Burgemeester Van Rappard opent vernieuwde Jan van Goyenstraat Deze week collecten voor t.b.c.-patiënten Helicopter strooit cigaretten Haarlemse schooldeuren gingen weer dicht Prins Bernhardschool weigerde 13 leerlingen Mej. J. Berdenis van Berlekom overleden Albert Heijn vervangt Heenk Tienduizend flessen melk verduisterd? Amsterdamse Beurs Arbeiders blusten duin brand langs spoorbaan 7 Winkeliers toonden hun vreugde met attracties voor cliënten NUCHTER RIJDEN CEL VERMIJDEN Vacanties wegens hittegolf met een week verlengd Feest in de Berkenstraat in Haarlem-N en omgeving Burgerlijke Stand van Haarlem Raadsel C igarettenregen Zwanenburgs schoolconflict Postdistrict Haarlem Collecte Koningin Wilhelminafonds Scheepvaart Na verbouwing van pand Super market Zilveren jubileum bij GGD Twee Haarlemmers ingesloten Duitse vrouw in Haarlem aangehouden en ingesloten Landgoed voor grote brandschade behoed Verbouwing viaduct bij Kraantje Lek vordert WOENSDAG 24 AUGUSTUS 1955 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Ofschoon de vernieuwde Jan van Goyen straat te Heemstede met haar verbeterd wegdek al weer enige weken geleden voor het verkeer werd opengesteld, zal de uiter lijke verfraaiing toch pas Dinsdag 30 Augustus een feit geworden zijn. Dan zul len er door de Heemsteedse Plantsoen dienst namelijk nog zestien grote bloem bakken worden aangebracht, terwijl men daarnaast in het midden van de parkeer ruimte vier forse bomen zal aanplanten. Dit zijn reeds volwassen bomen, die kort daarvoor met wortel en al elders voor dit doel zullen worden gerooid. Op 7 Maart van dit jaar werd een aan vang gemaakt met de werkzaamheden voor een ingrijpende verbetering van het weg dek, dat vooral door het intensieve en zwa re busverkeer behoorlijk was beschadigd. Van de Heemsteedse Dreef tot de Craye- nesterbrug werden de straten opgebroken en de stenen en zandlaag daaruit verwij derd. Vervolgens werd een vlijlaag aange bracht en daarop weer puin gestort, waar door men na het walsen een stevige fun dering verkreeg van 20 centimeter hoog. Op deze puinfundering kwam een mortel- bed te rusten, bestaande uit tras, kalk en duinzand ter dikte van 5 centimeter, zodat de bestrating van betonklinkers op een zuiver onderprofiel kon worden gecon strueerd. Vijfenzeventig werkdagen zijn in totaal nodig geweest om deze omvangrijke arbeid te voltooien, waaraan dagelijks ongeveer veertig man hebben gewerkt. Het ontwerp was van de technische dienst van Openbare Werken te Heemstede, onder supervisie van de heren ir. E. A. Bierdrager, direc teur; H. G. Peterse, adjunct-directeur en C. Büthker, hoofdambtenaar. De trottoirs en parkeerplaats werden voorzien van een kleurrijk tegelmozaïek, naar een ontwerp van de heer Jong-Visscher te Heemstede. Deze parkeerplaats, aan beide zijden van een fleurig plantsoen voorzien, is 6y2 meter breed en 50 meter lang, waardoor aan on geveer twintig auto's een ruime parkeerge legenheid geboden werd. Door de chatotische toestand, waarin de Jan van Goyenstraat ten gevolge van deze werkzaamheden noodgedwongen enige maanden verkeren moest, was deze voor het winkelend publiek uiterst moeilijk be gaanbaar, hetgeen de hier gevestigde za kenlieden bij het opmaken van de kas da gelijks tot hun leedwezen konden ervaren. Vandaar dat hier thans een niet geringe voldoening heerst over het feit dat de her stelwerkzaamheden nu zo goed als voltooid kunnen worden beschouwd, waarnaast zij ADVERTENTIE De deuren van de Haarlemse openbare lagere scholen zijn Dinsdag wel geopend voor het begin van het nieuwe schooljaar, maar zij zijn 's middags voor een week weer gesloten wegens de hitte. Toen Haarlems wethouder van Onder wijs, de heer D. J. A. Geluk, vernam dat het in de lokalen van de Christiaan Huy- gensschool en in de Prinses Margrietschool om negen uur het kwik al tot 84 graden gestegen was, nam hij het besluit de scho len nog een week extra vacantie te geven, waarmee ook de inspecteur voor het lager onderwijs en Gemeentelijke Geneeskundige dienst zich konden verenigen. De heer Geluk overwoog daarbij, dat het weerbe richt voor de eerstkomende dagen een voorzetting van de huidige temperatuur voorspelde en dat het zowel voor de gees telijke als lichamelijke conditie van de kinderen aanbeveling verdiende hen nog een week te laten profiteren van het uit zonderlijke