Agenda voor Haarlem Op het Zandvoortse strand raakten reeds 3500 kinderen zoek Kort en bondig Sangerknaben vom Wienerwald in het Openluchttheater Pastoor Van Mierlo met emeritaat Bak met benzine vatte vlam in taxibedrijf Boeke en Huidekoper melden gunstig 1954 Koninklijke Militaire Kapel concerteerde Kinderfeest in De Glip Hillegom Brieven aan de redactie Brigadier Van Pel drukte tal van handen Door rook bedwelmd 12dividend op oude, 6c/o op nieuwe aandelen Interkerkelijke opwekkings diensten in Zuiderkapel Zwemprestatietocht in zee bij Katwijk Zandvoortse Muziekkapel TOP-ZONDAG ZONDER ERNSTIGE ONGEVALLEN Bliksemloterij De vroegte wint Vijfde Duin-en-Daalrallye Ernstig ongeluk aan boord van de „Willem Ruys" Personeel Van Herwaardens steenfabrieken dagje uit Burgerlijke Stand van Haarlem Ballonnen maakten een grote reis Sizo wint beker voor de tweede keer MAANDAG 22 AUGUSTUS 1955 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT In tegenstelling tot het jongstleden Vrij dagavond gegeven concert door het N. Ph. O. was in Bloemendaals Openluchttheater, toen de avond daarop de „Sangerknaben vom Wienerwald" er hun uitvoering gaven, geen plaats onbezet. Ten Zuid-Oosten van Wenen ligt het ro mantische Mödling, dat sinds eeuwen een belangrijke rol in het culturele leven van Oostenrijk speelt. Schubert, Beethoven, Wagner, Hugo Wolf, Grillparzer ontvingen uit de muziek van deze streek hun muzi kale en dichterlijke inspiraties. Bij Mödling ligt het Instituut Sankt Gabriel, het Mis siehuis waar in 1921 Pater Stanislaus Ma- rusczyk een jongenskoor stichtte, dat aan vankelijk bedoeld was de Rooms Katho lieke erediensten op te luisteren en tevens bij de jonge missionarissen de muzikale vorming aan te kweken. Met de jaren is die taak aanzienlijk uitgebreid, mede door de roep die van dit jongenskoor al spoedig uitging. Bij vrijwel geen enkele feestelijke gelegenheid in de omtrek van Mödling, waar gezongen werd, ontbraken deze „San- gerknaben". Daarenboven heeft het pro gramma langzamerhand een grotere om vang aangenomen en bevat het thans, be halve de Gregoriaanse koralen, eveneens alle belangrijke sacrale muziek uit deze tijd; ook de populaire, lichte muze van het Wienerwald verwaarloost men daarbij niet. Deze „Sangerknaben vom Wienerwald" dient men echter niet te verwarren met het veel grotere koor (of beter: koren, want het zijn er drie) der „Wiener Sangerkna ben" onder Peter Lacovich's leiding, wiens faam alom verbreid is en dat behalve in West-Europa ook in Amerika concerteert. Het programma voor deze uitvoering be vatte werken van Bruckner, Schubert, Haydn en Beethoven wat het serieuzere genre betrof, waarna men een greep uit de rijke litteratuur der volksliederen uit Tirol, Salzburg en Stiermarken deed. Eveneens was een deel gewijd aan de opvoering van muzikale scènes in costuum, ontleend aan operettes, aan Humperdinck's opera „Han sel und Gretel" en aan enkele echt Weense liedjes. Bij de meer gestelijke liederen trof de vederlichte vertolking van „Engel Gottes künden" van Mozart dat zich beter leende voor dit zesentwintigtal jongensttemmen dan bijvoorbeeld de eerste finale uit „De Schepping" van Haydn, dat om een groot gemengd koor vraagt. Wat de koorleider Karl Etti met dit soepele materiaal weet te bereiken, liet hij horen met de ragfijne uit voering van Franz Schuberts melodische psalm 23, waar de lichte jongenssopranen zeer fraai in hun zang de decrescendi ver weefden met een smetteloze zuiverheid en een voorbeeldige adembeheersing. Voor de vrij grote ruimte van het Open luchttheater was het klankvolume van het Op receptie ter gelegenheid van zijn jubileum De huldiging ter gelegenheid van het veertigjarig jubileum van brigadier E. M. van Pel, welke Zaterdagmorgen heeft plaats gehad in het Verversingshuis van het wan delbos „Groenendaal" en waarover wij in ons blad van Zaterdag reeds uitvoerig ver slag hebben gegeven, werd 's middags ge volgd door een receptie in het woonhuis van de jubilaris aan de Timorstraat. Zoals te verwachten viel heeft brigadier Van Pel zich ook bij deze gelegenheid in een grote belangstelling mogen verheugen, doordat talrijke bezoekers de jubilaris en zijn echt genote