ZE VEN DA GEN HAARLEM Proefnemingen kosten Haarlem nu reeds 150.000 gulden „Kasteel Staverden" brengt Donderdag bezoek aan Haarlem Lichamelijk voedsel Geestelijk voedsel De Openbare leeszaal en het ruimte-tekort Kernenergie duurder dan men denkt Anderhalve ton voor betere huisvesting Petitie van speeltuin om meer ruimte NUCHTER RIJDEN CEL VERMIJDEN Mul toch naar KFC: transfer: f 20.000 Van der WERFF t HUBRECHT Boottocht Rode Kruis goedkoop, maar..... kwaliteit mensen en dingen onder de Damiaatjes Oiigeboekt Haarlem heeft „Centrum Internationale Lezingen 7 Verzoeken aan de gemeente Compromis-voorstel B. en W. over vijfde leerkracht Nog geen verbeteringen aan huizen van „St. Bavo" Er wordt vief gejubileerd Coördinerend werk van de V.LR. O. J. Vreeken kwart eeuw in dienst van P.T.T. VRIJDAG 26 AUGUSTUS 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSGHE COURANT AAN DE HAARLEMSE RAAD is voorgesteld ook gedurende de jaren 1955 en 1956 een bijdrage te verlenen aan de N.V. K.E.M.A. te Arnhem een instelling van de gezamenlijke Nederlandse elcctriciteitsbedrijven voor de bouw van een kern reactor. Deze bijdrage wordt berekend naar 0,03 cent per verkocht kWh door het Gemeentelijk Energiebedrijf. Gedurende de twee jaren komt dit neer op een bedrag van ongeveer 53.000 gulden. Over 1953/54 droeg Haarlem f 44.700,— bij. Daarbij wordt ook nog een bijdrage van Haarlem gevraagd in de exploitatie van de te bouwen kernreactoren. Voor de jaren 1952 tot en met 1956 bedraagt deze 30% van de jaarlijkse bijdrage aan het kortsluitlaboratorium ongeveer vijftienduizend gulden in totaal. De K.E.M.A. vraagt evenwel nu reeds een toezegging van de be dragen welke over de periode 1957 tot en met 1963 nodig zijn. Deze worden door B. en W. in hun voorstel op in totaal bijna f 24.000,— geraamd. Haarlems aandeel in de kernreactorproeven bedraagt dus nu reeds ruw geschat om en bij de f 150.000, B. en W. herinneren er in de toelichting op hun voorstel een kwestie van b zeg gen, nu de raad in 1953 al a zei aan, dat het rijk met veertien millioen in de kern reactorplannen deel neemt onder voor waarde, dat het bedrijfsleven en de (ge meentelijke en provinciale) electriciteits- Het is gewenst de buiten de woningen gebouwde houten privaten van de 19 ge meentewoningen, gelegen aan de St. Bavo- straat en de Vergierdeweg in Oud-Scho ten, te vervangen door complete closet installaties met waterspoeling. Bovendien zal de ruimte vóór de W.C. tussen de schuur en de keuken worden afgesloten door het aanbrengen van een glaswand met deur, draaibaar bovenlicht en een glazen over kapping. Aangezien bovengenoemde voorzienin gen als een verbetering van de woning en als vergroting van het woongerief kunnen worden beschouwd, komt het B. en W. billijk voor, dat hiervoor aan de bewoners enige vergoeding in rekening wordt ge bracht. Gelet op het in soortgelijke gevallen in genomen standpunt zal deze vergoeding f 0.55 per week per woning moeten bedra gen. Met de uitvoering van de werkzaamhe den zal een bedrag van rond f26.000 ge moeid zijn. Het onderhoudsfonds van het complex van 251 gemeentewoningen, waar van de 19 woningen deel uitmaken, Is ech ter niet toereikend om deze kosten te be strijden. In verband daarmede stellen B. en W. de raad voor een bedrag van ten hoogste f26.000 te hunner beschikking te stellen. Voorts is het noodzakelijk gebleken, dat de schuren, schuttingen en erfafscheidin- gen, behorende bij de 132 gemeentewonin gen, gelegen aan en nabij het Elzenplein in Haarlem-Noord worden vernieuwd. Inmiddels heeft de aanbesteding plaats gehad. Met de uitvoering van de werk zaamheden zal een bedrag van f 122.950 gemoeid zijn. Uitgegaan is daarbij van het maken van grotere schuren met kolen hokken. Door het vergroten van de schuren en het aanbrengen van kolenbergplaatsen