Twee aanvragen voor nieuwe christelijke scholen Burgerzinactie „Tot dienen bereid" van 12 tot en met 17 September KortenbondigJ Verbetering van zangonderwijs op Haarlemse lagere scholen Haarlem schrijft oude tekorten af Rolschaatsbaan, basketbal en volleybalveld in Oost Enquête „Keukenhof" antwoordt „Linnaeushof" Informatief bezoek .Linnaeushof" aan Draaiorgel Jupiter" naar Haarlem Demonstraties van B.B., Rode Kruis en andere organisaties Amsterdamse Beurs B. en W. wel achter verzoek van Dreefschool, niet achter dat van „Groen van Prinsterer' Nog bijna veertien millioen gulden aan reserves over Voorlopige bestemming voor gronden Oost en West van de Cremerstraat Opnieuw vragen over Reinaldapark Nachtelijke vuurzee in 's Hertogenbosch B. en W. stellen voor een consulent te benoemen Mej. M. W. Bannink overleden Ernstige botsing tussen vrachtwagen en bromfiets Morgen voor het eerst in de binnenstad Botsingen „Bominslag School in Zuid-West Gegadigden voor bouw bestuderen tekeningen Nieuwe directeur GEB Mr. Tonino in het zilver Souvenirjagers gingen een paar uur de cel in VRIJDAG 26 AUGUSTUS 1955 lAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSGHE COURAN'l t L B. en W. van Haarlem hebben de ge meenteraad voorgesteld de heer W. van de Pol uit Amsterdam te benoemen tot tijdelijk consulent voor het zang- en mu ziekonderwijs op de Haarlemse lagere scholen. Deze benoeming vormt een eerste stap op de weg naar een grotere aandacht voor de aesthetische vorming van de lagere schooljeugd, waartoe een speciale commis sie advies heeft uitgebracht. Aan de door B. en W. aan de raad ge geven toelichting ontlenen wij: „Gedurende de drie jaren dat de Com missie voor aesthetische vorming van de schoolgaande jeugd haar activiteiten ont wikkelt waardoor meer richting werd ge geven aan de aesthetische vorming van de leerlingen van de scholen voor voortgezet onderwijs in dit rayon, is zij tot het in zicht gekomen dat haar doelstellingen nim mer volledig tot haar recht zullen komen als met deze vorming niet een begin wordt gemaakt in de lagere school en dan nog liefst in de laagste klassen. Vooral ten aanzien van de muzikale ontioikkeling spreekt dit sterk." B. en W. schrijven er voorts in geslaagd te zijn de commissie welke speciaal werd ingesteld om het vraagstuk van de aesthe tische vorming van de lagvre schooljeugd te bestuderen, een brede samenstelling te geven. Hhierin hebben namelijk zitting: een hoofd van een neutrale bijzondere school voor lager onderwijs, die tevens voorzitter is, een hoofd en een onderwijzer van openbare scholen voor gewoon lager onderwijs, een hoofd van een R.K. school voor gewoon lager onderwijs, een onder wijzer van een R.K. school voor uitgebreid lager onderwijs alsmed® een onderwijzer en een onderwijzeres van Prot. Chr. scho len voor gewoon lager onderwijs. Deze commissie stelde zich als eerste taak de bevordering van de zang- en mu ziekopleiding in de lagere school. Om deze opleiding zo goed mogelijk te doen zijn, diende naar het inzicht van de commissie allereerst aandacht te worden besteed aan de muzikale bekwaamheden van degenen, die in de school geroepen zijn om de lessen in het zingen en eventueel in de muziek te verzorgen. De commissie kwam weldra tot de conclusie, dat het met deze bekwaam heden niet in alle scholen even gunstig gesteld is. Daarnaast heeft zij richtlijnen aangegeven voor het opstellen van een plan tot verbetering van het zang- en een meer algemene invoering van het instru mentale muziekonderwijs. Op advies van de commissie hebben B. en W. een enquête ingesteld bij de hoofden van de scholen voor lager onderwijs om op de hoogte te komen van de wensen, die de schoolhoofden zouden kunnen heb ben ten aanzien van de middelen, welke ter verbetering van het zang- en muziek onderwijs zouden moeten worden toe gepast. Van de hoofden van de 70 scholen, van wie B. en W. op de op de enquête betrek king hebbende vragen antwoord hebben ontvangen, hebben er 60, van wie 8 onder