hun felicitaties kwamen aanbieden. Hierbij bevonden zich onder meer de ge meente-secretaris voor Heemstede, de heer T. M. Schelling: wethouder A. J. van Hou ten; de korpschef hoofd-inspecteur A. Be- rentsen; inspecteur G. J. A. Dobbe; dr. A. Dondorp, Gereformeerd predikant; dr. J. Laeijendecker; mevrouw G. Quarles van Ufford en verder vele collega's, oud-colle ga's en particulieren. Daarnaast hadden ook diverse organi saties en verenigingen haar vertegenwoor digers gezonden; waaronder de heer J. Schmeink, namens de Landelijke Katho lieke Actie; de heer J. de Graaf, namens de reservepolitje; de heer J. van Laarhoven, voorzitter van de Politiesportvereniging „Heemstede"; de heer W. Bloemendal, na mens het Heemsteeds Fanfarecorps „Excel sior" en verder deputaties van de RK Har monie „St Michaël" en het kerkbestuur van de Nederlands Hervormde Gemeente. Niet minder talrijk waren de schriftelijke felicitaties,, gelukstelegrammen, bloemen en geschenken; waaronder een grote fruit mand van de N.Z.H.V.M. MAANDAG 22 AUGUSTUS De Waag, Spaarne-Damstraat: Leden van het genootschap „Kunst zij ons Doel" expo seren gedurende Augustus onder het motto „Waag het erop" stadsgezichten en bloem- stillevens. Dagelijks van 1017 en Zondags van 13—17 uur. Roxy: „Mara Maru", 14 jaar, 7 en .15 uur. Minerva: „Geneviève", alle leeft., 8.15 uur. Cinema Palace: „De over- moedigen", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „De eerste kus", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Studio: „Niets is haar te dol", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Luxor: „Modern Times", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Lido: „20.000 mijlen onder zee", 14 jaar, 6.45 en 9.15 uur. Frans Hals: „Wenn am Sonntagabend die Dorfmusik spielt", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Grote Markt, Vleeshal: Tentoonstelling „Madame" van 10 tot 17.30 uur. Spaarne, Langebrug: Museum schip „Klein Artis", geopend van 10 tot 21 uur. Begijnhofkapel, 20 uur, Interkerkelijk Evangelisatie Comité. DINSDAG 23 AUGUSTUS De Waag, Spaarne-Damstraat: Leden van het genootschap „Kunst zij ons Doel" expo seren gedurende Augustus onder het motto „Waag het erop" stadsgezichten en bloem- stillevens. Dagelijks van 1017 en Zondags van 1317 uur. Roxy: „Mara Maru", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Geneviève", alle leeft., 2.3 en 8.15 uur. Cinema Palace: „Bongo de Beer". 10.30 uur en „De overmoe- digen", 18 jaar, 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Rem brandt: „lm weissen Rössl", 10.30 en „De eerste kus", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: „Niets is haar te dol", alle leeft., 2.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: Montagne's Jeugd- variété. 10.30 uur en „Modern Times", alle leeft., 2. 7 en 9.15 uur. Lido: „20.000 mijlen onder zee", 14 jaar, 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. Frans Hals: „Wenn am Sonntagabend die Dorfmusik spielt", alle leeft, 2.30 en 8 uur. Grote Markt, Vleeshal, Tentoonstel ling „Madame" van 10 tot 17.30 uur. Spaarne, Langebrug: Museumschip „Klein Artis", ge opend van 10 tot 21 uur. Concertgebouw, 20 uur: Zomerconcert door het N. Ph. O. onder leiding van Marinus Adam: soliste: Else Krijgsman, piano, Grote Kerk, 20 uur. Gratis orgelconcert door George Robert. betrekkelijk kleine koor echter dikwijls te ijl. Deze strak-gedisciplineerde zang zou in een meer besloten ruimte ongetwijfeld beter tot zijn recht gekomen zijn. Genoemd bezwaar wist men echter alleraardigst „weg te spelen" in de in costuum voorge dragen terzetten van Mozart, de komische muzikale scherts „Der Hochzeitsbraten" van Schubert en andere werkjes, waar oog en oor onthaald werden op staaltjes van de speelse geest van deze componisten uit het oude Wenen. Ook „die echte Wienerlieder" ontbraken niet. De uitvoering ervan leende zich uit stekend voor de bekoorlijke entourage van het Openluchttheater, waar deze avond honderden met langdurig applaus van hun waardering voor dit optreden onverbloemd hebben blijk gegeven. Ruim twintig jaar herder van Heemsteedse parochie Zondag werd tydens alle missen in de St. Bavokerk aan de Herenweg te Heem stede bekend