R UIGOORD, onbekend gebied in omgeving van Haarlem „Haarlemse Muziekweek" met rijk-gevarieerd programma Plan voor derde christelijke school in Heemstede CB Volgend jaar wordt begonnen met vergroting Noorderhout Echte WALES Houten openbare kleuter school aan Voorweg Frans Halsmuseum TAX! 18000 Slechts tractoren verbreken er de intense stilte „De Spaarnestad" 't Eiland" KT TÏPFR S JhL&e/t. n tsuaütU/ NUCHTER RIJDEN CEL VERMIJDEN Van 19 tot 24 September SLEUTEL WEG? neven aan de redactie 10 ANTHRACIET ZOMERPRIJZEN „VICTORIOUS" WALES SEVEN-SISTERS" WALES Levering uit voorraad, en vanzelfsprekend gruis- en steenvrij BRANDSTOFFENHANDEL Geen tijd V erenigingsleven Bibliotheek Auto's Geen gemeenschap Ds. N. Kousemaker neemt afscheid van Spaarndam Weg naar Coornhertlyceum kost ruim een ton „DE SLEUTEL SPECIALIST" Twintig mille meer voor Bronsteeschool HAARLEM „Wederzijds Huwelijksbedrog" Advocaat zwom over het IJselmeer Examens Crematie van mej. J. Berdenis van Berlekom ZATERDAG 27 AUGUSTUS 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT RUIGOORD is met geen enkel openbaar vervoermiddel te bereiken. Wil men er desondanks toch heen, dan zal men gebruik moeten maken van een particu liere auto of een ander vervoermiddel, of men zal er heen moeten lopen. Dit feit zal er mede ooi-zaak van zijn, dat de naam Ruigoord de gemiddelde Nederlander weinig of niets zegt. Sterker nog, zelfs de meeste Haarlemmers zullen nog nim mer van dit dorpje gehoord hebben, althans niet weten, waar het zich bevindt en dat, terwijl het toch in hun naaste omgeving ligt. De bewoners van het dorpje althans de ouderen onder hen zijn daar niet in 't minst rouwig om. Ruigoord heeft meer dan genoeg aan zichzelf: overdag moet er hard worclen gewerkt en 's avonds geniet men er van een benijdenswaardige, alles beheersende rust. WANNEER men bij Halfweg de spoor baan kruist en de weg naar beneden volgt, dan kan men bij een rij vriendelijke rode huisjes rechtsaf slaan. Men komt dan op een B-weg, met links en rechts vers om geploegde landerijen. Bij het zien van de harde, droge aardklonten krijgt men de indruk, dat geen enkel gewas daar het volgend seizoen zal willen gedijen. Met de oogst van dit jaar valt evenwel niet te spotten: in soms vrijwel onafzienbare rijen staan er de droge korenschoven en de geurige stapels hooi, toekomstig voed sel voor mens en dier. Die weg, kaarsrecht en met ruime tus senafstanden geflankeerd door iele boom pjes, voor welke schaduw-bieden nog een onbekend begrip is, lijkt wel zonder einde. Het is er stil; de enige levende wezens, die men er in lange tijd tegenkomt maar dan ook in grote getale zijn kleine in- sectjes, die door de lucht zweven en in een ommezien gezicht en overhemd ontoon baar maken. Voor wie de moed heeft, door te rijden, breekt toch eens het ogenblik aan, waarop Ruigoord in zicht komt: de eerste indruk is een blok hoge groene bomen met daar boven uitstekend de ranke spits van een kerktoren, blinkend in de zon. Wanneer men een aan de kant van de weg staand P.E.N.