PANDA EN DE MODE-MEESTER Enkhuizen begon aan een week van feest bij 600-jarig bestaan De versnellingshandel vraagt Uw aandacht Ingesloten mijnwerkers worden hedenmiddag bevrijd Wereldnieuws Alles mocht stuk in een crazy-race De radio geeft Dinsdag Deens schip in brand voor Nederlandse kust MAANDAG 22 AUGUSTUS 1955 2 „Zuiver en standvastig99 Jee. HUKKIO uefoteymluu/! Examens Reddingsbrigade Kerkelijk Nieuws Veel belangstelling voor van Looy-expositie Daag Heffe jufrouw l LAST VAN DIARRHËE? Jhr. mr. J. J. B. Bosch Ridder van Rosenthal overleden Burgemeesters tegen vervanging van gemeente door rijkspolitie Paratyphus in Giessendam breidt zich nog uit Reünie van oud-gevan genen in Haaren Examens Juist door de extra kracht die Esso Extra aan Uw motor geeft, bent U geneigd niet terug te schakelen als dat nodig is. U hoort immers geen „ge- pingel" meer? Pas op! De benzine maakt dit wel mogelijk, maar zo'n methode van rijden schaadt de motor en U verspilt brandstof. Dat is zonde. Juist met Esso Extra rijdt een goed automobilist economischer en profi teert bovendien van de fellere accele ratie. Vergis U niet in de keuze van benzine De topkwaliteit is ESSO EXTRA. Vertrouw op de wereldreputatie van Boorschacht (40 cm. middellijn) reeds klaar „Ciske de Rat" naar Venetië Heringa Wuthrich Argobema wordt naar een Schotse haven gesleept ^ocU ió het zo (Van een verslaggever) EEN STATIG BEGIN van de Enkhuizense stadsfeesten heeft Zaterdag het plaatsje aan het IJselmeer in één slag tot de zeer levende steden verheven en daarmee de belofte ingelost, die Enkhuizen sinds de ontwikkeling van de zaadteelt in de wijde omgeving aan het eind van de vorige eeuw zichzelf stelde. Want onder een stralende zon en met de vlaggen van Westerkerk en Dromedaris, met zilveren haringen boven de straten ter herinnering aan een roemrijk visserij verleden en vooral met pracht en praal is in deze kleine gemeenschap een festijn begonnen, dat herdenken wil, hoe zeshonderd jaar geleden „op den Woensdag na*St. Paulus" Enk huizen Enkhuizen werd. Een stad, die thans nóg de herinneringen aan een grote Hanze-tijd laat zien in prachtige gevels en rijzige pakhuizen. „Candide et Con stanter" zegt de gevel van het oude raadhuis en deze „zuiverheid van karakter en standvastige volharding" hebben de loop van de geschiedenis achter de Zuiderzee dijk in niet geringe mate helpen bepalen. Prof. mr. L. W. G. Scholten, hoogleraar in de parlementaire geschiedenis, die in de Westerkerk de historie van de stad aan een beschouwing onderwierp, heeft dan ook dankbaar van deze stedespreuk gebruik gemaakt in zijn toespraak. Hij heeft er aan herinnerd, hoe Enk huizen zich in de strijd om de Nederlandse vrijheden steeds weer achter de Oranjes plaatste en daarmee zelfs de nabije koop mansstad Amsterdam de loef afstak in de bewogen tijden der tachtigjarige oorlog. De grote rol, die de stad voorts ver vulde in de wel vaar tsstrijd van de gouden eeuw, toen de Oost en Westindische Com pagnieën belangrijke steunpunten in de Hanzestad vonden, toen ook de Groen- landse expeditie hier haar draden weefde, is er niet een geweest van puur materia lisme. Want men bouwde in die jaren doel bewust aan de grootheid van de plaats, merkte prof. Scholtens op, een grootheid, waarvan het gezicht der stad thans nog zo duidelijk getuigt. Wetenschap en cultuur kregen hun ruime deel Gerard Vester- man legde er de grondvesten voor zijn Librije en Paludanus was er stadsgenees heer, waardoor velen naar Enkhuizen kwa men. „Rechtschapen van inborst en vol hardende in streven dat was het ge heim van de bloei van Enkhuizen en daar door ook moet de nieuwe bloei worden ge dragen" zo eindigde prof. Scholten. Cadeaux uit de burgerij De ochtend van de eerste feestdag, die door een vrolijke week gevolgd zal wor den, heeft voorts een stemmige ontvangst op het magnifieke raadhuis gekend: burge meester A. Admiraal heeft daar een reeks van autoriteiten de hand gedrukt, onder wie de commissaris der Koningin in de pro vincie N.