gemaakt, dat pastoor Chr. W. van Mierlo per 15 September eervol emeritaat heeft aangevraagd, hetgeen de bisschop van Haarlem hem inmiddels met ingang van 1 October 1955 verleende. Men zal zich wellicht herinneren dat pastoor Van Mierlo een jaar geleden op een waar lijk luisterrijke wijze te Heemstede zijn gouden priesterjubileum heeft gevierd. Pastöor van Mierlo werd 17 Maart 1830 te Delft geboren, in welke stad hij ook zijn jeugd heeft doorgebracht. Na de gebruike lijke periode als student aan het semenarie werd hij 15 Augustus 1904 tot priester ge wijd, waarop in September van hetzelfde jaar zijn benoeming volgde als kapelaan te Middelharnis. Na achtereenvolgens in deze functie te Ooegstgeest, Rotterdam-Kralin gen, IJmuiden en Den Haag arbeidzaam te zijn geweest, werd 18 December 1924 door deken H. van Dam te Voorburg het fraaie en moderne kerkgebouw voor de parochie Onze Lieve Vrouwe Hemelvaart ingewijd, welke mede dank zij de ijverige bemoeiin gen van bouwpastoor Van Mierlo was ge sticht. De vitale pastoor heeft in Voorburg on getwijfeld vele moeilijke jaren gekend om deze kerk van de drukkende financiële zor gen te bevrijden, waarin hij dan ook vol ledig is geslaagd. Toen in December 1934 zijn benoeming volgde tot pastoor van de St. Bavo-parochie te Heemstede, zag men hierin algemeen de officiële erkenning voor zijn talloze verdiensten, 11 Januari 1935 werd-hij hier op plechtige wijze ge ïnstalleerd. Pastoor Van Mierlo wist zich gedurende deze twintig jaren bij zijn pa rochianen buitengewoon bemind te maken omdat men ervan overtuigd was, dat hun wel en wee hem bijzonder ter harte ging. Want zelfs ondanks zijn vrij hoge leeftijd kon men hem tot voor korte tijd nog ge- geregeld op de fiets ontmoeten, wanneer hij zich naar de Maria-stichting te Haar lem begaf, om de zieken vertroosting en geestelijke bijstand te verlenen. Deze lief de en waardering van zijn parochianen is bij zijn gouden priesterjubileum wel op een ondubbelzinnige wijze gebleken, toen men hem een luisterrijk feest bereidde, waarbij pastoor Van Mierlo als jubileumgeschenk onder meer een geheel nieuw hoogaltaar voor de kerk werd aangeboden. Uiteraard wordt door de parochianen thans een plechtig afscheid voorbereid. Naar wij vernemen ligt het in de bedoe ling van pastoor Van Mierlo zich na zijn emiritaat te vestigen in Huize „St. Bavo" aan de Kerklaan. Hedenmorgen omstreeks kwart over tien vloog er in de garage van „Taxi 1300U" aan het Houtplein een bak met benzine in brand. De oorzaak hiervan was kortsluiting in een nabijstaande accu, als gevolg waar van een vonk in de benzine sprong. Ver geefs trachtte het personeel het vuur met een schuimblusser te doven, doch dit lukte niet. Er snelden enige politiemannen toe, met wier hulp het brandende geval de garage uit werd gesleept tot op het Plein, waar het ten prooi lag voor de brandweer, die juist arriveerde. Onder zeer veel be kijks van alle kanten van het drukke Plein werd het vuur met koolzuur-sneeuw be zworen. Er bleef echter in de garage een tijdlang een dikke, verstikkende rook han gen, waar de brandweerlieden zich slechts met zuurstofmaskers op in konden be geven. Zaterdagmorgen om negen uur wilde de bewoonster van een huis aan de Lekstraat in Haarlem een hoeveelheid papier in de kachel verbranden. Waarschijnlijk was de kachelpijp, die naar de schoorsteen leidt, niet goed bevestigd, want binnen een om mezien stond de kamer vol rook. De be woonster wilde toen het smeulende papier uit de kachel halen, maar raakte bedwelmd en viel flauw. Zij is door omwonenden, ge alarmeerd door de rook, een naburig huis binnengedragen, waar zij spoedig weer tot bewustzijn kwam; zij klaagde over hoofd pijn. Waarschijnlijk heeft zij door de val een hersenschudding opgelopen. De Onge- vallendiens* verleende assistentie. Buren hebben de kachel in de tuin gezet. De Koninklijke Handelmaatschappij v/h Boeke en Huidekoper N.V., waarvan hel hoofdkantoor te Haarlem is gevestigd, heeft over 1954 een winst geboekt van 355.998.45, hetgeen een dividenduitkering mogelijk maakt van 12 op de oude en 6 op de nieuwe aandelen. Uit het resterende bedrag zal 118.838,26 worden toegevoegd aan de reserve voor diverse