voorbehoud, te kennen gegeven, dat zij aan een proef ter verbetering van het zang- en eventueel het muziekonderwijs willen medewerken. Van de hoofden die tot mede werking bereid zijn, wensen er 37 daad werkelijke hulp en bijstand van een des kundige leerkracht. Verder wensen nog acht hoofden dit onder voorbehoud. Het is een bekend feit, dat vele docenten, vooral de ouderen, de nodige kennis om goed zang- en muziekonderwijs te geven, mis sen. Dit is veelal een gevolg van de ontoe reikende opleiding, welke zij eertijds heb ben ontvangen. Ook is dit soort onderwijs in de loop der jaren sterk gemoderniseerd, waarmede de opleiding niet altijd gelijke tred heeft gehouden, zo schrijven B. en W. Het is dus duidelijk dat er behoefte be staat aan een functionaris, die in staat is om de nodige voorlichting te geven en die zo nodig de zangles geheel voor zijn rekening kan nemen. B. en W. delen de mening van de com- Naar aanleiding van de Dinsdag door de directie van de N.V. Linnaeushof gehouden persconferentie (men zie ons blad van Dins dag) heeft het bestuur van „Keukenhof" ons een communiqué toegezonden, dat wij hieronder afdrukken: „Op de laatste persconferentie van de Linnaeushof is sterk gesuggereerd, dat de moeilijkheden van deze vennootschap voor het verkrijgen van de verklaring van geen bezwaar van de Minister door de Keuken hof op slinkse wijze zou zijn tegengewerkt. Er zijn zelfs de woorden gebruikt: „Dat hebben ze daar op Keukenhof knap ge speeld". Wij willen hierop uitdrukkelijk verkla ren, dat de „Keukenhof" niets heeft onder nomen om de Linnaeushof tegen te wer ken. Zij heeft met geen enkele instantie hierover gesproken of er zelfs op gezin speeld. Bovendien moet men toch aannemen, dat de officiële instanties in Den Haag toch zeker in staat zijn zonder invloed van anderen een eigen oordeel te vormen. Wij vinden het jammer dat de Linnaeus hof, nu ze met moeilijkheden te kampen heeft, de schuld hiervan op de Keukenhof wil werpen. Het is de eer van Keukenhof te na om slinkse wegen te bewandelen. Van de Lin naeushof hadden wij dergelijke insinua ties niet verwacht." 99- missie volkomen om een proef te nemen met de aanstelling van een deskundige op het gebied van het zang- en muziekonder wijs, die zij dan consulent voor dit soort onderwijs zouden willen noemen, omdat zijn taak toch in hoofdzaak voorlichtend en instruerend moet zijn. De behoefte aan hulp bij vorenbedoeld onderwijs is na genoeg algemeen; zij bestaat niet alleen bij het openbaar maar ook in niet minder sterke mate bij het bijzonder onderwijs, ongeacht van welke richting. Aangezien het thans nog niet mogelijk is de definitieve richtlijnen aan te geven over de werkwijze en de werkindeling van de te benoemen consulent en verder ook nog geen oordeel kan worden gevormd over de omvang van de werkzaamheden kan niet met zekerheid worden gezegd of voor het werk één dan wel twee functio narissen nodig zullen zijn. Voorlopig willen B. en W. volstaan met de benoeming van één consulent. Na een langdurig ziekbed is heden over leden mejuffrouw M. W. Bannink, die meer dan vijfentwintig jaren aan het bedrijf van Haarlems Dagblad/Oprechte Haarlemsche Courant was verbonden, eerst als steno typiste en later gedurende vele jaren als directie-secretaresse. Haar heengaan wordt ten zeerste betreurd, niet alleen om haar bekwaamheid en ijver, doch meer nog om dat wij haar vriendelijke, behulpzame per soonlijkheid uit onze omgeving zullen moe ten missen. Ook buiten de kring van ons bedrijf zul len velen haar heengaan betreuren. Wij denken hierbij in de eerste plaats aan de schaakverenigingen. Mejuffrouw Bannink had voortdurend zeer veel belangstelling voor dit spel en bereikte in wedstrijden vaak zeer goede resultaten. Enkele malen nam zij deel aan de tournooien van de Hoogovens en aan de strijd om het kam pioenschap van Haarlem; voor de oorlog was zij een keer schaakkampioene van Haarlem. Mejuffrouw Bannink was lid van Haarlems Schaakgezelschap, waaraan zij