zomerweer. De verlenging der vacanties tot Maan dag 29 Augustus geldt voor alle gemeen telijke scholen voor gewoon lager onder wijs, voorbereidend lager onderwijs en voorts voor de Albert Schweitzerschool, de dr. Huetschool, de school Buitenrust en de prof. Gunningschool. Door deze maatregel bestaat er dit jaar voor het eerst een zekere gelijkheid tussen de duur der zomervacanties van het open baar en het bijzonder onderwijs. De meisjes en jongens uit de Berken straat in Haarlem-Noord hebben feest ge vierd en zelf programma's samengesteld. Zij hadden het initiatief genomen een bra derie voor te bereiden en dank zij de mede werking van ouders en bewoners uit de omliggende straten is deze een succes ge worden. Er is heel wat verkocht en boekjes en spelletjes zijn gekocht, die bestemd waren voor de kinderen. Verder hebben de kinderen een bloe mencorso gehouden. Op fietsen en autopeds trokken zij door de straten in de omgeving van de Berkenstraat. Vijf oudere kinderen vormden de jury. Met een hoge hoed op bekeken zij de versierde voertuigen. Voor de mooiste versieringen waren prijzen be schikbaar gesteld. HAARLEM, 23 Augustus 1055 GEHUWD: 23 Aug., G. Meijer en S. Schuller. BEVALLEN van een zoon: 22 Aug., H. WesselingKleefstra; J. J. J. de GraafPig- mans; 23 Aug., R. de Lannoy—Benitez; M. van Essen—Martinissen; C. Th. Sabelis—van Pelt. BEVALLEN van een dochter: 21 Aug., H. KroesKijk in de Vegte. OVERLEDEN: 21 Aug., H. Seinen, 66 j„ Saturnusstraat; E. M. Jongejan, 9 m., Po- pelingstraat; P. Möhringer, 78 j., Gedempte Oude Gracht; 22 Aug., F. SernéBos, 73 j., Westerhoutpark; W. van Beek, 54 j., Dutry- straat. Rectificatie: BEVALLEN van een zoon: 18 Aug., E. J. A. M. van der Meulen Kunée—Kievit. met grote erkentelijkheid zijn vervuld tegenover het gemeentebestuur van Heem stede, dat „hun" straat een dergelijk fraai i en modern aanzien heeft willen verlenen. Ter gelegenheid van de officiële opening van de straat, die Woensdag 31 Augustus, 's middags om vijf uur door de burgemees ter van Heemstede, mr. A. G. A. ridder van Rappard zal worden verricht, willen zij van deze vreugde blijk geven door mid del van een attractieve campagne, waaraan voor zevenduizend gulden prijzen in con tanten verbonden zijn. Daarnaast mag het publiek dan nog raden, hoeveel stenen (uit gezonderd de tegels) voor het nieuwe weg dek nodig zijn geweest. De opening zal ge schieden door het hijsen van de driekleur aan een hoge vlaggemast door de burge meester, in tegenwoordigheid van de wet houders en een groot aantal genodigden. Muzikale medewerking wordt verleend door het Heemsteeds Fanfarecorps „Excel sior", onder leiding van de heer L. ter Braake, waaraan een wandeling met mu ziek vanaf het raadhuis zal voorafgaan. Ten slotte heeft het bestuur van de Jan van Goyenstraat-vereniging (welke zoals wij vernamen binnenkort in een stichting zal worden omgezet) ter gelegenheid van deze opening nog een nieuwe attractie in voorbereiding, die volledig aansluit bij de vorige stunts Puttershoek-festival, Sint Nicolaas op dak en de huizen voor Putten die deze straat reeds een zekere bekend heid verleenden. Men is namelijk in onder handeling getreden met de piloot van een helicopter, die onmiddellijk na de officiële opening boven de straat zal verschijnen, om daar enige honderden pakjes sigaretten in étui uit te werpen. Deze onderhande lingen verkeren reeds in een dergelijk sta dium, dat het doorgaan van genoemde at tractie door het bestuur als vrijwel zeker wordt aangenomen. De dertien leerlingen, die zoals wij reeds Dinsdag berichten in Zwanenburg tegen de wil der ouders zijn overgeplaatst van de openbare lagere Prins Bernhardschool naar de openbare lagere Julianaschool, hebben zich hedenmorgen op last van hun ouders opnieuw naar de Prins Bernhard school begeven, waar zij echter werden geweigerd. Zij werden tegelijkertijd op de Julianaschool genoteerd wegens onwettig verzuim. Zoals eerder werd bericht is de over plaatsing van deze dertien en nog twaalf andere leerlingen geschiedt om het behoud van een zevende leerkracht op de Juliana school in het belang van het onderwijs al daar te verzekeren, doch staan de ouders op het standpunt, dat een overplaatsing van tien kinderen in dat geval reeds ge noeg zou zijn. Een ander bezwaar van de ouders is, dat de overgeplaatste kinderen om de Julianaschool