doeleinden, die daar mede wordt gebracht op 1.610.00Ü.Naar 1955 wordt dan een saldo winst overgebracht van 1.974,07. In het heden in „oude" spelling verschenen jaarverslag wordt geconstateerd, dat de om zetten hoger waren dan in 1953 en dienover eenkomstig de netto winst. Deze gunstige resultaten ten spijt volgt hierop: „De algemene exploitatiekosten zetten hun stijgende lijn van de laatste jaren voort en men vraagt zich met bezorgdheid af, voor welke moeilijkheden het Nederlandse be drijfsleven zal komen te staan, wanneer een maal aan de huidige gunstige conjunctuur een einde komt en de onvermijdelijke terug slag volgt, al zal onze maatschappij door haar sterke financiële positie, opgebouwd in de ja ren, waarin nog niet zeer hoge belastingen reservevorming bemoeilijkten, zich zonder twijfel kunnen handhaven". Door een emissie van 800.000.aandelen a 110 °/o, welke op 29 Juni 1954 openstond met voorkeursrecht voor houders van oude aan delen, werd het geplaatste kapitaal verdub beld. Het bedongen agio ad 80.000.werd geboekt op de rekening agio op aandelen emissie. De verkoop van landbouwmachines stond in 1954 onder de invloed der zeer ongunstige weersomstandigheden. De hooioogst bleef ver ten achter bij andere jaren, de graanoogst was over het algemeen van minder goede kwaliteit en mislukte zelfs hier en daar. De bieten- en aardappeloogst, alsmede het najaarsploegen ondervonden ernstige stagna tie. Dat ondanks dit alles de verkopen bevre digend waren, is voor een groot deel te dan ken aan het feit. dat, o.a. als gevolg van de toenemende industrialisatie te plattelande een nog steeds groeiend gebrek aan arbeids krachten bestaat. Nog altijd kampen de fabrieken, waarvan Boeke en Huidekoper machines betrekken, met materiaalschaarste, maar in vergelijking met 1953 verliepen de leveranties toch aan zienlijk vlotter, hetgeen de verkoop ten goede kwam. In het bijzonder met de International Har vester Company onderhouden Boeke en Hui dekoper zeer goede betrekkingen; de meer dan 50-jarige relatie met dit wereldconcern vormt een solide basis voor een intensieve en vruchtbare samenwerking. De vernevelmachines, die worden vervaar digd door de dochtermaatschappij, de N.V. Handelmij. Saturnus, vonden ook in 1954 een zeer goede markt. De gang van zaken gedurende het lopende jaar is gunstig en de directie verwacht, dat de resultaten daarvan niet bij die van 1954 zullen achterblijven. Voorts wordt in het jaarverslag meege deeld. dat de directeur de heer A.H.Buddingh per 15 Juli 1955 ontslag heeft gevraagd. Aan de aandeelhoudersvergadering, die op 30 Augustus gehouden zal worden, wordt voor gesteld dit eervol en onder dankbetuiging voor de aan de N.V. bewezen diensten te ver lenen. Uit de verschillende posten citeren wij nog, dat gebouwen, meubilair, auto's, werktuigen en gereedschappen voor één gulden per post staan geboekt. De goederenvoorraad wordt getaxeerd op 2.565.862,65. de reserve voor diverse doeleinden 1.511.161,74, de algemene exploitatiekosten staan voor 1.032.624,02 te boek, de afschrijvingen op kantoorinventaris, auto's, werktuigen, gereedschappen, debiteu ren en ontwikkeling nieuwe machines voor 108.000,27 en de bruto winst op goederen voor 1.446.323,53. De Stichting tot verkondiging van het Evangelie en verspreiding van Christelijke lectuur te Haarlem hervat de wekelijkse opwekkingssamenkomsten in de Zuider kapel aan de Zuiderstraat 15 te Haarlem na een onderbreking van enkele maanden gedurende de zomer. Deze bijeenkomsten worden sinds 1930 regelmatig gehouden, vroeger in de Broederkerk, daarna in de Begijnhofkapel en sinds 1940 in de Zuider kapel. Zij dragen een interkerkelijk karak ter doordat predikanten en evangelisten van verschillende kerkelijke gezindte, zen delingen en officieren van het Leger des Heils hieraan steeds hun medewerking hebben gegeven, waarmede uitdrukking wordt gegeven aan de eenheid in Christus ondanks kleine verschillen in zienswijze. Het programma voor de eerste maand luidt: 25 Augustus: ds. D. W. Veldkamp, Hilversum; onderwerp: „Vanwaar komt gij en waar gaat gij henen?" 