als bestuurslid en als schaakster haar krachten heeft gegeven. Aan vele wedstrij den van haar vereniging heeft zij deelge nomen. De teraardebestelling is bepaald op Dins dagmiddag om half één op de Noorderbe graafplaats aan de Vergierdeweg te Haar lem. Op de kruising van de Archipelstraat en de Bataviastraat in Haarlem-Noord heeft zich Donderdagmiddag omstreeks vijf uur een ernstige botsing voorgedaan tussen een bromfiets en een vrachtwagen tengevolge waarvan de bestuurster van de bromfiets in een ziekenhuis moest worden opgenomen. De 46-jarige bromfietsrijdster J. F. de B. reed door de Bataviastraat in de richting van de stad. Ter hoogte van de kruising met de Archipelstraat zou zij geen voor rang hebben verleend aam een van rechts komende vrachtwagen, waardoor beide voertuigen op elkaar inreden. De brom fietsbestuurster liep tengevolge hiervan een hoofdwonde en een gecompliceerde rech- teronderbeenbreuk op. Zij werd in de Ma- riastichting opgenomen. Zowel de vracht wagen als de bromfiets werden licht be schadigd. Naar wij vernemen is de jonge Haar lemse draaiorgelhouder Tony Dams er in geslaagd zijn orgel ,,'t Witje" te vervangen door de Gavioli „Jupiter." Dit in 1890 door de Franse orgelbouwer Gavioli te Parijs gebouwde en kort geleden door Jac. Min ning te Rotterdam geheel gereviseerde in strument won op het door het Centrum comité .Koninginnedag" op 5 Mei gehouden nationaal draaiorgelconcours de tweede prijs. Het bevat 383 pijpen en is bijzonder rijk van klank. Het répertoire bestaat uit 140 boeken, waaronder veel werk van Carl Frei. Tony Dams heeft zijn nieuwe orgel dezer dagen uit Rotterdam gehaald, waar het op E 55 stond geëxposeerd. Morgen trekt hij voor het eerst met „Jupiter" de binnenstad in. Het orgel zal met de hand worden gedraaid, dus niet met behulp van een motor. Op 31 Augustus gaat Dams met de „Jupiter" naar Utrecht om deel te nemen aan een daar te houden orgel wedstrijd. De „Jupiter" heeft ook voor de gramofoon (Columbia) gespeeld. Tot voor kort verzorgden slechts twee orgels in Haarlem de traditionele Neder landse straatmuziek, ,,'t Witje" van Dams en „Zaza" van de eveneens bekende Haar lemse orgelhoudersfamilie Jansen. Thans is echter de voorlogse toestand hersteld en fleuren vier orgels de Haarlemmers op. Naar wy vernemen hebben Donderdag morgen mejuffrouw mr. A. E. Ribbius Peletier, lid van Gedeputeerde Staten van Noordholland en voorzitster van de tech nische commissie van de provinciale pla nologische dienst, en ir. P. K. van Meurs, secretaris van die Commissie, een bezoek aan „Linnaeushof" te Bennebroek ge bracht. Daarna heeft de technische commissie zich beraden over het advies dat zij zal uitbrengen aan Gedeputeerde Staten over het eventueel verlenen van een vergun ning aan de N.V. Linnaeushof om de „overplaats" van de Hartekamp in te richten als blocmenpark. Nog ruim twee weken scheiden ons van de Haarlemse burgerzinactie „Tot dienen bereid", die enige maanden geleden werd geboren uit een initiatief van de heer Joh. M. Schmidt uit Haarlem, die reeds veel baanbrekend werk ten gunste van zijn medemensen heeft verricht. De burgerzin- week zal worden gehouden van Maandag 12 September tot en met Zaterdag 17 September en verscheidene verenigingen en organisaties van allerlei aard verlenen hun medewerking, niet alleen om de actie goed te doen slagen, maar eveneens om liet publiek iets te tonen van het werk, dat zij meestal geheel achter de scher men, ten behoeve van andere mensen verrichten. Verscheidene acties worden niet op één plaats, maar op enkele pleinen in Haarlem uitgevoerd. Voor deze pleinen zijn door het gemeentebestuur uitgekozen de Bo termarkt, het Leidseplein, het Nagtzaam- plein en het schoolplein aan de Gijs- brecht van Aemstelstraat. Graag had men over de Grote Markt de beschikking ge had, doch daar had de politie met het oog op het verkeer bezwaar tegen. Hierop wordt een uitzondering gemaakt op Don derdagavond, als de noodwachters na een grote oefening