te bereiken een voor al tijdens de bietencampagne zeer drukke verkeersweg moeten kruisen en in som mige gevallen een kilometer moeten lopen. De Wethouder van Onderwijs van de gemeente Haarlemmermeer op wiens last deze overplaatsing is geschiedt, handhaaft deze omdat zij in het belang van het on derwijs is en voorts omdat de Onderwijs wet hem daartoe het volste recht geeft. Men wacht thans af of de ouders in de komende dagen zullen toegeven of dat zij wellicht-hun kinderen naar een openbare lagere school in Halfweg of naar een chris telijke lagere school zullen zenden. Met ingang van 1 Juli is de inspectie Haarlem van de PTT gewijzigd in het postdistrict Haarlem. De voorbereidingen waren reeds geruime tijd gaande en de inspectie was inmiddels overgeplaatst van het kantoor aan het Kenaupark naar het postkantoor aan de Raaks. Wij meldden reeds, dat de heer L. J. H. Kersten, in specteur, benoemd is tot directeur van het district. Thans is verschenen het besluit van de directeur-generaal der PTT, waar bij de adjunct-inspecteur der PTT de heer W. J. Steemers ingaande 1 Juli benoemd is tot adjunct-directeur van het post district. De referendaris tweede klasse der PTT, de heer C. A. L. Trommelen te Haarlem, chef van het inspectie-bureel aan de Ver- spronckweg, is ingaande 1 September van het vorig jaar, benoemd tot referendaris der PTT. Van 29 Augustus tot en met 11 Septem ber wordt in de gemeente Bloemendaal, evenals vorige jaren, wederom een collecte gehouden voor het Koningin Wilhelmina fonds ter bestrijding van de kanker. Zoals bekend heeft de vereniging veel geld nodig om de kankerbestrijding te steunen. In Aerdenhout zal met lijsten een huis aan huis collecte worden gehouden, in Bloe mendaal, Overveen en Vogelenzang wordt met bussen gecollecteerd. Collectanten kunnen zich aanmelden bij de heer D. Duinker, Brederodelaan 113 te Bloemen daal en bij mevrouw A. E. Hermes- Schuttevaer, Klapheklaan 5, Aerdenhout, telefoon 27905. Wederom wordt er op de offervaardig heid der Haarlemmers een beroep gedaan en wel door de stichting „Steunfonds van de vereniging tot behartiging der belangen van tuberculose-patiënten in Nederland", die deze week haar collecten houdt. De ADVERTENTIE In brede kring, speciaal bij oud-leer lingen van de Middelbare school voor Meisjes te Haarlem, zal met leedwezen kennis worden genomen van het overlij den van de oud-directrice van deze school, mejuffrouw J. Berdenis van Berlekom. Meer dan dertig jaar is zij aan de school verbonden geweest. Onverdroten en met grote liefde, toewijding en plichtsgevoel heeft zij gewerkt voor de belangen der leerlingen en van de school. Een foto van mejuffrouw J. Berdenis van Berlekom int 1935. Mejuffrouw Berdenis van Berlekom werd op 10 October 1868 te Middelburg geboren, waar haar vader dokter was. Zij behaalde in 1888 de akte onderwijzeres en de akte Frans (lager onderwijs). De thans overle dene zette haar studie Frans voort en be haalde later de akte middelbaar onderwijs A. Zij gaf les in Franse letterkunde aan de hoogste klassen van verscheidene parti culiere meisjesscholen in Den klaag en aan de school van de heer Van der Wilk, des tijds gevestigd aan de Jacobijnestraat te Haarlem. In 1902 werd mejuffrouw Berdenis van Berlekom benoemd tot lerares aan de Mid delbare School voor Meisjes, die toen ge vestigd was aan de Krocht te Haarlem. Zij was aanvankelijk als tijdelijk lerares werk zaam en had gelegenheid ook elders les te geven. Het was toen niet zeker of de Mid delbare School voor Meisjes zou blijven be staan, maar in de loop der jaren is de school gegroeid, eerst onder leiding van mejuffrouw Ch. J. Farret, die in 1923 haar functie neerlegde en later onder leiding van mejuffrouw Berdenis van Berlekom, die op 31 December 1933 wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd het onder wijs verliet. Gedurende ruim dertig jaar heeft mejuf frouw Berdenis van Berlekom gewerkt in het gebouw aan de Krocht, dat de laatste jaren van haar loopbaan in slechte toe stand verkeerde. De stichting van een nieuw gebouw kon niet worden uitgesteld. Haar wens, een ander gebouw met een be tere ligging, kon door de tijdsomstandig heden niet in vervulling worden gebracht. Later is de school overgeplaatst naar de Tempeliersstraat. Bij de viering van haar zilveren jubi leum in September 1927, dat