1 September de beer J. A. Bruijn, Wassenaar; onderwerp: „De roeping van Abraham"; 8 September ds. J. Visser, Amsterdam; onderwerp: „En gelen en demonen", 15 September ds. I. Vasseur, Kampen; onderwerp: „Wit of zwart, wat kiest gij?" en 22 September ds. H. F. Huson, Dordrecht; onderwerp: „Tus sen slang en kruis." In Katwijk werd Zaterdagmiddag de jaarlijkse zwemprestatietocht over ander halve kilometer in zee verzwommen. Aan deze wedstrijd, die onder leiding van de Katwijkse Reddings Brigade stond, namen 230 zwemsters en zwemmers deel, waaron der twee leden van de Bloemendaalse Red dings Brigade, achttien leden van de Haar lemse Reddings Brigade en een lid van de IJmuider Brigade. Om precies half vier startten de deelne mers, die het dit keer niet al te moeilijk hadden want ze zwommen met de vloed- stroom mee. Allen die de tocht volbrachten ontvingen een médaille met lint, terwijl degenen die vorig jaar reeds aan de tocht deelnamen een cijfer 2 kregen. Deelnemers waren uit Haarlem de da mes Van Schie, Van Zonneveld, Stokman van de Ploeg, Bosse, Van Bruggen, Turken burg en de heren Stokman, Zonneveld, A. van Zonneveld, J. van Zonneveld, Note- boom, De Haan, Van Rijn, De Wit, Hoen- derloo, De Redelijkheid. Uit Bloemendaal kwamen de heren H. Tollenaar en Th. de Korte, terwijl IJmuiden vertegenwoordigd was door de heer K. van der Plas. Zaterdagavond concerteerde op het Raad huisplein onder auspiciën van de stichting Touring Zandvoort de Zandvoortse Muziek kapel, onder leiding van directeur J. Wild schut. Een licht programma van ouvertures, potpourri's, marsen en walsen werd ten ge hore gebracht, zeer tot genoegen van de tal rijke luisteraars, al had directeur Wildschut deze avond te kampen met een gebrek aan opkomst van verscheidene leden der kapel, mede ten gevolge van de grote seizoendrukte, waardoor men zeer gehandicapt was. Met een bewonderenswaardige muzikaliteit wist echter de kapel deze moeilijkheden te over winnen, zodat met het gebodene, dat veel bij droeg tot verhoging van de gezelligheid, een groot succes werd geboekt. De serie zomer avondconcerten zal Donderdagavond worden voortgezet met een concert door „The Sunny Boys Band" uit Den Haag. Een zee van mensen, de warmte in de grote steden ontvluchtend, heeft Zondag van 's morgens half zeven tot des avonds tot donker worden toe, vergeefs verkoeling gezocht op het Zandvoortse strand en in de zee, die vet was als nooit tevoren en vol kwallen. De aanhoudende Oostenwind had het water drabbig en ondoorzichtig gemaakt. Bijna twaalf uur lang heeft de strandpolitie onafgebroken dienst gedaan: de bereden marechaussee en de gemeente-strandpolitie gezeteld op de Rotonde. Op deze top-Zondag heeft zich wederom geen enkel ongeval van betekenis voorgedaan. Ook de grootte van het aantal zoekgeraakte kinderen is gezien het enorme strand- bezoek meegevallen: het bleef even beneden de tweehonderd. Dat houdt evenwel in, dat in dit seizoen tot nu toe ruim drie en een half duizend kinderen op het Zandvoortse strand voor enige tijd zonder ouders hebben gezeten, een aantal dat nog nimmer in Zandvoort werd geboekt. Dergelijke kinderen worden tijdelijk onderge bracht in een speciaal daarvoor bestemd vertrek, waar zij door de leidster van deze afdeling worden beziggehouden met blokkendozen en prentenboeken. Slechts zelden moet een peuter hier langer dan een uur vertoeven; meestal hebben zijn ouders hem binnen die tijd al lang opgehaald. De Bloemendaalse Reddingsbrigade heeft weer een druk en goed weekeind achter de rug. Het prachtige weer bracht duizenden op de been, fiets en auto naar het strand en dat gaf handen vol werk. Een aantal zwemmers moest worden gewaarschuwd niet te ver in zee te gaan, een dame die een zonnesteek had opgelopen kon met te lefonisch advies van dokter C. Eenhoorn uit Bloemendaal geholpen worden, een meisje, dat volgens berichten in het zwin zou zijn verdronken, werd opgespoord, en nog meer van dergelijke EHBO-karweitjes stempelden deze dag tot één van de druk ste van het seizoen. Maar ook op ander ge bied heeft de Bloemendaalse Reddingsbri gade het druk gehad, namelijk met haar tweede bliksemloterij. Het zomerweer hielp hier een handje, want met de duizenden op het strand waren de vijftienhonderd lo ten die door leden van de BRB aan het