merbloemen wel te voorkomen indien dan maar in deze tijd van het jaar ge zaaid wordt. Dat kunt u onder andere doen bij de rijkbloeiende Godetia's, zaai ze maar op het snijbloemenmhoekje en leg er tegen het invallen van de winter wat rijshout overheen; dat is al voldoen de om hen tegen de kou te beschermen. Dat zelfde succes kunt u ook bereiken met de bekende gevuldbloemige gouds bloemen; die bloeien dan ook veel vroe ger dan de voorjaarszaailingen en u bereikt er dit mee: Als de najaarszaai lingen in de zomer zijn uitgebloeid kunt u profiteren van hetgeen u in het voor jaar hebt gezaaid. Korenbloemen of Centaurea's lenen zich ook uitstekend voor dit doel; er zijn tegenwoordig niet alleen blauwe, doch ook rode en rose kleuren en die voldoen uitstekend. Stop het zaad van al de hier genoemde soor ten niet te diep in de grond; het is al voldoende indien het juist onder de op pervlakte zit. G. KROMDIJK „De goede kant hiervan," aldus onze zegsvrouw, „is dat de kinderen met mensen van allerlei rang en stand in aanraking komen en de moeilijkheden van de grotemensen-maatschappij leren begrijpen. Jammer is, dat er niet meer belangstelling bestaat voor huishoude lijk werk daarvoor is meer assisten tie broodnodig. Zo lang het erom gaat een nieuwe fiets of wat kleren te ver dienen of geld bijeen te krijgen voor een reisje, lijkt er mij niets tegen, maar het moet geen jacht naar geld worden." IN DEZELFDE GEEST LIET zich een chef van een groot winkelbedrijf uit. „Wij hebben voor de tussenbalans heel wat meisjes van de M.U.L.O. aangeno men en ter vervanging van kantoorper soneel leerlingen van de kweekschool. Uit vierhonderd candidaten selecteerden we er honderdvijftig. Een gevaar vind ik de toenemend materialistische geest van de jeugd. De jongens bijvoorbeeld, we ten precies waar ze het best terecht kunnen: Je moet niet bij die boer gaan; hij geeft maar achtenzestig cent voor een mand bollen en bij een ander krijg je vier cent meer. En wat me ook van het hart moet: soms (niet bij de grote fabrieksbedrijven en winkels) werkt de jeugd tussen allerlei slag volwassenen in. Daar horen de kinderen wel eens verhalen aan, die echt niet voor hen be stemd zijn. Het zou goed zijn, dat de overheid dergelijke omstandigheden behoorlijk controleerde." Bij die laatste opmerking sluiten wij ons van harte aan. TINEKE RAAT Het Voorlichtingsbureau van de Voe dingsraad meldt: Van pruimen „als eieren zo groot" zul len wij dank zij de bevredigende oogst ddit jaar naar hartelust kunnen genie ten. Geen groter genoegen dan pruimen eten op een fietstocht of een dag aan zee. Pruimen hebben een laxerende wer king, die velen ten goede zal komen. Alleen zij, die er last van hun ingewan den door krijgen, zouden er goed aan doen niet naar hartelust uit de zak te snoepen. En wat de kinderen betreft: let er vooral op, dat zij hun magen niet met onrijpe zure pruimen overladen: over de gevolgen daarvan hoeven wij u niets te zeggen. Eet de vruchten rauw of maak er sap van. Pruimensap is een heerlijke pud- dingsaus en valt ook als drank niet te versmaden. Wilt u pruimen inmaken, doe dat dan alleen als uw voorraad zó groot is, dat u ze niet alle rauw kunt eten. Denkt u pruimen al dan niet rauw te verwerken tot gerechten, die de tong strelen, kijk dan eens of onze recepten iets van uw gading geven. Recepten voor 4 personen Geleipudding met pruimen 1 pakje gelatinepuddingpoeder met citroen- of sinaasappelsmaak, 6Mi dl. wa ter, zo nodig suiker, 500 g. pruimen, des gewenst vanillesaus, gemaakt van 2% dl. melk, een eetlepel custardpoeder en een eetlepel suiker. De gelatine in een kom doen en zo nodig de klontjes er uit drukken. De helft van het water aan de kook brengen en over de gelatine