wordt het woongerief uiteraard vergroot. Hiervoor wordt aan de bewoners een ver goeding in rekening gebracht van f 0.30 per week per woning. Mochten er evenwel bewoners zijn, die bezwaar maken tegen deze huurverhoging, dan zal in die geval len slechts worden volstaan met het ver nieuwen van de schuur in de oorspronke lijke grootte en zonder kolenkist. Het on derhoudsfonds is echter niet toereikend om genoemde kosten te dragen. Daarom stellen B. en W. voor een bedrag van f 122.950 te hunner beschikking te stellen. De woningen aan 't Krom 33, aan de Langè Annastraat 12E, aan de Lange Mar- garethastraat 12, aan het Visserseinde 65 en aan de Witte Herenstraat 39 werden op 6 April van dit jaar door de Haarlemse raad onbewoonbaar verklaard. De termijn van ontruiming verstrijkt op 27 Augustus 1955. Aangezien het tot op heden niet is mo gen gelukken om de bewoners van deze woningen andere passende woonruimte toe te wijzen, stellen B. en W. voor, de ont ruimingstermijn voor bedoelde percelen met twaalf maanden te verlengen. De leden van de Haarlemse speeltuinver eniging „Vriendschap zy ons doel" hebben een petitionnement aan de gemeenteraad gericht, waarin zij de medewerking der raadsleden inroepen om de volledige opper vlakte van het gedeelte grond aan de Nieu we Landstraat in gebruik te kunnen kry- gen. B. en W. delen de raad mede, dat ook zij betreuren, dat het tot nu toe niet mogelijk was het gedeelte van het terrein dat reeds geruime tijd verhuurd is aan de firma G. Hulsebosch te Bloemendaal ten behoeve van de speeltuinvergroting ontruimd te krijgen. B. en W. zijn reeds geruime tijd bezig met de firma Hulsebosch te onder handelen over de ingebruikneming van een ander terrein voor materiaalopslag, maar tot nu toe zonder resultaat. De besprekin gen worden echter voortgezet met het doel voor beide partijen een gunstige oplossing te vinden. In afwachting daarvan stellen B. en W. de raad voor het petitionnement voor kennisgeving aan te nemen. ADVERTENTIE Bij de gemeenteraad van Haarlem is een brief binnengekomen van een viertal fe deraties voor muziekgezelschappen inzake het verlenen van subsidies. B. en W. stel len voor de brief voor kennisgeving aan te nemen. Voorts is binnengekomen een verzoek van de Nederlandse Amateur Toneelunie tot het verlenen van een subsidie of een prestatiebeloning. Voorgesteld wordt dit verzoek in handen van B. en W. te stellen om prae-advies. bedrijven gezamenlijk eenzelfde bedrag opbrengen. Na de proefperiode zal de residuwaarde van de gebruikte materialen (geschat op 40 van de aanschaffings waarde) naar verhouding van de bijdrage onder de geldgevers worden verdeeld. Met de exploitatie der kernreactoren is een millioen per jaar gemoeid. Schoolkwestie Zwanenburg Tijdens een Donderdag te houden verga dering van het college van B. en W. van Haarlemmermeer is na overleg met de in specteur van het lager onderwijs in de in spectie Nieuwer Amstel een besluit geno men, dat een compromis inhoudt over de schoolkwestie te Zwanenburg. Het college is bereid aan het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen te verzoeken van de Prins Bernhardschool in plaats van een vier-mansschool een vijf-mansschool te maken, mits de ouders er toe overgaan op dit ogenblik de dertien kinderen van de zesde klasse naar de Julianaschool te zen den. Ook hedenmorgen kwamen de leerlin gen bij de Prins Bernhardschool, maar zij werden weer geweigerd. Vanavond komen de ouders in vergade ring bijeen om het voorstel te bespeken. Wij vernemen, dat reeds vroeger ge vraagd was een vijfde leerkracht aan de Prins Bernhardschool te benoemen, maar dit werd geweigerd, omdat het aantal leer lingen minder dan 166 bedroeg en de mid denklassen te zwak bezet waren. Inmiddels is het aantal leerlingen gestegen tot boven de 166; de middenklassen