strand verkocht werden binnen niet al te lange tijd verkocht.Met spanning wachtten velen het uur van de trekking af. Onder leiding van inspecteur J. L. de Rave had om vier uur in de politiepost de trekking plaats, en het was kellner Coen M. Groe nendaal van „Het Karrenwiel", die zich toen de eigenaar kon noemen van de nieu we fiets want zijn lot nummer 99 had hem De fijnproevers op het gebied van harmo- niemuziek en er waren er zeer velen rond de muziektent, die Zaterdagmiddag op de Ro tonde stond opgesteld zullen zeker niet teleurgesteld zijn huiswaarts gekeerd na het beluisteren van het voortreffelijke concert, dat de Koninklijke Militaire Kapel, onder lei ding van kapitein-directeur R. van Yperen, daar Zaterdagmiddag gegeven heeft, aange boden door de stichting „Touring Zandvoort" aan badgasten en inwoners, in plaats van een vuurwerk in dit seizoen. Vooral voor de pauze liet kapitein Van Yperen de mogelijkheden van zijn orkest ten volle uitkomen in de grandioze vertolking van de London suite van E. Coates en Finlan- dia van Sibelius, ongetwijfeld de twee hoogte punten uit het programma, waarin een prima muzikaliteit werd gedemonstreerd, een prach tig samenspel en een bewonderenswaardig fraaie toonvorming. Na de pauze volgde een meer populair programma, waarvan de bal letmuziek uit „Faust" ons het meest boeide. Dit gedeelte werd besloten met de bekende marspotpourri,. „Colonel Bogey on parade" van Alford, die in onverkorte uitvoering grote indruk maakte. Er waren enkele bijkomstigheden, die het beluisteren van dit muziekfestijn danig hin derden. Allereerst de smorende hitte, waarin het publiek twee uur lang moest staan. Het plaatsen van stoelen rond de tent zou al een aanzienlijke verbetering hebben betekend. Nog meer zou een dergelijk voornaam en brillant musiceren op een mooie zomeravond in het Vijverpark tot zijn recht komen, want het werkelijk genieten werd nu meermalen gehinderd door het langs komend verkeer. Bovendien had men de tent aan alle kanten open gelaten, om ook de strandbezoekers te kunnen laten genieten. Dit had echter tot ge volg, dat veel van het geluid verwaaide en het samenspel dikwijls verloren ging. Doch al met al kan muziekminnend Zand voort Stichting Touring Zandvoort dankbaar zijn voor dit muzikale evenement. Het bestuur van de buurt- en speeltuin vereniging „De Glip" heeft dit jaar eens willen afwijken van de traditionele auto tocht voor de kinderen van haar leden en had daarom Zaterdag een kinderfeest ge organiseerd vol afwisseling en attracties. De jeugdige deelnemers hieraan verzamel den zich 's morgens bij het nieuwe wijkge- bouw „De Princehof", vanwaar zij met enige autobussen naar het Luxor theater te Haarlem vertrokken, waar hun een voor stelling werd aangeboden, verzorgd door ÏTontagnes jeugd-variété. Nadat de kinderen hier waarlijk uitbundig van het aantrekke lijke programma hadden genoten, werden zij weer naar „De Princehof" terugge bracht, waar enige damesleden inmiddels een smakelijke koffietafel hadden inge richt. Uiteraard werd deze alle eer bewe zen, waarna de kinderen naar de eigen speeltuin aan de Glipperweg vertrokken, om zich de rest van de middag met de ge bruikelijke spelen om diverse prijzen te verpozen. Zoals gewoonlijk veroorzaakten de verschillende te overwinnen moeilijk heden bij deelnemers en toeschouwers grote hilariteit, waarvan vooral het kaas happen niet weinig vrolijkheid ten gevolge heeft gehad. Het bestuur had hierbij ook de rijpere jeugd van 14 tot 17 jaar ingescha keld, die onder meer haar krachten kon meten met het klassieke touwtrekken. Hierbij mochten de nodige verfrissingen en tractaties uiteraard evenmin ontbreken. Na afloop van deze spelen keerden de kinderen andermaal naar „De Princehof" terug, waar mr. Jano uit Den Haag zich met de taak had belast de jeugd verder aangenaam bezig te houden. Deze opdracht bleek bij hem in vertrouwde handen te zijn, want de verschillende goocheltrucs brachten zijn jeugdig publiek in de opperste verbazing, waarbij het niet minder enthou siast op de poppenkastvoorstelling rea geerde. Deze geanimeerde bijeenkomst was ge opend door de heer M. Lammerse als voor zitter van „De Glip", die uiteraard