van de dienst Bescher ming Bevolking, tegen tien uur des avonds naar de Grote Markt zullen komen, waar burgemeester O. P. F. M. Cremers hen van het bordes van het stadhuis af zal toe spreken. Dit wordt de eerste keer, dat de noodwachters officieel door het hoofd van de gemeente worden toegesproken. Op de genoemde vier pleinen zullen Maandag- en Vrijdagavond films van al lerlei aard worden vertoond en zal dus de Bescherming Bevolking op Donderdag avond demonstreren. De Woensdagavond is gereserveerd voor padvindsters en pad vinders en de bedoeling is, dat iets van de padvinders beweging zal worden getoond door alle vier organisaties. Dit zijn bij de meisjes het Nederlands Padvindsters Gil de en de Katholieke Nederlandse Gilden Beweging en bij de jongens de verkenners van de Katholieke jeugdbeweging die in deze weken feestelijke bijeenkomsten beleggen ter gelegenheid van hun zilve ren jubileum en de leden van de ver eniging De Nederlandse Padvinders. De opening van de burgerzinactie ge schiedt Maandagavond om acht uur door Haarlems burgemeester. Hij doet dit met de opening van een tentoonstelling, die in de raadzaal en de naastgelegen kamer zal worden ingericht en dagelijks voor het publiek is geopend van twee tot vijf uur uur en van acht tot tien uur. Op deze ten toonstelling richten de deelnemende ver enigingen stands in, die een overzicht ge ven van het werk van hun organisatie, zoals bijvoorbeeld de Reserve politie, Steun Wettig Gezag, Nazorg, de Haarlemse Red dingsbrigade en andere verenigingen. Op de openingsavond van de burger- zinweek zal in het Sportfondsenbad de Algemene Invaliden Bond een demon- stratieles geven van de heilzame werking van het zwemmen op de gezondheid van invaliden. Deze bijeenkomst zal slechts voor genodigden toegankelijk zijn. Op Dinsdagavond 13 September zal op een nader te bepalen tijd de brug ovei de Garenkokerskade bij de Kinderhuis singel een „aanrijding" gebeuren, waar bij twee autobussen van de NZH zijn be trokken. Verwacht mag worden, dat hier voor niet de nieuwe stadsbussen, de trots van het vervoerbedrijf, zullen worden ge bruikt. Natuurlijk zal een groot aantal inzittenden van de beide bussen „geha vend en gewond raken" en dit is juist een kolfje naar dë hand van de leden van de transportcolonne van het Rode Kruis, St. Bernardus, de Haarlemse Reddingsbrigade en de EHBO-vereniging Snelverband, die dan kunnen tonen hoe men gewonden eerste hulp dient te verlenen: Op het open terrein achter het kerkgebouw aan de Kinderhuissingel zal het Rode Kruis een noodhospitaal inrichten, waar men zal kunnen zien, hoe de verdere behandeling verloopt. Op deze avond zal het verkeer op de Kinderhuissingel na half zeven vooi enige tijd worden omgelegd. Een andere grootse demonstratie in Haarlem-centrum volgt op Donderdag avond. Hoewel dan in de andere wijken demonstraties op kleinere schaal gehou den worden, is de grootste „ramp" de „bominslag" in het destijds uitgebrande huis aan de Gedempte Oudegracht tus sen de Grote Houtstraat en de Franken- straat. Na afloop van de demonstraties omstreeks half tien volgt de reeds gemelde opmars naar de Grote Markt. Hoe de burgerzin-week op Zaterdagmid dag wordt besloten, is nog niet geheel vastgesteld. Een spel voor de bij de Ne derlandse Jeugdgemeenschap aangesloten jeugdverenigingen kan waarschijnlijk niet doorgaan. De heer Schmidt heeft nu een beroep gedaan op de Haarlemse zeever- kennersgroepen om op het Spaarne ten Noorden van de Kloppersingel een vloot- schouw te houden, zo mogelijk met enige aardige demonstraties. De deelnemende verenigingen zijn in de gelegenheid gesteld iets over hun werk te schrijven in de programmaboekjes, die bin nenkort in grote getale onder de Haarlemse burgerij zullen worden verspreid. Hier staan eveneens de gegevens in over de ten toonstelling, die te bereiken is door de Pandpoort. Op het Van Zeggelenplein zijn destijds de eerste woningen gebouwd uit het geld, bijeengebracht in de burgerzinlening. Waarschijnlijk zal op dit plein de burger- zinweek worden besloten, maar zekerheid hieromtrent was er Donderdagavond op de laatste oriënteringsbijeenkomst in de Raad zaal nog niet. De Haarlemse gemeenteraad zal in de eerstvolgende raadsvergadering om een subsidie worden gevraagd. 