zijn echter nog onvoldoende bezet. In het elftal van EDO, dat Zondag de eerste wedstrijd voor de hoofdklasse speelt, zal men Mul niet aantreffen. Hfj zal m net geheel niet meer voor de Haarlemse club uit komen. Na maandanlang gepraat is hy toch overgegaan naar KFC, dat voor hem niet minder dan twintigduizend gulden neer telde. De gemeenteraad van Haarlem heeft op 20 Mei besloten tot het beschikbaar stellen van een bedrag van 128.000 aan de R.K. woningbouwvereniging „Sint Bavo" ten behoeve van het opknappen van 52 wonin gen in Haarlem-Noord. Gedeputeerde Sta ten van Noordholland hebben de gemeente raad bericht, dat zij besloten hebben hun beslissing te verdagen. ADVERTENTIE Indonesische Specialisten sinds 1899 Beursbericht no 143 is verschenen Holl. Constructie. Maandag 29 Augustus begint de tweede serie boottochten, die het Nederlandse Rode Kruis ook dit jaar voor chronisch zieken en invaliden heeft voorbereid. Dan zal de „Kasteel Staverden" uit Utrecht vertrek ken met 70 patiënten afkomstig uit de provincies Gelderland, Noord-Brabant, Utrecht en Noordholland en uit Rotterdam, Den Haag en Scherpenisse. Volgende week wordt ook Haarlem bezocht en wel Don derdag 1 September. In de regel vaart het hospitaalschip met patiënten, die per district of per provincie soms ook per grote stad worden uit genodigd. Dit jaar echter was het aantal aanvragen zó groot, dat er telkens enige tientallen teleurgesteld moesten worden omdat de „Kasteel Staverden" slechts op 70 patiënten is ingericht. Het aantal toch ten dat gemaakt kan woi-den is beperkt omdat men wegens verwarmingsmoeilijk heden niet te vroeg in het voorjaar en niet te laat in het najaar kan gaan varen. Bo vendien is het schip in de vacantietijd niet beschikbaar, omdat de rederij het dan no- Onlangs stond in een tijdschrift voor hotel-, café- en restaurantbedrijven te lezen, dat de zoon van sir Winston Churchill zijn vacantie in Zuid-Frankrijk doorbracht met een kampeerwagen. Dit niet zo schokkend nieuws kreeg een belangrijk accent door de publicatie juist in dat blad; het kreeg als het ware een ongeschreven regel eraan toegevoegd: als die niet eens meer in hotels logeert, wie dan wel. Het is een typisch tijdsverschijnsel, waar het bericht een symptoom van zou kunnen zijn: de luxe als franje, de charme van de luxe vindt steeds minder waardering: als men dezelfde perzik zonder een mooi verpakkinkje goedkoper kan krijgen dan maar zonder, want om de perzik gaat het. Het is niet alleen een kwes tie van een materiële nivellering, ook de mentaliteit is veranderd. De Vieux Doelen, het romantische hotel in Den Haag bestaat niet meer. Hetzelfde verschijnsel ziet men op restaurant-gebied. De broodjes winkel is „in trek". Een voorbeeld daarvan in Haarlem is de „Snackbar" aan het Stationsplein. Daar zijn we eens naar toe gegaan. Het was er stampvol. En vervolgens zijn we naar de Openbare Leeszaal gegaan, eigenlijk met de bedoeling om te horen dat niet alleen wat lichamelijk voedsel betreft een nieuw verschijnsel opgang maakt, maar ook wat geestelijk voedsel betreft. Daarin zijn we een beetje bedrogen uitgekomen al viel er te constateren, dat bij de Snackbar het Russische eitje nogal in trek is en in de leeszaal van de bibliotheek de Russische schrijver. De Snackbar is eigenlijk geen broodjeswinkel in de Amster damse zin van het woord. Men kan er namelijk een volledig menu gebruiken. Men kan het zelfs aan huis laten bezorgen. De Snackbar heeft een eenvoudig interieur en is bescheiden van opzet. „Maar reeds binnen enkele maanden voelden we dat ons bedrijf in een behoefte voorzag", staat in een foldertje over het bedrijf te lezen. In de Snackbar kan men snel eten in een omgeving, die niet meer dan het allernoodzakelijkste comfort biedt, voor prijzen die laag zijn in verhouding tot die