samenviel met het zestigjarig bestaan der school, is op ondubbelzinnige wijze gebleken, hoe haar arbeid gewaardeerd werd door autoritei ten, personeel der school, ouders en leer lingen. Mejuffrouw Berdenis van Berlekom be hoorde tot de oprichtsters van de afdeling, Haarlem der Alliance Frangaise; een groot aantal jaren was zij secretaresse. In 1925 werd zij benoemd tot officier d'Academie en in October 1935 bij het vijf en twintig jarig bestaan der Haarlemse afdeling werd zij bevorderd tot officier d'Instruction Pu- blique. Ook is mejuffrouw Berdenis van Berlekom bestuurslid geweest van de Volksuniversiteit voor Haarlem en omstre ken. Vrijdagmiddag, na aankomst van trein 13.19 te Westerveld, zal haar stoffelijk overschot worden verast. Naar wij vernemen zal een der bekend ste Haarlemse winkelbedrijven aan de Grote Houtstraat op korte termijn worden opgeheven. Het betreft hier de firma Heenk, welke is aangekocht door de N.V. Albert Heijn uit Zaandam. Nadat het pand van Heenk ingrijpend zal zijn verbouwd, zal er een levensmiddelenwinkel volgens het zelfbedieningssysteem in worden ge vestigd, waarvan de omvang waarschijn lijk die van een „super-market" een Ievensmiddelenbedrijf ter grootte van een warenhuis zal benaderen. Dit bericht zal voor vele Haarlemmers, voor wie de markante en royale pui van de firma Heenk een sinds jaren vertrouwd element in de Grote Houtstraat vormt, wel zeer onverwacht komen. Naar de enige firmant en eigenaar, de heer J. C. Wefers Bettink, ons vanmorgen meedeelde, heb ben de onderhandeling met de N.V. Albert Heyn dan ook binnen een week haar be slag gekregen. De heer Wefers Bettink meende reeds geruime tijd, dat het ogen blik was gekomen, dat hij met het oog op zijn leeftijd zich uit de zaak, waaraan zijn naam sedert 1904 verbonden is geweest, moest terug trekken. De mogelijkheden om een opvolger te vinden die de zaak op de zelfde voet kon voortzetten, bleken even wel begrensd te zijn en ten slotte niet te bestaan. De N.V. Albert Heyn heeft daarop een aanbieding gedaan, welke niet alleen voor de heer Wefers Bettink zeer aanvaardbaar was, maar waarbij ook de belangen van het ongeveer dertig man sterke personeel be hartigd konden worden. Inzonderheid voor enkele oudere personeelsleden, die al vele tientallen jaren aan het bedrijf verbonden zijn, zullen naar men hoopt bevredigende regelingen worden getroffen, waarvan de détails nog nader uitgewerkt zullen wor den. De firma Heenk dankt haar naam aan de stichter van een winkel in ijzerwaren, huishoudelijke artikelen, kachels, haarden en fornuizen, die omstreeks 1880 aan de Damstraat, naast de Teylerfundatie, was gevestigd. Een oudere broer van de heer Wefers Bettink associeerde zich later met de heer Heenk en toen laatstgenoemde stierf trad de heer Wefers Bettink, die thans de liquidatie van de firma uitvoert, als compagnon van zijn broer in de zaak. Nadat deze in November 1936 was over leden, dreef de heer J. C. Wefers Bettink de zaak verder alleen met behulp van een aantal trouwe medewerkers. Op 17 Januari 1921 verhuisde het lang zamerhand uit de kluiten gegroeide bedrijf naar de Grote Houtstraat, waar op de plaats van het bij oudere Haarlemmers nog wel bekende café „De Karseboom" een voor die tijd zeer modern pand was verre zen en dat eigenlijk nooit verouderd is. De huishoudelijke artikelen, de tuinge reedschappen, het mechanische speelgoed zullen dus nu gaan plaats maken voor de kruidenierswaren en andere levensmidde len. Aanstaande Maandag begint reeds de liquidatieverkoop, waarvoor men ongeveer twee maanden denkt nodig te hebben. In die tijd zal het bouwbureau van Albert Heyn wel gereed zijn gekomen met de plannen voor het nieuwe filiaal, waarvan de gevelbreedte veertien en de diepte bijna zeventien meter bedraagt. De opening van de zelfbedieningswinkel - de eerste van het Zaanse Ievensmiddelenbedrijf in Haar lem - is zeker niet voor het begin van 1956 te verwachten stichting streeft ernaar hulp en bijstand te verlenen aan on- en minvermogende t.b.c.