Leerlingen door BenW over geplaatst naar andere school Plannen voor Linnaeushof stuiten op weerstand van natuurbeschermers Kort en bondig Schoonmaak in „De Kennemerduinen" AVONDSTILTE Schooldeuren weer geopend Kuur-oord voor aandacht van Zandvoort had een delegatie Uitbreiding Bronstee- school aanbesteed Schoolconflict in Zwanenburg Ouders niet accoord met nieuwe regeling Hillegom Zandvoort Geschrokken Jongen te Heemstede van bagagedrager geslingerd Heemsteedse besteller heeft afscheid genomen Oordeel al geveld Heel iets anders Bespreking tussen regering en Stichting van de Arbeid Storm op Wereldjamboree Mutaties Honderdtal ontheemde kindertjes in Hillegom Kerkelijk Nieuws Kaptein clubkampioen Feestelijkheden op 31 Augustus Postduivensport Amsterdamse Be"rs DINSDAG 23 AUGUSTUS 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSGHE COURAN1 De directie van de N.V. Linnaeushof te Bennebroek heeft, kort nadat zij haar grootse plannen voor de stichting van een permanent bloemenpark op het bosachtige terrein tussen de Rijksstraatweg en de Glipperweg had ontvouwd, te kam pen gekregen met onvoorziene moeilijkheden. Ingevolge de wet op het Nationale plan is haar aangezegd de werkzaamheden op het terrein te staken totdat van de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting een verkla ring van geen bezwaar is verkregen. Deze verklaring kan pas gegeven worden, nadat de adviserende instanties ge meentebesturen, planologische dienst en Gedeputeerde Sta ten hun adviezen aan de Rijksdienst voor het Nationale plan hebben uitgebracht. Tot dat moment mogen slechts onderhoudswerken zij het met een ruime interpretatie worden uitgevoerd. De directie toonde zich vanmorgen op een persconferentie tamelijk optimistisch omtrent de kansen dat deze vergunning wordt gegeven. De bezwaren tegen de Linnaeushof, zoals die met name van natuurbeschermings zijde werden geuit, acht men te compenseren door een gun stig advies van de zijde van het ministerie van Landbouw. Maar de directie van de Linnaeushof wilde er toch nogmaals op wijzen, dat men hier en daar zich wel zeer vergist, wan neer men meent, dat „Linnaeushof" een soort vermaaks centrum zou worden. Daar is geen sprake van. Zelfs is men bereid zich vrijwillig te onderwerpen aan de supervisie van de Natuurbeschermingscommissie voor Zuid-Kennemerland of een dergelijke instantie. De moeilijkheden begonnen toen een ambtenaar van het departement van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen „toe vallig" langs kwam en het terrein bekeek, waarna hij het telefoonnummer van de „Linnaeushof" noteerde. „Hoewel hij niet dacht dit nodig te hebben" en ver dween. Diezelfde avond werd de eigenaar van „Linnaeushof", de heer H. W. Roozen door de burgemeester van Heemstede op gebeld, die hem meedeelde, dat alle werk zaamheden op het terrein onmiddellijk ge staakt moesten worden op grond van de „meldingsplicht" de term is uit 1942, toen in de vorm van een bestuursbesluit op de latere wet werd vooruitgelopen welke voor dit landgoed bestaat. Dat was de heer Roozen onbekend, zoals ook de betrokken gemeentebesturen van Heemstede en Ben nebroek het blijkbaar niet hebben geweten. In het uitvoeringsbesluit van 1942 worden de landgoederen in deze streek namelijk niet geïnventariseerd, maar globaal aan geduid als „de natuurgebieden ten Zuiden van Haarlem". De betrokken ambtenaar schijnt nogal geschrokken te zijn geweest door een appa raat, dat hij voor bulldozer aanzag, maar dat in werkelijkheid slechts een shovel was, een instrument om stronken uit de grond te trekken. Maar daarmee was