-huisje passeert, krijgt men zeker heid, dat de kern van het dorp in aan tocht is, want op dit stenen gebouwtje met de groengeverfde deur maar dan ook alleen daarop staat de aanduiding ADVERTENTIE TOT 31 AUGUSTUS Echte Wales Anthraciet is het voor deligst in gebruik. Weinig as, glashard en lange brandduur. Een H.L. weegt pl.m. 76 K.G. (Super kwaliteit) afm. 20/30 (III) ƒ11.50 (le soort) afm. 20/30 (III) ƒ11- Ook alle andere soorten en afmetingen ALLEEN-VERKOOP Fr. Varkenmarkt 610 (Spaarne bij Viaduct) - Tel. 1.4.1.6.4 en 1.3.9.0.4 Hogere gemeentelijke bijdrage voor restauratie In de vergadering van 1 December 1954 besloot de Haarlemse raad om aan de heer J. Chapon, ten behoeve van de restauratie van het perceel aan het Klein Heiligland 36 een bijdrage te verlenen van 1000. verhoogd met de kosten van het prepareren van de kapspanten ter bestrijding van houtworm van ten hoogste 300, Aangezien de kosten van uitvoering het destijds geraamde bedrag met een bedrag van rond 1200,hebben overschreden, stellen B. en W. de raad voor de reeds ver strekte bijdrage te verhogen met een be drag van ƒ1200, „Ruigoord". Bij voortzetting van de tocht ziet men dan links en rechts vriendelijke huisjes, een paar winkeltjes, een café, de kerk, een school, het witte gebouwtje van de Boerenleenbank en dandan is men de kern van Ruigoord al weer voorbij. HET is stil in het cafeetje. Zelfs met dit warme weer vinden de verkoeling bren gende flesjes weinig aftrek. Begrijpelijk overigens, want de meeste mannen werken nu op het land, ivaar vooral in deze tijd werk in overvloed isBij het rijden door het dorpje kan men de tractoren op het land zacht horen ronken; de mannen staan er met gebruinde gezichten en armen, som migen ook met bruin ontbloot boven lichaam, gebukt over al wat de vruchtbare grond hun ook dit keer weer heeft ge schonken. Nee, zij hebben nu werkelijk geen tijd om in de schemerige intimiteit van het cafeetje wat te drinken. Maar ook. 's avond blijft het stil in dit lokaal en zelfs de winteravonden verlopen er zonder drukte. Men zal er dan geen kaarters aantreffen, geen dorpsgenoten om eikaars sterke verhalen aan te horen. Soms, na een vergadering van de land- arbeidersbond of de buurtvereniging „De Houtrakpolder" in het gebouwtje, kan het er nog wel eens een uurtje gezellig ru moerig blijven, maar dat zijn dan ook de uitzonderingen. De gebroeders Van Steijn, eigenaars van het café, moeten het met hun gezinnen dan ook in hoofdzaak hebben van het bij behorende kruidenierswinkeltje, dat niet alleen vele bewoners van de kern van Ruigoord bedient, maar ook die van een groot aantal boerderijen verder de Hout rakpolder in. WAARLIJK verenigingsleven ;s er m Ruigoord zijn kern bevat twee grote boerderijen en ongeveer tachtig huisjes met ten naaste bij tweehonderd bewoners vrijwel niet te vinden. Een muziek- of gymnastiekvereniging zal men in de hele Houtrakpolder vergeefs zoeken. Sommige jongeren zijn daarom lid van een voetbal- of toneelvereniging in Halfweg. Een stap in de goede richting is gedaan in Februari van dit jaar. Toen is de buurt vereniging „De Houtrakpolder" opgericht, die bij het gemeentebestuur van Haarlem- merliede en Spaarnwoude, waaronder de Houtrakpolder valt, het polderbestuur of zonodig het provinciaal bestuur de be langen van de polder verdedigt, zoals de verlichting, de wegen en het vervoer van leerlingen naar scholen in de omgeving. Voor 5 Mei had de vereniging, waarvan hoofdonderwijzer F. H. Brand van de enige school in Ruigoord, de St. Josephschool, secretaris is, wedstrijden voor de jeugd georganiseerd op het schoolplein. Dat ge beurde op instigatie van de burgemeester van Haarlemmerliede en Spaarnwoude, drs. J. J. M. Visser, die een deel van het feest bijwoonde. Het is toen inderdaad een feest geworden, want er was muziek van mondaccordeonisten en trommelslagers uit Halfweg. De buurtvereniging hoopt vól gend jaar ook de ouderen in het feest vieren te kunnen betrekken. „MEESTER" Brand, die nog niet zo lang in Ruigoord woont, houdt samen met nog een leerkracht de vaart in zijn