- patiënten, ongeacht hun richting of geloof, waarvan velen die voor sanatorium- of na- zorgverpleging in aanmerking komen, nog op hulp liggen te wachten. De stichting heeft door haar zegenrijke arbeid reeds tal loze patiënten kunnen helpen. Deze week komt zij op haar beurt steun vragen, opdat zij haar arbeid onverhinderd kan blijven voortzetten. In het bijzonder vraagt zij medewerking bij het collecteren op Zaterdag 27 Augus tus. Degenen die aan deze collecte willen meehelpen kunnen zich Zaterdag van ne gen uur af opgeven bij het collecte-comité dat dan zetelt in café-restaurant Munniks aan de Grote Markt te Haarlem en in café Dooves, Julianapark, hoek Soendastraat in Haarlem-Noord. Op 1 September aanstaande zal het 25 jaar geleden zijn, dat mejuffrouw J. C. Gijsbertse, eerste verpleegster bij de afde ling Geneeskundig Schooltoezicht van de Gemeentelijke Geneeskundige en Gezond heidsdienst, in dienst trad bij de gemeente Haarlem. Hoeveel schoolkinderen in die 25 jaar haar goede zorgen hebben ervaren is niet bekend, doch het aantal is bijzonder groot, want bijna haar gehele diensttijd is de jubilaresse als „schoolzuster" in Haar lem-Noord werkzaam geweest. Met de uit breiding van dit stadsdeel zijn ook haar werkzaamheden toegenomen, doch de zorg, welke zij aan; elk kind apart besteedde, leed daar niet onder. Het zal dan ook deze sympathieke zuster, die op sociaal-medisch terrein zo veel gedaan heeft, op die dag niet aan belangstelling ontbreken. Naar de politie thans meedeelt zijn op 18 Augustus aangehouden en vervolgens ingesloten een vijftigjarige keldermeester, werkzaam bij een Haarlemse melkinrich ting, en een 53-jarige Haarlemse melkboer. De keldermeester wordt verdacht van ver duistering in dienstbetrekking van tien duizend flessen melk en een hoeveelheid losse melk: de melkhandelaar wordt ver dacht van heling daarvan. Bij administratie-onderzoek is gebleken, dat de melkhandelaar in anderhalf jaar tijds zestienduizend lege literflessen meer heeft ingeleverd dan hij in die tijd had be steld. Beide verdachten ontkennen; het on derzoek wordt voortgezet. Mocht de grens niet over In de avond van 22 Augustus is door de Haarlemse recherche aangehouden de 24- jarige Duitse G. K. Haar was het verblijf in Nederland tot 20 Januari 1957 ontzegd, doch desondanks is zij teruggekeerd, waar door zij zich schuldig heeft gemaakt aan een misdrijf. Zij is ingesloten; het voorne men bestaat, haar naar Duitsland uit te leiden. Er lopen voor haar nog twee von nissen wegens overtreding van het grens- bewakingsbesluit. 3-314 Nederl.'47 3 Nedl. 1962/64 A.K.U Calve Delft Van Gelder Zonen K. N. Hoogovens Nederl. Ford N. Kabelfabriek gew. Philips Gloeil pref. Philips Gloeil Unilever Wilton Feijenoord Dordtsche Petrol. Konkl. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn N. Scheepv. Unie Phs. van Ommeren H. V. A Verg. Deli Mijen. Amsterd. Bank Ned. Handel Mij. Rotterd. Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel U. S. Steel General Motors Shell Union Tidewater Slotkoers gisteren 100'Vio 101% 352'/s 317)4 333 343 510 329 K 460;!* 226 46914 281/4 667 )4 631 147 227 203 255 162 170 2 791 /a 246 251 251 73)4 146/4 104»/i„ 128 60'/i 30% Openings koersen IOOVib lOP/,6 356 318 332 343 510 330 469 226 470 282 671 637 149 230 204 255 163 172 279'/« 246 251 251 77 14 91 /a 106 131)4 611 30Ts Ampenan, pass. 23 Sabamg n. Colombo. Amerslcerk, pass. 23 Gibraltar n. Genua. Amstelvaart, pass. 23 Gibraltar n. Port Said. Adonis, 23 t.h.v. Jamaica n. Curasao. Arendsdijk, 23 Bremen. Almkerk, 23 bij Minikoy n. Penang. Alwaki, 23 Suez verwacht. Antonia, 23 te Plaaju. Armilla, 23 te Singapore. Alwaki, 23 te Suez. Alchiba, 23 Hamburg. Argos, 23 v. Hamburg n. Rotterdam. Almdijk, 23 v. Rotterdam n. New Orleans. Axeldijk, 23 v. Curasao n. Rio de Janeiro. Aludra, 23 te Genua. Blommersdijk, 23 te Port Said. Beninkust, 23 te Luanda. Billiton, 23 Singapore verwacht. Bloemfontein, 23 te Amsterdam. Boschfontein, 23 v. Tanga n. Zanzibar. Cottica, 24 te Paramaribo. Cradle of Liberty, 22 220 m. O. De le Ware. Crania, 23 v. Brisbane n. Sydney. Camphuys, 23 te Singapore. Coryda, 23 Plymouth verwacht. Caltex Leiden, 23 Ie Vlissingen. Caltex Nederland, 23 v. Rotterdam n. Sidon. Cirrus (weerschip), 23 v. Rotterdam n. Station Atl. Oceaan. Drente, 23 60 m. Z. Matapan. Delft, 23 v. Rotterdam te Amsterdam verw. Dongediik, 23 v. Panamakan. n. Los Angeles. Elizabeth B. 23 300 m. W.ZW. Bombay. Friesland (KRL), pass. 23 Cochin n. Makassar. Felipes, 23 te Pladju. Falco, 23 v. Casablanca n, Napels. Graveland, 23 Itajai. Gordias, 23 Istanboel. Gaasterkerk, 23 Port Swettenham. Groote Beer. 26 te Rotterdam