welke in goede restaurants gelden. Dit zijn drie elefnenten die tegenwoordig zeer op prijs worden gesteld en de eigenaar van het bedrijf zorgt, evenals zijn soortgenoten, voor een uitstekende kwaliteit voedsel, want dat maakt de zaak werkelijk goedkoop en een concurrent van formaat. „Wij leveren herhaaldelijk maaltijden aan families in Aerdenhout", zegt de heer Van Otterloo, schoonvader van de met vacantie afwezige eigenaar Gijs Broekhof, ,,die vroeger hun bestelling deden bij een bekend restaurant in Amsterdam". En ook hier geldt dus: Als die niet eens meer hun klandizie aan de dure restaurants gunnen, wie dan wel. Het is niet alleen goedkoop in de „Snackbar" en zijn soortgenoten door het ont breken van luxueuze entou rage, het is goedkoop omdat men zeer groot inkoopt met alle korting vandien en spe culeert op een geweldige om zet. En die heeft men. Het is het principe „een cent winst per broodje en er honderd verkopen staat gelijk met tien broodjes verkopen met een dubbeltje winst per stuk". En die opzet is over de gehele linie een succes geworden. Het publiek bewees dat die me thode in een behoefte voor zag, omdat het alleen op kwa liteit let (de perzik) en niet op de franje (het cellophaan- papiertje). De welvaart die momenteel heerst richt zich niet meer op de franje van het genieten maar op het genie ten zelf. Er is een zakelijk heid gekomen in het genieten, een „efficiency", die men vooral ook kan constateren in het Amerikaanse tourisme. Het genieten gaat bijkans vol gens economische wetten van opbrengst van nut en rang orde der behoeften. De zaken man prefereert uiteraard een „Snackbar". In de „Snackbar" zagen wij dat het eigenlijke bedrijf wel vijf maal zo groot is als de bar zelf. Op een grote opslag zolder stonden enorme voor raden. Twee-en-twintig man personeel werken in dat „klei ne" bedrijfje. De eigenaar heeft van Beynes een gedeelte van de voormalige fabriek ge kocht, zodat bet bedrijf nu op de Lange Molenstraat uit komt. Dit biedt goede per spectieven voor de toekomst, als mogelijk het Stationsplein achttien meter naar achteren verhuist. De koks kunnen niet zeggen wat er het meest verkocht wordt elke dag van half acht tot 's nachts één uur. „Het is zo'n rare zaak", zegt een van hen. Maar de Javaanse kokkin houdt vol dat haar loempia's het meest in trek zijn. Als wij de zaak verlaten is de zaak weer stampvol. Voor enkele klanten is er geen plaats. Die staan tegen de zij wand geleund te eten. Dat moest een restaurant-direc teur eens voorstellen.... Nu zeiden we wel dat we bedrogen zijn uitgekomen in de hoop eenzelfde verandering in de lees- als in de eet-gewoon- ten te ontdekken, maar we hebben toch niet ontdekt dat er géén parallel zou zijn te trekken. Natuurlijk heeft de beruchte „geest des tyds" ook invloed op de leesgewoonten, maar om die invloed te bepa len zou men een team van wetenschapsmensen en statis tici aan het werk moeten zet ten. Wel zei een der leeszaal- autoriteiten ons de indruk te hebben, dat de „types" uitster vend schijnen te zijn. „Er schijnt een zekere standaar disering zich te voltrekken onder de boekenliefhebbers, het is alsof de uitersten steeds meer in elkaar lopen", zei hij. Nu, wat dat betreft valt de gelijkenis op met de „Snack bar". Sinds 1922 is de zeer oude stadsbibliotheek beroemd om het incunabelen-bezit Openbare Leeszaal en reeds vanaf het begin der eerste we reldoorlog dateert het pro bleem van de ruimte. Want reeds meer dan veertig jaar is er te weinig plaats voor de boeken en de administratie. In de kelders van de Vleeshal liggen nog steeds 30.000 boe ken opgeslagen.Nog steeds moet men op het Prinsenhof, waar de Openbare Leeszaal ge vestigd is, noodgedwongen het systeem blijven aanhangen van opslag van boeken in plaats van tentoonstelling van boeken; met andere woorden: de bezoekers kunnen niet vrijelijk langs de planken dwalen, een boek er uit ne men, bladeren, lezen, kijken, snuiven, kortom het hele ri tueel van de boekenliefheb ber uitvoeren. Zij hebben al leen de uitstekende catalogus tot hun beschikking en kiezen hun boeken op advies van de deskundige leeszaal-em- ployé's of op grond van ge lezen critieken of gesprekken met mensen, die de boeken al gelezen hebben. Eén beperkte afdeling is vrij gemaakt, waar de bezoekers langs de romans kunnen lopen, maar die afde ling omvat slechts een zeer klein deel van de boeken schat. Terwijl momenteel overal het principe van openheid baan breekt bijvoorbeeld in de étalagebouw en ook bij het bibliotheekwezen ruime zalen noodzakelijk geacht wor den, waarin het publiek rus tig tussen de boeken kan ver keren, kampt de Openbare Leeszaal in Haarlem nog met een probleem van tekort aan ruimte voor administratie en boeken. Pas daarna zou men kunnen gaan denken aan de verwezenlijking van het ideaal van een moderne inrichting. Maar al kan men in de Open bare Leeszaal het nieuwe systeem van openheid nog niet aantreffen, de entrée van de bibliotheek is van een archi tectonische schoonheid en in richting, die menige wèl vol gens de eisen des tijds inge richte leeszaal gaarne zou heb ben. Er gaat een weldadige rust van uit. Het is er mooi. Het heeft de charme van een eeuwenoud, bewaard gebleven cultuurbezit. Nog een aardigheid over de foto van de twee lezende meis jes: zij zijn werkzaam in de Snackbar en toen onze foto graaf zei, dat hij naar de bi bliotheek ging vroegen zij mee te mogen rijden omdat ze er geregeld in de middaguren een tijdje lezen. Vandaar dat op de foto de twee meisjes zijn afgebeeld, bezig aan hun geestelijk voedsel in de vrije tijd na het uitdelen van licha melijk voedsel. Eetlust na eet lust. In de vreugde na de be vrijding zijn vele verenigingen opgericht die dus in deze tijd hun tienjarig jubileum ge denken. Tot Ons Genoegen bestond gisteren tien jaar. In plóats van de gebruikelijke receptie zullen de beschikbaar zijnde gelden worden aangewend voor een jubileumfeestavonü op 24 September in „De Leeuwerik". Wat er allemaal gebeurt is nog niet bekend, maar dat horen we nog wel. „Door Vrijheid Geboren" windt er geen doekjes om. Die heeft al een programma in elkaar gezet dat klinkt als een klok voor de feestavond, die men binnenkort hoopt te hou den om het tienjarig bestaan te vieren. Op 2 Augustus 1945 Dat de directeur van Haar lems stadsbibliotheek, de heer P. V. de Wit grijze ha ren heeft, kan voor een deel een gevolg zijn van een nimmer in vervulling ge gaan ideaal: een nieuw ge bouw voor zijn kostbare boekenschat. Er zijn mo menten geweest, dat de ver wezenlijking daarvan een kwestie van enkele jaren scheen. Dat was toen ir. G. Friedhoff zijn project maak te voor een renaissance van de Grote Markt, waarbij de Stadsbibliotheek op de hoek van de Grote Markt naast de Vleeshal een ereplaats zou krijgen. Er moet bij Openbare Werken nog een mooie maquette staan van die oplossing. Maar de jaren gingen voorbij en er kwa men andere gedachten: de bibliotheek moest aan de Jansweg komen, op de plaats van de vroegere schouwburg. Of liever nog aan de Jacobijnestraat op de plaats waar nu Openbare Werken met kunst en vliegwerk is ondergebracht. Nog beter: de bibliotheek moest gecombineerd worden met het toekomstige mu seum voor moderne kunst, bijvoorbeeld aan het Wil- sonsplein. Maar daar zou het uitzicht op de St. Anna- toren geschaad kunnen worden. Dan m.aar aan het Spaarne. in het hartje van de oude stad. Te weinig ruimte? Goed, dan is er in het kader van het Verkeers plan nog wel een andere plek in de binnenstad te vinden, waar toch gebro ken moet worden. Men kan ook denken aan de prach tige ruimte welke aan Sme- destraat en Kruisstraat vrij