3-314 Nederl.'47 3 Nedl. 1962/64 A.K.U Calve Delft Van Gelder Zonen K. N. Hoogovens Nederl. Ford N. Kabelfabriek gew. Philips Gloeil pref. Philips Gloei] Unilever Wilton Feijenoord Dordtsche Petrol. Konkl. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn N. Scheepv. Unie Phs. van Ommeren H. V. A Verg. Deli Mijen. Amsterd. Bank Ned. Handel Mij. Rotterd. Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel U. S. Steel General Motors Shell Union Tidewater Slotkoers gisteren 1003/16 100)4 360 324 335 350 515 334 409 240 483% 285 675»/Ï 641)4 149'/2 231)4 20634 257 106/4 177 279 244 246 252 '/J 79/* 151 109 130 61% 31 Openings koersen 100 Vs IOIV2 369 330 335 350 515 333 500 240 496 285 678 642 148>/2 239 214 168 177'/2 279% 244 247 252)4 82'/2 152)4 109)4 129% 62 31 Door een merkwaardige toevalligheid komen in de eerstvolgende vergadering van de Haarlemse raad aanvragen in behandeling van twee protestantse schoolvereni gingen, die elk medewerking vragen voor de stichting van een nieuwe school ter vervanging van een bestaande. Het betreft hier de aanvrage van het bestuur van de Christelijke opleidingsschool voor gymnasiaal en middelbaar onderwijs en in richting voor M.U.L.O. te Haarlem, welke algemeen bekend is als de Dreefschool en de aanvrage van de Vereniging „Groen van Prinsterer" voor lager en meer uit gebreid onderwijs op gereformeerde grondslag te Haarlem. De eerste aanvrage sti'ekt tot de vervanging van de bestaande school welke gehuisvest is aan de Dreef 20 en in het pand Florapark 1, de tweede tot de vervanging van de aan het Leidseplein gevestigde school, welke in hetzelfde gebouw is ondergebracht als de Herstelplaats voor antieke textiel. In beide gevallen wordt de kwalitatief onvoldoende huisvesting als hoofdmotief aangevoerd. Maar B. en W. hebben dat alleen voor de Dreefschool aanvaard, zij het dat wethouder Bakker ten aanzien van de voorgestelde afwijzing van de aanvraag van de vereniging „Groen van Prinsterer" een tegenovergesteld minderheidsstandpunt heeft ingenomen. B. en W. zijn van mening, dat bij de huidige en nog te verwachten toeneming van het aantal leerlingen van de school voor uitgebreid lager onderwijs het perceel Dreef 20 alleen bruikbaar is voor de huis vesting van de Uloschool en dat slechts door de stichting van een afzonderlijke aan de eisen voldoende school voor ge woon lager onderwijs kan worden bereikt, dat de u.l.o-school bovendien de beschik king krijgt over de nodige vaklokalen en dat het gebruik van de voor het onderwijs feitelijk ongeschikte lokalen in het perceel Florapark 1 wordt opgeheven. Het is op deze gronden dat zij derge lijke gewichtige omstandigheden aanwezig achten welke tot stichting van een nieuw gebouw aanleiding kunnen geven, zodat de leerlingen, die thans de bestaande school aan de Dreef bezoeken, mogen worden medegeteld voor de bepalingen van het aantal leerlingen dat de nieuwe school zal bezoeken. Op grond daarvan stellen B en W. dus voor aan deze schoolvereniging medewer king te verlenen tot het stichten van een nieuwe school voor gewoon lager onder wijs in de buurt van de Dreef, bestemd voor 346 leerlingen en bevattende negen leslokalen elk voor' 48 leerlingen. De vereniging „Groen van Prinsterer" vraagt in feite verplaatsing van haar school naar de omgeving van het De Ruyterplein in Haarlem-Zuid-West. Hoewel het niet in de toelichting van het voorstel van B. en W. staat vermeld, zal men zich herinne ren dat sinds enige tijd nog een andere Protestantse schoolvereniging waarin Hervormde en Gereformeerden samen werken in die buurt tot schoolstichting wil overgaan. Evenals met de Dreefschool het geval is komt „Groen van Prinsterer" niet tot het wettelijk vereiste aantal