de indruk gewekt, alsof van het bosterrein niet veel meer zou over blijven. Een andere omstandigheid welke tegen de Linnaeushofplannen werd uitgelegd, werd gevormd door de tekeningen welke de tuinarchitect C. Geerling in zijn onschuld op de eerste persconferentie had getoond. Het waren, zo werd nu gezegd, slechts vage gedachten geweest voor een zekere vorm van tuinversiering, welke echter nimmer voor de Linnaeushof bedoeld waren ge weest. Tezamen met de omstandigheid, dat het landgoed zich in handen bevindt van „een bollenkweker, die er natuurlijk toch maar bollengrond van zou maken", waren aldus alle factoren aanwezig om mensen welke het goed menen met het natuurschoon in deze streek kopschuw te maken. Men heeft, zoveel werd ons op de van morgen gehouden persconferentie wel dui delijk, hard werk gehad om diegenen in de technische commissie van de provin ciale planologische dienst, welke straks ad vies zal dienen uit te brengen aan Ge- ADVERTENTIE GROTE KERK GROTE MARKT Woensdagavond 8 uur Spreker: Ds. R. BUL, Haarlem Organist BOB ENGELS Sopraan TINEKE v. RAALTE In het Verversingshuis van het wandel bos „Groenendaal" heeft het gemeentebe stuur van Heemstede aanbesteed de uit breiding van de Bronsteeschool. Hiervoor waren in totaal 15 inschrijvingen binnen gekomen, waarvan de hoogste was inge zonden door de firma van Herwaarden te Haarlem met 146.340. De laagste inschrij ver was de firma Betke te Haarlem met 125.340. Op de Heemsteedse Dreef te Heemstede is Maandagavond om kwart voor tien een achtjarige jongen van een bagagedrager van een fiets geslingerd en in ernstige toe stand naar het Diaconessenhuis te Haarlem vervoerd. In de richting van de Cruquiusweg reed een bestelauto, bestuurd door een Amster dammer en van de Bronsteeweg naderde op de fiets de heer C. K. uit Heemstede met zijn achtjarig zoontje achter op de ba gagedrager. De heer K. wilde de Heem- steedse Dreef oversteken om de weg in de richting Haarlem te vervolgen. De bestel auto raakte echter het achterwiel van de fiets en de jongen viel; hij kwam in het plantsoen, in het midden van de Dreef, te recht. De jongen was ernstig gewond en is ter verpleging in het Diaconessenhuis te Haarlem opgenomen. Vanmorgen vernamen wij, dat zijn toestand gunstig te noemen is. Na een dienstperiode van ruim veertig jaar heeft de heer D. Kleen, besteller voorman op het postkantoor te Heemstede, afscheid genomen van het staatsbedrijf der PTT. Eerst was de heer Kleen vele jaren werkzaam te Winkel en de laatste vierentwintig jaar te Heemstede. Op 16 April j.l. vierde hij de dag, dat hij veertig jaar bij de PTT in dienst was. Vanmorgen hebben de leden van het personeel van het Heemsteedse postkan toor afscheid genomen van de heer Kleen, waarbij toespraken zijn gehouden door de beheerder de heer J. Brik, door de con trole-ambtenaar de heer J. Bouwman en door de voorman 1 de heer J. M. van der Meer. Daarbij is herinnerd aan het feit, dat de heer Kleen een bekend oplosser van damproblemen is; tijdens zijn werk kwam tot uiting, dat hij puzzles kon op lossen en hij zorgde er voor dat brieven met dubieuse adressen toch te bestemder plaatse kwamen. Ook werd gememoreerd de goede samenwerking en de humor, die de heer Kleen aan de dag legde. Van het personeel ontving hij een geschenk in enveloppe, met verzoek daaraan een be stemming te geven. deputeerde Staten, ervan te overtuigen, dat het hier niet „om een tweede Keukenhof", maar om een „eerste Linnaeushof" gaat. En dat alles gedaan zal worden om het vermaakselement eruit te weren. Geen molentjes, geen Volendammer of andere