komt, wanneer het nieuwe politiebureau gereed zal zijn. Men zou zo zeggen: de nieu we Stadsbibliotheek is nim mer uit de gedachten ge weest. Maar daaraan gaat men toch twijfelen wanneer men merkt, dat in het In vesteringsprogramma voor de jaren 1954 tot en met 1958 geen cent meer voor dat doel is geboekt. Het geen des te verwonderlijker is wanneer men een belang rijk man op het Stadhuis hoort verklaren: „Eigenlijk is de bouw van een nieuwe Stadsbibliotheek nog urgen ter dan een nieuw politie bureau". De boeken bleven desondanks ongeboekt. Daarmee is de bouw van een waardig huis voor Haarlems boekenbezit ver schoven naar grijze verten. Net zo grijs als de haren van de heer De Wit. EU werd D.V.G. opgericht en tien jaar lang is het devies Amu sement en ontspanning ten volle geldend geweest. De po pulariteit van D.V.G. in de Indische buurt is groot en dat zal vooral wel blijken op de feestavond; na een feestpro gramma van 13 punten is er een bal. Aan het programma wordt medewerking verleend door „De Witte kraaien", André Meurs, Nel Brink. Jo Boere, Gerry Breed en vele anderen. De „Door Vrijheid Geboren"-kinderen heboen hun feest al gehad; op 16 Au gustus maakten zij een bus tocht naar de Gooise heide en Hilversum. Ook de speeltuin „Frans Hals" viert haar tweede lustrum. Clown Up Kiki was gisteren al bij haar te gast en met succes. Morgen is er een gecostumeerde optocht met prijzen voor de leukste ideeën. Maandagmiddag komt Clown TJp Kiki nog eens terug en Woensdagmiddag tenslotte is er een groot kinderfeest in gebouw St. Bavo alweer met Up Kiki wiens répertoire wel onuitputtelijk schijnt. Maar Jan Klaassen komt ook, even als Tante Els en Joke en Oom Frans en Weber Co met hun wond erf ietsen. Voor de ouders zit er ook nog wat feestvreugde in het vat, maar die moeten tot 17 September geduld oefenen. dig heeft voor de dienst tussen Amsterdam en de Veluwe. De eerste tocht begon dit jaar op 18 April met patiënten uit Overijssel. Uit die provincie is nl. het initiatief voor deze boottochten afkomstig en daarom varen de Overijsselse patiënten telken jare het eerst. Tot 2 Juli zijn er wekelijks zesdaag se reizen gemaakt; en volgens het pro gramma zou de tweede serie pas op 5 Sep tember beginnen. Het is echter gelukt om een extra reis in te voegen, zodat 70 pa tiënten, die oorspronkelijk teleurgesteld waren, alsnog na een zorgvuldige se lectie voor een boottocht uitgenodigd konden worden. De route die gevaren wordt is: Utrecht - Rhenen - Wijhe - Vo- lendam - Haarlem - Wormerveer - Utrecht, waar de passagiers op 3 September zullen debarkeren. In de genoemde aanlegplaat sen zullen de plaatselijke afdelingen van het Nederlandse Rode Kruis voor enig di vertissement en voor versnaperingen zor gen. Vooral Haarlem maakt van de ont vangst van de „Kasteel Staverden" zeer veel werk. De arbeid aan boord zal verricht worden door 24 helpsters en 6 helpers van het Ro de Kruis Korps uit de bovengenoemde provincies. Zij werken onder leiding van drie verpleegsters (één op iedere zaal) en één hoofdverpleegster. De algemene leiding is in handen van de arts-bootcommandant dr. M. Huygens uit Westkapelle. Na deze eerste boottocht wordt in de daarop volgende weken gevaren met pa tiënten uit Groningen, Drenthe, Friesland, Dordrecht en omgeving en Leiden en om geving. Op 3 October vangt in Utrecht een speciale bootreis aan voor t.b.c. patiënten uit het midden, Westen en Zuiden des lands, terwijl in de week daarop de „Kas teel Staverden" uit Lemmer zal vertrekken met t.b.c.-patiënten uit het Noorden en Oosten des lands. Met deze reizen voor t.b.c.