twee-mans schooltje van vijftig leerlingen. De „juf" heeft de eerste, tweede en derde klas onder haar hoede, meester Brand zorgt voor de vierde tot en met de achtste klas. Het is een aardig laag gebouwtje met twee lo kalen, die een verzorgde indruk maken. Maar er wordt niet alleen school gehou den in dit gebouw: 's Zondags na de vroeg mis en na de hoogmis kunnen de dorpe- 99 8 Tussen Halfweg en het Noordzeekanaal ligt Ruigoord, centrum van de Houtrak- -i polder. Dit dorp - eigenlijk nog een te weidse benaming voor het kleine aantal j 6 huisjes - was reeds lang droog, toen het omliggende gebied - de latere Houtrak- <5 polder - nog dag en nacht werd over- b; 3 stroomd door het IJ-water. Het Aard- i 8 rijkskundig woordenboek der Nederlan- X X den van A.. J. van der Aa (1847) zegt,§ 3 dat' Ruigoord „eenen polder uitmaakt, 8 welke door eenen kadijk omgeven is en X welke door duikertjes op het IJ van s x het overtollige water wordt ontlast". 3 b Wanneer men het plaatsje vanuit de R omliggende landerijen beziet, blijkt, dat jj het. iets hoger ligt dan zijn omgeving Ruigoord wordt dan ook in de wande- 3 ling ,,'t Eiland" genoemd. QO<XXXXX>COOC»OOOOCCOOOOOOOOO«XXXXXXXXX>aXX>OOOOOOOOqOOOOO lingen er zich van lectuur voorzien. Daar voor zorgt de Katholieke Centrale Stich ting voor Lectuurvoorziening voor de pro vincie Noordholland, gevestigd in Amster dam, die om de zoveel tijd kisten met „verse" lectuur aflevert en de vorige zen ding weer doorstuurt naar andere dorpen op het platteland, die er geen eigen vaste bibliotheek op na houden. VANAF het schoolplein heeft men het uitzicht op de Katholieke kerk, de enige kerk, die Ruigoord rijk is. Zij staat ge deeltelijk verscholen tussen het hoge groen, evenals de pastorie, zetel van pastoor Van Dijk. Haar helder klingelende klok is tot in de wijde omgeving te horen, zoals ook haar spits reeds van verre zichtbaar is. Door de week is het kerkplein stil en verlaten, 's Zondags, tijdens de missen, staat het evenwel vol met auto's. De parochie van Pastoor Van Dijk met haar ongeveer vierhonderd zielen beslaat name lijk niet alleen Ruigoord; ook een groter deel van de Houtrakpolder hoort er bij. ER staan meest lage huisjes in Ruigoord, met twee of soms slechts één raam aan de wegzijde. De bewoners kunnen er vaak uren voor de ramen zitten, voor er enig verkeer langs komt. De meeste passanten zijn leveranciers uit omliggende plaatsen, vooral uit Halfweg. Ook is er enig militair verkeer als gevolg van de aanwezigheid van een groot aantal kruitschepen, die in een lange rij gemeerd liggen aan de wal kant van Zijkanaal F, dat even ten Oosten van Ruigoord loopt. Er heerst dus een weldadige rust, een rust die eigenlijk alleen maar verstoord wordt door het gebrom van de machinale werktuigen op het land. Een rust ook, ge knipt voor de toerist, die zijn jachtige, lawaaiige woonstad voor enkele dagen is ontvlucht. Maar loeristen kent Ruigoord niet; de enkeling, die er komt, is meestal verdwaald. BURGEMEESTER Visser ziet de Hout rakpolder als een zorgenkindje. Door zijn uitgestrektheid met slechts hier en daar een boerderij laat deze polder zich vrijwel niet tot een gemeenschap vormen. Zelfs met de kern Ruigoord lukt dat al niet. Er zit zoveel beweging in de bevolking. Niet in de oudere boeren; zij vormen de stand vastige kern. Maar de jongere arbeiders willen zich niet vastleggen. De verlokking van de hoogovens in Velsen en de suiker fabriek in Halfweg is vaak groot en mach tig. Ook in godsdienstig opzicht zijn de verschillen groot. Een gedeelte van de be