meisjes in klederdracht, geen tentjes en zelfs geen souvenirkiosken, zo zei de directie-secretaris de heer Van Duur en vanmorgen met nadruk. Maar dat alles heeft niet mogen ver hinderen, dat sommige leden van de tech nische commissie van de Planologische dienst in het algemeen niet de ambte lijke, maar wel de particuliere hun wantrouwen ook bij een persoonlijke oriëntering op het terrein niet onder stoe len of banken hebben gestoken en dat sommigen trouwens hun oordeel al gereed hadden nog voordat zij het terrein hadden gezien of van de plannen kennis genomen, aldus de heer Van Duuren, die er voorts op wees, dat het een misvatting is, dat het bos radicaal gewijzigd zou behoeven te worden. Grote delen ervan zullen ongerept blijven, de inzendingen aan bollen en der gelijke zullen beperkt blijven tot de gro tere en kleinere open plekken in de bos schages. Die open plekken zijn tot voor veertig jaar nog als moestuin gebruikt, zodat in dit opzicht geen natuurhistorische schade kan worden aangebracht, zo vernamen wij. En verder: „Wat wij willen is het terug brengen van de Linnaeushof in de staat, waarin de grote Zweedse botanicus hem bracht". De directie van de Linnaeushof buigt zich dan ook met haar medewerkers geregeld over oude folianten en tekeningen om dat voornemen zo goed mogelijk uit te voeren, zo heette het verder. Ons werd bevestigd, dat daarvoor drie plannen ter keuze gereed liggen. Men moet dan ook niet uitgaan van de gedachte, dat Linnaeushof een bloementen toonstelling wordt zoals zovele andere; veeleer wordt het een demonstratietuin, waarvan de propagandamogelijlcheden door Boskoop, Aalsmeer en de kwekers uit de Noord met vreugde zullen worden begroet. De heer Van Duuren gewaagde in dit op zicht dan ook van „belangrijke aanbiedin gen" welke reeds gedaan zijn. Overigens twijfelt de heer Van Duuren er geen ogenblik aan of dé 'plannen' van Linnaeushof zouden door de betrokken in stanties objectief worden bekeken en hij taxeerde de kans op de goedkeuring op 90 °/o, vooral ook omdat het departement van Landbouw er zeker achter zou staan. Maar de interventie op zich zelf had wel Namens de regering hebben heden voor de tweede maal de ministers Suurhoff, Zijlstra, Mansholt en De Bruijn, alsmede staatssecretaris Van Rhijn, een bespreking gevoerd met de Stichting van den Arbeid over de huidige situatie der arbeidsvoor waarden. Naar aanleiding van het bespro kene zal door de Stichting van den Arbeid thans in eigen kring nader overleg worden gepleegd, waarna de bespreking met de re gering zal worden voortgezet. Ondanks het feit dat een storm Maan dagmorgen 40 tenten van het kamp der Wereld-Jamboree wegblies, hebben 's avonds vertegenwoordigende groepen van verscheidene landen opvoeringen ge geven. Een imposant nummer, opgevoerd in de met schijnwerpers verlichte open luchtarena, was dat van de Franse pari- vinders, waarbij de geschiedenis van En geland en Frankrijk in beeld werd ge bracht. Andere groepen gaven demonstra ties van inheemse dansen en muziek. argwaan gewekt en wie zou het de Lin- naeushoflieden euvel duiden, dat ze wel licht wel eens een ogenblik aan hun vak genoten in Lisse hebben gedacht? Intussen gaan de heer Roozen en zijn medewerkers door met de voorbereiding van hun plannen in het vertrouwen, dat alles terecht zal komen. Zo zaten onder meer nu ook de heren Van den Berg, Jacobs en Neelissen, respec tievelijk aspirant-architect, aspirant-uit voerder en adviseur van het toekomstige restaurant aan de directietafel. De kansen voor het restaurant werden eveneens gun stig beoordeeld. Niet aanwezig was