leer lingen wanneer de leerlingen -'an de be staande school aan het Leidseplein niet worden meegeteld. En ook hier moet de toestand van het gebouw de doorslag geven. B. en W. schrijven hierover: „Aangezien het hier betreft een der oudere schoolgebouwen heeft de directeur van Openbare Werken op ons verzoek een onderzoek ingesteld teneinde vast te stellen of het gebouw nog als school geschikt is of door het aanbrengen van verbeteringen daarvoor geschikt zou kunnen worden ge maakt. Ofschoon het grote bezwaar blijft bestaan, dat de lokalen zich aan de Noord zijde van het gebouw bevinden en de toe gang tot de school op een verkeerde plaats is aangebracht, is genoemde directeur in een van zijn rapporten van mening, dat het gebouw, uitgezonderd enige tussen wanden, hecht en sterk is en dat, na uit- ADVERTENTIE voering van de door hem aangegeven her stellingen en voorzieningen, de lokalen weer geschikt zullen zijn. Hoewel hij in een later rapport deze uitspraak niet bevestigt, kan o.i. zonder nader onderzoek niet wor den aangenomen, dat het gebouw als schoolgebouw ongeschikt is. Belangrijke verbetering exwan is evenwel noodzakelijk Ofschoon de aanvrager zich in zijn ver zoek op die ongeschiktheid ook niet be roept, zelfs van een eventuele verplaatsing van de school op het Leidseplein geen mel ding maakt, hebben wij deze toch in onze overwegingen betrokken. Gelet op het hiervoor medegedeelde meent de grootst mogelijke meerderheid van ons College vooralsnog, dat in de toestand van het ge bouw niet een zodanige gewichtige omstan digheid gelegen is, welke toepassing van bedoelde uitzonderingsbepaling rechtvaar digt". WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. BINNENLAND Hy verkocht de E 55. Een 27-jarige Rot- tei'damse betonwerker had een stoker wijs gemaakt, dat hij na de sluiting van de E 55 allerlei materialen van de stands tegen een zacht prijsje kon overnemen. De stoker gaf hem een voorschot van f 1570 maar kwam later tot de ontdekking dat de betonwerker hem maar wat wijs gemaakt had. Wegens oplichting is thans tegen de betonwerker 1 jaar en 3 maanden gevangenissti-af geëist. Bloemencorso. Voor de veei'tiende maal zal op de eerste Zondag van September in de Brabantse grensplaats Zundei-t een bonte stoet bloemenwagens langs een zes kilo meter lange route rijden. Vorig jaar waren er bij het Zundertse bloemencorso 150.000 kijkers. Rondvlucht. Op 2 September zullen ongeveer vijfentwintig sportvliegtuigen uit alle delen van Nederland op de vliegbasis Eindhoven landen om deel te nemen aan de Nederlandse rondvlucht 1955, die tot en met 4 September zal duren. Volgende week vex-trekt de Haagse organist van de St. Jacobuskerk, Jan Schmitz, voor 3 weken naar het buitenland voor het geven van een tiental concerten in Duitsland. Baby trok theepot om. Een 7 maanden oude baby van het gezin Bouwmeester te Alteveer trok een theepot omver en kreeg de gloeiende vloeistof over het lichaampje. Het kind werd onmiddellijk door de moeder naar het ziekenhuis Bethesda gebracht waar het in ernstige stoest.and is opgenomen. De Z.W.O. (Nederlandse organisatie voor Zuiver Wetenschappelijk Onderzoek) heeft de Voorburgse classicus R. B. C. Huy- gens een subsidie vei'leend voor de uitgave van de inmiddels verschenen „Dialogus su per auctores" van de twaalfde-eeuwse Duitse monnik Konrad van Hirsau, die in dit in de vorm van een dialoog gestelde ti-actaat een twintigtal Latijnse schrijvers behandelt, o.a. Ovidus, Vergilius, Horatius, Cicero en Boethius. Bedrijf wil verhuizen. De directie van de aluminiumfabi'iek tc Hoogeveen, welk bedrijf tengevolge van een arbeidsconflict ï-eeds veex-tien dagen stilligt, heeft medege deeld, dat als niet op korte tex-mijn het ge schil wordt opgelost, het bedi-ijf naar Weert in Limburg zal worden overgeplaatst. Antilliaans huis. Als woonhuis, tevens kantoor voor de gevolmachtigd minister van de Nederlandse Antillen in Nederland, mr. W. F. M. Lampe, is aangekocht een groot pand aan de Badhuisweg