volking is katholiek, maar daarnaast treft men er overwegend gereformeerden en Nederlands Hervormden. Wellicht kan de nog jonge buurtvereni ging langzamerhand wat meer eenheid scheppen. Mocht dit lukken, dan zal het niettemin een werk van jaren zijn. Ds. N. Kousemaker neemt Zondagmorgen in de Sionskerk afscheid van de Hervorm de Wijkgemeente I (Spaarndam), die hij gedurende een jaar als vicaris heeft ge diend. Hij zal op 25 September zijn intrede doen als Hervormd predikant te Westmaas. Ds. Kousemaker, die afkomstig is uit Over- veen, heeft voordat hij vicaris in Spaarn dam werd ook een jaar lang als vicaris in Vreeland gewerkt toen de predikant van deze gemeente als legerpredikant was uit- gezonden. Ter ontsluiting van het Coornhert lyceum dienen enige straat- en riolerings werken te worden uitgevoerd. Er zal een regelrechte verbinding worden aangelegd tussen de Wagenweg en het lyceum, bestaande uit een klinkerweg ter breedte van 6 meter. Aan het einde is ruimte geprojecteerd om ter plaatse met voertuigen te kunnen omkeren. De breedte van de weg, welke de ver binding zal vormen tussen vorenbedoelde toegangsweg en de Chrysanthenumlaan, zal 7 meter bedragen. In de onmiddellijke omgeving van het lyceum zullen trottoirs worden aangelegd. Overigens zullen de geprojecteerde wegen worden begrensd door grasbermen. Met de uitvoering van vorenbedoelde werken zal een uitgaaf gemoeid zijn van naar raming 105.300, Verwarming Stadbibliotheek De ketels van de centrale verwarmings installatie in het gebouw van de stads bibliotheek aan het Prinsenhof te Haarlem zijn geheel versleten. In plaats van deze ketels te vernieuwen, ligt het in het voornemen bedoelde instal latie aan te sluiten op het centrale ketelhuis van de verwarmingsinstallatie van het stadhuis. Met deze aansluiting is destijds reeds rekening gehouden bij de bouw van het ketelhuis, waarvan de capaciteit voldoende is om tevens het gebouw van de stads bibliotheek te verwarmen. Alleen zal een pompje moeten worden tussengeplaatst. Behalve genoemde voorziening is het nog noodzakelijk, dat de rookgasafvoerpijpen van de ketels in het stadhuis worden ver nieuwd.. In totaal is met een en ander een uitgaaf gemoeid van naar raming 5300, ADVERTENTIE IVVJll U1VÜ ZIJLSTRAAT HAARLEM Van 19 tot en met 23 September organi seert de plaatselijke afdeling van de Ko ninklijke Nederlandse Toonkunstenaars Vereniging in Haarlem een Muziekweek, waarvoor het volgende programma is vast gesteld: Maandag 19 September 19.15 uur: Toren muziek op de Grote Kerk door het „Ken- nemer Kopersextet" en beiaardier Arie Pe ters, die o.a. werken van Th. Simpson, Schein en Purcell zullen uitvoeren. 20.15 uur: Inleiding tot de Muziekweek in de Ridderzaal van het stadhuis door prof. dr. K. Ph. Bernet Kempers, voorzit ter van het hoofdbestuur der organiseren de vereniging, gevolgd door een concert van de „Muziekkring Obrecht" (vedel, gambe, fluit, kleine.harp en portatief; vo- caliste Folly Collette, sopraan) die muziek uit de Middeleeuwen en de Renaissance ten gehore brengen. Dinsdag 20 September 12.30 uur: Pauze- ADVERTENTIE LANGE VEERSTRAAT 10 - TEL. 11493 NAAR WIJ VÉRNEMEN acht liet bestuur van de Protestants Christelijke School vereniging te Heemstede het ogenblik gekomen voor de stichting van een derde lagere school op christelijke grondslag naast de reeds bestaande Boschenhovenschool en Nicolaas Beetsschool. De voorbereidingen zjjn thans in een zodanig stadium ge komen dat de gemeenteraad binnenkort over het al of niet verlenen van gemeente lijke medewerking, d.w.z. over