de heer Van der Mast van Spijk, die adviseert bij ae tuinaanleg. En' verder was niet meer aanwezig de heer M. P. J. van Baaren. Deze afwezigheid wordt verklaard, door een wijziging in de inschrijving in het han delsregister welke luidt: Hortus Botanicus Linnaeushof, Bennebroek, Rijksstraatweg 4. Het inirchten van het bosterrein voor een permanente tentoonstelling van sierteelt gewassen. Uittredend vennoot: M. P. J. van Baaren. Vennootschap onder firma ontbon den. Wordt voortgezet als zelfstandige handelszaak onder naam: Linnaeushof. Eig.: H. W. Roozen. BINNENLAND Lord Mayor naar Den Haag. De Lord Mayor van Londen zal van 10 tol 13 Septem ber een bezoek aan Den Haag brengen. Stafschool B.B. Kolonel b. d. G. A. Geel zal 1 September afscheid nemen als directeur van de stafschool van de Bescher ming Bevolking, gevestigd op huize „De Schaffelaar" te Barneveld. Tot zijn opvolger is benoemd de heer C. D. Toet, eveneens kolonel b. d. HAARLEM EN OMGEVING Glazenwasser viel. Tijdens het lappen van een raam op de Burgwal te Haarlem is Maandagmorgen een zevenen veertigjarige glazenwasser van een hoogte van vier meter van een ladder gevallen. Hij liep een hoofd wonde op en brak een neusbeen. Na in het ziekenhuis Sint Joannes de Deo behandeld te zijn kon hij huiswaarts keren. Wielryder aangereden. Maandagavond om halfzeven is een eenendertigjarige wiel rijder, die van de Zijlvest de Zijlbrug wilde oprijden door een auto aangereden; hij kreeg het linker achterwiel van de auto over zijn been. Hij klaagde over pijn in de rug en is naar de Mariastichting overgebracht. Later kon de gewonde naar huis worden vervoerd. Been gebroken. Een drieënzeventig- jarige bewoner uit Heemstede maakte Maan dagavond om elf uur een fietstochtje door Aerdenhout en wilde bij de Juliana van Stolberglaan het Aerdenhoutse Kopje op rijden. Hij is gevallen en brak een been; per auto is de Heemstedenaar naar het Marine hospitaal overgebracht. Naar Rome. De weleerwaarde heer B. Hemelsoet te Bloemendaal, die op 4 Juni tot priester werd gewijd, is door de bisschop van Haarlem aangewezen de hogere studies in Bijbelkennis te Rome te volgen. Benoemingen R.K. Kerk. De bisschop van Haarlem der R.K. kerk heeft benoemd tot leraar aan het semenarie „Hageveld" te Heemstede G. P. M. Geukers, kapelaan te 's Gravenhage en tot assistent van de Koor school te Haarlem de heer P. J. A. Boo gaards te Amsterdam. Benoemd zijn tot kapelaan te Haarlem de heer J. H. Willems, neomist (parochie H. H. Petrus en Paulus, Haarlem-Noord), de heer J. van der Zwaan te Noordwijkerhout (parochie H. Joannes de Deo, Amsterdamsh-aat) en de heer .J. C. Nieuwenhuis te Den Hoorn (parochie Onze Lieve Vrouw van de H. Rozenkrans aan het Spaarne), tot kapelaan te Haarlemmerliede de heer G. H. W. Zaal, neomist en tot kape laan te Santpoort de heer W. H. Suijker. Het hoofd van öe Openbare Lagere Prins Bernhardschool te Zwanenburg heeft bij het begin van het nieuwe schooljaar in op dracht van het gemeentebestuur van Haar lemmermeer aan dertien leerlingen der zesde klasse van zijn school de toegang moeten weigeren. De ouders van deze kin deren en van twaalf andere leerlingen van zijn school hebben Zaterdag jongstleden van het gemeentebestuur bericht ontvan gen, dat hun kinderen met ingang van het nieuwe schooljaar naar de in een aridëF deel van Zwanenburg gelegen Openbare Lagere Julianaschool zijn overgeplaatst. De ouders hebben bezwaar tegen deze over plaatsing en zijn voornemens hun kinderen elke morgen bij het begin van de schooltijd opnieuw naar de Prins Bernhardschool te zenden. In hun brief