tegenover hotel ,,De Witte Brug" in Den Haag. Mr. Lampe heeft de villa gedoopt: „Het Antilliaanse Huis". Wij hebben al meer dan eens betoogd dat Haarlems financiële toestand door de krappe uitkeringen uit het gemeentefonds wel moeilijk, maar in wezen kerngezond is. Dit blijkt duidelijk uit het heden verschenen voorstel waarin B. en W. aan de gemeente raad voorstellen over te gaan tot afschrijving van de oude tekorten ontstaan in de jaren 1936 tot en met 1947 tot een totaal van 5.688.044.Deze tekorten worden afgeschreven van de saldireserve, welke momenteel ruim twaalf millioen bedraagt. Na de afboeking der oude tekorten blijft er nog een reserve van 6.312.895.44 over. Daarbij moet men echter niet over het hoofd zien in het voorstel aan de raad wordt daar met geen woord over gerept dat Haarlem nog een appeltje voor de dorst bezit in de vorm van een geblokkeerde reserve, ontstaan wegens achterstallige uitkeringen uit het Gemeentefonds over de jaren 1948, 1949 en 1950. Deze reserve bedraagt niet minder dan 7.546.931.93. B. en W. achtten het tot nu toe niet werken ter bevordering van de werkver- wenselijk om de oude tekorten af te schrij_ ruiming. ven, omdat zij er stéeds de voorkeur aan De omvang, welke de saldireserve in gaven een gedeelte van de reserve te ge- middels heeft bereikt, is van dien aard, bruiken voor het uitvoeren van kapitaals- dat het thans geoorloofd en verantwoord mag worden geacht voor te stellen, dat de nog resterende oude tekorten volledig worden afgeschreven. Voorts brengen B. en W. onder de aan dacht van de raad, dat het op de begro ting voor 1955 op de post „Onvoorziene uitgaven" geraamde bedrag ad 251.767. tengevolge van onderscheidene in de loop van dit jaar door de raad genomen beslui ten, vrijwel volledig is verbruikt. Ten einde middelen beschikbaar te hebben ter voorziening in eventuele behoeften in het verdere verloop van dit dienstjaar, achten zij het gewenst de post „Onvoorziene uit gaven" met 60.000.te verhogen. Zandvoorts boulevardplan Naar wij vernemen zijn in de op 2 Augustus plaats gehad hebbende besloten raadsverga dering van Zandvoort aan de raadsleden 32 tekeningen van de Boulevardcentrum-plan nen getoond. Drie keer 32 afdrukken werden aan een drietal gegadigden verstrekt ter na dere bestudering. Met deze gegadigden voor de bouw van enkele onderdelen, waaronder zich naar met vrij grote zekerheid vast staat ook de bouw van de pier bevindt, werd de afspraak gemaakt, dat men voor of op 1 September aan de stichting „Recreatie oord Zandvoort" zal moeten berichten, of men in principe bereid is, tot de bouw over te gaan. De klachten van het Wijkcomité Haar lem-Oost betreffende de verspreiding van stuifzand van de braakliggende terreinen ten Westen en ten Oosten van de Cremer straat en het deponeren van afvalstoffen op deze terreinen, hebben B. en W. van Haarlem doen zinnen op een voorlopige be stemming van het grootste deel van deze gronden. Zij zullen indien de raad het goed vindt worden herschapen in een rolschaats baan en een basket- en volleybalveld. Dit terreinencoinplex is in het Uitbrei dingsplan „Afronding Haarlem Zuid-Oost" verdeeld in drie stukken, die zijn aange duid met de letters A, B en C. Wat het eerstgenoemde stuk aangaat, dat zal binnen afzienbare tijd worden bebouwd, zodat het niet verantwoord is hieraan eerst nog een andere bestemming te geven. De bebou wing van de terreinen B. en C., waar een postkantoor en bedrijven met bovenwonin gen moeten komen, zal nog wel enige tijd op zich laten wachten. Het eerstgenoemde daarvan zou kunnen worden geëgaliseerd en afgedekt met zwarte grond, waarna men er gras op zou kunnen zaaien. Dat kost 1059. Maar het met C gemerkte terrein, dat een lengte van honderd meter heeft en ongeveer 25 meter breed is, zou na opho- Ter voorziening in de vacature van directeur van het Gemeentelijk Energiebe drijf, ontstaan wegens het met ingang van 1 Mei 1955 aan de heer J. H. Steinkamp verleende eervol ontslag, hebben B. en