verwacht. Garoet, 21 te Singapore. Helicon, 23 Matanzas. Hera, 22 v. Port of Spain n. Paramaribo. Helena, pass. 23 Azoren n. Barbados. Indrapoera, 24 te Semarang. Java, nacht 23-24 te Napels. Joh. v. Oldenbarnevelt, 23 te Amsterdam. Karimun, 23 v. Rotterdam te Antw. Korenia, 23 Bachaquero. Kalabahi, 23 te Soerabaja. Kasimbar, 23 te Makassar. Laurenskerk, pass. 23 Aden n. Bahrein. Lemsterkerk, pass. 23 Gibraltar n. Hamburg. Langkoeas, 23 v. Marseille n. Genua. Marpessa, pass. 23 Ouessant n. Rotterdam. Merwede, 23 v. Antwerpen n. Londen. Meliskerk, 23 Aden. Mentor, 18 v. Mobile n. Houston. Mariekerk, 23 te Madras. Marpessa, pass. 23 Ouessant n. Rotterdam. Minjak, 23 te Pangkalpinang. Maasland, 23 v. Bremen n. Hamburg. Maureen, 23 70 m. W. Finisterre. Mapia, 25 te Amsterdam verwacht. Meerkerk, 24 v. Suez n. Aden. Nieuw Amsterdam, 23 v. Le Havre n. R'dam. Notos, pass. 22 Bona n. Piraeus. Nieuw Amsterdam, 24 te Rotterdam. Nigerstroom, 24 te Dakar. Orion, 23 Rotterdam. Ouwerkerk, 23 Antwerpen. Oranjefontein, 24 te Las Palmas. Ootmarsum, 24 te Houston. Ouwerkerk, 24 te Rotterdam. Oranjestad, pass. 24 Vlissingen n. Amsterdam. Pendrecht, 22 v. Pto La Cruz n. Philadelphia. Rijndam, 23 New York. Panendrecht, 23 bij Azoren n. Hamburg. apt Prfns Fred. Hendrik, pass. 23 Vlissingen n. Antw. Prins Alexander, 23 v. Port Alfred n. Rouaan. Peperkust. 23 Antwerpen verwacht. Roebiah, 23 te New York. Rijnkerk, 24 te Lorenzo Marquez. Stad Vlaardingen, 23 v. Narvik n. Rotterdam Stanvac Benakat, 24 Tj. Uban daarna dokken Singapore. Soestdijk, 23 Singapore verwacht. Sheratan, 23 Mena el Ahmadi. Straat Banka, 23 580 m. Z.ZO. Karachi. Samarinda, 24 te Trinidad. Sibajak, pass. 23 Kp. Race n. Halifax. Sliedrecht, 23 v. Kaapstad n. Buenos Aires. Stad Maassluis, 23 te Rotterdam. Stad Amsterdam, pass. 24 Ouessant n. Antw. Tabian, 23 v. Port Said n. Amsterdam. Trajanus, 23 Rotterdam. Tankhaven II, 23 te Belawan. Tarakan, 23 te Khoralmufatta. Tankhaven III, 23 Port Swettenham verw. Teucer, 23 Priok verwacht. Tjibadak, 23 Fremantle verwacht. Tjiluwah, 23 Priok verwacht. Telamon, 23 laat Jacksonville. Tara, 24 Rotterdam verwacht. Utrecht, pass. 23 Minikoy n. Belawan. Van Spilbergen, 23 te Amsterdam. Van Loon, 23 v. Rotterdam n. Tj. Priok. Waal, pass. 24 Finisterre n. Tunis. Wieldrecht, 22 v.Curacao n. Cristobal. Westertoren, pass. 23 Runsal Jebel n. La Spezia IJsel, pass. 23 Ouessant n. Rotterdam. Zuiderzee, 22 500 m. N. Flores. KLEINE VAART Att S, 23 v. Grangemouth te Rotterdam. Audacia, verm. 23 v. Silloth n. Liverpool. Advent, 22 v. Leningrad te Sornas. Aenas, 22 v. Izmir te Drapetzona. Amido, 22 v. Oslo n. de Limfjord. Amyntas, 23 v. Barcelona n. Tarragona. Anne S, 22 v. Delfzijl te Rotterdam. Aardenburgh, pass. 22 Vlissingen n. A'dam. Afiena, 22 v. Halmstad n. Harlingen. Ary Scheffer, 23 v. Amsterdam n. Liverpool. Atlantis, 24 v. Kasko te Shoreham verw. Beekbergen, 23 v. Gothenburg n. Walkom. Bab T, 22 Kiel gepass n. Gefle. Barendsz, 22 v. Rotterdam te Sydenham. Batavier I, pass. 22 Finisterre n. Bordeaux. Binnenhaven, 22 v. Port Lyautey n. Le Havre. Bebox, pass. 23 Vlissingen n. Londen. Bernard John, 24 v. Gent te Rotterdam verw Cinderella, 23 v. Rotterdam n. Duinkerken. Cornelis Houtman, 22 v. Stettin n. Gent. Diana V, pass. 23 Vlissingen n. Antw. Deo Favente, 22 v. Amsterdam te Kopenhagen De Ruvter. 22 v. Logster n. Hamina. Dollard, 22 v. Rotterdam te Gothenburg. Eibergen, 23 v. Spezia n. Bastia. Elda, 22 v. Londen n. Hull. Elsenburgh, pass. 23 Ouessant n. Londen. Eben Haëzer, 22 v. Amsterdam n. Penryn. Escaut, 22 v. Le Havre n. Parijs. Frans Bohmer, 21 v. Genua te Bastia. Flevoland, 22 v. Rotterdam te Kingslynn. Fraternité, 22 v. Grangemouth te Methil. Geert Bodewes, 22 v. Lidkoping te Amsterdam. Geziena Hendrika, 23 v. Rotterdam te Newross Glory, 23 v. Karlstad te Delfzijl. Hans, 22 v. Duinkerken te Zaandam. Haskerland, 22 v. Harlingen te Goole. Heemskerk. 