aan de ouders delen B. en W. van Haarlemmermeer mee, dat zij tot deze overplaatsing hebben besloten, ten einde te verzekeren, dat aan de Openbare Lagere Julianaschool zeven leerkrachten werkzaam kunnen blijven, hetgeen zij in het belang van het onderwijs achten. De ouders daarentegen zijn van mening dat, indien er al kinderen zouden moeten wor den overgeplaatst, een overplaatsing van ten hoogste tien kinderen de voorkeur ver dient. Het gemeentebestuur beroept zich op een advies van de Inspecteur van het Lager Onderwijs, die er onder andere bezwaar tegen heeft, dat aan de Julianaschool een uitstekend leslokaal leeg zou komen te staan. Doch dit behoeft, aldus de ouders, allerminst het geval te zijn want in dat lokaal zou met ingang van 1 September een kleuterschool kunnen worden geopend. Hieraan is in dat deel der gemeente drin gend behoefte en een onderwijzeres, leer middelen en meubilair zijn voor dit doel beschikbaar. Een ander bezwaar van de ouders is, dat de over te plaatsen leerlingen verleden jaar, toen de Prins Bernhardschool werd geopend, van de Julianaschool naar de Prins Bernhardschool werden overge plaatst. Men juichte dit toe, omdat de school dicht bij de woningen is gelegen en ook, omdat de kinderen dan niet meer een vooral tijdens de enige maanden durende campagne van de nabijgelegen suikerfa brieken zeer drukke verkeersweg behoeven te kruisen. Weliswaar hebben de ouders van twaalf kinderen dezen vanmorgen ingevolge de wens van het gemeentebestuur wèl naar de Julianaschool gezonden, maar ook deze ouders hebben, twee. uitgezonderd, protest tegen het besluit van B. en W. aangetekend. De-ouders-vertrouwen dat hun protest het gemeentebestuur op zijn besluit zal doen terugkomen. Temeer omdat de meeste over te plaatsen kinderen zich langs de Prins Bernhardschool naar de op ruim 1 km af stand gelegen Julianaschool zullen moeten begeven. Voor de leerlingen van de openbare la gere scholen te Haarlem zit de zomerva- cantie die dit jaar wel bijzonder zonnig is geweest, er weer op. Vanochtend werden de deuren van de verscheidene scholen wa genwijd opengezet en met een wellicht nog wat verlangende blik naar buiten zijn ze weer de lokalen ingestroomd. Ook dit jaar zijn de rijen van de school gaande jeugd versterkt met een klein le gertje van nieuwelingetjes, van om en na bij de zes jaar, die onwennig en toch ook wel nieuwsgierig hun eerste stappen in de „Grote School" zetten. De hoofden dei- scholen hebben om kwart voor negen we derom een moment van grote drukte mee gemaakt, toen deze invasie van kleinen en de hen begeleidende moeders begon. Met de schooltijd begint voor zowel de ouders als de kinderen een belangrijke dag, voor de kinderen een periode waarin zij op weg geholpen zullen worden naar het „grote mens" zijn, en voor de ouders is het dan een feit dat hun kleuters niet langer meer kleuters zijn. Reeds verleden jaar hadden enige Hille- gommers, waaronder mevrouw Van Dril en de heer Q. Smit, het plan opgevat om de helpende hand te bieden aan de vele vluch- telingetjes van over de grenzen. Zo is hier enige maanden geleden een honderdtal kleinen aangekomen, dat niets bezit en al les behoeft. Het zijn niet alleen Duitse, maar ook Poolse, Servische en Hongaarse kinderen. Onder hen bevond zich ook een Chinees vluchtelingetje. Hoewel het comité dat deze zaak terhand nam uit Rooms- Katholieken bestond, waren de kinderen van alle gezindten. Na een drietal maanden hier vertoefd te hebben, is een aantal van hen deze week weer vertrokken, overladen met kleren en alles wat een kind alzo be hoeft. Naar men ons