-Holland, dr. M. J. Prinsen, enkele leden van Gedeputeerde Staten, vrijwel alle burgemeesters van West Friesland en vele anderen, die zich later ook onder het gehoor van prof. Scholtens schaarden. Nadien is ten stadhuize een drukbezochte receptie gehouden, waar namens de bur gerij een bedrag van f 2000.overhandigd is voor de oprichting van een blijvend gedenkteken en de bewoners van de „Oos- terdijk" schonken het gemeentebestuur een zilveren penning van de hand van zilver smid J. Mantel, die nog altijd in dit Noor delijkste stuk van Enkhuizen woont. De burgerij was inmiddels al vroeg wak ker geroepen door drumbands en muziek corpsen, die voor dag en dauw door de straten trokken en door het carillon van de Westerkerk, dat naar vaderlandse wijs vaderlandse wijzen heeft laten horen. Crazy-race Een wat moeizame inzet van de feesten door een stroeve organisatie werd des middags de „crazy race" voor zeer af tandse auto's die aanvankelijk in triomf en met een uitzonderlijk hoog gehalte aan ADVERTENTIE BARTELJ0RISSTR. HAARLEM TEL. 13439 F'ERD. B0LSTR. 48 A DAM TEL. 717162 Varkenslederen Autohandsch. 12.90 HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Platen. 11.15 Voor de huis vrouw. 11.30 Quatre-mains. 12.00 Lichte mu ziek. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.35 Orgel en sopraan. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen en platen. 13.25 Lichte mu ziek. 13.55 Koersen. 14.00 Arlecchino, operet te (pl.). 15.00 's Lands wijs, 's Lands eer, reisbeschrijving. 15.15 Klarinet, bassethoorn en piano. 15.45 Platen. 16.45 Voor de kinde ren. 17.30 Theaterorkest. 18.00 Nieuws. 18.15 Piano. 18.30 R.V.U.: Prof. R. Broekman: Het faillissement van de wetenschap. Tweede lezing. 19.00 Platen. 19.10 Lichte muziek. 19.40 Jeugd in toga, klankbeeld 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Gevarieerd programma. 21.00 Bizarre bewoners in het rijk van Nep- tunus, causerie. 21.15 Lichte muziek. 21.45 Cabaret. 22.30 Mezzo-sopraan en piano. 23.00 Nieuws. 23.15 Paten. 23.2524.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 9.40 Lichtbaken, causerie. 10.00 Voor de kleu ters. 10.15 Platen. 10.30 Platen. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Platen. 11.50 Als de ziele luis tert. causerie. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Lunchconcert. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 iNeuws en Katholiek nieuws. 13.20 Dansmu ziek. 13.45 Platen. 14.00 Metropole orkest. 14.30 Platen. 15.00 Platen. 15.30 Ben je zestig. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.40 Koersen. 17.45 Rege ringsuitzending: Nederland en de wereld: Verbetering van de productiviteit van land en tuinbouw in Europa. 18.00 8e Wereldjam boree in Niagara Falls. 18.10 Platen. 18.20 Sportpraatje. 18.30 Lichte muziek. 19.00 Nieuws 19.10 Lichte muziek. 19.30 Avond gebed en liutrgische kalender. 19.45 Platen. 20.40 Actualiteiten. 20.55 De gewone man. 21.00 Uit het Boek der Boeken. 21.15 Piano kwartet. 21.50 Radio Philharmonisch orkest. 22.50 Bas en piano. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. TELEVISIE (V.A.R.A.) 20.15 Actualiteiten en weerbericht. 20.35 Probleem van de huishuren. 20.45 TV-spel. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Omroep-orkest. 12.30 Weerbericht. 12.34 Platen. 