23 v. Gent te Stockholm. Hebe Nobel, pass. 23 Vlissingen n. Ipswich. Heilo, verm. 24 v. Londen n. Rotterdam. Hoc Vinces, 23 v. Rotterdam n. Grimsby. Import, 23 v. Antw. te Rotterdam. Ida D. 22 v. Stettin te Grimsby. Ingeborg, 24 v. Rotterdam te Gdynia verw. Jaba, 22 v. d. Limfjord n. Colchester. Joost, 20 v. Pateniemi n. Zaandam. Kaap Falga, 22 Kiel gepass n. Malmö. Kaap St. Vincent, 19 v. Hernosand n. IJselmonde Kaap Falga, pass. 22 Kiel Holtenau n. Malmö. Leuvehaven, 23 v. Kopenhagen te Rotterdam. Larix, 19 te Zaandam. Merak N, 23 t.h.v. Kp. Verdische eil. naar Las Palmas. Mirfak N. 23 Victoria verwacht. Monica, 23 v. Dublin te Preston. Madjoe, 22 v. Gefle te Amsterdam. Mariscal Lopez, 23 v. Hamburg te Antw. Meres N, 22 v. Paranagua n. Sao Francisco do Sul. Merwehaven, 24 v. Safi te Duinkerken verw. Marietje Bohmer, 23 v. Dakar te Duinkerken. Marjan, 23 v. Amsterdam te Gefle. Minerva, pass. 23 Vlissingen n. Londen. Mypuck, 22 v. Boston n. Maassluis. Nieuwehaven, 22 v. Rotterdam n. Casablanca. Nautic, pass. 22 Vlissingen n. Helsinki. Niobe, 22 v. Amsterdam te Helsinki. Nottingham, 22 v. Rotterdam te Goole. Narwal, 22 v. Amsterdam n. Middlesboro. Navis, pass. 22 Vlissingen n. Boness. Nassauhaven, 23 v. Halmstad te Rotterdam. Oosterburg, pass. 23 Brunsbüttel n. Rotterdam Olivier van Noort, 22 v. Methil n. Malmö. Oosterdok, 22 v. IJmuiden te Goole. Oleum, pass. 23 Brunsbüttel n. Rotterdam. Pavo, 18 te Gefle. Ponza, 21 te Soaertalje. Patria, 22 v. Antw. te Vlissingen. Phoenix, 22 v. Preston te Swansea. Rose Marie, 23 v. Antw. te Kopenhagen. Rema, 23 v. Ellesmereport te Rotterdam. Spurt, 23 v. Londen n. Antwerpen. Sagitta, 22 v. Swansea te Amsterdam. Sonsbeek, 23 v. Nykoping te Kotka verw. Sian, 22 v. Stockholm te Vesteras. Stella Maris, 23 v. Krimpen n. Varberg. Swift, 22 v. Gothenburg n. Ebjerg. Spora, pass. 23 Vlissingen n. Antw. Trompenburgh, 23 v. Kingslynn te Rotterdam Tilly, 20 v. Gefle n. Zaandam. Trito, 23 v. Dublin te Belfast. Taurus, pass. 22 Vlissingen n. Londen. Teun, 22 v. Pateniemi te Rochester. Tjoba, pass. 22 Vlissingen n. Boness. Urmajo, pass. 22 Vlissingen n. Oostende. Vera, 23 v. Rochester te Rotterdam. Volharding, verm. 24 v. Rotterdam n. Algiers. Walenburgh, 22 v. Amsterdam te Guernsey. Westpolder, nacht 24-25 v. Lissabon te Antw. verwacht. Wexford, 23 v. Gothenburg te Amstredam. Wiebold Bohmer, 23 v. La Pallice te Amsterdam. Willy, 23 v. Vlissingen n. Bohus. Zeehaan, verm. 23 v. Hull n. Gdynia. Zijpe, pass. 23 Vlissingen n. Fulham. SLEEPVAART Zwarte Zee, 23 v. Hikari te Sydney z. sleep. Arbeiders van de Aannemingsmaat schappij Splunder, die in opdracht van de N.S. het viaduct over de Zwarte Pad bij Kraantje Lek verbouwen en uitbreiden voor het gebruik van dubbelspoor, heb ben Dinsdagmorgen op het nippertje het landgoed van de Erven Van der Vliet voor brand kunnen behoeden. Eén groep werkt bij het viaduct en een andere ongeveer een kilometer verder aan de toekomstige kruising van de spoorbaan naar Zandvoort met de Lekwaterleiding JutfaasCastricum. Precies tussen deze twee werkterreinen in, langs het talud van de spoorbaan, dat eigendom is van de N.S., werd een duinbrand waargenomen en van beide zijden snelden er arbeiders heen, die kans zagen het vuur met hun schoppen te blussen. Ongeveer 75 a 100 m2 werd een prooi der vlammen, die zich zonder dit in grijpen der arbeiders zouden hebben uit gebreid over het landgoed. Ook uit een passerende trein werd de brand waargenomen en een conducteur maakte er melding van bij aankomst te Zandvoort, waarop onmiddellijk de Zand- voortse brandweer uitrukte, die echter nergens brand meer kon bespeuren in de aangeduide omgeving en onverrichterzake terugkeerde. Materiaal-aanvoer geschiedt 's nachts per trein De kwestie tussen de Aannemingsmaat schappij Splunder en de rentmeester van het landgoed der Erven Van der Vliet be treffende de materiaalaanvoer en opslag voor de verbouwing van het spoorwegvia duct over het Zwarte Pad bij Kraantje Lek is naar het zich laat aanzien nog niet op gelost. Van de zijde van de aannemer wens te men geen commentaar te leveren over deze zaak, waaromtrent wij Zaterdag be richtten. De keet, die op het landgoed was neergezet, is nog steeds gesloten en de ar beiders lopen om het werkterrein te berei ken bij de Tetterodeweg de spoorbaan op en begeven zich daarover naar het viaduct Het materiaal wordt nu 's nachts door een trein aangevoerd. Het terrein voor de twee de baan is reeds geëgaliseerd en in de ko mende nachten worden de bielsen en de rails aangevoerd. Benoeming. Met ingang van 1 Septem ber is benoemd bij de Provinciale Water staat van Noordholland, de heer M. J. Max te Haarlem als technisch ambtenaar eerste klasse in buitengewone dienst. OFFICIëLE PUBLICATIE TERUGGAAF VAN OMZETBELASTING In verband met de aanstaande wijziging van de omzetbelasting zal krachtens de „overgangsbeschikking omzetbelastnig Sep tember 1955" (Ned. Staatscourant van 24 Augustus 1955, no. 163) aan bepaalde catego rieën handelaren en fabrikanten teruggaaf van omzetbelasting worden verleend over de bij hen op 1 Sept. 1955 aanwezige voorraden goederen voor welke de omzetbelasting (tijdelijk) wordt afgeschaft of verlaagd. Die goederen kunnen worden samengevat in vier hoofdgroepen: 1. textielproducten, ook in dien deze v o o r of na 1 September als weeldegoed werden c.q. worden aangemerkt. 