de bekostiging van de bouw, inrichting enz. zal moeten beslissen. Valt deze beslissing in gunstige zin uit, dan zal de school waarschijnlijk in het noord-oosten van de gemeente worden gesticht, waarbij in het bijzonder gedacht wordt aan terreinen in de omgeving van de schilderswijk, aangenomen althans dat in deze omgeving bouwrijpe terreinen te vinden zullen zijn. Een voorstel tot stichting van een ge meentelijke kleuterschool aan de Voorweg, welk voorstel reeds eerder door Burge meester en Wethouders in het vooruitzicht was gesteld, zal in de eerstvolgende ver gadering van de gemeenteraad aan de orde komen. Naar wij vernemen is voor deze kleuterschool een plan ontworpen door de Dienst van Openbare Werken. Dit plan be oogt de stichting van een houten gebouw, niet ter wille van eventuele kostenbespa ring, maar omdat het gemeentebestuur rekening houdt met de waarschijnlijkheid dat de reeds meer dan honderd jaar oude, zij het ook duchtig verbeterde en ge moderniseerde, lagere Voorwegschool bin nen tien of vijftien jaar zal moeten wor den afgebroken. Het gemeentebestuur acht het gewenst dat in dat geval het gehele scholencomplex aan de Voorweg zal kun nen worden vernieuwd en worden aange past aan de onderwijs-opvattingen van dat ogenblik. Te dien einde zal de thans te stichten kleuterschool in vijftien jaar ge heel worden afgeschreven, hetgeen mede mogelijk wordt gemaakt door de uitvoe ring in hout in plaats van steen. Voor de verbouwing van de Bronstee school heeft de gemeenteraad enige tijd geleden een crediet van anderhalve ton ADVERTENTIE coccooccooc Hedenavond bijzondere openstelling met kaarslicht van 20.1522.30 uur (Verkort weergegeven) Toedracht. In uw blad van 19 Augustus j.l. verscheen een artikeltje onder het hoofd „Nachtelijk gevecht op Texel", uit de slotzin waarvan men af zou kunnen leiden dat de politie ter plaatse in gebreke zou zijn gebleven. Ik gevoel mij verplicht dit recht te zet ten, aangezien achteraf is gebleken, dat de dienstdoende nachttelefonist telkens 134 inschakelde, maar daar was kip noch kraai aanwezig, omdat de dienstdoende wacht meester op een ander nummer (dat van diens woonhuis) bereikbaar was. Volgens afspraak tussen de Rijkspolitie en de te lefoondienst alhier was om 6 uur opgege ven, welk nummer er gebeld diende te worden om 's nachts de politie te kunnen bereiken. De telefonist heeft wellicht in de ver warring nooit aan die instructie gedacht, zodat de politie voorlopig van het nachte lijk incident onkundig bleef. Tenslotte wil ik nog van de gelegenheid gebruik maken er uw aandacht op te ves tigen dat in Zandvoort gedurende het zo merseizoen door een detachement Bereden Rijkspolitie assistentie wordt verleend en niet door Bereden Marechaussee zoals uw verslaggever Maandag j.l. bij een beschrij ving van de drukte aldaar tijdens het weekeinde, vermeldde. DE GEWESTCOMMANDANT, DE DIR. OFF. DER RIJKSPOLITIE le kl., E. MEIJER beschikbaar gesteld, welk bedrag inmid dels ontoereikend is gebleken. Burgemees ter en Wethouders schrijven hierover aan de raad o:a: „in genoemd bedrag was f 105.000 begrepen voor de feitelijke bouw kosten van de voorgenomen uitbreiding der school. Inmiddels heeft de openbare aanbesteding plaats gehéd waarbij de laagste inschrijving f 125.340 beliep zodat een credietverhoging van f 20.400 nodig zal zijn om de uitbreiding van de school te kunnen verwezenlijken. ADVERTENTIE concert in het Frans Halsmuseum door Ne.ly de Block, zang en Gertrude Maclaine, clavecimbel, met composities van Swee- linck, Scarlatti, Pegliotti, Dowland