13.00 Nieuws en weerbericht. 13.15 Platen. 14.00 Kamermuziek. 14.30 en 14.48 Platen. 15.00 La Clemenza di Tito, opera. 16.02 Orgelconcert. 16.30 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Vocaal en instrumentaal en semble. 17.45 Boekbespreking. 18.00 Platen. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 21.00 Omroep-orkest. 21.30 Platen. 21.40 Platen. 22.00 Nieuws. 22.15 Platen. 22.55 23.00 Nieuws. BBC, uitzending voor Nederland. 22.0022.30 Nieuws. Feiten van de dag. Waar het hapert: Noord-Ierland. Boeken en schrijvers. (Op 224 en 49 m.) decibels door de stad werden gevoerd als sluitstuk van een optocht, maar die daarna op de feestwei aan de oever van het IJsel meer vrijelijk op elkaar losstormden. Alles mocht stuk en er is dan ook veel kapot gegaan tijdens deze vertoning, die ondanks haar Amerikaanse inslag een diep-Hollandse nuchterheid behield, omdat iedereen goed oppaste, dat er geen él te grote brokken van kwamen. Met duidelijke opschriften bekalkt heb ben de oudjes, voorzien van rookbommen en ander luidruchtig materiaal in een race, waarbij enige levensgrote wipplanken voor kostelijke verrassingen zorgden, hun best gedaan, zodat het aan het slot niet geheel duidelijk meer was, wie wat gewonnen had. „Hier raken" had een der cavaljes zich op het achterdeel laten schilderen en daar is in elk geval ruimschoots gebruik van gemaakt. Terwijl een ganse Lilliputstad, die op het kermisterrein present was, zich in het lauwe IJselmeer baadde en de kermis ook op gang begon te komen, heeft Enkhuizen de eerste avond van zijn feest beleefd. Met de heer E. Christiani achter de microfoon en vele andere grootheden uit de amuse mentswereld in zijn kielzog, zoals rol- schaatsacrobaten, jongleurs en Peter Pikos als conferencier. En met foeilelijke kleuren uit schijnwerpers op het lieve plantsoentje ter opluistering van het geheel, waaronder zich uiteraard ook het waterorgel had ge schaard. Na het mondeling deel te Zandvoort op 3 Augustus hebben Zaterdagmiddag de zes leden van de reddingsbrigades aangesloten bij de Koninklijke Nederlandse Bond tot het Redden van drenkelingen het tech nische gedeelte van het examen afgelegd op het strand van Castricum. Het waren mejuffrouw K. G. Bakker en de heer C. C. P. Sweekhorst uit Haarlem beiden leden van de Bloemendaalse Reddingsbrigade, de heer W. P. Vis uit Alkmaar en mejuffrouw H. M. Boxen en de heren J. Bos en J. S. Wester uit Castricum. Allen slaagden voor het examen dat werd afgenomen door de heer J. E. J. Blank water uit Haarlem (technisch commissaris van de KNBRD en lid van de Zandvoortse Reddings Brigade), J. W. van Gemen uit Amsterdam, W. P. Viool uit Katwijk en G. J. Schuitemaker uit Noordwijk. Ned. Prot. Bond Benoemd tot voorganger te Beilen dr. P. D. v. Royen te Driebergen, laatstelijk Rem. Geref. predikant. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Hamilton J. v. Kuiken, voor heen pred. te Baarn, tijdelijk werkzaam aldaar; te Lexmond Jac. Vermaas te Bode graven. Bedankt voor Bennekom J. v. Rootselaar te Wijk bij Heusden. De herdenkingstentoonstelling van schil derijen en tekeningen door Jacobus van Looy in de zalen der maatschappij „Arti et Amicitiae" aan het Rokin te Amsterdam, welke zich in een bijzondere belangstelling mag verheugen, is thans nog uitgebreid met een schilderij uit Van Looy's academietijd. De expositie blijft geopend tot en met Zondag 28 Augustus. COOOO»OOOCOaX)CCCOCOOOOOOOCOCOOOCOOOOOOCX»OOCOCOCCCOCXX5 Enkele onbekenden, die zich door het\ inslaan van een ruit toegang hadden verschaft tot een kleuterschool in Apel- doorn, hebben de teleurstelling dat zij j in de kasten niets van hun gading kon den