schenken. Wanneer deze opgelost is, al roerende de rest van het water erbij schenken. Zo nodig suiker bijvoegen. De helft van de pruimen schoonmaken en ontpitten en, wanneer zij groot zijn, verder in stukken snijden. Deze door de geleimassa scheppen, zodat zij er gelijk matig in verdeeld zijn. De gelei over doen in een grote schaal of in enkele schaaltjes en geheel stijf laten worden. Enkele achtergehouden pruimen schil len, in parten snijden en als garnering om of op de gelei leggen. Desgewenst va nillesaus bij de gelei geven. Pruimentaart. (vlaai gebakken in een platte taart vorm van pl.m. 24 cm. middellijn). 125 g. bloem, Va a dl. melk, 8 g. gist, IV2 eet lepel basterdsuiker, IV2 theelepel zout, Va eidooier, 25 g. harde boter of margarine, 500 g. pruimen, ongeveer 100 g. (6 eet lepels) suiker. De melk lauw maken en van het vuur af de gi9t er mee aanroeren. Bloem, sui ker en zout samen zeven in een grote kom. Een kuiltje erin maken en de melk met gist er in schenken. Geleidelijk de bloem met de vloeistof en met de eidooier vermengen tot een soepel deeg is ver kregen. De kom m..t deeg in een teiltje lauw water plaatsen, afdekken met een schone doek en 20 minuten zo laten staan. Het deeg uitrollen tot een vierkante lap van ongeveer 14 cm. dikte. De boter of margarine in kleine klontjes op de helft van de deeglap leggen en de tweede helft erover slaan. Het deeg in drieën vouwen en weer tot een dunne lap uitrollen De lap aan alle kanten iets groter maken dan de bakvorm. Het deeg na een kwartiertje rust los jes over brengen in een ingevette vorm en tegen de bodem en zijkanten druk ken. Het deeg op divrese plaatsen met een vork inprikken. De vorm vullen met de schoongemaak te, gehalveerde en ontpitte pruimen. De suiker er over strooien. De taart gaar en lichtbruin b kken in ongeveer 40 minu ten. Het gebak uit de vorm nemen en laten afkoelen op een (taart) rooster. De rijkbloeiende Godetia, eenjarige zomerbloem. (Foto Turkenburg) U moet er natuurlijk niet nog vlug even mee naar de melkboer gaan, daar zijn ze niet voor gemaakt, maar om zo 's ochtends aan te schieten als we ons gaan wassen zijn ze ideaal. Voor de kosten heeft u het niet te laten, elk restje stof (b.v. van uw peignoir) kan dienst doen. U tekent het patroon na, het is ongeveer maat 38, maar u het het ge makkelijk wat vergroten of verkleinen. Van stof en voering naknippen met naad, als de stof wat te slap is ge bruikt u katoen of vlieseline ertussen. Deze delen met de goede kanten op elkaar leggen en dichtstikken op een klein stukje na, hierna omkeren en de opening dichtnaaien. Voor 't zooltje neemt u een buigzaam inlegzooltje of een in de vorm geknipt stukje stevige vlieseline. Dit van voe ring en van stevige stof naknippen, eveneens met naad. De voering met een flanelsteek om het zooltje spannen (zie tekening), daarna de stevige stof op- zomen. Als u de gelukkige bezitster bent van een stukje soepel leer naait u dat eronder. Nu het bovendeeltje op de zool naaien, houdt u de neus iets in, anders wordt die te nauw. U kunt het hierbij laten, maar om te voorkomen, dat u ze op de trap ver liest, kunt u er nog hakkenbandjes aannaaien. U stikt hiervoor een reepje stof dubbel 4 cm breed; de lengte meet u bij uw eigen voet. U doet er de helft bij voor de ruimte. Eén cm van boven en één cm van onderen stikt u dit reep je door en door de zo ontstane schuifjes rijgt U elastiek. L. C. B. Tomaten met roerei gevuld 4 tomaten, 3 eieren, y2 dl melk, zout, zo mogelijk en lepel geraspte kaas, boter of margarine. De tomaten wassen, uithollen met een lepel en bestrooien met een weinig zout. Ze omgekeerd een paar minuten laten staan, dan in de schotel plaatsen. De eieren even loskloppen