mededeelde, gaat een tweede transport 1 September weg, terwijl de laatsten waarschijnlijk 15 September zullen afreizen. Hét ligt'Un de bedoeling van de initiatiefnemers om contact te zoe ken met enige personen van niet R.K. rich ting om het mogelijk te maken, dat bij een eventueel nieuw transport de kinderen worden ondergebracht bij religieus gelijk gezinden. De uitgifte van vergunningen tot het plukken van bramen in Het Nationale Park „De Kennemerduinen" is gestaakt; er werden in de loop van twintig dagen ongeveer 5400 van dergelijke vergunningen uitgereikt. Volgens schatting is in die periode in totaal meer dan twintigduizend kilo bramen geplukt. Hoewel er ook nu nog bramen zijn, was het toch noodzakelijktom het plukken niet langer toe te staan, aangezien de begroeiing daar uiteraard veel van te lijden had. Bovendien moet er ook iets overschieten voor de vogels van het natuurreservaat! Hoewel in een groot deel van het reservaat gedurende enige tijd het lopen buiten de paden toegestaan was, hebben de bezoekers van deze gelegenheid geen misbruik gemaakt. Wel hebben de bramen zoekers zoveel papier en schillen achtergelaten, dat een ploeg van tien man twee tot drie dagen nodig zal hebben met de opruiming van deze afval. Op de foto ziet men een deel van deze schoonmaakploeg in actie. Op de eerste dag werd een hoeveel heid papier vergaard, voldoende om een normale vrachtauto mee ie vullen. Namens de Zandvoortse delegatie, be staande uit burgemeester mr. H. M. van Fenema, J. Th. Hugenholtz, directeur en J. Longayroux, dagelijks bestuurslid van de stichting „Touring Zandvoort" die be zoeken heeft gebracht aan Duitse zeebad plaatsen, waarheen zij vorige week een studiereis ondernam, vertelde mr. van Fe nema ons een en ander over de resultaten van deze reis en over de indrukken, welke de heren tijdens deze tocht hadden opge daan. De reis voerde via Hamburg naar Lü- beck, Travemünde, Cuxhafen en Norder- ney. „Wanneer men de totaalindrukken zou samenvatten, die in deze verschillende plaatsen werd opgedaan, dan heeft Ham burg ons geleerd, wat met noeste arbeid en eendrachtig samenwerken op het gebied van wederopbouw kan worden bereikt, een indruk, die in Lübeek nog werd versterkt. Travemünde toonde ons, hoe arm aan amusement Zandvoort nog is en hoezeer het aspect van een badplaats nog kan wor den verhoogd door aandacht te besteden aan aanplantingen van bloemen in parken en op pleinen, Cuxhafen leerde, dat veel licht voor een badplaats onontbeerlijk is en fleur en vertier brengt en het eiland Norderney, als mondaine badplaats met een modern allure heeft ons tezamen jaloers gemaakt over zóveel mogelijkheden, die een badplaats biedt. Wat de Kur-örter betreft, waarvan de bestudering het hoofddoel van de reis was, kon worden vastgesteld, dat iets, wat in Duitsland al heel normaal is, in de bad plaatsen langs de Belgische en Nederland se kust nog iets totaal onbekends is. In alle Duitse badplaatsen treft men deze kuur oorden aan, en vinden velen baat voor ziekten en kwalen door dit kuren aan zee, niet alleen door baden, maar óók als ge neesmiddel door het drinken van zeewa ter e.d., waarbij een heilzame werking ver kregen wordt niet alleen door het water, doch óók door aanwending van zeeklei, modderbaden, enz. Elke Duitse zeebad plaats kent deze inrichtingen, de éne wat luxueuser dan de andere; zij worden voor alle badplaatsen als onontbeerlijk be schouwd. De geneesheer-directeur van het Kur-Ort in Norderney heeft twee dagen met enkele van zijn assistenten het Nederlandse ge zelschap rondgeleid door deze zee-sanato