vinden, niet aan de onderwijzeres] ivillen laten merken. Alvorens zij ver- trokken, lieten zij op het bord een groet aan haar achter. In grote letters schre ven zij namelijk: „Daag lieffe jufroxiw". In hun eigen schooltijd hebben zij waar- 8 schijnlijk op school ook niets van hun', gading gevonden oocoococ>kxxxxxxxxx!00oocooooocoooocccooocx5oooooooooooooo ADVERTENTIE ADVERTENTIE f i> vV' O WITTE TABLETTEN tegen maag- en darmstoornissen Te Wassenaar is overleden jhr. mr. J. J. B. Bosch Ridder van Rosenthal, oud-gezant te Bern. Hij werd op 2 Mei 1889 te Dordrecht ge boren, studeerde aan de Leidse universiteit en begon zijn diplomatieke loopbaan als gezantschaps-attaché te Boekarest in 1920. In 1922 werd hij gezantschapssecretaris te Constantinopel en in 1926 gezantschaps secretaris te Madrid. In 1928, na tijdelijk werkzaam te zijn geweest aan het ministe rie van Buitenlandse Zaken in Den Haag, werd hij achtereenvolgens gezantschaps- raad in Rio de Janeiro, in Stockholm, in Londen en in Caïro. In 1937 werd hij be noemd tot gezant te Warschau en in Maart 1940 tot gezant in Bern. Dit bleef hij tot 1951. De burgemeesters van een aantal Neder landse gemeenten die hun gemeentepolitie door rijkspolitie zullen zien vervangen als het aanhangige ontwerp-politiewet wordt aangenomen, zijn tegen deze wet in het ge weer gekomen. De burgemeester van Bolsward, de heer J. G. S. Bruinsma is voornemens met zijn collega's van de an dere betrokken gemeenten: Franeker, Zie- rikzee, Steenwijk, Krommenie, Koog aan de Zaan en Zaandijk een actie te gaan voe ren tegen het vervangen van hun gemeen tepolitie door rijkspolitie. Zij zullen de Tweede Kamer verzoeken, de regerings voorstellen niet aan te nemen en ook trach ten de steun te krijgen van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten. Het aantal gevallen van paratyhpus in Giessendam en omgeving heeft zich de laatste dagen nog met enkele uitgebreid. Totaal zijn er nu dertig personen ziek. Om trent de bron van de ziekte is nog niets met zekerheid bekend. Degenen die tijdens de bezetting gedeti neerd waren in de „Polizeigefangnis", die ondergebracht was in het Groot-Seminarie in Haaren (N.B.) hebben daar het afgelopen weekeinde hun zesde en laatste reünie ge houden. Zij hebben een krans gelegd bij het monument in het poortgebouw, dat daar in 1948 is aangebracht ter gedachtenis aan de velen, die van deze gevangenis uit naar de fusillade-plaats werden gebracht of die omkwamen in Duitse concentratie kampen. Tal van vooraanstaande figuren uit het Nederlandse verzet hebben kortere of lan gere tijd in deze gevangenis moeten door brengen. Namens de oud-gedetineerden hebben de heer B. van Huigevoort uit Aalten en me vrouw H. van den Bergh-Stenfert Kroese uit Aerdenhout een krans bij het monu ment gelegd, waarna de 120 aanwezigen een minuut stilte in acht namen. Tijdens een bijeenkomst in een der zalen van het seminarie heeft de heer C. Philips uit Zaltbommel de oud-politieke gevange nen toegesproken. 's Gravenhage. Geslaagd voor het nota rieel examen: J. J. Schuld, hoorn (le ge deelte); mr. W. A. Wagtendonk, Amstelveen (2e gedeelte); P. J. H. F. M. van Besouw, Eindhoven (le gedeelte). ESSO NEDERLAND N.V. „ESSO-GEBOUW" - DEN HAAG Hedenmiddag tussen 3 en 7 uur zul len de drie ingesloten mynwerkers Ber tram, Schoormans en Bertram van de Wil- lem-Sophia-myn worden bevrijd, indien de berekeningen van de bedrijfsleiding kloppen en indien zich geen tegenslagen voordoen. Dit is meegedeeld door ir. G. J. Bakker namens de mijndirectie. Voor de drie vrouwen van de ingesloten mijnwerkers was dit toch nog een teleur stelling, omdat berichten van ondergron- ders de