met de melk, een weinig zout en de kaas. In de koe kenpan de boter of margarine licht bruin laten worden. De eimassa er in schenken en onder voorzichtig schep pen laten stollen, zó dat hij nog iets vochtig is. Het ei over de tomaten ver delen en afdekken met de kapjes. Om de tomaten een weinig water schenken en klontjes boter of margarine plaat sen. Het geheel vlug aan de kook bren gen en zachtjes gaar stoven in ongeveer 10 minuten. Tomatensap Voor 8 glaasjes hebt u nodig 1 kg rijpe tomaten en ongeveer 1/4 litèr water. De tomaten wassen, in een paar stuk ken snijden en opzetten met een weinig water. In een gesloten pan de tomaten zachtjes 10 k 15 minuten verwarmen. De tomaten in een vergiet of zeef laten uitlekken. Het sap opvangen en laten afkoelen. Het daarna op smaak afma ken met zout, en naar smaak Engelse saus of aroma. Als het sap erg dik is, verdunnen met water. WAAR HORDEN DE MEESTE KINDEREN GEBOREN? ADVERTENTIE DdkStêS Inschrijving voor de nieuwe cursussen vanaf 1 September Privéles op elk verlangd uur. Vraagt ons gratis prospectus. Tel. 15525 - Haarlem „Humor is troef" in het Burgemeester Rijkenspark Ieder jaar organiseren de Oranjevereni ging Santpoort-Dorp en de Vereniging tot het houden van Nationale Dagen te Sant poort een Zomeravondfeest in het Burge meester Rijkenspark aan de Wüstelaan te Santpoort-Station, dat duizenden feest gangers trekt uit de wijde omgeving. Op het hoog opgestelde podium dat van alle kanten goed zichtbaar is in het licht van schijnwerpers, treden ieder jaar artisten op, die zich via de radio of op een andere wijze een reputatie hebben verworven. Het eerstvolgende Zomeravondfeest in het Burgemeester Rijkenspark wordt gehouden op Zaterdavond 27 Augustus onder het motto „Humor is troef". Het programma wordt geleverd door Peter Piek os met zijn imitaties en conférence, de Cavelli's (accor deon), de radiozanger Joop de Knegt, het humoristische show-orkest „De Wasbor- ders" en de cabaretière Truus Koopmans. Vrijdagmiddag werd op Westerveld het stoffelijk overschot gecremeerd van de heer dr. Thomas Reinhold, die na een langdurig ziekbed in de nacht van Zondag op Maan dag in zijn woning in Heemstede is over leden. Sinds 1946 was de overledene direc teur van de Geologische Dienst in Haar lem, maar door zijn ziekte had hij slechts enige jaren actief werkzaam kunnen zijn. Hij bereikte de leeftijd van vierenzestig jaar. Een grote schare belnagstellenden onder wie dr. baron J. E. de Vos van Steenwijk, oud commissaris der Koningin in Noord- holland en jhr. mr. J. W. Röell, volgden de baar naar de kleine aula, waar na het bin nengaan onder klanken van het orgel een zevental sprekers het woord voerden. Allereerst nam achter de katheder plaats de oud-directeur van de Staatsmijnen, dr. H. A. Groothoff, die voorzitter is van het bestuur van de Geologische stichting. Hij noemde de thans overledene een trouw medewerker, die lange jaren zijn krachten gaf aan de voormalige rijksopsporings dienst van delfstoffen en chef der afdeling Zuid-Limburg van de rijks-geologische dienst. Dr. A. J. Pannekoek, die gedurende de ziekteperiode van wijlen dr. Reinhold het directoraat in Haarlem overnam, noemde het een tragisch lot, dat de overledene slechts enige jaren directeur van de Geolo gische Dienst was toen een ernstige ziekte hem trof. Hij had in zijn functie nog zo on eindig veel hopen te bereiken. Namens het gehele personeel van de Geologische Dienst eerde dr. Pannekoek vervolgens de nage dachtenis van de overleden directeur. Nadat een broer van de thans ontslapene de gevoelens van de familie bij dit over lijden had vertolkt, spraken nog dr. P. Tesch, de voorganger van dr. Reinhold in Haarlem, die bijna dertig jaar met