ria, kindertehuizen. Zij hebben gewaad over onafzienbare wadden, op blote voe ten, waarvan volgens deze directeur een heilzame werking uitgaat, hetgeen weten schappelijk werd vastgesteld en waarvan vele voorbeelden te noemen zijn, en men heeft versteld gestaan over de omvang van deze kuur-methoden in haar vele varia ties, een genees-methode, die echter ook daar door de medische wetenschap nog slechts „in de aanvang" wordt geacht en die elk jaar verder uitgroeit. Men vindt in geheel West-Duitsland geen huisarts meer, die van de geneeskrachtige uitwer king van dit kuren aan zee niet ten volle overtuigd is en daaraan zijn algehele me dewerking niet verleent, terwijl vele ge vallen van werkelijke genezing te consta teren zijn. In tegenstelling tot het in enkele dagbla den verschenen bericht, dat deze reis zou zijn ondernomen om de Zandvoortse artsen te overtuigen van het nut van dergelijke geneesmethoden, verklaarde de burge meester, dat dit volstrekt onjuist moet wor den genoemd. Daarvan is geen sprake; de Zandvoortse delegatie zou dit ook onmo gelijk kunnen doen. Maar wel heeft zij de geneesheer-directeur van het Kur-Ort in Norderney met diens eerste assistent be reid gevonden, binnenkort naar Zandvoort te komen om voor een aantal genodigden onder wie in de eerste plaats de Zand voortse doktoren, over deze geneeswijze en haar resultaten enkele lezingen te houden, toegelicht met lichtbeelden en films, waar bij men zich op het standpunt stelt, dat ten opzichte van de Nederlandse nuchterheid, slechts met te tonen feiten en niet met woorden belangstelling voor dit alles kan worden gewekt. Een daarna volgend be zoek van de doktoren aan deze inrichtin gen in Duitsland zou deze belangstelling kunnen bevorderen. Wat de eventuele vestiging betreft van een kuur-oord in Zandvoort, antwoordde de burgemeester ontkennend op de vraag, of het in de bedoeling lag, deze inrichting in het grote boulevardcentrum onder te brengen. Als meest gunstige plaats werd genoemd het nu nog braak liggend terrein aan de Noord boulevard, waar vroeger het Zandvoortse Kurhaus stond, dus iets ten Zuiden van de ingang van het circuit. Vooral met het steeds toenemende aantal Duitse badgas ten, dat de komende jaren nog steeds in omvang zal toenemen, achtte de delegatie de stichting van een dergelijke inrichting, waarvan bouw en inventaris ongeveer op twee millioen gulden moet worden geschat, voor Zandvoort van het allergrootste be lang. Het zal de belangstelling voor deze kustgemeente, als enige zeebadplaats, die zulk een inrichting rijk zou zijn, nog in aanzienlijke mate doen toenemen, niet al leen nationaal, maar ook internationaal. Dat modernisering en verfraaiing van het nu bestaande dorp en uitbreiding van het amusement daarbij een gebiedende eis zou zijn, is te begrijpen. Ook in dit opzicht werden nog belangrijke resultaten ge boekt, want enkele Duitse instellingen toonden grote belangstelling voor het ge projecteerde Boulevardcentrum, waarbij de grootste interesse uitging near de pier. de grootste interesse uitging naar de pier. Aangenomen naar Hilversum (wijkgem. A): P. J. de Geeter te Deventer. Bedankt voor Medemblik: P. C. Klijnsma te Ooster end (Texel). Tot de tachtig nieuwe leerlingen die van ochtend voor het eerst de P. H. van der Leyschool binnen gingen, behoorden ook Pim, Nelleke en Tjaduwe de Berg, een drieling uit de Roskamstraat te Haarlem- Noord. Het drietal op de eerste bank. De P. H. van der Leyschool heeft er zelfs een drieling bijgekregen, hetgeen het hoofd van de school de heer A. M. J. Mol voor het eerst in zijn jarenlange onderwijsperiode