verwachting hadden gewekt, dat de drie houwers wellicht reeds heden morgen bevrijd zouden zijn. De redders van de boorploeg met twee Duitse boormeesters zullen de ingeslotenen waarschijnlijk het eerst bereiken. De steengang namelijk, de tweede reddings methode, zal pas Woensdagmiddag klaar kunnen zijn. De steengang was Zondag middag om 2 uur 17 meter; het vereiste totaal is 36 meter. De boormethode werd Vrijdagavond om 20.30 uur begonnen met het eerste boorgat, dat een doorsnee had van 146 millimeter. In de nacht van Vrijdag op Zaterdag om 0.15 uur was het eerste 37 meter lange boorgat klaar. Zaterdagmorgen om 4 uur begon men aan het tweede gat, dat een middellijn had van 270 millimeter. Dit gat was klaar om 11 uur des morgens. Om 13.20 uur began de boorploeg met de ver wijding van het gat tot een middellijn van 406 millimeter. Zondagochtend om 4.55 uur was ook dit gat klaar. Even heeft men gemeend de drie mijnwerkers door deze nauwe gang te kunnen redden, doch de hieraan verbonden risico's bleken te groot te zijn. Zondagmorgen om 9 uur werd begonnen met het boorgat van 600 milli meter, dat de mijnwerkers zal kunnen verlossen uit de ingestorte steengang via de van een lagere verdieping onder een hoek van 33 graden geboorde koker. Gerekend van Zondagmorgen 9 uur af moet nog 30 uur worden geboord, voordat men de drie mijnwerkers kan gaan halen. Hedenmiddag om 3 uur kan het laatste boorgat dus klaar zijn. Er zijn dan nog 2 uur nodig voor het afbreken van de boorinstallatie en 2 uur voor het gereed maken van een rubber transportband. Zij zijn door het boorgat van 270 milli meter voorzien van voedsel, dekens en 28. Minister Joris bleef onvermurwbaar. „Vooruit agent", zei hij, „laat de arrestant lichaamsoefeninen doen, tot alle onwettige vetlagen zijn verdwenen en zijn O-lijn in een X-lijn is veranderd!" „Tot uw orders, Excellentie", zei de agent saluerend. En zo zwaaide de arme dikzak even later puffend en transpirerend aan een brug onder het strenge oog van de wet. „Ik vind het erg gemeen van je Joris, om die arme dikkerd zo af te beulen", zei Panda boos. „En waar om moet je HEM juist hebben? Er zullen heus nog wel meer dikzakken rondlopen, die niet in jouw X-lijn passen. Of wou je die soms allemaal laten oefenen?" „Inder daad", antwoordde Joris onverstoorbaar. „De O-figuur is voortaan een onwettige figuur, een corpus dilicti, zoals wij latinis ten zeggen. En derhalve zal op elk, politie bureau deze aankondiging worden opge plakt". Met deze woorden toonde hij een aanplakbiljet, waarop, onder een afbeel ding van een gezette gestalte, met grote letters stond geschreven: AANHOUDING EN ARRESTATIE VERZOCHT. „Alle zwa re jongens zullen thans vervolgd worden", zei hij tevreden, „dit wordt een arrestatie van grote omvang". droge kleding. Later werden door het boorgat van 406 millimeter op advies van de inspecteur-generaal der mijnen ir. P. de Haart, luchtbedden naar de ingeslotenen geschoven. De mannen hebben kunnen slapen. Hun toestand is bevredigend. De echtgenotes van de drie mijnwerkers wa ren Zondag opnieuw op de mijn aanwezig. Ter hoogte van Vlissingen is Zondag avond de Deense driemastschoener „Hans Egede" van 303 ton in brand geraakt. De voltallige bemanning werd aan boord geno men door het Duitse schip Latona dat 1126 ton meet. De „Hans Egede" die van voor- tot ach tersteven in lichter laaie stond telde een bemanning van acht koppen. Het schip koerste op ongeveer 3 kilometer uit de kust van Zeeland. De Latona heeft het schip brandend de haven van Dover ingesleept. Op zee hing een zware mist. De „Hans Egede" was op weg van Gaevle in Zweden naar Manchester met een lading hout. De