de overledene had samengewerkt, dr. Schürmann uit Den Haag namens het Koninklijk Nederlands Geologisch Ge nootschap, ir. H. Burck uit Haarlem en dr. J. van Veen namens de Rijks waterstaat. Laatstgenoemde wilde dank brengen voor de belangrijke adviezen, die dr. Reinhold had verstrekt. Nadat onder de tonen van het Largo van Handel de kist was gedaald, dankte een zoon, de heer S. Reinhold, voor de onder vonden belangstelling. BONN (A.N.P.) De handelsbetrekkin gen tussen Indonesië en de West-Duitse bondsrepubliek zijn vatbaar voor een aan zienlijke uitbreiding in beide richtingen, zo schrijft de directeur-generaal der buiten landse economische betrekkingen van In donesië, dr. Asmaoen,, in het Düsseldorpse „Handelsblatt." Dr. Asmaoen is ervan overtuigd, dat beide landen naar uitbreiding streven. Hij schrijft onder meer: „Onze handelsrelaties met West-Duitsland hebben zich sedert de opkomst van Indonesië als een nieuwe natie zeer goed ontwikkeld. Dit is voor een be langrijk deel te danken aan de aandacht, die de West-Duitse regering en de Duitse ondernemers besteden aan de ontwikkeling van Indonesië en van de Indonesische markt. Aan de andere kant vond Indonesië in West-Duitsland een willige markt voor zijn producten. De Indonesische regering en zakenwereld waarderen het zeer, dat in West-Duitsland zoveel begrip voor de doel einden voor de politiek van onze nieuwe staat is getoond. Wat wij van onze handels partners op de eerste plaats nodig hebben is vertrouwen in ons land in zijn toekomst. West-Duitsland heeft dit vertrouwen ge toond." In 1954 exporteerde West-Duitsland voor 173 millioen mark naar Indonesië, terwijl het van daar voor 354,3 millioen mark betrok. Valse voetbalkaartjes Niet minder dan 15 verdachten hebben zich gisteren voor de Amsterdamse recht bank moeten verantwoorden in verband met honderden valse toegangsbewijzen voor internationale voetbalwedstrijden te Rotterdam en Amsterdam. Zij allen had den daarvan 5 jaar lang geprofiteerd, tot dat op 19 Mei bij de wedstrijd Nederland- Zwitserland, dank zij de nieuwe numme ring van de plaatsbewijzen voor de staan- tribune, het hele complot werd opgerold. Gebleken is, dat deze valse kaartjes uit sluitend voor de staantribunes vervaar digd werden in een cliché-fabriek in Am sterdam, waar vrijwel het hele personeel van de vervalsingen afwist. Veertien van hen gaven gisterochtend toe, dat ze bij iedere wedstrijd over valse kaartjes had den beschikt. De twee belangrijkste verdachten wa ren de 41-jarige typograaf C. B. uit Hil versum en de 36-jarige chemigraaf Van E. uit Amsterdam. De laatste leende voor iedere wedstrijd twee originele plaatsbe wijzen voor de staantribune van een over buurman, die secretaris van een voetbal vereniging was. In de fabriek werden er cliché's van gemaakt, die bijgewerkt werden door Van E., waarna B. en Van E. met deze cliché's de staanplaatsen druk ten. De originele kaarten gingen terug naar de overbuurman, die als dank twee valse kaartjes er bij kreeg. Bij de laatste wedstrijd hadden B. en Van E. circa 200 kaarten gedrukt. Een van hen beaamde dat hij ongeveer 90 kaarten had verkocht voor een gemiddelde prijs van f 3.50. De officier eiste tegen B. en Van E. ieder 8 maanden met aftrek van het volledige voorarrest (sedert 28 Mei) en met de bepaling, dat van het resterende gedeelte 4 maanden voorwaardelijk zul len zijn met een proeftijd van 3 jaar. „Redelijk" Beide verdedigers noemden deze straf maat redelijk. Mr. Bakhuys hoopte ech ter, dat de rechtbank de verdachten bij de uitspraak over veertien dagen in vrijheid zal laten stellen. Tegen enkele andere personeelsleden, de fotografen en chemigrafen, eiste hij 4 maanden voorwaardelijk met een proef tijd van 