e.a. Van 19.1520.00 uur: Beiaardbespeling door Arie Peters, gevolgd door (20 uur) Stadsorgelconcert in de Grote Kerk door George Robert met werken van Sweelinck en andere 17de eeuwse meesters. Woensdag 21 September 12.30 uur: Pauzeconcert Frans Halsmuseum door Hendrika Hoekstra, cello en Bets Neder- koorn, clavecimbel (werken van Eccles, Bach en Barrière). Diezelfde middag, op een nog nader bekend te maken plaats en tijd: jeugdconcert door „Alma Musica". Van 19.1520.15 uur: Torenmuziek op de Grote Kerk door het blaasensemble „Tubi- lustrium" en Arie Peters, beiaard, met werken van Melchior Franck, Donati, Hassler en Taeggio. Om 10.15 uur begint een concert door „Alma Musica" in de Ridderzaal van het Stadhuis met werken o.a. van Bach, Loeillet en Mozart. Donderdag 22 September van 12.3013.15 uur: pauzeconcert in het Frans Hals museum, waar de vocaliste Didi Sanders met Ans Bouter, piano, liederen van Schu bert, Schumann en Franck zullen vertol ken. 's Avonds concerteren „Tubilustrium" en Arie Peters weer op de toren van de St. Bavo met werken van S. Reda, H. Bor- nefeld, H. Distier en Paul Hindemith. Kwart over acht is in de Ridderzaal van het Stadhuis de beurt aan Het Hollands Strijkkwartet dat kwartetten van Beetho ven, Brahms en Franck zal uitvoeren. Vrijdag 23 September kan men luisteren naar een pauzeconcert om 12.30 in de Gem. Concertzaal, waar Albert de Klerk op het Cavaillé-Coll orgel composities van Jac ques Ibert, Darius Milhaud, Marcel Dupré en Duruflé ten gehore brengt. De Muziek week wordt des avonds afgesloten met een „Haarlemse avond" in het Gem. Concert gebouw om 8.15 uur, gewijd aan werken van met Haarlem verbonden toondichters: Hendrik Andriessen, Jurriaan Adriessen, Sas Bunge, Albert de Klerk en Felix de Nobel. Hieraan werken mede het Noord hollands Philharmonisch Orkest, het Ne derlands Kamerkoor, Annette de la Bye, sopraan. Annie Hermes, alt, Han le Fèvre, tenor, Jan de Man, piano. Dirigenten zijn Marinus Adam en Felix de Nobel. ADVERTENTIE De voorstelling, die de Naardense „Plan keniers" gisteravond in het Bloemendaalse Openluchttheater zouden geven van Pieter Langendijks „Wederzijds Huwelijksbedrog" moest door een korte maar hevige onweers bui worden afgelast. Als de weergoden meewerken gaat zij vanavond - ook voor de teleurgestelden van Vrijdagavond - door. Naar wij vernemen ligt het in de bedoe- t zullen uitsluitend bestemd zijn voor scho ling, dat op de Haarlemse begroting voor 1956 een bedrag wordt uitgetrokken voor de vergroting van de Noorderhout en het Noordersportpark. Zoals men zich zal herinneren is in het uitbreidingsplan „Zinnevelt" een verlegging van de Mr. Jan Gerritszlaan opgenomen naar een punt dat Zuidelijker aan de Delftlaan is gelegen dan de tegenwoordige uitmonding bij de jeugdherberg „Jan Gijzen". De terreinen ten Noorden van de Mr. Jan Gerritszlaan, met een totale oppervlakte van ongeveer zes hectaren, zullen dan bij de Noorderhout worden gevoegd. Men heeft het voornemen het volgend jaar te beginnen met de uitbreiding van de school- en werktuinen aan de Westkant. In het thans uitgewerkte project, dat Vrijdag onderwerp van bespreking heeft uitge maakt in een gecombineerde vergadering van de raadscommissies voor Openbare Werken en Hout en Plantsoenen, wordt verder voorzien in een verdubbeling van de reeds thans bestaande speelweide, de bouw van een theehuis en hetgeen reeds be kend is de bouw van een openlucht zwembad met overdekt instructiebad op de hoek van de Mr. Jan Gerritszlaan en de Planetenlaan. Met het oog op deze plannen zal het E.D.O.