-patiënten die om ontsmettingsre denen aan het eind van het programma ge steld zijn heeft men verleden jaar voor het eerst een proef genomen. De medici, die aan deze proef hebben medegewerkt, achtten deze zo geslaagd, dat dit jaar een tweede tocht in het programma is inge voegd. Bezoek aan Haarlem De boot vertrekt op Donderdag 1 Sep tember van Volendam en komt des avonds in Haarlem aan. In de loop van de avond zal een officiële ontvangst op het Stadhuis worden gehouden. De burgemeesters uit Haarlem en omliggende gemeenten zijn uitgenodigd bij de onvangst tegenwoordig te zijn. Vrijdagochtend wordt de tocht voortgezet. Nabij de Paul Krugerkade zal de boot ligplaats vinden. De harmonie „Haarlem" zal daar een concert geven voor de patiën ten. Het bestuur van de afdeling Haarlem van het Nederlandse Rode Kruis heeft het initiatief genomen de patiënten een pretti ge ontvangst te bezorgen. Bovendien heeft de heer L. A. Ophuijsen, die aan het Rode Kruiskorps verbonden is, als particulier het initiatief genomen de patiënten een blijvende herinnering namens de bevol king van Haarlem aan te bieden. Namens hem doen wij een beroep een bedrag te storten op gironummer 8 4 2 8 9 ten name van de afdeling Haarlem van het Rode Kruis of een bedrag te bezorgen bij het se cretariaat, gevestigd aan de Paviljoens laan 3. Bij overschrijving dient vermeld te worden „kasteel Staverden". Het Rode Kruis zou het op prijs stellen meer boottochten per jaar te maken, maar de mogelijkheid daartoe ontbreekt door ge brek aan een eigen boot. Er zijn reeds plan nen om in het bezit te komen van een boot. Mocht de belangstelling van de Haar lemmers voor een gift groot zijn dan zal de heer Ophuijsen de afdeling Haarlem voor stellen de niet nodige gelden voor een her innering te schenken als een eerste deel voor een eigen schip, ter afdracht aan het bestuur van Landelijke Raad voor ïnva- lidenzorg van het Nederlandse Rode Kruis. De Vereniging voor Internationale Rechtsorde (V.I.R.O.) afdeling Haarlem deelt mede, dat haar pogingen om in Haar lem enige coördinatie te krijgen in de voor- lichtingsarbeid over de internationale ge dachte, thans met succes zijn bekroond. Zy resulteerden namelyk in de oprichting van het „Centrum voor Internationale Lezin gen", waarvan het secretariaat berust bij mej. C. P. Bal, Kweekduinweg 4, Overveen. Een groot aantal organisaties heeft zich hierbij reeds aangesloten. Het Centrum is inmiddels ook reeds tot daden gekomen, want voor Woensdagavond 26 October is een bijeenkomst belegd in de tuinzaal van het Concertgebouw te Haar lem, waarin ter gelegenheid van de „Dag van de UNO" een lezing wordt gehouden door prof. dr. I. Samkalden te Wageningen over de bijstand aan de onderontwikkelde landen. Voorts wordt er een film over het UNO-werk vertoond. De afdeling Haarlem van de V.I.R.O. heeft haar stimulerend werk voor de coör dinatie, waarvan hierboven gewag werd gemaakt, kunnen doen en haar documen- tatie-werk daarbij eveneens kunnen voort zetten ondanks de moeilijkheden waarmee zij geconfronteerd wordt door een te gering aantal leden. De afdeling heeft dringend versterking van haar ledental nodig om haar werk te kunnen voortzetten. Op Donderdag 1 September hoopt de heer J. Vreeken, besteller-chauffeur, wo nende Haemstedeplein 40 te Heemstede, het feit te herdenken, dat hij dan 25 jaar in dienst is van de PTT. De jubilaris begon zijn loopbaan als hulp besteller te Heemstede in 1930; zijn aan stelling tot besteller volgde in 1942. In 1948 werd hij overgeplaatst naar Haarlem in de rang van besteller-chauffeur. De jubilaris heeft zich in de jaren, dat hij in Haarlem werkzaam is, vele vrienden verworven door zijn collegialiteit en hulp vaardigheid, zodat het hem op zijn jubi leumdag aan belangstelling niet zal ont breken. Salarisherziening. In het Staatsblad 365 is het besluit opgenomen tot hetziening van de salarisregeling voor het onderwijzend personeel van de rijksscholen, voor middel baar onderwijs.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 9