reddingboot van Breskens en een sleepboot uit Vlissingen hadden zich ge reed gehouden hulp te bieden. De sectie film van de Raad voor de Kunst heeft het departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen geadviseerd de film „Ciske de Rat", die is geregisseerd door de Duitse regisseur Wolfgang Staudte, af te vaardigen naar de filmbiennale in Venetië. Dit zal de eerste keer zijn dat Nederland een speelfilm naar de Biennale inzendt. Gift. In de Zwarte Zeehaven Odessa zijn twee een-jarige olifanten aangekomen, die volgens een begeleidende boodschap van premier Nehroe een „gift van de kinderen van India voor de kinderen der Sovjet-Unie" zijn, aldus meldt radio-Moskou. Geslagen. Twee groepen ongewapende Indiase betogers, in het geheel 186 man, die Vrijdagnacht en Zaterdagochtend het Portugese gebied Goa zijn binnen gedrongen, zijn in de loop van Zaterdag in India teruggekeerd. Volgens Indiase berichten zijn twee leiders van de be togers door de Portugese politie gesla gen. Uitzending. In het eerste vijf-jarenplan van communistisch China zijn voorzie ningen opgenomen voor het uitzenden van meer dan 10.000 studenten naar het buitenland. De meerderheid van 9400 studenten zal in de Sovjet-Unie stude ren en de rest in Oost-Europese landen en ook andere landen. Ernstig. Volgens reizigers, die uit Boeda pest in Wenen zijn gearriveerd, is kar dinaal Mindszenty ernstig ziek. Op 7 Augustus werd vernomen, dat de kardi naal Mindszenty zich op een kasteel te Puespoekszent-Laszlo bevindt, nabij Pecs in Zuid-Hongarije. Verdronken. In de Pakistaanse provincie van de Noord-Westelijke gren's zijn tal rijke plaatsen overstroomd. Volgens be richten uit Pesjawar zouden dertig per sonen verdronken zijn. In één stad stort ten driehonderd huizen in. Verlicht. Italië en Joegoslavië hebben een accoord getekend, krachtens hetwelk de beperkende bepalingen op het goederen en personenverkeer tussen de Italiaanse en de Joegoslavische zóne van het vroegere vrije gebied van Triëst worden verlicht. Hongersnood. In Kingston op Jamaica zijn berichten ontvangen over ernstige hon gersnood in Jeremie (Haïti), waar 40.000 tot 70.000 mensen verhongeren en per dag honderden zouden sterven. Jeremie werd een jaar geleden door een orkaan verwoest. Terecht, tiet Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken heeft bekend gemaakt dat de Sovjet-Unie heeft aan gekondigd drie Amerikanen te zullen vrijlaten, die zich in gevangenschap in Rusland bevinden. Onder deze Ameri kanen bevinden zich twee militairen, die reeds zeven jaren vermist zijn. Ongeluk. Bij Montpezat in de buurt van Aubenas in Zuid-Oost-Frankrijk, zijn Zaterdag tien Fransen om het leven ge komen als gevolg van het neerstorten van een kabeltrein. Eén persoon werd ernstig gewond. Een wagen van 40 ton met een bestuurder en tien inzittenden stortte van een 130 meter hoge helling naar beneden door het breken van de remmen. Verstopt. Na zes weken hitte zijn Zondag in Dublin (Ulster) hevige slagregens ge vallen, waardoor grote stadsdelen in enkele minuten blank kwamen te staan. In een wijk Inchicore kwam het water bijna twee meter hoog. Enige verlaten auto's verdwenen onder water. Volgens de brandweer waren de afvoerleidingen verstopt door straatafval en puin. ADVERTENTIE HAARLEM ELECTRISCHE INSTALLATIES LUIDSPREKENDE TELEFOON-INSTALLATIES WICK (UP/AFP). Kapitein George Warson en zijn eerste stuurman Kenneth Seam hebben Zondag hun vol water staande vrachtschip „Argobeam" verlaten nadat ze gedurende 48 uur op de brug een Atlantische storm hadden getrotseerd. Zij sprongen over naar een van de beide sleepboten die het schip naar een haven brengen aan de