-terrein verplaatst moeten worden, waarschijnlijk naar het toekom stige sportcentrum aan de Noordzijde van de verlengde Orion weg. Er blijven wel sportvelden in de Noorderhout, doch deze De heer P. L. van de Polder, advocaat en procureur uit Dordrecht, is er in ge slaagd het IJselmeer over te zwemmen. Hij startte 's morgens in Stavoren en ging na tien uur en tien minuten in het water te zijn geweest, zonder voedsel tot zich te hebben genomen, bij de lichttoren „De Ven" ten Noorden van Enkhuizen aan wal. Hij zwom het eerste deel van de afstand gemakkelijk. Maar op de tweede helft on dervond hij van de inmiddels opgekomen zware golfslag hinder. Hij werd voortdu rend uit zijn koers gedreven en op aan raden van schipper Cusveller, die met en kele knechts de zwemmer in een volgboot vergezelde, wijzigde hij zijn richting enigs zins naar het Noorden, zodat hij in plaats van in Enkhuizen vermoeid, maar niet uit geput, enkele kilometers ten Noorden van dit stadje aankwam. 's Gravenhage. Voor het notarieel examen, eerste gedeelte geslaagd: J. J. G. P. Krudde, Deventer len en sportverenigingen. Uiteraard zal doordoor de indeling van het sportcomplex ook een wijziging ondergaan. Velen volgden Vrijdagmiddag op Wester- veld de baar van mejuffrouw J. Berdenis van Berlekom, oud-directrice van de Mid delbare School voor Meisjes te Haarlem, naar het crematorium. Onder hen waren vele familieleden, vrienden, docenten en oud-docenten van de school, waaraan zij zovele jaren haar krachten heeft gegeven en oud-leerlingen. De heer Egbert Vos speelde op het orgel Ase's Tod van Grieg, waarna de broer van de overledene de heer W. Berdenis van Berlekom hulde bracht aan zijn zuster en aan de vriendin van de velen, die bijeen gekomen waren voor de plechtigheid. Hij herinnerde er aan, dat de thans overledene in Middelburg is geboren en opgegroeid is in een groot en druk doktersgezin. De moe der was veel te vroeg heengegaan. Haar belangstelling ging uit naar de Franse taal en zij studeerde voor de bevoegdheden, waardoor zij later in staat was te doceren. Het hoogtepunt van haar loopbaan, van haar geluk en van haar leven heeft in Haarlem gelegen, waar zij lerares en later directrice van de Middelbare Meisjesschool is geweest. Voorts schetste spreker de sfeer, die mejuffrouw Berdenis van Berlekom schiep in haar woning, waar aandacht be steed werd aan cultuur en kunst. De waar de van het leven moet men niet vast stel len met de som van de activiteiten, die waarde moet op een andere weg gezocht worden en spreker vroeg af te dalen in de schatkamer van de herinneringen, dan komen dingen voor ogen, waardoor men haar het liefste ziet en het beste kent. „Het leven van mejuffrouw Berdenis van Berle kom is thans gedoofd, de herinnering blijft", aldus besloot spreker. Vier dames, een docente tijdens het di rectoraat van mejuffrouw Berdenis van Berlekom en drie oud-leerlingen, dankten de overledene voor hetgeen zij voor hen geweest zijn. Zij was voor allen een grote steun en heeft veel meegegeven voor het leven. Een der spreeksters zeide, dat me juffrouw Berdenis het voorbeeld was voor de leerlingen en dat zij het ware, het scho ne en het goede leerde. Nadat de heer Vos Wenn ich einmal soil scheiden van J. S. Bach ten gehore had gebracht sprak de achterneef de heer B. Berdenis van Berlekom woorden van dank voor de blijken van deelneming. Met orgel spel van het Slotkoor uit de Matthaus Pas sion werd de plechtigheid besloten. d

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 10