niet heeft kunnen nalaten enige propaganda voor zijn vereniging te maken. Hij wekte daarbij de bewoners van deze buurtschap op zich als lid te komen aanmelden; in het bijzonder omdat hij 's morgens de teleur gestelde gezichtjes van een aantal kinde ren had opgemerkt die het feest niet kon den meemaken, omdat de ouders dit nog hadden verzuimd. Daarnaast betuigde hij de grote erkentelijkheid van De Glip tegen over het gemeentebestuur van Heemstede voor de stichting van dit fraaie wijkge- bouw, dat ook deze middag weer bewezen heeft voor de bewoners van deze buurt- de hoofdprijs opgeleverd. Andere prijzen vielen op de nummers 263, 145, 677, 257, 1195, 218, 572, 345, 319 en 399. Ongeveer vijfhonderd gulden had deze loterij opgebracht voor de Bloemendaalse Reddingsbrigade, die hiermede weer een nieuwe schrede heeft gezet op het pad der materiaaluitbreiding. Niet alleen de Bloemendaalse Reddings brigade had het druk en geen reden tot klagen, ook de tentpachters aan het strand hebben nu weer een deel van de schade van verleden jaar kunnen goedmaken. De heer J. M. A. Groenendaal van „Het Karrewiel" vertelde dat er 's morgens om even over zes uur al mensen op zijn terras kwamen. Het waren natuurliefhebbers, die in de vroege, nog stille morgen van duinen, zee en strand kwamen genieten. Hun rust duurde echter niet lang want om acht uur kon men reeds over de Zeeweg een lange rij van fietsers, auto's, motoren, etc., zien naderen. De tientallen van een uur of ze ven, die vast waren gekomen om maar zeker te zijn van een plaatsje, waren om acht uur honderden en om tien uur waren het er duizenden. Wie na een uur of elf kwam heeft werkelijk een plaatsje moeten zoeken, want het strand was toen eivol. Maar er gaan veel makke schapen in een hok en ook veel afkoeling zoekende men sen op een strand. We brachten het gesprek met de heer Groenendaal ook nog op de resultaten van het vorig jaar, maar hij herhaalde wat hij deze week voor de radio zei in een vraag gesprek met een radioverslaggever: „Daar denk ik nu niet meer aan". Verstekeling. Met het Duitse stoomschip „Ruhrort" dat Zondag te Rotterdam arri veerde, is een 27-jarige Duitse deserteur van het Franse Vreemdelingenlegioen als ver stekeling meegekomen. Hij is in Oran aan boord gekomen. Vlootbezoeken. Nederlandse oorlogs schepen zullen van 17 tot 20 September een „good-will" bezoek brengen aan Belfast. Kapitein-ter-zee L. J. Goslings zal het bevel voeren over het Nederlandse eskader, dat zal bestaan uit de torpedojager „Evertsen", het fregat „Van Ewijck" en de onderzeeër „Walrus". Touriste onder tram. Zondagavond is met inwendige kneuzingen de 21-jarige Amerikaanse touriste Amy Anne Forte uit Connecticut City, naar het Binnengasthuis te Amsterdam vervoerd, nadat ze op het Rokin door de motorwagen van een tramstel van lijn 9 was aangereden. Het meisje ver klaarde, dat ze op of vlakbij de rails lopen dede tram niet had horen naderen. Sportvakbeurs. Mr. R. van den Bergh, wethouder van de gemeente Amsterdam, heeft vanmorgen in de zalen van Artis de tweede Nederlandse Sportvakbeurs ge opend, die tot en met Vrijdag 26 Augustus gehouden wordt. HAARLEM EN OMGEVING Spreekuur. Wethouder A. J. M. Ange- nent zal zijn eerstvolgende spreekuur houden op 15 September. Woensdag 31 Augustus zal voor de vijfde maal de Duinendaalrallye worden gehou den waaraan scholieren van tien jaar af kunnen deelnemen. Aan de hand van op drachten van controleposten en boodschap pen zullen zij een parcours door de ge meente Bloemendaal moeten fietsen. De deelnemers zijn verdeeld in twee klassen onder en boven vijftien jaar. Vorig jaar werden de prijzen behaald door Ron Spee en Wim Mazee. De start, evenals de prijs uitreiking heeft plaats bij en in hötel Duin en Daal te Bloemendaal. De 20-jarige stuurmansleerling A. Maas uit Rotterdam is Zaterdag in de haven van Tandjong Priok aan boord van de „Willem Ruys" van de Koninklijke Rotterdamse Lloyd, bekneld geraakt onder het luikdek sel van een der ruimen van het schip. Zijn rechterbeen werd volledig afgekneld en zijn rechterarm moest door operatie wor den geamputeerd. Bij zijn bezoek aan ons land vertoefde veldmaarschalk Montgomery Zaterdag op het „Airborn Cemetry" te Arnhem. De veldmaarschalk bij de graven van zijn gevallen soldaten. Zaterdag hebben directie en personeel van „Van Herwaarden's Kalkzandsteenfa brieken" te Hillegom, met vrouwen en ver loofden hun jaarlijks uitstapje gemaakt. Om acht uur 's morgens vertrok men in veertien autobussen van de fabriek, om via Aalsmeer naar Hilversum te rijden, waar bij de bekende „Anna's hoeve" werd uit gestapt om van de mooie natuur, de vele attracties van de speeltuin en diverse con sumpties te genieten. Vervolgens ging de tocht naar Harderwijk, waar het ongeveer 550 personen tellende gezelschap zich in scheepte op de salonboot „Amsterdam", waarmee een prachtige tocht over 't IJsel- meer en langs de Zuiderzeewerken werd gemaakt. In Lelystad ging men weer van boord, waarna een interessante busrit over de lange dijk naar Harderwijk en vervol gens door één van de mooiste gedeelten van de Veluwe volgde. Om ongeveer zeven uur arriveerde men in restaurant „Bos- lust" te Zeist, waar de avondmaaltijd wachtte. Tijdens het diner werd het woord gevoerd door de president-directeur, de heer J. A. van Herwaarden en de directeur, de heer D. J. van Herwaarden, terwijl de heer De Kolf namens het personeel woor den van hartelijke dank tot de directie richtte. Hij bood mevrouw Van Herwaar den sr. bloemen aan en bracht de geluk wensen van het gehele personeel over aan de heer D. J. van Herwaarden, die juist in de bruidsdagen is. Zijn bruid ontving ook bloemen, evenals de echtgenote van mr. K. L. van Herwaarden, die enige maanden ge leden in het huwelijk trad. Om tien uur werd de thuisreis aanvaard, en daarmee was deze, in alle opzichten geslaagde, en door bijzonder fraai weer begunstigde dag, weer ten einde. HAARLEM, 20 Augustus 1955 ONDERTROUWD: 20 Aug., Th. C. Klein en J. Chr. Hagedoorn. GEHUWD: 20 Aug., H. F. de Looper en M. M. A. Bakkenhoven; J. G. M. Clous en I. S. Latte; H. F. Bennik en A. H. de Gier; C. L. Venneker en N. van Altena. BEVALLEN van een zoon: 18 Aug., E. J. A. M. van der MeulenKievit; 19 Aug., G. G. van RijnDroog; M. Th. GelukPiers; J. H. Dekkervan Graas; F. Meirmansvan der Land; D. SiemonsPoorter; 20 Aug., Th. H. van Ede—Kuipers. BEVALLEN van een dochter: 18 Aug., J. SomersJongman; 19 Aug., E. RiemWie- lenga; 20 Aug., M. E. WillemsTimmer; A. JonkerBos. Half Juni werd er ter gelegenheid van het feest van de speeltuinvereniging Patri monium in Hillegom een aantal ballonnen opgelaten. Hoewel het merendeel ervan in ons land is geland, hebben toch enkele een flinke tocht gemaakt. Een is aangekomen in Zweden, een tweede in Noorwegen en een derde in Duitsland. De gelukkige prijswin naars zijn: 1. Agnes Jansen, 2. Joke de Jonge, 3. Nellie Tjoelker. Sizo 2Rhijnsburger Boys 51. Sizo is voor de tweede maal in het bezit gekomen van de beker op het Lisser Boys-tournooi, dank zij een overwinning, die behaald werd op Rhijnsburger Boys. De linksbuiten van Sizo, Van der Plas, heeft 5 doelpunten gemaakt. De tegenpartij scoorde één tegen- punt. GESLAAGD Voor het practijk-examen boekhouden slaagde de heer L. v. Putten te Hillegom. OVERLEDEN: 19 Aug., Chr. M. Bak—van Kessel, 83 j„ H. J. Koenenstraat; P. van der schap voortreffelijke diensten te kunnen Veidt. 73 j„ Kenaupark; S. Raaphorst, 77 j., bewijzen. Maerten van Heemskerkstra."t (Verkort weergegeven) Mogelijke voorzieningen. Wenst men werkelijk de Haarlem langs Wagenweg en Dreef binnenkomende voor Haarlem- Noord, IJmuiden, Velsen en verderop ge legen plaatsen bestemde vrachtauto's uit de binnenstad te weren, door ze naar het Westen (Wilhelminastraat enz.) af te leiden dan is het onbegrijpelijk, dat niet reeds lang gepoogd is, dit doel althans te be naderen met behulp van borden met pijlen bij de aftakkingen naar die Westelijke route. Ik denk aan de borden „Poids Lourd", die men in Frankrijk veelvuldig aantreft. Zo kan op de hoek Baan-Houtplein een flink bord geplaats worden, de pijl ge richt naar het Lorentzplein, met opschrift: DOORGAAND VRACHTVERVOER Haarlem-Noord IJmuiden Velsen De aftakking Wagenweg-Iordensstraat lijkt mij voor het indraaien van grote vrachtauto's minder geschikt. W. BADON GHIJBEN

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 8