2. Dierlijke en plantaardige oliën en vet ten, margarine en bak- en braadvet daar onder begrepen. 3. Suiker, glucose, alsmede chocolade, chocoladewerken, suikerwerken en suiker goed en dranken, welke zijn onderworpen aan het z.g. tussentarief. 4. Andere thans nog aan het z.g. tussen tarief of weeldetarief onderworpen goede ren, voor welke dat tarief komt te vervallen. De teruggaaf moet worden aangevraagd op een speciaal daartoe vastgesteld formu lier, dat, met een bijbehorende toelichting, door de inspecteur der invoerrechten en accijnzen c.q. der omzetbelasting uitslui tend op verzoek wordt toegezonden. Het zal niet mogelijk zijn deze toezending voor begin September te doen geschieden. Het verzoek om teruggaaf dient voor 1 December 1955 bij de inspecteur te worden ingediend. Niet tijdig ingediende verzoeken kunnen niet in behandeling worden geno men. Teruggaaf van een bedrag aan belas ting van f 25 of minder wordt niet verleend. De inspecteur zal zo spoedig mogelijk tot een bedrag van doorgaans 90 een voor schot op de gevraagde teruggaaf verlenen. In het verzoekschrift mogen slechts wor den opgenomen goederen, welke men op 1 September voorhanden heeft. Goederen, welke men wel op 1 September voorhanden heeft, doch waarvan men op die datum geen eigenaar is, mogen echter niet worden opgenomen, tenzij men die goederen zelf met betaling van omzetbelasting uit het buitenland heeft ingevoerd. Gebruikte goederen komen niet voor terug gaaf in aanmerking en mogen dus niet in het verzoekschrift worden begrepen. Op 1 September reeds verkochte doch nog niet geleverde goederen mogen echter wel wor den opgenomen. In consignatie gezonden goedren, welke op 1 September nog niet zijn geleverd, behoren ten deze tot de voor raad van de ondernemer die de goederen in consignatie heeft gezonden, terwijl goederen, welke op 1 September in vervoer zijn, be horen tot de voorraad van degene aan wie de eigendom toebehoort. Voor bepaalde goe deren van de groep oliën en vetten alsmede voor suiker en glucose wordt een bedrag per 100 kg. nettogewicht teruggegeven; voor de overige goederen wordt teruggaaf verleend naar een percentage van de invoerwaarde (voor zelf ingevoerde goederen) dan wel van de inkoopprijs (van binnenlandse fabrikan ten en handelaren betrokken goederen), welke percentages zijn vermeld in de ..over gangsbeschikking omzetbelasting September 1955. De voorraad op 1 Septemebr, welke voor teruggaaf in aanmerking komt, moet door inventarisatie worden vastgesteld. De toelichting bij het formulier bevat voor een aantal gevallen hierover nadere richtlijnen. Indien de boekhouding niet zodanig is ingericht, dat deze rechtstreeks aantoont tot welke bedragen men aanspraak op teruggaaf heeft, is men verplicht voor de juiste invul ling van het formulier de nodige berekenin gen op duidelijke en overzichtelijke wijze op te stellen en die te bewaren tot 1 Januari 1959. Voor nadere inlichtingen kan mer> zich wenden tot de desbetreffende inspecteur der invoerrechten en accijnzen c.q. der omzet belasting. Motorrijtuigenbelasting De houders van rijwielen met hulpmotor die in het bezit zijn van een belastingkaart, geldig na 31 Augustus 1955, kunnen onder inleveringvan die kaart teruggaaf van be lasting verzoeken bij de ontvanger der accijnzen. Houders van taxi's en ambulanceauto's, die in het bezit zijn van een belastingkaart waarvan de geldigheidsduur eindigt na 31 Augustus 1955, kunnen een verzoek om teruggaaf van te veel betaalde belasting richten tot de inspecteur der invoerrechten en accijnzen. Dit verzoek dient schriftelijk te geschieden, terwijl het kenteken en het merk van het motorrijtiug behoort te worden omschreven.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 3