3 jaar plus f 75 boete. Daarbij hield hij er rekening mede, dat ook deze verdachten bijna een maand voorarrest hebben ondergaan. Op dezelfde gronden eiste hij deze straf bovendien tegen de overbuurman, de 44-jarige metaalbewer ker H. F. L. uit Amsterdam. De overige leden van het personeel, die terecht stonden wegens heling van de op verduisterd papier gedrukte valse kaart jes, hoorden geldboeten tegen zich eisen. De uitspraken volgen op 2 September. ADVERTENTIE Verkooplokaal NOTARISHUIS Directeur W. N. WOLTERINK Bilderdijkstraat bij de Zljlweg Haarlem Tel. (K 2500) 11928 INBOEDELVEILING 30/51 AUG. 1955 Inzendingen van huisraad worden dagelijks aangenomen. Eigen afhaaldienst Voor de tweede internationale tentoon stelling van uitvinders, die van 29 Octo ber tot 7 November in de Apollohal te Amsterdam wordt gehouden, hebben zich reeds nu twee keer zoveel aanvragers ge meld dan het aantal stands bedroeg op de eerste I.T.U., vorig jaar in het Amster damse RAI-gebouw. Dat aantal beliep ruim 400. De komende tentoonstelling zal een sterk internationaal karakter hebben doordat het deelnemen vaststaat van uit vinders uit de Verenigde Staten, Canada, Engeland, Finland, Oost- en West-Duits land, Oostenrijk, Italië en Zwitserland. Op de eerste I.T.U. werd vierenzestig per cent van de toen geëxposeerde patenten verkocht. ADVERTENTIE Uw agent in Haarlem en Omstreken GARAGE PARKLAAN Parklaan 26 - Haarlem Tel. 14163 Het bestuur van de vereniging „De Ne derlandse Padvinders" heeft een brief aan de minister van Buitenlandse Zaken ge schreven. waarin het bestuur verklaart het te betreuren, dat de Curagaose leden van de NPV, op weg naar de Wereldjamboree in Canada, op Cuba moeilijkheden hebben ondervonden. Zoals bekend is, zijn twintig padvinders uit Curagao op doorreis naar de Jamboree tijdelijk op Cuba vastgehouden, omdat men hen er van verdacht revolutionnairen te zijn. Volgens de leider van de groep had den sommige douanebeambten op Cuba nog nooit van padvinders gehoord. Het bestuur van de NPV verbaast zich hierover, daar Cuba zelf sedert 1914 padvinders heeft. De „Asociacion de Scouts de Cuba" telde in 1952 3850 leden. In December 1953 heeft Cuba zelf een speciale padvinderspostzegel uitgegeven. In dezelfde maand is in de omgeving van Havana een kamp gehouden, waaraan cir ca 800 padvinders deelnamen en dit kamp is door verscheidene Cubaanse autoriteiten bezocht. Bovendien moet de Wereldjambo ree toch ook niet onbekend zijn in Cuba, want volgens het blad „World Scouting" van Juni 1955 neemt ook de Cubaanse pad vindersbeweging deel aan de Jamboree. Tenslotte verzoekt het bestuur van de NPV aan de minister zijn bemiddeling te willen verlenen, dat de 140 dollar die de padvinders moesten betalen „voor de poli tiebewaking en voor het vervoer van hun uitrustingstukken naar het vliegveld" hun door de Cubaanse autoriteiten worden te rugbetaald. Het bestuur vestigt er nog de aandacht op, dat de Curagaose padvinders lid zijn van de NPV. BUENOS AIRES (AFP) Aartshertog Albert van Habsburg-Lotharingen is, zo blijkt thans, 23 Juli te Buenos Aires in de leeftijd van 58 jaar overleden. Gedurende de laatste oorlog deed hij aanspraken op de Hongaarse troon gelden. Hij woonde reeds enige jaren in Buenos Aires onder de naam van graaf Lovari. Zijn echtgenote, van wie hij in 1943 in Mexico scheidde, doet juridische stappen, om de rechten van de aartshertog voor haar beide dochters, de dertigjarige Sarolta en de vijftienjarige Ildiko, te verzekeren. Zelf heeft zij afstand gedaan van haar titels en de Amerikaanse nationaliteit aan genomen. Zij doet administratief werk in 't academisch ziekenhuis te San Francisco.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 9