meemaakt. Pim, Nelleke en Tjaduwe de Berg uit de Roskamstraat zijn reeds ver scheidene keren in de krant gekomen; bij hun geboorte en toen zij voor het eerst naar kleuterschool gingen en daarom was het misschien al een weinig routine toen zij vlot en zonder blikken of blozen gedrieën in een bank schoven voor een plaatje. Door in alle drie de nummers te winnen is Garard Kaptein uit Lisse overwinnaar geworden van het clubkampioenschap van de wielerclub „De Bollenstreek". De einduitslag na de drie wedstrijden is als volgt: 1. G. Kaptein (Lisse) 34 pnt.; 2. J. v. Dijk (Engelenbuurt) 28 p.; 3. G. Schra- vendijk (Hillegom) 27 pnt.; 4. H. v. d. Zwet (Lisse) 24 pnt.; 5. G. Duwel (Hille gom) 20 pnt.; 6. Th. Bruynen (Hillegom) 20 pnt.; 7. N. Paridon (Noordwijkerhout) 16 pnt.; 8. H. Willemse (Hillegom) 15 pnt.; 9. H. Seijsener (Hillegom) 9 pnt.; 10. M. Damo (Hillegom) 7 pnt. Evangelisatie-samenkomst Woensdagavond zal in het jeugdgebouw „Weltevreden" een evangelisatie-samen- komst worden belegd, waarbij als spreker hoopt op te treden ds. J. Dickhout uit IJmuiden. Ter gelegenheid van de viering van de 75ste verjaardag van Prinses Wilhelmina op 31 Augustus, heeft het bestuur van de Oranjevereniging „Zandvoort" voor die dag een aantrekkelijk feestprogramma samen gesteld. 's Middags brengt „Tonny van Zwol's Variété-expres" enkele uren ontspanning voor jong en oud in de muziektent op het Raadhuisplein. Hieraan zullen medewerken „The Dutch Rolling Stars" met rolschaat- sen-acrobatiek, „The Martelli's" met inter nationale hondendressuur en de parodisten Jolly and Joker. Er zijn voorts tal van andere variété-attracties. Het avondprogramma begint met een muzikale rondgang van de Zandvoortse Muziekkapel, waarna om kwart over acht de uitvoering van een nonstop-programma begint, dat tot 11 uur zal duren en afgewis seld zal worden met muziek van de Zand voortse muziekkapel. Ook dit avondpro gramma zal worden verzorgd door het va riété-gezelschap Tonny van Zwol met een groot aantal variété-nummers. Voor oudere personen en voor anderen, voor wie het langdurig staan bezwaren op levert, kan een beperkt aantal zitplaatsen ter beschikking worden gesteld. Hiervoor kan men zich in verbinding stellen met de bestuursleden. De Zandvoortse postduivenvereniging „Pleines" nam Zondag deel aan de wed vlucht van St. Quentin af, over een af stand van 240 km. Gelost om 12 uur, arri veerde de eerste duif om 16 uur, 22 min. 3 seconden. De uitslagen waren als volgt: A. Dorsman 1, 3, 7, 9, 15; Th H. v. d. Meu- len 2, 12: G. Driehuizen 4, 13. 18, 19, 20, 24, 26, 28; J. Schrander 5, 16, 22, 27: C. K. Draijer 6; K. Driehuizen 8, 23; C. Vis ser 10; C. Koper 11: H. Bartens 14; A. H. Daane 17, 21; A. C. Molenaar 25 en A. Paap 29. 3-3% Nederl.'47 3 Nedl. 1962/64 A.K.U Calve Delft Van Gelder Zonen K. N. Hoogovens Nederl. Ford N. Kabelfabriek gew. Philips Gloeil pref. Philips Gloeil Unilever Wilton Feijenoord Dordtsche Petrol. KonkL Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn N. Scheepv. Unie Phs. van Ommeren H. V. A Verg. Deli Mijen. Amsterd. Bank Ned. Handel Mij. Rotterd. Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel U. S. Steel General Motors Shell Union Tidewater Slotkoers gisteren IOO'/Ï 101*1/10 355 317% 331 344 '/s 510 327 462 227 MVA 280 668% 632% 147 Vi 229 A 203 257 160 Yi 168% 276 A 246 250 251 73% 147 105% 128% 60% 30% Openings koersen 100»/» 101*1/» 351 316 332 343 510 328 460 227 469 281 665 630 145% 230 203>/2 257 160 169 277 246 250 251 72 Va 147 104% 127% 6OV2 30%

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 3