Westkust van Schotland waar ze over vier dagen hopen aan te komen. Ter echt LAS PALMAS. Te Recife de Lanza- rote op de Kanarische eilanden is Zon dagochtend een sloep met de tien opva renden van het Spaanse schip „Guadarra- ma" aangekomen, dat zonk als gevolg van een lek in de romp. Alle geredden, die men reeds had opgegeven nadat Don derdag noodseinen van het schip waren ontvangen en naspeuringen door vlieg tuigen en schepen geen resultaat hadden opgeleverd, waren gezond en wel. WE GEVEN ogenblikkelijk toe, dat het schrijven in de eigen taal vaak veel ge makkelijker is dan het vertalen uit een- vreemde taal. Deze waarheid schijnt tot uitgevers van vertaalde boeken nog in on voldoende mate te zijn doorgedrongen, want de vertaling van buitenlandse boeken wordt soms opgedragen - uiteraard tegen een schandalig laag honorarium - aan men sen die van die vreemde taal niet de minste notie hebben. Dat blijkt vaak uit staande uit drukkingen die door dergelijke amateurs letterlijk vertaald worden en daardoor van kern achtige gezegden in formida bele onzin worden omgezet. Zo troffen we in een tweederangs werk de uitdrukking aan „you are puiling my leg" (je houdt me voor de mal), maar onze vertaler maakte daarvan „je trekt me aan mijn been"! In dit opzicht is het niet veel beter ge steld met de uitdrukking „son of a gun", dat in cowboy-liedjes en wild-west ver halen veelvuldig wordt gebruikt. Letterlijk vertaald, zou deze uitdrukking moeten be tekenen „zoon van een kanon, of van een geweer", wat natuurlijk volslagen onzinnig is, zodat de vertaler van een cowboy ver haal er maar „pistolenkind" van maakte, waarmee hij klaarblijkelijk wilde aandui den dat de man in kwestie nogal gemak kelijk met de revolver omging. Aardig ge vonden, maar het lijkt naar niets. In dit laatste geval treft de vertaler niet zo érg veel schuld, want al had hij moeten weten dat een dergelijke uitdrukking in het Nederlands niet letterlijk te vertalen is, hij kan er zich in ieder geval op beroe pen dat ook de Amerikanen zelf niet zo goed weten wat ze zeggen, wanneer ze deze term in de mond nemen. Want van oor sprong is het een scheldwoord van een nog wat ruwer karakter dan ons woord „bas taard?" Volgens William Pulleyn, zou de uitdrukking oorspronkelijk geweest zijn son of a gong", met welk laatste, en ver ouderde, woord (gong) de tempel van Cloa- cina werd aangeduid. De term gaf dus aan, dat de persoon in kwestie een zoon ivas van een der tempeldienaressen, hetgeen we onmogelijk als een compliment kunnen opvatten. Anderen, zoals d-r. Frank Vizetelly, menen echter dat de uitdrukking afkomstig is van de Engelse vloot, uit de tijden toen vrouwen de zeelui tijdens de reizen mochten vergezel len en dientengevolge herhaal delijk kinderen aan boord werden geboren, wier wieg vlak bij een kanon werd opge steld. Deze lezing van het geval telt veel minder aanhangers dan de eerstgenoemde, maar ook al zou deze laatste juist zijn, dan blijft het ongunstige karakter van de uit drukking son of a gun" toch onmisken baar. Nii menen degenen die deze uitdrukking in liedjes of verhalen gebrxdken het niet zo kwaad als de afleiding van de term zou doen vermoeden. Ook in het Nederlands kunnen ongunstige uitdrukkingen door een bepaald gebruik worden verzacht. De oom die „zo schoffie" tegen zijn smoezelige neefje zegt, geeft eerder een oubollig, dan een ongunstig karakter aan het woord. Zo ook met „son of a gun", dat we als een „toffe jongen" zouden kunnen omschrijven. En mi we toch in die richting verdwaald zijn, moeten we ook eens spreken over ie mand die koning was vöör zijn geboorte! Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 2