W. van Haarlem de raad aanbevolen een keuze tc doen uit het tweetal: Ir. J. C. W. Swart, adjunct-directeur bij het Gemeente-Gas bedrijf te Arnhem en ir. D. J. Adriaanse, ging en betegeling uitstekend geschikt zijn voor het beoefenen van de rolschaatsspórt. Verder kan er een basketbalveld en een volleybalveld op worden uitgezet. De kos ten van ophogen en betegelen worden ge raamd op 19.500 gulden. Deze uitgaaf wordt verantwoord geacht omdat de ophoging bij latere bebouwing van nut is en omdat een belangrijk deel van de te gebruiken tegels later weer voor andere doeleinden kan worden gebezigd. Voor het geheel wordt om een crediet van 20.550 ge vraagd. Vandaag herdenkt in intieme kring mr. H. J. M. Tonino, advocaat en procureur, de dag waarop hij 25 jaar geleden zijn praktijk in Haarlem vestigde. Mr. Tonino, die zich een reputatie als strafpleiter verwierf, is een geziene figuur in juridische kringen en heeft zich ook daarbuiten talrijke vrienden gemaakt, alsmede een terrein van actie verworven. Hij is namelijk gemeenteraads lid in Velsen voor de K.V.P. en lid van Provinciale Staten. De laatste jaren strekt zijn juridische activiteit zich in het bijzon der uit op economisch-organisatorisch ge bied. De Zandvoortse recherche maakte proces verbaal op tegen een tweetal inwoners uit het Saarland, die uit hótels en pensions verschil lende kleinigheden als glazen, servetten en dergelijke hadden ontvreemd om deze als souvenir te bewaren aan hun reis door Hol land. Men heeft er hun aandacht op gevestigd dat het aldus vergaren van souvenirs ook in j m l n j Nederland streng verboden is. Zij zijn in directeur van de Technische Bedrijven te vrijheid gesteld na enkele uren in de cel van Schiedam. het politiebureau te hebben gezeten. Het is begrijpelijk, dat met dit warme weer de vuilnisstortplaats in het Burge meester Reinaldapark de naaste omwonen den weer parten heeft gespeeld. Het ge meenteraadslid mevr. E. Smitz-Peper (Ar beid) heeft over dit punt wedei'om vragen gesteld aan het college van B. en W. Is het uw college bekend, zo vi-aagt zij, dat de bewoners van de Prins Bernhardlaan de afgelopen weken wederom gekweld wor den door een ware vliegenplaag, zodat zij genoodzaakt zijn in deze warme dagen deu ren en ramen dicht te houden, tex-wijl ook de zeer onaangename lucht, speciaal ter hoogte van de stoi-tplaats, af en toe on houdbaar is? Kunnen B. en W. mededelen, zo wil zij verder weten, welke stappen genomen kun nen woi'den om aan deze voor de bewoners van de Prins Bernhardlaan en omgeving absoluut onhoudbare toestand radicaal een einde te maken? In de afgelopen nacht heeft een grote brand gewoed in de opslagplaatsen van de N.V. Houthandel Van SwaayGips te 's-Hertogenbosch. Ongeveer 2500 kubieke meter gecreosoteerd hout, een hijskraan en een electrische lier zijn door het vuur ver woest. Twee spoorwegwagons die, met hout geladen, voor vertrek gereed stonden, gingen eveneens in vlammen op. De totale schade wordt op een half millioen gulden geschat. Om kwart over een werd de Bossche brandweer gealarmeerd, die met veel ma terieel ter plaatse verscheen. De brandweer uxt het naburige Vlijmen was er ongeveer tegelijkertijd, omdat men veronderstelde dat de brand in het dorp woedde. Op de opslagplaats was ongeveer 6000 a 7000 ku bieke meter hout aanwezig en enkele teer- tanks, die in het begin gevaar liepen te gaan branden. De brandweren van Tilburg en Vught werden ter assistentie opgeroepen en met ongeveer dertig stralen heeft men de vuurzee bestreden, die tegen halfzes zo goed als geheel gedoofd was. De opslagplaats wordt begrensd door een olie- en benzine-depót en door het fabrieks complex van de n.v. De Gruijter. Een ge deelte van een vatenloods van deze fabriek werd verwoest. De brand was op een af stand van tientallen kilometers buiten Den Bosch te zien. Omtrent de oorzaak van de brand staat nog niets vast. De houthandel is tegen brandschade verzekerd.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 10